C 0 L T 0 F, Alillttl Nitiis- Alititmit- Luilmlltl Monta-Schoeiien Kanaalweg, naast Casino, HELDER. Zondans den geheelen dag geopend. Zaterdag 14 Maart 1925 68ste Janrgnng. No. 7604. Oligeversi O, v.h. TRAPMAN ft Co., Schagcn Nieuwe Abonné's i A TIS. Binnenlandsch Nieuws. Draagt Glastra's Schoenhandel Molenstraat Schagen Spaander's Kleeding. NEELS - Helder. Grootst gesorteerde Kleeding- rragazijn hier ter plaatse. c Dit blad verschijnt vlocmaal por wook: Dinsdag, Wooncdag, Donder dag on Zatordag. BIJ Inzonding tot 'amorgona 0 uur, wojfdon Advor- tantlBn nog zoovool mogelijk in hot oorslnltkomond nuimrtöfl goplnntst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prlja por 3 maandon 1.05. ï.onao nnmmnra fl cont. ADVKftTtëN- TïfiN van 1 tot 5 rogola 1.10, iodoro ïogol moor 20 cont (IiowIJbboj Inbogiopon). Grooto letters worden naar plaalarulmlo 1 im'oLotnl. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. M.Ê3E.S IC E 25 JL A Yoor de Schager Courant ontvangen, de tol 1 April a.s. verschijnende nummers DE SCHÜLENQUAESTIE IN DE GEMEENTE NOORDSCILARWOUDE NAAR OFFICIEELE GEGE VENS. Uit Noordscharwoude zendt mon ons het volgende ter opname: In den laatsten tijd las men enkele ingezonden stukken in verschillende couranten over den school- bouw te Noordscharwoude. De schijver van deze stukken heeft vermoedelijk niet beschikt over juiste gegevens, anders waren hem deze artikelen ver moedelijk niet uit de pen gevloeid. Tot verduidelij king van een en ander en ook tot weerlegging van de beschuldiging aan het adres van het Gemeentebe stuur van Noordscharwoude, lijkt het niet ondienstig deze quaestie eens nader onder de oogen te zien. Om een goed overzicht te krijgen is het noodig te rug te gaan tot het jaar 1909; immers in da/t jaar werd de toestand aan de openbare lagere school in deze gemeente zoo onhoudbaar, dat het hoofd dier school zich richtte tot den Raad met een schrijven waarin hij; mededeelde, dat op 1 October 1909 aan de openbare lagere school 173 leerlingen les ontvingen in drie lokalen. Volgens dit schrijven zou dé toe stand op 1 April 1910 nog erger worden, daar de school dan bezocht zou worden door 188 leerlingen. Voorzeker was dit een onhoudbare toestand. Een van de Raadsleden zegt dan ook in de vergadering waar in bovengenoemde brief werd behandeld: „WIJ staan voor een moeilijk geval". Volgens informatie waren de R.K. bezig plannen te maken voor den bouw van een bijzondere school. Deze plannen zouden volgens een schrijven van den toenmaligen Pastoor niet voor 1912 uitgevoerd kunnen worden. Tot zoolang zou dus de overbevolking van de openbare lagere school duren. Besloten werd een hulplokaal te stichten. Dit plan werd door hoogerer autoriteiten niet goedge keurd, omdat ook debestaande school niet meer vol deed aan de eischen door de wet gesteld en men dan wel voldoende ruimte kreeg, maar het gebouw niet kwam te voldoen aan de eischen. Na vele besprekingen werd daarna besloten een nieuwe openbare lagere school te stichten met drie lokalen en voorloopig tot 1912 een lokaal in de oude school te gebruiken, waarvoor van de desbetreffende autoriteiten toestemming was verkregen. Uit het bovenstaande blijkt, dat de R.K. school niet voor 1912 tot stand: zou komen. In het jaar 1912 kwam van den bouw niets. Eerst in het jaar 1918 kwam de school tot stand. Dit lange wachten mekden bouw is toch zeker niet de schuld! geweest van het Gemeentebestuur, dat door dit dralen jarenlang een onhoudbaren toestand moest blijven bestendigen om in een niet meer aan de eischen voldoende school les te geven. Wanneer men nagaat dat de openbare school met drie lokalen in dien'tijd