Raad Schoorl. Zaterdag 23 Nel 1925. 68sié Jaargang. No. 7642. DERDE BLAD. FEUILLETON. Vergadering van den Raad op Woensdag 20 Mei 025, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer Baron Van Fridagh, burge- ïeester, secretaris de heer Smits. Na opening volgt lezing der notulen. Ten aanzien van de notulen merkt mevr. Heringa p dat in de notulen vermeld staat dat het voorstel- chermer-Duin zonder hoofdelijke stémming werd angenomen en dit betreft dan de electrificatie van o Slotlaan, waarvoor do heer Gouverne garantie ou moeten stellen; De heer Schermer zegt vorig maal bedoeld te heb- en en ook de heer Duin, dat de oude stelregel ten anzieb van de garantie, gehandhaafd zou blijven. Voorzitter zegt dat het in de notulen misschien wat iterk is omschreven en Mevr. Heringa deelt nu nede, dat .zij niet met de regeling accoord kan gaan, ieker het voorstel dan vorig maal niet te hebben «grepen en daarom thans aanteekening wenscht iet voorgestemd te hebben. De notulen worden hierna vastgesteld. Ged. Staten hebben goedgekeurd het aangaan van en kasgeldleening ad f22000. De leening van f5350 oor wegverbreëding te Aagtdorp-Groet is nog niet oedgekeurd. Door het gemeentebestuur van Alkmaar wordt, mtrent de eventueele gtfsvoorziening van Schoorl, oor de gemeente Alkmaar, medegedeeld dat kosten an het verbindingsbuizennet, in verhouding met de e verwachten afname van gas, zoo hoog zullen zijn 'at de gaslevering tegen een redelijken eenheidsprijs Jiel niet mogelijk zal zijn en dat daarom van mede- -erking in deze zal moeten worden afgezien. Voorzitter zegt, dat als er dus ooit sprake zal zijn an gasvoorziening aan onze gemeente, wij aange- ezen zullen zijn op Warmenhuizen. Door de tooneelvereeniging „Joan van Scorel" ordt mededeeling gedaan van den uitslag van den toneelwedstrijd, en dank wordt betuigd voor de chenking van de medaille. De begrooting van de Gezondheidscommissie te everwijk is ingekomen en daarbij is de bijdrage oor onze gemeente geraamd op 117.84. Van den heer Tromp, hoofd der bijzondere school, !s ingekomen het verslag over het vervolgonderwijs, elke cursus begon met 11 leerlingen en einedigde et 8. Van den Minister van Justitie is ingekomen de tee- cening van het, gemeentewapenen waarop een enkele •ijziging van het wapen van Groet wordt aangege- en. De Raad gaat met de voorgestelde wijziging ac coord. De gemeente-opzichter zond dankbetuiging voor de verhooging van zijn salaris. Het verslag over den toestand der gemeente en Ver lag Volkshuisvesting, zullen bij de raadsleden cir- [culeeren. Van den aannemer van de Slotlaan, den heer Dek- ■ker, is het verzoek ingekomen om een toeslag van 1253.84, voor meerdere werkzaamheden, door verleg ging van den weg. De gemeenteopzichter oordeelt dat dit bedrag te hoog is en kwam: bij zijn bere- ning tot een bedrag van f192, en wei 30 M2. f6.40. Goedgevonden wordt dit bedrag aan den aannemer toe te kennen. Voorzitter deelt mede, dat bet totale -bedrag, dat de weg zal kosten, ongeveer f3000 zal bedragen en waar de heer Gouverne voor den weg f2900 heeft gestort, zal deze weg aan de gemeente pl.m. f100 kosten. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting, dienst 1924, tot een bedrag van f5735, idem kapitaalsdienst tot een bedrag van f23950. Blijkens de suppletoire be/ grooting is een bedrag van f210 ontvangen als vrij willige bijdrage in de kosten die de gemeente heeft door de verplichte bijdrage aan de Rijks Hoogere Burgerschool. Mevrouw Ivok-de Jager vraagt of die bijdrage door de gemeente aan H.B.S. en Gymnasia niet ver laagd kunnen worden. Voorzitter wijst er op dat het hier betreft een wet- ftelijk voorschrift, de kosten van Lager Onderwijs moe ten op de ouder9 der schoolgaande kinderen ver haald worden, de kosten van het Hooger- en