Paaschfentoonslelling, TWEEDE BLAD» Plaatselijk Nieuws. BEKRONINGEN. LICHT OP! Uil den W.F.V.B. Bitmenlandsch Nieuws, Donderdag 2 April 1925. f»8sle Jaargang. No. 7615. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jansje Alberta, dochter van Hendrikus 8 Nija en Hester Hofmeester. POLITIE. Verloren: een bruin leeren damestaschje met in houd. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. Ook in deze korte nabetrachting over onze Paasch- ^ntoonstelling, moeten wij; nogmaals terugkomen op hot succes dat ook. deze tentoonstelling heeft gehad. Het bezoek is.heel groot geweest, en d'e verschillen de inzendingen trokken groote belangstelling. Over den handel op jl. Woensdag kan nog worden gemeld, dat deze goed was. Men was nogal tevreden en voor best vee, werd goed geld) betaald. Wij hoorden j collectie vet vee op onze tentoonstelling zeer roe ien als tellendi kapitale beesten. Een compliment dus voor onze mesters. A VE'I' VEE. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten Os, met hoogstens 6 breede tanden. Ie prijs, f 60, A. Spaans, Kolhorn; 2e prijs, f 30, J. Edel Dz., Midden-Beemster. No. 2. Voor den besten, fijnsten 2-jarigen Os, met loogstens 2 breede tanden. Ie priis, f 25, K. Braak, Hoogwoud; 2e prijs, f 10, C. Frank, Assendelft No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe, met 8 breede tanden. Ie prijs, f 40, A. Spaans, Kolhorn; 2e prijs, f 30, J- m'kWa, Hoorn; 3e prijs, f 20, J. Stapel Gz., Lambert- gchaag; 4e prijs, f 10, C. Jonge waard, Hoogkarspel. Voor de beste kwaliteit. Ie prijs, f 15, A. Spaans, Kolhorn; 2e prijs, f 10, J. linkla, Hoorn No. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste £0E met 6 breede tanden. Ie prijs, f 30, C. Jonge waard, Hoogkarspel; 2e rijs, f 20, P. A. Kroon, OucLkarspeL 3e prijs, f 10, N.V. v. d'. Sliuij's' Vleesch- en Veehandel, Amsterdam. 1 No. 5. Voor de beste, fijnste en zwaarst geme-te ioe met 4 breede tanden. Ie prijs, f 30, Jb. de Ridder, Purmer; 2e prijs, f 20, "fob. Waiboer Hz., Wieringerwaard; 3e prijs, f 10, K. Joekel. Winkel: Bestuursprijs: A Spaans, Kolhorn. No. 6. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste 'aars met hoogstens twee breede tanden. Ie prijis, f 30, N.V. v. d. Sluijs' Vloêsch-t eni Veehan- leï, Amsterdam; 2e prijs, f 20, J. Dimfkla, Hoorn1; 3e ►rijs, f 10, K. Breebaart Jz.; 4e prijs, f 5, K. Bree- laart Jz., Winkel; Bestuursprijs: P. Visser Jz., Op- ►erdoes, P. Visser Jz., Opperdoes, K» Breebaart Jz., Vinkel. No. 7. Voor de beste vette Koe (melkgevend). Ie prijs, f 30, P. A. Kroon, Oud karspel; 2e prijs, 20. L. Doekes, Dirkshorn; 3e prijs, f 10, P. A. Kroon, »ud karspel; BestuursprijS: C. Buister, OudkarspeA, C. Butter, Oudkarspel. iNo. 8 Voor de beste kwaliteit uit de rubrieken 1, 4, 5 en 6. Ie prijs, f 15, Jb. de Ridder, Purmer; 2e prijs, f 10, A. Spaans, Kolhorn; 3e prijs, f 5, Au Spaans, KoL- hom. B. FOKVEE. No. 1. Voor de beste kalfdragende Koe, niet af gewisseld, zichtbaar dpagend. Ie prijs, f 20, Joh. de Veer, SchagenL No. 2. Voor de beste kalfdragende Koe, afgewis seld. zichtbaar dragend. Ie prijs, f 20, W. Jimmink Jbz., Schagerbrug; 2e rijs, f 10, N. D Kaan, Wieringerwaard; Bestuui»- rijs: A. Francis, Schagen. No. 3. Voor