B In TWEEDE BLAD, aad Anna Paulowna* te voorzitter deelt mee, dat de vergoeding 30 ct. uur was en het Rijk meende dat bedrag met 10 te moeten verminderen. Het is echter toch 'op bedrag bepaald, ook voor dit jaar. Dat de polder slechts 40 pet. vergoedt brengt voor de gemeente Jerdere uitgaaf. I fl n' n la S II NO. Donderdag 19 Maarl 1925. (j8ste Jaargang. No. 7607. {Woensdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente openbare vergadering bijee'nw Aiwezig wethouder games. )0 voorzitter opent de vergadering met de volgen- woorden: kiijne Heeren. Ik heet U welkom in deze eer- 184'. vergadering in 1025. Werpen wij, alvorens onze 185 rkzaamheden wederom aan te vangen, een terug la k op het jaar, dat achter ons ligt, dan mogen wij ier met voldoening opmerken, dat de toestand van, ie gemeente in het algemeen stemt tot tevreden- I nt0 )e samenstelling van den Raad onderging geen II ziging, de verhouding der leden onderling liet lts te wenschen, terwijl de samenwerking viel tt men. De algemeene gezondheidstoestand gaf even is redenen tot tevredenheid. «md- en tuinbouw, veehouderij en bloembollen- t leverden goede uitkomsten. Wel leed de land- iw door den zeer natten oogsttijd, doch de op- igsten waren goed en de prijzen daarbij hoog, zoo de finantieele resultaten toch nog bevredigend nnen worden genoemd. to tuinbouw vond voor zijne producten goeden at tegen loonende prijzen. De veehouderij hoewel ge- agd door het mond- en klauwzeer, dat vrij alge- en, doch niet kwaadaardig, optrad, maakte, tenge- ge der hooge zuivelprijzen, nog behoorlijke win- d. De bloembollencultuur, waarvan ik twee jaar eden mocht getuigen, dat zij, na de malaise in fir ïrlijken zin „mooi opbloeide", bleef zich verder istig ontwikkelen en leverde schitterende resul- en. tok bij den winkel- en middenstand viel over het emeen een Vooruitgang van zaken te constatee- Alleen de Zuiderzeevisschers te Van E/wijcksluis «n door het leggen van -den dam in het Amstel^ p hun bedrijf achteruitgaan' en hunne ontvangt n belangrijk dalen. Gelukkig mochten enkelen, die irvoor nog geschiktheid hadden, er in slagen bij Zuiderzeewerken vermeerdering van' inkomsten vinden. )oor de Zuiderzeewerken en mede tengevolge van beteren oeconomischen toestand nam het getal rkzoekenden af en stonden bij de arbeidsbemidde- op 1 Januari jl. ingeschreven 13 werkloozen te- 1140 op 1 Januari 1924. Iet de uitvoering van het belangrijk en met alge- ine 9temmen genomen besluit tot aansluiting aan. Provinciaal Waterleidingbedrijf zal spoedig wor- aangevangen. toordat het electrisch bedrijf goede winsten bleef verpen, en deze werden bestemd £ot verdere uit- iding van het net, kon tot electrificatie van het dWestdeel der gemeente overgegaan worden, iet inwonertal steeg van 4204 tot 4364. )e belastingverlaging in' 1923 begonnen met 25 pet., irdoor het vermenigvuldiging9cijfer toen kon wor- i gesteld van 2 op l#t werd' in het afgeloopen jaar Jer voortgezet tot 1.25 en zal, gezien de gunstige incieele resultaten, dit jaar vermoedelijk tot 1.10 pen worden teruggebracht. et voorzichtig beleid1 en gepaste zuinigheid kan gemeente zeker met vertrouwen de toekomst jmoet gaan. let den wensch, dat gij in 1925 door wel overwo- i besluiten veel zult mogen bijdragen tot den ei dezer gemeente, en dat het u en de uwen moge Igaan, open ik deze vergadering. )e notulen worden gelezen en onveranderd vast- teld. 4 ngekomen stukken. Goedkeuring op de geldlee- g, groot f 50000, voor het electrisch bedrijf. Deze ning is geplaatst tegen een rente van 5# pet. a ie. 1' au den heer Kramer is bericht ingekomen, dat zijne benoeming als Hoofd der school en lid van commissie tot wering van schoolverzuim aan- mt. %an Rijkswege wordt voor da werkloosheid 13# vergoeding verstrekt onder voorwaarde, dat ten igste f 3000 wordt uitgekeerd en de uitkeering 28 art wordt beëindigd en uitkeering wordt verstrekt i hen die bij de