De Wereld der Vrouw. HDP ONTSTAAN VAN EEN ARABISCH 8PREEX- WOORD. In SJeikJSaïd, gelegen in ZukLArabië, leefde een \rouw, die moeder wa» van het leelljkete kind, dat ooit ter wereld was gebracht, en als de buurvrouwen het kind op den arm van haar moeder zagen, dan keerden zij 7ilch van haar arf en drukte de moeder Zora nog inniger togen zich aan en fluisterde haar lieve woordjes in de ooren. In dezelfde ®tad leefde ook een beeldechoone prire- aes, die zoo ijdel was, dat zij eiken dag iet» nieuw» wilde hebben om aan te trekken 'en daarom ver scheidene vrouwen aan het werk had omi schoone gewaden te maken. En zoo kwam op een' wannen lentedag, toen de zon de bloemen deed ontluiken, eon kamenier van die prinses haar vertrek binnen met éen mutsje van fijn lijnwaad geweven, bestikt met gouddraad, waar paarlen aan geregen waren- Maar toen de prinses het mutsje wilde opzetten op baar zwart golvend haar, bleek het te klein te zijn. Nu nam de prinses het mutsje in haar hand en be wonderde het zeer. „Dat mutsje", zei de zijl, „mag het schoonste kind' van de school van mij ten geschenke hebben en het dragen op dezen1 blijden lentedag. De eerste de beste moeder die ge voorbij mijn paleis ziet loopen, moet' ge die opdracht geven en snel moet mijn wensch worden ten uitvoer gebracht." Zoo gauw de kamenier maar loopen kon, ging zij' naar de poort van het paleis en niet lang stond zij daar, of daar kwam de moeder van 'Zora voorbij1, die haar kind van school wilde halen. Toen de kamenier haar de opdracht van1 de prinses overbracht, kreeg zij medelijden met de arme vrouw, omdat juist zij, die het leelijkste kind van de stad bezat, het mutsje moest zetten op het hoofd van het schoonste kind. De moeder bekeek het prachtige mutsje en zij Het dn gedachte vele kinderen zich voorbij1 trekken en dacht hoe schoon dat mutsje wel zou staan. Aan school gekomen, vertelde zij, wat de prinses bevolen had en dadelijk werd zij' toegelaten tot de verschillende plassen, om haar keus te doen. Maar hoe meer lieve kopjes zij voorbij ging, hoe moeilijker haar besluit werd, om het mutsje op van die lieve kopjes te zetten. Zoo kwam zij' ook aan de bank' waar Zora zat, en haar oogen vulden zich met tranen, zoodat zij' niet kon zien, maar zij voelde met haar handen het haar van haar kind en zij, drukte zacht het schoone mutsje op haar hoofdje en zij boordt® niet de uitroepen van verbazing en zij zag niet de hoonendie blikken van de omstanders, maar zij liep, bewust goed' gehandeld t.e hebben, de school uit naar haar paleis van de prinses. „Meen niet", zeide zij, „dat ik uit hebzucht het mutsje op het hoofd van mijn kind heb gezet, maar ik kon niet anders handelen." En de prinses schaterde het uit van het lachen en riep: ,.Een mestkever wordt in het oog eener moeder eon gazel." En dit spreekwoord 1» tot op deni huldigen dag (nog in den mond der Arabieren, Wereldkroniek. KOKEN VAN VOEDSEL. Terwijl een goede dertig jaar geleden het hei! dor menschheid gezocht werd in het koken van al het voedsel, gaat men nu den tegenovargeatelden kant uit en spreekt de voordeelen van rauwe groenten en vruphten. Het Amerikaansche tijdschrift „Practitio- ner" van1 Jan. 1925 deelt mee: Een belangrijke bespa ring in de huishouding kon worden yerkregen' al» men weer ongekookt voedsel zou eten en als de spij zen, die men alleen gekookt kan nuttigen, slechts gedurende een heel korten tijd werden gekookt. Thanis worden groenten en vleesch meestal doodgekookt De beschaafde mensch verliest den smaak voor na tuurlijke. geuren en vraagt dat zijn gehemelte ge