de beste Kuispink. Ie prijis, f 20, A. Francis, Schagen; 3e prijs, f 5, A. i'rancis, Schagen C. SLACHTPAARDEN. Door den Ned. Bond van Paardenölagers en- Paar den vlees chhouwers waren de volgende bekroningen uitgeloofd, uitsluitend. voor inzendingen van paan- lenslagers, leden van den Bond: a een vergulde-zilveren medaille als Ie prijs voor et beste buitenlandsehe slachtpaard (plus Diploma), b. een' Diploma voor zilveren medaille als 2e prijs voor idem; c. een verguld-zilveren medaille alls le prijs voor liet beste Hol-landsche sliachtpaard (plus Diploma); dl een Diploma voor zilveren medaille voor idiem. No. 1. Geïmporteerde Slachtpaarden. le prij's f 5, G. 'da Wit, Alkmaar, met verguld ziltvo- ren medaille; 2e prijs, f 2.50, G. da Wit, Alkmaar, met diploma voor zilveren medaille. No. 2. Hollandsche Slachtpaarden, zware, (koud- bloed), afgewisseld. le prijs, f 5, Joh. Knip, Alkmaar; 2e prijs, f 250, G. de Wit, Alkmaar. No. 3. Hollandsche Slachtpaarden, zware, (koud- Noed), niet afgewisseld, le prij's, f 5, J. de Ruijter, Schagen» No. 4. Hollandsche Slachtpaarden, lichte (warm bloed), afgewisseld. le prijis a-, f 5, AL v. Zoonen, Kolh'ocnn, met verguld ri veren- medaille; le prijs b., f 5, C. Zwaan, Hoorn; 2e prijs a., f 2.50, Z. Davidzon, Hoorn; 2e prijs b., f 2.50. C. Zwaan, Hoorn; 2e prijs c., f 250, J die Veer, Winkel. IX WOLVEE. No. 1. Voor de beste Oonschapen, van Texelsch ras, met of zonder lammeren. ie prijs, f 10, J. de Wit, Schagen; 2e prijs, f 5, M. C. de Graaf, Anna Paulowna. No. 2. Voor de beste Oonschapen, van ander type, met of zonder lammeren. le prijs, f 10, A. Sleutel, Schagen; 2e prij's, f 5, AL Sleutel, Schagen. No. 3. Voor de beste Overhouders, le prijs, f 15, Jb. Stammes, Nieuwe Niedorp2e prijs, f 10, H. Lampers, Wieringerwaard1; 3e prijfl, f 7.50, Joh. de Veer, Schagen; 4e prijis, f 5, H. Lim- pers, Wieringerwaard. No. 4. Voor den besten Ram, van Texelsch ras, geboren in 1923 of vroeger. le prijs, f 10, D. P. Timmerman', Schagen; 2e prijs, f 5, D. Wit Cz., Nieuwe Niedorp. No. 6. Voor den besten jarigen Ram, van Texelsch ras. te prij's, f 10, A 'Sleutel, Schagen; 2e prijs, f 5, D. P- Timmerman, Schagen, 3e prijs, f 250, M. C. de Graaf, Anna Paulowna. E. VARKENS. no. 1. Voor de beste Vette Varkens, le prijs, f 10, C. v. d. Oord, Barsingerhorn; 2e prijs, f 7.o0, J. Kooij Cz., Nieuwe Niedorp; 3e prijs, f 5, P. Dekker, Burgerbrug; 4e prijs, f 250, G. Oudeman, Heerhugowaard; Bestuursprijs: Joh. Blaauw, Haren- karspel, No. R. Voor de beste Fokzeug met Biggen. le prtjte, f 10, C Msreea Sohagtrhrtg; 2e prij*, f b, A. dt Graaf, Atme Paulowna i F. PLUIMGEDIERTE, No. 1. Inlandsohe Hoenders, le prijs, f 2, A. Bos, Oudorp» No. 3. Wyand'otten (wit), le prijs, f 2, A Bos, Oudorp. No. 4. Wyandotten (andere kleur), le prijs, f 2, G. Brokken, Schagen; 2e prijs, 1 1, C. Kaaij Kz., Winkel. No. 6. Leghorns (Patrijs). 