EEN WOORD MN DE HUISVROUW Muziekfeesten ts Dirkshorn. TWEEDE BLAD. v or e Dinsdag 26 Mei 1925. Gösle Jaargang. No. 7643. WIJ Vrijzinnig-Democraten stieren du» naar Na tional» Ontwapening en dienen daarmee het ideaal van den wereldvrede. Heb ik U nog niet overtuigd, dat ook het leven der eenvoudige hulsvrouw, die opgaat In de toewijding voor haar gezin, het grootste belang erbij heeft dat door de verkiezing de koers van het Schip van Staat wordt omgewend? Zeg niet, dat gij dat niet in Uw macht hebtl Iu Uw stembiljet hebt ge een middel. Stemt dus op de Vrijzinnig-Democratische Lijstl "^jc E roj ~h ;ci te va re el door Mr. B. BAKKER-NORT. Hoeft de huisvrouw iets met politiek en dus met de verkiezingen op 1 Juli te maken? Vraagt het haar zelve, en de mcesten zullen zeggen: ,Jk bemoei me alleen met de huishouding en heb niets met de politiek te maken 1" Och arme zij weet niet, dat de politiek, d.w.z. de wetgeving van haar land zich voortdurend met haar bemoeit. En het is ook niet waar, dat de huisvrouw, zelfs zij; die geheel opgaat in de verzorging van haar gezin, zich niet bemoeit met de .politiek. Moppert zij' soms niet over de groote salarisverlaging van' haar man ambte naar, onderwijzer of rijkswerkman of over het steeds duurder worden van verschillende artikelen van het dagelijksch leven b.v. varf de thee of over de dure rijwielbelasting, terwijl toch de man voor zijn werk en de kinderen voor den ver ren afstand naar de school niet uit weelde een fiets hebben? En betreurt zij het niet, dat klassen op school, waar haar;kleintjes Lager Onderwijs ontvan« gen, thans zoo groot zijn geworden, dat de onderwij zer geen tijd meer heeft zich met haar door ziekte wat achtergeble.ven dochtertje, of ook met haar be gaafden jongen zooals vroeger wat extra te be moeien? Ja 1 natuurlijk! Maar ziet ge wel dat ze zich dan wel bemoeit met. de politiek. Ze le vert immers critiek op de .bezuinigingsmaatregelen" van het Ministerie RuysColijn. Wij Vrijzinnig-democraten meenen, dat Minister Colijn daarmede bij, het averechtsche eind is begon- [Jnen. Wij zouden eerst millioenen hebben bezuinigd op oorlog en marine, dien bodemlooze put. Wij wier pen daarin reeds schatten, terwijl andere hoogst noodzakelijke maatregelen, zooals premievrij staats pensioen en moederschapszorg achterwege bleven, omdat Nederland daarvoor, geen geld had. Wij Vrijzinnig-democraten zouden eerst den Staats dienst hebben gereorganiseerd, waardoor op de de partementen heel wat had kunnen worden bezui nigd, vóór wij het peil van het volksonderwijs had- den aangetast, en subsidiën voor volksgezondheid en volkslectuur, zooals b.v. voor de vacantiekolonies en nri de openbare leeszalen'hadden verminderd. Wij zou- /J| den. wanneer het noodzakelijk was, te komen met nieuwe belastingen om de staatsbegróoting sluitend te maken, niet de lasten van de grooten naar de kleinen hebben verschoven, zooals Minister Colijn en de Coalitie, die hem steunt, hebben gedaan door invoering 'van al die nieuwe indirecte belastingen, b v. op thee, bier, tabak, rijwielen, en vooral de ver- hooging van het tarief. 