AROUERITE'S WONDERE JAAR Zaterdag 11 April 1925 6ösle Jaargang. Mo. 7620. DERDE BLAD. I het hart van Holland. FEUILLETON. Raad Schagen. 011 van mijn kennissen, die oen groote schilders- had, pacht alls nonn van vergelijking bij veel- lig- voorkomen van het een of ander, het oude ird „talrijk als het zand der zee' 'te vervangen r „nofc zooveoi' als ververs in het voorjaar/' itmaal zou lijj hot niet kunnen zeggen, want van 1500 „ververs van beroep", die Dein Haag rijk behalve de leden van Pulohri en Kunstkring) :en er 1493. an de overige zeven ziiln er zes ziek en is de sfce een „onderkruiper'' boven op den ladder, dan ook de eer geniet dagelijks door een ènde bende en onder dekking van een steil nten naar huis te worden gebracht, p zichzelf is een staking in .onze dagen niehiyan ter groot belang. Vooral in de vakken, die iets huizen en huizenbouw te maken hebben, ie de niet van de lucht. Als het de grondwerker^ niet nu dan zijn het de stukadoors of de metselaars de betonwerkers. Maar dit staat vast. dat er )s minstens één conflict gaande i/sjpp dit gebied, hoe het komt weet ik niet er zdttenf stakingen, die iets met het bouwvak te maken ben, altoos relletjes vast. Het schijnt wel alsof omgaan met steenen en latten dit soort sta- 8 animeert om, veel eerder dan welke andere werkende groep van arbeiders te gaan slaan ooien. et aUe gevolgen van dien. Als daar',zij[n veront- irdiging van en veriies van sympathie biji het uiek, bereden agenten en ingezonden stukken, [et is nu niet mogen gelukken aan de weet te ïen, waarin de kwestie eigenlijk bestaat, die kleiding heeft gegeven tot dit conflict. Ten- aste ik ben de gemkkige bezitter van de mede liiug van een patroon, dat bijl meer betaalt aan minsten knecht, dan de eisoh is voor den -en. Dit verhaal' wordt natuurlijk tegengespro- door de werknemers, die groot heil schijnen verwachten van een soort stukwerkbetaling, een eling, die anders steeds wordt uitgekreten voor ^endryverij, uitbuiting en wat dies meer zij. rijp ik het goed, dan zou men een loontarief en, gebaseerd op <den vierkanten meter in- ats van op tijd. En als ik dit juist heb begrepen, gaat me, waarom de patroons dit niet willen. 0 de verhouding tusschen 'hetgeen zou moeten den betaald voor het volsmeeren van een bun muur gelijkstaat met het uurloon voor den waarin dit kan wiorden verricht. ngsfc voor afraffelen of voor verven met een Eenzwabber, inplaats van met een kwast, kan niet zijn, dat Jde patroons weerhoudt toe te en. Immers, zij' weten afdoend hoeveel' eer de eider er in stelt zijn werk goed en naar) behooren rerricliten. ovendien, gesteld dat de werkman geen prijs de op het behoorlijk verridhten van zijn taak, weet hij toch, dat er in het huidige stadium b werkloosheid „beunhazen'' genoeg zijn, die fc spitsen op een kansje en die veel liever den It muziek qr linnen knoopen langs straat te leu- 1 of sandwichman te spelen, een vak zouden aan- cken. Vooral', als zij' dan toch hun werkloosheids- keering zouden kunnen trekken... 'oerts vergete men niet, dat het in den kunst?