AlfCffiEED NillIS- Doorzittend HEE8EËLEEHG NAAR MAAT. Kleedingmagazijnen HERMAN NYPELS, Dinsdag 26 Mej 1925 688te Jaargang, No. 764?. UllijiJVdrs t N.V, V.li. TRAPMAN C0„ EERSTE BLAD. Raad Zijpe. Onze specialiteit Costuums 45,55,65,75,85 gulden Overjas 35,45,55,65 gulden. B~5ïPtpötTren DroQistirïTi^y Slapeloosheid Bitmenlandscli Nieuws. DrousTRiEaN op'1923 niet Hs °°k' H JWTÜES rtómieris ,1? MS AS1 SCIAEI1 CIlllilT. Dit blad vorachUnt viocmaal por wook: ninodag, Woonodag, Donder dag oa Zatordag. .BIJ inzending tot 'a morgens 0 uur, wosdon Advos- laiitlSn nog aoovcol mogoiljlc In kot oozatuitkomond numinez goplaatst POS fREKENINO No. 23330. INT. TELEF no. 20 PzIJn por O mnondon fl.05. Loono nummers O cent ADVRRTBN- TlfiN van 1 tol 5 2ögola f 1.10, iedoro regel moer 00 cent (kewljaao, inbogzopon). Gzooto letters worden naar BlagtflBnirato herskondj DU KUMEER BESTAAS ÜÏT KWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Maandag 25 Mei 1925, des morgens 10 uur. AUe leden zijn aanwezig. Voorzitter de lieer Jb. de Moor, secretaris de beer 5. A. de Boer, Na opening deelt de voorzitter mede, dat de notu len nog niet van den drukker zijn ontvangen. De heer Doorn informeert naar de oorzaak dat de heer Kwantes zoo lang moet wachten op een bouw vergunning. Voorzitter zegt, dat over deze kwestie straks een ingekomen schrijven zal worden behandeld. Nadat gebleken is, dat geen der leden iets heeft te vragen, of te bespreken, zegt voorzitter dat bij nog eens wil terugkomen op de grintkwestie voor de be- barding van den weg aan de Westzijde van het N.H. Kanaal te 't Zand. Hierover is vorig maal gestemd en toen is in bespreking gekomen een 'brief van het Be stuur van Plaatselijk Belang. Voor de laatstgehou den raadsvergadering had spr. een conferentie met den voorzitter van) Plaatselijk Belang. Ne deze confe rentie kwam van het Bestuur van Plaatselijk Be lang een brief in, welke brief door B. en W. in hun ne vergadering is besproken, en die toen ook in de laatstgehouden raadsvergadering ter tafel is gebracht Daarover nu gevoelt het Bestuur van Plaatselijk Be lang zich gekrenkt, want die brief had niet in de raadsvergadering gebracht moeten worden. Het ge volg nu van een en ander is een mindere aangena me verstandhouding tusschen het Bestuur van Plaat selijk Belang en het Gemeentebestuur. Spr. verklaart dan ook, dat het nimmer de bedoeling is geweest, Plaatselijk Belang te krenken en het in bespreking brengen van den brief berust zeker op een misver stand. Het spijt spr., dat de verhouding nu minder aangenaam is geworden. Juist door de aangename samenwerking zijn er mooie resultaten bereikt en zouden zeker in de toekomst nog goede resultaten zijn te verkrijgen. Het zou spr. spijten als de onaan gename \erstandhouding bleef bestaan en spr. heeft na een conferentie met den voorzitter van Plaatselijk Belang, die tot tevredenheid van beiden eindigde, den indruk gekregen, dat, door de kwestie op deze manier in den Raad ter sprake te brengen, die ver standhouding weer goed zal zijn. De heer Kapitein vraagt, of die brief bestemd was voor den Raad of voor li. en W Voorzitter zegt, van voor B. en W., maar door de bespreking door B. en W. werd de brief in den Raad ter sprake gebracht. De volgende mededeelingen worden gedaan: Goedgekeurd is het raadsbesluit tot verlenging van den termijn tot ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning K 79; idem raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening, idem wijziging ver ordening op de keurlooijen. Ged. Staten berichtten de ontvangst van de wijzi ging der algem. politieverordening; mededeeling dat ■voor de wijkverpleging