Gemengd Nieuws. VOETBAL Pla?tselijk Nieuws. LICHT OP! Medegedeeld word. dat de Yereenigtag mede cal instortten en oen brand uitbrak!, die ridh onmiddel- doen aan het hefdenkingsfeest van het 100-jarig be_ lijk over de géheele stad uitbreidde en velen dié staan van het Noordhollandsch Kanaal, door een door de vlammen /werden ingesloten het leven motorboot te versieren. De heer J. Kramer deelt me- kostte. De geheele bevolking, die 10.000 zielen telt, de, dat motorschuiten beschikbaar zijn gesteld vo.or de veilingsvereenigingen, en wel door G. Bekker, en C. Stam, on voot warmenhuizen van den heer Paarl- berg; dat de besturen vrije beschikking hebben daar over, door gratis .te kunnen meevaren. Aan de be stuursleden wordt gevraagd, om vóór 28 Mei bericht te doen, wanneer zij wenachen mede te gaan. is gevlucht. Een trein naar Toyoka wordt vermist en is waarscihijlnlijk bedolven bij het instorten van den tunnel bijl Aejiya. Nabij Genboedo is een andere trein omver ge «worpen. Zee legervliegtuigen die van Osaka naar Toyoka zijn gezonden, rapporteeren, dat höt aantal dooden te Koonyama on te Foekoetsji, twee dor De heer Jc ds Bo«r zou gaarne de marktberichtenfwn in de nabijheid der stad, 800 bedraagt en dat van" denzelfden dag in de Alkmaarsche Courant ge-1 overal in de streek een panidk heersqht. Groote plaatst zien. De mogelijkheid zal onderzocht worden. bohade werd aangericht in de zilvermijnen van 'Ikoeno. de belangrijkste van het land, waar alle eohaohten zijn ingestort. Doktoren en roode kruis- personeel zijn naar de geteisterde streken gezondn. Men zegt dat Ide aardbeving, die te 11 uur, 's morgens plaats greep-, de hevigste is, sedert 30 jaar in deze streek voorgevallen. Een vliegtuig met verslaggevers en fotografen* dat te Osaka is aangekomen, uit het district, dat ■door de aardbeving xs geteisterd, verzekert, dat de ramfc gelijkt op luie van September 1923, zij het op kleinere sohaaL Te Toyoka zijn duizenden dakloos. Een meisjes school is daar ingestort, waarbij veel kinderen ge troffen zijn. Er zijn te Toyoka 200 dooden en naar schatting 400 gewonden. De stad Kinosaki is na de •aardbeving in den aschJ gelegd- l Een paniek ontstond en men vreest voor honder den slachtoffers. Slechts voor een miljoen, yen ongeveer is verzekerd; de schade is veel grooten Volgens de seismologen is de aardbeving door een aardverschuiving veroorzaakt Het totaal aantal slachtoffers van de aardbeving wordt geschat op 1500; de totale schade op 70.000.000 jen. Toyoka en Kinosaki liggen in puin.' De Daily News verneemt uit Tokio, dat er bij de aardbeving geen Engelschen of Amerikanen omgeko men zijn. Wel is er te Kobe en in Osaka een talrijke Engelsche kolonie; maar in die plaatsen zijn er geen slachtoffers. (Het aantal der omgekomenen kan nog niet worden De heer Kokkes zou gaarne betere veilingbriefjes willen lubben, doch opgeuierK wordt, dat het pa pier goed is, zoodat er dan beter opgepast moet wor den. Door een lid van het bestuur wordt opgemerkt, dat bij prima gesorteerde en uitgezochte uien heeft geveild en gelijktijdig veilde hij het afval of stek, deze beide partijen, de beste en de slechte werden door één koopcr gekocht, en bij lo9sing deed die koop man de beste en slechte door elkaar in de baal; ge vraagd werd. of dat wel mocht. Door het bestuur werd opgemerkt dat het daar geen zeggingschap over hoeft, doch dat het c-ene zee- laakbare handeling is vaa den kooper, dir daar dan ook hierover onderhou den zal worden. Het zijn gelukkig groote uitzonde ringen, uit zoo iets gedaan werdt, ook de koopman helpt mede aan de goede sorteering en wij willen