VAN DIT EN VAN DAT k EN VAN ALLES WAT DAMRUBRIEK. Site ■W» Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 30 Mei 1925. No. 7646. PANTOMIME HET AQUARIUM. ROMMELKRUID. m m m 0 m M 0 m m m m a y" c. ANDERE TIJDEN, ANDERE ZEDENII (In Utrecht zal een school worden opge richt, ter bestudeering van de oorlogsgassen en den fweer ervan.) i Nederland krijgt dus zijn „gas-school", 't Oude Utrecht heeft de eer, Wij gaan steeds met de beschaving Regelmatig op en neer! Eischt de toekomst vlammenspuiten, Dan bestellen we ze ras, Nu vraagt onze legerleiding Om een portie mosterdgas! I In het centrum van ons landje, In het vreedzaam, grijze Sticht, Wordt naast de vee-artsenijschool Een voor menschen opgericht! Daar gaan we eens bestudearen, Wat nieuwsgierig en geleerd, Met als proef de jongste lichting, Hoe men gassen consumeert! 1 f Hoe ze door je longen vreten, Door je nieren en je maag, Of ze roestverwekkend werken Op een hooge gouwen kraag! Of het mosterdgas zoo erg is, Als van Embden nu wel zegt, En het percentage dooden Bij een schappelijk gevechtl! 1 Hoe een wijze burger handelt, Als een gifwolk langs do straat Door z'n brievenbus of schoorsteen Doodelijk naar binnen slaat! Hoe een zuig'ling moet geholpen, Die met paarsgevlekt gezicht En een opgezwollen lijfje Stervend in z'n wiegje ligtlt DE EERSTE HONDERD PASSEN. dijsvisch, die in Japan en China leeft in stilstaande wijze leed wordt gedaan. Op Tahit? is het de gewoon- poelen. Dit prachtige vischje, dat 7 8 c.M. groot wordt, is heel goed In een klein kameraquarium te houden en houdt het zelfs in troebel water uit Het is in 1869 door een Fransch officier ingevoerd en wordt tegenwoordig heel veel gekweekt. De rug- en aarsvin en de bovenste en onderste te, dat de familieleden zich na een ernstig sterfgeval het lichaam met scherpe zeehonden tanden verwon den. Op de Sandwich-eilanden bestond vroeger de ge woonte, dat bij den dood van een hoofdman alle mannelijke onderdanen een tand werd uitgeslagen, 0, we gaan weer kalm aan 't reek'nen Voor 't geval men ons „vergast", Ieder gasje krijgt zijn nummer In de groote glazen kast. En de middelen tot afweer Voor het dreigend gasgevaar Staan gereed, een plankje lager, Zeer neutraal, maar oorlogsklaartt Nederland heeft dus gekozen, Dit is 't slot van het verhaal, Onder de beroemde leuze: „Want ize doen het allemaal 1" Jammer, dat we door den afweer Met dit militair venijn Zedelijk en in de toekomst Zoo ontzettend weeTloos zijn!!! Nieuw-levenmaand 1925. Alle rechten voorbehouden! KROES. stralen der staartvin zijn hij zond er lang, vooral bij en alle vrouwen de ooren werden afgesneden, het mannetje en in den paartijd. Dan pronkt het In het oude Rome kwamen klaagvrouwen bij het als een pauwhaan voor zijn wijfje. De grondtoon lijk weenen. De familieleden waren bij de plechtig- van het lichaam Is groenachtig bruin of grijs, met heid aanwezig, evenals muzikanten, dansers, en blauwgroene en roodachtige strepen, rondom het tooneelspelers, die hun vertooningen gaven, zooals lijf, vooral aan de zijden. De vinnen spreidt het her- het bij een stergeval paste. Het was den familiele- haaldelijk uit, die daarbij de prachtigste kleurscha- den streng verboden eenig sieraad te dragen. Do keeringen vertoonen en met een blauwen zoom om- vrouwelijke familieleden waren tegenwoordig mat rand zijn. De eerste stralen der buikvin zijn draad- loshangend haar en sloegen zich op de borst, hierbij vormig verlengd en prachtig oranjerood gekleurd, allerlei jammerklachten uitende. M Ondanks de prachtige kleuren en de drukke liefdes