Zaterdag 4 April 1925. 68ste Jaargang. No. 7616. DERDE BLAD. De dingen om ons heen. lUclamef, FEUILLETON. Ingezondeu Stukken. Nierkwalen bij vrouwen. Bitmenlandscb Nieuws, Do uitslag der presidentsverkiezing iri Duitschland beantwoordt volkomen aan de yerwachtingèn, waar aan wijr hier ter plaatse uiting hebben gegeven. Jar res persoonlijk' hoeft een. behoorlijke- meerderheid gekregen, doch de drie partijen, dio, nu on dan, het republikeinfiche blok vormen, hebben te zomen de absolute meerderheid en oen hunner, do sociaal-dje- trvocraat Braun, staat zelfs niet eona zoover onder Jarres, die, dit moet men niet vergeten, candidaat, ■van twee partijen was. De uitslag van Zondag, zegt evenwol nog niets voor i den dcfinitieven van- over drie weken. Ini dien tijd kan en moot er nog heel veel veranderen. Er moet namelijk worden gemarchandeerd en het is nooit met zekerheid! te voorspellen, wie er, dan' het beste afkomt. De eerste vraag is natuurlijk wat de sociaal-demo-1 craten zullen doem Vermoedelijk zuHien ze trachten den zetel van- Ebert voor hun man te behouden, en dit is mogelijk, als zij' centrum en democraten kun- j nen bewegen op Braun over te gaan. Doch alleen in dit een-e geval. Houdt het centrum vast aan Marx en gaan de socialisten op hem, over, dan is de kans van den katholiek niet ongunstig, omdat het geenszins is uitgestoten, dat hij1 dan de candidaat wordt van Beieren en in het algemeen vanl aille republikeinen en katholieken1. Komt zulk een combinatie niet totl stand, worden dus Braun en Marx als candidaat ge- hanidhaafd, dan stijgen de kansen van' het burgerlijk blok zeer aanzienlijk. Hetzij dan die van Jaires of van een ander candidaat, die wellicht op zijn plaats komt. Want nu reeds weet de Vorwaert-s te vertellen, dat de ziekte, die het Jarres onmogelijk maakte zijn laatste verkiezin'gstoespraken te houden, eigenlijk oen diplomatieke ziekte was, een inleiding tot retrai te als candidaat. Waar behoeft deze bewering niet te zijn, want er zijn overal veel zieken, doch zeker is, dat er voor de can-didatuur telkens en hardnekkig andere nament uit het burgerlijk kamp worden genoemd. Simons, Gessier, zelfs Hindenburg worden naar voren gé-1 bracht. Vooral geschiedt dit door menschen, die niet weten, wat zij' feitlijk' aan Jarres hebben en die ho- pen met een ander candidaat ook de stemmen der1 Ludendorff-groep en andere „echte" monarchalen te, zullen winnen. Geen kans het tot iets te brengen hebben de comi> munist Thalmann, de democraat Ilellpach, de Beier Held en de groote Ludendorff, Vooral de laatste heeft een figuur geslagen als modder met nog niet een procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Dat hij geen kans had wist men van bei voren en daarom, zullen veJeni zijiner aanhangers wel zijtn' thuis gebleveni of direct op Jarres hebben gestemd, die hun overigens het naast staat en die herhaaldelijk er rond voor is uitgekomen, dat hij van do republiek niets moet hebben, evenmin) als van de grondwet van [Weimajr of den vrede van Versaihes. Wat de communisten zullen doen is natuurlijk oni- re-ker. Op Braun zullen zij natuurlijk moeilijk kun nen stemmen, nadat hij plechtig is uitgemaakt voor 1 „(verrader van het proletariaat, des te gevaarlijker wegens zijn democratische allures en invloed op het misleide deel van het werkende volk." Blijven de communisten