- idei sedert lang misère is, en dat men fcegen- prdig voor een rijksdaalder of zoo eigenaar kan rden van een echter X., U aan de deur aange- len door den heer X. eigenhandig, die straks oemd zal zijn (al kan hij niet al te best teekenen al lijdt hij aan kleurenblindheid) doch inimi'd- zijn oeuvre desnoods ook voor veertig stub s verkoopt. Iet lijkt me dus voor een sohilderskneoht, ihoe- er, in het voorjaa/ veel vraag naar ververs is", eenigszins gevaarlijk bestaan, om in een zoo nstzinnige stad alls den Haag te gaan staken. ant onder al' mij'n kennissen weet ik er maar die niet in staat is zoqnoodig zelf de kwast hanteeren. Die uitzondering ben ik z?e.f. Vier ir geleden heb ik gepoogd een tuin taf eitje -te milderen". Het ding is inderdaad groen gewor- i,- wat de bedoe.ing 'was, maar ik heb het zoo dik opgesmeerd, dat het nooit droog is go rden en nooit worden zal. De stakers kunneh, t mij betreft, gerust zijn. Ik zaINgeen onderkrui- worden. Ieaer patroon zal wij&er zijn en zai ®jin dure verf niet toevertrouwen aan een man, die op één Jdedn tafeltje zooveel verf smeert, ais een vakman noodig beefc voor een heer nearen- huis, binnen en buitenwerk. in ieder geval' staat het vast> fiat -deze staking *er weinig toe zal bijdragen om den woningnood te ver minderen. Want half afgewerkte huizen kan je moeiiijk betrekken. Nu ieder, die verhuist, prao- tisch verplicht is Zijn meubelen te verkoopen, om dat daarvoor i n de nieuwe woning toch geen plaats is, kiest men zijn meubelen naar de kleur van het- behangsel en dit behangsel houdt nauw verband met de verf. En als effgeen Verf is, Valt er niet te denken aan behangsel en dus niet aan meubdlair. En daar men niet op densnaakten "grond kan'gaan zitten, is er dus ook geen sprake van het bewonen van nieuwe huizen. Dit is duidelijk) hoop ik- Al bouwt men dus de Laan van Moerdervoocrti uit tot Den Brie!' toe en .Plan-Zuid vtot Kapeile'ètan den IJssel' en Wassenaar tot IJmuiden, dan kan de Hagenaar op zoek naar onderdak, ytooh niet sla gen, tot de ververs wieder zijn teruggekeerd tot hun kwast ,en plajnuurtfzer. En zelfs aan is het dö vraag of met een nieuwe staking opnieuw roet zal gaan gooien in de wioon- of verhuisplannen Tan vele stadgenooten. De kansen zijin veel te mooi en de wierkgevrs zijn veel te afhankelijk van de machtige armen. Zoo zou het me in het geheel niet veiiwonideajen als we binnenkort een grondwerkerstaking te z.en kregen Er moet», nl'. alweer op de Laan van Meerdervoort een groot grondwerk worden uit gevoerd voor de tioleering. Een werk van dien omvang, dat .onze beroemde lijm 3 gedurende een maand of vier vijf langs een andere route zai heb ben te gaan, een verlegging, waarvan zeker tien duizend Hagenaars per dag de dupe warden. Wat is er nu mooier gelegenheid, dan hier even met „eisohen'- te komen en desgewenschfc te staken? Het algemeen belang eisoht, dat het werk doorgaat. Als ik „grievenzoeker" was van een grondwearkera- vereoruging, vroeg ik heel blauw honderd pop per dag biji vier uur twerk. Eu jk zou ze krijgen ook. Men kan toch een heale stadswijk niet dupeeren voor „enkele onnoozele" guldens? Dat ia geen misbruik maken van de omsfcandigv heden, in het geheel niet. Anders zou men met hetzelfde recht mogen be weren, dat Ruys en da Spoorwegdirectie onzen zomertijd saboteeren. Wat toch ook onjuist is, hè? A. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90« Maag-Tabletten.75 Zénuw-Tabletten 75<* Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 'Vergadering op Donderdag 9 April, des namid dags 3 uur. 'Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. CL Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening volgt de goedkeuring der notulen, na een kleine opmerking van den heer Roggeveen. Voorzitter doet mededeeling, dat van den heer Trapman is ingekomen een brief, waarin bij tegen 1 April als wethouder berdankt. Voorzitter zegt niet eerder tot stemming te willen overgaan, voor hij uit naam van den Raad den heer Trapman dank heeft gebracht voor hetgeen hij in de jaren, dat hij1 wethouder is geweest, heeft gedaan en voor de flinke voortvarende wijze waarop hij steeds pal gestaan heeft om de belangen van de ge meente te dienen. Tot stemming, overgaande, wordt de heer Van Erp met 6 stemmen als wethouder gekozen, 2 stemmen werden uitgebracht op den -heer Hopman, 3 stemmen j blanco. Op de desbetreffende vraag van den Voorzitter1 verklaart de heer Van Erp de benoeming aan te j nemen. Voorzitter wenscht den heer Van Erp geluk en1 hoopt op prettige manier te vergaderen en dat op aangename manier de belangen der gemeente zul len worden behartigd. Van den heer W. F. Gorter is eveneens een schrij- j ven ingekomen, waarin hij' ontslag neemt als wet- j houder. De stemming heeft tot uitslag dat 6 stemmen wor- den uitgebracht op den heer Gorter, 1 stem op den heer Hopman en 4 blanco, zoodat de heer Gorter als wethouder is gekozen. De heer Gorter verklaart de benoeming aan te nemen. Voorzitter deelt mee dat wat het plaatsen van particuliere auto's op den openbaren weg betreft, dat wanneer dat tijdens de markt gebeurt, art. 19, sub f, van de politieverordening van toepassing is. Het plein van het Oude Slot is voor standplaats aangewezen. Er zijn tijdens do markt reeds auto's verwijderd. Op andere tijden zal de politie voorko men dat door stilstaande auto's de passage belem merd wordt. Met het niet te werk stellen van ongeorganiseer de werkloozen, kunnen B. en W. zich niet vereeni gen. Dit standpunt is te moeilijk, te handhaven. Als de ongeorganiseerden niet meer aan werk worden geholpen, zullen zij toch bedeeld moeten worden. B. en W. leggen vervolgens over een afschrift van het besluit van den Raad van 29 Februari 1915, waaruit blijkt dat het benoemen en ontslaan van gemeentewerklieden aan hen is opgedragen. De heer Bregman dankt Voorzitter voor de mede deeling en zegt ook reeds aan den secretaris zijn dank te1 hebben betuigd. 'Spr. vraagt of Voorzitter het oorbaar acht nu reed® een voorstel te doen. Voorzitter zegt dat de heer Bregman bij de rond vraag op deze zaak terug kan komen. De heer Van Nuland is niet tevreden met het antwoord van B. ea W. inzake het te werk stellen van ongeorganiseerden en zal in beraad houden wat hij zal meenen te moeten doen in het belang van de gemeente en misschien van de menschen. Is ingekomen: a. dankbetuiging van den heer A. Keesman voor de verhooging zijner jaarwedde; b. verslag exploitatie gas- en electriciteitsbedrijif over 1924; c. verslag Gezondheidscommissie over 1924; d. bericht van Ged. Staten van Ontvangst aanvul ling Algemeen® Politieverordening. Is Ingekomen proces-verbaal laatste kasopname. Was in kas en moest zijn f651.69. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Was ingekomen een adres Bestuur Stichting Volksuniversiteit te Alkmaar, om toetreding als contribuant. B. en W. 6tellen voor hierop afwijzend te be schikken, daar de gemeente geen voldoende belang heeft bij bedoelde Universiteit •Mevr. Roos-Breed ziet in deze Volksuniversiteit, wel belang voor onze gemeente. De cursussen wor den voor Va deel bijgewoond door menschen uit de buitengemeenten en misschien zijn er ook in Scha gen nog wel een® menschen die behoefte gevoelen de cursussen te volgen. Tien gulden is niet een te hoog bedrag om uiting te geven van sympathie voor de goede bedoeling die met de Volksuniversiteit wordt beoogd Het voorstel-Roos-Breed om wel als contribuant toe te treden, wordt met 8 tegen 3 stemmen ver. worpen. Voor mevr. Roos-Breed en de heeren- Hop man en Bregman. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. Voorzitter doet mededeeling van een nog niet door B en W. behandeld adres van de Commissie van Toezicht op den Schager Autobusdienst. Het eerste exploitatiejaar dat nu verloopen is, heeft een te kort opgeleverd van f 1267.04# en van de gestelde garantie zal 90# worden opgevraagd Besloten is om den dienst voor het tweede jaar aan P. Deu- tekom Az. in exploitatie te geven, mits de garanten voor dat 2e exploitatie jaar zich garant stellen voor de nog resteerende 9# indien er een nadeelig saldo is. Blijkens de toelichting zijn er in het afgeloopen Jaar 6684 personen vervoerd. De gevraagde garan tie door de gemeente betreft dus voor het tweede exploitatiejaar het resteerende bedrag van f1000, dat is f96. Zonder bespreking goedgevonden. Volgt voorstal tot het leggen van *n electrischen ka. bel in de Landbouwstraat. B. en W. deelen mee, dat in verband met het leggen van den kabel in de Magnusstraat gebleken is, dat de palen der boven- grondsche geleiding is de Landbouwstraat in slech ten toestand verkeeren, zoodat deze palen door nieuwe zouden moeten worden vervangen.. Met het oog op deze noodzakelijke vernieuwing, welke met niet geringe kosten zal gepaard gaan, hebben B. en W. overwogen de wenschelijkheid om, nu Heemaf toch den kabel In de Magnusstiraat legt, die Land bouwstraat van een ondergrondschen kabel te voorzien. Volgens opgave van den Ingenieur van Heemaf, zou deze kabellegging eene uitgave vorde ren van f 1200. Aangezien toch in de toekomst tot het aanleggen van ondergrondsche geleidingen zal worden overge gaan,, kan deze kabellegging als het ware worden beschouwd als een vervroeging van uit te voeren werken. B. en W. stellen voor een ondergrondschen kabel in de Landbouwstraat te leggen en het werk aan Heemaf op te dragen. Mevr. Roos-Breed zegt, aanvankelijk te hebben wil len voorstellen om dit werk tegen den winter te doen uitvoeren, maar haar is gebleken dat de pa len zoo slecht waren, dat dit onverantwoordelijk zou zijn. In verband met de benoeming in de vo rige vergadering van den heer Keesman, vraagt spr. of het werk nu in gemeentebeheer wordt uitge voerd. De heer Trapman licht toe, dat er niet besloten is in de vorige vergadering om den kabel door Keesman te doen leggen, maar hij zou maken de huisaansl uitingen en daarmee is het personeel der gasfabriek ook bezig. Het leggen van den kabel ls steeds door den leverancier gebeurd. De heer Van Nuland vraagt of er nog andere palen in zulk een slechten, toestand verkeeren, spi zag dat graag «onderzocht. De heer Trapman zegt. nu deze opmerking wordt gemaakt, er even op te willen wijzen dat in hét advies van B. en W. een onjuistheid staat. Daar staat in het woordje palen, maar het betreft één paal. en dat is de paal, waarin moet oploopen de dikke kabel. De heer Roggeveen vraagt zich af of het dan niet voordeeliger is één nieuwe paal te plaatsen. V/s hebben verschillende groota uitgaven gehad en wan neer we aan