Mem Dinsdag 19 Mei 1925 68ete Jaargang, No. 7640. llligevers t N.V, p.h. TBAPS5AM Co., ScöBfp EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. NEELS HELDER. Bezoekt de fluisYlijttenfoonstelIing Yan „A.L.LG.0." op 21, 22, 23 en 24 Mei a.s. te Anna Paulowna. FEUILLETON. Dit blad vorachljnt rioEmaal poe wook: Dinsdag, Woonadaa, Dondoj- dag on Zatordag. Dij Inzonding tot 'a morgono 0 uur, wórdon Advur- umtlfln nog zooveel mag»! Ijle In hot ooratufilrnmend nummoH geplaatst. POSTREKENINO No. 23380. INT. TELEP no. 20 PzIJo por 0 mnandon fl.CB. Loano nnmmora 0 Bont. AD.VRRTHN- TïêNL van 1 lot 5 eogola f 1.10, lodazo sesol mo«z 00 e<mt (bowljsaoi inbogcopon). Gzooto letten wojraen naaa plaaloznlmto boyoixondi DIT NUMMER BESTAAT UIT KWEE BLADEN. GALANTE RECHTSPRAAK. Op een fraaien lenteochtend van het vorig jaar werd op oen der lommerrijkste plekjes in het park van Versailles, waar <ie atmosfeer van amoureuze avonturen uit lang vervlogen dagen nog te hangen j schijnt, een film opgenomen, die men herinnert! het zich veel opzien haarde. Onder leiding van een I Oostenrijkschen regisseur bewogen zich tal van uiter mate luchtig gekleede actrices en figuranten over de gazons en in de lanen, tot groote verontwaardiging van achtenswaardige wandelaars, die haastig naar de politie snelden om deze te warschuwen. De zaak werd j bij de justitie aanhangig gemaakt, de regisseur en ie actrices werden wegens inbreuk op den openbare redelijkheid' over de grens gezet, terwijl de figuranten,j mder wie eenige populaire sterren van groote schoon j leid uit de Parijsche music-halls, Mlles Diana en Saval er met vijftig francs boete afkwamen. Vooral Mlle. Diana trok zich deze veroordeeling erg aan en zij verzekerde haar verdediger, mr. Cam- pinchi, dat zij, wanneer zij ooit een huwelijk zou aan gaan, gaarne een „schoon strafregister" zou willen hebbenDe zaak. kwam in hooger beroep en dien de dezer dagen te Parijs. De rechters, die wel eens minder gracieuze beklaag den te berechten hadden, lachten reeds hij voorbaat over de mérites van de zaak, de procureur-generaal zag van een requisitoir af en mr. Campinchi hield een zoo geestig en gloedvol pleidooi, dat het eene lachsalvo na het andere in1 de rechtszaal weerklonkl Na een paar minuten overleg werd de boete van vijf- tig tot op zestien francs teruggebracht met uitstel j van betaling. De glimlach van dankbaarheid, waarmede de be koorlijke beklaagden, haar rechters en verdediger na i afloop der zitting gelukkig maakten, was een schoon j slot van dit galante rechtsgeding. Hbld. VAN DEN HOOGEN! BOOM. De 'Berlijnsche correspondent van de Koln. Ztg. I komt in een scherp gesteld artikel op tegen het leven van den hoogen boom, waaraan rijk, bondsstaten en gemeenten zich z.i. schuldig maken. Men geeft er zich te hoogster plaatse geen rekenschap van dat de gunstige afloop van de belastingproef, in 1924 geno- men, geen reden mag zijn om het huidige peil van belastingen, tweemaal zoo hoog als voor den oorlog, te handhaven en zelfs nog aan te dikken, Toch ziet men dat de politieke partijen als om strijd nieuwe uitgaven scheppen, dat bondsstaten en gemeenten, die geen krediet machtig kunnen worden, onproduc tieve buitengewone uitgaven uit loopende middelen dekken en blijkbaar niet begrijpen, dat zulks op den duut niet gaat, vooral niet als de uitgaven van bet plan-Dawes, die thans nog voor het grootste deel uit de internationale leening worden bestreden, ge heel ten laste van de