Kan de Landbouw uit Tariefver- booging voordeel trekken? Binnenlandse^ Nieuws. Zegden wi£ t« veel, dat de aanval op de coalitie 1 Juli a.s. allerminst hopeloos is? Men zal misschien denken, dat onze rekening te optimistisch is. Het ls natuurlijk mogelijk, al wordt onze meening gedeeld door vele mannen van rechts, die in staat zijn de po sitie van hun eigen troepen te overzien. Doch Z8lfs indien de coalitie slechts op 52 of 51 zou worden Wj ruggebracht, gelooft go dan niet, dat de regeerkracht van het kerkelijke Kabinet, toch reeds zoo vaak op zware proef gesteld, dan geheel gebroken zal zijn? Waarlijk, er ls een goede kans om weldra van het roomschcalvinistischo verbond verlost te worden, al moet hier aanstonds aan toegevoegd worden, dat dit niet met toekijken zal worden» bereikt. Daarvoor zal groote inspanning noodig zijn, vooral waar vancoa- litiezijde nu reeds een uitstekend georganiseerde ac tie wordt ontwikkeld. JL P. STAALMAN OP HET OORLOGSPAD. Dinsdagavond j.1. trad voor do afdeeling Den Haag van den Christ-Democratischen, Bond als spreker op het oudrTweede Kamerlid de heer A. P. Staal man. De bestuursleden van de Protestantsche Volkspar tij, de heeren mr. A. R. van de Laar en dr. J. van Dorp, beiden uit Gendringen, hadden het voornemen te kennen gegeven op deze vergadering te debattee- ren, hetgeen hun echter niet zou worden toegestaan; tenzij zij. zouden intrekken hetgeen zij ten aanzien van de Chr.-Dem. Federatie hadJden verkondigd in woord en geschrift, wat det federatie als laster be schouwde. Beide heeren waren ter vergadering aanwezig. Nadat do heer Staalman zijn rede had geëindigd, begaven de heeren Van de Laar en Van Dorp zich naar het podium om zich als debater op te geven. De voorzitter legde hen een verklaring voor die zij te onderteekenen, hadden, dat zij hun lastertaal introk ken. Zij wenschten deze verklaring niet te teekenen. De heer van de Laar ontstak in woede on begon do vergadering toe te spreken, hetgoen hem verder belet werd door bestuursleden van den Christen-De- mocratischen Bond!. De heer van de Laar, die boven alles uit trachtte te schreeuwen, werd bij zijn kraag gepakt en het trapje afgeduwd. Hierop ontstond een hevig tumult De leden der Protestantsche Volks partij liepen naar het podium en eischten dat de heer van de Laar het woord zou krijgen om zich te verdedigen tegenover beschuldigingen, aan zijn zijn adres geuit. Mr. van de Laar en dr. van Dorp kregen het woord niet. Na een langdurig lawaai werd de rust hersteld j en had eenig debat plaats over het door den heer Staalman gesprokene. De voorzitter deelde nog mede, dat hij alles ge daan had om de breuk met de heeren van de Laar c.8. te heelen. (Interrupties: niet waar!) Na dupliek van den heer Staalman, die voortdu rend geïnterrumpeerd werd, werd de vergadering ge sloten. VAN EEN ONDANKBAREN VELDWACHTER... In een Friesch dorp was de chronometer van den veldwachter, waarmede deze de snelheid van pas- seerende motorrijtuigen controleert, stuk geraakt. Hij leende een stop-watch van een dorpsgenoot, die ook motor rijdt. Met het geleende horloge contro leerde de politieman nu ook diens .eigenaar, die te hard reed en do wet kent geen uitzondering procesverbaal volgde. De eigenaar heeft toon on middellijk zijn chronometer terug gehaald. Tel. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Bij besluit van 16 Doe. 1919 werd ten behoeve van do herstelling der Nederd. Herv. kerk met toren te Callantsoog een subsidie van f 3000 verleend, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door het Rijk, het gemeentebestuur van Callantsoog, de Nederd. Herv. gemeepte aldaar en de Synode der Nederd. Herv. Kerk bijdragon onderscheidenlijk van f 12.160 f 3000, f 1160 en f 5000 zouden worden toegezegd of beschikbaar gesteld. Door verschillende omstandigheden is eerst thans de uitvoering dezer herstelling ter hand genomen. Om verschillende redenen stellen Ged. Staten thans voor de aan het provinciaal subsidie verbonden voorwaarde te wijzigen in dezen zin, dat de voor de Synode en de Nederduitsch-Hervormde gemeente te Callantsoog genoemde bijdragen onderscheidenlijk van f 5000 en f 1160 worden vervangen door bijdra gen onderscheidenlijk van f 3000 en f 1436. Verschillende instellingen genoten een provinciaal Subsidie, onder voorwaarde, dat ook het Rijk en de belanghebbende gemeente geldelijken steun verlee- nen, welke niet minder zal mogen bedragen dan de daarvoor in de desbetreffende besluiten genoemde minima, Het is reeds meermalen voorgekomen, dat aan deze voorwaarde niet geheel werd voldaan, om dat de bijdragen, hetzij van het Rijk, hetzij van de gemeente, elk afzonderlijk genomen., te laag waren. In. verband met de bewoordingen van de besluiten geeft dit aanleiding tot moeilijkheden bij de uitbe taling der provinciale bijdragen. Ged. Staten stellen nu voor hen te machtigen de bedoelde subsidies uit te betalen tot het volle bedrag indien de door het Rijk en da gemeente toegekende bijdragen te za-men een gelijk of hooger bedrag vor men dan de som van de voor het Rijk en de ge meente in dz provinciale besluiten genoemde mini ma en, indien dit gezamenlijk bedrag lager is, het prov. subsidie naar evenredigheid te verminderen. Het Neef. Olympische Comité to 'sGravenhage heeft zich tot Ged. Staten gewend met het verzoek te bevorderen, dat de provincie Noord-Holland in de kosten der spelen van de IXde Olympiade eene bij drage toezegge van f 100.000. Nu Amsterdam aangewezen ls als plaats, waar in 1928 tie Olympische spelen1 zullen worden gehouden en dus de belangen van dit gewest bij het welslagen der feesten in sterke mate zijn betrokken, komt het Ged. Staten voor dat er alleszins termen bestaan het verzoek in gunstige overweging te nemen. De I omstandigheid, dat het Rijk gemeend heeft zijn steun I te moeten onthouden, heeft in die opvatting geen wijziging gebracht. Intusschen zijn Ged. Staten van oordeel, dat de door de provincie te verleenen steun niet moet worden gegeven door het verstrekken van eene bijdrage in ééns. Immers in dat geval zou, ook indien de uitslag der spelen in financieel opzicht zeer gunstig mocht zijn, de bijdrage der provincie niettemin in haar geheel moeten worden gegeven.: Ged. Staten zouden er daarom de voorkeur aan go- j ven den gevraagden. steun te verleenen in den vorm j van deelneming in het waarborgfonds, dat ten be~-1 hoeve der spelen is gesticht. Zij geven in overweging het bedrag dier deelneming te bepalen op f 100.000 en het vaststellen der voorwaarden,, waaronder de deelneming zal geschieden, aan Ged. Staten op te{ dragen. J In handen van God. Staten- om praeadvies was ge- eteld een adres van het Comité ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot Noordholl.Ka- naal,* houdende verzoek in de kosten van een in verband met deze herdenking uit te geven gedenk boek een prov. subsidie van f 500 te mogen ontvan gen. De kosten daarvan worden in totaal op f 6400 geraamd. Ged. Staten zijn van oordeel, dat bij het uitgeven van het bovenbedoelde gedenkboek het be lang der provincie niet in die mate is betrokken, dat een uitgaaf van f 500 daardoor zou zijn gewettigd; zij adviseeren in afwijzenden zin op het verzoek te beschikken. OPGELICHT. Een Amerikaan, die met zijn echtgenoote een be zoek aan Europa brengt, maakte verleden week in Londen kennis met een Engelschman, die met hem wenschte mee te reizen naar Nederland. Het drietal ontmoette