AIickei Nieiws- IHAIUERITE'S WONDERE JAAR Uil den W.F.V.B. 68ate Jaargang. No. 7607. llnyevers t, N.V, v.h. TUAlPMAN Co., Schagcü JÈÜSSJTjE HJLA1A Hmitenlanusch Nisuwa, Voor Uw succes WYBERT MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60<* Hoofdpijn-Tabletten 60«t FEUILLETON. Donderdag 19 Maart 1925 SCHA Dit blad vorachljnt vlotmaal por wook: Dinsdag, Wootuidag, Doiulor dag on Zaterdag. HIJ inbeelding lot 'o nmrgona 8 uur, worden Advor- timiittn nog zooveel rnogulijk in hot oóretuitkomond immnieic goplantot. POSTREKENINQ No. 23330. INT. TELEP no. 20 PlCiJo por 0 maanden 11.05. ï.oooo nummofa 0 cont. ADVIilO'RN- TïöN van 1 tot 5 regels f 1.10, lodero rogol moor CO cont (bewljtmo, inbegrepen). (Ironie iuttora WjM'duri iiiu»r pIou1o£ulnilO horuLOiul. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VAN DEN OOMPETITIELEIDER. Programma voor Zondag 22 Maart: Sparta IVD.O.S.K.O. XI, 12 uur, B. Visser. Uitslagen van Zondag 15 "Maart: Oonoordia IVoorwaarts I, 10. In de eerste ^klasse is Concordia kampioen ge worden. Aan deze vereeniging nqj'n gelukwenscfli. Twee jaar achtereen kampioen (van de Overgangs klasse vorig jaar en van do Hoofdklasse thans) is een keurig en welverdiend succes! Denken H.H. secretarissen eraan, om de uitslagen van bekerwedstrijden binnen 24 uur na ihet uur van aanvang aan mjj op te zenden? Voor den landenwedsfcrijid op 29 Maart wordt waarschijnlijk geen uitstel verleend. In geen geval, wanneer de aanvragen later dan Zondag inkomen. J. VAN ZOONENj VAN DEN AXX3-. SECRETARIS. Ter aanvulling van de agenda van de O. v. A.- vergadering op a.s. Zaterdag, diene nog het volgen- gende. De bedoeling van de P. O. is, hare werkwijze in het openbaai- uiteen te zetten, vooral ten behoeve van hen, die daarmede nog niet voldoende bekend zijn..'Zij feal doen uitkomen, hoe de protesten worden behandeld, welke protesten worden behandeld, welke protesten voor onderzoek in aanmerking kunnen ko men a,an ;de hand van bet PI. R.., en van welken aard, de beslissingen zijln. die kunnen worden genomèn. Tevens stelt ihet Bestuur zich .o.a. voor, de voorberei ding van de atletiekwedstrijden- met de vertegen woordigers der vereeniging te bespreken, waarvoor men deze van eenige instructie diene te voorzien. [L. F. KLETTERP. DOODELIJK ONGEVAL. Het dochtertje van den heer R. te Blaricum kwam dezer dagen te vallen, waarbij ze een lichte verwon ding aan het oog opliep. Den volgenden dag werd het meisje ernstig ongesteld, het bleek dat er een lichte ontsteking in de hersenen had: plaats gehad. De kleine is, naar „de Tijd" meldt, aan de gevolgen overleden. BURGERBRUG. Men deelt ons mede, dat in de op Woensdag jL ge houden vergadering van molenmeesterg en ingelan den van den polder B met algemeens stemmen be sloten is, over te gaan tot electrische bemaling van genoemden polder. - LAN GE ND IJK. Het 28-jarig bestaan van de geheelonthouders^ organisaties aan den /Langendijik, wordt op. 28 Maart a.s. (herdacht in het lokaal van den heer Kramer. 