beton- en metselwerk nor oen Mbeigplaats. een t-pers. iuto, Simplex Motorrijwiel. HUID- LIJDERS Gemengd Nieuwe, LTCHT OP! Reclames. Predikbeurten Plaatselijk Nieuw» Marictiwefchtea. Aanbesteding op Woensdag 24 Jnnl 1925, Het Woon- en Winkelhuis Indian Scout, Gres/siuwir DDD"" NOG STEEDS 0? REIS. De prins van Wales is op zijn; tochten door de Unie an Zuid-Afrika in Swaziland aangekomen, waar hij oor het voornaamste stamhoofd Sobhuza begroet is. ianndag voerden de inboorlingen te zijner eer en- ele hunner schilderachtige oorlog»- en volksdansen it, die echter op het Engelsche gezelschap niet oo'n grooten indruk maakten als die van de Zoe- >es. De* prins schonk Sobhuza een jachtgeweer, zijn loeder, de „regenverwekster", werd gelukkig ge naakt met een paar zijden shawls en de grootmoe- er, die „regentes" ovor Swaziland geweest is in oning Edwards tijd, kreeg eenige donzen dekens, aar zij bedlegerig is. HONDENPROTEST. Als protest tegen de hooge hondenbelasting zijn te resla,u ongeveer 6000 personen met hun honden in ptocht -door de stad getrokken, Voor het stadhuis jpoorden de bezitters hun viervoeters aan, zoo luid oogelijk te blaffen om zich aldus bij het protest van un meesters aan te sluiten. Vele honden droegen ordjes, waarop tegen -de hooge belasting werd ge- *0t rotesteerd.. BESTOLEN. Een geheimzinnige diefstal is te Dresden ge leegd. Van de 90-jarige barones von Kaskel zijn 11e familiejuweelen, waaronder zich o.a. 381 groote ritte parels en voorts tal van met briljanten bezette ingen, broches eni oorbellen bevonden, gestolen. De laronas nam alles eiken nacht mede naar haar slaap ortrek, waar zij de kostbaarheden zorgvuldig weg- loot. Vanochtend waren de juweelen, die V» millioen -aard zijn, verdwenen. DE WRAAK VAN EEN DOODE. Een te Jersey City overleden dame heeft bij testa- aent bepaald, dat haar heele vermogen, ten bedrage an 50.000'guldens zal gebruikt worden voor de op- ichting van een pompeus graf voor haar zelf. Haar bloedverwanten hadden zich zoo weinig om iaar bekommerd, dat zij geen luat gevoelde, hun te vermaken. Alles, wat zij bezit, moest daarom aan haar graf- aonument, dat tevens ter nagedachtenis aan haar aan zal strekken besteed worden. De nagelaten betrekkingen der dame hebben de geldigheid van het testament niet kunnen betwisten, oodat. dit definitief voor rechtsgeldig verklaard is. HEVIGE STORMEN IN ZWITSERLAND. Een bericht uit Bern meldt: Zware stormen hebben de laatste dagen in Zwit- erland gewoed. De oogst is ernstig beschadigd. In de kantons Vaud en Bern zijn vele boerenhuizen i brand geraakt en in asch gelegd. EEN OORLOGSHERINNERING. Te Boedapest is volgens een V. D. bericht de aunl er-automobiel verkocht, waarin de Oostenrijk- che troonopvolger Frans Ferdinand' gezeten waren oen zij op 28 Juni 1914 te Serajewo vermoord wer en. Het historische voertuig bracht 1750 gulden in Jederlandsch geld op. IN ZEE GEVALLEN. Tijdens een vlucht is een SpoahÊCh bestuurbaar lichtschip in de baai van Algesiias gevallen. De emanning bleef ongedeerd. De machine werd be- chadigd. EEN GOOCHELTOER De vertegenwoordiger te Parijs van. een firma in laarlen te Bombay is het slachtoffer geworden van en behendig oplichter, die kans heeft gezien hem oor een waarde van ruim1 600.000 francs aan paar- en te ontfutselen. Een Russisch makelaar had hem n kennis gebracht mét een klant, een Amerikaan, lie voorgaf Benjamin Silver te heeten, en zijn keus iet vallen op een partij paarlen van de boven aan- ;egeven waarde. De kostbare waar werd! in een en veloppe gedaan, echter op verzoek van den kooper e-'tfriej in een enveloppe van de firma maar een van lemzelf. Zelf lakte hij de enveloppe