1 prijs, f 2, C. Vlaskamp, Schagen; 2e prijs, f 1, P. Landman', Nieuwe Niedorp. No. 7. Leghorns (andere kleur), le prijs, f 2, C. Moeijes, Schagen; 2e prijs, f 1> F- Molenaar, Nieuwe Niedorp. No. 11. Minorca's. le prijs, f 2, K. Groen, Moerbeek» No. 12. Rhode Islands. le prijs, f 2, Joh. Molenaar, Schagien; 2e prijs, t 1, J. Mantel, Valkkoog. No. 14. Andere niet genoemde rassen, le prijs, f 2, R. Mijta, Nieuwe Niedorp; 2e prijs, f 1, D. Wit Cz., Nieuwe Niedorp. No. 15. Krielen (alle rassen), le prijs, f 2, ML Tuithof, Schagen; 2e prijs, f 1, A. v. d. Sluijs, St. Maartensbrug; Bestuursprijs: C. Groot, Nieuwe Niedorp. No. 16. Watervogels. Ie prijs, f 2, A Boe, Gudorp; 2e prijis, f 1, iHL Blaauv boer, St. Maarten. No. 17. Toornen. (1—6). le prijs, f 2, G. Broeken-, Schagen; 2« prijs, f 1, P. Dekker Dz., Winkel. No. 20. Kalkoenen. (Alle kleuren), le prijs, 1 2, G. Brokken, Schagen; 2e prijs, f 1, D. Wit Cz., Nieuwe Niedorp, i G. KONIJNEN. Groote rassen. No. 1. Vlaamsche Reus (haaskleur), konijnen- grauw). le prijs, f 2, A'. v. d. Sluijö, St» Maartensbrug; 2e prijs, f 1, J. Fffiber, Schagen; Bestuursprijs: C. Kuit, Schagerbrug; C. Kuit, Schagerbrug; A. v. di. Sluijs, St. Maartensbrug. No. 2. Vlaamsche Reus (andere kleur), le prij's, f 2, G. Blaauboer, Kolhorn; 2e prij's, f 1, Mej. J. Glas, Schagerbrug; Bestuursprijs: Mej. J. Glas, Schagerbrug. No. 3. Weener (wit en blauw), le prijs, f 2, A. v. Sluijs, St. Maartensbrug; 2e prijs, f 1, A. v. et Sluijs, St Maartensbrug; Be stuursprijs: K. Kossen, Schagen; K» Kossen. Schagen, A. v. d. Sluijs, St. Maartensbrug. No. 6. Nesten jongen. le prijs, f 2, A. v. d. Sluijs, St. Maartensbrug,; 2e prijs, f 1, A v» d» SlUij's, St. Maartensbrug» Middenrasseix. N-o. 9. Andere middenrassen, le prijs, f 2, E. Bos, St. Maartensbrug; 2e prijs, f 1, E. Bos, St. Maartensbrug,; Bestuursprijs: E. Bos, St. Maartensbrug. Kleine rassen? No. 12. Hollander (zwart en blauw), le prijs, f 2, G. Brokken, Schagen. No. 13. Hollander (geel, Isabella, haaskleur). le prijs, f 2, J. F. Hananema, Groetpolder; 2e prijs, f 1, T. de Jong, Schagen; No. 14. Hollander (andere kleur). le prij's, f 2, J. F. Hannema, Groetpolder; 2e prijs, f 1, J. F. Hannema, Groetpolder. No. 15. Zilverkonijnen (alle kleuren), le prijs f 2, C. Moeijes, Schagen; 2e prijis f 1, G Moeijes, Schagen. No. 16. Black, Blue en Havanna and tan. le prij's. f 2, J. P. Bregman Kz., NooixLBeemster; 2e prijs, f 1, P. Hooij Az., Lutjewinkel; Bestuursprijs: J P. Bregman Kz., Noord-Beemster» No. 17. Brandneuzen. le prijs, f 2, J. P. Bregman Kz.. Noord-Beemster; 2e prijs, f 1, D. Wit Cz., Nieuwe Niedorp. No. 19. Voedster met jongen, le prijs, f 2, P. Hooij' Az., Lutjewinkel; 2e prijs, f 1, C. Moeijes, Schagen; Bestuursprijs: Axie Kossen, Schagen; C. Moeijes, Schagen. No. 20. Nesten jongen. Ie prijs, f 2, C. Moeijes, Schagen; 2e prijs, f 1, J. F. Hannema, Groetpolder BLOEMEN EN PLANTEN. No. 4. Voor de schoonste verzameling Boomen en Heesters, decoratief opgesteld. le prijs, f 5, J. W. Boersen, Alkmaar; 2e prijs, f 2.50, D. Kruit, Schagen. No. 5. Voor de schoonste verzameling Bloeien-1 de Planten en Bladplanten voor de kamer, deco-1 ratiefopgesteld. le prijs, f 5, D. Kruit, Schagen; 2e prij's f 2.50,1 Ant. Boersen, Alkmaar. BUITENGEWONE PRIJZEN. No. 1. De belangrijkste collectieve inzending van voorwerpen, die tot den landbouw in betrek king staan. Bekroning plus f 750, A Peerebcom, Nieuwe Nie dorp; Kramers en v. Rijswijk, Schagen; Berends en COm Schagen. No. 2. Afzonderlijke voorwerpen, die tot den landbouw in betrekking