'T ZAND. Door de heeren Schouten en Zwanenburg alhier zal voor rekening van den heer J. Slot alhier een woonhuis worden gebouwd op een vrij terrein aan den Boschweg. HET HISTORISCH GENOOTSCHAP OUD-WEST FRIESLAND. Aan de bestuursvergadering, welke ten huize van voorzitter ia gehouden, kunnen wijl het volgende ontleenen: Op de beide prijsvragen van het Genootschap gekomen. t Tot leden van de jury zijln aangewezen Mevr. Bolr—Denijs te Bergen, de heer J. Schuijtemaker Oz. ,te Amsterdam pin de heer N. H. Bruins te Hoorn. Op de a.s. algemeen© vergadering welke dezon zomer te Hoorn tzal worden gehouden, zullen de prijzen worden uitgereikt. Het Bestuur stelt zich voor, in overleg te treden met den Bond van Dilettanten-TooneelVereenigmguii in Westfriesland, voor .de opvoering van de bo kroonde stukken. Verder werd in hoofdzaak het plan opgemaakt voor de algemeen© vergadering met 'de daarbij behoorenden maaltijd en feestelijkheden. Van Prof. Kohlbrugge, Direoteur van het Eühno- iogisch Instituut te Utrecht, was een schrijven inge komen, waarin ZuH.G. meedeelt, dat het Instituut zich beschikbaar stelt, het Genootschap met raad en daad bój te staan. Aan de bestuursleden werden vragenlijsten van het Instituut uitgereikt. De contributie Over 1925 zal spoedig worden geïnd. Het aantal leden, waaronder eenige beschermers, bedraagt ongeveer 90. Wy wekken ieder op, die voor het streven van het Genootschap iets gevoelt, zioh .als lid of be schermer op te geven. De contributie bedraagt f 2.50 voor de leden, voor de beschermers minstens vjjf gulden. i Van den heer E. Buisman te Grootebroek rij!h yoor het archief in dank ontvangen de doelen III, IV, V en VI over de Nederlandsche Kerk-oudJheden. Nog kunnen wij vmelden, dat op verzoek van het Genootschap de regeering een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld naar het oude .Raadhuis te Span broek en dat er gegronde hoop bestaat, dat dit oude gebouw gerestaureerd zal worden. - NOORDSCHARWOUDE. Het was voor onze tuinders .een schitterende Week. Naast een enormen aanvoer van kool, werden de geheel© week prijzen gemaakt, welke zeker aller verwachtingen hebben overtroffen. Bijna dagelijks werd dé aanvoer grooter en met den verhoogden aanvoer verhoogden ook de prijtzen, zoodat er in het minst 'niet van een overvoerde markt behoefde te worden gesproken. Dit rijn goede toekens. Het bewijst, dat er een ruime vraag naar het artikel' kool is. Ook deze week heeft trouwens wel weer is een welluidende stem van groot belang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. bewezen, dat de weergesteldheid de grootste baro meter is voor.de beurzen der tuinders. Nauwelijks ging het klenie wintertje, dat zooveel goeds gebracht heeft, ons verlaten, of de prijzen werden gedrukt. Daardoor waren dan ook Zaterdag de prijzen iets lager dan ze de laatste dagen waren geweest. Ook toen blééf de prijs echter nog boven die, waarmee de week begonnen is en waarvan ook toen reeds gezegd werd, dat het een besten prijs was. De vrees bestond, aat de daling van Zaterdag wel door meerdere daling opgevolgd zou worden. De nieuwe week heeft echter bewezen, "dat die vrees ongegrond was. Wel zijn de prijzen niet tot die van Donderdag en Vrijdag teruggekeerd, doch verdere daling is ook niet ingetreden. De bouwers zijn met deze prijzen best .tevreden, althans met die van de roode en gele, zoodat we hopen, dat zoo nog een 14 dagen door zal' gaan, dan zal er nadien weinig meer zijn overgebleven. Met de prijzen der witte kool, die zich Maandag zoo uitstekend inzetten, ging het niet zoo goed. Hoewel de aanvoer daarvan niet zoo sterk toenam, daalden de prijzen dagelijks zoo, dat Maandag genoteerd werd f 3.706.10 voor de beste en f 3.10 5.20 voor de doorschot, terwijl dit Zaterdag was gedaald tot f2.405.50 en fl.404.30. Van de roode kool was de aanvoer 28 wagons grooter dan de