HET AQUARIUM. De Wereld der Vrouw. bulzen gevoerd worden, maar dit soort water moet voor menschelijk gebruik worden afgekeurd, na neu tralisatie kan bet worden toegelaten. IN HUT BAS. En Engelsche schrijfster, mies Phyllia Austln, beeft bekend, dat haar ideeën voor verhalen den meeaten tijd „in het bag" bij haar opkomen. Hieraan is een vermakelijke geschiedenis verbon den. Eenigen tijd geleden schreef zij eenige verzen, die door haar broeder op muziek werden gezet. Een ander componist was zeer getroffen door het succes van een bepaald vers, dat zij voor hem had geschre ven, en toen zij hom vertolde, dat het ontstaan was in haar badkamer, schreef hij na drie maanden on deugend: „Waarde, miss Austln, zou het niet tijd zijn, dat u nog eens oen had nam?'1 i SCHERPE CRTTIEK, Een confrater zei tegen den tooneelspeler Bröckel- mann: Je zat gisteren in het parterre, zeg me eens eer lijk hoe je mijn Abel vond. Bröckelmann deed alsof hij een poos nadacht en daarna kwam er: Abel? Ik dacht, dat je Kaïn gespeeld hadt Ja, ik herinner me nog levendig, hoe Je Abel hebt vermoord! UIT BELEEFDHEID. Samuel Johnson, een schrijver, die in de 18e eeuw leefde, was bekend zoowel om zijn groote goedhar tigheid, zijn geest en zijn verstand als om zijn gebrek san beschaafde vormen en zijn verregaand slordig uiterlijk. Toen bij voor de alleeeerste maal op (bezoek was, bij een meneer en een mevrouw Thrale, die later zijn intieme vrienden werden, kon de gastvrouw, on danks Johnsons boeiende en geestige gesprekken, niet nalaten zich te ergeren aan zijn onhebbelijke manieren. Toen hij zijn thee niet zoet genoeg vond, stak hij eenvoudig zijn vingers in den suikerpot en bediende zich zoo ongegeneerd, alsof er geen dame achter de theetafel had gezeten. Mevrouw Thrale kreeg een kleur van ergernis en liet het suikervaasje, dat door 's doctors vingers ver ontreinigd was, onmiddellijk wegnemen. Johnson deed, alsof hij het niet zag en nuttigde op zijn gemak zijn 10 a 12 kopjes thee, en schotelt© niet, zooals de a'ndere gasten, op de tafel, maar wierp ze in den haard. Iedereen keek verschrikt op. Maar doctor, riep mevrouw Thrale uit, wat doet u? Daar bederft u mijn mooiste stel porceleinen kopjes! 't Spijt me zeer, mevrouw, antwoordde Johnson kalm, maar ik verzeker u, dat ik het alleen uit be leefdheid deed, want uit uw handelwijze met het suikervaasje maak ik op, dat u nooit ieta meer zoudt willen'aanraken, wat ik met mijn vingers bezoedeld heb. BIJ OPEN VENSTER SLAPEN. Vele menschen meenen, dat de gewoonte om bij open venster te slapen, een ziekte kan veroorzaken. Deze ongegronde vrees tegen te spreken is het doel der volgende regelen: Vóór alles beginne men met het slapen met open vensters in het warme jaargetijde. Wie zeer gevoelig is, opene eerst heel* weinig het venster en trekt de gordijnen er overheen, of laat de store zakken. In de steden is het bijna noodzakelijk de blinden of de gordijnen te sluiten, daar wel zelden iemand in de gelukkige mogelijkheid is, bij geheel open ven ster te kunnen slapen. Dan zette men het bed altijd zóó, dat het niet in den tocht staat en i9 men bijzonder gevoelig, dan trek'ke men een lichte wollen of fluweelen jakje over de* gewone nachtkleeding, bedekke zich het hoofd en harde zich langzaam. Waar heel kleine kinderen zijn, is het heter, het venster in een aangrenzende kamer te openen en de verbindingsdeur open te laten. Zoo worden zij van jongs af aan