Middel baar Onderwijs echter niet. De heer Duin noemt dat evengoed een schandaal, waar het Hooger Onderwijs door de meer-gefortuneer- den wordt genoten. Voorzitter acht 't ook onbillijk, dat op deze wijze de •chool drijft op de buitengemeenten, terwijl het on derwijs toch in het algemeen belang wordt gegeven. Af- eh overschrijvingen worden goedgekeurd tot een bedrag van 13826.84. Waar mevr. Kok informeert naar de overschrij ding van den post kosten vergaderingen, merkt Voor zitter op dat hij zou willen dat over de diverse posten niet werd gesproken. De commissie die de rekening later krijgt na te zien, zal alle gelegenheid hebben op- of aanmerkingen naar voren te brengen. De mededeeling is ontvangen dat de gemeente nog 200 meter zeestrand kan pachten voor f 15 per jaar. De heer Duin informeert of de gemeente het onder houd, de helmbeplanting e.d. zal hebben te betalen. Uit de mededeelingen hierover blijkt, dat de helm- beplanting op het bedoelde gedeelte reeds heeft plaats gehad, waarschijnlijk door het Hoogheemraad schap. De heer Schermer merkt op dat over het onder houd! geen mededeeling wordt gedaan en de Raad kan dit dus gevoegelijk afwachten. Van Mevr„ Peeck is ingekomen een schrijven, waar in instemming wordt betuigd met het straks te be handelen plan om den wandelweg vanaf het station door de „Nollen" langs de N. H. Kerk naar den Hee- renweg de „Burgemeester Peecklaan" te noemen. Het verzoek van de Pensionhoudersvereeniging om f50 subsidie, wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Van de Volksuniversiteit te Alkmaar is ingekomen het verzoek om als contribuante te willen toetre den, waarvan de kosten minstens f 10 per jaar zullen bedragen. B. en W. stellen voor het verzoek bij de a.s. be grooting te4 behandelen en willen dan informeeren hoeveel deelnemers uit deze gemeente er aan de Volksuniversiteit zijn. Mevr. Heringa deelt mede van 12. De heer Schermer wil dit kleine bedrag direct be schikbaar stellen en daarmede toonen de sympathie voor deze zaak. Voorzitter erkent 'dat het een klein bedrag is, maar B. en W. vinden het niet goed midden in het jaar dergelijke verzoeken om subsidie te behandelen. De heer Duin gelooft niet dat deze Universiteit is voor gewone menschen, die hoogdravende, onder wer pen zijn daar niet geschikt voor. Mevr. Heringa zegt, dat de menschen die nu uit onze gemeente naar de Volksuniversiteit gaan, juist menschen zijn die gewoon Lager Onderwijs hebben genoten. De heer Bijl vreest dat de f10 subsidie later opge voerd zal worden tot een hooger bedrag. Laten de menschen die zooiets willen, het ook maar betalen. Mevr. Kok wijst op de kosten voor de gemeente van H.B.S. enz., laat men nu deze zaak steunen, die in het belang van de volksmenschen is. Mevr. Heringa merkt nog op dat de bijdrage een vast bedrag is en Voorzitter zegt dat de Raad het zelf in zijn macht heeft om niet meer dan f10 te geven. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten geen sub sidie te geven. Voor stemden de dames Heringa en Kok en de heer Schermer. Voorzitter hoopt dat de Volksuniversiteit nog eens een verslag zal toezenden, wellicht wijzigt zich dan het oordeel van den Raad. Van den heer D. Swaan, meteropnemer-geldophaler bij het G.E.B. is het verzoek ingekomen om sala- risvqrhooging, daarbij wijzende op de werkzaamhe den en de gelidelijke verantwoordelijkheid. Voorzitter deelt mede, dat de commissie van Bij stand van het electriciteitsbedrijf adviseert afwij zend op het verzoek te beschikken en er op wijst dat de werkzaamheden niet vorderen 17 dagen zooals adressant deed uitkomen, maar 12 tot 14 dagen en dat het salaris redelijk genoemd kan worden. Blijkens onderzoek wordt voor geldophalen alleen te Bergen en Warmenhuizen 5 cent per qui- tantie betaald. B. en W. zijn van oordeel dat op het oogenblik het salaris van Swaan voldoende is. 