Rijwielen Voor de Schoonmaak. AUTO's, motoren en RIJWIELEN. DE 10 GEBODEN. Openbare Vergadering STR00H0EDEIN. 5 PI Lisier, s. D. A. P. A.LE.G.0. teAnnaPaulowna PAARD I Simon Omis, Zondag Isten Pinksterdag HEROPENING Jan 0. NÏEUWLAND, Het Yoordee- ligst voor schaber bias/aal? Vrijdag t.m. Dinsdag Tentoonstelling „Stad-Helder '25 30 JVLei tot en met 7 Juni. te Breezand. W. van der Vall Schagen - IJmuiden. Firma G. DE WAAilD, Hoogziide G150. Damesrijwiel gelegenheid tot Dansen. Profileert. Slechts zeer kort: Vanaf f 45. A. y. d. BERG, Timmerlieden 6-jarige Kef, Maarten Smit, Koegras. een flinke hulp in de Huishouding. een Bollenrooier PAARD Toonmaaier. C. Kuit, 't Buurtje. Wagenmaker, een Metselaar, Smidsknecht. PAARD CAFÉ ,,'t Wapen v. Barslngerhorn" Groot is mijn sorteering en extra laag mijn prijzen. Karpetten in Koehaar, Tapis Beige, Axmlnster en Coiigoleum enz. enz. Tapis Beige 12-els, geheel wol h f 20. Ledikanten vanaf f7.50 tot f30. Vloerzeilen, 183 i'M. br., v.a. f 1.25, f 1.50, f 1.65, f 185 enz. Jute Loopers vanaf 50 cent, Cocosloopers vanaf 60 cenl. China-matten, afgepast en van de rol, 16-els a f 4. Java-kapok, per pond 85 cent. Kapokken Oedstelien vanaf f32. Vlfrages en Bagdadstores in groote sorteering. Tafelkleeden in Gummi, Wol, Pluche en Velvet. Kapok-matrassen en Spiraal-matrassen, te een echte Bngrelacfeman te ^aarwohijnJijk de fcaak voor i en -dua niet allee er op *A W4 Ue *<A 3 a JQU V rU FPüooh toonde hier een lijn. Een Ier zou onmogelijk gehouden L_ gezet hebben, een Schot zou waareahijnlijk iete te beraden, daardoor iete te iang-zaain geweekt zijn, French, de Engelschman, was hior op en de top pporteman bij uitnemendheid. Het ging er om, een wedstrijd te winnen en met dien geest zelf bezield, wist hij ook ziin vermoeide gedecimeerde ruiterscharen te bezielen en voort ging het. De kansen stonden tegen hem in het vreemde land, het moeilijke terrein. Cronjé of Premoh, wie zou winnen? French won en droeg daartoe enprm veel bij tot het gunstige resultaat der Britten in dezen oorlog. Lord Roberts, de grijze veldmaarschalk, kreeg natuurlijk de grootste eer en tereoht, maar dan kwam French. Lattrn wij nu even zien, wat hot verschil hier is tussehen Roberts en Frondh- Roberts gaf de opdracht aan French om Cronjé af te snijden. Roberts was de strateeg, die aan de touwtjes trok en daardoor den oorlog won. Frenoh was de vechtgeneraal, de onvermoeide, bezielende rui ter-aanvoerder, die aan Oronjé den pas afsneed en dus den oorlog hielp winneh. Roberts was een strateeg, French was het niet Roberts heeft na den Boerenoorlog den wereld oorlog van 1914 voorspeld en getiaoht de opleiding der officieren van het Britsche leger te verbeterén. Roberts" heeft propaganda gemaakt voor een bre ken met verouderde begrippen en het oreëeren van een nieuw 'Britsch leger op modernen leest geschoeid. Men heeft niet naar Roberts geluisterd, men had immers de Navy, de heilige Navy (Mar rine)., French als commandant van het le Armée corps te Aldershot, heeft door goede discipline en uit muntend africhten, de troep tot een keurcorps gemaakt. Als Inspecteur Generaal van het Bntr eche leger heeft hij gezorgd, dat overal de africh ting van de troep utimuntend verzorgd was. In 1913 als Chef van den Britschen Gcneralen Staf was hij weer minder op zajn plaats. Waarom:' Ik meen het antwoord te kunnen gevea. Omdat