prikkeld wordt door kuntsmatige geuren en prikkel stoffen. Deze zijn echter vaak schadelijk voor het slijmvlies van het maagdarmkanaal. Overmatig ko ken maakt de spijzen zoo zacht, dat de menschen niets te doen hebben om ze te kauwen, zóó worden tanden en kaakspieren te weinig ingespannen. Voor al voor kinderen, is het van belang, dat zij hun mond goed inspannen; en hun darmkanaal vrijhouden van schadelijke invloeden. Men koke het voedsel niet meer dan even noodig is, met ete veel rauwe groen ten en vruchten. I TORNADO»^. Tornado's zijn plaatselijke wervelwinden van enor me hevigheid, die gewoonlijk in een onweer ont staan. Zij vertoonen het uiterlijk"van een cylindervor" mige wolk die uit een massa van stormwolken in1 de lucht naar beneden hangt, en' die bij volkomen ont wikkeling, zich in de richting, van de aarde toe spitst. Behalve de werveldraatbeweging, maakt de tornado een vooruitgaande beweging met een snel heid van 20 tot 40 mijl per uur. En \n het smalle pad dat op deze wijze doorloopen wordt, sticht zij onheil en vernieling. Zij komt het moest voor in het Missis- sippi-dal en in de zuidelijke staten van Noord-Ame- rika, en heeft gewoonlijk plaats tijden» warm weder. De tornado is het gevolg van, plaatselijke atmospherl- •sche-onstabiftlheld, die zich hoog boven' de aarde ont wikkelt De depressie veroorzaakt een snelle opwaart- sche luchtstrooming, die zich spiraalgewijze om een centrale luchtkolom van lagen druk voltrekt Hèt vocht in de opstijgende lucht wordt door de beweging gekoeld en gecondenseerd, blijft achter en valt hetgeen de uiterlijke sensatie wekt alsof die wervelkolom van boven naar de aaide toe groeit ONZE BESTE VRIENDEN. Een klok is, goed beschouwd, een gezicht dat tel kens een andere uitdrukking aanneemt Alleen zij, die zwaarmoedig zijn en zonder eenige phantasie, meenen dat op de wijzerplaat het eene uur op het andere lijkt. Weineen! Er zijn uren, die halsstarrig zwijgen, die geen wóórd tegen ons te zeggen hebben en andere, die welsprekend zijn, die ons schijnen toe te roepen: „Maak voort! Het is tijd! Maar haa»t je dan toch!" Het horizontale uur kwart over negen is het uur, waarop de dag ter kimme neigt. Dan is de klok vermoeid, want ze heeft haar dagtaak vol bracht. En precies als een mensch, die moe is, zoo rekt ook zij haar armen uit.... Om' tien minuten voor tweeën lacht de klok. In de eetkamer beteekent die lach het gevoel van welbe hagen na een emakelljken middagmaaltijd. Om zeven uur 'a avonds kijkt het klokje, dat mcht- jee tikt in* de ziekenkamer, heel ernstig. Komt het. omdat dan de koortsthermometer te voorschijn wordt gehaald, het kleine instrument, dat zoo héél veel te vertellen kan hebben? Hot onvriendelijke, hot Japoneohe oogenblik, breekt aan om vijf minuten vóór half acht; etraks om acht uur twintig, komt het nog eene terug. Het gezicht van de klok lijkt dan op een Japanner met laag neerhangende knevel». Om klokke twaalf slaat onze vriendin, die nergpn® zoo gemoedelijk tikt al» thuis,* haar armion ten he mel. I» zij verbaasd, dat alweer een diag voorbij vloog? BRUGGEN MET GROOTB OVERSPANNINGEN. Indien men kennis neemt van de nieuwste ont werpen voor bruggen, dan krijgt men den indruk, dat de technici zich in staat achten, elke gewenschte overspanning te oonstrueeroni en dat alleen de kos ten hierin grenzen stellen. De grootste tot heden ontworpen brug, nl, die over den Hudeon bij New-York City, een hangbrug van 985 M. overspanning, zal overtroffen worden door een brug over de Gouden Poort bij San-Francisco. De Goudien Poort, de doorvaart