Coöperatie „De Tijdgeest" te Winkel. Donderdagavond, had ten huize vam den heer D. A. do Bruijn de jaarvergadering piaata der Cooporatio- vo broodhakkerij en vorbrutksvereenigJng „Do Tijd geest". Tegenwoordig waren 63 Joden. Do voorzitter opent niet een welkomstwoord de vergadering. Voel ia er niet bij te vermelden, volgen» spreker, omdai» de secretarie in zijn verslag dat bo- kund gomaakt is, zoo juist alles heeft medegedeeld, en uiteengezet. Toch wijst spr. op 'het moeilijke Jaar dat 1924 is geweest. De administrateur, de hoer Bree baart neemt ontslag en diens vervanging heeft voel moeite gekost dooh dank zij de tusachenkomst van de Handelskamer is een goede bedrijfsleider ge vonden in den heer H. Beukman, waarover het be stuur zeer tevreden is. De finantieele toestand baar de al evenveel zorgen, doc'h ook dien zijn we doorge komen en spr. brengt een woord van dank aan al len, bestuur en (personeel voor het vele werk dat ge daan is om het vertrouwen in de zaak te herwin nen. Menschen mot groot coöperatief bewustzijn heb ben in de obligatieleening aandeel genomen, zonder vooraf te Vragen, zal het gaan of niet gaan. Ook aan hen een woord van dank. 1924 sluit met oen rmdeciig jptiIdo van f 2489.67, doelt dit behoeft niemand te ver ontrusten, gezien bot gunstige resultaat van do ex ploitatie gedurende de eerste 3 maanden in 1925. De notulen worden daarna gelezen en onder dank goedgekeurd. Voor do Balans over 1924 verwijst de voorzitter naar het verschenen maandblad, waarin by afzon derlijke bijlage balans- en toelichting ia gevoegd. De heer Baukman, bedrijfsleider, doet in afwijking van den steeds gevolgden regel mededeeling van hel1 accountantsverslag, waaruit blijkt, dat op de gege vens afgaande de balans accoordj is bevonden. Voorts wordt melding gomaakt van een nieuwen opzet om 3 maan del ijk sc he balansen to maken, welk voorne men .zeer op prijs wordt gesteld, Voorts van hot in stollen eener bedrijfscontrole, waarvan vroeger, niet tegenstaande er herhaaldelijk op aangedrongen is, niet is gekomen,, Ben controle op de bedrijfscontrole zal de bedrijfsleider zeer op prijs stellen. Het rapport ademt een geest van tevredenheid over den tegen- woordigen gang van zaken. Do heer Van Wijk vraagt, waarom de resultaten rekening niet meer de branches afzonderlijk aanwijst Op brandstoffen verwacht spreker verlies en zou gaarne weten of te Winkel of to Nieuwe Niedorp met verlies wordt gewerkt. Do heef Ham 'had liever de balans mondeling toe gelicht, een goede gelegenheid als. het is voor kennis making met den nieuwen 'bedrijfsleider. De hoor Olie vraagt, hoe hot verlies 1924 wegge werkt zal worden. Do 'heer Boukman, de sprekers beantwoordende, deelt mode, dat als vroeger bedrijfsrosultuton werden medegedeeld, der verschillende branches, deze mede- deelingen geen waarde hebben gehad en het maar een zeer betrekkelijk beeld was. omdat aan leveria- gen onderling geen aandacht was geschonken en er geen bedrijfscontrole was. Spreker kan nu ook die, gegevens niet verstrekken. Aan 'het verzoek van don heer Ham wordt voldaan en de balans mondeling toegelidht. Du blouse post en zijn er niet. Het tegoed van do Handelskamer, f 4404, wordt, gezien den gunstigon stand dier instelling, te- rugfverbracht. Rente is f 1000 hooger uitgetrokken, doch was het vorige Jaar te laag uitgetrokken. Do heer Olie meont, dat het reservefonds er is om verliezen to dekken. De heer 