arbeidsbemiddeling zijn ingeschre- i. De uitkeering is onder deze voorwaarde aan- 5K ird. I an de provincie is bericht ingekomen, dat geen heid wordt gevonden, om bijdragen voor de werk- isid' te verstrekken. heer Keuris vraagt, hoe de loonen het vorig jaar ir het Rijk waren bepaald. (JJ te heer Keuris vraagt, of de provincie ook geen goeding verstrekt, als het aantal werkloozen groo- wordt. roorzitter vreest daarvoor, dOch als de uitkeering et doorgaan, zal nog een poging gewaagd worden t voor dit jaar. te heer Looij merkt op, dat meer werk in' 't zicht ent door den weg en de vlotbrug, en de heer Koorn tt, dat de bloembollenkweekerij' er goéd' voorstaat, Uirdoor ook het aantal werkloozen kleiner zal zijn. tobeer Keuris vraagt, hoeveel werkloozen er thans ■I Wzitter antwoordt van 23. igevolge een opmerking van den heer Keuris be_ fende reductie op brandstoffen voor werkloozen field er, is bij informatie gebleken, dat daar de co- 8 voor verminderden prijs verstrekt wordt, wat fir mogelijk is, omdat ze een eigen gasfabriek hel>- faefc ^Intiem ToonaaF te Bergen, daarna aan de» caféhouedr Slikker alhier, vergunning is verleend tot het opvoeren van Heijermans' tooneevwerk „Al lerzielen' door Ibedoeld „Intiem Tooneel" in de schouwburgzaal van den heer Slikker? II. Is Jiet waar, da.t deze vergunning door U op Dinsdag 3 (Maart weer is iDgetrokkenr I III. Welke overwegingen hebben U geleid, eerst tot het verleenen, jaarna tot het intrekken van bedoelde vergunning •De Burgemeester antwoordt daarop het volgende: Hoewei krachtens artikel li>8 der Gemeentewet de politie over schouwburgen, herbergen, enz. uifcslui- I tend aan den Burgemeester behoort, wil ik toch volgaarne voldoen aan het door het Raadslid K, Keuris d.d. 11 Maart jl. ingediend schriftelijk ver- vx>ek en (heb ik derhalve de oor het navolgende to berichten: I I. Op Vrijdag 27 Februari jlf. is-de heer Skhoen van hot Intiem. Tooneel te Bergen en daarna de heer C. Slikker van hier, ten mijnent geweest met de vraag, of ik de opvoering van het tooneelwerkj „Allerzielen" in do schouwburgzaal van laat&tgo noemde, zou toelaten of verbieden. Ik heb beiden toon geantwoord, dat ik niet hot plan had de opvoering van Allerzielen vte verbieden, alhoewel ik den hoer Slikker bg' die gelegenheid wel te kennen gaf, dat het mij bevreemdde en met aangenaam trof, dat hij' die wellicht nimmer een der stukken van iHedjermana had doen opvoeren, thans, nu bij de katholieken de opvoering van Al lerzielen algemeen tegenzin verwerkt, juist d-at stuk voor £hët voetlicht wilde doen .brengen. Vergunning voor een bepaalden dag werd mijl bij die gelegenheid niet gevraagd. I» II. Op Dinsdag S Maart d.a.v. heb ik den "heer j Slikker per .telefoon opgebeld en hem meegedeeld, dat ik hem voor alle stukken van Hagermans ver gunning wilde verleenen, dodh gaarne zou zaen, dat hij geen verdere moeite deed Allerzielen te doen opvoeren, omdat ik daarvoor bij' nader inzien de te vragen vergunning zou moeten weigeren. De vergunning voor een bepaalde uitvoering was, zooals gezegd, nog niet aangevraagd, dus evenmin verleend en kón derhalve piet ingetrokken. UI. Er was mgl onderwijl gebleken, dat het gezelschap van Willem van der Veer aan een an deren scihouwburghouder in deze gemeente reeds 14 Januari zijin zaal' had gevraagd, eveneens voor een opvoering van Allerzielen, dodh die eigenaar dat bekend gezelschap het verzoek had geweigerd, omdat hij, na pverleg met andere ingezetenen, vermeende, 'dat een opvoering van Allerzielen aan de goede onderlinge verstandhouding der ingeze tenen niet bevorderlijk zou zijn. Waar dus, zelfs ook van de zijde der niet-Roomsch Katholieke ingezetenen (en in dit geval nog w« van een vrijzinnig Plrotestantsch deel daarvan) do )opvoering van Allerzielen om bepaalde redenen niet worat gewenscht, heb ik gemeend, met het bog op de plaatselijke verhoudingen en omstandig heden mijn aanvankelijk voorneman