pl.m. f 10.000.heeft gekost, dan behoeft men geen groot rekenmeester te. zijn om te becijferen wat in dien tijd een school met zes loka len wel ongeveer zou hebben gekost. De R.K. school is later getaxeerd op f80.000. waarvoor jaarlijks aan het schoolbestuur vergóed moet worden een bedrag van- f 4971.20. Wanneer dus niet gedraald was met den bouw van de R.K. school, zcu zeer waarschijnlijk de jaarlïjksche vergoeding wel eens een f2500 minder geweest kunnen zijn; voor waar een aardige besparing voor dezen tijd. Zooals dus uit het bovenstaande blijkt, kwam de R K. school in 1918 tot stand. Deze school was be stemd voor 288 leerlingen. In de eerste jaren is dit aantal niet bereikt. In 19?0 was dit getal overschre den en was er een overbevolking van pl.m. 9 leer lingen. medegerekend de leerlingen nog geplaatst op de openbare lagere scholen. Het schoolbestuur diende dan ook een verzoek in om gelden beschikbaar te stellen voor de uitbrei ding. Tn de Raadsvergadering van den 27 April 1922. werd op dit verzoek afwijzend' beschikt, omdat vclgens verkregen inlichtingen de wet zou worden gewijzigd en het zeer waarschijnlijk was dat in elk b-kaal dan 56 leerlingen geplaatst mochten worden. De bestaande school zou dan een bevolking kunnen hebben van 336 leerlingen en meende de Raad dat dit aantal niet ook niet in de toekomst bereikt zou worden. Inmiddels was ook het zoogenaamde stopwetje tot stand gekomen, waarbij aan schoolbouw paal en perk werd gesteld. Het schoolbestuur ging. tegen het besluit van den Raad in beroep bij H. M. de Koningin. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gaf met machtiging van H. M. de Koningin aan het school bestuur te kennen, dat wel is waar vermeerdering van schoolruimte noodig was. maar dat dit niet be hoefde te worden gevonden door den bouw van een school, ruimte biedende aan pl.m. 200 leerlingen. Deze beschikking is van 22 Augustus 1922, no. 15736. De Minister achtte het toen niet noodig om voor eene overbevolking van pl.m. 9 leerlingen, een school te stichten voor pl.m. 200 leerlingen. In dien tijd werd ook de houding van het Gemeentebestuur gelaakt, terwijl uit het bovenstaande duidelijk blijkt, dat het de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is geweest, die den bouw zooals het school bestuur zich voorstelde, heeft tegen gehouden. Uit de bewoording van de beschikking valt af tp leiden, dnt wanneer het schoolbestuur met minder grootsche plannen voor uitbreiding was gekomen de machti ging tot den bouw zeer waarschijnlijk wel zou zijn verleend. Volmaakte pasvorm Sterk als ijzer Laag in prijs VERKRIJGBAAR in ZONDAGS NIET GESLOTEN Na deze aanvrage komt een periode van betrekke lijke rust. Deze rust werd nog een tijd bestendigd door het feit dat plannen in bewerking waren om den Langendijk. tot één gemeente te vereenigen. Van officieele zijde was er toen op gewezen, eventueele bouwplannen voor een R.K. school aan te houden tot dat omtrent de vereeniging een beslissing was gevallen. Deze gedwongen rust had niet de goedkeu ring van het Gemeentebestuur en is dit meermalen aan de autoriteiten bekend gemaakt en is ten slotte zelfs medegedeeld, dat het de verantwoordelijkheid voor dezen toestand niet langer kon en mocht dra gen. Na eenigen tijd' werd' nu op aandringen van hoogere autoriteiten een uitspraak uitgelokt omtrent even tueele opheffing van de openbare lagere school in deze gemeente, waarna deze school ter beschikking zou gesteld kunnen worden van het R.K. schoolbe stuur. Dit voorstel werd niet zeer gunstig door den Raad ontvangen en werd dan ook met algemeene stemman besloten de openbare lagere school niet op