de provinciale subsidie,over 1924 bedraagt f 785.58. De jaarverslagen van Vleeschkeuringsdienst, Ka mer van Koophandel, Toestand Lager Onderwijs, Comm. van Toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling, zullen circuleeren. Op verzoek wordt aan een 4-tal aangeslagenen voor de helft ontheffing verleend in de betaling van hon denbelasting. Afwijzend wordt, beschikt op het verzoek van den heer D. de Leeuw, om zijn aanslag hondenbelasting van le klas terug te brengen tot de 2e klas, aange zien het, hier betreft een losloopende hond. Van den heer i5. W. Kwantes is het verzoek ingeko men om1 voor zijn te bouwen pakhuis een rooilijn aan te geven en wel in de lijn van den voorgevel van het perceel G. v. d. Werf. Voorzitter zegt, dat de rooilijn in dit geval zou zijn blijkens de bouw- en woningverordening, in het ver lengde van de naastbij zijnde gebouwen. Bezwaren hebben B. en W. niet tegen den voorgenomen bouw, maar B. en W. moeten zich houden aan de verorde ning en kunnen aan het desbetreffende artikel geen ontheffing verleenen. De Raad zal óf de verordening moeten wijzigen, óf de rooilijn vaststellen. De heer Doorn dacht, dat de rooilijn werd be paald voor gebouwen aan den openbaren weg of voor het vaststellen van uitbreidingsplannen. Het betreft hier een vrij terrein en spr. dacht, dat daarom geen vergunning noodig was. De heer Hooij zegt, dat de heer Doorn misschien geen gelijk heeft, maar hij heeft toch ook geen onge lijk. In artikel 1 wordt gesproken over bouwen aan den openbaren weg, en artikel 14 heeft het over bouwen op zij van den openbaren weg. In dit geval nu kan niet gesproken worden van op zij van den openbaren weg, want de poldersloot ligt er tusschen. Voorzitter zegt, dat B. en W. het zóó hebben opge vat, dat zij geen ontheffing kunnen verleenen. Be zwaar hebben B. en W. niet, qlleen vonden zij het niet goed, als er aan den wegkant een lange witte muur kwam, liever hadden zij het front aan den weg. Ten opzichte van den tuin had de heer Kwan tes daartegen bezwaar. Do heer Hooij erkent, dat het geval niet zoo gemak kelijk is, de rooilijn dient vastgesteld te worden. Voorzitter zegt, reeds het idee geopperd te hebben, dat voor dergelijke gevallen telkens de rooilijn moet worden vastgesteld. De heer Kapitein wijst op het groote belang voor den aanvrager en daarom ligt het op den weg van den Raad het verzoek in te willigen. - De heer Hooij zegt, dat het niet toestaan van de bouwverordening belemmering voor den aanvrager beteekent en misschien kunnen zulke gevallen zich meer voordoen, weshalve het beter zou zijn een alge- m®Rn® rooilijn te bepalen. Goedgevonden wordt, op het adres van den heer Kwantes gunstig te beschikken en B. en W. zullen overwegen, met voorstellen te komen om de verorde ning te wijzigen. Ged. Staten hadden een paar opmerkingen, van ad- mimstratieeven aard, op de gemeente begrooting. B. en w. stellen voor, gevolg te geven aan het ver zoek tot wijziging, uitgezonderd de opmerking, dat de kosten van onderhoud en watervoorziening van de woning vn den rijksveldwachter zou thuisbehoo- ren onder hoofdstuk VH B. en W. achten dit onjuist en willen den post onder hoofdstuk UI handhaven. Goedgevonden. Medegedeeld wordt, dat na gehouden aanbesteding de verbetering van den berm van den Rijksweg te ft Zand is opgedragen aan den heer H. Doorn, 't Zand. Van het Burgerlijk Armbestuur is het verzoek in gekomen, om het Tehuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden aan te sluiten aan de waterleiding. Waar do kosten van dezen aanleg niet op de gemeen- tebegrooting zijn uitgetrokken, brengen B. en W. do- ze zaak hij den Raad ter