'De heer Schermer wijst op de goede resultaten van het bedrijf en op de noodzakelijkheid dat de ambte naren naar waarde bezoldigd dienen te worden. De administrateur-directeur en de lijnwerker hebben een verhooging van salaris gehad, uit overweging zeker, dat de werkzaamheden waren vermeerderd en spr. had verwacht dat dit motief ook zou gelden voor den meteropnemer-geldophaler. Spr. acht, en dit is een quaestie van appreciatie van het werk, het huidige salaris niet voldoende en stelt voor het sala ris met f 100 te verhoogen. Voorzitter zegt, dat B. en W. van meening waren, dat de salarissen na de laatste regeling, in goede verhouding met elkaar waren. Het is waar, dat de aansluitingen vermeerderen, maar wat, bezwaar is er tegen het salaris dan bij de behandeling der begroo ting 1926 nog eens onder de oogen te zien. De heer Van Lienen vindt de betrekking knap be taald. In de maand Februari, toen de meterkaarten moesten worden omgewisseld, had adressant 17 da gen werk. Wanneer er voor de betrekking sollicitan ten moesten worden opgeroepen, maakt spr. zich sterk dat de gemeente voor f 300 klaar kwam. Mevr. Kok juicht het voorstel-Schermer toe. Swaan doet het werk goed en kan goed met de menschen omgaan. Voorzitter wijst er op dat de belooning moet zijn naar het ambt en niet naar den persoon. Het voorstelnSchermer om bet salaris van den rae- teropnemer met ingang van 1 Juli 1925 met f100 te door MA BEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 37. HOOFDSTUK XXVIL Besprekingen over een trouwjapon De bespreking over Jane's trouwjapon begon in dat gezelligee uurtje tusschen de thee "en het middag eten, juisr op het randje van de schemering, als de verkwikkende invloed van de thee zich nog voelen, doet, als het vuur het helderst schijnt te branden, als de klok op zijn zachtst tikt en zachte schaduwen ln do hoeken der kamer beginnen te kruipen, terwijl alle meubelen flauwe, vage omtrekken vertoonen. Nanty had zich laten overhalen nu eens een recht langen avond bij ons te blijven; John was, tegen zijn wenschen in,, gezegd zijn paarden in de „K'okken- herberg" te stallen en hield zich nu waarschijnlijk on ledig met Amaüa's humeur zoo goed mogelijk op peil te houden. „We zullen vast door roovers aangevallen worden. John zal gebonden in een sloot gegooid, mijn zakken zullen leeggehaald en mijn juweelen gestolen wor den." Nanty annonceerde dit beslist, ja bijna vroolijk, als of een afwisseling na de dagelijksche sleur haar heel welkom zou zijn. Moeder staarde haar aan met anstige bewondering. Heldhaftigheid in welken vorm ook,, trekt haar sterk aan, ofschoon zijzelf de dapperste onder de dapperen is. Een vijf-en-twintigjarig samenleven met Peter ver raadt wel eenigen moed. Nanty hulde haar ingenomenheid met Jane's verlo ving zorgvuldig in' een mantel van verbazing en me delijden; maar wij allen kenden Nanty. Zij was steeds vriendelijk voor Jane geweest, toen deze nog bij ons „Ze staat hooger dan het gewone slag gouvernan tes had ze gedecreteerd. „Niet altijd op den uitkijk naar beleedigingen en snauwen. Een bijzonder ver., standig meisje." i verhoogen, wordt met 4 tegen 3 «temmen verwor- §en, voor de dame» Heringa en Kok en de heer chermer. Voorzitter zegt, in de begrootingsvergadering deze zaak weer aan de orde te zullen stellen. B. en W. stellen voor de instructie van den meter» opnemer-geldophaler zoodanig te wijzigen, dat deze ambtenaar de gelden van de hem ter inning ver strekte quitanties binnen 21 dagen na de overhandi ging van de quitanties, aan den administrateur af draagt, en nu zooals de instructie thans luidt, binnen 14 dagen. Mevr. Heringa zegt het toe te juichen dat deze wijziging van de instructie plaats heeft. Spr. vindt