TWEEDE BLAD» Donderdag 9 April 1925. 68ste Jaargang. No. 7619. Vergadering van den Raad der .gemeente Heer hugowaard, gehouden op Woensdag 8 April 1925, 's namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig de heeren .Kostelijk en Zuurbier, beiden wegens verhindering, met kennsigeving. De Voorzitter opent de vergadering en heet de heeren welkom, waarna lezing en goedkeuring no tulen volgt. Ingekomen verslag van het vervolgonderwijs in den afgeloopen wintercursua aan de R.-K. school „Heilige Familie", aan den Kruisweg. De cursus tel de 11 jongens en 13 meisjes. Voor kennisgeving aangenomen. Verslag cursus vervolgonderwijs O. L. school no. n. die begon met totaal 31 leerlingen, terwijl er aan het eind van den cursus nog 26 leerlingen wa ren. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. Verzoek der school St. Jozef, om aansluiting wa terleiding. Zal straks worden behandeld. Verzoek school „Heilige Familie" tot aansluiting bij de waterleiding. Goedgevonden eveneens straks te behandelen. Ook zal straks worden behandeld een» verzoek om verbetering van het schoolplein bijl de R.-K. school aan 't Kruis. Van den polder Veenhuizen is een verzoek inge komen om subsidie voor wegenonderhoud, dat me de aanstonds in bespreking#zal komen. De Vereeniging ter bevordering van het Vakon derwijs in W.-Friesland! vraagt subsidie voor het dienstjaar 1925. Voorzitter verklaart dat 8 leerlin gen uit onze gemeente aan dat vakonderwijs deel nemen op den cursus te Hensbroek. Besloten f15 subsidie toe te kennen. Ingekomen een schrijven uit Alkmaar met ver zoek toe te willen treden als lid d'er Volksuniversi teit aldaar. De Raad gevoelt hiervoor niet veel en met al- gemeene stemmen wordt afwijzend op dit verzoek be schikt. De heer P. Hurkmans, verlofhouder aan den Laan- weg,, vraagt vergunning in zijn zaak te mogen heb ben. Dit verzoek wordt verwezen naar B. en W. Het bekende adres uit de gemeente Heemstede in zake annexatie van naburige gemeenten, wordt, als voor deze gemeente niet zoo belangrijk, voor kennis geving aangenomen. Verslag der Gezondheidscommissie te Hoorn over 1924. Dit zal bij den Raad circuleeren. Verslag over den toestand der gemeente in het af geloopen jaar. Ook dit zal' bijt de raadsleden rond gaan. Ingekomen is voorts een circulaire over het plan tot oprichting van eene inrichting voor de provincie Noordholland om daarin afgekeurd vee te verbran den of op andere wijze te behandelen. De te verbran den cadavers zullen dan gratis uit de gemeenten wor den weggehaald en zal voorts door de te stichten in richting nog een kleine vergoeding aan de gemeenten worden uitgekeerd. Die inrichting, een Naaml. Venn. zal dus zoo de taak der gemeente ten aanzien van de behandeling van afgekeurd vee, overnemen en behoeft dan der gelijk vee niet meer in den grond bestopt te worden. Voorzitter zegt, er wordt vleeschmeel en vet (in- dustrievet) door de inrichting verkregen uit de af gekeurde dieren. Voorzitter vindt dat we wel toezegging kunnen doen, dat de inrichting zulke afgekeurde dieren wel kan krijgen, als zi| ze wil hebben. Wordt goedgevonden. Voorzitter verwacht verder, dat' er nog wel een na der schrijven over zal komen weldra. In Friesland is reeds zoodanige inrichting in werking(, in Zuid- Holland wordt er eene opgericht. Ingekomen is verder balans en winst- en Verlies rekening van het Gemeentel. Electr. Bedrijf, over den dienst 1924. De bezittingen zijn f 151866.00**, de schul den eveneens f 151.866.00**, terwijl er een saldo winst is van f 2030.06**. Wordt goedgekeurd. Wordt goedgekeurd. Aam de orde is benoeming leden stembureau, die tot uitslag heeft, dat de ^tembureaux als volgt worden samengesteld: District I (school No. 1): D. Wijtnkerr, voorz., C. 