rijksbegrooting komen. Thans reeds is een verzwakköig der koopkracht van het volk te constateeren, die mettertijd te erger moet worden, omdat de inkomsten uit salarissen en loonen in Duitschiand beneden de wereldmarkt liggen en de prijzen van tal van Duitsche waren zich boven dat peil bewegen. Dientengevolge moet de huidige be- lastingpolitiek spaak loopen. Men kan, door bescher mende rechten in te voeren, de noodlottige gevolgen van die politiek nog een tijdlang aan het oog ont trekken, doch dan zal de débacle ook des te heviger zijn. Een snelle en ingrijpende beperking van de uit gaven, bezuiniging op elk gebied van het openbare leven, kan slechts redding brengen. Het is wel opmerkelijk, dat dit artikel in het in vloedrijke Keulsche blad juist verschijnt nu de regee-1 ring een ontwerp op graanrechten aankondigt. HEVIGE ONWEDEHS IN HET ZUIDEN VAN FRANKRIJK. Te Roussillon hebben hevige onweders gewoed. De I bliksem sloeg op verschillende plaatsen in en ver oorzaakte schade. Ben kind werd gewond, een vrouw werd' door den bliksem gedood. In het gebied bij de Spaansche grens maakte de bliksem veel slachtoffers onder de kudden. In het gebergte werden twee her ders gedood. iroolsl Gesorteerde Kleedingmaaaziioeo, KEIZERSTRAAT 62-63-44. BLAUW-EAMiGAREN COSTUUM f 18, 22. 25, 27, 30, 35, 40, 45, 50 •WHIP-jCÖRD OOSTUTJM f 19, 25, 27, 30, 32X, 37, 40, 45, 5a FANTAÏS1E-COSTUUM f 9, 10, 12, 15, 17, 20, 25 enz. JONGENS-PAKJES f 5, 550, 7, 8, 9, 10 tot 2a ZONDAGS TOT 12 UUR GEOPEND. DE HALVE REISKOSTEN WORDEN VERGOEDt Onze prijzen zijn 20 lager dan elders. Hemelvaartsdag geopend tot 12 uur. DE HANDDRUK VAN DEN ENGELSCHEN KO NING. De heer John Cownie uit des Moines in Idwa en zijn zoon ,die Donderdag op Wembley Koning Geor- ge de hand drukten, waren Vrijdag in heel Amerika beroemd. Hun portretten werden langs telegrafischen weg over het heele land verspreid en gepubliceerd naast „andere" notabelen. Daar de heer Cownie hand schoenenfabrikant is te Des Moines, zal de handdruk hem ook zeker wel commercieel ten goede komen, GROOTE BRAND. 'In het Litausche plaatsje 'Schucksehne is Vrijdag een groote brand uitgebroken. Volgens de tot nog toe te Memel ontvangen berichten zijn 150 a 200 huizen en gebouwen in ,den asch gelegd. Een afdeeling der brandweer van.' Memel neemt aan het reddingswerk deel. Bij den brand zijn 5 personen om het leven geko men. DE ONRUST IN BULGARIJE. Koning Boris heeft, toen hij den troon besteeg, ge zegd, tijdens zijn bewind nimmer een doodvonnis te zullen teekenen. Derhalve kregen 24 personen, die ter dood veroordeeld waren levenslange gevangenisstraf. Men is nu nieuwsgierig of koning Boris thans het doodvonis zal teekenen van de zeven personen, die ter dood veroordeeld zijn' in verhand met den aan slag in de kathedraal. Naar een AJPA.-bericht nader uit Sofia meldt, heeft koning Boris het" doodvonnis der plegers van den aanslag op de kathedraal alhier niet onderteekend. De doodstraf zal in levenslange gevangenisstraf wor den veranderd. De koning is dus aan zijn belefte trouw gebleven. EEN PSEUDO-DOKTER. Groot opzien heeft in Weenen de arrestatie van dr. Marx Bartl' gewekt, die (lozer dagen ont maskerd is als boekenoief. Langer dan twee jaar heeft de man gewerkt als assistent in een Weensch ziekenhuis zonder ooit aan een hoogesohool' te hebben gestudeerd! en examens te hebben gedaan. Het is nog niet bekend om welke redenen Bartl (de zoon. van een Weensoh ambtenaar en behoorend tot een goede