staan. Bekroning plus f 7.50: A. Jonk, Kolhoim, mot plat ten wagen; Instituut v» Landbouwwerktuigen en ge bouwen te Wagenitnigen, met Draineerploeg van Prof. Visiser; K. v. Bodegraven, Heerhug-owaard, met bak- wagen. No. 3. Andere inzendingen, ter beoordeeling aan de Jury. Bekroning plus f 750: Blaauboer eni Kossen, Scha gen.; J. Schene, Schagen; Ch. H» Th. Schmalz, Schagen. MUZIEKTUIN. Maandagavond vergaderde op „Vreeburg" het comité tot beheer van onzen Muziektuin. Op een tweetal leden na, door dienst verhinderd, waren' allen aanwezig. Het Dag. Bestuur van het Comité legde aan do vergadering over de begrooting van inkomsten en uitgaven 1925, welke met een paar geringe wijzi gingen- werd goedgekeurd. Men besloot hierbij, de contributie «voor kunst lievende leden té stellen op fl.50 per gezin, en voor inwonende personeel op f050 per persoon. Voorts werd bepaald, dat men tegen een jaarlijksche betaling van ten minste f250 donateur kan worden. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd voor de werving van leden en donateurs de gemeente Scha gen in een 7-tal rayons verdeeld, nl. 6 voor de kem en 1 voor de buitenwijken. Een circulaire zal worden verzonden, waarin wordt opgewekt kunst-, lievend lid of donateur te worden. Elk rayon zal daarna door een tweetal comité-leden worden be werkt. V-oor de buitenwijken, benevens voor eenige omliggende gemeenten, zal men personen in den arm nemen, die men geschikt acht leden en dona teurs voor onzen Muziektuin te winnen. Voor an dere gemeenten zullen ten aanzien van contributie en donateurschap dezelfde bepalingen gelden als voor de gemeente Schagen. Derhalve zal iedereen dièzen zomer met zijn geheele gezin reeds voor f 150 een groot aantal concerten kunnen bijwonen. Voorts werd overgelegd het programma voor het seizoen 1925. Na een uitvoerige bespreking werd ook dit programma vastgesteld, met machtiging aan het. Dag. Bestuur om daarin wijziging aan te brengen indien zulks noodig mocht blijken. Uit het programma stippen wij' het volgende aan: Zoo mogelijk zal de opening plaats hebben in den namiddag van den 31sten Mei (len Pinksterdag). Na de officieele opening zal onze Harmoniekapel den Mu ziektuin inwijden met een Openingsmarsch en een toepasselijke Ouverture, waarna een bekend orkest van elders een concert zal geven met een zeer mooi programma. Daarna volgt een avondfeest in den tuin, met een Ml-chsmpGtro en afwiseeleöde mu ziek, zoo mogelijk van alle in Schagen gevestigde muziekverenigingen. Medewerking hierbij zal te vens gevraagd worden aan de gymnastiekvereni ging Lycurgus. Voorts bevat het programma een 12-tal Zondag concerten. voor een deel te geven door Schager mu ziekverenigingen, gedeeltelijk door verenigingnen en orchesten- van elders. Getracht zal nog worden in den loop van het sei zoen op eenige Woensdagavonden concerten en even tueel generale repetities te doen- houden- door plaat selijke verenigingen, welke dan steeds gratis voor ieder toegankelijk zullen zijn. Besloten werd nog, het buffet, een plaats voor een sigaren-kiosk en plaatsen voor een ijstent en een vruchtenkiosk, bij inschrijving te verpachten. De le betalen pachtsommen zullen gelden voor het ge heele seizoen, -d.w.z. voor