uit ti :n N. )d Dinsdag 10 Maart 1925. Göste Jaargang. JNo. 760l. FEUILLETON. ICO al rraa >m 2.50 AB lg<l d.b: ond I V d Ka T~W.I1.DE SLAU Bmnenlaruiscn Nieuws EEN NEDERLANDER IN DEN D-TREIN BE. ROOFD. Gïstermiddag is, naar, \.i>. meldt, oei) ductor uit Rotterdam, die van Hamburg via Osnabruck naar Nederland reisde, in den D-trein Berlijn -Amster dam van zijn portefeuille beroofd'. In do zijgang van di enD'-trein ontstond bij liet passoeron van oen an deren reiziger eenige strubbeling, waarbij een Duit- scher. die den doctor wilde voorbijgaan, hem zijn portefeuille, inhoudende eenige honderden guldens, wa; Duitsch geld. oen pas. en reisbiljet en andere papieren wist to ontrollen. De berooving werd spoedig bemerkt en do op den trein dienstdoende beambte van de geheime politie stel le onmiddellijk een onderzoek in. Do Duilscher die tegelijk met den Rotterdammer in den trein was gestapt, had dien ovenwei to Osnabruck kunnen verlaten en is voortvluchtig. STOPZETTING FABRIEK. Zaterdag j.1. ontving het geheele personeel der fa briek van melkproducten „Uithoorn" te Uithoorn, aanzegging van ontslag op Zaterdag 21 Maart a.s. Het personeel omvat ongeveer 100 man. Op genoem den daturn wordt de rubriek gesloten. GEEN KERMIS OP ZONDAG. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan hét, besluit van den gemeenteraad van. liet Bildt om 'de jaarmarkt (ker mis) te St. Anna Parochie voortaan ook op Zondag te doen houden. Tegen dit beslui; waren door ver schillende kiesverecnigingen en kerkeraden bezwa ren ingediend. HARTELIJKHEID IS MAAR ALLESI In de raadsvergadering te Ilpendarn deelde de heer Lakeman (vrijz.) mede. dat hij ontslag nam als lid van den gemeenteraad. Toen aan het einde der vergadering de burgemees ter het scheidende raadslid wilde toespreken, viel de heer Lakeman hem in de rede met'de opmerking dat hij van den burgemeester als ambtenaar geen pluimpje wilde hebben. De burgemeester zat even perplex en sloot toen de vergadering. BEKNELD. In de Tempelierstraat te Nnarlem is de- haltechef van de E.S.M., de heer Van Kfzcndijfc, tusschen twee tramwagens bekneld geraak;. Van een rangccri -.le tram derangeerde een \\;igen, waardoor do haite- chef, die tusschen de rails stond, tegen een stil staande waven werd gedrukt. Hij werd ernstig ver wond naar het. gasthuis vervoerd. DE MALVERSATIES TE VEENENDAAL. Do Vrijdag gehouden bijzondere raadsvergadering, door drie leden aangevraagd,'begon al direct,met een incident. De heer Jan van Leeuwen stelde voor de lange notulen aan de leden te lat.cn cireuleeren, wat door wetli. Van Sou en drie andere leden werd on dersteund. i De voorz.t ..Ik verzoek den waarn. secretaris de notulen te lezen.' Weth. Van Son: „Mijnheer do voor- fzitter! liet voorstel van Jan van Leeuwen wordt voldoende ondersteund!" De .voorz.: „Ik verzoek den waarn. secr. de notulen voor to lezen vólgens het reglement van orde." De weth. Van Son; „Mag ik, mijnheer-de voorzitter, dan even hardop zeggen, dat met datzelfde reglement van orde de notulen al ja ren hebben gecirculeerd!" De voorzitter herhaalt echter weer zijn verzoek" aan den waarn. secr., die begint te lezen. Daarna komen de punten aan de orde, waarvoor deze extra-vergadering is opgeroepen nl.: Ie Voor stel tot intrekking van het raadsbesluit van 10 Maart 1923. inhoudende de goedkeuring der rekening van het levensmiddelcnbedrijf2e. Voorstel tol het be noemen van eene raadscommissie tot onderzoek der