hij geen strateeg en geen diplomaat maar een vecht generaal, geen organisator, maar een africhter van troepen was In het einde van 1913 trad hij reeds als Ohef van den Generalen Staf af en werd weer, maar nu als Veldmaarschalk, Inspecteur-Generaal van het Brit sche leger. Weer verzorgde hij op uitmuntende wijze de africhting van de troepen. Zoo barstte de wereldoorlog uit eli werd als van zelf sprekend Sir John French, de Veldmaarschalk, de aanvoer der van het Britsche Expeditionnaire Leger, terwijl de bekwame Sir John Uowans, hem als Generaal- Kwartiermeester ter zijde Zou staan. French was dus de Hindenburg, Cowans de Luden- dorf. French had een enorm moeilijke taak voor zich en het is voor mij als leek eigenlijk ongepast om een oordeel over- French te vellen. Ik meen echter gerust te mogen zeggen: French was noch strateeg, noch diplomaat. Beide factoren waren voor een met andere volken samenwerkend legeraanvoerder drin gend noodig. French miste beide factoren. French kwam met een heel klein leger tegenover een geweldige overmacht te staan, terwijl hij aan een kant een verslagen Belgisch legertje en aan den anderen kant een weifelend Fransch leger had. Ik weet niet of French meer bereikt zou hebben indien hij heter strateeg en diplomaat geweest ware. Een ding heeft hij echter bereikt, dat is de voor goed gevestigde dapperheid van het Britsche staande le ger en zijn eigen reputatie van kranig officier. Wij weten ons nog te herinneren, den terugtocht der Engelschen van Bergen in Henegouwen. Laat ik U vertellen, hoe-* de bekende legeraanvoerder van Kluck hierover dacht, doch nog even in herinnering brengen, dat de Duitsche generale staf het erop ge zet had om het Britsche leger door een enorme over macht te vernietigen of hoe dan ook onschadelijk te maken, ten einde daardoor tot Calais te kunnen doordringen. De Britten stonden om Mons, de Duitschers ln overwinningsroes: „Deutschland, Deutschanld tiber Alles", wisten zich in groote overmacht op den geha- ten Brit zonder wiens interventie men den Fran- zoos wel klein gekregen had en natuurlijk dan Bel gië en Holland en do rest ook wel afgezonden. In het einde van het jaar 1920 bevond zich te Ber lijn de Britsche kolonel Stewart Roddie en werd aan von Kluck voorgesteld: Eöccellenz General von Kluck Colonel Stewart. Roddie. Roddie stak de hand uit, von Kluck greep dien niet. Roddie, verbaasd, liet zijn hand zakken. Von Kluck zei daarop: ..Kolonel, U is de eerste Britsche officieT, dien ik het voorrecht heb sedert den oorlog te ontmoeten en nu wensch ik gevolg te geven aan hetgeen ik mij voorgenomen had aan dien eersten Britschen officier te zegg< WÊtBÊÊÊ meening is er in de geheele wereldgeschiedenis geen gen. Naar mijne militair feit, dat vergeleken kan worden met dat volbracht door 't Britsche Eerste Armée Corps, in den laatsten oorlog. Mijne bewondring voor dat leger is grooter dan ik in woorden kan brengen." Daarop stak van Kluck zijn hand uit en dien van Roddie hartelijk drukkende voegde hij aan zijne woorden toe: „Ik ben blij U te ontmoeten." Dit compliment mag men gerust aan French over brengen, want het was French die dit Eerste Armée Corps had afgericht en het was French die voor het geheele Britsche Expeditionaire Corps verantwoorde lijk was. Wat de samenwerking van French met „the French" (de Franschen) betreft, daarover hoort