vorige week en de prijs was Zater dag nog iets hooger dan Maandag. De aanvoer van gele kool was slechte een drietal wagons meer dan de vorige week en de prijs was Zaterdag gemiddeld nog wel f 1.50 hooger dan Maandag. De aanvoer van witte kool was 20 wagons meer en zoo gezegd, rijn de prijzen een stuk teraggeloo- pen. Met deze kool wil het dus nog steeds met best vlotten. De gele waren de göheele week wel ongeveer f2 a f2.50 hooger dan van de roode. De ui en aanvoer was even lager dan da vorige week en de prijzen liepen dagelijks even op, zoodat Zaterdag voor de geiwone uien f 1314 besteed werd, tegen Maandag, daarvoor f 12.3013. Het prijsverschil' van de gewone uien en da drielingen is niet noemenswaard. Nep werd slechts tweemaal aangevoerd, voor prijzen vrij gelijk aan de andere maten. De peen-aanvoer was deze week zeer kléin, wel een gevolg van den lagen prijs, welke dit artikei steeds opbrengt. Meestal' .'brengen ze piet eens 2 cent per kilo op. De aanvoer was deze week 44700 Kg. uien, 16450 Kg. peen, 1121400 Kg. roode, 358700 Kg. gele en 879100 Kg. Deensohe witte kool. Totaal 242 wagons, :en 19» de vorige week. grootste 'koolaanvoer was .Donderdag, met ruim 44 wagons, de kleinste Maandag, met bijna 30 wagons. PETTEN. Naar we vernemen, is het gestrande Engelöche oorlogsschip, de „Prince George", aangekocht door den heer Van der Houten, directeur van de Zuur- stoiïabriek „Electra" te -Amsterdam. Het doel is om te probeeren het schip met behulp van zuur stofapparaten „kléin'' te krijgen. Dat dit geen gemakkelijk werkje zal rijn, kan men begrijpen, als men weet, dat de pantserplaton wel 22 o.M. dik zftn en dat de helling van het schip zoodanig is, dat men er mèt geen mogelijkheid op kan staan. Het zal dus niet meevallen voor de arbeiders, zich ei- op te bewegen en de te gebruiken werktuigen goed te bevestigen. Met de voorbereidende werkzaamheden zal' reeds spoodig worden begonnen en als de arbeid in vol len gang is, fcZullen er waarschijnlijk een 40-tal werklieden noodig zijn. Was vorige jaren de be langstelling van het publiek reeds groot om den kruiser te zien, zoodat er dagen waren, dat de auto's onophoudelijk af enaan reden, nu bogint de trek ook al weer te komen, nu bekend is, dat het schip gescheurd is. (De wijdte is reeds 1.50 M.) Dagelijks ziet ïnen de auto's al aan don dijk staan en over eenige maanden, in het drukst van den arbeid, zal hot weer een verbazende drukte geven. Dij Apoth. en Drogisten* EEN OUDE KLOK. Men meldt uit Groningen aan de N. IL Ort. De meest beroemde abdij in onze provincie is stellig die van Aduard geweest. Bij haar yerwoeo- icoa li-1.' igebouwen slecht© een door MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 6. Het stille water leek in diepen slaap gedompeld. Geen enkel insect gonsde over de ongerimpelde op pervlakte geen vogeltje tierelierde in de struiken rondom. Geen vischje liet zich zien en ginds aan alle zijden strekten zich de pijnbosschen uit en vervul den de lucht met hun zuiveren, harsachtigen geur. We spreidden onze reisdekens uit op het zonnigste plekje en Dimbie wierp zich achterover op het het grasik >zat, m'n beenen, gekruist als een kleermaker. ,.Wil je heelemaal niet eten?" vroeg ik nu. „Jawel graag", hij zat al op, „wat heb je voor lek kers. ommelet?' „Dat is leelijk van je," kwam ik ernstig. „Amalia •had het goed bedoeld." „Dan hoop ik, dat ze het voortaan wat minder goed bedoelt", zei hij, z'n