te heffen. Op 6 Maart 1924 kwam van het R.K. schoolbestuur een verzoek om medewerking tot de uitbreiding van de R.K. school, wegens het overschrijden van het maximum aantal leerlingen, waarvoor de school was bestemd. Den 17 April 1924 had! daarop een confe rentie plaats tusschen het schoolbestuur, burgemees ter en wethouders en den inspecteur van het lager onderwijs. Heerencosfuums vanaf f 10.50 Heeren-biauw Kamgarencosfuums i 22.50, 35.00, 46.00. Heerencosluums aangemeten i 45.00 Na bespreking werd eindelijk besloten een kijkje ter plaatse te nemen. Na dat hieraan gevolg was gegeven, werd het schoolbestuur uitgenoodigd met plannen te komen om aan de bestaande school twee of meer lokalen bij te bouwen. Ofschoon er zeer zeker wel eenige bezwaren tegen dezen aanbouw waren in te brengen, kregen allen toch den indruk dat dit nog de beste oplossing zou zijn. Bij het ver trek van het Gemeentebestuur uit de .school werd van de zijde van het schoolbestuur de opmerking ge maakt, dat deze ochtend dan toch nog goede resul taten zal hebben. Het schoolbestuur vroeg daarna de ingediende plan nen terug om met den architect andere plannen te overwegen en in te dienen. Op 26 Januari 1925 kwamen de stukken bijt het Gemeentebestuur terug. Nadat deze waren ingezien, bleek oogenschijnlijk dat alles was gebleven zoo als het eerste plan was, n.1. een nieuwe jongens school met vier lokalen. Bij nadere beschouwing bleek echter dat op deze stukken, die reeds door den Inspecteur waren geadviseerd, een tusschenvoeging had plaats gehad tot een bedrag van pl.m. f5000. voor noodlokaliteit. Het spreekt van zelf dat na hetgeen was voorge vallen, zooals boven is uiteengezet, het Gemeentebe stuur niet meer kon en mocht medewerken. Niet alleen omdat nu vanuitbreiding geen sprake meer was, maar ook omdat nu aan de bestaande school leerlingen zouden worden onttrokken om de nieuwe school te bevolken en dit ingevolge de wet van 10 Februari 1923 (Stbld. nó. 38) niet mocht. Het Gemeentebestuur is nu dan ook in beroep ge gaan bij den Minister. DRAAGT ALKMAAR—HOORN. In deze conferentie werd na bespreking volkomen overeenstemming gekregen. De R.K. school zou wor den uitgebreid met drie lokalen. In deze conferen tie werd dan ook de voldoening uitgesproken dat algeheele overeenstemming was verkregen. Op 23 Mei besloot de Raad dezer gemeente mede te werken tot uitbreiding van de R.K. school. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat het Ge meentebestuur niet draalde mede te werken tot uit breiding van de RkK. schooL Kwam op 6 Maait 1924 de aanvrage binnen, reeds op 17 April d.a.v. had de conferentie plaats en op 23 Mei 1924 besloot de Raad tot medewerking. j Nu moest verder worden gewacht op de indiening van de plannen enz. van het schoolbestuur. Deze plannen werden ingediend op 7 Januari 1925. Wie schetst echter de verbazing van het Gemeente bestuur toen uit de ingediende plannen bleek dat geen uitbreiding van de bestaande school met drie lokalen werd beoogd^ maar de stichting van een nieuwe jongensschool met vier lokalen. Dat het Gemeente-bestuur met dit plan niet accoord kon gaan is vermoedelijk voor een ieder wel duide lijk. Wanneer men in een conferentie tot een eenpa rig besluit komt en later blijkt, dat een der partijen zich niet aan de gemaakte afspraak houdt, zonder dat daarvan ook maar een enkel woord werd ge sproken. Uit de overgelegde stukken bleek dat deze door den Inspecteur waren geadviseerd, d.w.z. dat deze er zijn goedkeuring aan had gehecht. Bij een bezoek aan den Inspecteur bleek, dat deze de overtuiging had, dat het schoolbestuur den gewij- zigden opzet van het plan aan het