sprake. De kosten van aan leg, vanaf *de Stolpen tot het Tehuis bedragen f2500 en het P.W.B. heeft toegezegd dat voor elk per ceel dan in de toekomst tusschen Stolpe-en 't Tehuis mocht worden gebouwds f 100 terugbetaald zal wor den. De heer Raat zegt, tegen dezen aanleg te zijn, om dat het een te groot bedrag is voor een perceel, dat nog zoo goed als nieuw is, gladde pannen heeft en goede regenwaterbakken heeft. Wel betaalt het Arm bestuur het, maar de gemeente zal het moeten op brengen. Voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. wel voor aansluiting is en oordeelt,, dat nergens de waterleiding zóó op haar plaats is dan bij de ouden van dagen. Het il wel een belangrijke uit gaaf, maar het is een gemotiveerde uitgaaf. Wel zijn er goede pannen en regenwaterbakken, maar het is toch steeds martelen met water, dat uit slootjes uit de duinen moet worden gehaald. Desnoods kan mèn nu het water wel uit de kraan bij de Stolpen halen, maar het blijft een reuzensjouwerij. Er is bovendien heel wat water boven noodig. De heer Nanriis kan niet instemmen met het argu ment van den heer Raat. Er is besloten, tot aanslui ting aan de waterleiding, uit hygiënisch oogpunt. Er zijn nog wel honderden perceelen die zouden kunnen wijzen op goede pannen en regenwaterbakken. En wat de uitgaaf betreft, als we de verplichting opleg gen, tot aansluiting, mag de gemeente niet tegen de onkosten opkomen. Duurzame slollen en voerinQS. Mooi en gemakkelijk passend en op eigen ateliers gemaakt onder leiding van BIGEB COUPEUR. VRAAGT STALEN. Vertegenwoordiger steeds te ontbieden. LEVERING ONDER GARANTIE. 5CHAGEN HELDER. K# bij Wielrijders. Ieen door de zon Verschroeide Huid, 5chrijnen en Smetten.verzacht en I Genees tmen metpy|^0^ De heer Appel zegt, dat de kosten van aanleg hoog zijn en bij zou er dan ook tegen wezen, als men daar voldoende water had, Nu dit niet het geval blijkt te zijn, kan hij met het voorstel van B. en W. meegaan» De heer Kapitein zegt, dat de zaak hem sympa thiek is, maar de wijze waarop het P.W.B. de zaak regelt is hem zeer onsympathiek. Er wordt hier weer op dezelfde wijze opgetreden als ten aanzien van de aansluiting van de zuivelfabriek „de Dageraad". „De Dageraad" liet men betalen en daarna ging men ge woon verder. Spr. vraagt, wanneer in de toekomst Callantsoog zal worden aangesloten Voorzitter: Callantsoog is al aangesloten vanuit 't Zand. De heer Kapitein: Goed, dan druk ik me niet goed uit, ik bedoel dat het P.WB. den aanleg in de toe komst niet zal gebruiken om verder te gaan, zooals het geld van „De Dageraad" is gebruikt om den Korte Belkmerweg aan te sluiten. Voorzitter zegt. dat bet hem niet is mogen geluk ken, om de kosten van' aanleg minder dan f 2500 te krijgen, maar dit was voor spr. nog geen reden om den Raad anders te adviseeren. De beer Hoedjes vraagt, of de regenten met alge- meene stemmen tot aansluiting besloten. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Hoedjes is erg voor aansluiting, maar hij ^indt bet bedrag der kosten voor zoo'n klein stukje zoo hoog. De heer De Wit vraagt, of voor eventueel verderen aanleg geen restitutie zou kunnen worden verkregen. De beer Van der Sluijs licht toe, dat- deze zaak al enkele maanden hangt-, totdat dan bericht werd ont vangen dat Callantsoog was aangesloten over 't Zand De kosten houden verband met de opgemaakte kos tenberekening en daar wijkt het P.WH. niet van af. Wij mogen de regeling niet sympathiek vinden, het P.W.B. houdt rekening met het benoodigde kapitaal. Wat de opmerking over de aasluiting van „de Da geraad" betreft, bet was met „de Eensgezindheid" evenzoo. Na de aansluiting van „de Eensgezindheid" ging men met een kabeltje onder 't kanaal door om St. Maartensvlotbrug aan te sluiten en spr. heeft toen zelf gevraagd, of daarbij nu niet geprofiteerd werd van de aansluiting van „de Eensgezindheid". Daar op is het niet geheol bevredigende antwoord van bet P.W.B. gekomen, dat volgens de berekening er niet van die aansluiting geprofiteerd werd. Spr. meent, verder, dat de heer Raat abuis was, toen hij mede deelde, dat er voldoende water in het Tehuis was. Zelfs in April van dit jaar was er reeds gebrek. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Raat, wordt besloten, tot aansluiting aan het waterleidingbedrijf van het Tehuis voor Ouden van dagen. Ingekomen is de balans en exploitatierekening van het G.E.B., per 31 December 1924, van den accoun tant. den heer J. G. Oosterbeek te Edam. Voor het bedrijf te Zijpe bedroeg de winst f 422.73)4, voor dat te Petten f 169.35, tezamen dus f 592.08)4, welk be drag gereserveerd behoort te worden. De winst van 1923 is in deze rekening opgenomen en de afschrij ving bedraagt f 5300. dat is evenveel als de aflossing. Voorzitter merkt op, dat het bedrijf er zeer goed voorstaat, ja dat over den kleinen tijd, dat 't bedrijf vol werkt, men buitengewoon tevreden kan zijn. Bo vendien zijn in de afgeloopen maanden van 1925 schirterende resultaten verkregen, de stroomafname nam niet onbelangrijk toe. Over het le kwartaal 1925 werd aan stroomverkoop f 1500 meer ontvangen dan over hetzelfde kwartaal in 1924, en April 1925 gaf een meerdeic ontvangst aan van f 770, vergeleken bij April 1924. De heer Hooij vraagt, of hij dus goed begrepen heeft, dat de winst van 1923, rond I 2000, verwerkt is in de rekening van 1924, en dat dus nu er over 1924 een winst is gemaakt van i 500, feitelijk bet tekort van 1924 was f 1500 Door don secretaris wordt medegedeeld, dat deze meening juist is. Voorzitter wijdt er op, dat 1923 geen boekjaarkan worden genoemd, de eerste aansluitingen waren in Maart en 't Zand werd in 't laatst van het jaar aan gesloten. Toch mogen we op goede resultaten wijzen, het is een groot net met weinig aansluitingen en toch een toename van stroomverbruikers. De heer Hooij wil dat graag gelooven, maar hij komt door deze rekening niet tot een winstsaldo, al wil hij aannemen, dat er geen verlies in 1924 is gele den. Spr. wijst op de risico, die de gemeente in be langrijke mate loopt, wanneer straks het onderhoud van het net komt en dan zou het kunnen wezen, dat de middelen der gemeente niet toereikend waren. Voorzichtigheid zal dus geboden zijn en als er een kleine winst gemaakt wordt, is dat geen reden om te juichen. Voorzitter meent, dat de verwachting van velen is geweest dat bet met ons bedrijf zeer slecht zou gaan. Maar we krijgen steeds meer groote afnemers en daarom dacht spr,, dat we heel erg tevreden kon den zijn. De heer Van der Sluijs erkent, dat het geen winst van beteekenis is, doch de afschrijving is evenredig APTv de aflossing, waarbij de 2e geldleening buiten beschouwing is gebleven, Volgens jaar krijgen we, dus van 1925, de aflossing van die 2e geldleening _ad f 70.000, maar de 3)4 pet. aflossing van die f 70000 is al binnen door de meerdere ontvangst in 1925, ver geleken bij 1924. Dat succes is te danken aan direc tie en lijnwerkers en spr. spreekt over hun prestatie zijn voldoening uit, eveneens over den steun van de I burgerij. De heer Raat zegt, zich ook over het resultaat te verheugen, het resultaat dat de verwachting ver overtrof, ondanks dat het aantal K.W.U. zoo ver be- j neden de raming bij do begrooting bleef. Toch moe ten we niet te optimistisch zijn. De gang van het be drijf is zoo, dat er