navordering van het Centraal Verrekenkantoor te Den Ilaag; 3e. Voorstel tot het treffen vair maatregelen, ten einde de bestaande moeilijkheden tusschen do ge- meent-e en één der Woningstichtingen tot oplossing te brengen. De heer F ekster lichtte dezo voorsellen uitvoerig toe, er vooral op wijzende, dat de raad het besluit van 16 Maart 1923, afwijzende het verzoek van Ged. Staten om het geheele Distributiebedrijf aan een ac countantsonderzoek *e onderwerpen, niet zou hebben afgewezen, als 't den raad bekend was geweest, wat nu nog dagelijks wordt ohtdekt, nl. dat de controle van B. en W, van dien tijd, in alle opzichten geiijk nihil is geweest. Ook de heer Jan van Leeuwen spreekt in den zelf den geest en maakt er den burgemeester een verwijt van dat hij feitelijk op niets toezicht heeft gehou den en stelt voor te bosluiten: a. De beslissing dd. 11 Maart 1924 tot het instel- bin van een beroep op de Kroon naar aanleiding van het besluit van Gcd. Staten dezer provincie, tot. vaststelling der gemcenterekening, dienst 1921, in te trekken. b. Di1 bestaande commissie tot onderzoek der ad ministratie der kostwinnersvergoedingen enz. het onderzoek in de geheecle distributierekening op to dragen en haar de bevoegdheid to verleenen, zich den bijstand te verzekeren van een accountant. c. Onmiddellijk het verzoek te richten tot den Raad van State >m spoedig* alle bescheiden hieromtrent h i beschikking :o stellen van de commissie, sub b. Deze voorstellen worden zonder verdere discussies n zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de heer I)o Geit do genoemde punten van de agenda nog met een zakelijk betoog heeft aanbevo len. worden ook deze zonder hoofdelijke stemming aangenomen en voor punt 2 do bestaande commis sie tot onderzoek der tekorten in de mil. vergoedin gen en voor punt 3 de commissie belast met de na- zioning der gemeente-rekening 1923, aangewezen. DE CNDFRGRONDSCHE OORLOG. Do minister van financiën adviseert zijn ambtge*-' noot van waterstaat om de 'vergunningen aan de ge meente Arnhem- voor het hebben van kabels en riolen in rijkswegen in te trekken, indien het ge meentebestuur onwillig mocht blijven de rijkswegen in beheer en onderhoud over te jiemen, Gedepu teerde Staten van Noord-Mol land doen blijkens een bericht in het Weekblad voor gemeentebelangen juist andersom. Na het gebruik, dat dit gewestelijke college van publiekrechtelijke bevoegdheden heeft gemaakt om provinciale electriciteitslevering'aan Bennebroek en waterlevering aan Laren af te dwingen, is weder pen conflict met Wormerveer ontstaan, eveneens ovjr hot water. Er werd n.1. vroeger aan die gemeente Meverd door de thans door de provincie overge nomen Maatschappij tot exploitatie van waterleidm- en togen veel cerir.geren prijs dan waarvoor de pro vincie 'levert. Niet alleen vroeg de gemeente scha- overvoeding voor het voordeel, dat zij vroeger uit de concessie aar. die maatschappij genoot, maar 'ook ontkende zij de geldigheid van art. 9 der provin ciale waterleidingverordening., volgens welke een ieder gehouden is her leggen, hebben en onderhou- d( n van buizen door de provincie in zijh grond te len, alweder dus een publiekrechterlijke bepaling ten behoeve van '"•en eigen onderneming. Gemeente n provincie konden het hierover niet eens worden, als gevolg waarvan het provinciale bedrijf thans elke nieuwe aansluiting voor waterlevering wei- j gort, zeer tot schade van de ingezetenen. Een