Gemeentebestuur had bekend gemaakt en dat dit daarmede accoord ging. Volgens den Inspecteur zou hij, indien hij ge weten had dat het Gemeentebestuur van de wijzi gingen niets afwist, deze plannen niet hébben goed gekeurd. Was het Gemeentebestuur aanvankelijk van plan direct bij den Minister tegen deze handelwijze in be roep te gaan, later werd besloten eerst Set school* bestuur in de gelegenheid te stellen -Ce plannen te wijzigen. Daarvoor werd een bijeenkomst uitgeschre- van, waarbij ook de Inspecteur werd uitgenoodigd. In deze bijeenkomst werd medegedeeld dat de hou ding van het schoolbestuur niet de goedkeuring had van het Gemeentebestuur; immers in de con .-.ïtie op 17 April 1924 werd een eenparig besluit ge .nier de school wegens het overschrijden van het ma u.om aantal leerlingen, uit te breiden met drie lokalen en nu komt zonder een woord daarbij te voegen, een plan in om een nieuwe jongensschool te stichten met vier lokalen. Hét schoolbestuur kwam in deze bijeen komst met zoogenaamde technische bezwaren tegen den bouw op den beganen grond. Over het niet u ï- dedeelen dat het plan was gewijzigd, werd geen woord gerept Alleen vroeg de voorzitter van het schoolbeséuur aan den secretaris van dat bestuur, welke reden hij had gehad- het gemeentebestuur niet. met de wijziging in kennis te stellen. Dit punt bleef echter een raadsel. Ten slotte nog de bevolking der school. In 1922 waren er gemiddeld' 278 leerlingen, in 1923 284 en in 1924 299 leerlingen. In de maand Februari 1925 werd de school bezocht door 295 leerlingen, zoo dat voor deze luttele overbevolking (de school was bestemd voor 288 leerlingen) een school zou worden gesticht voor pijn. 200 leerlingen. Gezien de in 1922 gevallen beslissing v.d. -Minister lijkt do aangevraag de ruimte voor 200 leerlingen wel wat veel en zal er zeer veel kans zijn dat ook thans deze meerdere ruimte niet wordt toegestaan. Uit hetgeen boven is gezegd blijkt duidelijk dat het Gemeentebestuur van Noordscharwoude steeds heeft mede willen werken tot uitbreiding van de R.K. School, maar dat do houding van het schoolbestuur de uitbreiding van deze school heeft tegen gebon den. WIE RINGEN. Onze plaatsgenoot, de heer M. Kooij Pz. te de Hau- kes, is opnieuw voor den tijd van twee jaar als lid van den Zuiderzeevisscherijraad benoemd. WIE RINGEN. Woensdag 11 Maart jl. hield Het Witte Kruis. af<L Wielingen, hare jaarlijksche algemeene vergadering in 't café van den heer Bruul,, waaraan eenige attrac ties waren! verbonden, nl. de afdeeling zou dien avond worden aangeboden een huldeblijk der buigerij, ter eere vanh aar vijfentwintigjarig bestaaal. Voor de vorming van dat huldeblijk was een comité samen gesteld, ook de mandolineclub O.K.K. was op de ver. gaderïng aanwezig en zorgde voor -de noodige af wisseling. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer P. Kaan, de vergadeing, welke door ongeveer 50 le den en véle dames bezocht was en riep ailen een hartelijk welkom toe. -Hierna las de secretaris, de heer Van *t Hof de notulen, van de vorige vergadering, welke onveran derd werden goedgekeurd. Daarna volgde het jaar verslag, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar zich niet veel bijzonderheden hadden voorgedaan. De heer D. D. Lont bracht verslag uit namens de commissie voor het nazien der rekening en rappor teerde, dat alles in de uiterste puntjes was verzorgd, waarna de heer D. Minnes een overzicht der reke ning gaf namens den penningmeester^ den heer J. de Beurs, die verhinderd was de vergadering te be zoeken. Hieruit bleek, dat er was een uitgaaf groot f 3159,43. en een ontvangst groot f 3047.92, dus een