dus thuis, terwijl de drie republikein se he groepen samenwerken en de Beieren overgaan op Jarres, evenals de Ludendorfianen," dan zou -het blok van Weimar bij gelijke opkomst veertien en een half millioen -stemmen kunnen krijgen, tegen de burgerpartijen1 dertien. Doch om dit te' verwezen-1 lijken-, moet er eerst eenheid' worden verkregen en i of dit mogelijk zal zijn is de groote vraag. Belangrijker dan de persoonkwestie is def vraag,' wat deze verkiezing in- politieleen zin beteekent. Voor op sta evenwel, de geringe opkomst, Een directe be-i slissing werd door niemand verwacht en derhalve zullen velen de vergeefsche eersie reis maar niet hebben gedaan. Behooren die thuisblijver® in hoofd zaak tot één groep, dan kunnen zij nauurlijk iedere prognose te schalde maken. Doch dit is vrij' onwaar schijnlijk. Vermoedelijk zijn. het kleurloozen. die er onverschillig onder blijven, zoolang er maar geen epr- tremist aan het roer komt, zoodat. gesteld dat Marx en Jarres candidaat worden der twee hoofdgroepen, j deze bij de tweede stemming gelijkelijk zullen pro- fit eeren vani een grooter opkomst. Dat er éen com munist, éen sociaal-democraat éen Ludendorfiaan zou zijn thuisgebleven, is wel niet aan te nemen, en zelf®, dat er democraten zouden zijn thuisgebleven", i9 nauwelijks te gelooven. De strijd zal' dus in' de eerste plaats moeten, worden gevoerd tusschen Marx en Braun en dan tusschen den overblijvende en den burgerlijken candidaat. Braun staat er natuurlijk beter voor dan Marx, vol gen-s den eersten uitslag, doch het 19 de vraag wie der twee er stemmen voor het Weimarblok bij kan winnen en d'an gelooven we* dat dit eerder aan Marx i dan aan Braun za'1 gelukken. Bijvoorbeeld1 -die der do- j mocraten en der Beieren, wellicht zelfs van1 enkele katholieken, die tot de politieke twijfelaars behoo- renv Vandaar, dat we de kans vani Marx ietwat hooger aaiiriiaan. llwruit volgt, dat het zeer mo.eilijk zal blijken ln de republiek Duitschland éen staatshoofd te kiezen, die zuiver op constitutioneelen bodem staat Alleen met een compromis is het en dan nog niet eens zeker te bereiken. De „Rueck nlach Rechts", ingeluid door do Rij'ks- ddlgverklezingen, wordit dus voortgezet Voor de grondwet is ternauwernood meer een meerderheid te krijgen: veertien en half voor en dertien millioen burgers en twee millioen communisten tegen. En met de meerderheid! voor de republiek, verdwijnt Ook de meerderheid voor hei nakomen vani het vredes verdrag, zooals dit door het Dawosplan is gewijzigd. Zeker, men zal zich niet openlijk -verzetten tegen de uivoering, doch, waar het verdrag slechts met tegen zin.' door de burgerlijke partijen is aanvaard, spreek! het vanzelf, dat chicanes niet zullen uitblijven. Jarres, de man, die "destijds het bezette gebied' wil de loslaten „omdat het in den revanche-oorlog zou worden heroverd", is er precies de man naar om tot sabotage over te gaan, als hiertoe kans of aanleiding zou bestaan1. Bedenkt men, dat bei Jarres-blok te genover de Weimarpartijen gieeo kanis heeft., tenzij met vreemde hulp en dat die hu'p zal moeten ko men van de Ludendorfgroep en dergelijke conserva tieven, -dan is het feit, dat samengaan langs den weg van onderhandeling met den Volkischen zal moe_ ten worden verkregen, van groot gewicht voor de verdere politiek, indien het anti-repnbli'keinsche blók