het vreeselijk vervelend, dat deze kwestie, wanneer de gelden één of 2 dagen later worden afgedragen, aanhangig wordt gemaakt. Spr. is er sterk voor dat de ambtenaren hun plicht doen, maar al wil zij geen oude koeien uit de sloot halen, de meerderheid van den Raad heeft niet altijd zulke strenge maatregelen willen nemen. Schoorl is niet altijd zoo streng bij de toepassing der verordeningen. Spr. is er van over tuigd, dat Swaan wil meewerken en het is goed al9 deze kwestie voor goed uit den weg is. Het is onaan genaam dat hier dergelijke klachten inkomen. Voorzitter merkt op dat bedoelde klacht niet in den Raad is gebracht. Mevr. Heringa: De klacht was toch hij de stukken. Voorzitter zegt dat het voorstel dus is in den geest van mevr. Heringa. De commissie van bijstand van het G.E.B. had toegestaan dat de afdracht na 21 dagen plaats had, maar deze commissie kan slechts adviseeren en daarom stellen B. en W. den Raad voor het in de instructie vast te leggen. Mevr. Heringa zegt, dat het haar bedoeling is ei niet met 2 maten moet worden gemeten. Voorzitter zegt dat B. en W. niet den indruk heb ben dat bij de toepassing der instructie met 2 maten gemeten wordt. Mevr. Heringa vindt, dat dit geval op strenge manier wordt nagegaan en al is het goed dat de instructies moeten worden nageleefd, het is vervelend dat de kwestie steeds naar voren wordt gebracht. Voorzitter gelooft ook dat medewerking van de be trokken personen is te verwachten. Alleen wanneer het een quaestie van onwil mocht worden, is het goed een instructie te hebben. Dé heer Duin wijst er op dat de meerderheid van den Raad geen kleingeestige ideeën kunnen worden verweten. De electriciteitscommissie had reeds goed gevonden den termijn op 21 dagen te bepalen en daar is dus niets op aan te merken. Mevr. Heringa hoopt dat de strubbelingen nu niet meer naar voren zullen komen. De heer Schermer gelooft dat mevr. Heringa hier meer doelt op den schrijver van den brief zelf. Voorzitter zegt dat door B. en W. geen aandacht op dezen brief is gevestigd. Overigens moet de Raad vertrouwen in B. en W. stellen en de personen- quaestie er buiten laten, maar als Raad de ambte naren zoo eerlijk mogelijk behandelen. De voorgestelde wijziging der instructie wordt hierna goedgekeurd De samenstelling van de stembureau* wordt zoo danig gewijzigd, dat in de plaats van den heer Polle, die bedankte, de heer Kaag als lid van het stem bureau wordt benoemd. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een verordening tot wijziging der algemeene .plaatselijke Politieverordening inzake veiligheidsvoorschriften voor reizigersverkeer met motorrijtuigen, de zg. wil de diensten. Mevr. Kok de Jager wijst op het rooken der pas sagiers van den gewonen, vasten autobusdienst. Voorzitter zegt dat in het onderhavige geval het rookverbod den vervoerder betreft. In de toekomst zullen we nog krijgen niet-rookenbussen en wel roo ken bussen. Nadat enkele inlichtingen zijn gevraagd, wordt de wijzigingsverordening vastgesteld. B. en W. vragen machtiging: a. tot aankoop en ruiling van eenige strooken grond voor weg verbreeding te Aagtdorp (strooken Jb. Swaan, gebr. Bijl, mej. G. C. Jelgersma, P. H. van Lienen, C. Krijgsman, W. Heman, J.'P. van Wees en C. van Leeuwen) en aan den Laan weg (strooken: S. G. L.