in den Hoek van Holland een Ier, met wien ook vriendschap werd gesloten. Het geheele gezelschap trok naar Den Haag, waar de vrouw van den Amerikaan haar Intrek nam In een hotel. De Ier en de Engelschman hadden hun bagage aan het station laten staan. De drie mannen gingen fuiven in een café in Den Haag. De Amerikaan,. die het best bij kas scheen, zou het gelag betalen, letterlijk en figuurlijk. Hij legde zijn portefeuille op tafel, waarin 1300 dollar zal, Zoogenaamd schertsende wij ze nam de Engelschman de portefeuille van tafel en liep or mee de straat op. Toen hij na eenlgen tijd nog niet teruggekomen was, en de Amerikaan onge rust word, zeide de Ier: „Stel je gerust, hier ls zijn geldkistje met 500 pond" on hij zette oen kistje voor den Amerikaan neer, Tegelijkertijd ging de Ier zoo genaamd zijn vriend zoeken, maar hij verdween voor goed. De Amerikaan begreep toen, dat hij was be stolen, en spoedde zich naar het station, waar-{ie bagage van den Engelschman en den Ier echter reeds was afgehaald. De politie werd in de zaak ge mengd en deze opende het geldkistje. Er was enkel een sleutel in. GEEN LICHT GENOEG. J. V., die uit de cel onder 't raadhuis te Warmond waar hij, verdacht van inbraken, voorloopig was op gesloten, was ontvlucht, is in Den Haag aangehou den en vervolgens naar Warmond teruggebracht. Hij was naar Den Haag gewandeld „om zich bij het parket te beklagen over de slechte verlichting in zijn cel." ONGELUK. To Delft is gisteravond een ongeluk op de schiet baan gebeurd bij het schijfschieten van de Burger wacht. Bij het schoonmaken, was vergeten, den af sluiter van een geweer op den grendel te bevesti gen. Toen de heer J. Bos met dat geweer schoot, sloeg de lading achteruit en bleef 'de kogel in den loop zitten. De heer 'Bos kreeg de versplinterde huls in het gelaat en de oogen, 'In het gasthuis werd hem hulp verleend. Het is nog onzeker, of hij een oog zal moeten missen. WEE RINGER WAARD. Woensdag hadden wo hier de jaarlijksche Stam boek- en Promiekeuringen1 van' Landbouwtuigpaar- den en Trekpaarden. Aangeboden werden -7 trek paarden; Premiën werden toegekend als volgt: 2-jarige merriën: Elza, eig. K. J. Kaan, Anna Pau- lowna, f 25; Elsewith, eig. Wed. A. D. Gttmeman- Zijp, Wieringerwaard, f 40. S-jarige merriën: Olga, eig. Wed. A. D. Groneman- Zijp, Wieringerwaard, f 25; Emma, eig. K. J. Kaan, Anna Paulowna, f 25. 47-jarige merriën: Mina, eig. H. v. Hoorn, Wie ringerwaard, f 40; Catriena, eig. K. J. Kaan, Anna Paulowna, f 25. Voor Landbouwtuigpaarden werden premiën toe- gekend aan Livira, eenj. merrie, eig. Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard, f 15; aan Kiana, tweej. merrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, f 20; aan Kronala,1 tweej. merrie, eig. F. A. F. Groneman, Wieringer waard, f 30; aan Kumeta, tweej. merrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna. f 30; aan Jans, driej. merrie, eig. R. Waiboer Cz., Anna Paulowna, f 20; aan Iprosie. vierj. merrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, f 25; aan Ilona, vierj. nterrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, f 25; aan Firlane, zevenj. merrie, eig. C. D. Rezelman, Anna Paulowna, f 25; aan Gretie, zesj. merrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, f 25; aan Gratie/ zesj. merrie, eig. G. W. Waiboer, Anna Paulowna, f 40; aan Hansia, vierj. morrie, eig. Jb. Kaan Wz., Wieringerwaard, f 40. De keuringscommissie voor de Trekpaarden be stond uit de heeren P. den Ouden. Rotterdam. J. J. van Strien te Spijkenisse en iR. Folmer te Heemste de en voor de Tuigpaarden M. van Ba len te Asperen, W. Costermans te Opheusden, A. W. Heidema, te 's Gravonhage. met den heer J. J. de Boer te