men in Frankrijk niet veel goeds. Zijn gemis aan diplo matie was hiervan de oorzaak. Het Fransche oor deel over French is, dat hij niet sympathiek was en een slecht strateeg. Ziet men naar de resultaten, van zijn offeniïef eerst op. Neuve Chapelle, dan op Festubert en ten slotte op Loos, dan is men geneigd de Franschen gelijk te ge ven. Trouwens, het is met elk Engelsch offensief ook onder andere hevelhebbers gegaan zooals ik, die de Engelsche hevelhebbers kene, reeds in het be gin van den oorlog tot mijn familie zelde: Gode be ware de arme Engelsche soldaten voor een geslaagd offensief, want geen Engelsch generaal zal weten wat met zulk een succes te doen, want: strategie nul. Maar met dat ai heeft French de Duitschers weten tegen te houden, in de lijn Ieperen-la Bassee en heeft, hij weten te voorkomen, dat de Duitschers naar Calais doordrongen. French wist ontegenzeggelijk zijne troepen rondom Ieporen soms tot wonderen van dapperheid en steeds tot taaie vasthoudendheid te inspireeren en toen hij einde 1915 het opperbevel neerlegde, was hij dan ook in het oog der Tommies (Engelsche soldaten) de held van Ieperen. Men kan niet anders zeggen, dan dat de Koning zoowel als de regeering de verdiensten van French behoorlijk beloond hebben. Hij werd Knight of St Patrick en Lord (Burggraaf) French en bevelhebber der Home Forces (troepen in Engeland bij een aan val of landing in Engeland zelf). In Augustus 1919 was hij een der Britsche aanvoerders die 50.000 p.st. (zeshonderdduizend gulden) als erkentelijkheid der Natie ten geschenke kregen. Hij was toen reeds on derkoning van Ierland en woonde te Dublin. De leren hebben nog eens geprobeerd hem van kant te ma ken. Met zijn auto rijdende, nabij het Phoenix Park, regende het plotseling vanuit een hinderlaag kogels en bommen. Het is een wonder dat Lord French er heelhuids is afgekomen. In 1921 was de tijd van het onderkoningschap om en men mag gerust aannemen, dat hij er niet rouwig om was. Door de eigenaardige houding der Britsche regeering tegenover de :Sinn Feiners was zoowel de onderkoning als het geheele Britsche militaire en ambtelijke personeel feitelijk opgesloten in het kas teel te Dublin. Er buiten waren zij absoluut aan een gewelddadigen dood overgeleverd. De koning verhief Lord French, toen deze in Lon den was teruggekeerd, tot Graaf, maar French haast te zich heelemaal niet om dien titel te aanvaarden en een naam op te geven, zooals dat gebruikelijk was. In onze kringen ging het verhaal, dat Lord French al mooi genoeg vond, dat zijne vrouw Lady French en zijn oudste zoon Honorable Mr. French waren. De familieverhouding was niet prima. Maan ein delijk werd het te gek en moest French toch wel den hem door den Koning geschonken titel aanvaarden. Zoo koos hij Earl of Ypre9, gedachtig aan de vele maanden van harden strijd Zijne vrouw werd nu Countess Ypress en zijn oudste zoon Viscount French. Het is zoo typisch met die titels. Ik heb hier twee brieven van den zoon met enkele maanden verschil, de eene is geteekend: I. M. French (toen was zijn vader Viscount French en hij du» slechts Honorable Mr.) en de andere is geteekend: French. toen waa zijn vader Earl en hij ais „troonopvolger' Viscount. De Engelsche Tommy noemde den Earl of Ypres: den Earl of Wypers. De Y wordt in bet Engolsch uit gesproken als „wij", dus zegt de Tommy, is Ypres