'c land. A. Mienis, leden: A. Quant.'P. Koppes, K. van Twisk, plaatsvervangers. District II (Raadhuis): W. v. Slooten, voorz., P. Tromp, Jb. Blom, leden; C. dem Hartigh, Jan Zijp, J. de Boer, plaatsvervangers. District III (school no. 3): G. Kroms voorz., C. van Langen, P. Kostelijk., leden; P. Wonder Pz., J. Groen land. H. Overtoom, plaatsvervangers. District IV (school no. 41: P. Borst, voorzitter, C Pool, C. Zuurbier, leden; K. Haringhuizen, J. Liefheb ber. J. Oudhuis, plaatsvervangers. Benoeming leden centraal stembureau, ter voorzie ning in 2 vacatures (ontstaan door het overlijden van den heer J. v. d. Oord en door het vertrek van den heer J. Met). De uitslag der hiervoor gehouden stem ming is, dat benoemd worden do heeren Tromp (die 't aanneemt) en Kostelijk, die afwezig is en kennisge ving zal ontvangen. Bespreking onderhoud wegen. Voorzitter brengt onder de aandacht dat het Polderbestuur van Heer- hugowaard, dat het onderhoud: der wegen heeft, daar in eene bijdrage vraagt van de gemeente, nu het ver. koer zich den laatsten tijd zoo heeft gewijrigdi en ont wikkeld. Een conferentie van eene commissie uit het Polderbestuur met eene commissie uit het gemeente bestuur,, bestaande .uit de heeren Tromp, Kostelijk, Poland en Zuurbier, heeft plaatsgevonden en ver schillende oplossingen Van deze, reed» ter vorige ver gadering besproken, zaak werden overwogen. B. en W. stellen thans voor, dat de gemeente f 3000 bijdrage voor 1925 toezegt in het onderhoud! der wegen. De heer Poland vindt, dat 't zoo nog niet in goede richting gaat. De hoofdzaak in dit wegenonderhoud is toch wel de groote Middenweg. Wiji weten nog niet wat het Polderbestuur doen zal. Maar aan de ge meente Alkmaar behoort de Middenweg en de polder Heerhugowaard moet dien weg onderhouden. Maar de polder Heerhugowaard moest mijns Inziens aanklop pen bij de gemeente Alkmaar, om verbreeding van deze straat te verkrijgen. Deze straat is noodig om van Alkmaar of naar Alkmaar -te komen. Voorts wordt b.v. de spoorwegmaatschappijl ook ontlast en verschillende boerderijen, die buiten de gemeentè tbui9behooren, worden eveneens ontlast en dat gaat uit de gemeente. Spr. vindt, dat we heden nog geen besluit in deze moesten nemen. Alkmaar zal, denk ik, de billijkheid wel inzien om aan dezen verkeersweg naar Alkmaar wat te doen. En mocht het niet helpen, dan kunnen we, waar, meen ik, de Middenweg onder de primaire wegen worden opgenomen, bi) provincie of Rijk probeeren. Voor onze eigen gemeente is de Middenweg breed genoeg en ik ben niet voor B. en W.'s voorstel. Die b.v. in polder Berkmeer woont, moet meedragen om deze f 3000 bijeen te krijgen. De heer Tromp zegt, waar de beide andere leden der voor deze zaak uit den Raadl gevormde commissie de heeren Kostelijk en Zuurbier, nu niet aanwezig zijn, er ook nog wel iet® over te willen zeggen. Er is over deze zaak in de vergadering van gemeentecom missie en poldercommissie het een en ander gespro ken en wilde de commissie voorstellen f 4000 van gemeentewege bij te dragen. B. en W. stellen nu voor f 3000. De heer Poland vindt dat niet billijk, ik vind het wel billijk. Ik ben 't eens met Poland, dat we 't bij Alkmaar kunnen probeeren. Als Alkmaar wil, vind ik, dat best. Poland zei echter, dat de Middenweg voor onze eigen gemeente breed genoeg was en dat in zicht deel ik niet. Ik vind' dien weg niet breed ge noeg. Als men uitwijken moet, komt men in den mod der terecht. Dat is iets dat verbeterd! moet worden^ Spr. vindt B. en W.'s voorstel goed, en is er voor. De heer Poland1: De heer Tromp zei, dat ik hert niet billijk vond' en dat is rfiet juist; ik zei. dat een ge deelte van het geld buiten de gemeente geraakt en dan zijn wij1 niet op het rechte pad. Voorzitter zegt, we stellen f 3000 voor, voor dit jaar. Later kan dat hooger of lager gesteld worden. Mis schien wordt de Middenweg door de provincie als pri maire weg overgenomen, maar *t is niet zeker, dat dit gauw zal gebeuren. Verbetering is noodig. Als. men bij uitwijken in den modder komt, dat is niet goed. 