in- eozetene, door wiens grond buizen zijn gelegd, zal hierover tegen- dc provincie procedeeren; verliest deze dit 'proces, dan zal het gevolg zijn, dat de gemeenten niet zonder tegenpracstatic het leggen van buizen I behoeven to dulden. OUDKARSPEL. Zaterdagmiddag om 2 uur werd de Huisvlijtten- toonstelling geopend, welke op touw gezet is door het Nutsdepartement alhier en waarvan reeds een paar maal in onze plaatselijke kolommen melding go- maakt is. We wezen reeds op do uitgebreidheid van hot aan tal inzendingen en op de kerncollecties, welke voor; de verschillende afdeelingen zijn ingekomen. Toen we tegen tweeën de zaal binnenkwamen, en dus nog geen publiek aanwezig was, hebben we een poosje rustig de inzendingen kunnen bezien. De fo tograaf van ..Noordholland in Woord en Beeld" was reeds bezig met het maken van enkele opnamen, ook dus profiteeende van de rust die toen in do tentoon stellingszaal nog aanwezig was. We hebben ons kunnen overtuigen van de keurige rangschikking van de inzendingen. Over alles heeft men een schitterend overzicht. Elke inzending heeft dé plaats kunnen krijgen die haar toekwam. Elke in zending en dat is nog al wat als men weet. dat dit nantnl 1488 is. De afdoeling fraaie handwerken, wel Moeders! Als uw Kindereu zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL, Doos 30 ct het sterkst vertegenwoordigd, bevat 314 nummers, do afd. houtsnijwerk 163 nummers, 35 inzendingen wa ren tor opluistering aanwezig, teckcnwerk, kunst- schilderen en amateursfotografie bevat 62 nummers,, koper- en plaatwerk 3 nummers, knutselarbeid 24 nummers, nuttige handwerken 31 nos. en kinder-; arbeid 60 nummers. - Verschillende inzendingen hadden onze volle be wondering. doch het spreekt wel vanzelf dat we niet in bijzonderheden zullen tTeden. omdat daarvoor de uitspraak der jury in de bekroningen voldoende spreekt. Toen om 2 uur de deur geopend word, was al spoe- dig aardig wat belangstelling aanwozig en ging dej voorzitter van het Nutsbestuur, Burgemeester Kroon! tot de officieelo. opening over. Deze sprak daarbij on_; geveer do volgende woord; Het is nu ongeveer 3 jaar geleden, dat het Nut eveneens een huisvlijttentoonstelling organiseerde enj deze was boven verwachting goed bezocht. Ook wat het aantal inzendingen betrof, was doze buitenge-1 woon goed geslaagd. Dit was dan ook wel de reden dat toen reeds besloten werd de. opzet ter gelegener lijd nog eens te herhalen. Zoo waren we dan nu na drie jaar weer zoover, dat we den tijd gekomen achtten wederom een ten toonstelling te organiseer en en ook nu kunnen we weer zeggen, dat we geslaagd zijn. Ons inzicht in deze is niet beschaamd geworden. liet aantal inzen dingen heeft onze stoutste verwachtingen overtrof fen. Het is voor ons dan ook vandaag een hooge dag. temeer nog omdat we de eer mochten hebben een afgevaardigde van het hoofdbestuur in ons midden te zien. om de opening bij te wonen. U, mej. de Koe, heet ik als afgevaardigde van het hoofdbestuur in bet bijzonder van harte welkom en ik hoop, dat uw indruk van dien aard mag zijn, dat" u er aan leiding in vindt een volgenden keer voor te stellen, dat weer een bondsbestuurder naar onze tentoonstelling wordt afgevaardigd. Verder een woord van welkom aan de geachte wet houders en raadsleden welke op uitnoodiging aan wezig zijn. Het verheugt ons dat li do uitnoodiging aanvaard hebt. Dit bewijst dat onze tentoonstelling ook uwe belangstelling heeft.Ook alle dames