Assendelft, als secretaris. Voor het stamboek werden aangeboden 4 trek paarden., waarvan twee ingeschreven, terwijl van de 4 tuigpaarden 3 werden ingeschreven. Hierbij kan nog vermeld worden, dat het vorig jaar en ook dit jaar alle aangeboden paarden van den hengst Dia mant van den heer G. Wï. Waiboer voor het stam boek werden aangenomen. WIERINGEN. Als tijdelijk rijksveldwaohter is alhier gedeta cheerd rijksveldwachter Noot van Dirkshorn. WIERINGEN. Omtrent eenverloren gebrand zilveren broche (gedachtenis), een rijSvielbelastingplaiatje en een portemoiinaie met geld, worden door den gem.- veldwaohter inlichtingen gevraagd, terwijl men bij hem omtrent een gevonden wasohdoeken handtaschmet inhoud en 'n beursjes met bonne# in lichtingen kan bekomen. WIERINGEN. In de collectie Opnieersche landbouwloten van den lieer Dolf Vroone alhier, viel een heerén rijwiél (Wenthwqrth). Gelukkige winnaars waren de hee ren D. Nieuw buurt en Jb. Bruul alhier. WIERINGEN. Aangename bedrijvigheid heersoht hier thans we der aan de havens, veel visschers rijn aan het z©& grasmaaien en tientallen schepen liggen in de ha ven en langs de kusten te lossen, wat een heele bedrijvigheid geeft en belboft de oogst, met mooie kwaliteit, flinien aanvoer te geven, daar de waar den dicht bezet rijn met breed en lang zeegras, de tot dusverre aangevoerde kwaliteit is dan ook zeer goed. De prijzen door de maaiers te ontvangen, zyii ook goed, zoodat dit een goed seizoen belooft te worden. Ook op vlugge aflevering van het be reide zeegras zal wel gerekend kunnen worden. Waar, naar wij* vernemen, de geheel© oogst direct na afL'oop der jl. raadsvergadering of voor afloop j der vergadering, waarin tot het laten maaien word besloten, geheel aan enkele koopers was verkocht, is dit wel een teleurstelling voor het overgroot© deel der zeegrasverkoopers, welke hierdoor géén gemaaid zeegras kunnen bekomen en hun geregelde afnemers zullen moeten teleurstellen. Wh vernemen, dat hierover ook noga! eanige ontstemming heersoht. BROEK OP LANGENDTJR. In de plaats van den heer de Waard, is door de vereeniging Beurtbevrachting" (Wilde) tot cargadoor aangesteld de heer Jan de Waard. LANGS HET STRAND. Leo vertelt in de Telegraaf: U moet zich, tot beter begrip van het volgende, schier ongelooflijke voorval, de situatie als volgt voorstellen: Reizigers, die per auto aankomen, en hunne be stemming zoeken in het groote Badhotel, rijden, van Alkmaar of, naderbij, van Bergen-Binnen komend, met hun wagen in een flauwen boog, links begin nend, tot voor de peristyle, Vertrekkende auto's vol gen dienzelfden boog, maar nu naar rechts, en be reiken dan langs een omweg weer den straatweg huiswaarts. Die oprijweg, tevens afrij weg, loopt rond om een stuk laag duin. waar, bij wind. het duinhelm naarstig en beleefd tegen de dure badgasten staat te buigen. Welnu, gisteren het was een weekdag na derde in vrij groote vaart van den kant van Bergen- Binnen een aliersplinternieuwste auto. Hij blonk. Hij was grasgroen. Het lak spiegelde opzichtig. Ter wijl hij voorbij schoot, zagen wij wel een dozijn hel- blïkkerende wijzerplaatjes togen het dashboard be vestigd, dat van gepolijst mahoniehout was. Achter 't stuurwiel zat een uitnemend gedistin geerde jongeling. Zijn handen, die om het glanzende hout van het wiel lagen, waren in lichtgeel castor gestoken. Hij- had een beigen deukhoed op. Zijn col bert! rimpelloos, omsloot nauw zijn leden. Voor zijn oogen blauwden de glazen van een monsterachtige bril. Nevens hem was een keurig meisje gezeten, wier aanschijn beter geschikt leek voor het deksel eenor zeepdoos dan om te worden blootgesteld aan het branden der iep zon. Het gansche samenstel blonk van ongerepte nieuw