van den Stillen Oceaan naar de baai van San-Francisco, scheidt het stedelijk gebied van- het aan den (Mount Tamal- pais grenzende hoogland, 't beste woongebied' in den omtrek der stad. Het verkeer tusschen de beide oevers geschiedt op tijdroovende wijze door middel van veerboot en en andere vaartuigen, Ben overbrug, ging van het 2040 M. breede watervlak zou zoowel voor San-Francisco al» voor de bevolking van de talrijke Noordelijk' en Zuidelijk daarvan gelegen plaatsen met tezamen ongeveer 700.000 inwoner» van groot belang zijn. Op ongeveer 400 M. afstand wan. bei de oevers liggen rotsbanken slechts 15 M. onder den. waterspiegel. Hiertusschen bedraagt de gemiddelde waterdiepte ongeveer 90 M., waardoor de brugpijlers op een onderlingen afstand van rond1 1200 meter zou den moeten woerden gebouwd. Voor de oplossing van bet vraagstuk werd ook' hier een prijsvraag uitgeschreven. Tot de uitverkoren in zendingen behoorden een ontwerp van Job. B. Strauss en een van1 Ch. Fowler Strauss ontwierp een hang. brug van eigenaardigen vorm. Hij; is van meening, dat de toelaatbare overspan- ningsgren® voor hangbruggen de grootste tot heden uitgevoerde nog overschrijden kan', en komt tot een middelste opening van 1220 mieter, bestaande uit een 805 M. lange hangbrug tusschen 207 M. uitdragende liggers. Do zijOpeningen zijn' 402 M. breed. De fundeering dor peilers in 15 M. diep water op rotsbodem biedt goen bijzondere moeilijkheden. De doorvaartopening heeft bij de genoemde breedte van 1220 meter een hoogte van niet minder dan 61 Meter, een hoogte dus van een flinken kerktoren. Voor on ze begrippen zijn deze overspanningen en hoogten inderdaad enorm De beide hoofdpijler» zijn van het fundament tot aan het oppervlak 60 M. hoog. Hierop staan stalen toren» van 2.30 M. hoogte. De grootste pijlerbreedte aan den voet bedraagt 35 M., de hoogte der tralieliggers bij den pijler 168 M., d'e dikte dar kabels 0.50 M. Het 25 M. breede brugdiek biedt plaats voor twee tramsporen, twee rijen motorwagen» in elke richting en twee trottoir» elk breed 2.14 M. De verstijvingsligger» worden 18.30 M. hoog, het rijvlak ligt ter halve hoogte, du» 9.15 M. boven den onderkant van de brug. De bouwkosten worden geschat op 63 millioen gulden1, de bouwtijd op 5 jaar. 'Fowler ontwierp een hangbrug met een ovfvrépan- ning van 1372 M., dde volgens hein goedkoop er in uitvoering la en ook in aesthetisch opzicht de voor. keur verdient. Hij voert aan dat staaldraad thans kan worden gefabriceerd' met een breukvastheid van 16200 K.G. e.M.2 en een elasticiteitsgrens van 12700 K.G. c.M.2 Met zulk staal acht Fowler hangbruggen met een overspanning van 1500 M. dus ongeveer 5 maal de breedte van die Maas uitvoerbaar. Hij her innert er aan dat in Philadelphia een brug met een overspanning van 534 M. in uitvoering is, dat hij1 zelf er een voor Detroit ontworpen heeft met 567 M. wijd te en wijst op Lindenthal» ontwerp van1 dt in den aaühef dezes genoemde brug over den Hudson met een overspanning van 985 M. Onwillekeurig denken we hierbij aan een door de zen ingenieur opgesteld gedenkschrift, waarin hij zich sprekende over de toekomst afvroeg, welke vorde ringen van dezen tak van ingenieurskunst nog te verwachten zouden zijn. Hij achtte het wel waar schijnlijk dat het hoogtepunt in den bouw van groot® bruggen binnen 50 of 100 jaar bereikt zou zijn, eo wel wegens de stijgende prijzen van ijzer en steen kolen. De prijzen daarvan zijn in de laatste Jaren meer dan verdubbeld. Onze ertslagen zullen lang •voor de kolenmijnen zijn uitgeput want de uitge