mond vol appeltaart. „Amalia zal nooit ophouden ons verrassingen te bereiden, ze is een buitengewone mengeling van de hoogste wijsheid en den meest ontstellenden een voud. Toch geloof ik, dat ze haar hart op de rechte plaats draagt, maar je kunt het niet zeker zeggen, want het, is verborgen door een massa beenderen en baleinen." Ik verdiepte me weer in Amalia en vergat Dimbie en de lunch. Amalia heeft veel op haar kerfstok.... vroeger dacht ik alleen aan 'Dimbie en nu kruipt zij •maar steeds weer om een hoekje en ik kan haar niet uit mijn gedachtenkamertje weren. Doch nu joeg Dimbie haar weg. „Is het niet alsof dit plekje betooverd1 is? De zon geeft warmte als in Juni. Ik wil een heele reeks ver jaardagen hebben en al verder en verder met je rij den tot we aan de zee komen. Dan gaan we op het strand zitten en vertellen elkaar van onze liefde. En jij moet altijd die blauwe jurk dragen en de zon op ]e haar laten schijnen." „Ben je er heusch zeker van dat dit alles is wat je verlangt?]' informeerde ik. „O, neen, ik wil je kussen.... dat kleine roode Plekje op je rechter wang, dat door de zon is ver brand." «,En dat kun je niet", antwoordde ik, ,als je je be legt, gooi je den wijn en glazen om." .Kan me niet 6chelen", zei hij en kuste me.... op clat moment kwam een man te voorschijn van tus- schen de pijnboomen. „O", riepen we beiden, onze hoofden terugtrek kend, Hij bleef staan en keek naar ons met een grappig lichtje in zijn oogen. „Geneer u niet voor mij", zei hij heel beleefd en ging op een boomstronk zitten vlak bij ons. „Maar ik geloof dat we dat wel doen", zei Dimbie even beleefd. „Ik heb zooiets wel honderden keeren gezien", ging de man door op onverschilligen toon. We zaten rechtop en keken hem verontwaardigd aan. „Feitelijk houd ik er wel van", vervolgde hij on verstoorbaar. „Werkelijk?" Dimbie's sarcasme was vlijmscherp. „Ja, het is zoo verfrisschend na mijn werk. Ik ben luchtschipper. Ik heb belangrijke onderzoekin gen gedaan op het gebied' van luchtscheepvaart. Eens heb ik een aeroplaan gebouwd die djoor stoom werd gedrevenhij ging ongeveer een kwart mijl ver en doodde onderweg mijn moeder." „O", zei ik geschokt; Dimbie bestudeerde den he mel. „Ja, treurig nietwaar? Maar ze was zeven-enjtach- tig jaar en ik hen er zeker van, dat zij, als ze te kie zen had gehad, een plotselingen en bijna pijmloozen dood zou hebben verkozen boven een lange, slepen de ziekte." „Dus u bouwde die aeroplaan met het doel haar dat gelukkige eind te bezorgen?" vroeg ik vol be langstelling. Dimbie smoorde een lach en de man keek me pein zend aantoch scheen hij niet „Neen, dat nu juist niet", antwoord., hij, „ik be doel alleen, dat het eigenlijk een gelukje voor haar was. Maar, apropos, ik hoop toch niet dat ik u stoor" „Niet zóó heel erg", zei ik, want Dimbie kon niet spreken. „Dan is het goed. Ik houd er niet van „de trop" te zijn, dan maak je jezelf zoo onbemind." Hierop viel niets te zeggen en Dimbie en ik g ur- den naar elkaar en slaagden erin. niet te lachen. De vreemdeling bekeek me weer peinzend, bijna welwillend. Zijn gezicht was bijzonder mager en ge groefd, zijn handen tenger en zijn schoenen waren \eel te groot. Er lang iets verfijnds in zijn persoonlijkheid n ik mocht hem wel. „Wilt u met ons lunchen?" kwam Dimbie nu los. „De taart is op, maar we hebben genoeg brood en kaas en vruchten „Neen, dank u, ik heb mijn lunch in m'n zak- als u er niets op tegen