dicht, plakte er lijn zegel op en legde haar ook zelf in de brand gast van den vertegenwoordiger der firma uit Bom- ray. Den volgenden dag zou hij' komen betalen en ijn aankoop meenemen. Maar den volgenden dag blééf de volgende dag n „mr. Silver from New York" verscheen, niet. j Ingerust geworden haalde de verkooper de enve-1 oppe uit zijn brandkast, opende haar en consta- eerde dat zij slechts een collier bevatte ter waarde 'an nog geen 60 francs! De Amerikaan heeft blijk- »aar kans gezien om in tegenwoordigheid van zijn j lachtoffer en nog twee personen de enveloppe te 'erwisselen voor een andere. In het door hem op- j ïgeven hotel bleek hij onbekend! te zijnHdbld. EEN VIERVOUDIGE MOORD. Te Willesden Green, een plaatsje onder den rook 1 an Londen, heeft zich Maandagnacht in alle stilte 1 len tragtdie afgespeeld, die aan vier menschen het even heeft gekost. Een gezagvoerder, genaamd Wil lam Mistun. die door de scheepvaartmaatschappij, aarbij hij in dienst was, was ontslagen nadat hij j net zijn schip een ongeluk had gehad, was daar- ran zoo sterk onder den indruk gekomen, dat zijn eest vermogens werden aangetast. Maandagnacht nu leeft hij als gevolg daarvan zijn vrouw en zijn doch- j r van veertien en zijn zoon van qlf jaar met re- 'oiverschoten in den slaap van het leven beroofd n daarna zichzelf doodgeschoten. Ook zijn hond leeft hij hetzelfde lot doen deelen. Het geval is te mgisëher, omdat de verhouding in de fami ie uit muntend was en Miskin nog een groot deposito op ie honk had. EEN INVAL IN DE MISDADIGERS WERELD TE 5HICAGO. I'p politie te Chicago heoft Zondag ten getale van niet minder dan zes duizend man een inval ge le an in de holen, waar do misdadiger» verblijf ple- 5en te houden, en tweehonderd van deze hoeren ?ekiiipt, plus 3000 kogels, een groot aantal revol vers. 1500 gallons alcohol en verscheidene vat««n vijn. De politie had alle reden om eens opruiming te louden. In de afgeloopen week toch' werd'en vijf politieagenten gedood en twee zwaar gewond in gevechten met smokkelbenden. ie BEVOLKINGSCIJFER IN BELGIS. '^Staatsblad deelt de officieele cijfers mede der sterkeipg van België, op 31 December 1924. ikieznr viking van het Koninkrijk telt 7.684.474 zie- ropen en Malmédy 59.785. Totaal 7.744.259. zijn in het land 3.793.512 mannen en te Eu- len-Malmédy 29.266; 3.891.162 vrouwen (in het Rijk) er] in 30.519 te" Malmédy. In „oud-België" zijn er dus ,7.650 vrouwen meer dan mannen, en in „nieuw- België" 1253. De bevolking van het Rijk is sedert 31 December jl9?3 toegenomen m.et 77.654 zielen. Antwerpen telt 302.159 zielen, met de omliggen de gemeenten mee 472.202. Brussel en voorsteden hebben eene bevolking van 817.376 inwoners. Boven de 100.000 inwoners hebben Antwerpen 302-159); Brussel (214.614); Luik (167.387); Gent (163.738) en Schaerbeek (1Q7.304). Het aantal geboorten voor 1924 bedroeg 151.972. Het j is lager dan in welk jaar ook sinds 1860. EEN GEPENSIONNEERDE PASTOOR GEHUWD. In een correspondentie uit weenen in de „Corriere della Sera" van 13 Juni staat, dat het Hof van Cas satie te Weenen moet beslissen in een zeer merk waardig geding, n.1. tusschen een gepensioneerden jR.