feitelijk geen winst is. Er is nog geen rekening gehouden met de 2e geldleening, ter wijl het bedrijf bovendien nog een voorschot van de gemeente heeft van f 15000. De heer Van der Sluijs: Maar de rente van f 15000 is reeds verrekend in de rekening. Voorzitter licht nog toe, dat hij tegenwoordig is ge weest bij de besprekingen tusschen den directeur van het G.E.B. te Alphen aan den Rijn en den heer Swarthof en daarbij is dien directeur gevraagd, of de monteur in staat was een dergelijke rekening op te zetten. Dat was niet het geval, misschien had hij eens gevraagd wat het bedrijf voor de materialen gaf, maar het G.EB. te Alphen aan den Rijn is niet te vergelijken met ons G.EB. Die directeur was er dan ook niets over gesticht dat de monteur een dergelij ke berekening had gemaakt en oordeelde, dat de re kening van Swarthof goed was. Hot was van den heer Doedens onvoorzichtig om zich te beroepen om een dergelijke inlichting en te spreken van een dito G.EB. B. en W. stellen voor, het adres van Doedens zoo wel als het rapport van den administrateur van het G.EB. voor kennisgeving aan te nemen. Goedge vonden. Het gemeenteverslag over 1924 zal circuleeren. Een suppletoire begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 334.60, terwijl de Raad zijn goed keuring hecht aan af- en overschrijvingen tot een be drag van f 590. B. en W. stellen den Raad voor, om het vermenig- vuldigingscijfer voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting over 1925—1926 te bepalen op 1.40. Vorig jaar was het vermenigvuldigingscijfer 1.15, toen was noo dig f 400000, nu evenwel f 50.000. De opbreDgst was vorig jaar f 40500 en waar B. en W. de opbrengst nu wat booger ramen, is een vermenigvuldigingscij fer van 1.40 gewenscht. Allen voor. Opnieuw wordt besloten, en zulks weer in afwij king van het advies der Gezondheidscommissie te Schagen, om den termijn van ontruiming van de on bewoonbaar verklaarde woning K 79 te 't Zand, met 6 maanden te verlengen. Als lid van het stembureau, vacature-A. Brak, wordt aangewezen de beer Doorn. B. en W. stellen voor, een kasgeldleening van f 25000 aan te gaan met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Gebleken is. dat de leening daar 't goed koopst, tegen 4)4 pet. is te plaatsen, terwijl de rente bij de Boerenleenbanken is 51/4 pet. De heer Appel vroeg nog, of de bank voor Ned. Ge meenten dan geen provisie berekent, waarop voor zitter ontkennend antwoordt Goedgevonden, Hierna sluiting. als gevolg van de warmte of van overspanning voor-i komt men door het gebruik van Mijnhardfs Zenuw- tabletten. Buisje 75 ct. MOTOR OVER DEN KOP. Eergistermorgen reed de heer H., ambtenaar bij de Rijkswaterstaat te Hoek van Holland per motor langs den Maasdijk toen op een gegeven oogen- blik een rol teekeningen, die hij zij zich had. tus schen de spaken bleef steken, met het gevolg, dat de motorfiets nagenoeg 'over den kop sloeg. De heer H„ die met groote kracht tegen den grond werd geslingerd, bleef ernstig gewond in bewusteloozen toestand liggen, tot dat hij door een autobestuurder werd opgemerkt, die hem naar het naastbijzij nde politiebureau vervoerde, alwaar hij verbonden werd. De toestand van den heer H. baart zorg. ONWEER. Zaterdag heeft boven Huizen een hevig onweer die gewoed. De pas gebouwde villa naast den heer van i jlüvw ia lewo v«»icacuu Asseit is door den bliksem getroffen en afgebrand. De heer Raat vervolgt, dat dus de rente en aflossing Ook een schuit in do haven is door bliksem'getrof- van f 70.000 buiten do rekening is gebleven, evenals fem. L de aflossing van f 15000 en dat we in de rekening' Ook m Zmd-Fnceland heeft hot mj hevig