hebt, zal ik ze hier nuttig, a." Hij haalde een enveloppe te voorschijn en nam er een bruin klontje uit, waaraan hij begon te zuigen. Toen het op was, bezoog hij een tweede, en toen nog een derde; daarna haalde hij uit zijn jaszak een tin nen kroesje en doopte het in het meertje, dronk en stak het weer weg; dan leunde hij achterover met ïeen beweging van „ziezoo, dat 's klaar." „Is dat alles wat u eet?" Ik kon deze verwonderde vraag niet inhouden. „Ja", zei hij, „ik ben luchtechipper en dus verplicht weinig te eten. Ik gebruik mijn vleesch in gepersten vorm. Ik ben een van de magerste menschen in Groot-Britannië en draag gewoonlijk twee jassen om mijn slankheid te verbergen. Wilt u mijn ribben eens voelen?" „Neen, dank u", zeiden we tegelijk. „Ze zijn heusch de moeite waard," hernam hij een weinig teleurgesteld. We haastten ons hem te verzekeren, dat we hier van volkomen overtuigd waren. „Een beetje preutsch, hè?" hij wendde zich tot mij. „Absoluut niet", riep ik verontwaardigd, „maar om u de waarheid te zeggen, heb ik niet veel belangstel ling in uw ribben. Ziet u, we kennen u nog zoo wei nig." Dit voegde ik er aan toe om den slag wat zach- ter te doen neerkomen. „Waar woont u?" vroeg hij. Wi} vertelden het, heel omzichtig: „Ongeveer twee mijlen van Leith Hill vandaan." „Is het daar mooi?" We knikten. „Hoe heet uw huis?" was dé volgende vraag. „Vindt u ons gezelschap zoo prettig?" vroeg Dim bie liefjes. „Ja", zeide hij, „ik weet niemand andera die ik zoo r 'ijden mag. Ge ziet er zoo belachelijk jong en geluKkig uit." Dit deed het geluk vlieden van ons beider gelaat. „Nu ga ik", zei hij opstaande; „als u zoo vriende lijk was geweest me den naam van uw huis te zeg gen, zou ik eens met mijn aeroplaan zijn aangeko men." Dat klonk interessant „One Tree Cottage", antwoordden we gelijk. Hij lachte. „Natuurlijk, een „Cottage"dat had ik wel kun nen begrijpen. U ziet er beiden naar uittralie- hekjes, rozen en kamperfoelie, overalerg gewoon tjes". „Goeden dag, mijnheer", zei Dimbie. De vreemdeling lachte weer heel goedig. „Nu zijt ge beleed!gd; dat is jammer. Op mijn woord: er zijn massa's jonge paatjes, die in een cot tage wonen met traliehekken, rozeh en kamperfoelie en een kindje. Het is een manie, tegenwoordig. In spaard. De -kunstschatten der atxiy weraen her- en derwaarts .verspreid en gingen grootendeelö verlo ren. Een van haar kl'okken kwam te Wolfonbiittei terecht, waar zij in den dakruiter van de St. Jans- kerk gehangen heeft. Nu de kerk te Aduard van .rijkswege gerestau reerd wordt, 'kwam de heer P. A. Camphuis te V Gravenhage, een hekend oud-Groninger, wien de oudheden van stad en lande zeer tor harte gaan, op de gelukkige gedachte, te trachten do klok te Wol- fenbüttoi' opmeuw voor Aduard te verwerven. Na veel moeite is hem dit ten slotte gelukt, en in den loop van dit jaar zal de klok opnieuw in Aduard geplaatst worden. Op het oogenbiik is deze klok, die 60 olM. hoog is en wier grootste middellijn 50 c.M. bedraagt, in de kerkelijke afdeeling van het Museum van Oudheden te Groningen tentoongesteld. Haar opschrift luidt: „Dominus Godefridus 'Arnim, abbas 31 in Adewart me fieri feoit anno 1554. Gerrit van den Dam'''; dat is: Heer Godfried van Arnhem, den 31e abt van Aduard, heeft mij de klok spreekt van zich zelf in het jaar 1554 laten maken; daarop volgt de naam van den maker .Gerrit van den Dam"„ waarbij onder ,JDam'' wellicht „Appingedam' te