bezuiniging willen gaan denken, zou spr. één nieuwe paal willen doen plaatsen, die ze ker wel 3 of 4 Jaar toekan. De beer Trapman zegt, dat juist de zuinigheid oor zaak is dat B. en W. dit voorstel doen. Niet alleen dat er een nieuwe paal zou moeten worden ge plaatst, er moet ook een andere montage aange bracht worden en de kosten zullen niet weinig we zen. Voordeeliger zal zijn de rente en afschrijving van dezen ondergrondschen kabel te dragen voor een paar Jaar eerder. Het voorstel van B. en W. is dus een bezuiniging en ligt geheel in de lijn die da heer Roggeveen bedoelt. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstal van B. en W. aangenomen. De heer J. Helder had ontslag genomen als lidi van de schattingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting. De eerste stemming heeft tot uitslag: Hopmaan 2 stemmen, Van Erp 2 stemmen, Cornelissen 2 stem men, Timmerman 2 stammen, Trapman 1 stem, Gorter 1 stem en 1 stem blanco. Bij de tweede stem ming worden uitgebracht: Hopman 4 stemmen, Cornelissen 5 stemmen, Timmerman 1 stem en Gor ter 1 stem. De herstemming tusschen de heeren Hop man en Cornelissen heeft tot resultaat, dat de heer Cornelissen met 7 stemmen benoemd wordt. 'Voorzjtter neemt de benoeming aan en dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Volgt voorstel van B. en W. betreffende vaststel ling salaris van den veilingmeester der eierenvei- ling. B. en W. stellen voor dit salaris te bepalen op f300 per jaar en aan den tijdelijken veilingmeester uit te betalen een evenredig deel van bedoeld salaris over den tijd der waarneming. B. en W. stellen voor een oproeping te plaatsen van sollicitanten voor bovengenoemde betrekking. Voorzitter deelt nog mede dat, voordat B. en W. dit voorstel haddfcn gedaan, de heer De Vries als tijdelijke veilingmeester ontslag had gevraagd, om dat het hem te druk was. Mevr. Roos-Breed vindt het salaris heel laag. Blij kens mededeeling van den heer De Vries was deze 30 uren per week met dit werk bezig en bij een dagtaak van 10 uur wordt dat dds 3 volle dagen, zoodat de salarieering f2 per dag zou beteekenen. Voorzitter zegt, dat de heer De Vries een heel goede veilingmeester is, maar hij; werkt langzaam. Een ander die wat vlugger werkt, zal niet zoo lang Werk hebben. Het is een bijbetrekking, waarvoor men niet het hoogste salaris kan hebben. De heer Gorter dèelt mee, dat B. en W. van oor deel zijn, dat het werk in één dag per week kan worden gedaan en dan vinden zij de betrekking met f300 voldoend® gesalarieerd. Mevr. Roos-Breed zegt, zich in dat geval wel bij het voorstel van B. en W. ta kunnen neerleggen. De heer Huiberts brengt ter sprake het storten van een borgstelling, omdat het een betrekking is waarbij wekelijks wel f 3000 omgaat. De heer Gorter oordeelt een borgstelling niet noo dig, omdat de veilingmeester verplicht is de gelden direct hij een bankinstelling te deponeeren. Voorzitter acht dit argument des heeren Gorter niet juist. De veilingmeester heeft «die verplichting wel, maar het is mogelijk dat die verplichting niet werd nagekomen. Overigens vindt spr. een borgstel ling niet zoo beslist noodig. Mevr. Roos-Breed wijst er op dat als een borg stelling gewenscht wordt, het salaris zeer zeker niet te hoog is. De heer Roggeveen is ook van oordeel dat het sa laris ta laag is en stelt voor het op f 500 te bepalen. De heer Van Nuland acht het onvoorzichtig