'Beukman ontraad tdlt en zag het liever overgebracht op rekening 1925. De heer Bart vraagt, of het zoo moeilijk is van de brandstoffen iets te zeggen. De heer Beukman zegt, de cijfers te hebben beke ken en aannemende dat die juist zijn, dan zou er ver lies 'zijn geleden, doch wegens gomis van bedrijfs controle ontbreekt alle zekorhoid. De heer Van Wijk vraagt, of in de toekomst wel oen resultatenrekening van elke branche is te ver wachten. De heer Beukman zegt, dat dit van hem zeker te verwachten is en zooals straks al werd medege deeld, over de eerste 3 maanden 1925. Besloten wordt het verlies 1924 te brengen op 1925. Reorganisatie brandstoffen. De voorzitter deelt me de, dat er vele klachten inkomen .over Jato bezorging van 'brandstoffen en om daaraan togemoet to komen, daCht hot bestuur Augustus of September een vracht auto aan te schaffen. Een .rokening kan daarvan nog niet worden overgelegd, doch te vewachton is, dat het niet duurder zal zijn dan twee wagens met paar den. Door vluggere bezorging wordt opvooring van omzet mogelijk geacht. Ook voor andere doeleinden kan de auto worden gebruikt, b.v. aan Schagen wordt de laatete 5 a 6 weken brood geleverd en daar Js ook al maar brandstoffen gevraagd. 1 Do heer S. van der Wal zou het filiaal brandstof fen te Nieuwe Niedorp zoo gauw mogelijk willen op ruimen, omdat het geld kost en niet noodig is. éen filiaal is genoeg. Voor zomers zou één man met een auto voldoende zijn en 's winters kon er een man bij, Levering aan Schagon gaat wel als do wagon daar aankomr, maar hier vandaan vervoeren, ziet spreker niet voel winst in. Voorts uit spreker verschillende klachten over hel niet zien der besteller» in de buitenwijken, en wenscht dat d'oor provisie aan te moedigen. De heer Olie vagt nooit erg voor do bmndstoffen- to zijn geweest, doch nu het er is, kan men maar zoo niet opdoeken, 'tzou ook nog de vraag zijn: moet Winkel weg of Nieuwe Niedorp. Spreker is warm voorstander voor de aanschaffing van, een auto. De heer Korver vraagt hoe het zal gaan voor de huizen waar de auto niet kan komen. De voorzitter de sprekers beantwoordende, zegt, dat opheffing van het filiaal te Nieuwe Niedorp zoo maar niet gaat; 't is pas bezwaard geworden; het heeft gekost f4000; dient ten deele voor woning van een bezorger en voorts is het een belangrijk be drag dat er door uitgewonnen wordt op vracht voor aanvoer van turf. Het bestuur wordt gemachtigd! een auto aan te schaffen. Vergoeding bestuur. De voorzitter zet uiteen de vele werkzaamheden van den socretaris. de werkzaamheden der leden van de inkoopcommissie. Alles heeft zoo'n omvang genomen, dat dit niet belan geloos gevorderd! mag worden - en het bestuur meont dat daarvoor iets vergood moet worden. Do heer Ham juicht het toe; bij vergooding zijn er ook oiechen te stellen en dan ook actief en trachten op de hoogte te zijn en niet af to gaan op blind ver trouwen. Do heer Olie pleit ook voor belooning en geen eero baantje, waar geen verhaal op is en stolt voor alle bestuursleden f25 en de secretaris f50. 'De heer S. v. <lor Wal stolt voor, socretaris f 100, voorzitter f 75, overige leden f 40 en lid in kookcommis sie f 75. De heer J. Bakker vraagt wat de Becretaris er van denkt. De secretaris, de heer M. Koora, zegt met f 100.