gezonde, frissche lucht gewend, zonder dat. men overdreven hygiënische kuren behoeft te ondernemen. Menschen, eenmaal gewoon bij open venster te slapen, kunnen heit moeilijk uithouden in gesloten ruimten. BIJ stormachtig, koud weer stoke men een weinig, sluite waar het kan de onderste vensters en opene de bovenste. Over deze (geopende) valt dan nog een gordijn, zoodat de lucht voldoende vrijen toegang heeft en de slapende toch verhinderd wordt door een schadelijken tocht getroffen te worden. Ruime, frissche lucht is een hoofdvereischte voor de menschelijke gezondheid, en vooral 's nachts wordt hier veel tegen gezondigd. VOOR JAARS VERMOEID HEID. Onder den invloed van de eerste zonnestralen voe len de mensdhen zich gewoonlijk, in tegenstelling met boom en struik, minder prettig. Zij scheppen weliswaar behagen in het nieuwe le ven, dat overal merkbaar is, maar tevens voelenzij zich zwak en vermoeid, kunnen niet veel werklust mobiliseeren, de „voorJaarsvermoeidheidM ïw_*. te pakken. In dezen tijd vermeerdert het aantal geval len van bleekzucht, maar ook het aantal gevallen van. zenuwziekte en neurose bereikt zijn hoogtepunt. Moeten wij daaruit nu de gevolgtrekking maken dat de zon, die in het voorjaar aan alles nieuw leven schenkt, voor den mensch schadelijk is? Dit schijnt volgens de laatste onderzoekingen onjuist te zijn. De onderzoeker Ehrström uit Helsingfors heeft onlangs de meening verkondigd dat het niet de zon ia die de vermoeidheid verwekt, maar juist het feit, dat de mensch in de wintermaanden te weinig zon heeft ge had is de oorzaak, dat hij nu in het voorjaar moe wordt. De vitaminen, deze voor het menschelijk or ganisme zeer belangrijke stoffen, ontbreken nu. In dep zomer, in het jaargetijde dus, dat de gunstige weersgesteldheid hem meer gelegenheid geeft, zich in de buitenlucht te bewegen en zich aan den invloed van lucht en licht bloot te stellen, verzamelen de vi taminen zich in zijn lichaam. In den herfst en ln den winter, kan hij op dezen voorraa'd nog teren, maar wanneer de winter ten einde loopt, gedurende welke hij zijn dagen vrijwel geheel binnenshuis door brengt, en zich geheel aan de zegeningen van de zon onttrekt, raakt deze voorraad uitgeput. Ongeveer bij het aanbreken van het voorjaar be- bint de tijd, dat de vitaminenvoorraad is uitgeput en nu wreekt de roofbouw zich, dien de*mensch in den winter met zijn lichaam heeft bedreven; de mensch wordt door de bekende verschijnselen van alge meens vermoeidheid en. lusteloosheid overvallen. HET WATERUURWERK. Vóór 1050 kende men nog niet de nauwkeurig Joo- pende horloges en slingeruurwerken. Het Is de Ne derlander Christlaan Huygens geweest, die de belang rijke uitvinding deed om den slinger te bezigen als tijdregelaar, nadat te voren door Galllel de slinger- wet was gevonden, die de betrekking aangeof» us- schon den slingertljd en de lengte van den slinger. Vóór 1056 moest men zich behelpen met meer pri mitieve tijdmeters. De meest belangrijke was de zon newijzer, die men nog tegenwoordig op vele bui»en- plaatsen aantreft, wel niet meer om den tijd te bepa len, maar ter versiering van den tuin. Tegen oude gebouwen en kerktorens ziet men hier en daar ook nog wel den zonnewijzer, als zichtbaar bewijs, hoe men vroeger den tijd bepaalde. Het menschelijk ver nuft heeft zonnewijzers weten te vervaardigen van zoo groote nauwkeurigheid, dat men voor geen groo- tere afwijking behoefde te vreezen