om nu reeds een hoog salaris vast te stellen. Laat men eerst een oproeping doen en als er geen voldoende geschikte sollicitanten zijn,» kan altijd het salaris nog worden verhoogd. Ook als de nieuwe veilinglei der een jaar gearbeid heeft en het salaris blijkt te laag, kunnen B. en W. hem een wenk geven. De heer Overtoom vraagt of B. en W. ook het sa laris hebben afgemeten naar de opbrengst van de eierveiling. De heer Gorter zegt, dat de eierveiling nog in de kinderschoenen staat. Mocht de veiling opnemen, dan kunnen B. en W. overwegen het salaris voor den veilingmeester te verhoogen. De heer Hopman oordeelt het verlangen van een borgstelling niet noodig. Er kam wel een behoorlijke controle worden uitgeoefend op het storten der gel den bij een bankinstelling. Voorzitter doet mededeeling over de thans gelden de regeling. »or MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 17. t l I J I I HOOFDSTUK XIII. Onder den appelboom. Ik lig onder den appelboom en tracht .te doen als- ik bezig hen. Voor mij liggen, allerlei stukjes goed, i tezamen een kleedingstuk' moeten wonden)een ipenonderrokje. Voor mijn huishoudentje heb ik I PT geen verstelwerk, alles is nieuw en heel. Dimbie had ook een uitzet evenals ik. Zoo af en toe öpt hij eens een gaatje in zijn sokken en kost het e een half uurtje, dat te stoppen, maar dat is ook les ep is mijn werk gedaan. Dus ben ik een lap penwerk je begonnen en boven- eu aan het knoopen gegaan, zooals visschers dat &eneen soort van zelfverdediging. Als ik deze werkjes niet deed., zou ik beslist wollen anten maken, zooals de oude mamnetjes in het werk- j tisdart wordt me dagelijks voorgepreekt uit ei hoekje van Amalia's oogen. Daarom houd ik m'n ipjes heel dicht bij me, gereed om ter handi genomen i worden bij het eerste geluid gelukkig nu, dat inalia's schoeneni kraken dat de nadering van den ijand aankondigt. Als Amalia er niet was, zou ik laar al te tevreden den geheelen zomer kunnen door lieren, kijkende naar den hemel boven me, naar de ach te, vlokkig.witte, vluchtige wolkjes, door do peningen in het gebladerte van mijn appelbooml fcnt al voer ik niets uit, ik ben moe, altijd rpaar K)0. Misschien is het van de zomerwarmte..- de koude r' regen zijn heengegaan. Over een poosje ben. ik an plan' bijzonder actief te worden en Amalia met herlei kleine dingen te helpen of zij me al dan; niet ten sta-in_den-weg vindt In den herfst als heit weer wat koeler, wordt, ga ik PPels schillen en de pitten uit de pruimen halen oor jam, en champignons schoonmaken. Maar nu f" ik niets doen. Ik wil nu alleen maar het leven ler vogels en insecten in mijin kleinen tuin bestudee- *n. Tot mijn groot plezier heeft zich een heele kolonie kieren aan den voet van den appelbooml neergezet Ik laat ^inalia tfmjn stoel tot vlak bij; hum hoofdkwar tier rollen en leun dan wat opzij om ze te zien, ter wijl ik voorzichtig kleine dingen voor de ingangen van hun tunnel® laat vallen. Soms ligt een heel dun takje dwars voor hun voordeur of een kersepit ver spert den weg naar den proviandkelder; wat een opgewondenheid en verwarring heersohen or dan, wat een gedraaf en gerep van miriaden dunne pootjes! Negen stevige, sterke mannen worden uitgezocht om de kersepit uit den; weg te ruimen. Ik amuseer me en lach knusjes voor me heen, als ik een bazig mier tje wie is niet graag de boodschapper van een: verbazingwekkend feit, zich