— wel tevreden te zijn. De heer Ei. van der Wal, commissaris, zegt dat de commissarissen hebben gemeend dat enkele functiën dienden te worden vergoed, maar het moeten geen be zoldigde betrekkingen worden en waarschuwt voor het kweeken van baantjes en stelt voor: Secretaris f 100, voorzitter f50, leden inkoopcommsisie f2 per bij eenkomst, overige leden van bestuur en commissaris sen f 1.presentiegeld per vergadering. De heer Olie zegt ln zijn voorstel te bescheiden te zijn geweest, doch de heer Van dier Wal beschouwt hot als eeroboantjo» en dat moet weg, or moot ge vergd kunnen worden. Omdat de vorige voorzitter de zaak niet vertrouwde, ia bij weggegaan, omdat er niets verdiend wordt, kan er ook. niet zooveel werk van gemaakt worden. •De lieer J. liakker zegt andere menschen gekend te hebben, die bijna zonder brood, nog iets over hadden voor hun idealisme en gaven, doch het bestuur vraagt betaling voor zijn idealisme. De heer E. van der Wal ontkent eerebaantjes te willen scheppen. De heer Ham verklaart zich voor het voorstel Van der Wal, er is dan evengoed! nog idealisme noodig. De heer S. van der Wal wenscht aanvankelijk aan zijn voorstel terugwerkende kracht toe te kermen, doch neemt dit later terug. Zijn voorstel wordt niet gesteund. Het voorstel van commissarissen wordt aangeno men met 46 stemmen voor, 6 tegen en 11 blanco. Bestuursverkiezing. De heeren P, Dekker en M. Molenaar, bij enkele candidaatstelling gekozen. (Vacature Breebaart.) De heer Olie acht het verkeerd dat leden van het personeel zitting in het bestuur hebben en heoft met genoegen de voorgedragen candidatenlijst gezien. Na herhaal do stemmingen gekozen do hoor J. Ham met 32 stemmen; 27 stemmen op den heer A. Zeeman Commissarissen: Altredend en niet herkiesbaar, de hoeren P. Blokker en E. van der Wal. Bij onkolo can didaatstelling gekozen die heeren S. Ageina en D. Olie. Alle benoemden nemen hun benoeming aan en door d envoorzlttor wordt aan do acheklendonde bestuurs leden 'n woord van dunk gebracht voor 't vele werk dat zij voor de zaak hebben gedaan en zokor uiot het minst in den afgeloopen tijd. toen do coöptatie oen crisis doormaakte welke zij ook metlhunmedeworking is te bovengekomen. Den nieuwbenoemdon hoopt spre ker de belangen der codperalie lo mogen opdragen, en dat de ai stand van .Winkel geen bezwaar moge zijn om die vergaderingen bij to wonen. De hoer Boukman geeft voorts een uiteenzetting' van do bedrijfsresultaten over de laatste 3 maanden. Spreker geeft weer zijn intrede in deze zaak als lei der en erkent dankbaar te zijn voor do hulp die hij hooft mogen ondervinden van ai hot personeel. Be drijfscontrole was er nooit geweest en waar die staat ingevoerd te worden, ontmoet dit wel eens verzet, doch spreker heeft zich daarover niet te beklagen. Door een accountant van do H.K. is do balans op gezet en alles gecontroleerd en het resultaat is ver- rasend, er werd oen winst genoemd van f 4123.52, nl. rekening -woningen 'n verlies van f 40.28)4, ro kening winkel, verlies van f 665.67)4. Dit bedrijf is aan de beurt om in hét bijzonder to worden gadugeslagon, om tot beter resultaat te 'ko men. Bekend is, dat do artikelen te laag worden on> gezet; bij oen inkoopporcentago van 88 pet. en dan bet bezorgiugssystoem is oorzaak dat het loon 7.17 pet. hoog la, hij anderen is dit. 5 pet. liet hooge in- kooppercentago ls ten deele nog een govolg van door den vorlgen leider aangegane verbintenissen. Banketbakkerij-omzet f 2351, winst f 15.76)4. Op do bedrijfskosten is wegens verandering van personeel vermindering