wint. Reeds thans zijn er teekener-, die er op wijzen, dat Duitschland niet lang meer mot den strik op de hals wil loopen; hoeveel te meer zal dan een reg.ee- •ring, die tegen de „erfuellung" is en steeds geweest is, streven' naar de herziening of het ongedaan ma ken van het veTdrag? UITKIJK. EJDMM. Je brengt heel wat in die zak, maar Je krijgt niets mee naar huie dan het vertrouwen dat het verband onderling w-eer wat ls aaneen gepleisterd terwijl er met datzelfde geld wat daar uitgegeven wordt (noodeloos) voor een goed doel gebruikt kon worden. Met dankzegging voor de plaatsing. EEN SGHAATSRIJDER. Anna Paulowna, 4 April 1925. IJS EN WEDER DIENENDE. Als lezer van de Schager Courant, viel juist mijn aandacht op de a.s. feestelijkheden, die Zaterdag avond te Anna Paulowna zullen plaats hebben, uit gaande van de IJsclub E.D.M.M., niet uit 30- of 35- jarig bestaan dier vereenigïhg, o neen, maar om het onderling verband tusschen- de leden wat staande te houden. Ja, hij zoo een winterloozen winter, zooais deze, valt het mee voor oen IJsclub, als er heele- maal geen pretje of aardigheidje te maken is. Jammer, dat. het bestuur niet eens in overleg ?s gegaan met den heer H. aldaar voor het aankoopen van zijn te koop aangeboden grond, welke prachtig gelegen ligt voor het maken van een kunstbaan, dan kan men bij. niet vriezende winters ook op de schaat sen en een goed' onderling verband tusschen de le den was gewaarborgd. Ik sprak ligging betreffende kunstbaan (nooit schooner). Direct bij Post- en Telegraafkantoor en. Danstent. Vooral het laatste, daar gaat het toch eigenlijk om, bij dezen winterloozen winter, begin nen de schaatsen zoo los aan de voeten te zitten, dat er toch wat beuren moet. Welnu dan bestuur en )e- den van de IJsclub E.D.M.M., Zaterdagavond naar de Kleine Sluis en u kunt genieten naar hartelust. Ik heb dezen winter verschillende spelletjes ge speeld bij mijn buren en verder wonende vrienden. Een spel zag ik spelen dat mijn aandacht trok. Het was een groot vierkantig doek, stond langs de zij den vol nummers, ik meen van 2—12, midden in stond een man mét een zak, zoo gesteekend! dat -hij scheen op zijn wijds geopend en voorzien van no. 7 en zijn naam was Harlekein. Hoe het spel zich wehdde, bij hem kwam men te recht en hetzelfde spel speelt nu het bestuur van de door MA BEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 14. Zyn lieve gezicht fleurde op. „Zoo lang jij' je ^ïiet eenzaam voelt en den dag niet tiö lang vindt, is het in orde". Hij1 streelde mijn paar naar den verkeerden kant. „Ik gevoel me absoluut niet fefonzaam, "zei ik. „Niemand kan zich eenzaam of verveeld voelen, dio een Amalia om zich heen heeft; bovendien nu het weer zoo heerlijk "warm is, lig ikl uren lang onder den appelboom. Juni zelf .is Zulk goed. gezelschap. Ik ben van plan te .gaan l'ezen, snijd de .tijdschrif ten open of zoek een nieuw boek uit., en lig dan met m'n oogen half gesloten te kijken naar de schatten, die Juni met kwistige hand heeft uitge strooid en luister nadr het fluisteren van de bla deren der boomen, van het gras en ae bloemen."1 „Wat een dapper, geduldig, klein meiske," fluis terde hij1. Geduldig," riep^ik uit, toen hij! was weggegaan en het klappen van het 'tuinhekje me vertelde, dat een nieuwe lange dag yan alleen-zijn was aangebro ken. „Geduldig." klaar wat ben ik