heid en mondaine elegance. De auto zwenkte den oprijweg in. Op de stoep verscheen, zijn zwarte jas rechttrekkend, zijn boort! nog eens verschuivend, de hotelgérant. Iedereen ver wachtte dien auto te zien stoppen. Hij reed verder in eeu tamelijk vaartje en'ging weder heen. Wij allen stonden wat verwonderd, en de gérant trok de wenkbrauwen hoog op. De zaak is, dat men zich met dit zeer fijne hotel geen grapjes pleegt te veroor loven. Wij hoorden den auto ronken, en de ligging van ons tijdelijk huis is zéé, dat wij hem zien kon den ook. Ilij reed langs het stationnetje, nam een draal, volgde een verbindingsweg, kwam met een tweeden draal weer op don straatweg,.... En reedf ons voor de tweede maal voorbij, den op rijweg van het greote hotel op. De prille bestuurder zag een beetje bleeker dan zooeven en friemelde aan een hefboompje op zijn wiel. Het meisje had iets van haar chic ingeboet. Haar hoedje hing los. De gé rant on een kellner stonden al weer op post. Wij za gen den bestuurder een gebaar van wanhoop maken, en de wagen reed door. Zij reeds reeds wer weg, voorbij het stationnetje, nam een draai, volgde een verbindingsweg, zie bo ven Toen zij ons voor de derde maal passeerde, had de bestuurder zijn hoed afgezet. Hij was zeer bleek. Wij zagen hem als een dolle trekken en duwen, schoppen en wringen aan alle knoppen die er aan dien wagen waren, onder en boven, achter en voor. De kok van het hotel, met zijn enorme, sneeuwwitte muts, een schoonmaakster en de coiffeur, zagen angstig toe, hoe de auto voorbij het hotel schoot en verdween. Het was nu duidelijk als glas, de jongeman kon wèl rijden, maar niet stilstaan. Als een wachter om haar planeet, zoo draaide die auto maar onophoudelijk rond. Hu deed zoowat vijf minuten over het par cours. Men waarschuwde elkander en1 hield den weg, dien deze bolide op vier wielen volgde, met zorg vrij van fietsen en kinderen. Wij gingen lunchen en de auto reed. Wij keerden terug en nog reed die auto. De uren verstreken. Men dacht er aan, vliegensvlug een zandversperring op zijn weg aan te brengen, toen de auto eensklaps stopte. Het benzinereservoir was leeg. Twee krijtwitte, verlepte wezens «leepten zidh met moeite het hotel binnen. AARTS WOUD. De kermis is weer voorbij' en zonder wanorde lijkheden gevierd. „In alle stilt©" zouden wij er by kunnen voegen, want stilletjes was het. Het heeft er wei' wat van, dat dit aloude dorpevei0 maak zich aan den tijdgeest moet opofferen. Wat kraimen, het ijiswagentje, de hoepla en de zweef brachten vermaak aan jong en oud. Zondagavond ontbrak zelfs de rondritrauto niet tot vermaak van de jongeren, doch niet van de ouderen, die telkens door het rijden in hun slaap werden gestoord. 'a Maandagsmiddags was er ringsteken op fiet sen en t prijsdansen, doch ook dit bracht er den gang niet in. De prijzen met ringsteken werdeü! behaald door: J. Landman, le prijk, Marijtje Kooij 2e- prijs. Aantal deelnemers 13, prijzen in con tanten. Prijfedansen: le pr. de dames Ma Baars en An 1 nie Veerman, 2e pr. de dames Marijtje Kooij en Bregje Leeuw, 3e pr. de dames Jansje Speur en Ali Zweet. Aantal deelnemers 24; prijken kunst voorwerpen. Js Maandagsavonds twee uitvoeringen. Dat was te veel goeds op een avond en de overigens uit? stekend bekend staande Wieringer Bioscoop, die mooie films afdraaide bij den heer Veerman, was er de dupe van. Het bezoek was zeer matig. By 'den heer Bakker trad op het bekende „In tiemo Tooneel" uit Bergen. Deze bracht voor het voetlicht „Kleine Menscnen". Evenals met de op voering van „Allerzielen'' boekte dit gezelschap een succes. Het publiek gaf door luid applaus) zijne tevredenheid te kennen. Tijdens het bal' werden nog eenige mooie voor drachten