nadeelig saldo van f 111.51. Met cank aan den pen ningmeester voor zijn richtig beheer werd de reke ning goedgekeurd. Ondertusschen gaf de mandolineclub eenige num mertjes muziek ten beste, welke als steeds met een applaus werden beloond. Dr. Piccard memoreerde daarna 't een en ander vanaf de oprichting der afdeeling van 1899 tot 1924, waarin spreker in herinnering bracht dat in het jaar 1899 de afdeeling werd opgericht respectievelijk door wijlen- de heeren Ds. Bax, oud-Burgemeester Kolff en Ds. Smddts, benevens de heeren Jb. Mostert en P. Kaan Cz. De eerste vergadering in Hotel Koora was bezocht door 18 leden, doch men moest er 50 hebben, wilde men een afdeeling kunnen oprichten en met veel moeite slaagde men erin 50 personen bij elkaar te krijgen, waarna men in zee stak. Ook gaf de 'spre ker een overzicht van de daden der vereeniging, b.v. aanschaffing eigen ijskelder, materiaal, gebouwtje^ wijkverpleging, enz. Het. ledental was belangrijk uit-, gebreid en gestegen tot bijna 800. A r het einde werd Dr. Piccard hartelijk bedankt door .en voorzitter voor zijn keurig overzicht. Hierna reikte Pastoor de Rooij met oen toepasselijk woord het huldeblijk der burgerij over, hetwelk be stond uit een couvert met inhoud van f 517.74. Spre ker bracht 't bestuur hulde voor zijne activiteit en vooral den voorzitter voor zijn steeds goede leiding der vergaderingen en hij hoopte, dat de vereeniging steeds zou mogen groeien en bloeien. (Applaus). De voorzitter bracht den heer De Rooij dank voor de waardeerende woorden, tot het bestuur gesproken, dankte ook het comité voor het vele werk, dat zij vcor de verzameling van het huldeblijk hadden ver richt. Nu volgde verkiezing van 3 bestuursleden. Aftre dend waren de heeren Kaan, Kolff en Van 't Hof, die allen met bijna algemeene stemmen werden heT- kozen en zich hunne benoeming weder lieten wel= gevallen. Hierna rondvraag, waarbij de heer Van Kalsbeek dank brengt aan den voorzitter voor de keurige lei ding der vergadering en waar deze verder r.iets op leverde. werd de vergadering door den voorzitter met b&rtelijken dank aan allen voor het goede welslagen en ook vooral aan de mandolineclub voor haar ge zellige muziek, gesloten. WIERINGEN. •De heer Jb. D. Jz., mede verdacht van de inbraak met diefstal ten huize van den heer J. C. Klein, die 11- Maandag ter beschikking Van de Justitie te Alk maar is overgebracht, is thans op vrije voeten ge steld. WIERINGEN. Vanwege het Ministerie van Waterstaat is te 's Gra- venhage publiek aanbesteed het verzwaren van een gedeelte van den Noorder Oever- en van den Molger- dijk alhier. Laagste inschrijver waa de heer C. Klos te Amsterdam, voor f65.600. De raming bedroeg f 74,400. WIERINGEN. Naarw ij vernemen, is onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. Asjes, te Alkmaar, de laagste inschrij ver voor den bouw van een nieuwe U.L.O. en een nieuw O. L. school te Bergen (NH.) voor f 47.800. 'Hoogste inschrijver was de heer G. Wittebol te Am sterdam voor f 91.500, zoodat hier een verschil bestaat van bijna 100 pet. De besteding ging voor de Berger Schoolvereeniging en is de gunning wegens het groo- te verschil aangehouden. CALLANTSOOG. Woensdag 11 Maart vergaderde in het lokaal van den heer Jb. van Scheijen te Grocte Keeten de Vrij* zinnig-Democratische Kiesvereeniging te C&llants- oog. De voorzitter, de heer M. Vries, opende de vergade ring, zijn leedwezen uitsprekende over het feit, dat het aantal belangstellenden niet grooter was. Wij staan, aldus voorzitter, voor eene belangrijke beslissing, terwijl ook reeds met rasse schreden de tijd der verkiezingen voor de Tweede Kamer nadert. De