ho pen, dat zoo iets niet meer plaats vindt. De heer Kloosterboer vraagt naar de kosten van den Nederlandsehen Tuinbouwraad, daar ook dit jaar nogmaals om de volle contributie gevraagd wordt. Medegedeeld wordt, dat de Ned. Tuinbouwraad steeds is gesubsidieerd door het Rijk, doch dat de subsidies verleden jaar tot de helft is ingekrompen, zoodat de Ned. Tuinbouwraad ook een nadeelig sal do had. Algemeen is men van gevoelen dat die kos ten door de vtreenigingen betaald worden. De heer Muller bespreekt de solidariteit van de veilingsbesiureii, d.w.z. als leden het niet kunnen v vinden in hunne vereeniging, zij zouden aankloppen bij «ene iimerwreeulgln*, maar dat zij dan maar b«n om, terwijl er meer dan 30 iekwetst niet voetstoots zulk* leaen zouden aannemen. Dit is In Toyooka, waar 1500 huizen vernield zijn, kwa- reeds in den Vierbond ter sprake gebracht, en zal ieder bestuurslid het in zijn vereeniging brengen, daar de Vierbond niet bevoegd is besluiten te nemen. Daarna sluiting. Verslag dezer notulen zal op de volgende algem. vergadering uitgebracht worden door den heer Jc. de Boer (Schermeer). KOLHORN. Den 23sten, namiddags omlastte zich boven deze plaats een hevig onweder, vergezeld van zwaren re- w gen. Getroffen werd de dorpetoren, ook een paar da" gemeenten Kinosak'fë'n Teoegamai huizen, echter zonder belangrijke schade te veroorza ken, terwijl de menschen met den schrik vrij kwa men. In naburige weiden werden een paar koeien doodgeslagen. KOLHORN. Een hier tot dusverre onbekende wijze van steen kool- en eierenkolenlossing werd door den heer L. Kaper toegepast en wel per elevator. In 't schip wordt een bak vol geschept, en gaat dan langs een draad over den dijk, naar 't pakhuis, waar de inhoud wordt uitgestort, de ledige bak gaat weer retour langs de zelfde baan en zoo vervolgens Natuurlijk wordt de kracht door den electrischen stroom verkregen, Den eersten dag vooral had deze nieuwe lossing veel be kijk. MOTORLORRIE OMGEKANTELD. Maandagmorgen is op de spoorbaan bij den Oude- weg te Haarlem een motorlorrie, waarop twee man nen zaten, tijdens den' vrij snellen rit uit de rails geloopen en omgekanteld. De lorrie viel daarbij van den dijk af en sleepte een der mannen mee, die on der het voertuig terecht kwam en vrij ernstig aan zijn hoofd gewond werd. De andere man was tijdig van de lorrie afgesprongen. De oorzaak van het onge val is nog niet bekend. KWADE DROES. In het Oosten des lands, Twente en de Graafschap, is kwade droes uitgebroken. De stal van een stal houder te Hengelo bleek besmet, zoodat vijf paarden moesten worden afgemaakt. Bijna tegelijkertijd werd de ziekte geconstateerd op een stal te Borne. Ook daar zijn de beide paarden afgemaakt. Daarbij bleef het niet; te Borculo deed zich eveneens een geval voor en te Borne Zaterdag een tweede. Nagegaan kan worden, dat de ziekte zoo goed als zeker van uit den stal te Hengelo is verspreid en daarin gebracht door paarden, die uit het buitenland zijn aangevoerd. HET NIEUWE TARIEF VAN INVOERRECHTEN OP LAND- EN TUINBOUWVOORTBRENGSELEN IN DUITSCHLAND. Door tusschenkomst van de directie van den Land bouw is het Hbld. in staat een door den Rijksland- boifwconsulent Joustra te Berlijn ingezonden uittrek sel uit het dezer dagen door de Duitsche Regeering bij den Rijksraad ingediend tarief-ontwerp te ver melden, voor zoover dat betrekking heeft op land- en tuinbouwproducten. Van de achter de warengroepen vermelde bedragen hebben betrekking de eerste twee cijfers op de auto nome- en verdragstarieven van voor den oorlog per 100 Kg. in marken. Het laatste cijfer geeft het thans voorgestelde tarief. Bij de beoordeeling van de nieuwe tarieven dient in het oog te worden gehouden, dat die z.g. autono me tarieven zullen zijn, welke bij verdrag voor ver mindering vatbaar zijn. Voor enkele goederen gelden tot 31 Juli 1928 met uiazondering van de aardappels verlaagde tarie ven, welker hoogte tusschen haakeja is bijgevoegd. Vanwege de uitgebreidheid bepalen wij ons tot de volgende: 1. rogge: 7, 6, 7 (3); 2. tarwe en spelt 7.50, 5.50, 7.50 (3.50); 3. gerst 7, moutg. 