den openingsdag, den feest avond en verder voor allo concerten, repetities en eventueel verdere festiviteiten en landdagen in den muziektuin te houden. Bij de rondvraag werden nog een aantal onderge schikte punten besproken, waarna te ongeveer 11 uur deze zeer geanimeerde vergadering werd geslo ten. PAASCH-KOE. Als een bewijs welk best vee er gister was aange voerd, moge dienen, dat een schot van den heer Jon- gewaard te Hoogkarspel, welk beest geschat werd op een gewicht van 1800 pond, voor f1100.verkocht werd aan don heer D. Raat, vleeschhouwer alhier. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM, 30 Maart jl., 'b avonds 7 uur, vergaderde op de bovenzaal in de „Oére®'' de plaatselijke af deeling van den Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Na een openingswoord door den voorzatter, den heer Van Nulana, verkreeg! de heer Oolders uit Alkmaar het woord, die een mooie rede hield. Daarna werd aan ieder aanwezig lid een prach tig mooie, 18-kleurige Gedenkplaat uitgereikt, wel ke zeer in den smaak viel'. Vervolgens kwam in bespreking het Landstorm- blad. Klachten werden niet gehoord, noch over den inhoud noch over de niet tijdige ontvangst. Even als vorig jaar, weord ieder in de gelegenheicS, gesteld, voor een. grooter of kléiner bedrag te teekenem,. als vrijwillige bijdrage tot instandhouding van jlat blad. Daarvan werd dan ook gebruikt gemaakt en goed geteekend. Over de schietoefeningen kwamen ook geen klach ten binnen, doch door den plaatselijken leider werd wel in 't midden gebracht en ook nog door enkele léden, of er geen mogelijkheid was voor een'betere en meer geschikte schietbaan. Na uitvoerige be spreking. zal de commissie eens rond zien en dab den uitslag aan de leden bekend maken. De schiet oefeningen en wedstrijden, zullen vermoedelijk wor den gehouden pp 4,-11, 18, 25 M]ei en 1 en 8 Juni a.8waarvoor ook dagprijzen beschikbaar gesteld zullen worden. Daarna werd nog het een en1 ander besproken en kwam ook ter sprake het Mobilisatiekruis. Veel werd daarvan niet gezegd, ieder die daartoe gerech tigd is, kan er een bestellen bij* den plaatselijken leidèr, den heer H. van Herkhuizen. Na de rondvraag, die niets opleverde, sloot de heer Van Nuland deze gezellige vergadering met een woord van dank aan allen voor minne trouwe opkomst en medewerking. ONGELUK. Woensdagavond struikelde een bejaard man over de rails langs het eerste perron bij het station alhier, toen hij in den, avondtrein wilde stappen,, •die op het 2e perron stopt. Het ongeluk wilde, dat hij met zijn hoofd terecht kwam op den rand van het tweede perron trottoir, tengevolge waarvan hij een hevig bloedende wond opliep Zonder verbonden te zijn, stapte de reiziger toch maar in den vertrekkenden trein. ONZE AP KIL.GRAP. Ondanks de nawerking van onze Buffel-Aprilgrap van eenige jaren geleden, liepen er nog heel wat in van 't jaar met onze schaapjes op „Vreeburg'.. Eén man kwam uit den tuin terug, en zei op de brug:Jk beni er weest. maar ik zien niks". Nou, antwoordde mem hem: Ze komen straks met.den trein van. half elf. Twee andere tentoonstellingsbezoekers had men zoover, dat ze op stap gingen naar den -gemeente- opzichter om den sleutel van het hok. waarin men zeide, dat de schapen waren opgesloten. Jammer, dat een langtongig vrouwtje hen er op opmerkzaam maakte, datl.het Woensdag! 