blij!, dat hij het niet weet. Do kléine, luie insecten scliijlnen zoo gelukkig ih, hun nietsdoen. Zij1 spreiden hun vleugeltjes uit in de warme zon en wrijven hun kl'eme pootjes tegen elkaar van louter tevredenheid... wijl ze leven. Met slecht verborgen hoon beschouwen ze 'het drukke gedoe der nijivere bijen in het seringen- boschje... Ja, liet is waar, de bijien maken een verbazende drukte over haar eigen arbeidzaamheid... doch de kleine insecten zeggen: „Ledigheid en niétsdoah geven rust en tevredenheid.7' „Maar geforceerd, gedwongen nietsdoen.... stil liggen op een ziekenstoel," roe^y ik luid. De Oxshottboomen roepen mij'. Ik wil! liggen op do warme, geurige dennennaalden met de zonne stralen door de takken der .statige, melancholieke hoornen neerzijgende op mijn gelaat; mijn gedach ten zouden in slaap gezongen worden, 111 zalige rast en vrede, zooalö alleen het lied van Moeder, Na tuur dat vermag. Men zou denken, Mat bosschen, pijhbossohën, op een warmen dag stiizijin; doch ga er eens liggen en 'uister eens aandachtig, dan zult_ ge verwonderd staan over de groote verscheidenheid van geluiden, over het zachte getrippel en gekwetter, over het ritselende kruipen en het puntfijiie pikken. Natuurlijk ben. je veel te droomerig om op of om te kijken, maar je voelt dat vele, kleine, heldere °08"jes op je gericht zijn en dat elke'beweging van jouw kant angst en opgewondenheid zal veroorza ken in je omgeving., ook daarom beweeg je je 'niet. Je vindt het heerlijk te weten; dat zoovelen om je heen Zijin en ten laatste val je rasslaapwie weet, wat ze doen? En dat ailes snoet ik missen. De bosschen* mogen roepen, doch ik moet stilliggen. De heggen met wilde roosjes mogen mij* haar boodschap zenden,' gedragen door den zachten, zui denwind, uitnoodigingen om haar lieflijkheid te komen aanschouwen-., maar ik moet wachten een vol1 jaar. l Amalia wil me de laan inrijden, Dinibie dringt erop aan, doch ik zeg „neen." Welke gekwetste is niet overgevoelig? Ik ben bang vragende oogen to ontmoeten... misschien wel' pogen vol medelijden. Ik verlang alleen gelaten te worden in' den tuin,, met de vogels en insecten; Zijl bemoeien zich niet mét mjj'n ongeluk, rij kennen geen medelijden, zij zeggen altijd wat juist e|n waar en goed is. De dame met de dikke enkels van „Old Grazige" heeft me bezocht.... of ze Dimbie's vraag gehoord had. Ik moet in slaap rijn gevallen, want ik droomde zoo heerlijk en zoo dwaas mogelijk, dat Dimtrieen ik in een groot weiland kransen van madeliefjes vlochten, toen ik plotseling ruwweg in mijn eigen zitkamer werd teruggeroepen door Amalia, die mij! in huis had getreden toen de zon achter een wolkje verdween, met de wloorden„Een dame oom u te bezoeker7, M7frou/ 7 Een beetje ontstemd, want ik was liever bqf de madeliefjes gebleven} keek ik de kamer rond'om de dame te begroeten, maar ontdekte haar niet.' „Ze staat op de stoep, zal ik der binne'' late7?" „Natuurlijk, 'zei' ik, „je moet de menschen nooit op de stoep laten staan, dat is heel onbeleefd.77 „En het kléerkoopvrouwtje dan, M7frou?7* Ik negeerde haar vraag, die me buitengewoon dom leek en vroeg haar, waarom1 ze juist nu die thpe- roos-pantoffels droeg, 'die ik haar zoo uitdrukkelijk verboden had te dragen. „Trek ze onmiddellijk uit als je de dame hebt aangediend,7' gebood ik. i Haar „aandienen77 was zeer ongewoon. „De