« F. Baron van Fridagh, F. Schermer en F. Gouverne) b. tot verbreeding van den Heerenweg voor de N. H. Kerk, en voor het Raadhuis te Schoorl; dit najaar uit te voeren; c. de benoodigde gelden ad f1000.uit de geld- leening te bestrijden, en nader te regelen bij supple toire begrooting. Voorzitter licht toe, dat B. en W. zoo gelukkig ge weest zijn, met belendende eigenaren tot overeen stemming te komen, waarbij de gronden óf tegen la gen prijs, óf gratis overgedaan zullen worden. Alleen met van Wees en van Leeuwen is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Na deze regeling zullen we er de eerste 10 jarqp meer klaar zijn. Het is niet de bedoeling hier autobanen van den weg te maken, maar het gaat voor de veiligheid van de menschen, de menschen zullen nu aclhter de boomen kunnen wandelen. Spr. kan verder nog meedeelen, wat den Laanweg betreft, dat de verbetering aan den over kant van den Molenweg ook tot stand zal komen. De heer Duin viydt de voorgestelde oplossing prach tig en kan zich er mee vereenigen, Maar voor spr. geldt de vraag, waar is het eind. wat betref de gel den. Er zijn nu menschen die hun terrein voor ver- breeding gratis afstaaD, maar er zijn er ook, die er ook, die er geld voor vragen en het is z.i. dan ook verkeerd geweest, dat de gemeente begonnen is met grond over te nemen tegen betaling. Als spr. grond had, die voor verbreeding van den weg noodig was, zou spr. den grond gratis aon de gemeente afstaan. Reeds is voor verbreeding door de gemeente 4 a 5 duizend gulden betaald, maar voor we het eind heb ben, zal het op den duur wel f 10.000 a f 15000 wor den. Mevr. Heringa: Maar het gaat over zooveel jaren, De heer Duin vervolgt: Er wordt elke keer maar geld voor geleend en aan deze verbeteringen wil ik graag meewerken, al wordt mij wel eens verweten, van niet, maar ik zie aankomen, dat we op deze wij ze zullen krijgen een Schoorl, dat we graag groot zien, maar dat zal blijven een arm Schoorl. Voorzitter zegt, dat het en W. zeer zeker spijt, dat de heer Duin geen groot grondbezitter ia Spr. wijst er op, dat het geen aangename bezigheid is mot de belendende eigenaren tot overeenstemming te ge raken ,en B. en „W. zijn het met den heer Duin eens. Na deze laatste werken zal dte verbreeding wat de kom betreft, voorloopig afgedaanzijn. Deze voorstel len 'worden gedaan voor de veiligheid van de men schen. De heer Duin erkent, dat de weg te smal is, spr. wilde alleen maar demoxlstreeren dat het afstaan van terrein andera gekend had. De heer Kaag vraagt, of de Gorterweg voor het' motorverkeer niet gesloten kan worden. Voorzitter merkt op, dat den nieuwe weg niet,zoo be" reden zal worden, maar deze 'zaak is ook aiiet aan de orde. De heer Bijl is het met den iheer Duin eens, maar deze Verbetering konden we niet missen. De heer Duin zegt, altijd (nog maar te verwachten dp.t iwe na'verloop van tijd een anderen weg zullen krijgen. De heer Schermer zegt, ook voor het voorstel van B. en iW. te zullen stemmen, maar niet van harte. Het gevaar bij den Gorterweg ontstaat niet door het autoverkeer vanaf den Gorterweg, maar door dat langs den SLaanweg en daarom heeft spr. zijn grond gratis dispoifibel gesteld. Het onder a. genoemde voorstel wordt daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen.. Ten aanzien van het onder b. genoemde wordt door mevr. Heringa en 4e heeren Duin en Schermer er op gewezen, dat de verbetering aan den anderen kant dient te worden gezocht, want dat het oude Raadhuis in den weg istaat. Onderhandeling hierover achten de ze leden wel gewenscht en de heer Duin merkt op, dat anders het oude Raadhuis maar afgebroken moet worden. t Mevr. Heringa: Het 'sieraad van ons dorp? Voorzitter meent ook, dat de monumentencommis sie zich daartegen zal verzetten. B. en W. nemen het onder b. genoemde gedeelte van hun voorstel terug, teneinde te trachten, tot een oplossing te komen, wat de verbreeding aan 'den over kant van den Heerenweg betreft. Het onder c. genoemde wordt goedgevonden. B. en W. stellen voorts voor, tot het geven van na men aan de navolgende wegen of pleinen: a. „Burgemeester Peecklaan", aan den wandel weg vanaf het station door de „Nollen" langs de N.H. Kerk naar den Heerenweg b. „Slotlaan" aan den nieuwen weg op het j^g. „Oude