1 April' was. Onderschei dene dam es brachten een bezoek aan de April' schaapjes op Vreeburg. Voor auto's en rijwielen- moet het licht op: Donden- dag 1 April om 7.2 uur. Vrijdag 2 April om 7.3 uur. VAN DEN COMPETITIELEEDER. Eindstand Competitie 2de klasse: 1 Excelsior H 10 8 2 29 7 16 1.60 2 K F. C. I 10 6 1 3 20 24 13 1 30 3 B. F. C. n 10 5 1 4 20 15 11 1.10 4 D.O.S.K.O. II 10 4 1 5 17 15 9 0.90 5 Sparta IV 10 4 1 5 15 21 9 0.90 6 Succes H 10 2 8 28 2 0.20 7 Voorwaarts ET teruggetrokken. 8 P. S. V. H idem. Het is mij nog onbekend hoe het besluit der P .C. luidde, inzake de 2 verliespunten aan. D.Ö.SJK.O. II toegekend w.n.o. Ik heb met de verliespunten geen rekening gehouden. Terrein Voorwaarts Zondag weer afgekeurd. JP. VAN ZOONEN. üöclamer, Uw humeur wordt vergald, als gij' last hebt van aamboeien. Fosteria Zalf geert vanaf. de eerste aan wending verlichting' en. heelt uw kwiaal. Inderdaad een probaat geneesmiddel'. Pér doos f-1.75; per tube f-1.— OUDKARSPEL. Bij de Woensdag gehouden herstemming van een Notabel der Ned. rierv. Gemeente alhier, tusschen de heeren P. Kroon Az. en P. Visser Hz., zfo'm uit gebracht op den heer P. Kroon Az. 59" en op denf eer P. Visser Hz. 49 stemmen en 1 blanco, alzoo gekozen de heer P. Kroon Ajü. GEEN BOOMEN HAKKEN. Het is nu zoo goed als zeker, dat de dubbele rij' boomen langs den Hoflanderstraatweg nabij' het landgoed de „Assumburg'' te Beverwijk, niet geveld zal' worden. Deze boomen behoorden nog tot het laatste natuurschoon, dat Assumburg'' vroeger in zoo rjjke mate aanbood. De boomen waren in het begin van dit jaar gemerkt voor een publieke Jiout- verkooping en' de verdwijning stond in verband met de verbreeding van den weg, die door de provincie van de Zaanlandsche communicatie was overgeno men. Aan de schoonheidscommissie komt een woord van 1'of toe voor het behoud dezer boomen, .want zonder hare bemoeiingen Zou hoogstwaarschUinlijk reeds llang de bijl erin gezet geweest zijn. DIRKSHORN. Dé Toon-eelvereêniging „Nieuw Leven" alhier heeft in den Jubileumwedstrijd van- den Provincialen' Bond wel succe9 gehad. Zij behaalde in de 2e afdeeling met het verplichte „De Spaak van- 't Wiel" den len prijs met een gemiddelde van 7.47. Voorts kreeg in den persoeelenwedstrijd de heer K. Wit als Lucas Valck, een medaille en een diploma met 47 p., terwijl ment Bfckko^-van Booam al» Laui* Vetofc fea <8- ploins verwierf met 48 p. Verder werden aan „Nieuw Leven' nog toegeweten den wisselbeker (voor het hoogste aantal punten in den geheelen wedstrijd) en de zilveren medaille, uit geloofd door „Eensgezindheid" van Assendelft, Bo- vendiendi nog de zilveren medaille van H.M. de Ko ningin. i De heer R. v. d. Laan ontving den regisseursprijs een verguld zilveren medaille. ZIJPE. Naar men ons meedeelt, is het Provinciaal subsi die over 1924 ten behoeve van de Wijkverpleging in deze gemeente bepaald *op f 785.58. WEERINGEN. Op de postboot van gistermorgen bevonden zich o.a. 5 jongelui die cp weg naar Hoorn waren om de voor-oefeningen voor den landstorm mede et maken. Hun geweren en1 ransels haddien ze op dek gedepo