'Deze laatste is nog niet eens ingevoerd, doch zal nog weer de ..Toonbankartikelen" duurder maken en het leven der reeds zoo zwaar belaste huismoe der weer moeilijker maken. Ai deze indirecte belastingen verzwaren nog den druk op de minstdraagkrachtigen en op de groote gezinnen Deze hebben immers de door het groote aantal leden van het huisgezin duurder geworden zaken van huishoudelijk gebruik het meest noodig. Wij', Vrijzinnig-Democraten zijn tegen deze indi recte belastingen, omdat ze geen rekening houden met, de draagkracht van den belastingbetaler. Vol gens ons moeten de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. En is er voor de huismoeders uit den winkel- 1 stand, veel reden Minister Colijn, te loven voor zijn ontwerp-Weeldebelasting? Misschien zal dit ontwerp deze zitting niet meer worden behandeld, en dat is maar goed ook! Die nieuwe belasting zóu voor den winkelstand' onnoemelijk veel bezwaren opleveren. En nu huismoeders wil ik een oogenblik den nadruk leggen op datgeen wat u het naast aan het Ihart. ligt, uw kinderen! Gij hebt misschien den oorlog beschouwd als eeü ramp. die evenals natuurrampen onvermijdelijk is. i En dus berustte ge erin, dat Uw jongen, dien ge met teere zorg hebt opgevoed, als soldaat de gruwelijkste gevaren van dood en verminking liep, en dat hij ge dwongen werd anderen (de zoons van andere moe- ders) met dezelfde vreeselijke gevaren te 'bedreigen. Maar bedenk wel oorlog is geen natuurramp, doch rncnschenwerk en dus niet onvermijdelijk. Wij Vrijzinnig-Democraten zijn van overtuiging, dat wij Nederlanders niet langer kunnen voortgaan op den ouden weg van bewapening en wantrouwen. Wij kunnen dat niet omdat wij geen geld genoeg daarvoor hebben. Voor onze 100 millioen in 't jaar hebben wij immers volgens de deskundigen „een1 duur en slecht leger.". Maar, voor ons vrouwen staat boven alles wij mogen' niet meer. De oorlog is te menschonteerend geworden. FEUILLETON. door MABEL BARNES—GRUNDY, voor Nederland bewerkt döor ELLT HARTING. 38. Het scheen dat bedriegen haar hoofdzonde waa. De andere stal om zoo te zeggen, openlijk; deze ion je nooit betrappen. Ze ging h javotntis naar1 huis met een gezicht als een Psalm van David^ik be greep de vergelijking niet goed, doch wilde haar niet in do rede vallen en toon verdwenletn'jboter, spek en thee op do meest geheimzinnige wijze. Amalia wilde ihet tasehje van de hit eens door snuffelen en do rand vain haar krippen hoed. - „Crêpe?'" vroeg ik. „Is ze weduwe?'' Doch Amalia stelde mljf gerust op dat punfi; De hit had dien hoed gekregen 'van haar vorige „M'frou". het was .prachtig krip. Ik voelde het als een tekortkoming, dat ik de hit ook geen .krippen" hoed had aan te biodeal en vroeg Amalia or ik haa.r mijn geelzijden dan»" eigen oogen zien steppen in, Dimbie's theeroos# pantoffels. De hit wordt "morgen uitgedost met een witte muts, een dito boord en manchetten. Amalia heejt't dat zoo besohikt; ik heb werkelijk medelijden met de ihitj ze zal' niet graag een 'mlifcsl dragen, want ze is geen eigenlijke hit, doch de moeder van vier kinderen. Amalia zegt, dat rij en' de hit met' gemak voor alle gasten kunnen zorgdragefnl en ik geloof het graag. Ik weet, dat zij1 alleen wel een partij van veertig man „staan'' en er komen sléchts tiefa menschep, behalve de huisgenooten- Een jongere broer van dokter Renten! zal' bruids man; zijn huishoudster, die hem gedurende twintig jaar trouw gediend heeft, als een huishoudster ia Zaterdagmiddag werden de feesten voortgezet met de schoolkinderen. Verdeeld in 5 groepen, werden verschillende spelen