van harte welkom. Met deze korte woorden open ik de tentoonstelling en hoop dat ze aan de eischen mag voldoen., de be vordering van de huisvlijt in de gemeente Oudkar spel. Applaus. Inmiddels was het publiek nog aardig in aantal toegenomen en spoedig heerschte in de tentoonstel lingszaal een gezellige drukte. De dames en heeren van de vermakelijkheidscommissie hadden spoedig hun plaatsen ingenomen bij de pop, het rad van avontuur, de sjoelbal, de vlotbrug, en de stand „wie raad het aantal betalende bezoekers". De prijzen van de verloting werden bewonderd, spoedig hoorden we een radioconcert en het publiek bewees dat. bij een tentoonstelling als deze eenige vermakelijkheid ge waardeerd wordt. Er werd althans spoedig, een dank baar gebruik van gemaaki. We hebben ons een poosje begeven tusschen het publiek, dat ijverig bezig was de verschillende be kroningen. to bezien, te bewonderen, bccritiseeren, de uitspraak van de jury goedkeurde of soms minder goed keurde, sommigen waren van oordcel, dat en kele niet bekroondo stukken een prijs toekwam en bekroonde artikelen niet voor een prijs in aanmer king moesten komen, maar toch meermalen con stateerden we dat de.uitspraak van de jury ten volle gewaardeerd werd. Toch zou het wel eens interes sant geweest zijn ook een uitspraak van het publiek te krijgen. Den geheelen1 middag en avond was er boel wat publiek aanwezig en we gelooven dat een ieder zeer voldaan het gebouw verlaten heeft. Ons is het al thans evenzoo gegaan. Ook den Zondag was hot druk. zeer veel publiek heeft dien dag de tentoonstel ling bezocht, Wö vormeiden nog den uitslag der be kroningen Fraaie handwerken To van Geemen, te Bergen, Smirankleedje, hoogste onderscheiding, medaille TI. M. de Koningin; mej. G. M. Bruin te Stompetoren, theemuts, kantklos. Ie prijs; mej. A. de Vries-Wit Zuidscharwoude, tusschenzetsel met hoeken, lë prijs; mej. Betsie de Vries, Oudkarspcl, lampcrand, kant klos, le prijs; mevr. P. Paarlberg-TIartland, Oud karspel, tafelkleed en gordijnen, haakwerk doorwe ven, le prijs; Mej. S. Kroon, Oudkarspel, kleedje richelieu, lê prijs; mej. Anna Wagenaar, Noord scharwoude, muisje, Egypt. vlechtwerk, le prijs; mej. Marie Opperdoes, te Noordscharwuode, kleedje kantklos, le prijs; mevr. A. BommeziJ-Schaak. Scher roer, Smirnakleedje, 2o prijs; mevr. A van den Berg-Bogtman te Bergen, kunstbreiwerk, 2e prijs; Maatje Kossen, Broek op Langendijk, Egypt. vlecht werk, 2e prijs; mevr. T. Koster-Zijp, Oostwoud, rand Eng. borduurwerk, 2e prijs; mej. P. Pastoor te W-ar menhuizen, Hoek haakwerk. 2e prijs; mej. M. Schui temaker te Noordscharwoude, blaadje, kantklos, 2e pi ijs; mevr. N. Wit.Wagenaar te Broek op longen- dijk, kleedje, haakwerk. 2e prijs; mej. Ali Bregman te Oudkarspel, .blouse, kantklos. 2e prijs; mej. G. de Geus te Zuidscharwoude, kraag, kunstbreiwerk. 2o prijs, mevr. Douwsma-Bruining te Schagen, kleedje batikwerk, 2e prijs; mevr. Paarlberg-TIartland, te Oudkarspel, lampekap, kantklos. 2e prijs; dezelfde, kleedje Smyrna,handgeknoopt. 2e prijs; mej. Sijtjo Kroon te Oud karspel, kussen, borduurwerk, 2e prijs: mej. Anna Wagenaar, kleedje, Eng. borduurwerk, 2e prijs; mej. F. Molenaar, te Medoniblik, theemuts, richelieu, 2e prijs; dezelfde. Fmg. borduurwerk, 2e prijs; mevr. A. van den Berg-Bogtman, te-Borgen, kunstbreiwerk, 3e prijs; mej. P. Pastoor te Warm en- huizen, kunst breiwerk, 3o prijs; mej. Trijntje Bier man te Schagen, tafellooper Quipure, 3e prijs; mevr. Wed. van Loo to Oudkarspel, zakdoekcachet, 3e pr.; mevr. A. de Vries-Wit. Zuidscharwoude, laken met open randje, 3e prijs; mevr. L. Jonker-Pijl, te Aarts- woud, kleedje kantklos, 3e prijs; dezelfde, laken, haakwerk, 3e prijs; mej. Ali Bregman te Oudkarspel, buffetlooper, 3o prijs; mevr. A. Kroon-Klerk to Oud karspel, 1 laken. 