verklaringen ontvlucht 'het wijfje haar pronkend HET ONDERWIJS IN MAROKKO, mannetje telkens. Toch houdt het vol, het draait De correspondent der Nieuwe Rotterdamsche Cou- steeds om zijn wijfje heen en spreidt de vinnen uit. rant vertelt in zijn blad het een en ander over zijn Af en toe zwemt het driftig naar de oppervlakte om ervaringen uit Marokko. Hij schrijft: een nest te bouwen. Het hapt luchtbelletjes op, slikt net inheemsche lager onderwijs in heel Fransch die eerst in om ze met een slijmerig speeksel te om- Noord Afrika eischt niet veel omhaal, In een leeg geven en blaast ize dan weer uit Zoo bouwt het tus- lokaal of zelfs in 'de open lucht zit de leermeester schen de liefdesverklaringen door een groot schuim- te midden van zijn discipelen op den grond,, allen nest. met de beenen gekruist onder het lichaam. Van Als het wijfje eindelijk de eieren legt, vangt het '9 morgens vroeg tot in den avond dreunen de leer- mannetje die op in de trechtervormig omgebogen ungen de koranverzen op, die hun in het geheugen vinnen en bevrucht ze met zijn schuimnest. Dit lief- worden gestampt. Steeds het lichaam voor en achter- despel herhaalt zich eenige keeren onder het nest, over wiegend zingen zij door elkaar de heilige woor- tot er 2 300 eieren zijn gelegd. Het mannetje be-<jen Van wijsheid. Van het derde, vierde of vijfde waakt de eieren zorgvuldig en houdt er geen oog af, jaar af begint de schoolleeftijd. De kleinen zitten n. We beginnen met een beschrijving van eenige be woners der verwarmbare aquaria, omdat deze aar- vischjes ook bijzonder geschikt zijn voor een warmwater kameraquarium. Vele van die tropische vischjes, die in hun vader land in stilstaande poelen en plassen leven, stellen zich tevreden met een klein kameraquarium zonder stroomend water en «zonder inblazing van lucht. Al leen is het noodig het aquarium goed te beplanten jmet exatische waterplanten, vooral Vallisneria spi- jralis en Waterpest, die voor voldoende zuurstofbe- ireiding zorgen. Het aquarium zelf moet voorzien zijn van een verwarmingskegel in 't midden van den 'bodem, waaronder een petroleumlampje geplaatst kan worden, om de temperatuur van het water op voldoende hoogte te houden gedurende den winter. Ruim 20 gr. C. is de beste temperatuur voor de mees^ te tropische visschen. In een dergelijk aquarium zijn onderscheidene vischjes best tot voortplanting te brengen. Wij hebben zelf zoo'n bakje in de huiska mer staan en verlustigen ons dikwijls in het inte ressante spel der kleurige visschen. Voor 6 k 10 gulden is zoo'n aquarium met ijzeren lijsten en spiegelglas te verkrijgen in speciale winr kels te Amsterdam, waarschijnlijk ook wel in ver schillende kleinere steden. Men begint met op den bodem een laagje turfstrooisel te leggen, waarin alle schimmels en leven vooraf gedood worden met ko kend water Daarop legt men een laagje goed uitge- wasschen metselzand. De plantjes worden met de worteltjes door het zand heen in het turfstrooisel geplant en dan kan men den bak voorzichtig met water vullen, dat liefst niet kouder mag zijn dan W gr. C. De visschen kunnen er dan direct in ge bracht worden. Bij het vullen met water dient men er voor te zorgen, dat het zand niet wegspoelt. Een probaat middel is, eerst een stuk papier op de plant jes te leggen en daarop voorzichtig het water te gie ten. Alle benoodigdheden kan men in bovenbedoelde winkels koopen, Voor 10 15 gulden kan men alles volledig in orde hebben, planten en eenige vischjes inbegrepen. Een aardig vischje, dat ook in het Amsterdamsche aquarium te zien is, is de