zie wegspoeden om de| andéren te gaan) vertellen, dat hij een reusachtig, rots blok ontdekt heeft, vlak voor hun kelderdeur en dat ze een organisatie op itouw moetan zetten.' om het ta verwijderen. O, wat een- duwen, en trekken, wat een inspan ning! Eerst komen zes mieren; ze zien eruit als po1- litiemannen. Dan rent een weg om met nog drie an deren terug te komen. De omstanders staren in die pe verontwaardiging het struikelblok aan. „Hoeral" roep ik, als ze er eindelijk; in slagen de kersepit één of twee millimeter te verschuiven;.... Amalia verschijnt in de tuindeur en zegt: „Heb' u ge- roepe'; M'frou?" Amalia heeft de vermoeiende gewoonte, altijd hier of daar op te duiken, als haar tegenwoordigheid1 niet gewenscht ia Als ik haar eerst bedaard! riep: „Ama lia l" en dan harder „A-ma-lia!" en eindelijk! met stentorstem: „A-MA-LIA!" eni me tan laatste zou ver lagen tot „prietcn" en meer dergelijke oorlogskreten, zou ze er niet aan denken mij te hooren; doch als ik babbel tegen de lijster, die mij 's avonds wart komt voorzingen vanaf haar tak vlak boven m'n hoofd, of als ik de miererf aanmoedigend toejuich bif hun werk, of lach om de malle kwikstaartejs, die Ml grasperk op en afhippen. dan verschijnt ze eens klaps. komt biji me staan en kijkt me aan. Zooeven zei ik„Je moet me niet zoo aanstaren,^ en Zij antwoordde: „U ziet er zoo lietf uit, ^M'frou.'l Toen voelde ik, dat de zachtheid van een duivel gepaard aan de listigheid der slang haar deel is. Ik had juist getracht haar over \te ihalen ^hetj stoep je van ae voordeur niet wit te maken... die stoep is van grijze, koel aandoende steen. Zij smeert het in met een natten steen en poetst en wrijft tot het in degloeiendemiddagzoii glanst en schittert met verblindende, intense witheid. Dan valt zij het rooster aan, dat pij met een pot loodborstel insmeert, tot het glimt als „haar'' for nuis, nadat ze het „opgedaan'' heeft. Niets weerhoudt Amalia, haar eaakjefl jypf faq doen". Elk oogenblik ben ik haar slachtoffer. Nu eens vindt ze mojh haar niet netjes zitten en be dreigt me met een borstel. Dan' weer stelt ze me voor een „parele" ketting te dragen, 't zou zoo veel mooier staan, daar m'n blouse voor het gemak is uitgesneden. Of ze raapt majh muil tjes op, die ik uitgeschopt heb en dwingt me ze aan te trekken, omdat er wel een „vesite'* kon komen, Ze plaagt me voortdurend met haar visite... als ik lig te droomen met „De predikant van Wake- field op m'n schoot, komt ze mij' aan het schrikken maken en wil' mijn besten hoed halen.... wat zouden de menschen wel denken van dien ouden en ouder wetsohen Liberty .tuinhoed? Zijl /verwacht, dat de vicaris zal komen. Hij' is een paar weiken ziek ge weest, maar nu hij: beter is, is het zijn „christen plicht" een zieke parochiane' te bezoeken. Ik breng haar langs een omweg naar het chapaüre „stoep'' terug en na wat heen en weer gepraat» vraagt ze mii of ik haar net zoo gedaan wil hebben als bij de Tompkinsen. Ik ben overtuigd van de superioriteit der Tompkinsen, getuige de „horre tiivers'' en zeg „ja", zonder verder commentaar, vertrouwende op hun goeden smaak. Morgen komt moeder en ik weet hoe ze -Zich voelen zal. Ze zal denken, dat, als haar dochteit Marguerite haar ooit noodig had, het nu is; na ze alleen is en Inoe en verlangt naar haar tmahj TTfl.n.r Hef gezicht zal een en al vreugde zijn, nu iemand haar noodig heeft en..... bijl