strektheid van beide i» in alle landen vrijwel vast gesteld. Het fabriceeren van ijzer op groote schaal zal afnemen en de prij» zal een voortdurend stijgen de lijn vertoonen. Er bestaat geen metaal van de zelfde vastheid en dezelfde toepassingsmogelijkheid dat voor den bouw van groot» bruggen de plaat» van het ijzer zou kunnen innemen. Met de uitputting der kolenmijnen zal do toepassing van Porland-cement voor welke fabricatie men kolen noodig heeft, even eens ophouden. Dan zal men alleen weer bruggen van «teen kunnen bouwen, evenals eertijd», toen ijzer en bton nog onbekend waren. Voor de komende generatie» zal de constructieve cn architectonische vormgeving der bruggen in zeker opzicht een graadmeter zijn voor den atand der cul tuur in verschillende perioden, evenals dit than» voor ons zijn do huizen, tempe!» of kathedralen uit ver vlogen tijden. Deze tijd moet komen, daar de bespa ring aan ijzer zoodra dit duur gaat worden, het eerst zal toegepast worden bij den- bouw van bruggon. De groote energiebronnen der natuur, kolen, water, wind, eb en vloed, zonnewarmte, kunnen niet gebruikt worden zonder groote hoeveelheden ijzer, noodig voor het maken der machines, motoren en andere hulp middelen. Deze alle zijn meer noodig dan ijzeren brug gen die men dan wel al» luxewerken zal beschouwen Stellig zouden zij daarvoor zijn, aangezien door do oude ridders die voor nauwelijks 100Ó jaar voor hun pantser het gewicht lm zilver betaalden, IJzeren bruggen, ijzeren schepen en spoorwegen «uilen dan zeldzaamheden zijn. Het gigantische Ijzer- verbruik zal zijn einde hebben bereikt. Binnen een tijdperk, veel korter dan van Toetankhamen tot heden, zullen de Ijzeren bruggen van .de aarde zijn verdwenen tengevolge van verwaarlooiing en roest, IJzer is een vergankelijk materiaal, vooral lq Noor delijk klimaat, veel vergankelijker dan de steen, waarvan de pyramiden van1 Egypte, de tompela der Grieken en de wondere Romeinscho aquaducten, zij het dan ook in vontvrlj klimaat, zijn gebouwd. Het scheppend monscholijk genie, dat in dezen voor hei ijzer glorierijken tijd tot overdreven hoogte ln eiken tak der technischs wetenschap; omhoog streeft, tal slecht» weinige, misschien zelfe goen kei monument aan de latere generaties nalaten. GOED VERZORGD. Mevrouw X (ln bed): „Henri, heb je ook wat kis gezet voor do kat, voor je naar bod ging?" Mijnheer X (die de kat niet kan uitstaan): „Ja, i si heb een busje gecondenseerde molk klaar gezet, een schaar, om het open te maken es naast," „PARIJS CHE MODE". Fijne, donker-blauw kasha stof la gebruikt voor de japon op de linkerzijde van do teokening. Het vest, de kraag en de manchetten zijn van dezelfde stof, maar in een lichtere" tint of crème, bestikt mot blauw en oranje borduursel. De geplooide garneersels komen alleen maar in het front De rug en de achterzijde van den rok zijn volmaakt glad. Het knippatroon 1» verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48, onder num mer 245a. Kosten 65 cent». i De andere Japon is gemaakt van; koper-kleui rips en gegarneerd met donkerbruine acutache. kleine overslag aan den onderkant van de jap breekt op eenvoudige, maar hoogst aantrekken wijze de rechte luimen van het model. De mouw is naar d'e laatste mode strak -om de polsen goslotó Een knippatroon kan worden besteld onder numffl 246a, in de maten 42,44, 46 en 48. Kosten 65 centa MOEDERS EN HARE KINDEREN, Waartoe bevelen? Een moeder zegt: „Tenzij er eenige bijzondere reden voor is, houd ik niet van bevelen te geven. Indien ik', bijvoorbeeld!, mijn zoon bezig zie een mooi