-K. priester, die na zijn pensionneering gehuwd was. en den Oostenrijkschen Staat. De betrokken geestelijke was in 1921 na een eervolle dienstver vulling van 32 jaar op pensioen gesteld wegens doofheid en verzwakt gezichtsvermogen. Daarop was hij getrouwd!. De kerkelijke autoriteiten vervolgden hem kerkrechterlijk, en de Oostenrijksche Regee- nng ontnam hem zijn pensioen. De ex-priester dag vaardde den BTfcfet es beriep «leb o.a. op art. 06 ven het Vredesverdrag, waarin den onderdanen van Oostenrijk gelijkheid van rechten wordt toegekend zondor onderscheid van ras, geloof of taal. De Re geering beroept zich er op dat zij, door het celi baat der priesters wettelijk te erkennen, ook ken nis heeft te nemen van de schending der gelofte. HET MOND- EN KLAUWZEER INSTITUUT OP HET EILAND RIEMS. De dierenarts Hoefnagel, directeur van het abottoir te Utrecht, geeft in de Boerderij van- 3 en 10 Juni een beschrijving van een bezoek aah het mond- en klauwzeerinstituut op Riems. Het instituut is een staatsinstelling en ligt op het eiland Riems in de Oostzee in de buurt van de Pom- mersche uiniversiteit Greifswald Alleen na vooraf otnvangen toestemming mag men het eiland, dat 1000 morgen groot is, bezoeken. Het eiland is ge heel voor het instituut gereserveerd en wordt alleen door het personeel van het instituut bewoond Het personeel bestaat uit den directeur, den dierenarts prof. Waldmann, de beide assistenten, de dierenart sen dr. Wagener, en dr. Brandt, 6 beambten en 36 arbeiders, terwijl 2 veldwachters er voor waken, dat geen ongewenschte gasten op het eiland komen. Vóór 1908 werden de onderzoekingen betreffende de smetstof van het mond- en klauwzeer verricht te Greifswald, maar nadat eenige malen de smetstof zich over naburige veestapels had verspreid van het instituut uit, zoodat de staat veel schadevergoeding had t.e betalen, werd tot verplatsing naar 't eiland Riems besloten. Op het oogenblik stalt men er een 150-tal ossen, welke per week 760 L. serum kunnen leveren. Men is echter met verderen bouw van stallen bezig om de productie op te kunnen voeren tot 1000 en meer li ters per week. Uitsluitend worden ossen gebruikt, omdat deze in tegenstelling met melkgevende of drachtige koeien niets behoeven te produceeren, zoo- dat ze gemakkelijker een goed werkend serum zul len kunnen leveren. Verder worden op het eiland een groot aantal var kens gehouden, welke de smetstof leveren voor de besmetting der ossen. 0 De ossen worden spoedig na aankomst op het ei land met de smetstof geënt aan den binnenkant van de lippen Do dieren worden daarop min of meer heftig ziek. In ongeveer 2 pet. der gevallen worden de ossen na de eerste inspuiting zoo heftig ziek, dat zij uit nood moeten worden geslacht. De rest van de dieren herstellen zich echter vrij spoedig. Na herstel worden zij een 2e, een derde, een vierde en soms een vijfde maal binnen 6 weken ingespoten met smet stof. Worden zij van die nieuwe inspuitingen niet meer ziek. dan zijn ze klaar om het serum te leve ren. Alvorens de ossen af te slachten, wordt een kleine hoeveelheid bioed uit den halsader genomen en op acvia's geprobeerd of het serum voldoende sterk is, om runderen gedurende ten minste 10 da gen onvatbaar voor mond- en klauwzeer te maken. Wekelijks worden ten minste 20 ossen en 40 var kens geslacht. Er dient alleen al om de productie op peil te houden, een evengrootfc wekelijksche aan voer te zijn Dit kost veel geld, en, om die uitgaven tot zoo gering mogelijke afmetingen terug te bren gen. heeft men adn het instituut een geheel modern- ingericht slachtbedrijf .toegevoegd. Daarnaast komen hooge uitgaven voor voederkosten. t)e regeering heeft het eiland Riems gratis voor het instituut beschikbaar gesteld.'De inkomsten be staan verder uit den verkoop der slachtproducten en van het serum, dat geleverd wordt a 60 Mark per Liter. Doordat men meer en meer het nut in gaat zien vaa behandeling met serum van vee, dat naar markten of tentoonstellingen wordt gezonden, meent prof. Waldmann, dat het instituut den ergsten tijd te boven is. Zoo wordt vee op do markten te Dortmund en te Berlijn-Friedrichsfeld bij aankomst in de »tai- len