te moeten her zien en in het vervolg een ervenfcueele aanvraag tot het opvoeren van Allerzielen te moeten weigeren. De neer'Keuris antwoordt daarop het volgende: M. de V., Het door u gegeven antwoord (bij eenig doordenken zult u dat volkomen begrijpen), bevre digt mij natuurlijk niet en ik wensch er dan ook mijne meening (van welke ik overtuigd ben, dat zij die isvan de overgroote meerderheid* der in woners van deze gemeente) tegenover te stellen. Ik wil u wel zeggen, dat toen Ik vernam, dat de door u gegeven vergunning tot opvoering van „Al lerzielen" weer was ingetrokken, ik mijne ooren niet kon gelooven en ik eerst aan de waarheid er van twijfelde. Maar toen de persoon, die mij het bericht overbracht, mij vertelde, dat hij zelf, naar aanleiding van de advertentie^ waarin de opvoe ringsdatum werd bekend gemaakt, kaarten had la ten halen, maar deze niet had ontvangen, omdat de vergunning tot opvoering was ingetrokken, toen moest ik het gelooven. En of ik mij zefl al voorpraatte, dat de burge meester van Anna Paulowna er toch niet de man r.aar was, om eene zóó 'ontactische daad te doen, dat van hem toch wel kon worden verwacht, dat hij zich boven de partijen zou weten te plaatsen, dat hij zich toch niet door eene kleine minderheid zou laten stuwen in de richting van geestdom- perij en bekrompenheid, ik stuitte telkens en tel kens weer op dat naakte feit, dat er geen kaarten voor de opvoering werden verkocht, omdat de ver gunning was ingetrokken. Ik kon dus niet anders dan aannemen, dat wat ik vernomen had, een feit was. En toen ik mij tenslotte hij den heer Slikker zelve hiervan op de hoogte stelde, bleek dit ook maar al te waar. Maar daarmee was tevens mijne verwachting, dat onze gemeente een burgemeester bezat? die zich boven de partijen zou weten te plaatsen, de bo dem ingeslagen. Dat is het, wat mij en vele an deren als het meest grievende feit voorkomt. En nu even het feit op zich zelve, het verbod dus tot opvoering van Heijermans tooneelwerk „Allerzielen". Art. 188 der Gemeentewet luidt: „De „politie over schouwburgen, herbergen, tapperijen ,en alle voor het publiek openstaande gebouwen en „samenkomsten, openbare vermakelijkheden en „openlijke huizen van ontucht, behoort aan den „Burgemeester. Hij waakt tegen het doen van met „de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertoo- gingen". In het bedoelde werk is echter niets, maar dan ook letterlijk niets te vinden dat in strijd met de openbare orde of zedelijkheid kan worden genoemd. Het gegeven behandelt n.1. slechts de geschiedenis van eene vrouw, die zwanger zijnde van een zee man, met deze heeft afgesproken, dat zij zich, wan neer het kritieke oogenblik daar, naar zijn moeder in een der kleine zeeplaatsjes zal begeven. Zoodra hij terug komt, wat ongeveer tezelfder tijd zal kun nen zijn, zullen zij elkaar dé&r weer vinden. De vrouw heeft hieraan voldaan^ maar in het bedoel de plaatsje komende, is de moeder van den man overleden. Ten einde raad zijnde, sleept zij zich naar de woning van den pastoor, op wiens stoep zij neerzinkt. Deze pastoor, een man met oprecht christelijke liefde bezield, neemt de vrouw in zijne woning op, waar de vrouw haar kraambed uit ligt.' Daartegen komt echter felle oppositie van de zijde der dorpelingen, die tot leiding hiervan den pastoor van eene nabij gelegen plaats in den arm nemen. En nu is het de strijd tusschen de christe lijke liefde eenerzijds en het kerkelijk dogma an derzijds, hetwelk in dit knnstwer kzoo meesterlijk door Heijermans tot uiting wordt gebracht, waar naast dan nog de uitingen van Rita een blik doen slaan op een van beide priesters zéér ver afstaan de levenshouding. Zoo ziet men feitelijk onder deze personen (die allen Roomsch-Katholieken zijn) drie erlei levensbeschouwing tot uiting komen. Het stuk eindigt met het sterven van Rita's kind, dat in on gewijde aarde .achter den muur") door Rita en den zooeven