't Is een algemeen belang, dat de weg goed is. De heer Mienis vindt, dat wijl hoofdzakelijk aan dfen Middenweg moeten denken in deze en als de f 3000 uitsluitend voor dien weg bedoeld wordt, is spr. voor B. en W.'s voorstel'. De heer Pool vindt, dat de Donkere weg en de weg in Veenhuizen ook verbreed moesten, die zijn ook niet breed genoeg. Voorzitter zegt, aanvankelijk, evenals de heer Mie nis. het oog uitsluitend op verbetering van den Mid denweg te hebben willen vestigen, maar de commis sie dacht anders. Van den polder Veenhuizen) kwam ook verzoek om bijdrage voor wegenonderhoud) in. Dat betreft ongeveer 1700 M. weg en is dus een klein dieel, naar verhouding gerekend tegenover den grooten Middenweg. Maar de weg in Veenhuizen kan ook beschouwd wordien als primaire weg en- zon dan ook zijn «deel van bijdrage in onderhoud toekomen. De Berkmeerwieg zou er niet bij gerekend' moeten wor" dien. De heer Poland wijiet er op, dat polder Berkmeer f 2000 aan bazalt voor zijn wegen aanschaft. De heer Tromp licht toe, dat dit echter niet allee onder Heerhugowaard behoort. De heer Poland stemt dit toe. De heer de .Lange: En ookfMiiefc alle jaren is die uitgaaf zoo groot, 't Was ditmaal) .nogal erg. - De heer Kroon vindt het billijk» ook Veenhuizen tegemoet te komen. De Polder Heerhugowaard kan een verzoek aan Alkmaar doen*\maap vü is niet zeker, dat Alkmaar onzen Middenweg verbroeden zal. De Ingelanden hebben er belang 'bijl, maarf ook de middenstanders en anderen. De heer Blom verschilt van inzicht met rdeif heer Mienis lein. zou als de gemeente subsidie geeft» die willen aanwenden behalve voor Middenweg, ipok voor den weg hn Veenhuizen eif andera wegen. De heer van Lange vindt het gemotiveerd* dat de gemeente er aan geeft en is voor B. en Wl's voorstel'. Voorzitter: Als we er aan geven, 'dan is dat niet dat de Ingelanden geld in hun zak kunnen houden, maar zoo, dat het geld dat er aan, gegeven wordt, er voor besteed wordt, dat er steen.en voor gekocht worden om de straat te verbroeden. De heer Poland: Ik stelde voor om nog geeuj besluit te nemen en eerst nader 'te overwegen. De heer Wijhker: Eerst meende ik ook uitstel' te bepleiten, maar 't is van alle kanten al overwogen en ik vind: nu maar doorgaan. Het voorsteKPoland wordt niet gesteund. B. en W.'s voorstel' wordt daarna met op' 1 nai algemeene stemmen aangenomen (de heer Poland tegen). Overeenkomstig ingekomen verzoek wordt beslo ten om f-3150 voorschot aan Gr. Veldman te verstrek ken, ter verkrijging van een bedrijfje en wordt tevens op voorstel' van den heer Krom! goedgevon den om veldman toe te staan, dat 'Lijf kan begin nen met het laten touwen van ieenwoonhuis, waar voor teekening Is ingekomen. Het verzoek tot het geven van dit voorstoot ten behoeve van Gr. Vel'damn was uitgegaan, van dd Ver eeniging tot bevordering van het verkrijgen, van vaste goederen door Landarbeiders. Voorstel1 van B. en W. tot toekenning voorschot ingevolge art. 101 (L.O.-wet, aan bijzondere scho Ven. in verband waarmee wordt toegekend aan: de ChristeL school f "275.16, school Heilige Dionyeius f-2908.72, school Heilige Familie f 1444.14, school Heilige Hart f-2683.92. Voorts wordt goedgevonden in te gaan op de verzoeken van school' St. Jozef en school Heilige Familie, tot aansluiting voor waterleiding. In bespreking komt verbetering van het school plein aan 't Kruis.' De heer Mienis dacht aan storten van basalt en daarover grint. Dan was er een solide onderlaag Voorzitter meent dat dan evengoed bestrating kan gebeuren. De heer Blom vindt, als we het verbeteren, .dan ook vooral1 de afwatering goed maken. De heer Wijnkar vindt met voorzitter, bestra ting beter. ,v De heer Kroon vreest dat het niet gemakkelijk goed te krijgen is, indien het plein komvormig i ligt. De gemeente heef d&tt plein van de school indertijd aan het R.K. schoolbestuur overgedragen* maar als het plein niet goed is van ligging, dan behoort de gemeente het eerst goed in orde te brengen. Spr. zou het graag eerst bekijken. Voorzitter zegt, dat de gemeente al voor wat grint heeft gezorgd en is dat er heen gebracht. Misschien is Het niet voldoende, als het plein vol ligt. 't Beste zal wel rijn; eeratf te kijken. Alö de toestand onvoldoende is, dan die goedmaken, De heer Pol'and vindt het er een modderpoel en nu er zooveel meer kinderen kamen dan vroeger, wordt dat erger. De heer Pool prefereert aanvullen met zand. Goedgevonden wordt eerst de toeaatnd met den gemeenteopzichtef nog op te nemen. Volgende ver gadering kan dan nader voorste! komen. De heer Mienis: Als (het niet goed was bij1 over dacht, zou het goed gemaakt worden door de gemeente en als de gemeente het dan goed laat maken,zoodat het aan de eischen voldoet, dan is het in orde. Voorzitter: Wü hebben toen' beloofd dat het plein zou nog verbeterd worden. Wijf meenden dat het met