gehouden, terwijl elke groep op zijn beurt van de zweef mocht genieten. Juist waren -de spelen afgeloopen, toen een hevige don derbui met plasregen het terrein schoon veegde en ieder een toevlucht deed zoeken in de tent, al waar na eenig wachten op licht, werd overgegaan tot de opvoering van enkele speelliedjes (het eene al mooier en lieflijker dan het andere), n.L: De Sneeuwman, Wedstrijd op schaatsen, Bruidsvaart en 'Sproeiliedje. Wat bombardeerden de snaken den sneeuwman, hoe zwierden de paartjes over de baan, wat draaf den de paarden, die bruid en bruigom, opoe en opa enz. trokken, en hoe schoon prijkten de dor stende bloemen na de besproeiing. Daverend ap plaus van de zeer talrijke toeschouwers. De voorzitter der feestcommissie dankte den heer en mevrouw Van der Laan voor de moeite, welke zij zich hebben getroost, om dit schoon geheel te bereiken. Ook de Burgemeester complimenteerde den heer v. d. Laan voor den tact waarmede hij met de kinderen weet om te gaan. Zaterdagavond concert, aangeboden door „Kunst na Arbeid" van ZJuidscharwoude, onder leiding van den heer Pranger. Het was met eenige hartelijke woorden van wel kom, dat de voorzitter der. Feestcommissie het zoo bekende corps van Langendijk verwelkomde. Bestuur en leden van „Kunst na Arbeid", aldus werd het concert ingeleid, ik heet u als voorzitter van het feestcomité hartelijk welkom. Het was met groote voldoening en blijdschap, dat we hebben aanvaard uw aanbod om hedenavond ons feest met een concert op te luisteren. Ook u, mijnheer Pranger, die zooals we al vaker, en nu ook weer op ons concours hebben kunnen constateeren, „Kunst na Arbeid" op zulk een uit stekende wijze weet te leiden, ook u heet ik namens ons comité van harte welkom. Ook op ons concours is weer de jaarlijksche felle,, maar gelukkig vreedzame strijd gestreden tusschen verschillende muziekvereenigingen. Maar zooals aan eerlijke tegenstanders betaamt, heerscht er in de kringen onzer muziekvereenigingen geen open lijke wangunst, integendeel; men acht elkander om zijn kunnen. „Onder Ons" en „Kunst na Arbeid" doen beiden hun uitèrste best om jaarlijks hooger te klimmen op de concoursladder, maar we misgunnen elkan der onze plaats niet, integendeel, „Kunst na Ar beid" biedt zeer collegiaal geheel belangeloos een concert aan ter opluistering van ons feest. Het is daarom een zeer aangename taak voor mij, om u, leden, bestuursleden en directeur van „Kunst na Arbeid" hier namens het Feestcomité, neen, namens geheel Harenkarspel, bij voorbaat hartelijk dank te zeggen. En ik kan dat in alle op zichten veilig doen, want ik weet bij voorbaat dat u ons wat goeds zult bieden. Ons aller dank dus. En toen werd met het programma begonnen. Dit concert werd, zooals men van deze vereeni ging kan verwachten, schitterend. Vooral „Liége Immortelle" en „Hymenée", demonstreerden duide lijk de prestatie van het corps en zijn eminenten directeur. Op vereerend verzoek werd nog een nummer toe gegeven en het was ons aangenaam, dat wij „Kunst na Arbeid" den volgenden dag weder zou den hooren. De voorzitter der feestcommissie dankte de ver eeniging. (Daverend applaus.) Zondagmorgen was hot gelukkig weer prachtig weder, zoodat ook de laatste dag der feesten goed beloofde te worden. De stroom van bezoekers was nog grooter dan Donderdag. Om 11 uur had in café Bruin weder