gegeven, wat ook goed smaakte. De opkomst van het publiek was hier uitstekend. OUDE NIEDORP. In de plaats van den heer Jb. Pluister, die isi vertrokken naar elders, is benoemd tot lid van den Raad alhier, de heer J. Waiboer. NIEUWE NILDOrtP. Na goedkeuring van den N.V.B. Zal op Tiet vootbalterrein alhier op nader te bepalen datum een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussohen de eerst klassers N.V.B.Z.F.O. I (Zaandam)Et D.O. I (Haarlem). NOODLOTTIGE VAL. Te Eindhoven is de aannemer G. van Lugt van een stelling gevallen. Hij kwam met het hoofd op het trottoir terecht. »en is aan de gevolgen overleden. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen brachten over de afgeloopen maand Mei f 3.64 millioen meer op dan over de maand Mei van het vorig jaar; over de eerste vijf maanden van dit jaar f 15.17 millioen meer dan over dezelfde periode van 1924. KANALISATIE IN NOORDwHOLLAND. De commissie tot onderzoek van de kanalisatie plannen. ontworpen door de comm. Van Aalst, heeft in een uitvoerig rapport aan B. en W. van Hoorn haar bevindingen meegedeeld.Speciaal wordt da aandacht gevestigd op de verzouting van het boe zemwater bij het schutten, waarvoor ter voorkoming afvoerkolken worden aanbevolen. Voor Hoorn biedt overigens het gewijzigde plan groote voordeehm,-zooals het ontstaan van opslag terreinen, een gunstige gelegenheid voor uitbreiding der stad naar de zeezijde, omdat alle vervoer door het kanaal geleid zal worden door#(l buitenhaven. Hoorn zal zich kunnen ontwikkelen als transito- haven, daar schepen van 2000 ton de haven zouden kunnen bereiken voor directe overlading in binnen- j schepen. Ten slotte geeft de commissie B. en W. van Hoorn in overweging de totstandkoming, met inachtneming van haar bemerkingen, zooveel mogelijk te willen i bevorderen. GEEN HOOFDEN IN DEN BOND VAN NEDERL ONDERWIJZERS. Men bericht aan het Hbl., dat de uitslag van het referendum in den Bond van Nederlandsche Onder wijzers over de toelating van hoofden van scholen tot dien bond als volgt luidt: vóór toelating stemden 1252 onderwijzers, tegen 1267, zoodat de hoofden van scholen geen lid kunnen zijn van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers. NA DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Het hoofdbestuur der Algern. Ver. voor Bloembol lencultuur heeft medegedeeld, dat het waarborgfonds voor de bloemententoonstelling te Heemstede niet 'behoeft te worden aangesproken. De tentoonstelling is derhalve ook financieel uit stekend geslaagd. EEN AUTOBUS UITGEBRAND. De autobus van den heer O., te Aalten, geraakte gisteren door onbekende oorzaak in brand. De wagen, die verzekerd was voor f 1850 en in de nabijheid van „Het Haverland" ter zijde van den weg, geheel zonder toezicht stond, brandde geheel uit. De eige naar is in arrest gesteld. EEN NOODLOTTIGE BRAND. Dinsdagavond omstreeks 11 uur ontstond 'brand, terwijl de bewoners reeds te bed lagen, bij' den heer I.eers te Urmond (L.). Plotseling stond het huis in lichtelaaie. Drie kinderen van omstreeks 10 tot 14 jaar kon den niet meer tijdig worden gered en kwamen in de vlammen om. Wat het ongeluk nog tragischer maakt, is wel dit, dat de vrouw van Leers verleden jaar verdronken is. Msb. ONDER EEN AUTO. Dinsdagavond reed een auto met een gezelschap Engelsche touristen langs den Akerdijk in de Haar lemmermeer. Nabij de Lijnden kwam uit een der nauwe steegjes een vijfjarig jongetje aanloopen, het werd overreden en gedood. N< De ran ,oor Iaa iele lit, oo'i jes. De aoe' iaa er, oni aai Hl Al Ires Volgens de la&tste beroepstelling waren er on 31 December 1920 ten onzent in de verschillende takken van het landbouwbedrijf werkzaam 622.514 personen (532.842 mannen en 