dan drie minu ten. Ook de zandlooper is bekend; uit den ouden tijd, hier en daar nog wel gebezigd bij het koken van eie ren, Deze waren echter zoodanig geconstrueerd, dat men ze om de vijf minuten ongeveer moest omkee- ren. Erg veel had men er dus niet aan als tijdmeter. En ook de zonnewijzer, hoe geperfectioneerd ze ook allengs werden, zij waren alleen te gebruiken over dag, als de zon scheen. j j Geen wonder dus, dat men ijverig zocht naar de samenstelling van een betrouwbaar uurwerk, dat ten allen tijde geraadpleegd koa worden. Reeds in 1364 construeerde Heinrich von Wiek een raderwerk met een soort onrust, die telkens een tand van een palrad greep en zoo het raderwerk met schokjes liet draaien. Het beste uurwerk vóór de uitvinding van Huygens was wel het zoogenaamde Spaansche wateruurwerk, blijkens de benaming in Spanje uitgevonden. Het werkte vrij nauwkeurig en was als volgt gecon strueerd. Eei\ trommel met een as er door, waar een. touw om gewonden is. Het afhangende eind van het touw is bezwaard met een gewicht. Laat. men de trommel los en het gewicht eveneens, dan zal de eerste steeds sneller gaan omwentelen, tot het gewicht afgel'oopen is. Maar in de trommel zijn tusschenschotten aange bracht, een zes- a zevental, die van den buitenwand niet naar het midden, maar even bezijden het middel" punt tot ongeveer halfweg de trommel loopen. 'Gaat men nu eeh der afdeelingen gedeeltelijk met water vullen, dan zal de trommel niet blijven draalen, maar tot trust komen, zoodra 'het 'gewicht Van het water en het gewicht aan het touw met elkaar tn evenwicht zijn. Maar in de tusschenschotten zijn kleine gaatjes aangebracht, waardoor het water heel langzaam van het eene vak in het andere Sijpelt. Hierdoor wordt het evenwicht wel heel langzaam, maar toch voort durend verbroken, wat evenwel weer terstondi her steld wordt door het gewicht aan het touw. Op deze wijze draait de trommel regelmatig rond, zoolang het gewicht niet geheel afgeloopen is. De snelheid van de draaiende beweging hangt af van het gewicht en het aantal en de grootte der gaatjes in de tusschenschot ten. Langs proefondervindelijken weg kan men de constructie -zóu maken, dat de trommel in 12 uur juist éénmaal roncfÜraait. Een schaalverdeenng- vp een ring rondom de trommel maakt het geheel tot een geschikt en betrouwbaar uurwerk. t M. i. i Het leven der visschen en andere waterdieren speelt zich af, zonder dat wij het kunnen nagaan of bespieden. Het menschelijk oog kan niet doordringen in de diepte der zeeën, kanalen, slooten en rivieren. Langen tijd is het een mysterie geweest, hoe vele waterdieren leefden en zich voortplantten, Het Idee, om ze over te breng en in een glazen bak, waarin de waterbewoners door den mensch zijn gade te slaan 'in hun doen en laten, heeft hierin verandering ge bracht. Van het kleinste bakje af, dat onze jongens bevolken met torren, salamanders en stekeltjes, tot de groote aquaria in de verschillende steden van Eu ropa, geven gelegenheid tot bestudeering van het ge heimzinnige leven onder water. We meenen de lezers van nut te kunnen zijn, door in een serie artikeltjes het een een ander te ver tellen van wat zich zoo al afspeelt onder die waterop pervlakte. Laat ons beginnen met een beschrijving van het bij velen wel bekende Aquarium in den Amsterdam- schen diertuin, Wie Artis bezoekt, zal niet nalaten ook een kijkje te gaan nemen in het Aquariumge bouw, dat op don 2en