Japansche paradijsvisch, Mn ftls sierviech gekweekte variëteit van den para want het vrouwtje is niet te vertrouwen, en peuzelt ze graag op. Het beste is dan ook, na het leggen der eieren, het wijfje uit den bak te verwijderen. Bij een temperatuur van 25 gr. C. komen na 36 k 48 uren de eieren uit. Draadvormige doorzichtige, slechts een millimeter lange vischjes met donkere oogstippen krioeleD onder het 9chuimnest en in de naatste omgeving. Na 4 a 5 dagen moet ook het mannetje verwijder! worden, daar die ze dan begint na te jagen en op te peuzelen. Maar die eerste da gen is het één en al zorg en zwemt het al pronkend onder het nest heen en weer. De jonge vischjes gedijen het best hij een tempe ratuur van 25 gr. C. en in een waterhoogte van 10 A 12 c.M. Men kan ze voederen met fijngewreven visch- voer. Zij groeien dan snel en kunnen spoedig fijn geschaafd rauw vleesch tot zich nemen. M. ROUW-GEBRUIKEN. De eeuwen door hebben de menschen gerouwd om hun dooden. Ook tegenwoordig gebeurt dit nog. Al zijn de rouwvoorschriften niet meer zoo streng ve len houden er de hand niet meer aan1 toch klee- Alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. Amelfi WK, Winkel. 1 Deze week een tweetal problemen van J. Sterk te Hoogwoud. PROBLEEM No. L ZWART. K! -SVTT. Stand Zwart, 13 schijven, op: 6 8 10 tot 15 17 19 20 21 24. Stand Wit, 13 schijven, op: 28 tot 31 33 34 35 37 41 42 43 49 50. Op de volgende aardige manier wint Wit in bo- venstaanden stand. Wit: 2822, Zwart 17 48, Wit 41—36, Zwart 24 33, Wit 42—38, Zwart 33 42, Wit 31—26, Zwart 42:31, Wit 36:9, Zwart 14:3, Wit 30—25, Zwart 48 30, Wit 35 2. De eindstand is voor Wit gewonnen. Een goed probleem, hoewel niet moeilijk. De diagramstand verraadt al dadelijk waar het heen moet PROBLEEM No. 2. ZWART. altijd met een beschreven plankje voor zich, waai op de verzen geschreven zijn, die zij bezig zijn af te dreunen. Vele scholen van dezen aard heb ik bezocht maar zelden heb ik gezien, dat het lezen en schrij ven onderwezen werden. Altijd klonk hetzelfde ma chinale gedreun. De schoolgang Is een karwei voor de arme kleinen. De duur van 't dagelijksch onderwijs is plaatselijk zeer verschillend, maar altijd veel te lang. Ik ben wel in plaatsen geweest, waar de kleinen voor den middag van zes tot twaalf uur koranverzen opzegden en dan. na twee uur middagpauze, weer tot den avond b.v. tot zes of zeven uur! Herhaaldelijk is het gebeurd, dat ik, een schooltje binnengaande, den meestal ouden schoolmeester rus tig slapende vond te midden van zijn leerlingen, die onverstoorbaar verder gingen met het zangerige opdreunen en oneindig herhalen van hetzelfde vers. Vele Arabieren hebben mij verzekerd dat het den gan9chen langen dag opzeggen van dezelfde verzen zoo onweerstaanbaar slaapwekkend is, dat het kind op warme dagen als in droom meedoet. Men ziet dan ook kleinen met open oogen zitten slapen. Is de meester te ruste gegaan, dan valt ook menige leerling om. Wee dezen zwakken, als hun onderwij zer dan eerder ontwaakt dan zijn. Menigmaal heb ik strafoefeningen gezien, uitgevoerd door een nog slaapdronken paedagoog, die geen ander middel wist om zijn verlegenheid te verbergen, dan de kin den de menschen zich nog vaak in het zwart, als één der naaste familieleden gestorven is, of men deren te kastijden, welke hij op lijn ronde had be- draagt een rouwband om den arm. Bij natuurvolken komen soms de meest zonderlin. ge gebruiken voor als teeken van rouw. Zoo zijn er, trapt. Deze scholen zijn de grondslag van alle ontwikke ling in Marokko en in het Zuiden van Algiers