2 sloopen, haakwerk, 3e prijs, zflevr. G. Kroon-Seveiihuijsen, Oudkarspel, kleedje kantklos, 3t' prijs; mevr. 1'. Paarlberg.Hartland, te Oudkarspel, theebladkleed, kantklos. 3e prijs; mevr. Berkhomver- Vroegop, Alkmaar, dientafelkleod, mot haakwerk. 3o prijs; mej. M. Wagenaar, te Broek op Langendijk, kleedje kunstbreiwerk, 4e prijs; mevr. Hulst-Scheep maker, te Alkmaar, kussen ivoorborduurwerk, E.V.; mej.N. N. Borst, te Tuijtenhorn, vuurscherm, in- grijpst., E.V.; mej. H. C. Kreeftenburg. te Deventer, kloodje, haakwerk, E.V.; mej. P. Pastoor to War- menhuizen, kleedje, kunstbreiwerk, E.V.; mevr. Wed. van Loo te Oudkarspel, kleedje, kunstbreiwerk, E.V. Houtsnijwerk: P. S. Dik', Alkmaar, kapstok en naaidoos, lo prijs; A. Prijs, te Oudkarspel, theedoek- rok, lo prijs; J. Vredenburg, te Alkmaar, tafel en lamp, le eereprijs; P. S. Dik, Alkmaar lepelrekjo, beitelwerk, 2e prijs; uD. Kramer te Koedijk, tarsoar- beid. 2e prijs; dezelfde, schilderij, beitelwerk, 3o pr.; C.or van Zijl te Zuidscharwoude, barometer, thee- doekrek en kapstok, 3e prijs; M, Muis te Koedijk, bioemtafel. 4e prijs; Abr. Boon te Broek op Langen dijk. Spiegel, 4e prijs; Klaas Bak te Broek op Lan gendijk. theedoekrekje en schilderij, beitelwerk, 5e prijs; J. Godschalk, te Alkmaar, plankje voor baro meter. 5e prijs. Teekenwerk, kunstschilderen, en amateurfotogra fie: Joh. van Beek te Alkmaar, olieverf, le prijs; P. Delemarre te Alkmaar, 23 fotografiën. le prijs; A. F. Blok te St. Pancras, schilderij, le prijs; G. J. Jonker te Aarts woud, 5 teekeningen. le prijs: D. Boode te Amersfoort. 4 penteekeningen en 4 teekeningen hout snede, le prijs met lof der jury: J. Keeman te Alk maar, olieverf, 2e prijs; Arie Bakker te Zuidschar woude. penteekening, 2o prijs; G. G. de Jeu te Öud- karspel, 15 fotóte, 2e prijs; J. C. Rempt, to Alkmaar, aquarel, 3a prijs; .T. Koeien te Aartswoud. 3 bekers fotografie. 3c prijs; II. Lijnbach te Oudkarspel, 8 penteekeningen, 3o prijs; C. Dekker to Alkmaar olie verf, 3e prijs; W. Blok te St. Pancras, olieverf, 4e pr.; T Koordes te Stroet, fotografie, E.V.; mevr. T. E. Veen-van Randwijk, olieverf, 5e prijs. Koperplaatwerk; A. J. Koomen te Bergen, 2e prijs. Knutselarbeid: W. Dorreman te Alkmaar, motor boot en logger, le prijs; M. P. Dirk maat, to Noord scharwoude, schilder- cn siernagelwerk, lo prijs A; Gerrit J. Jonker, Aartswoud, woonwagen, tent mot schommelschuitjes, lo prijs B; mej. N. Vos van Zon te Oudkarspel, eartonwerk, 9 doozen, 3e prijs; M. Kuilman te Oudkarspel, naaidoos. 4o prijs; mevr. j. Kaan-iBorst, to Oudkarspel, mandje pitrietwerk, 5o prijs; A. Zuid schorwoud e, to Noordscharwoude, ket- ting van hout uit een stuk, E.V. Nuttige handwerken:mevr. N. Wit-Wagenaar, be haakte sprei, 2e prijs; mej. Betsie de Vries, te Oud karspel. gehaakte sprei, E.V. Kinderarbeid: Marietje Prijs. 6 jaar. Oudkarspel, 2 kleedjes, 1 boekenlegger, le prijs; Trijntje van Loo, 8 jaar, Oudkarspel, inktlap, le prijs; Nelie Borst. 8 jaar. Oudkarspel, eierwarmers. le prijs; Liesje Eecen, 10 jaar, te Oudkarspel, kussen, le prijs; Annie Klif fen, 15 jaar. te Broek op Langendijk. kant voor jurk, lo prij9: Nelie Wagenaar, te Noordscharwoude. 