burgerfamilie) besloot op te treden als arts zonder daartoe het reoht te hebben. MenC^sou volstrekt nog niet ontdekt hebben met een bedrieger te doen te hebben war,e het niét. dat in verschillende boekwinkels den laatsten tijd diefstallen, bijna steeds van kostbare medische werken, werden ontdekt op dagen, dat deze jongo man in den winkel was geweest, waardoor de aandacht van de recherche op hem werd geves tigd, dlie bij onderzoek ontdekte, dat hij assistent arts aan een ziekenhuis was. B het daarop volgende onderzoek, bleek, dat de verdachte onder zijn eigen naam in het hospitaal' werkte. Maar tevens bleek, dat deze Max Bartl een misdadiger was, welbekend bij de justitie Bartl werd gearresteerd. Hij bekende onmiddel lijk de diefstallen en verklaarde hiertoe te zijn gekomen om door de bestudeering van die werken, welke hij bij gebrek aan geld niet kon hoopen, ziin medische kennis te vermeerderen. Hij hield echter staande werkelijk arts te zijn. Gebleken is echter, dat zijn diploma's vervalsoht srijn. Bartl', die in 1893 geboren werd, is in 1917 ver oordeelt! tot twee jaar gevangenisstraf wegens dief stal' van een- briljanten halsketting uit een juwe liers winkel. In zijn oei heeft hij-ijverig medicijnen gestudeerd. Na zijn invrijbeidasteliing wist hij eenige colleges te bezoeken en wist zich door harde studie een groote medische kennis eigen te maken, zoodat hij bij zijn collega's in het zieken huis goed stond aangeschreven. Zelfs wist hij zich aiö assistent een plaats te verschaffen op de chirur gische kliniek van pröf. Hoohenett. Het onderzoek in deese zonderlinge historie wordt ijverig voortgezet. Hdbll IN DE MAAG VAN EEN KOE. Een slager te Saarbrucken vond dezer dagen in de j maag van een geslachte koe, die hij over de grens in Frankrijk gekocht had, het onverteerde en volkomen leesbare herkenningsplaatje, van den Duitschen sol daat Albrecht Schmidt, geb. te Obersesenheim in I Beieren op 4 Febr. 1877 en behoorende tot den land storm. Slechts het nummer van het regiment was niet meer et ontcijferen. SCHIPBREUK IN DE ZWARTE ZEE. Het Engelsche stoomschip Halderton is nabij de Roemeensche haven Konstanza vergaan. Op het ver zoek om hulp is het stoomschip Kral Lir toegesneld, dat echter slechts een klein deel van de passagiers heeft kunnen redden. De duisternis verzwaarde het reddingswerk zeer. EÉN TREURIGE GESCHIEDENIS. De landbouwer Haxnefct, dio in eerste instantie verleden jaar een proces met schadevergoeding van 25.000 Pond gewonnen had, tegen twee dokto ren die hem zonder noodzaak in een krankzinnigoni gesticht zouden hebben opgesloten, heeft, nadat het Hof van appel' de doktoren van blaam gezui verd had, een petitie tot het Hoogerhuis gericht» om Zijn zaak nogmaals te laten onderzoeken. Eergiss teren is de beslissing van het Hoogerhuis lafgeköj men in den voor Harnett ongunstiger* zin dat een nieuw onderzoek niet noodig wordt geacht. Aan de bladen heeft Harnett nu verklaard dat het hem Zijn heeiè vermogen heeft gekost om eindelijk normaal verklaard te kunnen worden. Gei durende zjj'n negenjarig verblijf in hot gesticht van dokter Adams heeft hij een winstderving gehad van ongeveer 7Vs duizend pond, en na Zyfi ontsnap -> ping hebben de processen, die Mi heeft moeten voeren, al wat hij bezat, zijnde 12.000 Pond sterling aan landerijen en vee, verslonden. HELGOLAND. Op Helgoland zijn dezer dagen wederom c.a. 3000 kub. meter rots in zee gestort, ditmaal aan do oost- zijde, iets benoorden de ©laats van de