neerd. Twee polderwerkers (anarchisten) ergerden zich zeker zoodanig aan deze spullen dat ze die me;, oen maar overboord gooiden. Procesverbaal volgda Nader méükit men ons over dit geval, dat de lamd- stormers zonder spullen naar Hoorn trokken, doch de postschipper deed, op Wieriogen teruggekomen, aangifte van de baldadigheid, waarop de Rijksveld wachter Gijswijt terstond met de 2e boot overging om de bewuste Zuiderzee werkers te achterhalen. De daders waren dé Zuiderzeewerkera Geert Groot en van der Duin. Groot heeft den boel overboord ge worpen. Bnkelé ransels! waren reeds opgevischt, doch de ge weren no'g niet. Dit muisje zal' zeer zeker voor de dadJers een staartje hebben! WERKVERSCHAFFING IN DRENTE EN FRIES LAND. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Maandag en gisteren een bezoek gebracht aan Oostelijk Drente, in verband met de werkloosheid en de werkverschaffing in de veenstreken. Gistermor gen had in het gouvernementsgebouw te Assen een bespreking met dien commissaris der Koningin in de provincie Drente pllaats, waaraan ook hebben deed- genomen1 de heeren mir. Ha-dders, administrateur, aan het departement van binnenJandsche zaken en Jongh bloed, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in Drente, burgemeester van Sleen. Minister Ruys de Beerenbrouck' heeft verdjer giste ren dé Boornbergumer Petten en die riikswerkver- schaffingen i-n Friesland bezocht. Uit Gorredijk meldt men: De staking onder de arbeiders bij de werkverschaf fingen breidt zich voortdurend uit. Groote groepen arbeiders, allen per fièts, trekken van1 dorp tot dorp om anderen over te halen, zich bij hen aan te sluiten. Niet alleen landarbeiders, maar ook andere werklie den worden bewerkt; hier en- daar (te Beeta, Jubbe- ga. Tynje, Gorredijk) hebben ook timmerlieden het werk neergelegd. 'De arbeiders zijin- over het algemeen kalm en, rus tig; wanordelijkheden vallen) niet voor, een enkel inw cidentje uitgesloten. Elke groep demonstranten wordt door de gewapende macht begeleid. NIEUWE WEGEN. Uit Barneveld. Gisteren heeft de gemeenteraad besloten, den straatweg naar Voorthuizen in een bi- tumenweg te veranderen, waarvan de kosten be groot zijn op f 80-000. EEN FAILLISSEMENTS-OVEREENXOMST NE. DERLANDBELGIS. Het Ministerie van BuitenJandsche Zaken] deelt me de, dat op Zaterdag 28 Maart jl. te Brussel de on derteek-enting heeft pllaats gehad van een verdrag tusschen- Nederland en België betreffende de terri toriale rechterlijke bevoegdheid; betreffende h'et fail lissement en betreffende het gezag en de ten uitvoer legging van rechterlijke beslissingen van scheids rechterlijke uitspraken1 en van authentieke acten. MOTOR-ONGELUK, In cben afgeloopen nacht om 1 uur ie een motor rijwiel met zijspan, komende uit de Steenstraat, op den Velpeirweg te Arnihem tegen een hek van een villa gereden, waardoor de passagier in het zijspan eruit geslingerd werd en mer. een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis moest worden ver voerd'. De toestand' is ernstig, de bestuurder van het motorrijwiel- bekwam lichte verwondingen. De passa gier in het zijspan was de heer Van Geluk, directeur van hotel J»e Zon" aldaar. KACHEL GESPRONGEN. Te Schoonhoven is gistermorgen