verstaan tfs. Voorts draagt de klok, behalve een rand versiering het abtswapen. Van abt Godfried van Arnhem, die van 1549 tot 1561 aan het hoofd van het klooster gestaan hi is bekend, dat hij1 veel' yoor de verfraaiing der gedaan heeft. Zoo kroeg de toren der k een nieuw uurwerk met een -prachtig klókke naar het voorbeeld van dat op den A-fcoren te ningen. Dezelfde meester, een zekere Vyt, 'heeft het vervaardigd. Waarsohijnüjk heeft de klok die de heer Camphuis voor Aduard verworven heeft, niet tot dit klokkenspel behoord. Vooreerst heeft zij een anderen .maker Gerrit} van den jD&m en ook is rij" ouder dan het klokken spel. Het klokkensppel van den A-toren ia waar sohijiilijk in of even vóór 1557 vervaardigd; eerst daarna is aan Mr. Vyt opdracht gegeven een der gelijk werk (uit te voeren. Abt Godfried legde in 1561 w0#0118 riekte rijfh waardigheid neer en vestigde rich op Ter Iley# onder Roden, dat hijl volgens den kroniekschrijver van Aduard in een „ParadyV' had herschapen. Do rumoerige oorlogsjaren verdreven hem echter van daar, zoodat hjj tenslotte naar Aduard terug keerde, waar (hij in 1574 gestorven is. mijn jongen tijd vermeden we die dingen als de pestongezond, stoffig, zonder gas, geen warm water, ongelijke vloeren, beschimmelde muren, ratten door het heele huis. Is het niet zoo?" W'i) verwaardigden ons niet te antwoorden. ,.En dan de riolendie deugen natuurlijk ook niet." „O, maar we hebben een rioolsteker", zei ik haas tig, „Amalia gebruikt hem geregeld." „Amalia schijnt een heel verstandig persoontje te zijn. Ik zou graag eens kennis met haar maken en ook met de cottage. Ik stel heel veel belang in jonge menschen.... ik was eens zelf jong, al kunt u het misschien niet gelooven." „Misschien is het lang geleden", merkte ik op. „Ja, het is lang geleden", z'n oogen keken terug in oudé tijden. „Ik werd plotseling oud.... toen mijn vrouw stierfheel oud Daarna ging ik mo wijden aan de luchtscheep vaart. I'k dacht dat dit wol de zekorste methode zou blijken te zijn om een eind aan m'n leven te maken- een soort van zelfmoord. Ik houd niet van gewonen zelfmoord, onaangenaam en melodramatisch.'. J lij sprak nog steeds zeer afwezig. „En is u nu luohtschipper van beroep, zoo iemand!, die in het „Crystal Palace" opstijgt of zoo?" vroeg ik Hij keek op, geamuseerd, naar ik meende, en lachte. „O, neen, ik ben geen- beroepsluchtschipper. Ik heb heel veel werk te doen. Heb het meestal erg dmk. Luchtscheepvaart is slechts mijn stokpaardje. Als je genoeg te doen hebt, voel je je niet zoo al leen." „We zullen het heel prettig vinden u eens bij ons te zien", ik had plotseling diep medelijden met dien excentrieken man. Terwijl hij sprak, was een haast onmerkbare schaduw over zijn geiaat gekropen. Hoe "vreeselijk zoo eenzaam te zijnl „Wij wonen in Pine Tree Village, we hebben net zoo lang gezocht tot we een plekje vonden tusschen de pijnboomen. Ik houd zooveel van ze. Misschien wilt u ons wel eens het genoegen doen te komen di- neeren?" „Heel vriendelijk van u", antwoordde hi) snel, „maar ik ga nooit ergens dineeren. Waar je ook komt, de menschen eten altijd dingen die dik maken. Als ik het wel deed, zou ik heusch geen uitstekende ribben hebben", voegde hij met trotsch er aan toe. „Maar ik wil u heel graag komen bezoeken en de baby zien." „Er is geen baby". Dimbie's stem klonk een beetje geraakt en ik kleurde hevig. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1