de officieels ontvangst plaats. De Burgemeester verwelkomt de verschillende be sturen en vertegenwoordigers, benevens de jury. Spreker zal niet in herhaling treden, maar alleen uitdrukken zijn groote blijdschap over het feit, dat dit concours hier wordt gehouden, want hiervan gaat beslist opvoedende kracht uit en hoe er ge werkt wordt, hebben we Donderdagavond kunnen waarnemen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Van der Meer van Avenhorn, dankt voor de vriendelijke woorden en zegt, dat hij gaarne weder naar Dirks hom is gekomen, omdat de goede stemming onder de burgerij heerscht. Ons concours is een Leer-con- cours en dat heeft het voor bij een nationaal con cours. Met den wensch dat „Onder Ons" nog lang lid jsn den Bond nxog» rijn, sluit spreker rijn toege juichte rede. En toen toog men naar het feestterrein, waar met het tweede gedeelte van het concours werd aange- vangen. Langzamerhand vulde zich het gezellige terrein met een groote schare van feestgangers en er werd door velen genoten van zeer goede muziek. Een aardig intermezzo was een vriendelijke at tentie van het Bondsbestuur, welke hierin bestond, dat een jonge dame, welke in het Harmoniegezel schap van Kolhorn medespeelde, vereerd werd met bloemen, uitgereikt met een geestig speechje door den heer Van der Meer. Deze heer hoopte dat het sympathieke vooibeeld navolging mocht vinden, het kon slechts ten goede komen aan de muziek, en bovendien aan de gezeligheid der repetities. Het weer hield zich uitmuntend,, al dreigde het af en toe en later straalde de zon weder over Difkshorns gezellige feestdrukte. Het was al niet zoo vroeg meer, toen alle corp sen een beurt hadden gehad en de jury haar oordeel kon verkondigen. Het concours had den volgenden uitslag: Derde afdeeling Fanfare: 2e prijs „Callantsoog" te Callantsoog, 133# p.; 2e prijs „St. Hildegardus" te Tuitjehom, 128# p. Derde afdeeling Harmonie: 2e prijs „St. Caecilia" te Wervershoof 124 p.; 3e prijs „De Eendracht" te Kolhorn, 106 p. Tweede afdeeling Harmonie: le prijs „Concordia" te Breezand, 147p.; 2e prijs „Apollo" te Wderingen (Dén Oever), 124# p.. Tweede afdeeling Fanfare: le prijs „Ons Genoe gen" te Wijdenes, 160# p.; le prijs „De Herleving" te Zwaag, 151# p.; 2e prijs „Excelsior" te Nieuwe Niedorp, 127 p. Eerste afdeeling Fanfare: le prijs „Crescendo" te Middelie, 154 p,; 2e prijs „Concordia" te Hoog- karspel, 143# p.; 2e prijs „Chr. de Wet" te Groot- Schermer, 134# p. Eere-afdeeling Fanfare: le prijs „Onder Ons" te Dirkshorn, 177 p. (met lof); le prijs „Kunst na Ar beid" te Zuidscharwoude, 175# p. (met lof); 2e prijs „West-jFriesland" te Twisk, 135 p. De eerewedstrijd der eerste-prijswinnende korpsen volgde, en nadat dit afgeloopen was, deelde de jury den uitslag mede van den eerewedstrijd van Don derdag en Zondag. De le prijs is toegekend aan „Hugo" te Heerhu gowaard met 88# punt, 2e prijs aan „Onder Ons" te Dirkshorn met 82 punten; de 3e prijs aan „Ons Ge noegen" te Wijdenes met 81# punt; de 4e prijs met 81 punten aan „Harmonie" te Wieringen met 81 punten. 