halfelf in een perceel aan het Halve Maan een kachel uit elkaar gesprongen. Het raam van' het woonvertrek werd to taal vernield, terwijl in een andere kamer de ruiten door den luchtdruk sprongen» Vlammen sloegen op uit de kachel. De vrouw des huizes, die zenuwlijd/- ster is, liep gillend naar buiten. Een buurman en zijn zoon kwamen toegeloopen en haalden de kachel uit het vertrek. Een meisje, dat op de bovenverdieping aan het werk was, en1 den slag hoorde, sprong van schrik uit het raami. Met een verstuiten voet moest zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. De schade is niet onaanzienlijk. 300 KIPPEN VERBRAND. Te Den lip (gem. Ilpend-am) zijn een schuur en ■eenige kippenhokken verbrand. Tevens vonden 300 kippen den dood in- de vlammen. DE KWESTIE OVER ART. 40. Uit 's Gravenhage, 1 April. Naar wij vernemen zal de G.B.P.T.T. zoo spoedig mogelijk appèl doen aanteekenen tegen d'e uitspraak van de 'Haagsche rechtbank, in zake art 40 van het Bezoldigingsbesluit 1920, en de door dien Bond, op naam van A. J. M. vf <L Wielen te Amsterdam ingestelde vordering tot uit betaling van hetgeen aan salaris is gekort beneden het bedrag van het traktement op 1 Juli 1922. -Het wordt niet onmogelijk geacht als de Staat meewerkt, nog vóór de vacantie een uitspraak van het Haagsche Gerechtshof te verkrijgen. TeL EEN AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS. Uit Amsterdam, 1 April. De Tel. verneemt, dat spoedig een "definitieve beslissing van B. en W. is te verwachten, waarbij de houding van het college zal worden' bepaald, ten aanzien van die aangenomen motie van- afkeuring inzake de melkvoorziewug. Naar wij- van welingelichte zijdé vernemen, hebben de besprekingen in het College een zeer ernstige wending genomen, zoodat thans sprake ia van; een algemeen© wethouderscrisis. De drie soc.-democratische wethouders zouden nl. het standpunt hebben ingenomen, dat zij allen, na deze motie, hun functies ter beschikking hadden te stellen van den Raad. Het is zoo goed als zeker, dat de overige wethou ders zich daarbij zullen aansluiten, zoodat tot ge zamenlijk aftreden zal worden besloten» Nader wordt bericht, dat alle wethouders binnen enkele dagen den gemeenteraad zuflüten berichten hunne functies ter beschikking te stellen. EEN BLOEDIGE TWIST. Uit Tilburg, 1 ApriL Gisterayond is in de Hoek> schestraat alhier bij' een twist de 28-jarige B. F. Friederich door den 27-jarigen C. Liebregts met een mes ini den hals gestoken., ten gevolge waarvan de slagader werd doorgesneden en F. in eenige oogen- blkken doodbloedde. L. is door de politie aangehouden in zijn woning, waar het mes, waarmede de doodelijke steek is toe gebracht, in beslag is genomen. Het slachtoffer was gehuwd, doch leefde gescheiden. De dader, is even eens gehuwd en vader van drie kiDideren. TURF VERBRAND. Te Emmer-Compascuum is gisterennacht 30 dag werk fabriekstiirf, toebehoorende aan den' vervener A van Klinken, verbrand Men denkt aan- kwaad willigheid. ONVERANTWOORDELIJK. Op den Oud-IJsel tusschen Doetinchem en Ter- borg raakte van een schuit met 2500 takkebossen de deklast les, waardoor deze kantelde en in- het water terecht kwam.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5