laatste instor ting. Van den tuin van^ne pastorie zijn o.a. 24 vierk. meter verdwenen. In het geheel zijn nu ongeveer 12.000 M3. naar beneden gekomen. Verdere scheuren doen vreezen, dat het hierbij niet zal blijven. Huizen en straten loopen voorloopig geen gevaar. Binnen enkele dagen wordt de regeeringspresident uit Slees- wijk op het eiland verwacht, welk bezoek verband schijnt te houden met de plannen voor hot aanbreng gen van een stutmuur, welker uitvoering nu wel niql meer lang op zich zal laten wachten, EEN DEMOCRATISCH RIJKE. De hertog van Alba heeft last gegeven twee zijner landgoederen onder zijn pachters te verdeelen en do zen tegen bepaalde voorwaarden in het bezit van den grond to stellen. De Spaansche Grande zou geïnspi reerd zijn door democratische beginselen, en hij hoopt dat zijn voorbeeld door andore leden van den Spaanschen landadel zal worden gevolgd. HET ARBEIDSCONFLICT IN DENEMARKEN. De bijzondere pogingen, welke deze week in het werk zijn gedaan, om alsnog een staking te voorko men, of althans terstond te doen eindigen, zijn vol komen mislukt; daar de werkgevers do voorwaar den der ongeschoolde arbeiders niet konden aanne men. Zoo is dus de hoop op een spoedige opheffing der transportarbeiderstaking uiterst gering gewon den. Zooals reeds in het kort gemeld, zijn vrijwel alle voorraden aan landbouwproducten, welke deze week voor het buitenland gereed lagen, verzonden en men vertrouwt algemeen, dat een oplossing zal worden gevonden, opdat ook de volgende week dit belang rijk gedeelte van den Deenschen exporthandel geen vertraging zal ondervinden. Inmiddels bespreekt de minister van landbouw deze kwestie met den leider der ongeschoolde ar beiders, tot welke organisatie ook de transportarbei ders behooren. Zie uitvoerige aankondiging in het no. van Zaterdag j.1. door MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HART ING. „Ik vind het zoo jammer, dat je nog niet graag been wilt gaan, Marg. Ik wéét dat het zooveel beter voor je zou zijn; Renton dringt er ook zoo op aan. dij zegt, dat je in andere, frisschere lucht zooveel iterker zoudt worden enik ben zoo teleurgesteld, dat je er niets geen belabg in stelt." „Hij weet niet datde woorden ontglipten mij. &n toen: „Maar ik stel er wel belang in. Ik doe im mers graag wat jij prettig vindt en je schilderij is o, zoo aantrekkelijk. Zullen we dadelijk beginnen? Ik zal een plan voor den tuin teekenen jij maakt een schets voor het buis en daarna gaan we vergelijken en combineeren." Ik sprak snel. Waarom zouden we er niet aan be ginnen als hij er zoo naar verlangde? Het zou hem bezig houden gedurende lange, ledige dagen. En do gedachte, dat het voor mij en voor mijn gezondheid is, zou hom gelukkig maken. Hij word plotsdling opgeruimder. >,Wfyir zullen we bet laten zetten?" ging ik door, tfip den top van den Loith-IHeuvel of in Farndon of Frcnsham of Dorking?" „Het moet ergens zijn waar pijnboonmenon hei zijn voor jou en jachtterrein in den omtrek voor mij. En het moot hoog liggen en niet te koud zijn en het huis m°et op het zuidwesten komen te staan naar de zonzijde." „En er moet een rivier zijn", ging ik ernstig door, „en een blauwe achtergrond en een wijd, prachtig vergezicht, eeuwenoude boomen in onzen eigen tuin en een grasperk als fluweel, dat reeds duizenden ja ren gerold ia En dat zal God allemaal speciaal voor ons scheppen." .