'Voorts werd de medaille van H. M. de Koningin toegekend aan de feestvierende vereeniging „Onder Ons" voor het hoogste aantail punten, in dit con cours behaald, terwijl de medaille van Z. K. H. Prins Hendrik ten deel viel aan „Hugo" te Heerhu- gowaard. Het spreekt van zelf dat deze prijzen met groot gejuich door de winnende corpsen werden in ont vangst genomen. En het talrijke publiek deelde van harte in het enthousiasme der gelauwerde vereeni- gingen. „Onder Ons" speelde nog een paar nummers ex tra, en er ging een echte feeststemming heerschen! Het aantal bezoekers was nog talrijker dan Don derdag. Nooit zag men te Dirkshom zooveel men- schen bij' elkaar, noch zooveel drukte van auto's, autobussen en fietsen. 's Avonds was het in alle gelegenheden overvol. En overal heerschte een opgewekte feeststemming. En hiermede behooren deze voor de jubileerende vereeniging „Onder Ons" en voor Dirkshorn zoo be langrijke en prettige dagen weer tot het verleden. De feesten zijn schitterend geslaagd' en het vele werk dat er voor is gedaan moeten worden, vindt een groote belooning in dit algemeen welslagen. Dirkshorn heeft getoond ,wat eendrachtig en be langeloos streven kan tot stand brengen! Hoe lam e? Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijde lijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmid del regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed to vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen trijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. een boek; ©en mervrouw Wilbraham, een oude pa tiënte, die zichzelf uitgenoodigd heet era Profeesor Ledgbrail'. i Dimbie dacht er aan laatstgenoemd© te invite© ren en ik viel' hem gTotig bijl f „Hö zal1 Nanty bezighouden,'* zei ik. „Je wilt toöh niet weer koppelen?'* vroeg Dimbie angstig. I „Dimbie-Iïef/' antwoordde ik, „je moet het idéé, dat ik een koppelaarster ben, uit je hoofd zetten. „En Jane en de dokter daar' 1 „Die waren al' verliefd op elkaar, toen ik nog een schoolkind was.'* „Maar jij bracht ze bij elkaar.'' „Absoluut onwaar. Jame's bezoek was allang afgesproken voor ik nog iets wist.'' Hij was nog slechts half overtuigd. „Ik -wil' geen tweede trouwerij van hieruit heb ben," mopperde hftL „Een is goed. Ik houd .van Jane en het was een verandering voor iou. Maar als Nanty en een vorsohe hoop modeplaten hier hun intrek nemen, loop ik weg. „Als ik sterker was, rammelde ik je door elkaar/; „Heusch?'' 'Ho lachte en bracht rijn geacht bij het mijna „Ik hoop, dat je je morgen goed gedragen1 zult en de bruid behoorlijk wegschenkt. Je moet haar geen duw geven, maar graoelijk naar don doktor leiden.'' Dimbie trok een gezicht Vervelend baantje. Ik wou, dat fïï er kon zijn, Marg om ma op (het juiste oogenblik een iwank „5^zeg dat niet,'* 'fluisterde ik, in éven heftig ■pijnend verlangen. „Herinner me er niet aam dat ik er niet bij! kan zijn- Dimbie ik vind het zoo verdrietig, dat ik Jane niet kan zien trouwen. Ik houd zooveel' van haar. Het is hard." Toen de woorden eruit waren, zou ik allcö gege ven hebben om ze ongezegd te maken. Wanneer zou ik me eindelijk eens leeren_ beheérgchen P Het gezicht van mijn lieveling vertrok als in hevige pytn. t „Heb doeet er niets toe,'* riep ik, trachtend de wonde te helen, ik zal haar zien aankleeden. Zq trekt 'haar pakje in myin kamer aan en ik zal' alle kleinigheden, die er noodig rijn, zelf doen. Ze zal Bimxfcïxbndscli Nkuws» BROEK OP LANGENDUK. Vergadering van het -bestuur der Langendijker Groentenveiling, in het vergaderlokaal van het Be taal kantoor. Half twee werd de veragdering geopend door den voorzitter van de L.G.C. voor 't lezen der notulen van de algein. vergadering, welke gehouden is op 18 Mrt. jl. te Koedijk.. Door den oud-secretaris, den heer Zeeman, werden de notulen voorgelezen, en met eene kleine verandering onder dankzegging voor het uit gebreid weergeven voor goedgekeurd geteekend..