te verwachten. Brandstoffen, 3 wintermaanden. Omzet f 6000, winst f 729.34 js 11.95 pet. Voor het verlies op brand stoffen bestaan geen redenen tot ongerustheid. Baker ij-omzet 'f 23587, winst f 3979.38)4, is 6.87 pet. Inkooppercentage is gedaald van 68 a 70 pet. tot 53.59 pet. Bij deze resultaten ,zlet spreker een goede toekomst en roept daarvoor aller steun in, door zich als lid ook tot de zaak to bepalen en alles er van to betrekken. De kasmiddelen geven nog veel zorg, niettegenstaan de de .winst. De losse schuld daalde van f 8600 tot f 2400, crediteuren van f 12000 tot f 10000, opgezegd tegen 1 Juli f 2000, af te lossen van de obligatielee ning f 1000, en voorts nog de komende renten. De toestand is echter zoo gunstig gewijzigd, dat levering rembours, nu leveringen op credlet zijn geworden. De vraag is gesteld geworden: hoe kon 1925 zooveel gunstiger wezen dan 1924? Dat deze zaak winstge vend moet zijn was spoedig te zien, doch er waren verschillende punten waarvoor een vraagteeken moest moest worden gezegd en waarvoor toelichting van den vorigen leider noodig was. Na herhaald vruchte loos verzoek eens te komen, zijn voorzitter en be drijfsleider zelf geweest en het resultaat dat ze heb ben bereikt, is de mededeeling dat de balans 1 Jan. 1924 onjuist is geweest en te gunstig was voorgesteld. Het voortdurend toezicht op de bedrijfscontrole is nu aan de H. K. opgedragen. De heer Van Wijk begrijpt niet dat <le controle van de H. K. dat niet heeft ontdekt. De heer Beukman zegt dat daar alleen de balans controle was en. die accountant moest afgaan op het geen hem werd voorgelegd en ongeteekende voorraad- staten. De heer Olie vraagt hoe hoog de kosten nu voor de controle worden. i De voorzitter zegt f500 per jaar. De heer Van Wijk is niet bevredigd, de accountant had het bestuur opmerkzaam moeten maken. De voorzitter zegt. dat dit ook gedaan is; de com missie was ook niet bevredigd, maar had onvoldoen de aanwijzingen. 1924 is niet zoo slecht geweest, maar 1923 is te gunstig voorgesteld en nu ls erkend dat dit onjuist was. De huur Hum begrijpt niet de houding van dio H. K. Zelf hebben zo den heer Breebaart de band boven het hoofd gehouden. De heer Beukman en de voorzitter: de laatste jaren niet, du H. K. stond al long klaar om ln te grijpen. Rondvraag. De hoer utt zag gaarne moer activiteit bij de ven tors in het afgeven van courantjes. Du Ju'it Agriiiu klaagt, uver du verspreiding van „De Gebruiker", waar bij er nimmer een van ontvan gen hoeft. De heer Galjaard zegt dat er over den vorigen ad ministrateur ai veel gesproken is, maar het bestuur gaat ook niet vrij uit. 15 Jaar geleden was spreker voorzitter en toen vertrouwde hij de zaak ai niet, doch de vergadering dacht er anders over en spreker en Ham werden "voorgesteld geroyeerd te worden. De tijd1 heeft spreker in het gelijk gesteld en Ham is heden avond in het bestuur gekomen. De Tijdgeest is ge groeid. De heer Kollenberg zag gaarne de convocatie pee post bezorgd, dan zuilen er meer leden komen. De heer Van Wijk vraagt of de buurtcommissies nog bestaan. v Do hoor Boeker vraagt of do banketbakker Maas al vervangen i», wat tegenwoordig aigoiovordi wordt is niet bost. De vooi»tfijr, du sprdtarg beantwoordend* CMI mode; vat ojjzoudero lust ia gugoven voor uo g^uda bezorging dor oouranton. iiut bestuur kan dus niet aannemen* dat dit niet gedaan ia Bar poaj verzuilden «ou tob veel retourzendingen aaiueidiiig guvun. 