Slot" c. „Raadhuisplein", aan het plein in de kom van Schoorl. naast het Raadhuis en voor het Postkan toor. Voorzitter merkt op, 'dat het van den Raad een daad van piëteit is tegenover de familie iPeeck, voor al ,waar burgemeester Peeck zich zooveel moeite heeft getroost voor de* beplanting 'van 'de nollen. De heer Schermer zou voor het laatste gedeelte van dien weg den popuiairen naam iTorenweg willen handhaven. Voorzitter ontraadt dit. Torenweg 4s geen officiee- le naam, slechts een volksnaam. De fieer Schermer gaat met deze opmerking ac coord. Spr. vindt het een prettig idee ter nagedach tenis 'van Burgemeester Peeck aan den weg den naam te geven „Burgemeester Peecklaan", alleen zou ihij willen, dat de weg er dan goed uitzag en in dit verband wijst hij er op, dat ongeveer 20 meter zoo goed als onbegaanbaar is. Voorzitter zegt, dat B. en W. hun aandacht hieraan zullen schenken. Overigens wordt het voorstel van B. en W. goed gevonden. Aan de orde is de voordracht B. en W. machtiging te "verleenen: a. tot het plaatsen van naambordjes aan de 4 ■hoofdwegen, t.w. Heerenweg, Laan-Damweg en Voor weg, alsmede aan de wegen in rechtstreekscho ver binding met deze wegen; b. crediet te verleenen naar ongeveer 40 bordjes a f 1.per stuk; om in, de kosten van 4 papiermanden, te plaat sen door V.V.V., NK. de helft te betalen, bedragende od ge veer f 18.—. Mevr. Heringa heeft aanvankelijk bezwaar tegen den naam Laanweg. omdat deze naam een dubbele benaming inhoudt, doch waar de heer Schermer me dedeelt, dat de naam Laan afstamt van den oud-be- En nu brandde dat verstandige meisje van onge duld haar het nieuwe geluk te vertellen, dat in haar leven gekomen was. Zij had moeder en mij gevraagd niets te zeggen „als we konden" en ze had toegestemd in ons dringend verzoek om te wachten met de me dedeeling tot de heeren verdwenen waren. We wisten,- dat Nanty's op- en aanmerkingen heel grappig zouden zijn en verwachtte^ een genoegelijk half uurtje. Toen het theegerei weggenomen was, scheen Peter van plan te blijven hangen ondanks het overtollige aantal vrouwen om hem. De, leunstoel, dien hij in genomen had (eigenlijk Dimbie's stoel) was mak^ kelijk, het vuur lekker warm en zijn humeur naar omstandigheden redelijk wel. Dimbie scheen nog veel vaster van plan in ons ge zelschap te blijven vertoeven. Het haardkleedje, waarop hij lag, was warm en zacht, zijn hand zocht de mijne. Hij mocht Nantj^ graag lijden en vond haar amusant. Moeder en ik keen elkaar eens en toen naar Jane en bedwongen ons geduld. Moeder keek naar Peter, opende haar mond en dbot die weer. De moed van Horatius was niet met haars Ik deed hetzelfde in Dimbie's richting. „Wat is er liefste?" vroeg hij, „ligt je niet makke lijk? Zal ik je kussens wat opschudden?" Ik verzekerde hem, dat ik zeer gemakkelijk lag en opperde tegelijkertijd, dat het zoo'n heerlijke avond v«or een wandeling was. Jane's aanstaand huwelijk kón niet besproken wor den in gezelschap van twee mannen, waar Peter er één van was. Dimbie stemde ten volle in met mijn meentng over de schoonheid van den avond en strekte zijn beenen nog wat meer uit in de richting van het vuur. Ik zei, dat de .berken in de laan nu op hun mooist zouden zijn in hun herfsttooi Hij was het weer met me eens en voegde er zelfs aan toe. dat die grijze boomstammen met Vle leven dig roode en oranje bladeren zoo'n prachtig effect maakten. De anderen begonnen verveeld te kijken. Ik zei dat de eekhoorntjes nu wel druk bezig zou-; den zijn met het inzamelen van hun wintervoorraad eikels. Hij antwoordde, dat dit heel wel mogelijk was en legde een blok op den haard. Moeder vouwde gelaten haar handen en Jane nam haar naaiwerk uit een mandje. „Waarom zeg je niet wat je bedoelt?" vroeg plot seling Nanty. „Mannen verstaan geen