om zijne te zuivere toepassing der christe lijke liefde geschorsten pastoor Nanaen wordt be graven, juist op het oogenblik dat „de man" van zgne zeereis terugkeert. Innig mooi heeft Heijermans deze figuren ge- teekend en wij kunnen dan ook „Allerzielen" be schouwen als een der beste tooneelwerken van de zen tijd. Ik kan mij dan ook niet voorstellen, wat er in dit werk is, dat niet in het openbaar ver toond zou mogen worden. Men zegt wel eens dat „het priesterlijk kleed er in besmeurd" zou worden. Maar ik vraag mij af: door wie? Toch zeker niet door iemand, die, dat kleed dragende, de christelijke daad toepast. Deze hetze van katholieke zijde is dan ook zoo écht bekrompen en domperachtig, dat ik mij niet kan voorstellen, dat iemand, die eenigszins vrij zinnig denkt, deze anders dan met een schouder ophalen kan voorbijgaan. Trouwens, het is mij be kend, dat vele katholieken, wanneer zij daartoe in de gelegenheid zijn, zelve de opvdering van „Al lerzielen" trachten bij te wonen en in de uitbeel ding dezer figuren beslist geen kwaad zien. Het 19 mij zelfs bekend, dat een katholiek uit deze ge meente voor enkele weken terug de opvoering van dit tooneelwerk in eene naburige plaats heeft bij gewoond en ook dez ekon zich niet begrijpen, waar om zijne geloofsgenooten hiertegen zoo gekant zijn. Is het dan alleen omdat Heijermans op de index staat? Maar als dat het geval is, dan blijkt dat toch niet overal zoo te zijn, althans niet zoo streng te worden toegepast, want op een door eene R'.-K. tooneelclub te Antwerpen gehouden concours van tooneelwerken, gehouden in een RJC. gebouw, waar in de letterkundige commissie een R.K. geestelijke mede zitting had, hingen in do zaal waarin het concours werd gehouden, groote biljetten met aan kondiging der opvoering van Herman Heijermans „Allerzielen", zonder dat daarin op ©enigerlei wijze aanstoot werd gevonden. Maar bovendien, wanneer de hetze dus alleen gericht is tegen Heijermans, dan komt dezp fana tieke uiting (want anders kunnen wij het aan niet noemen) toch in flagrante tegenstelling met de zucht der katholieken, om zich Heijermans na zijn j dood toe te eigenen, hetgeen trouwens mislukt is. Heijermans heeft trouwens bij zijn leven reeds fel do draak gestoken met het burgemeesterlijke verbod van tooneeluitvoepingen, door zijne bekende satyre „Artikel 188". Waar dit blijkbaar voor vele burge meesters, helaas ook die van onze gemeente nog vergeefs is geweest, blijft ons niet anders over, dan een woord van fel protest te laten hooren, tegen de censuur, die hier opden wensch van slechts een klein gedeelte der gemeentenaren, wordt opgelegd aan eene gemeente, die in overgroote meerderheid bestaat uit menschen, die de geestelijk vrijzinnige gedachte zijn toegedaan. Ieder hebbe het recht, zijn idéé volgens eigen gedachten uit te leven en daaraan behooren geen beletselen in den weg te worden gelegd. Ook de katholieken behooren dat recht te hebben. Maar daartegenover sta, dat zij van onze geestelijke vrij heden hebben af te blijven. Doen zij dat niet, dan zullen zij ons steeds tegenover zich vinden. En wie hen daarbij behulpzaam is, wordt door ons even min gespaard. Tot u, M. de V., wil ik nog wel even dit zeggen, dat het intrekken dezer vergunning ^an uwe po pulariteit onder de gemeentenaren enorme scha de heeft gedaan'en dat die populariteit slechts zal zijn terug te winnen, door u strikt boven alle par tijen te plaatsen en u niet verder te laten meeslee- pen, door gedachten, die slechts aan een klein deel onzer ingezetenen eigen zijn. Dit, mijnheer de voorzitter was het, wat ik voor loopig wenschte te zeggen. Den heer Koorn heerfc het ook - jërgrerd, temeer daar de stukkon van Heijermans aen laatsten tijd overal in den omtrek worden gehuldigd. Het is, aldus sj>reker, klein van u, mijnheer de Voorzatter. Het spijt me. De geest van de bevolking komt er door in verzet. De heer Hoog legt afidh volkomen