1 oen mout spreker er zyin veioutwaaaxLiging over utspreikeu, dat pakken couranten aan den Weatinusohen dijk waren gevonden, waar een be steller ze gedeponeerd had, inplant» van Ixszwrgun. „Do Gebruiker' worden i00 ex. van verspreid in de dertien wijken, dus daar duurt 't lang eer man aan de beurt is. liet bestuur overweegt oautor een boter© regeling. De directeur staat op lipt standpunt, dat da bo- tellers du oouranton moeten bezorgen. Verschillende stemmen gaau op. Do Directeur 'spreekt van een plan om oen ooi- leotiot abonnement te nemen op „De Gebruiker'' en daarin pp te nemen de maandly^t der oooporar tie, dat zou per lid phm. 80 et. kosten. De befltellers dan bezorgen en anders er uit. inzake net beleid van het Bestuur tijdens den vorigen administrateur kan hot nu zittonde Bestaur goen verwijt gemaakt worden. Dit bestuur, aldus voorzitter, komt mot alles gotidgevemdou qu lou» is hot aan hut rollen gegaan. i De keer G ay aard markt op, dat voor da balans 19ji4 het bestuur toch de voorraadataten had moeten toukonon. De opnemer», merkt do voorzitter op. De commissaris van der Wol lioht do /aak nador toe. De voorraad was opgenomen en het totaal genoteerd en do later versotiynendo balans geeft de voorraad aan, enkele duizenden ineer. Toon daar naar gevraagd word aan don admi nistrateur, hoe dat kon. heet ba het nagekomen tvoor- radon enz. dooh dit is mede het begin geweest, dat do zaak aan het rollon geraakt ia. De hoer GoijaordZoo is Jiot altijd gegaan»! i Do lieer Koorn zegt, dat de vorige administrateur tooii wel wut slecht wordt voorgesteld, aan hem is tooh to danken, dat de zaak gswordun ls, Snaai» zu is. lil de laatste jaren is het nmlora geworden. Hot bestuur kon niet nagaan .of de zaak goed ging* vandaar dat nu aangedrongen is op algelieelo oon trolo. Van oen voorstel tot royeert»g van de hso- ren Galjaard en lïam hoiiune.B spreke* zioh niets. De heer Gaijaard: 't Wua voor 15 jaren terug ai zoo. Crediteuren boek kregen we nooit to zien on toont or naar gevraagd werd, bleek dat de schuld by de Handelskamer al M000 was. JJe direetie der H.K. waarschuwde toen al. Waar is, dat het bestuur een voorstel tot royeering van. spr oker on Ham hooft gedaan, dooh 't is iniot aangenomen. .Spreker wil <\r niets .meer-van zeggen verder en doGoopcratie het boste wonsohon in dó nu ingeslagen nieuwe richting. De neer JJeukman zegt, dat tegenwoordig Klihk banketbakker is en de zaak Joopt best en wat pe- lovord wordt is uitstekend. Het spijt spreker, dat de hoer Beckcd niet eterder zy n klacht geuit hóóft, maar daarmede heelt gewacht bdt een algoineone vergadering. Er is echter geon roden tot klagen. De heer Ham vraagt, hoe groot de vordering pp den heer Broobaart is. De heer Boukman dealt mode, f662, waartegen over to botalen is f400, blijft f262 en dit bedrag Wordt terug betaald zooara do hoer Breebaart zich daarvan overtuigdt zal hebben. De wijkcommissies rijn in het gedrang geraakt, dooh zullen weer de aandacht van het,Bestuur heb ben. Goedgevonden wordt voortaan „De Gebrui ker" aan aLlo leden te verspreidenden het jmaandblod doen vervallen, waairdoor de kosten vrijwel gelijk blijven. De vergadering verloopt meer en meer en als het middernachtelijk uur reeds heeft geslagen, hooren we den voorzitter door heb gerammel heen toch nog op de gebruikelijke wijze de vergadering sluiten.

Schager Courant | 1925 | | pagina 13