14 jaar, macrame knoopwerk. le prijs; Marijtje Kroon, 10 jaar. te Oudkarspel, kussen, le prijs; Annie Stam mes, 6 jaar, Heerhugowaard. knutselarbeid, lo prijs; Marietje do Leeuw; 15 jaar, Oudkarspel, raffiamand- ALS EEN ADELAAR door ETHEL M. DELL, uit het Euigelsch door W. J. A. ROLDANUS Jr.. 32 HOOFDSTUK LI. Omnia Vincit Amor. „Kijk eens, Muriel", plaagde Nick, een handvol zil verstukken voor zijn meisje rammelend. ..Het zijn er heel wat! Ik wist niet, dut je zoo liefdadig was." Ze greep -hem bij den pols. „Geef zo mij terug. Jo hebt er geen recht op, want je hebt ze onder val- sche voorwendsels verkregen. Iloe ben jo toch op dat idee gekomen?" f „VV1 je dat zoo graag weten? Welnu, toen ik (Daisy naar haar man ttomgebracht, lag ik op zekeren avond op den Indisch Oceaan, in een vouwstoel op het dek naar de sterren te kijken en dacht aan jou. Ik smachtte er naar je te zien, en ineens kwam het j denkbeeld bij mij op, als bedelaar vermomd naar I Ghawalkland te gffan. Ik wist, dat je mij niet zoudt l)9rkennen en dat zou ook niet gebeurd zijn, als ik jouw boodschap niet door Daisv had ontvangen. Toen besloot ik met behulp van Bobby Traser nog een- I poos zoo te blijven doorgaan. Je wist toch, dat die in het geheim was? Zoodra *k chter het door Lady Bassett. rondgestrooide praatje hoorde, dat ik in een Boeddhistenklooster was gegaan, vond ik het beter er een eind aan te maken, en ik ging naar het paleis roet het doel je op te wachten, als je er uitkwam. Je weet, wal er Verder geburde; en ik wilde mij niet aan de oogen van het publiek blootstellen, omdat dit voor jou minder aangenaam zou zijn geweest. Daarom verdween ik. En nu ik je de heele droevige, geschiedenis verteld heb, zul je mij zeker die paar. rupees niet misgunnen, nis belooning voor mijn toe- wijdyig". eindigde hij lachend. „Als ik het gewoten had, zou ik je iets beters ge geven hebben." „Dat kun je nog doen", zei Nick wijsgeerig. „Nu i dadelijk, als je wilt* Geef mij jo hand eens. Dan zal ik je den ring nnn don vinger steken, dien- je mij terugzondt. Je zult nu toch niet meer weigeren dien to dragen, wel?" „Neen", zei ze met tranen in de oogen. „En ik beloof je er nooit weer afstand van te zullen doen." „De kleine Olga was toch zoo bedroefd, toen ze hem mij teruggaf", zei hij. „Wat zal zo opkijken van ons engagement! We zullen haar een telegram stu ren. Jammer, dat ze niet op onze bruiloft kan ko men. Ik zou haar lief gezichtje daar vrij wat liever zien, dat de eeuwig glimlachende tronie van Lady Bassett." v „Iloe komt het toch, dat ze zoo het land aan jo heeft, Nick?" „Die vraag wil lk liever niet beantwoorden, mijn liefste, aangezien ze een vrouw is. Ik kan je alleen zeggen, dat ze eens in een onaangenaam avontuur gewikkeld' werd, waarvoor ik gedeeltelijk aanspra kelijk was. En sedert dien tijd'heeft ze mij altijd gehaat." Kr ging Muriel in eens een licht op. „Was het iets aan boord van een Indische boot?"; Hij keek haar scherp aan. „Wie heeft jo dat verteld?" vroeg 'hij snel. „Bobby Traser. Maar hij heeft natuurlijk haar naam niet genoemd. We hadden het eens over jou, zie jo en „Maar ééns?" Ze bloosde. „Neen. maar in ernst, Nick, het spijt mij, dat het Lady Basset 'was. Ik vind het geen prettig idee, dat zc jou zoo haat." „Dat laat mij volkomen koud. Zo kan mij nu geen kwaad meer doen; dat kon ze alleen door jou, want ik heb van het begin af aan wel geweten, dat ik aan haar het gebeurde te Siml'a te dankenhad.' „O. maar niet alleen aan haar", viel Muriel in. .