en die zich een vinger afsnijden, als een der naaste fa- Tunis, voor zoover de Franschen geen moderner milielden gestorven is. Men heeft Indianenstammen inrichtingen van onderwijs er naast hebben opge- aangetroffen, waarvan sommige lieden maar één richt. En zelfs als dit wel het geval is, blijft nog het vinger meer over hadden. Die hadden dus negen gezag van deze scholen overwegend, een gezag, waar naaste verwanten door den dood verloren -en zich aan de Franschen zoo weinig mogelijk tornen. Be- telkenmale een vinger afgesneden. Een dergelijke palingen van schoolplicht zouden overbodig zijn, drang tot zelfverminking trad voora' aan den dag, daar de godsdienstige voorschriften van den islam zoodra een opperhoofd van een stam gestorven was. van zelf alle kinderen naar de scholen zenden wier Dan kwelden de krijgslieden, de weerbare mannen, ouders of voogden maar eenigszins in staat zijn hen zich op de vreeselijkste wijze. Verschillende li,- onderwijs te laten genieten. En duurte hoeft zelden chaamsdeelen werden afschuwelijk verminkt. Die een beletsel te zijn! zucht tot verminking gaat soms zoo ver, dat ook de Toch zijn er gevallen, zelfs in de steden, waarin ▼Touwen er de dupe van worden. Ook zij moeten bet normale onderwijs voor kinderen onbereikbaar zich laten welgevallen, dat haar op de eene of andere blijft. Het had' mij getroffen, vooral te Fez, dat men 1 6 1 8 11 §g 8 11 H m B 16 11 IK 21 n ÜP V 26 9 11 B HP 31 Yji%& 36 8 il 41 s n 46 n 0 WIT. Stand Zwart, 8 schijven, op: 5 6 12 13 14 22 23 24, dam op 50. Stand Wit, 11 schijven., op: 11 21 32 33 37 39 41 43 44 47 48. Bovenstaand probleem is zeer belangrijk om de aardige bewerking van het motief waar de stand is op gebouwd. Zoo oppervlakkig is de stand ver van mooi en bijv. na 33—29 als eerste zet van Wit is er reeds belangrijk voordeel. De auteursoplossing is ech ter als 't volgt: Wit: 3228, Zwart 0 28, Wit 28 10, Zwart 5 14, Wit 33—29, Zwart 24 33, Wit 39:10, Zwart 50:5, Wit 41—36, Zwart is nu gedw. 546 te spelen, want op 541 volgt 36—31 en 47 36. Op dit motief is het probleem samengesteld. Na 5:46 Wit 3631, Zwa 26 37, Wit 4741 en Zwart kan nog z'n schijf offe ren en staat vast in de werkplaatsen in de 9oeks zooveel kleine knaapjes aan het work^ziet. Het zijn vooral de kleermakers, die slecht uitziende reumessen, vaak niet meer dan zes jaar oud, in hun dienst hebben. Zij laten hen de spln-klossen draaien of zelf9 reeds naaiwerk doen. Deze kinderarbeid van langen adem doet den 'Europeaan pijnlijk aan. Men vertelde mij, dat dit meest kinderen waren, die als weezen op kosten van het algemeen werden opgevoed. Men had er het geld niet voor over om ze naar de koran school te sturen. Daarom zond men ze naar den winkel van den een of anderen kleermaker, die hen liet werken en tegelijkertijd bij wijze van vergoeding, wat koranverzen leerde. Slechts een ambachtsman, die daartoe in staat was, kon weeskinderen in zijn dienst krijgen. In sommige winkels zag men inderdaad een heel schooltje van de kleinen bijeenzitten. Het bleek mij echter uit allerlei ervaring, dat er meer van het werk dan van het koranonderwijs terecht kwam. Het spreekt van zelf, dat men nooit meisjes in de scholen aantrof. Hoe sterk de traditie, van de doch ters niets te laten leeren, zelfs nog bij' Europeeach opgevoede moslems, voortleeft, leert bijzonder duido- lijk het volgend geval. In den strijd tegen de Franschen (18411847) was de secretaris van den vermaarden Algerijnschen vrij heidsheld Abdel Kader gesneuveld. Zijn zoontje was

Schager Courant | 1925 | | pagina 13