„Jou brutaal nest" Hij lachte gelukkig. „Ik zal pa pier en potlooden halen." Maar er kwdm niets vanPeter forceerde de deur en trad binnen. tZijn neus was een tikje blauw en zijn oogen glin- sieraen als die van een strijder, die bloed geroken me pikje op mijn voorhoofd en hoe ik het maakte. Ik vertelde hem, dat het maar zoozoo was. en Dim- ,v.0e8de eraan toe, dat rust en kalmte het eenige aooüige voor mijn welzijn waren, fetar negeerde Dimbie, zete zich voor het vuur, zijn jichtig been gestrekt en annonceerde dat Ama-. lia een vervloekte heks waa Dimbie en ik antwoordden niet en hij' herhaalde het Dimbie en ik bewonderden het uitzicht uit mijn raam en ten derden male herhaalde hij zijn oninte ressante opmerking, doch ditmaal schreeuwend. Dimbie zei beleefd, maar ferm, dat, als hij weer zoo schreeuwde hij de kamer moest verlaten, daar mijn zenuwen niet tegen dergelijke geluiden bestand waren. Peter'e oogen flikekrden, doch hij schreeuwde niet meer. Moeder stak haar hoofd om het hoekje van de deur. doch trok ljet met ongeloofelijke snelheid weer terug, zoodra zij Peter ontwaarde. Jane deed hetzelfde. Amalia J>egon dito, doch trok zich niet terug, maar naderde. 'Zij kromde haar rug als een nijdige poes, terwijl zij naar Peter keek. Zij blies en snoof, figuurlijk gesproken. „Wat is er, Amalia?" vroeg ik, vóór ze elkaar be sprongen. „De slager, M'frou." „Wat komt die slager dikwijls!" zei ik met een zucht. „Woont bij erg dichtbij?" „Hij woont in het dorp. M'frou. Hij heef juis' een vetgemes' varreke geslach'." .Arm beestl En net nu er zoo'n massa eikels zijn. Amalia nam geen notie van mijn medelijdende woorden. „Een mooi stukkie varrekesvleesch met uie' ge- braaie' zou weer is wat anders zijn, M'frou." „Ik eet geen uien", gromde Peter. „Een mooi stukkie varrekesvleesch met uie* ge- braaie' zou weer is wat anders zijn", herhaalde Ama lia standvastig. „En voor u heb ik nog wat oesters en een stukje patrijs, M'frou." „O, dat heb ik niet allebei noodig. Generaal Macin tosh kan dan den patrijs krijgen", trachtte ik den vrede te bewaren. „D'r is soep en vleesch en Charlotte „Roesje" en eiere' voor „hun" denee." Als Amalia op deze wijze spreekt, is het overbodig haar te weerleggen. ,Kun jij Charlote Russe maken?" i Amalia kraakt, een balein knapte ten teeken van buitengewone opwinding. „Ik wéét hoe ik het make' mot, maar juffrouw Fairbrother maak' de toetjes nou. Ze mot leere' voor ze trouwe' gaat. Ze gaat neturelijk de' dokter be- derreve'. De meeste dames bederreve' der manne'." Dit laatste met een blik vol haat op Peeter en een heilbot-beweging van haar oogen in Dimbie's richting Peter pakte den pook op en deed het vuur hoog opvlammen. Ik bad er niets op tegen, want het was kil in de kamer. „Nog iets, Amalia?'1' „Nee, M'frou. Maar ik mot u spreke' over de bad kamer, die staat vol water. Je ken der wel in rond- roeie'." „Lieve help, is de leiding stuk?" vroeg Dimbie. „Nee, meheer. Generaal Macintosh doet het. As ie 'smorreges een bad neemt, verbeeldt ie z*n eige', dat ie een alligator is geworre'. Hij plast verschrikkelijk en as ie moe is, schept ie handevol water op de' vloer. As ik kom opruime' lijkt 't wel de gollef van Biskaje. Wil u 't hem verbieë, meheer?" Peter plaatste zijn jichtbeen voorzichtig, maar ste vig met heide handen op den vloer. Toen opende Mj zijn mond, doch voor hij een woord kon uitbrengen, nam Dimbie hem zacht, doch onweerstaanbaar bü de schouders en zette hem de deur uit. Att-ia-Ha blonk als de gepersonifieerde glorie, doen haar triomf was van korten duur, .want toenj Dimbie