net vooruit zicht een poosje weg te zijn van Peter. Ofschoon! ze dat laatste zichzelf niet erkennen zai. Nooit was er een tneer lovale, gedi dan zij. Zichzelf staat zij niet eens toe te dat Peter een zelfzuchtige tiran is. Hij ifl haar man en met een kleine beving om haar lieven mond, beschrijft ze hem als: „Soms een beetje lastig.': I En, het mooiste van alles is, dat ze het heerlijk zal vinden hier te zijn zonder Dimbie. Ze houdt 1 van hem, bewondert hem, maar is in stilte een I klein boet je jaloersch. Ik geloof, dat ik dat ook zou zyn, als ik een getrouwde dochter had. Als een kind zich overgeeft aan de zorg en liefde vaan iemand anders, is de moeder onttroond; het kind altijd een kind in moeders oogen gaat met i haar vTeugde en verdriet dan tot haar echtgenoot. Hij verbindt een geschaafde knie (Figuurlijk ge sproken), kust een gekneusden vinger af en droogt verdrietige tranen. Moeder komt aan in de tweede plaatsen haar hart voelt pijn- Als Dimbie en ik gedurende onze verloving trach ten weg te sluipen uit de kamer qmf alleen te zijn, heb ik moeder de oogen zien sluiten en/ een klei nen zucht gehoord en al1 pijnde het even; in mij bij de gedaohte. dat ik haar alleen met Peteil moest laten, ik kón het geluk in mijb oogen en ateètn niet onderdrukken. I 1 Arme, lieve mammie. Het is hard. maar het» Is altijd zoo geweest. U verliet uw moeder en op mijn beurt verlaat ik de mijne. Het is een der natuur wetten 't mag wreed eohijnen? maar het ls niet te veranderen. Alh Dimbie muf riep, zou ik volgen tot aan het einde der wereld, dat weet ik. Doch in deze dagen, dat moeder nb mij is, zai alles gaan zooals zij het 't liefst heeft/ Ik 'zal doen alsof Dimbie onttroond is. Niet over hem praten, tenminste ik zal al miju krachten inspannen niet verder over hem te sprekendan omj te zeggen»vdat hij' het goed maakt en texvertellen hoe het met zijn tante L^titia is. 1 1 Ook zullen we met meer dan hoog noodig over Peter spreken. Lang geleden hebben we al vast gesteld, dat het onderwerp „Peter" tusschen ons vermeden zou worden. „We mochten er eens toe. komen, dingen van je vader te zeggen, die niet gezegd behooren te wor den/' had moeder in weinige woorden samengevat en ik had geknikt. „Bovendien, hij' had veeï.veel erger kunnen jfijn.'* i 1 Ik vrees, dat mijin gezicht in hooge mate twijfel! uitdrukte, want zij Voegde er snel aan toe: „Hij steelt niet.'' J „Neen," stemde ik toe, „een dief ifl mü zieken niet. „En hij drinkt niet." I 1 „Neen. „En hij is geen speler.'* „Neen, gar ik i weer toe, faijha met tegenzin^ „En;" ze aarzelde. „Hij gaat er niet vandoor met de vrouwen van andere mannen, wilt u zeggen/' „Ja, je vader staat moreel aé^r hoog." „Dat is juist zoo jammer,'" lachte ik, „alfl hijUer met een vreemde vrouw vandoor ging, kon u schei ding aanvragen". Mijh lieve moeder keek me ont steld aan en toen angstig naar de deur». ,,0, wees maar niet bang stelde rik haaf genist, ,hÓj doet een dutje in tfn studeerkamer, hij is perplex door uw insubordinatie, daar ifl hij' nietf aan gewend. Hij deed een uitval met zijn stok! naar me, omdat hij een glimlach op mijn doodernstig ge zicht meende te ontdekken/' 1 Ik herinner me nog, dat moeder flauwtjes lachte. Dit gesprek had plaats, na een ongewoon hevige uitval van Peter, die een van zij'n mooiste gouden boordenknoopj ee kwijt was en nu moeder verweet,

Schager Courant | 1925 | | pagina 9