4, andere 1.80, 7 (2), haver 7, 5, 7 (3); 5. boekweit5, 5 (3); 11. eetboonen, erw ten linzen, 4 eetb. 2, and. 1.50, 4 (eetboonen 2, erw ten en linzen 1.50); 12. voeder- (paarde- enz.) boonen, lupinen, wikken 2.50, 1.50, 2,50 (lbO); (Aanmerking bij 11 en 12: voor peulvruchten in stroo moet de helft van het desbetreffende invoerrecht worden betaald); 18. roode, witte en andere klaverzaden 5, vrij, 18; 19. graszaad van allerlei soort, 2, vrij. 12; 20. voeder- en suikerbietenzaad 1, 36; 23. aardappels, versch.: van 15,2—31.7 2.50, 1. 4; van 1.8—14.2 vrij, 0.60 (tot 14.2 26. 0.25 M.); uit 24 voederbieten, wortels enz. ge droogd 1. 1; uit 25 suikerbieten gedroogd, ook stukgesneden 1, 1; 27. groenvoer, hooi, ook ge droogde klaver, stroo, enz. 1, vrij, 1; 33. groente, versch: roode, witte, savoyekool 2.50, 4; naddestoe- len: champignons, truffels 20, vrij, 150; ancien» vrij, 20, artisjokken, meloenen, rabarber, asperge, to maten. bloemkool, spruitkool 20 (bloem- en spruitk. 4), vrij, 20; andere 4, vrij, 10; 37. groente, eenvoudig toebereid, enz., cassawawortels, enz. 10, 4 (met uit zondering van kleingemaakte aardappels), 4 (niet meer voor zuurkool), andere 10, 4 (met uitzondering enz.), 10 zuurkool dus verhoogd 0.4 op 10 Mark. zijn. De badplaat® met heete bronnen, Kinosaki, is ook totaal vernield, (er staan daar nog vier huizen over eind). Te Kinosaki zouden 500 dooden zijn en 700 gewonden. De gouverneur van Kioto heeft twijfel geopperd aan de geloofwaardigheid van het gerucht, dat Ko- reanen in het puin stelen en moorden. De bosschen om Kinosaki staan in brand. De stad Toyooka, die 10.000 inwoners telt, is to taal vernietigd. Niet minder verschrikkelijkwas de verwoesting van met onder- AARDBEVING IN JAPAN. Het Engelsche blad de Evening News verneemt uit Tokiof dat de steden Osaka, Kobe en Kiiofbo door een geweldige aardbeving zijn geteisterd. Ver- terugtocht van Amundsen naar de Noordpool. Een scheiden groote kantoorgebouwen zun beschadigd; paar Amerikaansche vliegtuigen zijn gereed om naar scheidenlijK 5000 en 3000 inwoners, van wie zeker de helft of meer dakloos zijn. Gelukkig is het aantal dooden betrekkelijk gering. Tot nu toe zijn zoowat 200 omgekomenen gemeld. In tegenspraak hiermee is een telegram uit Tokio, d.d. Zondag, dat spreekt van 500 dooden te Toyooka alleen al. Er zouden in die plaats drieduizend hui zen door brand vernield zijn. Men zal* goed doen niet vast te houden aan dit getal van 500 dooden te Toyooka; vermoedelijk hoort het getal 500 bij de ge-, w onden en is 200 het ongeveer groote cijfer voor de dooden. Doch is 200 trouwens al erg genoeg. Het schijnt dat Toyooka kan worden beschouwd als de haard der beving. De plaats ligt of lag 1 op ca. 130 K.M. ten Noordwesten van Kioto. Een der ergste incidenten bij de ramp in Toyooka was de instor ting van een school, toen juist les werd gegeven. Ook werd het ernstige karakter van de ramp nog zeer verergerd door het uitbreken van branden te Toyooka en Kinosaki. Wel zijn diè branden thans uit, doch enkel en alleen omdat het vuur niets meer van zijn gading vond. In Kinosaki dat een plaats is waar vele zieken