* De vergadering werd hierna door den voorzitter geslo ten. Twee uur werd de Marktvergadering geopend door den voorzitter, den Edelachtbaren heer P. Slot vlak voor m5j: knielen en ik zal hier'een'lokje haar :naar ivoren halen, daar wat wegstrijken, haar hoed goed zetten en haar de mooiste Jane ter wereld maken." Doch Dimbie wilde zich niet laten troosten. JHiji is het bosoh ingegaan met de zwarte zorg zwevend boven zijn krullig hoofd en ik zal vanavond mijn uiterste best doen om een glimlach te brengen om zijn mond. Morgen moeten er geen treurige gezichten zyn. Jane 'heeft totn u toe een moeilijk, eenzaam loven gehad en nu zSf zich inscheept naar het land van geluk, moet enkel zonneschijn haar bestralen. De dokter zal goed voor 'haar zijn, dat wéét ik, zacht en ridderlijk. Men kan bij instinct voelen of een man goed zal zijn voor de vrouw, die hij getrouwd heeft; men hoort het in Zijn stem, men met het aan de manier waarop hij haar aanziet. Wat Dimbie voor mij is, zal' hij voor haar zijn. Waarom zouden Jane en_ ik do uitverkorenen onder de vrouwen zü'n? (Wij verdienen het niets meer. dan moeder of Nanty. Ook zij zullen een ver goeding krijgen, dat gelóóf ik zeker, 'iod Zal in goedheid voor alle vermoeide, teleurgestelde vrou wen een apart, vredig nestje geschapen hebben, waar ze kunnen uitrusten van naar echtgenootea (wat een ander woord is voor, „arbeid"). En de echtgenooten? Ik geloot niet, dat de fout altijd bij hem ligt Er moeten er ook heel wat wezen, die het heerlijk zouden vinden in den (hemel' oen rustig olaatsje te veroveren, waar ze mogen rooken en lezen en hun voeten op een stoel' zetten, zonder voortd'irend beknord en befit te worden door hun vrouwen. Amalia is terug en heeft de hit doen ontwaken. Raar verontwaardigende stem1 klonk tot me door. „Eu heb-ie geen eens water opgezet voor dv.tho?" Arme 'hit. Of verstandige hit? Had /h berkend, dat als rij taaar lang genoeg wachtte, Amalia het water wei zou opzetten? Er zijn massaTs Amafla's op de wereld om water op te zetten, hitten te beknorren en de weretl op orde te houden. Ook rifa «r mhasa's hitten, «iie zioli dit volkomen bewust Zijn en met de l tanden in den 6ohoot zitten waohteno p de dingen, dip kenen zullen, zoolang de A malia's dit toestaan. A.Pz. Spreker heette allen hartelijk welkom en ver zocht voorlezing der notulen, van de .vorige vorgade- rlng. Onder dankzegging onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aanwezig waren 22 leden, waaronder het Eerelid S. Zeeman. Afwezig de heeren J. Wage- naar, C. do Groot, P. Tromp en J. Schaap en van de afgevaardigden van „Koophandel", den heer C. Wa genaar, en den eere-voorzitter, den Edelachtbaren heer A. Slot Pz. Uit het verslag van het betaalkantoor blijkt, dat er in de maand Maart is verhandeld voor 'n bedrag van f 701290.60, warvan voor Broek op L. f 184632,32, Koe dijk f 163229.87, St Pancras f 120011.47. St. Pancras R.