het grint, dat opgebracht werd, /voldoende zou wezen. Maar 't was nog niet voldoende. Algemeen goedgevonden, eerst te gaan kij ken naar 't plein. Het percentage voor heffing Van da gemeente lijke Inkomstenbelasting dienst 1925—'26, wordt met algemeen goedvinden na eenige toelichting van voorzitter, overeenkomstig voorstel van en W. vastgesteld op iy» pot. Suppletoir© begrooting dienstjaar 1924 wordt op gemaakt, in eindcijfers aangevende f-158. Goedgevonden. De heer Mienis heeft een schriftelijk verzoek om inlichting ingediend over een geval van noodslaoh- ting, waarbij' iemand f-47.50 onkosten had gehad bdj slager Appel (noodslachtplaats). De betrokken vee houder had daarover klacht gedaan buji dan heer Mienis. Voorzitter geeft over dit punt eenige toelichtingen', waaruit blijkt, dat er niet is een tarief dat aanwijst hoeveel 't slachten kan koeten. Maar men behoeft niet de slachting door Appel te laten doen, want men kan, des verkiezende, zelf een slager meebrengen. Dan betaalt men voor het gebruik der noodslachtplaats aan.' Appel f 2. Ook kan mien. bij slager J. Peereboom terecht. Er zijn in die f 47.50 trouwens verschillende uitgaven! begrepen, waar men niet bulten kan en is dat bedrag dus ook weer niet zoo duur, als het wel schijnt. Verschillende heeren vinden het toch hoog. De heer Mienis is met 's voorzitters inlichtingen te vreden, waarna, niets meer te behandelen zijnde, voor zitter de vergadering onder dank sluit OUDKARSPEL. Woensdagmiddag had de tweede gecombineerde vergadering plaats van de Langendijker gemeentera den in verband mot de verbetering van den Twuij- verweg. De commissie, welke in de vorige vergadering be noemd wa®, bracht verslag uit van hetgeen door haar verricht was, waarbij' bleek, dat een vergade ring met eenige deden van de verkeerscommlssie had plaats gehad. Voor het verrichten van verdere werkzaamheden werd het wenschelijk geacht, dit door een officieel door de raden gekozen commissie te laten doen. Besloten werd dan ook aan de raden van de Lan gen/dijker gemeenten en St. Pancras te verzoeken een lid uit hun midden aan te wijzen om zitting ii). de commissie te nemen. Omtrent verdere plannen werden geen besluiten' genomen, daar men meende de benoeming van een officieele commissie te moeten afwachten. Het doel is om tevens aan de raden te verzoeken om een klein bedrag uit te trekken voor eventueel te maken kosten. OUDKARSPEL. Naar aanleiding van ons bericht ontfrent het op maken van procesverbaal op het vocWalterrein, liet de burgemeester meeideelen, dat dit bericht onjuist was, omdat geen procesverbaal was opgemaakt. Er was alleen gewaarschuwd. De rijksveldwachter de Jeu, die we over dit ge val spraken, deelde ons mee, dat door hem aan de hand van de geconstateerde feiten Zondagmorgen meegedeeld is, dat procesverbaal zou worden op gemaakt, doch dat tot heden nog geen pen op papier gezet is. We vermoeden nu wel, dat het proces niet zal wor den doorgezet, doch bij een waarschuwing is het niet gebleven. OUDKARSPEL. De gecombineerde vergadering voor het oprichten van een federatie van de vereenigingen voor zieken- huisverpleging, welke 15 dezer zou worden gehou den, is uitgesteld tot 22 dezer, in verband met de jaarvergadering van de Noordermarkt, waardoor verschillende bestuursleden afwezig zouden moeten zijn. OUDKARSPEL. Wegens bedanken door Burgemeester Kroon als secretaris van de lichtbedrijven, is door de gascom- missie als zoodanig benoemd de heer K. G. Reinders, secretaris dezer gemeente. Daar de benoemde geen lid van de gascommisale is, was blijkbaar onder de leden niemand te vin den die deze functie wenschte waar te nemen. ZUIDSCHARWOUDE. Een auto, die gisteren met een gTOote snelheid door het dorp reed, reed pardoes tegen het hek en het huis van den heer M. De bestuurder, die waar schijnlijk het stuur niet beheerschte op dat oogen- blik, toen bi) even uitweek voor een daar «taande kar, kwam met den schrik vrij, doch de auto was zoodanig defect, dat er niet meer mee te lijden waa, terwijl de muur van de aangereden woning scheu ren vertoonde en het hek danig toegetakeld waa. Een belangrijk achadepoetje voor den chauffeur.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5