89.672 vrouwen), d.i. ongeveer een vierde gedeelte van het aantal werkende Neder* landers. Van dit 1/4, betrokken bij den land-, tuinbouw, vee teelt en zuivelbereiding, zóu slechts een zeer klein percentage voor bescherming in aanmerking ko men, en het is aan zeer ernstigen twijfel onderhevig of dit kleine percentage daarvan dan nog inder daad voordeel zou genieten. In het afgeloopen jaar, nog vóór de Regeering het Wetsontwerp tot Tariefverhooging indiende, werd dit in het licht gesteld'door den heer Th. van Wel- tj00 deren baron Rengers, in zijn praeadvies, uit te bren- ^n£r gen op uitnoodiging van het Kon. Landbouw-Comité, naar aanleiding van de aan de orde gestelde vraag: Zijn beschermende rechten in het belang van het Nederlandsche Land- en Tuinbouwbedrijf, en kun nen retorsiemaatregelen nuttig werken? „Wanneer onze Rogeeering ertoe overging om de Industrie te beschermen zoo schreef toen de heer van Weide ren Rengers in den aanhef van zijn, praeadvies zouden <le algemeene voorwaarden voor hei land bouwbedrijf, in het bijzonder voor het exporteerende landbouwbedrijf, moeilijker worden en men moet zich daar met hand en tand tegen verzetten." Slechts de tarweverbouwer en de vleeschproducent zouden van invoerrechten direct voordeel kunnen go- nieten. De geheele weidebouw, de geheele tuinbouw en het overgroote deel van'den akkerbouw, dat geen graan voor den verkoop teelt, kunnen nooit bescher ming vragen, omdat hunne producten grootendeels voor den export zijn bestemd, en omdat zij overwe gend belang hebben bij den vrijen invoer van graan als voederatoffen. Alleen de verbouw van tarwe zou van invoerrechten kunnen profiteeren en deze maakt geen 5 pet. van het gecultiveerde land in Nederland uit. De producenten van vleesch zouden ook eenigs- zins gebaat kunnen worden voor wat hun vleesch- afzet in het binnenland aangaat; maar geen land bouwer levert alléén vleesch af (evenmin als trouwens een tarwebouwer alléén tarwe en wat hun als voor deel voor hun vleesch en tarwe ten goede komt, zouden zij weer verliezen als producenten van an dere goederen. Duurdere levensbehoeften, verminderde afzetgele- genheid, verminderde welvaart zouden de prijs zijn, waarvoor de tarwebouwer en de vleeschproducent deze producten, welker voortbrenging voor hen slechts een onderdeel van het bedrijf uitmaakt, iets hooger aan den man kunnen brengen. Zullen dus invoerrechten op tarwe en vleesch aan de voortbrengers biervan slechts twijfelachtig voordeel brengen, wie gelooft in ernst eraan, dat d i e invoerrechten» ooit mogelijk zullen zijn! Kan men zich een volksvertegenwoordiging denken, die twee der belangrijkste voedingsmiddelen door tarieven duurder zal makem? Tarieven ten bate van den landbouw zijn practisch onmogelijk en zullen nimmer voordeel van eenige beteekenis kunnen opleveren voor de producenten. Het algemeen protectionistische gevaar der hoogere productiekosten geldt in de eerste plaats voor do landbouwbedrijven,. Ziet hier in het kort de meen/ing van den, als tot oordeelen alleszins bevoegd erkenden praeadviseur. En zoo zag ook de- buitengewone alg. vergadering van het Kon. Landbouw-Comité het in. Het eerste der aan haar ter beslissing voorgelegde vraagpunten, 1 luidende: „Zijn in het algemeen beschermende rech-j ten in het belang van ons land- en tuinbouwbe-S drijf?" werd met algemeene stemmen in ontken- nenden» zin beantwoord. In landbouwkringen zullen! er nog maar weinigen zyn, die niet inzien, dat het geen aanbeveling ver dient, maatregelen te nemen, bestaande in het heffen van, hoogere invoerrechten», tegen landen, die den invoer van onze goederen bemoeilijken». Vooral is het £n gebruikmaken van dergelijke wapenen te ontraden aan kleine