bij het gespro kene door den heer Keuris neer. Hij bedroeft er riah over, dat op die wijze een klein gedeelte van de bevolking gaat overheereahen. Waar moest het heen als er een andere maöht kwam, om bijv. het Evangelie van Christus te verbieden in do kerken. Wij bemoeien ons daarmee niet. Daten rij ziah dan ook niet bemoeien met iets yat opvoedend is voor anderen in de gemeente. De heer Rezelman drukt ook zijn spijt er over uit. Spreker heeft [het stuk gezien, doöh heeft er niets krenkends in kunnen vinden. Het is een mooi stuk werk. De heer Koomen zegt, dat daarom actie tegen het stuk gevoerd wordt, omdat verschillende dingen scheer in het stuk worden voorgesteld. Het kindek lijkje begraven in ongewijde aarde is volgens het •kerkelijk dogma onmogelijk, omdat elk Katho liek er op gesteld is, een Stervend kind nog het doopceel toe te dienen. - De heer Keuris, die het werk bij" zich heeft, kan zicih niet voorstellen, wat daarin scheef is voor gesteld. De moeder heeft toch' het volle recht, over haar (kind te beschikken, dat ze nog maar een oogen- blio bezocht had, in sjérvenstoestand tot zich kon nemen in tegenwoordigheid van .pen geschorsten pastoor, waardoor al zou de vrouw net .gewild hebben, het niet mogelijk geweest was het doopceel toe te dienen. De voorstelling is -misschien wat schriel gegeven, maar het stemt met de werke lijkheid overeen. Geen enkel moment in heb ge heel© stuk geeft den indruk dat de .whrgver ztoh tegenover de geestelijkheid heeft willen stellen. Er komt alleen een levensbeschouwing in tot uiting. Bovendien, men hoeft er piet naar toe te gaan. Waar de zaak zoo staat, meenen wij ons zoo fel mogelijk te moeten weren, als de opvoering van een zoodanig stuk belet wordt. Voorzitter: De heer Keuris kan het betreuren, dat de Burgemeester niet boven de partijen staat. Ik heb dat echter steeds gedaan. Toen destijds naar mijn oordeel' een verkeerde verstandhouding heerschte tusschen arbeider en werkgever, heb ik alles gedaan om dit te verbeteren. Toen was de Burgemeester rood. Daarna heb ik me tegen een verhoogd loon verzet, omdat anders de subsidie van f-4000 die we niet konden missen, verspeeld zou worden. Toen werd me verweten, (latt ik op de hand van de boeren was. Of de vergelijking van den heer Dooii opgaat, door de werken van Heijermans te vergehjken met Jezus Evangelie^ laat ik in het midden. Vroeger heb ik het stuk gezien^ op dezelfde wijze als de hèeren nu en zag ik er niets kwaads in. Nu zag ik het als verantwoordelijk persoon en meende de opvoering niet te moeten toelaten. Ook wij hebben onze heilige sacramenten, als avond maal' en doop, die we niet gaarne op het tooneel «zouden zien. Ik kan me de houding der Katho lieken best begrg'pen. Steeds heb ik getracht de goede verstandhouding in de gemeente te bevor deren en meende uit hoofde daarvan, de, zijl heb dan ook kleine minderheid, niet in opstand te moe ten brengen. Het kan niet als "een hetze tegen Heijermans beschouwd worden, daar alle stukken mogen worden opgevoerd, behalve deze. (Eenigszins heftig): Alk getracht wordt geld te verdienen, zal' men steeds op mijln hulp kunnen re kenen, dodh ik dank er voor om het op deze wijze te foroeeren. Alle stukken worden hierna ^oar kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt een voorstel va.n R en W. tot aanvulling van de algemeene politieverordening!, teneinde de z.g. „zwarte lijkt" een wettelijken grondslag te verleenen. Voorzitter deelt mee, dat destijds een zwarte lijst is aangelegd, doch daaraan geen volledige medewerking verleend werd. Daar om is thans een wettelijk® regeling gewonsöht. Het wordt algemeen goedgevonden. Wethouder Stammes is inmiddels ter vergadering versohenen. Behandeld wordt daarna de circulaire van den Oommisssaris der Koningin, omtrent veiligheid van het verkeer in autobussen. Een desbetreffende verordening wordt voorgele zen en zonder veel' bespreking