boek te lezen, dan wacht ik niet, totdat het eten klaar is en roep hem dan: „Kom voor het eten". Integendeel, ik geef er de voor keur aan te zeggen: „Maak een einde met je boek, jongen. Het eten is bijna klaar." Onverwachte en over dreven bevelen, speciaal van moeders, die altijd iets vinden om te „verbieden", acht ik uit den booze, en ik ben er zeker van, dat men daardoor de kinderen op den duur juist ongehoorzaamheid leert" Nuttige Wenken. HELS EN DE HUID. Als uw natuurlijke, gezonde huidkleur vaal wordt, Is het mogelijk dat het gewenschte geneesmiddel is: dlëet. Alles wat dan gebruikt mag worden is water en melk, hetzij apart of gemengd. (Wanneer men hoofdzakelijk melk' gebruikt, zoolang de huid niet in goeden staat is, zal men daarvan veel baat ondervin den, Koffie en thee moeten niet gebruikt worden en suiker is eveneens streng te ontraden. Een glas heete melk is niet alleen goed voor de huid. maar tevens een uitstekend slaapmiddel, wan neer het vlak vóór het naar bed gaan wordt gedron ken. Zij, die hun goed voorkomen wenschen te be houden, en hun huid voor vaal worden willen be schermen, moeten zorg dragen dat zij niet laat naar bed gaan en voldoende nachtrust hebben^ alsmede goede, eenvoudige maaltijden met' 'veel groenten fruit VETVLEKKEN OP PAPIER. Om vetvlekken van een brief of van d'e bl'aden uw boeken te verwijderen is heel lastig, zoó niet onm gelijk. Toch wil het wel voorkomen, dat het vol de helpt, terwijl als heft niet zoo ié er toch ge verdere schade wordt aangericht, zoo dat de proef makkelijk genomen kan.' worden zonder risico. Spr kei op de vetvlekken wat fijngemalen pijpaarde leg er vervolgen» een stukje zijde-papier (wit gli zend vloei) overheen. Daarna bestrijkt men het zij papier met een heet strijkijzer en neemt papier pijpaarde weg. De vlek is dan verdwenen, altha wanneer het papder van die kwaliteit is, waarbij proef moet slagen. Mochten er kruimpjes pijpaai n aan het papier blijven kleven, dan kan men deze vi ?ulg wijderen door te wrijven met een stukje vlakgom. EIERSCHALEN. De kalkjschalen van eieren kunnen zeer worden aangewend voor het schoonmaken van va „Da til Bt C .raai nuifcb U werk en pannen. Men moet er echter voor zorgen, i de schalen zeer goed fijngestampt worden en i >E1, de witte velletjes, welke binnen in zijn, tevoren i wljderd worden. Als de schalen tot poeder gestal je, zijn, gebruikt men het door er een vochtige doel te doopen, waarmede men schuurt. -De gereintgds llkelen worden later in. warm, soppig water a( spoeld. DE BEHANDELING VAN BORSTELS. Borstels moeten altijd direct na gebruik worden gehangen, aangezien dan het water eruit zal druij ,n en de borstels stijf en eterk blijven voor het schuif en schrobben. I „U ei oekj WENKEN VOOR DEN OVEN. Er zijn vele oorzaken voor het niet doorbrand van een oven. Sommige ovens zullen terniauwen» branden wanneer er geen wind Is en andere zul) slechts branden wanneer de wind ln bepaalde rt ie nl tlng waalt. Daarom is het ln vele gevallen nootje, dat de huisvrouw veeleer aandacht wijdt aan windrichting dan aas haar fornuis. Een ander ding, dat grooten invloed op een 0- heelt ls een geopende keukendeur of een vensteit 1 de oven niet warm wordt zoolang de keukendeuf sloten is, verdient het aanbeveling de deur eens i eek) tijdje open te zetten, want meestal komt de trek dan wel ln. Voorts ls het wenschelljk de deurtje»' uw oven zoo weinig mogelijk te openen, daar aled teveel warmte verloren gaat! out h et h ,.Eri HIJ in a ,'t en »nge kik „Ze „At nu j m j „Ge „Ve teen

Schager Courant | 1925 | | pagina 16