dame, M'frou. Ga u ritte7,, waarop ze een stoel vooruit duwdemet een vaartje achter tegen de beenen van mij'n bezoekster, die tegen wil en dank erop neerplofte. „Mijn meisje is erg onwetend en ongemanierd," verontsohuldige ik, nadat Amalia verdwenen was. ,/U moet haar maar exöuseeren." Terwijl' ik sprak, stak ik mijn hand uit, waarorp de dame heel koel even haar vingertoppen deep. rusten. „Mijn naam is Mevrouw Oobbol'd en Ik woon op „Old Grange", kondigde ze aan met een stem als een trompet. „Aangenaam. Ja natuurlijk, dat vergat Amalia te zeggen. „Ze wist het niet,77 Dit klonk droevig. „Dan kon ze het ook moeilijk zeggen,77 zei ik Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en >ook bij' velé andere lichamelijke stoornissen, waaraan vrouwen onderhevig zijin, hebben- de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, on dit veroorzaakt versohijiiselën, die licht .verward worden mot vrou welijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuchtige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zuiveren r Griijip in bij het eerste teeken van nierzwakte. Gebruik Foster's Rugptijh Nieren Pillen, rij ven sterkon de nieren, kalmeeren de blaas ^n dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden -ernstige kwalen als spit, ischias, rheuma- tiek, waterzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te genezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Poster7! Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons mof geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. PETTEN. Voor het Centrale Neutrale Ziekenhuis te Alkmaar is in Petten en Zuid-Zijpe in totaal bijeengebracht een som van f231.75. PETTEN. De voorbereidende werkzaamheden aan de „Prince George" zijn in vollen gang. Er is een noodbrug aan gelegd van den wal naar het schip, zoodat men er nu gemakkelijk op kan komen. Ook is er reed3 een stuk door middel van zuurstof uitgesneden, wat goed is gelukt. Dzer dagen zal nog een proefneming ge daan worden, om een bemande reddingboot van den hoogen kant te strijken. Dat schijnt bij een zoo groote helling nog nooit gelukt te zijn. PETTEN. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, zal het Gemeenlandshuis in het midden van Mei officieel als kinderherstellingsoord worden geopend. Ook schijnt er kans te bestaan, dat een aantal kinderen als leerling van de lagere school zal worden inge schreven, zoodat we hier dan drie leerkrachten kun nen behouden. PETTEN. Dezer dagen^ijn hier een vijftal personen door het bestuur van het Doris Rijkersfonds blij gemaakt, doordat zij bericht kregen, dat zij' van dit fonds in het vervolg een gratificatie krijgen van viér gulden per- week. PETTEN. Op den len Paaschdag wacht ons hier een mooie uitvoering. Zooals uit de in dit blad geplaatste adver tentie blijkt, komen dan de Maskerspelers van Bergen met het Indische tooneelspel _,,Sonna" van Jan Fa- bricius. Op verschillende plaatsen heeft deze tooneel- vcreeniging dit stuk opgevoerd, en steeds met groot succes. De Sch. Ct. van 15-1-1924 schreef: „Het is een dank baar onderwerp voor mooi spej en de hoofdpersoon, een Soendaneesche vrouw en"de Hollandsche offi cier Bartholomeus Velzen zijn er volkomen in ge slaagd de strekking van het stuk naar voren té bren gen. Het was een uitvoering, die zeer veel voldoening heeft geschonken." De Nieuwe Hoornsche