vastgesteld. Getracht zal nog worden ae kosten van keuri der autobussen voordeoligrer te krijgen dan 25 g den, waarvoor de voorzitter zich in verbind! fcalr ftellen met Helder. Vastgesteld wordt daarna het voorschot op de Vergoeding ingevolge art. 101 der D.O. wet 1920. De Katholieke school telde IOIVj leerling gemiddeld *en de Christelijke 9ohool '53. De kosten van het O«L. Onderwijs waren 10.97 per leerling waarvan aan de bijzondere scholen 80 pet moet 'worden'uitgekeerd. Aldus besloten. In verband met een goede verdeeling van het aan. tal scholen, lullen de perceelen langs den Stoomweg weer onder de sohool aaa de Kleine ""Bluf* onderga- bracht worden, eveneens de perceelen aan den Veer- weg tot en met Van der Horst. Wegens bedanken door den heer J. C. Geerlings wordt met 10 stemmen als lid in de commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heer C. Rezel- man, lid van den Raad. De aanbeveling luidt: 1. C. Dz. Rezelman, 2. G. C. van Balen Blanken, De voorzitter dankt den heer Geerlings voor het geen hij gedurende 11 jaar voor het onderwijs ge daan heeft In de plaats van den heer T. van ÏJzendoora, dis als lid van het Burg. Armbestuur bedankt heeft, wordt met 7 stemmen de heer D. Schenk gekozen. De aanbeveling luidde: 1. D. Schenk, 2, P. J. Zoete. Dc heer Schenk verkreeg 7 stemmen, de heer Zoo. te 3 en 1 stem was van onwaarde. Komt aan de orde voorstel tot wijziging van de In structie van den administrateur en den HJnwerker bij het Gem. Electriciteitsbedrijf. De bedoeling is den administrateur te maken administrateur-directeur en zijne jaarwedde op f 2000 to brengen, in welk geval hij zich geheel aan het bedrijf zal wijden en zijn tim- merzaak zal verhuren. Bij wijze van proef de belooning van den lijnwer- ker te vorhoogen tot f 1600 en hem te maken lijn- werker.incasscerder, waar tegenover den werktijd uit de instructie te schrappen, De voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt do opname der meters en bet incasseeren tegelijkertijd te doen geschieden voor tijdbesparing. Daardoor zal het mogelijk zijn, dat de lijnwerker tevens incasseer der is, terwijl het door deze regeling mogelijk is den werktijd uit de de instructie te schrappen. De heer Lubbert vreest, dat de lijnwerker daardco* overbelast zal worden en verklaart zich tegen dit ge deelte. Voorzitter zegt. dat de heer Lubbert gerust kan zijn. De heer Kossen vraagt, of er geen mogelijkheid be staat, dat het bedrijf evenals b.v. in Harenkarspel verkocht wordt, waardoor do administratuer zijn be trekking zou kunnen kwijt raken. Voorzitter acht dit vrijwel buitengesloten. Aan den, heer Jonker wordt volkomen zekerheid gegpven. Na verdere bespreking wordt de verordening vol gens voorstel vastgesteld en wordt de heer Jonker benoemd met ingang van 1 April. Dc heer Spigt verk'aart zich tegen de gecombLneer. de funct;o van den lijnwerker. Het werk is reeds ten achter. Voorzitter zegt, dat hij toch de meters zal moeten blijven opnemen. De heer Spigt is van oordeel, dat het incasseeren langer duurt. Voorzitter: Het is maar een proef. De heer Rezelman acht het moeiHjk 't van1 elkaar los te maken. De heer Kossen zou het particuliere werk meer aan anderen willen overlaten. De voorzitter acht een veranderde regeling niet noodig en gewenscht. De heer Keuris heeft gehoord, dat de directeur een zcodanige regeling zal maken, dat hij minstens eens per jaar zelve bij de aangeslotenen komt incasseeren Voorzitter: Dit is een interne aangelegenheid^ wel ke niet wordt vastgelegd. Het voorstel van B. en W. om den lijnwerker op proef voorloopig f 100 meer toe te kennen, wordt met 9—2 stemmen aangenomen. Tegon stemmen de hee ren Smit en Lubbert. Verzoek om subsidie voor een tooneel wedstrijd door den Prov. Bond van Dilettanten Tooneelver- eenigingen. Waar de plaatselijke vereeniging zich te ruggetrokken heeft, stellen B. en W. voor, het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Verzoek van de gymnastiekvereenging D.O.K.E.V. om een sbsudie van f 80, Daaruit blijkt, dat een jeugdafdeeling gesticht is, waaraan veel kosten voor aanschaffing van materiaal verbonden zijn. B. en W. meenen, voorloopig voor 1 jaar dit bedrag te moeten toestaan, waarmee ze niet denken er met een jaar geheel af te zijn. De heer Keuris zegt, dat een brug aanwezig is die niet versteld kan worden en daardoor niet door de I jeugd te gebruiken is. Er is meer materiaal noodig Spr. acht vergoeding gewenscht. Het is voor dit jaar een koopje. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 'Het bekende verzoek van het gemeente bestuur van Heemstede, inzake actie tegen annexatie wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aange nomen. Gebra van der Goes doen het verzoek om gebruik te maken van het aanbod om afstand te doen van het voor hunne perceelen liggend terrein. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, den grond niet cadeau te doen, doch voor f 1 te verkoopen, in welk geval de te maken onkosten lager Lijn. Op advies van Ged. Staten zal ook voor het tweede kind, dat naar de R.K. school te Helder gaat. vergoe ding verleend worden, omdat ook dit kind als leer plichtig beschouwd moet worden. Voor beide kinde* ren zal dit nu f 63 zijn. De heer Looij vindt het eigenaardig, daar die kin deren toch een school in de onmiddellijke nabijheid hebben. De voorzitter zegt, dat de kinderen het onderwijs moeten hebben, dat voor hen gewenscht wordt. Als ze de R.K. school in de gemeente bezoeken zijn de kosten hooger. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. tot toe treding tot de vereeniging van Zuiderzeegemeenten. Enkele adressen worden in dit verband voorgelezen, terwijl de heer Keuri9 nadere toelichting over deze zaak geeft. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De tuingrond naast het raadhuis gelegen, wordt verhuurd aan den heer K. Smit voor f 20 per jaar. Algemeen wordt dit als de beste oplossing beschouwd Rondvraag. De heer Kossen vraagt, of wat ge daan kan worden om de uitvoering van de water leidingplannen te bespoedigen. Momenteel zijn er werkkrachten beschikbaar en mogelijk komen we dan nog klaar voor de droogteperiode. Voorzitter had zich reeds in verbinding gesteld met het Prov. Waterleidingbedrijf en de mededeeling thuisgekregen, dat reeds 300 ton buizen Afgezonden zijn en mogelijk reeds binnen 8 dagen de aanbeste ding kan plaats hebben. Voorloopig zal het gaan naar Veerburg en daarna naar Breezand. Het wachten met van Ewijckaluis houdt verband met een kwestie- Laren. Algemeen is men van gevoelen dat dit laatste deel niet de minste behoefte heeft. De heer Kossen heeft gehoord, dat een gemeente ambtenaar geen gemeentewerk mag aannemen. Voorzitter zegt, dat dit een idee is. Als een functie behoorlijk gesalarieerd wordt, is het in de instructie opgenomen, maar verder blijft het vrij. De heer Koorn heeft geconstateerd, dat het op de begraafplaats nog niet in orde is. De voorzitter deelt mee dat het automatisch be- graaftoestel in aantocht is. De heer Koorn informeert verder naar de dans tent, die ook nu weer op het erf van den heer Slikker schijnt te komen. Spreker vraagt of het waar is, dat de voorzitter personeel verboden heeft daarin werkzaam te zijn. Voorzitter zegt, dat destijds besloten is geen dans tenten meer toe te laten, doch toen is aan den heer Slikker gelegenheid gegeven voor het plaatsen van een tent, als deze in de plaats van de gewone zaal gebruikt zou worden. Daarvoor was alles te zeggen, omdat in een tent geen sterken drenk getapt mag worden, wat in een lokaal wel geschiedt, IDe hee ren weten de geschiedenis, die er aan vooraf ge gaan is. Vechten laat in den nacht en beleedigem van de politie kunnen we niet toelaten. Aan anderen is het dan ook verboden een tent te plaatsen. Wat het personeel betreft, de heer Slikker heeft

Schager Courant | 1925 | | pagina 5