genezing, zoeken in heete baden werd de ramp verscherpt door het feit, dat ettelijke personen, die juist in het warme bad lagen daar ijlings uit moesten vluchten, wilden zij' niet levend worden geroosterd. De ellende te Kinosaki werd nog vermeerderd door de instorting van het spoorwegstation aldaar, waar bij reizigers omkwamen, o.w. een paartje op de hu welijksreis. Ofschoon de schokken wel degelijk zijn gevoeld te Osaka en Kobe, is in die plaatsen geen schade van beteekenis aangericht. Wel stroomen de vluchtelingen uit het geteisterde gebied erheen; trou wens, hoewel natuurlijk het aantal verloren men- schenlevens groot en de aangerichte stoffelijke scha de enorm zijn, krijgt men toch reeds den indruk, dat de eerste berichten ietwat overdreven zijn geweest en dat er buiten de drie genoemde plaatsen, die Ver nield zijn "(Toyooka, Kinosaki en Tsoegama) slechts weinig onheil is gebeurd. De aardbeving is locaal zeer begrensd geweest; buiten een gebied van ca. 60 vierk. kilometer is er geen 9chade aangericht. Maar de stoffelijke schade blijft toch aanzienlijk daar ook in de moerbeiplan tage® veel vernield is. NIEUWE BOSCHBRANDEN IN POMMEREN. Volgens de „Frankf. Ztg." is Donderdag in de Pom- mersche staatsbosschen opnieuw brand uitgebroken, die door den feilen wind word aangewakkerd. Door de hulp van 500 man rijksweertroepen kon de brand gelocaliseerd worden. Toch ging nog 650 morgen bcsch verloren. Terwijl de vorige brand het gevolg was van onvoorzichtigheid, wordt hier aan kwaad willigheid gedacht, waarvoor men reeds zekere aan wijzingen zou hebben. EEN TORNADO IN ANGORA. Een hevige tornado heeft in Amerika groote scha de aangericht. Drie minarets werden omvergewor- Sen. De telegrafische verbindingen zijn verbroken. y zijn 2 dooden 17 gewonden. DREIGENDE VERKEERSSTAKING TE BERLIJN. Als het een beetje" wil, zullen we hier met Pink steren een algemeene verkeersstaking hebben. Het porsoeel van de tram, de ondergrondbaan en de autobusmaatschappij is een gemeenschappelijke actie voor loonsverhooging begonnen, daar de directie» hebben geweigerd meer loon te betalen. Vannacht wordt er onder het personeel van de auto bussen gestemd, of onder deze omstandigheden het werk al dan niet zal worden voortgezet en gezien de algemeene ontevredenheid, bestaat er groote kans dat tot staking zal worden besloten. Het lijdt geen twij fel of het personeel van tram en ondergrond zal zich onmiddellijk solidair met het autobuspersoneel ver klaren, zoodat het niet onmogelijk is, dat reeds Woensdag een staking van alle Berlijnsche verkeers middelen begint. Hdbld. JACKIE COOGAN GAAT TOONEELSPELEN. Uit New York wordt aan de Engelsche bladen ge-" meld, dat de vader van Jackie Coogan met den Ame- rikaanschen regisseur David Belasco een contract heeft gesloten, waarbij wordt overeengekomen, dat de thans 11-jarige film-ster gedurende de eerstvolgende drie jaren in zijn „vrije" uurtjes onder leiding van den regisseur de rol van Hamlet voor het tooneel zal instudeeren. AMUNDSEN NAAR DE NOORDPOOL. Tot dusver is er nog geen enkel bericht over de BLOEDIOE BOTSINGEN. l)i« Milaan, 24 Mei. In het Noorden vanl Italië zijn opnieuw lievige onlusten voorgevallen tus- sohen fascisten en nun tegenstanders. Nabiu Rovigo werd Donderdagavond oen fascist gedood en een andetr levensgevaarlijk gewond. Als represaille vielen de fascisten in do naburige stad Aarift hun tegenstanders aan, verwoestten het huis van een advocaat en ook aon winkel van twee broeders, behoorende tot de republikeinse he partij. De boiae broeders verdedigden zich mot jaoht geweren en doodden een van de fascistische