goon- van 1925 die wel zullen vinden. woerd. Bn het station Peporga waren twee bran- De heer Van der Sluijs zegt. dat als bet voorschot den zichtbaar. i van de gemeente in 1925 zal moeten worden omgezet. Te Wilderyank is de vrouw van den landbouwer in een vaste geldleening, de aflossing ten laste der Geortsema, terwijl ze zat :te werken, door den rekenlnft van 1026 komt. I blitom getroffen, en gedood. De hber Raat meent, dat dit aan den toestand niet bet woonhuis van den metselaar O. tan Ho afdoet, voor volgend boekjaar wijzen de verschijnse-ven te Barneveld, is Kle bjuksem. geslagen. k^ni ien er op, dat we misschien zullen toekomen, wan- <utntal dakpannen word verbr«!zeld en oen zware neer alles meeloopt. Het bedrijf heeft tot nu geen on- schoorstee® werd naar beneden geworpen. Brand SaT h6t k0mt' dat °r dan lo^WfeeS De hwr HoSy herhaalt, dat optimisme niet te kun-j zSh'S nen deelen, het onderhoud zal wel evenredig wezen buizen verpakt wae,,breidde het vnur .anh met aan de meerdere stroomafname en die weertere aan- fgjXTïïïr ta- PJ5.N., tenaanzien van de levering van stroom^vol- "en 'jSldor °do Pnrmeri' hebben sommig» gens spr. ia het bedrijf toen door het P.E.N. begena- TOokoador^ wj,,,. woning op flinken afstand van Voorzitter sluit de discussie. Ter tafel komt uu het schrijven van den heer Doe- poststukken bezorgt, dens, te 't Zand, over de rekening, die hem door hetXn zoo'n brievenbus nu hooft een boomkruipertje G.EB. is aangeboden, en'die de heer Doedens aanlei-j oen neet gemaakt, waarin het thans op vier eitjes ding geeft, te meenen dat hij door het G.EB. is af- zit. j)e post bezorgt ledken, dag de krant 'en. eventu- gezet. Na informatie bijeen dito G.E.B. komt adres- pot andere poststukken in ae bus, doclh hetivo sant allereerst tot de conclusie dat door hem f 22.06 goltjo blijft rustig in zijn houten huisje zitten, teveel is betaald, welk verschil naderhand torugge-i MISLUKT. bracht dient te worden tot f 15.58. Adressant deelt in Doc^r de aotavitedt tvan rien heer mr. P. A, zijn toelichting mede, dat hem door den administra- Roeper Bosöh, curator in het faillissement van teur was gezegd, dat een ondergrond9che kabel 2 B. H., schoenmaker in Den Jlaag, zijn pogingen maal zooveel zou kosten als een bovengrondsche. om goederen aan dat faillissement te onttrekken, Naast dit schrijven werd overgelegd een rapport verijdeld. Het is o.m. gelukt,' eenige maohines, en van den administrateur van het G.E.B., waarin deze eent partij gummihakken, welke door middel van mededeelt, dat de aan Doedens meegedeelde opgaaf allerlei verdichtsels reeds uit het huis van den van kosten voor ondergrondschen kabel was f 50 en faillist naar verschillende plaatsen elders in Den niet 2 maal f 18. Waar de heer Doedens wijst op de Haag waren Vervoerd, te achterhalen. Met behulp prijsberekening van een dito G.E.B.. deelt de heervan de recherche werd de vloer in de keuken van Swarthof in zijn rapport mede, dat de opgaaf is van de woning van de faillist opgebroken; men vond het G.E.B. te Alphen aan den Rijn., een bedrijf dat daar 20 paar nieuwe schoenen verborgen tussqhen uitsluitend ondergrondsche kabels legt en die dus in een vloer en do zoldering van de benedenverdieping het groot aankoopt. Bovendien zijn de inlichtingen De faillist verklaarde, dat het geen nieuwe sohoe- door Doedens niet ingewonnen bij het G.EB. te Al- nen waren, maar etalage schoenen, niet voor ver» phen aan den Rijn, maar bij een monteur aldaar koop bestemd. Hij en eenige mannen uit zijn naakte en wel bij een broer van den heer Doedens. omgeving zijn Russen, geboren te Riga. De faillist

Schager Courant | 1925 | | pagina 1