notulen der vorige vergadering worden gelezen door den heer Jac. Kossen, secretaris, welke notulen onveranderd worden goedgekeurd. Thans komt aan de orde de vraag, of dé vereeni ging zich zal afscheiden van den Bond en zelfstan dig voort zal werken, of wel als aan den Bond aan* gesloten vereeniging zal blijven bestaan. In verband hiermede gaf de heer J. Koster verslag van het be handelde tn de vergadering van den Kamerkieskring federatie Helder. Spreker wees er op, dat de reden tot ontevredenheid voortvloeiende uit de extra heffingen door het Hoofd bestuur, door verschillende afgevaardigden ernstig naar voren was gebracht. Inderdaad bleek onze vereeniging in dezen vol- slrekt niet alleen te staan in hare opvattingen, doch kwam duidelijk aan het licht, dat de heffing door het Hoofdbestuur inderdaad veel ontevredenheid ver wekt had, en beschouwd werd als eene verkeerde handeling. De zeer uitvoerige behandeling dezer kwestie had tengevolge gehad, dat herhaling in dezen niet meer was te verwachten. Heerencostuum donkere kleuren, f 11.65 en hooger. Heerencostuum bruin met rood streepje, f 17.— en hooger. Heerencostuum blauw Kamgaren vanaf f 18.50. '20.50, 25.-, 30.-, 35- en hoóger Jongenssportcostuum vanaf f 6.—, 7.—, 8:— en hooger f* Wij garandeeren voor eiken prijs. Minder waardige goederen houden wij er niet op na. ZONDAGS TOT 12 UUR GEOPEND. Spreker ontraadde dan ook krachtig het uittreden uit den Bond en wees ernstig op de eenig mogelijke groote kracht, nl. de kracht van het groote aantal. Veel te veel reeds heeft versnippering op verschillen de wijzen plaats en hoe goed soms bedoeld, kan niet ontkend worden, dat hierdoor slechts ontstaat "krachtverlies. Hierna volgde eene zeer geanimeerde bespreking waarin door de oogenblikkelijke voorstanders van afscheiding van den Bond naar voren werd gebracht, dat natuurlijk evengoed de candidaten der Vrijz.- Dem. Partij gesteund konden worden. Nadat de heer Koster er nadrukkelijk op wees, dat men op die wijze slechts alleen kon steunen, doch absoluut niet kon influenceeren op de samenstelling der lijsten, etc., volgde stemming over de genoemde kwestie. let algemeene stemmen werd nu besloten, zich niot af te scheiden van den Bond. Hierna werd1 de contributieregeling herzien, terwijl de aanwezigen allen toezegden, alles te beproeven, om hot aantal leden uit. te breiden. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der aanwezigen besloten, den heer D. Kooiman te Purme- rend' uit te noodigen, als spreker voor de vereeniging op te treden. De rondvraag leverde verder niets op, waarna de voorzitter de geanimeerde vergadering met een ge bast woord sloot. I ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE HEERLEN. Uit Heerlen, 11 Maart. In de gaarkeuken ,1 Iet 1 Gced Kosthuis", te Heerlen ontstond hedenmiddag twist tusschen den 40-jarigen gehuwden los werk man W. I. en zekeren H. A., bijgenaamd Drieske de Koekoek, een berucht smokkelaar. De twist werd buiten voortgezet en Drieske, die hulp kreeg van den arbeider J. K., bewerkte zijn tegenpartij met een Dies. Toen de politie arriveerde, lag deze bewus teloos op den grond en bleek hij een 7-tal messte ken te hebben ontvangen. Zijn halsslagader was jnugenieg doorgesneden. De smokkelaar werd wegens poging lo' doodslag gearresteerd en bekende de mos steken te hebben toegebracht onder den uitroep: „dat hij hem kapot zou maken". In zijn woede had hij zichzelf een diepe wonde in de kuit toegebracht. Drieske is reeds meermalen wegens mishandeling veroordeeld. De toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. Tel.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1