Wijpers. De Franschen spreken keurig van: „Iep"; wij Hol landers van: „Ieperen", de Britten bootsen de Fran schen na en zeggen: „Iepre" en de Engelsche Tom my zegt: Wijpers! Op een goeden dag bezocht koningin EHsabeth van België oen hospitaal met gewonde Engelsche Tommies. Men vroeg haar om speciaal „Tommy" van bed 5 wat langer te blijven. Dus vroeg zij naar het verhaal zijner verwonding. Tommy vertelde en sprak van: „Wijpers", du ko ningin verbeterde: „Iep", Tommy vertelde verder en altijd weer: Wijpers en de koningin altijd weer da delijk daarop: „Iep." Toen de koningin weg was, zei de verpleegster Nou, do koningin ia lang bij je geweest, een lieve vrouw. Ja, zei Tommy, een echte lieve vrouw, alleen was het lastig, dat zo zoo vreoselijk den hik had. Lord French was eon inaand geleden ziek gewor den, eerst ging het wat beter, toen plotseling liet be richt kwam, dat hij zich naar Deal, ten noorden van Dover, in Kent, had laien overbrengen. Het schijnt dat hij in het graafschap, waar zijn wiog gestaan had ook heeft willen sterven, want een week later was French niet meer. Hij is 73 jaar oud gestorven in Deal Castle, waarvan hij „Captain" was. Captain of Deal Castle is een eeretitel, verband houdend met traditie, waar aan Engeland zoo rijk is. De Captain of Deal Castle heeft dat kasteel ter be schikking en kan genieten van het schitterende uit zicht op 't Engelsche Kanaal en naar de krijtrotsen, van de Engelsche kust. die grillig uit- en inspringt. Zoo heeft hij waarschijnlijk het oog nog kunnen richten naar Ripple, aart zijn kinderjaren, naar Do ver, om aan zijn jongens- en adelborstenjaren terug te denken. De Captain of Deal Castle kon van zijn ziekbed met trots naar de kusten van Engeland zien, kon bij een helderen dag met trots het oog richten naar Ca lais, want hij is de beschermer geweest van Calais en daardoor van de EngelBche kust. Met John French, Earl of Ypres is een goed die naar van Engeland en het Engelsche vorstenhuis heengegaan. in den kost gevraagd, voor den hooibouw. j. HOOGSCHAGEN, Rijksweg 85, Koegras. Advertentiën. Dankbetuiging. Getroffen door zooveel blijken 'Y van belangstelling bij ons gouden '^'Huwelijksfeest, betuigen wij langs dezen weg aan Familie, Buren dfl Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot en Vader in den ouderdom van 52 jaar. Wed. S. OMIS—Pool en Kinderen. De Haukes, Wieringen, 27 Mei '25 Vrienden en Kennissen onzen har- telijken welgemeenden dank. Deze dag zal steeds in onze herinnering blijven voortbestaan. Mt. WITSMEER en Echtgenoete Lutjewinkel, Mei 1925. van het opnieuw gerestaureerde Hotel Pension „D O I N Z I C H T" ie Callantsoog, voorheen Wed. |TEKELENBURG, onder nieuwe Directie. Bal na. Entree Vr^j. Aanbevelend, Directie JANSEN* BlIRGERBRUG. TEL INT. No. 3. Reparaties, Onderdeden, Benzine, Oiirën en Banden. De Wereldberoemde film Hel aroolsle nimwe werk van Cecil B. De Mille. Hel meesterwerk van de Parnmounl Het is verdeeld in 2 tijdperken Het tweede deel verplaatst ons in de modorne samenle ving, het geheel teltUacten. De Pers zegt: Het Handelsblad ....er is geen film die „De Tien Ge boden" overtreftwaarin men dingen te zien krijgt, die het beste gekwalificeerd worden met gigantisch dat zijn tafereelen van zoo groote 4 volmaaktheid als men zelden op het witte doek te zien krijgt en zóó massaal deze zeker nog nooit te zien zijn geweest Trots enorme kosten, dit reuze Pinksterprogram ge wone prijzen. Alle vooral, beginnen om HALF 9 uur. MATIINEE's OM 3 UUR. Kinderen vanaf 15 ct. Was bij Tuschinski 3 weken uitverkocht I Vrijdag eersle vooral, om HALF 9 uur. Zie de prachtrecfame aan het Theater! w. SMULDERS. 