December 1882 geopend werd, nadat Parijs in 1861 het voorbeeld had gegeven, ge volgd door verschillende andere steden als Hamburg, Hannover, Parijs, Brussel, Keulen, Berlijn, Londen, enz. Het Amsterdamsche Aquarium is het eigendom van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „N&tura Ar tis Magistra." Het is ondergebracht in een groot gebouw, waar van een groote en een kleine zaal toegankelijk zijn voor het publiek. In de groot zaal zijn een aantal bassins aangebracht, waarin de verschillende water dieren zwemmen. Direct licht ontvangt de groote zaal niet. Alle licht komt door de bassins, waardoor de dieren erin des te beter kunnen worden bekeken. Aan den eenen kant zijn de bassins met zeewater, can den anderen kant de bassins met zoetwater. Groote gemetselde bakken zijn het, het grootste heeft een lengte van 8.95 meter, bij een breedte van 2.41 en een hoogte van 1.88 M. Dit bassin is zoo ver met wa ter gevuld, dat er een hoeveelheid water van onge veer 36000 L. in is. De andere bassins zijn kleiner en kunnen 5000 tot 8000 L. water bevatten. De gemetsel de bassins hebben aan de voorzijde, aan den kant van de zaal dus, dik spiegelglas. De toeschouwers kunnen dus op hun gemak de waterbewoners ln al hun doen en laten nagaan. De kleine zaal bevat een aantal tafelaquaria voor de kleinere dieren. Verder zijn er ln het gebouw de dionetgangen voor het personeel, voor het publiek gesloten, en een tal reservebassins, waarin dieren worden onderg B| bracht, die om de esn of andere reden niet door hi publiek mogen worden gezien, hetzij ze ziek zijn een bepaalde behandeling moeten ondergaan, of derszins. Verder zijn in het gebouw onderaardsche watenX0] lil r po r® rat ocl 0 itl tas ar er „PARUS CHE MODET. De eerste jurk van de illustratie is van waschechte zijden crêpe, van kaneelkleurige strips op een Ivoorkleurig fond. De rug is-volkomen, glad, do stroo- ken op den rok beginnen bij de zijnaden. De kleine abrikoos-kleurige Bankok-hoed is gegarneerd mot bruin en abrikooskleurig velvet-lint. Hot knip-patroon is verkrijgbaar in do maten ,42, 44, 40 en 48, onder nummer 253a. Kosten 65 cents. De andere Japon is gemaakt van hel-blauw linnen met garneersel van mauve linnen en mauve borduur zijde, Dit blauwe linnen is op het oogenblik over g« heol Europa „do" modestof, voor japonnen, wel t verstaan.De hoed van óanvasstroo is eveneens mj blauwe zijde gegarneerd. Een knippatroon is verkrijgbaar Jn de maten 42, 4 46 en 48, onder nummer 254a. Kosten 66 cents. „MOEDERS EN HAAR KINDEREN". „Vijf uur ia het huisgezin". Een moeder zegt: „Een van de gezelligste dingen in het dagelijksche rijtje van bezigheden in huis is het thee-uurtje met de kinderen, als zij uit school komen. De kinderen zelf zijn er verzot op, zoo knus vinden zij' het hun boterham te eten aan een klein tafeltje en 'n praatje met moeder te houden. Natuurlijk is het beter om de kleinen bouillon of cacao voor te zetten, inplaats van thee, maar dit doet aan de gezelligheid niets af. Voor de moeder is dit oogenblikje van den dag eveneens zeer gezellig en nuttig bovendien, want de kinderen zull'en haar hun versche indrukken van dien dag me- dedeelen en zij zal zoodoende precies op de hoogte blijven van wat er ln hen omgaat" Nuttige Wenken. BESCHADIGDE MEUBELS. Wanneer meunels beschadigd zijn met deuken of krassen, is het dikwijls een moeilijk probleem, daar iets op te vinden om de leelijke plekken te kunnen