aan vallers. De broeders werden terstond gearresteerd door militairen, die eohter door do fa.so,sten weidon overweldigd. Een der gebroeders werd door hen gedood en de andere levensgevaarlijk gewond. Hoewei de minister van Binneniandsuhe Zaken na mededeeling van deze gebeurtenis in de Kamer den fascisten afried represailles of wraak te nemen, geschiedde dat toch 'in verscheidene plaatsen. De ureaux van katholieke bladen, alsmede de olubs en woningen van tegenstanders werden verwoest. EEN VLOEDGOLF IN AMERIKA. De Zuidkust van het Huronmeer en het Ontario- meer werden door een vloedgolf bezocht, die ver scheidene booten en eenige huizen vernielde. De vloedgolf, die bij schier volkomen windstilte plaats had, duurde twintig minuten. SPARTA'S SERIE-WEDSTRIJDEN. De finale van Sparta's wedstrijden heeft Zondag plaatsgevonden tusschen S.V;S. 1 uit Helder, spe lende eerste klasse Noordhollandsohen Voetbalbond en Hollandia 2 hit Hoorn, welke in de reserve twee de klasse van den Nederlandse/hen Voetbalbond uit komt. De veronderstelling dat Hollandia een zeer makkelijke overwinning behalen zou, is niet be waarheid geworden. En toen dan ook scheidsrech ter Prinsze te ruim 2 uur beide elftallen in 'het veld floot, was het S.V.iS. welke steeds in 'den 'aan val was, na aftrap, hoewel tegen wind apelenda Er wordt van beide kanten hard gewerkt en vooral S.V.S. speelt geweldig enthousiast, waardjor Hol landia niet in staat is haar spel te oaffcadiooifHln. Hoewel de S.V.S.-vOorhoede ^»al voor "het H. doel zit, blijven de doelpunten uit, noewei de backs zeer onzeker wegwerken. Met rust is het .nog blanco stand. Nu komt S.V.S. met wind mee te spelen, maar langzaam aan kocmt Hollandia beter in "Vflorm I en de partijen zijn nu van gelijke sterkte, terwij! het spel een zeer foréch karakter begint te dragen. Uit een der Holland!a-aanvallen weet hun midvoor op onhoudbare wijlze te doelpunten en hoewel S. V.8. nog eens flink komt opzetten, weet Hollandia haar voorsprong te behouden en zoodoende baslag op den eersten prijs te leggen. Voor de vele toe schouwers is het een bijzonder mooien wedstrijd geweest, welke door den heer Prinsze op eminente wijze gefloten is. Hierna speelde Sparta 1 een vriendsöhappelï jI ken wedstrijd om een zilveren medaille, uitgeloofd door de supporfcers-vereeniging Geel-Zwart, tegen de toercombmatie Opoe-Pang uit Alkmaar. Onder 'leiding van dein heer Oudojans wordt te 4 uur afgetrapt on onmiddellijk tri1 ohfc Opoe's voor hoede een doelpunt te foroeeren, de achterhoede is ovenwei safe en Sparta's voorhoede wordt aan het werk gezet en met sucoes, want geen 5 min. na aftrap heeft Biersteker Sparta de leiding reeds bezorgd om even later den stand op 20 te bron gen. De strijd gaat nu vrijwel gelijk op tot dat vrij plotseling Sparta's uiterst kalm spelende midden voor met een goed geplaatst schot de score pp (30 zet en als het rusten is, heeft Sparta reeds' 4 goals genoteerd. Na half-time is Opoe-Pang beter ob droef, hoewel hun keeper nogmaals vis.schen moet, gelukt het hun toch om1 even voor het einde de eer te redden en als Oudejans inrukken blaast, heeft Sparta een geflatteerde, doch verdiende 51- overwinnng behaalid. Hierna had in Sparta's clublokaal de prijsuitrei king plaats. De eerste prijs, beschikbaar gesteld door de& upportersvereeniging Geel Zwart, werd door haren voorzitter, den heer Breebaart, met .eenige toepasselijke woorden uitgereikt aan IloIIan.