terug kwam, was Mj veer van vriendelijk. „Voor eens en voor altlijd moet je nu onthan den, dat dergelijke verhalen niet meer aan me vrouw gedaan mogen worden, Amalia. Ik wil niet hebben ,dat zff geplaagd wondt meet dergelijke huishoudelijk» onaangenaamheden. Ik dacht, dat jij verstandig en flink genoeg was om die dingen zelf op te knappen, maar bijl liet geringste dat er voorvalt, vlieg je naar haan toe. Bovendien is je manier vaan spa-eken tot generaal Macintosh eenvoudig brutaal en dat moet uit zijn. De eerste maal dat er weer zoo'n scène'plaats heeft, gaat niet alleen Ihfijl maan ook ju de deuj} Ja, j&T gaat de deun uit, begrijp dat goed. Je bent een goed meisje, maaii er zuh meer, goedej meisjes op de wereld. v, Mevrouw is moe en zwak en Zenuwachtig en zij mag niet lastig gevallen worden. Je kunt ga&u* Geen woord. meer. Ga!'; Dimbie zweeg om adem: to halen, en scrnreiena! vernederd en erg ongelukkig ging- Amalia heen. Of ze het met Peter uitgevochten of hem bepe- perd heeft, we weten het niet. Doah een feit is net, dat er gedurende de laatste zes uur eeu wonderbaarlijke vooruitgang in hun beider gedrag valt op te merken. 1 v Peter draagt Dimbie niet den minsten wrok toe over zijn optreden, wat volgens mij iets merkt waardigs is, doch Dimbie zegt: „Overbluf den duivel en hij wordt een engel'.'' .Hij reikte ons de toast toe aan tafel, zonder zelf iets te nemen.'' Dimbie lachte en Peter trad binnen. I „Je moeder en ik gaan een eindje wandelen# Kunnen we soms wat voor je moe brangfejn' tuit hot dorp? Ik bon bang, dat ik heani erg pmbelbeifd aan staarde; maar wie had nu ooit gehoord, dat Pe ter een boodschap voor oen ander wilde doen. ,Neen, dank n,'' begon, ik, „hot is heel vriende lijk van u.'' Wanhopig zocht ik in inijh brein rond naatf evontucele Behoeften, zeep kaarsen -haven 1 mout aardappels, al 'die dingen, die Amalia een levensbehoefte waren maar op. 't oogen blik waa er niets noodig. Peter wachtte zijn vriendelijke neiging' moest tot geen prijs in fle geboorte worden verstikt. „Brandhout," riep ik verlucht „Brandhout?'' „Ja, zeopdoozen voor brandhout Peter begréép nog niet „Amalia hakt ze klein voor brandhout'' legde ik uit i „Hij kan toch niet met zeopdjoozen sjouwen,? fluisterde Dimbie mij in. „Heb je geen sfcopwoi noodig F' Maar natuurlijk, stopwol' was een der nuttigste dingen tor wereld. „Kunt u twee kaartjes stopwol meebrengen, ik heb ze hard noodig,'' zen ik hardop. „U kunt ze bn den kruidenier krijgen.'' Peter wreef zijn boL Wol in een kruidenierswinkel'?'' 1 „O, ja. daar kun je van alles krijgen koekjes olie, wol allo mogelijke dingen. Hu ging de kamer uit „Heer zegen ine," was al wat Dimbie uit kon brengen. „En miji," wensohte ik. „Hiji ïs beslist tam; is het niet aardig voor iemand op \zijn leeftijd?'' Peter waa terug. „Je moeder vraagt welke kleur het moot zijnr' „Welke kleur? O, dat komt er niet „Bruin." kwam Dimbie haastig met een verwijl - tonden blik naar mij. „Marg, je bent heusöh heel dom,'' zei hij, toen Peter vertrokken was. „Je hebt gelijk," ontwoordde ik berouwvol, „en we hebben niets bruins in huis. Waarom heb je niet zwart gezegd nu je toch wat zeggen wou?" Dimbie wist ook niet waarom hij geen zwart gezegd had. Doch het is ons voldoende te weten, dat'Peter zijn best doet vriendelijk te zijn en dat Amalia haar smijten met ketels en pannen gestaakt heeft. Misschien komt Peter toch nog in den hemel. Wordt vervolfed.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1