wenken. Zij zijn te eenvoudig van geest sommigen. Wou jij dat je man bonbons voor je ging halen in het dorp?" Dimbie zag rfie vragend aan. „Ik wilde, dat je een uurtje ging wandelen en vader de schoonheid van den herfst eens toonde. Je kon wel een mandje meenemen en wat bramen plukken." Moeders verslagen en verbaasd gezicht bij de ge dachte, dat Peter bramen zou gaan plukken, deed me lachen en Dimbie's verwijtend gelaat bewoog me tot medelijden. „Peter kan misschien alleen wel bramen plukken,, dan kun jij naar de eekhoorns gaan kijken," opper de ik verward. Nanty lachte hardop en moeder keek angstig naar Pet^r. Doch dank zij de Voorzienigheid, hij sliep en had niets gehoord. Dimbie stond langzaam op en rekte zich uit. „Kom, generaal Macintosh", zei hij berustend, doch Peter dutte voort. Dimbie tikte op zijn knie, ongelukkig van het rheu matische been en Peter ontwaakte vloekend. „We moeten een wandeling gaan doen", veront schuldigde Dimbie zich. „Wie moeten een wandeling gaan doen?" vroeg Peter hevig vertoornd. „U en ik. We moeten bramen plukken en naar de eekhoorns kijken." De blik, dien Peter op Dimbie wierp, deed me mijn zakdoek in den mond stoppen teneinde geen ver dachte geluiden te maken. „Ik weet niet of je je soms verbeeldt, dat je grappig bent, mijnheer. Om een man uit zijn hoognooaige, welverdiende rust te wekken en hem aan zijn hoofd te malen over die verd hum eekhoorns en bra men, moet je wel stapel idioot zijn." „Sst, vader", zei ik. „Dimbie wou het bosch eens inwandelen, met u. Het is zulk heerlijk weer en mis schien zoudt u dan wel eens een eekhoorntje of wat bramen zien." „Maar ik wil geen eekhoorn en geen br.... Dimbie nam hem bij den arm en begon hem zacht jes naar de deur te leiden. „Kom", zei hij overre dend, „we moeten toch ergens naar toe, generaal. Zij willen ons kwijt zijn. Vrouwen zijn „en Peter was zoo belangstellend in Dimbie's opinie over ons, her- senlooze schepsels, dat hij hem werkelijk ln de hall volgde, zich in zijn Jas liet hijschen en een oogen blik later het hek uitwandelde. „Nu kunt u ademhalen, moeder", zei ik, „anders stikt u nog. Nu Jane vertel je nieuws, voorloopig komen ze niet terug." Jane trok een draad uit een linnen theekleedje en kleurde hoogrood. Het lijkt wel of ze huishoudlinnen borduurt", zei Nanty droog. „Dat doet ze ook." „O! Voor haarzelf?" „Ze was wel dwaas als ze het voor een ander deed." „Ben ik niet met je eens. Juffrouw Fairbrother is juist het soort vrouw, dat er plezier dn zou hebben een anders linnenkast van boven tot onder te vullen met eigengeborduurden rommeL" „Dit is voof haarzelf", antwoordde ik. „Vooruit Ja- 3." Zij legde haar werk neer. „Jij bent al begonnen, je kunt het beter af vertel len ook, Marguerife." „Je bedoelt, dat je te verlegen bent. Nanty, de vol gende maand gaat Jane trouwen. XL moogt driemaal raden met wie. Nanty snoof minachtend. „Ik had gedacht, dat zij verstandiger zou zijn. Met een Indischen radjah, die in een verguld paleis woont" „Mis." „Met een oudjofficier met een te klein pensioen en een te groote lever, die in Brighton woont en een verpleegster noodig heeft." „Weer mis." „Met een weduwnaar misschien de vader van die twee kleverige kinderen." „Hun moeder leeft en is zeer gezond", zei Jana Nanty leunde terug in haar stoel. „Nu, ik hoop, dat de man niet zoo slecht is als het zich laat aanzien. Jane is juist een vrouw om haar heele leven ten offer te brengen, in de hoop iemands ziel te redden." Jane glimlachte. Denkt u, dat de ziel van dokter Renton in gevaar is?" Nanty hield nog juist een kreet van verbazing in. „Ik heb altijd gevoeld, dat die man een geheim had en me vaak afgevraagd, wat het zijn kom" zei ze zich herstellend. „De meeste vrouwen zoeken raadsels achter onge-

Schager Courant | 1925 | | pagina 9