verwijderen. Hier is een eenvoudige, maar radicale methode, welke zonder eenige kosten kan worden toe gepast Neem een stuk vloeipapier en vouw dit vier keer; daarna maakt men het nat en laat het overvloedige water er langzaam uitdruppelen door het stukje vloei even aan een spel op te hangen tegen een muur- of kastdeur. Vervolgens maakt men een strijkijzer heet, ongeveer op de temperatuur, welke men ge wend is voor het strijken va,n linnengoed te gebrui ken. Nu komt het beschadigde meubelstuk e rblj te pas. Men legt het meubel zoodanig neer, dat d* kras of deuk naar boven komt en men er flink op druk ken kan. Leg nu het stuk vochtig vloei, gevouwen zooals het door U gedaan is, op de plek, waar het hout verbeterd moet worden. Zet het warme strijkijzer er op, en zie nauwkeurig toe, of het papier droogt. Zoo dra U merkt, dat het papier geen water meer beval dus volkomen opgedroogd is, neemt ge snel ijzer et papier weg en de kras of deuk moet weer geheel bij gekomen zijn. Natuurlijk hangt hot veel van den aard der beschadiging af, of or zoo spoedig resultaat bereikt wordt, maar wanneer men na den eersten keer nog niet tevreden is, kan de bewerking gerust een tweede en een derde maal worden herhaald. Een goed resultaat kan niet uitblijven en de methode i veel beter en voordeeliger dan, bijvoorbeeld, de plek ken bij te politoeren. VERZORGING VAN WXNTERKLEEDINGt Men moet winterkleeren steeds met groote zorg verpakken en opbergen, wanneer men ze het volgen de jaar opnieuw voor den dag hoopt te halen om weer te gebruiken. De grootste vijanden zijn mot en meeldauw en deze beide zijn toch heusch zeer gemak kelijk te bestrijden. EAen eerste eisch 4s (dat men niets ongereinigd weg legt. Wasch alle goederen tevoren of laat ze stoomen. Vouw ze daarna netjes naad op naad, opdat zij niet onnoodig zullen kreuken. Motten hebben een verba zende hekel aan druk-inkt; redt dus alle kranten, welke U maar, eenigszins redden kunt en pak daal de weg te bergen kleeren in. Kamfer is ook een bui tengewoon goed middel tegen mot, Laden en dopzen moeten goed worden uitgeklopt en schoongemaakt Daarna legt men er schoon wit papier in en enkels balletjes kamfer, Zorg ervoor, dat alle doozen, ka» ten, trommels enzoovoorts, waarin gij Uw winterklee ren pakt, niet tegen vochtige muren komen te staan, daar gij anders veel en hinderlijke last zult krijgen van meeldauw op Uw stukken. Indien het onmog» lijk is de doozen ergens anders te zetten trekt mei ze in elk geval een paar centimeter van den mum af en plakt een flink stuk pakpapier tegen del achterkant van de doozen aan. REPARETREN VAN PORCELEIN. Een deugdelijk middel om aan te wenden voor he< repareeren van porcelein en China-glaswerk is als /olgt: kook een weinig vischlijm en voeg daar later ongeveer.de helft der hoeveelheid wijngeest aan tos. Het mengsel moet gebruikt worden terwijl de visch lijm nog warm is. Het is bijzonder geschikt voor hel repareeren van glas, porcelein, en aardewerk, daaf i het geheel kleurloos is. LEELIJKE SPIEGELS, Om een spiegel glad en proper te reinigen, neemt men een in warm water gedoopte spons, doopt deze in wijngeest en sponst er vervolgens goed den spiegel mee af. Doe daarop wat blauwsel in een linnen zakje en stof daarvan een weinig op het glas, hetwelk men zoo zacht mogelijk uitwrijft met een zachten, lin nen doek. Tenslotte wrijft men het glas op met eeo zachten doek.

Schager Courant | 1925 | | pagina 16