Ct. van 10-11-24 schreef er over: „De Maskerspelers van ÖBergen 'hebben de kunst verstaan het Hoornsche publiek in extase te brengen, zooals we hier nog niet vaak waarnamen." Dat ook in Petten de komst van de Bergenaars op prijs wordt gesteld, blijkt wel uit het nu reeds groot aantal besproken plaatsen. GEVALLEN. Eergisteravond is te Langeraar de religieuze zuster Capriclna van het balkon op de bovenste verdieping van het St. Antoniusgestlcht van een hoogte van on geveer 12 meter op den grond gevallen. Met gebroken beenen en ernstige inwendige kneuzingen is zij naar het Maria-paviljoen te Amsterdam vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. HET POLITIEK ADVIES VAN DE R-K. STAATS PARTIJ. Mén meldt uit Nijmegen aan de „Morgen": Dinsdag 31 Maart vergaderde de club St.. Michaël, afd. Nijme gen ter bespreking van het Politiek Advies. Na lange en ernstige besprekingen werd met op een na alge- meene stemmen aangenomen: uitkomen met een vrije R.-K. democratische lijst (geen Michaëlistische) in al de 13 kieskringen. Verdere actie zal volgen. EEN BUS NAPHTA GESPRONGEN. Op een te Vlissingen passeerend Duitsch viermast- schip Is een bus met naphta gesprongen, meldt het „Vad.". De machinist was direct dood. De stuurman en de timmerman kregen ernstige brandwonden. Het schip is de haven binnengeloopen om de beide zwaar gewonden naar 't-R.-K. Ziekenhuis te doen vervoe ren. Het lijk van den machinist zal te 'Vlissingen worden hegraven. EEN HALVE EEUW. De brugwachter nabij. Slavante te Maastricht her dacht eergisteren den dag dat hij vóór 50 jaren als zoodanig in dienst trad. Dinsdagavond werd hem een serenade gebracht door de harmonie en het zangge zelschap van St. Pieter. Eergisteren werd hij geluk ge>- wenscht door den burgemeester mr. Van Oppen, die hem de mededeeling deed, dat hem de eere-medaille van Oranje-Nassau in brons was toegekend. De ir. Kaustein overhandigde den jubilaris namens den hoofd-ingenieur van den 'Rijkswaterstaat een herinne ringsmedaille. EEN ZENUWACHTIGE BEKLAAGDE. Gisterochtend stond voor de rechtbank te Haarlem #en man terecht, die beschuldigd was van een zeden misdrijf. De beklaagde zeide zeer zenuwachtig te1 zijn,, en vroeg een glas water. Toen hij dat ontving, beet hij een stuk uit het glas en slikte er een gedeelte van door. Haji werd onmiddellijk naar bet ziekenhuis ver voerd. AUTO-ONGELUK. Eergisteravond te 11 uur is op den Akerdijk bij de Sloterbrug in de Haarlemmermeer een Fordauto uit Amsterdam in botsing gekomen met twee wiel rijders, den heer Voortman uit Haarlemmermeer en mej. Wijhenke uit Sloten. Zij reden aan den rechter kant van den weg de auto tegemoet. De botsing was zoo hevig, dat de heer V. van zijn rijwiel werd op geschept én door de voorruit van de auto werd ge slingerd. Hij werd zeer ernstig gewond; een oor werd hem van het hoofd afgerukt Mej. W. werd door een der spatbordten van de auto gegrepen. Zij geraakte zoodanig tusschen de beide rijwielen verward, dat haar beide beenen gedeeltelijk verbrijzeld werden. De autobestuurder keek niet naar de gewonden om, doch reed met snelle vaart door. De gewonden werden naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoe*d. Bij' het onder zoek. van de politie bleek, dat de bestuurder was een landbouwer wonende aan den Hoofdweg te Haar lemmermeer. Zijn auto is in beslag genomen. DE MOORD TE NIEUWENHAGEN. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man wélke Lousberg nabij het kasteel Strythagen bij Nieuwenho- gen heeft vermoord, een berucht persoon is, die reeds meer diefstallen met braak.' enz. op zijn kerfstok heeft. Ook den bewusten nacht van den moord waren zij waarschijnlijk op roof uit, beiden waren met een revolver gewapend. De verstandhouding tusschen die twee was in den laatsten tijd niet al te best. Waar schijnlijk hebben zij dien nacht hevige twist gekregen, en heeft de moordenaar toen op Lousberg onverhoeds een aantal schoten afgevuurd, welke hem alle in z^n hoofd troffen. De kogels hebben het slachtoffer alle achter en boven het linkeroor getroffen, Een is dwars door het hoofd gegaan. De houding van het lijk, met de handen in de zakken, wijst er pp. dat de man plotseling is gedood. Toen de moordenaar met het lijk werd geconfronteerd, was hij zichtbaar zeer ontdaan en viel toen bewusteloos neer. SCHOORL Ingeschreven paarden voor.de draverijen Zondag 5 April: Zadelprijs, o. d. m.: Olga, Nellie Z, Nico C, Martinus S .Neerlandia, Newton' B, Sightning Swift. Palm-Paschenprijs, rijden naar keuze/'Ned. paar den: Nellie Z, Nerva. Nicolaas R, Oly P. Olga, Pijlsnel, Nico C, Neerlandia, Leo, Newton B, Lord B, Mignon, Martinus S, Perrigan' B. Leopold G, Letha, Bar^hes, Oscar, Lord D, Max Medium, Koosje W, Catriena R. 5 April-prijs. Aangespannen. Alle paarden: Nellie Z, Nerva, Nicolaas R, Oly P, Pijlsnel, Nico glimlachend. Ik} wilde haar wat opvroolijken. Dooh dit eenvoudige middel' had juist den tegenoverge- stel'den uitslag,: want ze fronste de wenkbrauwen en een zilverdraadvlindertj e op haar hoed trilde hevig. „Ik heb u opgezocht, omdat ik hoorde, dat u riek waart, Mevrouw Wetsover... dat u bedlegerig waart.'7 Haar houding was uitdagend. „Heel vriendelijk! van u," zei ik vredelievend. „Het ia geen vriendelijkheid, maar plicht." „O, maar dat maakt uw bezoek nog vee]i\prijTzensr waardiger,77 zei ik beminnelijk. Ze keek me scherp aan door een ;pinoenez, die heel' strak op haar neus zat achterdochtig, ze begreep me" verkeerd. Het was niet mijn bedoeling geweest sarcastisch te rijn. Lk was wérkelijk geroerd door de opofefring, die Ze zich voor mij1 getroostte. Ik meendej te begrijfpen, dat ze een wijkbezoekster was, waarschijnlijk de rechterhand van den vicaris. Ze Zou misschien graag wat gebruiken, ze zag er dorstig uit. Ik _schelde en vroeg Amalia. de thee te fcrengen, „Niet voor mij1, dank u," zei Mevrouw Cobbold haastig. „Werkelijk niet, dat spijt me,7' vroeg ik. „u hebt. er fcoehT niets op tegen, dat ik een 'kopje neem?" „Volstrekt met* ik gebruik nooit iets tusschen de maaltijden.7' Zo scheen erg trots op dit feit. L 1 „O, toch,7' kwam ik belangstellend, tovoor mij ifl thee een maaltijd.77 Er viel' éen stilte. Ik kon Amalia hooren zin^oh: „En het zal1 nou niet lang meer duren,7' waaruit ik konopmaken,k dat zij' m7n beste theeservies te voor schijn haalde. Do mooie kopjes schijnen haar op eigenaardige manier op te vroolijken. Misschien denkt zo, dat wij' bij net gebruiken daarvan oen stapje hooger komen op de sociale ladder en zoo doende de verheerlijkte Tompkinsen naderen, dio er een „Jour77 op na hielden, waarop Amalia zelf de thee mocht ronddienen op een zilveren blad. Ik vroegl me af of Mevrouw Gobbold haar kon hooren zingen, zij z>ou