- dia's aanvoerder: tevens reikte GeelZwart's voor \rittor de medaille uit, beschikbaar gesteld voor Sparta 1Opoe-Pang aan den aanvoerder van Sparta uit. De andere prijzen werden door Sparta's ./voorzitter overhandigd waarna een gez ellig samen- -""n deze uitstekend geslaagde wedstrijden beëin- gens de methode Kolkenboer. De hoer Th. Overtoom, voorzitter van de voroenl. ging Bouwkunst alhier, sprak de Jongelui met eenige vriendelijke en opbouwende woorden toe, Hij weei er op, dat het teokenen in de eerste plaats voldoende moet bekwamen om den strijd- om hei bestaan te kunnen voeren. Het ls zeker, dat de bekwaamste ambachtsman moer kans heeft, om zich een krachth ge positie te veroveren dan do minder ontwikkelde. Het teekenonderwijs levert daarvoor een doelmatig wapen. Tot heden was de Teekenschool een groot succes en vele ambachtslieden hadden door het ge leerde op die school een goede positie' verkregen. Voor het algmeen maatschappelijk verband zijn zul-! ke.menschen onmisbaar. In alle kringgen heeft men personen noodig, die iets beteekenen. De grondslagen van die beteekenis moeten in de jeugd worden ge legd. De leiders van het onderwijs,, bovens den di recteur werden geprezen voor hunne toewijding, waardoor het mogelijk was geworden, ^oede resulta ten te verkrijgen. Nog werd medegedöeld, dat de cur sus met 51 leerlingen was begonnen, waarvan 48 de lessen tot het einde hadden gevolgd. Twee leerlingen hadden tusschontijds door vertrek de school verlaten terwijl een wegens onverschillgheid was verwijderd. Een diploma werd uitgereikt aan A. Braaf, Wierin- gerwaard, H Beers, Hoerhugowaard, T. Bakker, Cal. nii lantsoog, J. do Leeuw, Anna Paulowna; H. do Jon "Wieringerwaard, en P. Momtjewerf, Oudesluis. Voorzitter besloot zijne rede met eenigo woorden van hooge verdienste aan de nagedachtenis van den overleden leeraar, den heer Tates. VERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL. Aan het onlangs verschenen verslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, over het iaar 1924, ontleenen we, voor zoover het Schagen 'betreft, het volgende: De heer Oh. H. Th. Schmatz alhier is lid der Kamer voor het kleinbedrijf en», voorzitter der tot NOORDSCHARWOUDE. De voetbalclub Holland I had een Z.V.V.-combina tie van Zaandam op bezoek en verloor daarvan met 4-2. Holland 2 speelde een gelijk spel tegen N.V.V. 2 van Nieuwe Niedorp. Dihsdagavond speelt Holland 1 voor de seriewed strijden in Oudorp tegen D.T.S. 2. NIEUWE NIEDORP. Zondag speelde N.V.V. I haar derde nederlaagwed strijd tegen D.T.S. I (Oudkarspel), welke wedstrijd door N.V.V. op schitterende wijze werd gewonnen met 42. N.V.V. is tegenwoordig in goede conditie. Zoo vol houden jongens, en probeeren, van een nederlaag-, een overwinningswedstrijd te maken. N.V.V. II speelde met 7 invallers te Noordschar- woude, tegen Holland II, speelde gelijk Or—0. de Amundsenexpieditie te zoeken. DUITSCHLAND VOOR AFSCHAFFING VAN DEN C HE MIS C HEN OORLOG. Uit Genève, 25 Mei.. In de militaire commissie van kleinere gebouwen zajh ingestort. Ook de spoor wegstations hebben zeer ernstige schade. De berichten omtrent de aardbevingin Japan 'rijn nog zeer onvolledig, daar de telegrafische ver- bindingen met het geteisterde gebied verbroken de wapenhandelsconferentie legde hedenmorgen de rij'n. Osaka. Kobe en Kioto bleven voor brand Duitsche gedelegeerde von Eckardt de belangrijke gespaard, doch ernstiger is de toestand in de verklaring af, dat Duitschland bereid is zonder voor havenplaats Toyoka in de provincie Tango aan béhoud een conventie te teekenen die de afschaffing tie Japansche zee, waar het station en 3000 huiaen I van den chemiscben oorlog ten doel heeft. POLITIE. Gevonden: een haarspeldje. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Lodewijk Johannee van Rooijeiu oud 19 jaren, zoon van Gornelis Alexander WiBöm van Rooijen en van "Maria Paulina Dekoling. ONWEER. Tijdens het hevige onweer, dat zich Zaterdag bo ven onze gemeente ontlastte, werden 2 graskalveren van den heer M. de M. op Elba alhier, door den blik sem getroffen en gedood. Bij den heer Sch. op het Noord werd de electrische lichtgeleiding geraakt. Met een luiden knal sprong een stop stuk, terwijl op die plaats voor een oogen- blik een vuurstraal werd gezien. BENOEMD. r Tot aanspreker bij de S.t Lodewijksvereeniging al hier, is in de plaats van den heer M. Dekker, aan wien eervol ontslag is verleend, benoemd de heer Oh. Schouten, te Schagen. TEEKENSCHOOL. Zondag 24 Mei werd de Teekenschool voor Afn- bachtsleerlingen alhier met eene tentoonstelling van teekeningen, die in den winter van 1924'25 ver vaardigd waren, gesloten. De teekeningen, netjes ge rangschikt, naar klasse en volgorde van het onder wijs, waren in het gymnastieklokaal van de gemeen, teschool aan latten opgehangen. Het werk zag er al gemeen zeer netjes uit, zoodat de eerste indruk zeer gunstig was. Bij een nader onderzoek bleek ons, dat er goed methodisch gewerkt was, waardoor het on derwijs gemakkelijk vakkundig beoordeeld kan wor den. Wij zagen van het timmer- en metselvak, on der leiding van den heer Rezelman, meetkundige conctructies, houtverbindingen, metselverbanden. boogconstructies, kozijnen, ramen, deuren, uitslagen van trappen, hoek- en kilkepen en meer ander werk. De teekeningen van ijzer- en smeedwerk, onder lei ding van den heer La Feber, Helder, bestaande uit moetkundige constructies, uitslagen van plaatwerk, moerbouten, ijzerverbindingen, machine.onderdee- •len, kussenblokken, e.m.a. Het handteekenen word gegeven door wijlen den heer C. H. N. Tates. Het be stond uit natuurstudies: landschappen, dieren, bloe men, en planten, randen, motieven, symetrische fi guren, uithangborden, opschriften, en meer andere werkstukken. Het methodisch teekenwerk was vol- af'd. kleinbedrijf- Hij Iheeft nog tofc. 1 Januari 1928 al is i/id ritting, In 5 van de /9 door do Kaiinetd gevormde bijzondere commissies, heeft do heer SohmaJz ritung, nl. in de ommissie' van het liaix- delregister, in de verkeerscommissie, in do com missie Voor het marktwezen, in de commissie voor propaganda der Westfiiesohe kana ifplannen en ia de commissie voor (het bureau van advies. De Kamer drong- in 1924 aan op verbetering van den stoom? tramdienst AlkmaarSchagen, op verkrijg'baar stel ling van marktkaartcn voor Schagen en op aan sluiting op trein no. 3904 van Sdhagen maar Fries land. Gesteund werd een adres der Middenstands vereeniging alhier ter verkifjging van een streek net voor onze plaats m'et hare omgeving. De heef Sdhmai'z bracht voor de Kamer verslag uit int zake het Middenitandscongres. Betreffende de Sohager Eiervei'lngen lezen we in \het verslag: dato 14 Augustus kwam op ■verzoek van cte pluimveevereeniging „Westfriesland'' eei eierveiling tot stand. De aanvoer vanaf 14 Aug. tot 31 kDecember bedroeg 28^020 stuks, vanaf 1 Jan. ,25 tot en met 5 Maart '25 198283 stuks. Do hoogste aanvoer ibedroeg 39245 stuks op 5 Maart 1925. i Gememoreerd wordt verder, dat de Schager Han deldrijvende (dn Industrieele Middenstandsvereoni- ging 105 lbden telt, dat hare stiohting.'m als pui< giasverzekering ;en handelsavondschool, enz.uitsto kend werken, dat de Sohager winkelweek .van 20 23 September een succes geworden is en dat iu April 1924 een <autobusdienst in 't leven werd geroepen. Ten slotte volge nog een greep uit de cijfers be treffende het postkantoor Schagen in 1924. Ver zonden werden 3737 aangetookonde stukkon, ont vangen 8530. Ter invordering werden 16954 quitan ties aanngoboden tot een bedrag van 1-28)244. Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f-161861), tor- wij1!1 (het aantal verzonden telegrammen 2623 was en het aantal telefoongesprekken 8040. VERKOOPING. Vrijdagavond had ten overstaan van Notaris C. L. v. da Bergh de publieke verkooping plaats van de slagerij van den heer J. Ligthart te Den Haag. De uitslag was als volgt: lo. Woon- en winkelhuis, waarin- slagerij, met stal een erf, benevens dubbel woonhuis, gekocht door den heer C. Barsingerhorn te Weere, gem. Winkel, voor f 4100. 2e. Tuin, groot pl.m. 7 Aren, gekocht door den heer A. van Twuijver te 'Schagen, voor f 430. 3o. Slagerij-inventaris, gekocht door den heer K. Ploeger, te Schagen, voor f 127. Totaal opbrengst f 4667. Dl T ►vei H sch' lok ten |rep L Bik ;iee ;eli ari n er te gel vai ca£ Zu: Ire cal lyv I hel ma Bo. sta \Y< lij] Voor auto'9 en rijwielen moet Dinsdag 26 Mei om 8.32 uur het licht op. ALKMAAR, 23 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aange voerd: 20 paarden f-125375. 52 melkkoeien f280 425, pinken f-160200, 160 kalveren: nuchtere f10 tot 28, fok f 223'i, 110 schapen: vette f466J, overhouders f-4045, 269 lammeren f 2234, 24 schrammen f-25300, 134 biggen 10 weken f142 16 bokkein on geiten f-4—16, kleine bokjes f23.50. B oterprije: Xe soort f-O.95l.lZ'/a, 2e soort f 0.83 tot 90 et. Eieren: groothandel' f-5.606.60, kleinhandel 5.75 tot f-6.75. Eendeieren f5.60. ALKMAAR, 28 Mei. N.V. Eierveiiing voor Holl. Noorderkwartier. Aangevoerd: 100.0CO kipeieren: f3-—7.10. bruine f-6.807.30 per 100 stuks. 22000 Eendeieren fó.70 tot f-5.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 25 Mei. Alkmaarsche Exportvriling. Asperges. dikw*it f 4149, idem1 dikblauw £2885, per 100 bos. Aardbeden r 1.40—1.80 per 100 Kg., Bloemkoori f 1548 por 100 stuks, Rabarber f 10,20 tot 24.60. radijs f8.20—5.70, wortelen fll 20—16.70, uien i"8.207.80, por 100 bos. Spinalzie 0.10fll.40 per 100 Kg. Kropsla! fl.8ft4.90 per 100 stuks. Postelein 23—88 ot. per bakje. Komkommers f 16— f28 per 100 stuks. N0 ORDERMARKTBOND, Noordsoharwoude. 25 Mei. Bravo's fl.90, Deensche witte kool f 0.20—2, por 100 Kg. Aanvoer: 350 Kg. aardappelen, 8300 Kg. D. witte. TEXEL, 25 Mei. Aangevoerd: 85600 kipeieren: hoogste f7.20, laag ste t o. jrtiddenprijs f 6.40. per 100 stuks. ALKMAAR, 25 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanger woerd: 16 vette koeien f810600, 218 vette kaLveivni f60150, vette kalveren per ned. pond fl.251.50, 67 nuchtere kalveren slacht per stuk van f1232. 720 vette varkens zware per ned. pond 75 cfc. tof 77 ct. zouters 7274 ct.„ Londensohe 606? cfc. AMSTERDAM, 25 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd; 359 vette koeien, le kw. 1' 1.20l.óO. 2e kw. f 1—1.20 3c kw. f0.801, por Kg., 120 melk- en kalfkoeien f350600 per stuk, 189 vette kalveren le kw. f 1—1.10, 2e kw. f0.90—1, 3e kw. 80—OO.ot., per Kg., 140 (nuchtere kalveren f1213 per stuk, 114 schapen f4860 per stuk; 237 lammeren f21 f28 ner stuk. 713 vloesohvarkens, IIoll., le kw. 9192 ot., 2e kw. 8991 et. per Kg., vette (varkens 858/ ct. per Kg. AMSTERDAM, 25 Mei Binnenlandsohe granen. Tarwe, voer fll— 13.50, tarwe f1418 25, rogge f1415, haver f12— 13.75,gerst f 14—15.25, paarden boonen fll18, dui- venboonen f 1517.50, eapucijhei'8 f824, kl. gr.mee erwten f 1814,50, Kaap^ohe. erwten f 14177), br. mosterdzaad f7274, geel mosterdzaad f2934, blauw maanzaad f 54—56, karwuzaad f3334, alles per 100 Kg.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6