„Ik was tegen jou bevooroordeeld door „Ja, ja. ik weet er alles van. Je bent begonnen bang voor mij te zijn, dien laatstcn avond te Wara, roen ik je dwong, dat nare drankje te slikken. Maar je hoeft niet bezorgd te zijn, dat ik het ooit weer zal doen. Met. één arm zou ik ook niet veel kunnen beginnen, dat is een troost voor je". „Nick ach toe, stil toch. Je weet niet hoe je mij griefi. Je zoudt je arm niet verloren hebben, als ik r.ie; zoo onredelijk was geweest ons engagement te verbreken." „Onzin", zei Nick, haar omhelzend. „Wie heeft je dat nu weer verteld?" „Dr. Jim." „Dat is verduiveld stom van Dr. Jim. En ik' zal hem dat zeggen. Trek het je nu rrmar i'niet aan, lieveling, dat is het niet waard. Het spijt mij alleen voor jou,'dat ik één van mijn ledematen mis. Voor mijzelf kan het mij niet schelen". ,Ik heb er je des te liever om", zei ze zacht. „Dan is hot tenslotte nog een zegen voor mij. Weet je wat we doen zullen, als wc getrouwd zijn? Dan zullen we den hoogsten berg van de wereld bestijgen en God danken voor ons geluk." „Laat ons dan spoedig trouwen, Nick", zei Muriel met een innigon blik. „Kom dan maar mee, om het aan Sir Reglnald te zeggen." Ze vonden hem op de veranda, met Boby Traser, Nick nam Muriel bij de hand, maakte het militaire saluut en zei: „Na er twee jaren over nagedacht te hebben, zijn Muriel en ik tot het besluit gekomen, onzen twist bij te leggen door een huwelijk. En we hopen, dat u ons uwen zegen niet zult onthouden." „Mijn beste kerel", zei Sir Reginald ten hoogste verbaasd, „dat is een ware verrassing." „Dat was het ook voor mij, kolonel. En ofschoon ik mij volkomen bewust ben Muriel onwaardig te zijn, zal k toch mijn best doen, de hooge eer, die mij aangedaan is, te verdienen." „Wat heb je al dien tijd uitgevoerd?" vroeg Sir Reginald, nog niet geheel van zijn verbazing beko men. „Niets bijzonders. Alleen de dagen geteld, tot ik Muriel weerzou zien. Een eentonige bezigheid, die evenwel aan het doel beantwoord heeft." „En nu wensch je te trouwen? Wanneer?" „Zoo gauw mogelijk, kolonel". „Wel, wel", lachte Sir Reginald. „Nu, Muriel is oud en wijs genoeg, om te weten, wat ze wil. Pas op, dat je goed voor haar bent. Vorder wensch ik jo beiden van harte geluk". „Ik ook", zei Bobby Trasor, hem stevig de hand drukkend. „En als je een bruidsjonker noodig hebt, ben ik tot je dienst." „Accoord!" zei Nick. i HOOFDSTUK Ln. s De Adelaar Vliegt. Aan den ingang van een tent stond een jonge vrouw. Binnen hoorde men de rustige ademhaling van een man in diepen slaap. Een koele wind woei van de jnet sneeuw bedekte bergen. De sterren schitterden aan den hemel als edelgesteenten op een zwart kleed. Zachtjes ging de jonge vrouw naar binnen en dade lijk klonk een vroolijke, schorre stem uit de-duister nis: „Al op, mijn liefste? O, wat een prachtige lucht! Waarom heb je mij niet vroeger geroepen?" „Omdat ik je rust niet wou verstoren. Kom, laat mij je nu helpen kleeden". „Goed. En wil je mij misschien ook scheren?" „Scheren!" Er klonk minachting uit haar stem. „Je zou geen snor kunnen krijgen, al wou je het ook nog zoo graagI" „Helaas! Daaraan heb ik het te danken, dat ik in den dienst niet, meer promotie heb gemaakt." „Dat komt er niets op aan. Je hebt. je glansrijk genoeg onderscheiden. Ik heb zelfs gehoord, dat je na