-K. f 10089.28. Zuidscharwoude f 131744.90, Zuid scharwoude R.K. f 4863.25. Heerhugowaard f 38545.85, Heerhugowaard R.K. f 13819.19, Schermerhorn f 5251.89, de Schermeer f 17169.42, Ursem f 3164.14, Oterleek f 1174.12, Ons Belang f 1595.42 en diversen f 5999.48. Over de maand April was er verhandeld voor een bedrag van f 150670.11, waarvan voor Broek op L. f 31629.77, Koedijk f 45303.12, St Pancras f 24347.53, Zuidscharwoude f 31498.02, idem R.K. f 1615.83, Heerhugowaard f 6138.56, idem R. K. f 3213.03, St Pancras R.K. f 1309.67, Ursem f 455.56, de Schermeer f 3807.79, Oterleek f 191.50, Hensbroek f 138.15, Schermerhorn f 670.93, diversen f 350.63. Voorgesteld werd, om de politie eene vergoeding ie geven evenals het vorige jaar, wat goedgevonden werd. In bespreking wordt gebracht het bouwen van een nieuwe overkapping. Allereerst werdi medegedeeld, dat de eigenaars van de akkers, welke voor dit plan noodig zijn, bereid waren hunne medewerking te ver leenen, en hebben voor een billijken prijs de stukken die noodig zijn, aangeboden. Do prijs werd aan de vergadering medegedeeld, ter goedkeuring, wat dan ook geschiedde met dank voor den heer P. Slot Az en aan mej. de Wed. D. Wagenaar voor de bereicL willigheid en de medewerking. Verder werd besproken het bouwen met ijzer cn beton. De bouwkundige, de heer W. Dirkmaat, had een kostenberekening gemaakt, waaruit bleek, dat het belangrijk meer zou kosten, en toch. niet solieder zou wezen, zoodat besloten werd om tot bouwen over to gaan van hout. Aan het Dag. bestuur werd mach tiging verleend om de voorbereidende maatregel*** uit te voeren. Den heer Dirkmaat zal gevraagd wor- bestek en teekening te maken, zoodat tot uitbeste ding kan worden overgegaan. De uitbesteding zal in haar geheel geschieden, doch het schilderwerk apart. Bericht van den nieuwbouw zal gedaan worden aan het gemeentebestuur ter goedkeuring en tevens zal bet verzoek gedaa worden het water dat noodig is, te mogen bebouwen. Ingekomen stukken. Van mej. de Wed. J. Schagen is een verzoek ingekomen, om. evenals wijlen haar echtgenoot voor eene toelage in aanmerking te mo gen komen. Besloten werd, de helft van hetgeen was toegezegd, eventueel aan de weduwe toe te kennen. Ingekomen een schrijven van de Prov. Commissoe met verzoek opgave te doen van het kwantum aard appelen, wat geveild is in 1924. Deze gegevens wenschte de Provinciale Comm. te verzamelen om het buitenland goed te kunnen inlichten en aan te toonen. dat de verbouw van vroege aardappelen in Noord holland belangrijk is. Hier is dan ook heel gaarne aan voldaan. Bericht was ingekomen, dat dit jaar weer een nieuw adresboek voor den tuinbouw werd uitgegeven (wat om de drie jaar geschiedt) en of de L.G.C. daar weer een advertentie in wilde plaatsen, wat goedgevonden werd. Eten vezoek van het Kali Syndicaat te Utrecht met verzoek te willen opgeven de omzet per jaar van de veiling, met het kwantum producten van het begin van het veilen tot heden. Hieraan is voldaan. Eten schrijven is ingekomen van de vereeniging „de Koophandel", dat ze bereid is mede te werken inzake de verlading der producten in zonnetijd. Hiervoor wordt dankzegging aan de betrokken vereeniging ge daan. Tevens wordt er in het schrijven nogmaals ge wezen op het sorteeren van bloemkool en bospeen. „De Koophandel" acht het noodzakelijk dat hierin groote verbetering komt.. Ook het Marktbestuur is overtuigd dat het noodzakelijk is, en zal zijn volle aandacht er aan schenken. Nog is een