99 Scheep- en Luchtvaart, Radio, Gas, Electriciteit, Reddingwezen, Visscherij, Handel en Industrie, OPENING ZATERDAG 30 MEI, 's namiddags 5 uur. Dagelijks geopend van 10 uur voormiddags tot 12 uur 's nachts. (Zondags van 12 uur tot 1 uur.) Geïllustreerd beschrijvend programma overal h 25 cent verkrijgbaar. Dinsdag 2 Juni Feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan van het GROOT NOORD-JiOLLftttDSCH {{AttAAb. Demonstraties met onderzeebooten en Watervl egtuigen op het Marsdiep. Zeilwedstrijden voor Sloepen en Visschersvaartuigen. Gelegenheid voor Passagiersvluchten met. een vliegtuig van de Kon. Luchtvaart Maatschappij. Boottochten op het Marsdiep. ald. Anna Paulowna. op Zaterdag 30 Mei, des avonds 8 uur, in het lokaal van den Heer Jb. BORST SPREKER: van Heiloo. Onderwerp Waar het bij de Stembus om gaat. Entree 10 cent. Debat gewenscht. HET BESTUUR. Heeren-Modes, Hoeden- en Pettenmagazijnen, Koopt thans Wij brengen voor ieder hoofd en iedere beurs een goed passende Stroohoed. Prijzen f 1.15, f 1.75, f 1.85, f 2.45 en hooger. Schitterende Collectie Zoraer-Overhemden, waschecht (jasmodel). Fantasie-sokken in wol, Fille de cosse en katoen, Zelfstrikkers, Strikjes, Bretels, Sokophouders enz. Dop- en Deukhoeden, Eng. in enorme keuze. Petten ^inder"Stroo~ en Linnen hoedjes, Overhemden, Blousen, Sport- en halve kousen. Dames-Kousen in de laatste Mouveaufé's. Aanbevelend, TE KOOP: 1 gebruikte in prima staat en Meisjesrijwiel. Engelsch werk. Prijs laag. A. v. d. ;BERG, Anna Paulowna. GYMNASIUM ALKMAAR. AANGIFTE van LEERLINGEN kan vóór 20 Juni a.s. schriftelijk met spgave van naam en voorna men (ook van Ouders of Voogden), geboortedatum en -plaats, laatst bezochte school en adres. Mondeling eiken Vrijdag van 11—12 uur bij den Rector geschie den. Het eerste toelatingsexamen begint 9 Juli a.s. 's morgens 9 uur De Rector, P. VRIJLANDT. Uitreiking van de bekroningen op Znodag 31 Mei a.s., in .VEERBURG". In de tent Aanvang 7 uur. Entree 50 cent- HET BESTUUR. Beste nieuwe Engelsch werk met langd. garantie- Vraagt inlichtingen. Rijwielhandel Anna Paulowna. gevraagd, voor geruimen lijd werk, bij P. TUIN, Aannemer, t Zand. Te koop: een beste zwarte Merrie, Bakwagen, Sportkar en Tuigen. Te zien en te bevragen bij G. DE HEER, Oude Niedorp. gebruikt, iy l»lechts een paar maal gebruikt, voor f 350,—, bij Gevraagd tegen 1 Augustus: Adres P. MEULEVELD, Moerbeek, gem. N. Niedorp GEVRAAGD: tevens eenigszins op de hoogte met schuurwerk en planten, door G. A. PREIÏDE Breezand. voor den hooibouw gevraagd, tot Augustus of September. W. KROON, Kamp, Schoorl. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan als Gevraagdeen aan de Machinale Rijtuigmakerij JONK. Telefoon No. 2. Kolhorn. TERSTOND GEVRAAGD: bij C. KEI/ZER, Dorpen, Schagen. Voor direct gevraagd een flinke Smidsknecht, bij A. WEZEL. Burgervlotbrug. Gevraagd een in den ko9t voor den Hooibouw, bij C. GUTKER, Schagerbrug. TE KOOP OF TE HUUR: Het vanouds bekende te Barsengerhorn. v.h. N. dejong. AdresJ. Schenk Az., C. Smit Gz. Aanbevelend,

Schager Courant | 1925 | | pagina 3