do expeditie van Wara het Victoriakruis is aan-; geboden, maar dat je het geweigerd hebt." „Je moet. niet allos gelooven, wat je hoort". „Maar is het dan niot waar, Nick?" „Misschien wel. min of meer. Maar ik wcnschte niet gedecoreerd te worden voor mijn vlucht. Daar heb ik het niet voor gedaan." „Nick, je doet mij alle dagen meer beschaamd stann". zei ze verlegen. „Kom kind", zei hij, zijn vrouw innig omhelzend, „denk je, dat ik nu nog ergens spijt over zou kun nen hebben? Ik zal gauw mijn bad gaan nemen in de rivier. Ik heb je straks ipts goeds te vertellen." Toen hij terugkwam, nam hij haar bij de hand. „Kom mee", zei hij. „We moeten ons haasten, de goden wachten ons." Even later stonden ze boven op den berg met het gezicht naar het oosten, waar de zon heerlijk opging in rossen gloed, die alle somberheid aan het landschap ontnam. Alles om en boven hen was rust in stilte. De toppen van de bergen waren rose getint. De lucht was helder. Ze spraken niet, de grond! onder hun voeten was heilig. Toen de dageraad in den dag overging en de zonnegod triomfoerénd boven de wachtende aarr- de opsteeg sloeg Nick zijn arm om zijn vrouw en in zijn oogen flikkerde een licht als van iemand, die een visioen ziet. Muriel slaakte een diepen zucht en legde haai' hoofd zacht op den schouder van haar man. „'Wil je nu mijn nieuws hooren?" vroeg hij. „Ja, Nick' vertel het. mij." „Gisterenavond toen je a! sliep en van mij droom de. kwam de post en bracht twee brieven voor ons. Eén van Olga vol goede wenschen voor ons geluk en oen boodschap van Jim, dat Redland» langzamer hand in vervallen toestand begint to genaken uit ge brek aan een bewoner. En is liet dan niet schande lijk van ons, Muriel, dat wij maar steeds buiten do beschaafde maatschappij blijven rondzwerven, zon der aan iets anders te denken dan aan elkaar? We moeten werkelijk eens plannen maken om naar huis teiug te gaan.' Ze stemde toe met een glimlach en een zucht. „Ja, Dr. Jim heeft gelijk, we moeten naar de aarde ttrugkeeren mijn adelaar en ik." Nick kuste haar innig. „Het is een heerlijke vlucht geweest. En we zullen die nog vaaki overdoen vóór onzen dood". ..Als er tenminste niets tusschen beide komt", zei Muriel. „Bijvoorbeeld?" „Och, Nick, begrijp je het dan niet?" zei ze blo zend. Nick gooide de brieven op den grond. „Lieveling, kijk mij aan en zeg mij, of het waar is". Ze koek op, bevend van geluk. „Ja, Nick. heusch, heusch. O, mijn schat, ben je niet blij?" „Of 'k blij ben? Ik ben de gelukkigste man ter wereld. Nu zullen we direct naar huis gaan, om het nestje te bouwen." 'Haar oogen straalden hem tegen als sterren. Langen tijd* konden ze aan nietg anders denken. Eindelijk zei ze: „Maar je hebt- mij nog niets van dien anderen brief verteld. Nick. Van wie was die?" „Van Will Musgrave. Daisy heeft een dochtertje, en Will is haast gek van vreugde. Ze verwachten ons beiden togen Kerstmis bij hen. We zullen er samen heengaan en dan regelrecht naar huis, om alles voor ons kindje in gereedheid te brengen." Hand in hand keken ze over het dal naar de schitterende bergen. Ze waren zoo hoog gestegen, dat het hen toescheen, alsof ze boven de wereld stonden. De zon schoot een stralenbundel van goud over do aarde uit. En staande naast de vrouw, die hij liefhad, boog Nick eerbiedig het hoofd en zei met diep bewogen stem: „God, wij danken u." En Muriel keek hem aan vol innigheid en liefde. einde. -

Schager Courant | 1925 | | pagina 5