landen, wier weerwraak door de groo- tere minder wordt gevreesd. Tegen die wapenen zelf bestaat de algemeene bedenking, dat zij veelal snij den in eigen vleesch. Ook hier geldt het, dat de steun aa bedoeld om bepaalde groepen te helpen, wordt ver- leend ten kostte van andere groepen der eigen bevol king. In géval van tegenmaatregelen van het bui tenland levert het land- en tuinbouwbedrijf daar voor de meeste trefkans op, niet alleen dóór het hef fen van hoogere invoerrechten van onze bodempro- ducten, doch ook door belemmerende bepalingen «n zelfs door algeheele invoerverboden, wegenis min of meer denkbeeldige planten- en veeziekten. De boer weet wat het zeggen wil: Sluiting der grenzen we gens mond- en klauwzeer, trichine of dem colorado kever 1 De vraag, of het in, het belang van ons Land- en Tuinbouwbedrijf zou zijn, het bij de Wet mogelijk te maken, dat maatregelen van verweer (z.g. represail lemaatregelen») zouden worden genomen tegenover dié Staten, welke aan den invoer van onze meest be langrijke voortbrengselen, ernstige bezwaren in den weg leggen', werd dan ook door de vergadering van het Landbouw-Comité ontkennend beantwoord. Bij de stemming werden 6 stemmen blanco uitgebracht en ook nu geen enkele stem vóór. En juist zooals het in het 'Kon. Landbouw-Comité ging, zoo zou het ook gaan in iedere vergadering van landbouwers. Iemand, die -een» tegenovergestelde meening verkondigde, zou daar zeker geen aanhang vinden, alsdeze aangelegenheid van uitsluitend practisch belang niet binnengehaald ware in de part ijpo.it iek! Immers ieder betrokkene bij land-, tuinbouw en veeteelt weet zelf beter dan wie ook, dat zijn bedrijf is aangewezen, op den uitvoer, en eveneens, dat be scherming van landbouwproducten niet is te ver wachten» zónder bescherming van. de voortbrengse len der Nijverheid,, en dat dëze bescherming nood wendig tengevolge moet hebben stijging van de prijzen! der productiemiddelen, benevens van de loonen (zonder dat de arbeiders zelf hiervan werke lijk voordeel zullen genieten, omdat ook hun levens onderhoud, vermoedelijk' in nog sterker mate, duur der zal worden) en dat eindelijk als gevolg van de verhooging der kosten der voortbrenging de uitvoer zal afnemen. De stijging der bedrijfskosten behoeft daartoe niet eens groot te zijn. Heeft niet het christ.-hist. Tweedej Kamerlid Dr. Lovink. voormalig directeur-generaal van den Landbouw, erklaard dat „juist de groote ex- portkracht van onze landbouwbedrijven hierop neer komt, dat wij eenige centen goodkooper kunnen leveren dan onze mededingers"? Het belang van. den boer is een algemeen belang. In verhouding tot den geheeleni uitvoer van ons land is de uitvoer der landbouwproducten» gedurende de laatste 25 jaren sterk in beteekenis toegenomen. Van 1912 tot 1924 is die verhouding ten gunste van den Landbouw toegenomen van ongeveer 1/10 tot ruim 1/3. Van den totalen uitvoer in het jaar 1924, tot een waarde van 1660 millioen gulden, komt meer dan 600 millioen op rekening van de land- en tuin- bouwvoórtbrengselen. Waar onze landbouw in zijn geheelen omvang ge toond heeft zich zonder bescherming uitstekend t» hebben kunnen ontwikkelen, en zelf niet gebaat zal zijn docr verhoogde invoertarieven, doch zich wél de nadeelen der protectie zal hebben te getroosten zou het zeker onverklaarbaar zijn. indien de Nederland sche landbouwer er niet van was overtuigd, 'dat zija beiang in den vrijen handel ligt. pto ro; BI Et lee He ritt» ing «re ert: 100' vaa Dl E< aen an ich H; iaa; ts Al nor Jiai di leid ooc H Et erl» In D 1 e: t< au cht re-? en éd n T uct ern chi e: D D lie iet 5eg vel •fe; len lijn LS y tfjn |A op] iai iet T le i th 81 is de sa

Schager Courant | 1925 | | pagina 2