beslist geen dienstbode too staan zoo7n talent op vocaal gebied tentoon te spreiden. Ik schoot in een lach... mijin bezoek ton spiit. Onze oogen ontmoetten elkaar, de hare waren hard groen, en in hun diepten las ik meer afkeuring- voor de meesteres, dan voor de dienstbode. Ik glimlachte wederom 5— ik kon er niets aan doen en spande teen wanhopig myn hersens in om wat befangrnks en beleefds te zeggen. Mevrouw Cobbold voorkwam mij. „Wanneer wordt het verwacht, als het niet te vrir is dit te vragen?77 „O, over een minuut of tien," denkend aah de thee. „Genadige goedheid,77 riep ze uit en sprong met een schok overeind. „Wat is er?" vroeg ik onthutst. „Ik dacht, ik meende, ik had begrepen....7' sta melde ze. „Nu?7' vreg ik, haar in stomme verwondering aanstarend. „Dat.... dat.... noemt u mij niet kwalijk, ik ben óók moeder. En ik was.... ik hoorde met heel veel belangstelling, dat het aantal bewoners van Pine Tree Dorp met één zou vermeerderd worden. Ik wist echter niet dat hei^i. het., zoo spoedig verwacht werd.77 Ik gaapte haar aan. Ze was weer gaan zitten, en had het wijkbezoeksters-air hernomen; was zij §ek of.... plotseling ging mij! een licht op, dronk) e beteekenis van haar woorden tot mijl door. Ik vocht oen harteMjken lach in m7nJ keel naai} beneden. „De vermeerdering van de bevolking var^ Pine Tree Dorp hoeft niets met mijf te maken,7' zei ik een beetje koel. Ze keek teleurgesteld'. „Ik heb een ongeluk gehad en ben1 daardoor aan m n rustbed gebonden.77 „O, bromde ze verwijtend. „Ik benrbang, dat u teleurgesteld is?7' De vrouw van den vicaris heeft mijl verkeerd in gelicht77 „Misschien bezit zij een te lévendige fantasie,7' opperde ik. „Dat is lastig voor haar, ze kan er door in ongelegenheid raken.7 Mevrouw Cobbold keek mij doordringend aan over haar lorgnet. Ik voelde me verlicht, toen Amalia met do thee verscheen. Ik vergaf haar zelfs de pantoffeltjes, die zü1 in haar opwinding vergeten had voor Schoe nen te verwisselen. Angstvallig bekeek ik, de in drio hokjes verdeelde theeschaal. Ik gevoélde me byna zeker, dat Amalia de eer van het huis Zou ophouden door alles keurig in orde te hebben. De eerste af deeling was dan ook boven allen lofnette sneedjes geroosterd en gesmeerd brood, aardig ge schikt hot kamermeisje van mevrouw Cobbold zofl! had' het niet beter kunnen doen maar 1111 het tweede hokje... Wat was dat? Ik wreef mijn oogen uit. Zag ik daar waarlijk een eenzamen ha ring omringd door roode, stevige radijsjes met lange, groene handvaatjes.... wiskundig juist in een cirkel' gerangschikt? Ik leunde voorover om beter te kunnen rien.. snakte naar adem.... er krieuwelde iets aan müh voorhoofd... de vlinder van mevrouw Oobbold7s hoedook' zij had zich voorovergebogen. De vlin der deed me pijn, dat kon me niet schelen, fwól echter de impertinente nieuwsgierigheid van haar eigenares. Als wii verkozen haring met radijsjes te gar- neeren, dan ging dat haar niets aan. „Is u heusctn met over te halen, de thee met mij'te gebreken vroeg ik, me herstellend. „Haring en radijsjes zijn zoó verrukkelijk tezamen.... jgen Duitsoe delicatesse.77 Ik knabbelde aan een radijsje terwijl .ik sprak, het ding was zoo sterk, dat de tra nen mij in de oogen kwamen. „Neen, dank u, ze snoof. „Is u een Duitsohie?" „0, neen,77 antwoordde ik, „ik ben volbloed En-

Schager Courant | 1925 | | pagina 9