schrijven ingekomen, van. het Centraal Bureau, om de gelden, welke beschikbaar gesteld worden voor de reclame, te mogen ontvangen. Deze toezegging is besproken in de vergadering van den Vierbond, waar is besloten 1/10 pet. van den omzet voor reclame beschikbaar te stellen,, wat door de vergadering wordt goedgevonden. Aan de orde wordt gesteld het verkiezen van een 2en secretaris. De vergadering acht het gewen9cht een lid van het Dag. Bestuur toe te voegen, mèt de functie van 2en secretaris. Bij eerste stemming werd de heer W. Visser van Koedijk gekozen met 17 van de 20 uitgebrachte stemmen. De gekozene nam zijne benoeming aan. Ook werd nog medegedeeld, dat de heer T. Koste lijk Pz. van Heiloo benoemd is tot keurmeester van de te veld staand" aardappelen. Bij het keuren van aardappelen, welke het vorige jaar reeds met een certificaat zijn verkocht, kan bereikt worden, de let ters A, B en C. Aardappelen, die nimmer gekeurd zijn, kunnen bereiken enkel do hoogste lettors en wel A o£ B. Wanneer zij van dien aard zijn, dat ze in de C-klasse zouden komen, wordt het certificaat niet gegeven. Aanbevolen wordt, zooveel mogelijk aard appelen te laten keuren, zoodat wij ten slotte zullen komen tot soort-echte ziektevrije aardappelen. Ik weet werkelijk niet naar wie mijn sympathie het moest uitgaat, naar de Amalia'© of naar tdo hitten. f Petea en moeder rijn ook terug en bezig rioh van hoedon en mantels te ontdoen. Peter vertelde mij al snuivend en blazend, dat het beestachtig koud waa en er een verduivelde oostenwind woei, dat de wegen in Surrey de sléchtste in heel Europa rijin en dat moeder de langzaamste vrouw op Gods aardbodem is. Moeder kwam mij/op de teenen haar beklag over Peter doen. Dat hij met zijn stijve been zoo hard voortrende, dat ze evengoed kon trachten een lo comotief bij te (houden, dat ze nu bij zichzelf uitgemaakt 'hééft, dat dit haar laatste wandeling met Peter zou rijn (hetzelfde heeft ze al jaren uitgemaakt) en dat hij haar verboden heeft mor gen haar nieuwen hoed te dragen, omdat ze ermee uitziec als „een pude hiéfctf'. Th heb haar zooveel' in mijn maoiht lag getrooSu en beloofd, dat Dimbie wet zal zorgen, dat :aij> haar nieuwen hoed kan dragen en dat Poter, a.1© hij! niet verkoos zich. behoorlijk te gedragen, jbij rij'n eigen 'boot in (bet schuiteoxhuis zou worden opgesloten, waarna zfij' feseer verheugd en opge knapt weer wegsloop. Ik zie Jane en Dimbie door de tuinpoort'komen. Jane gaat bijna verloren onder een verwarde heer; rijkheid van herfstkleuren en Dimbie sleept een geweldig grooten tak van een pijnboom achter zich. Die is voor inii om !te ruiken, oat weet ik «m dé heerlijk, harsachtige boeehlucht in te halen. Een afgebroken tak is beter dan niets, vooral als het een tak is uit het hart van den boom. Alk ik hem, I heb betast en geroken en gestreeld, zal hij: bij de j grootvadersklok in de hall worden gezet en jaal 1 oen prachtige versiering worden voor de feestelijk heden van morgen. Tr, 1 Nu moet ik ophouden [met krabbelén. Ze rijn. allen1 bij elkaar voor de laatste gezamenlijke tnee. Do dokter is juist gekomen. Jane heeft een takje klimop in haar ceintuur gestoken. Daar is Amalia met,de thee en allerlei lekkers en een martelaars- (trek op haar gericht. Wat heeft de hit nu weer uitgespookt. Wordt vervolgd.-

Schager Courant | 1925 | | pagina 5