met het serum uit Riems ingespoten. Volgons prof. Waldmann is het serum uit Riems veel sterker dan ooit het bloed of bloedserum kan zijn van tongblaar herstellende runderen, waarme de zooals bekend door dierenartsen hier te lande toch reeds goede resultaten worden bereikt. Op het oogen blik is het serum uit Riems ongeveer acht maal zoo sterk. Verder kwamen de entingen, op vee, weidende te Megen in Noord-Brabant, ter sprake. Prof. W. keur de de entingen met entstof en serum goed. Alleen be treurde hij het, 4*t men in Nederland nog geen constante entstof heeft. Daardoor kan de entstof voor sommige runderen, welke met entstof en serum worden ingespoten te sterk zijn. Ieder dier, dat ge lijktijdig met serum en entstof wordt ingespoten, moet, zooals ook te Megen is geschied, vooraf goed worden waargenomen. Ten slotte bespreekt schr. de vraag of er ten slotte in Nederland ook een dergelijk instituut zal verrij zen. Schr. zou het zeer toejuichen, doch is niet blind, voor de moeilijkheden welke zooYl inrichting met zich medebrengt. Allereerst moet hst instituut gelegen zijn in »«n streek, waar zoo goed als geen rundvee voorhanden is. Ondanks de groote voorzorgen is eenmaal van het instituut te Riems uit het mond- en klauwzeer uitgebroken op een boerderij, welke van het eiland af op het vaste land is te zien. Bij onderzoek is toen gebleken, dat een der arbeiders van het instituut bezoek had gehad van iemand, die later naar de boerderij aan de overzijde i9 gegaan. De Duitsche re geering heeft toen een zeer groote echadeyergoeding betaald. BELGIë HEEFT EEN NIEUWE REGEERING. Na 2^ maand tobben is de heer Poullet er in geslaagd een nieuw ministerie samen te stellen, ge vormd uit Katholieken, Socialisten en Liberalen. Het moet gezegd worden, dat het een sterk kabinet is, althans wat de personen betreft, die erin zitting heb ben. Zelden maakte zulk een groot aantal mannen van beteekenis in de politiek, deel uit van- eenzelfde regeering. Het ministerie bestaat uit 5 katholieken, 5 socialis ten on 2 liberalen en is al» volgt samengesteld: Poullet (katholiek), premier en economische zaken; Vandervelde (socialist), buitenlandsche zaken; Rolin Jacquemyns (liberale neigingen), binnen- landsche zaken; Kamiel Huysmans (socialist), kunsten en weten schappen; Tschoffen (katholiek). Justitie; Albert Janssens (katholiek), financiën; Generaal Kestens (liberale neigingen), nationale verdediging; Anseele (socialist), spoorwegen; Laboulle (socialist), openbare werken; Van de Vyvere (katholiek), landbouw; Wauters (socialist), industrie en arbeid; Carton (katholiek), koloniën. MIJNONGELUK IN BULGARIJE. In do bekende Bulgaarsohe kopergroeve Bla.ka.I- nifczat 100 K.M. ten noorden van Sofia heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor alle toegangen tot de groeve worden dioht geworpen. Er zijn 27 mijnwerkers in de groeve, die naar men aanneemt, allen verloren rijn. NOG NIETS VAN AMUNDSEN. Ondanks den ingespannen uitkijk ih het kraaien nest van de „Hobby" heeft men geen spoor ge vonden van Amundsen en Ellsworth. DE IRRIGATIE VAN DE VLAKTE VAN GERIZA. Draadloos wordt gemeld, dat de grootste dam der wereld, te Sennar Makwar., in den Blauwen Njfl, op 170 jnjil ten ruiden van Khartoem, thans klaar is. Ditwerk was feitelijk reeds op 8 Mei goroed, dooh de bedding van den Blauwen Nul die was verlegd, moest naar 'haar oorspronkeduke plaats worden teruggeleid. De versperring in den "vijl word gisteren verbroken- Thans rullen 300 duizend acres van 'de vlakte van Gerira worden gei rrigeerd door een kanaal van zestig mijlen loog- fc Grtpvna» tut rtgunmdxma si M rtrtwBwi boven den dam een groot reservoir va* vijftig .Engelsche mijlen lengte vormen. EEN lUTOBUS OMGESLAGEN. uit Londen wordt gemeld, dat in een der druk ste straten in het noorden dor stad een autobus van een particuliere onderneming met 49 passa- Eer» is omgeslagen. Er moesten 45 personen naar rt ziekenhui» worden overgebracht: de meesten zijn sloohts licht gewond, doch één dar gewonden is in het hospitaal overleden. DAT MISLUKTE, Een brui n bon to Sohotsche herdershond en twee mannen, die beiden den hond als hun eigendom opeischten, figureerden dezer dagen in een too neeltje, dat zich voor de Old-street politierechtbank te Londen afspeelde. Een borstelmaker, Robert Colman geheeten, stond nl. terecht wegens „diefstal van een hond en halsband," tezamen gesoliat op een waande van 15 quinea's en het eigendom van den ande ren man, Albert Mulvey, een chauffeur. MulVey verklaarde, dat hij den hond ongeveer drie weken geleden kwijt raakte, dooh Ooiman be weerde, dat hjji Collie 6 weken geleden op een bekende hondenniarkt kocht, en hij. dus onmoge lijk het eigendom van Mulvey kon zijn geweest, y. Daarop stond de rechter op, en gelastte, den dionstdoenden agent, den hond lOs te laten. Zulks geschiedde en allen waren in afwachting, de hond incluis. Daar riep Mulvey „Prince", „Prince", en de hond rende naar hem toe, en sprong vroolüj'k op hem toe. „Roger", „Roger klonk het opeens uit de beklaagdenbank. Dê hond stak zijn ooi tjes op, nam een sprong en wipte over de afslui ting, welke Ooiman van heb overige publiek scheid de. De rechter asat verslagen. Zijn zoo scherpzinnig uitgedachte fcruo mislukte volkomen. De hond res- poneerde op beider aanroep. Toen besliste blijk baar Colmans onvoldoende Dewijsstaving van zijn rechten op den hond. De rechter voegde hem ten minste toe ,Je hebt den hond in dien korten tijd beel wat geleerd, Dei moet ik zeggen. Maar ik veroordeel je tot teruggave van hem.' DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen is volgens de laatste op gaaf opnieuw in een week tij da sterk toegenomen en wel met 43.000. De arbeiderspartij heeft besloten de kwestie van de toenemende werkloosheid; spoedig in het Lagerhuis aan de orde te stellen. In vergelijking met een Jaar geleden bedraagt de totale toeneming 'van werkloozen 263.000. Volgens de Times zijn van dezen stellig alleen 150.000 bui ten werk gekomen tengevolge van het sluiten van mijnen. Op 8 Juni bedroeg het geheele aantal werkloozen 1.291.000. VOEDSELGEBREK IN RUSEAND. De bladen van begin Juni bevatten weer talrijke berichten over voedselgebrek in verschillende dee len van de sowjet-unie. Hoewel het overdreven zou zijn, van hongersnood te spreken, schijnt toch in sommige gouvernementen de toestand vrij kritiek te zijn en wordt heel wat surrogaat-voedsel gebruik. De Ekon. Sjisnj bevat een bericht, volgens hetwelk in verscheidene plaatsen de boeren het beschikbaar gestelde zaaikoreu hebben opgegeten, in verband! waarmede in die streken een schrale tweede oogst verwacht moet worden., Voor »uto'« en rijwl.l.n moet h«t licht op: Donder dag 18 Juni om 9.53 uur, Vrijdag 19 Juni om 9.53 u. D. versachtende, haaiende an genezende eigen schappen van Foster'e Zalf verdrijven epoedig ec zeem, huidschllverlng en alle Jeukende .huidziekten. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.—. ZONDAG, 21 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE to: Schagen, voorm. 10 uur. De. van Dijk. Nieuwe Niedorp, nam. halfacht, Ds. Schermerhorn. Schagerbrug, voorm. hallelf. Da Buiskool. St. Maartensbrug, voorm. halfelf, Da v. d. Kreeke. Petten, voorm. 10 uur, Dr. Snethlege. Eenigen-burg, nam. 8 uur. Dr. Snethlage. Anna Paulowna, voorm. f? uur, de heer Niessink, van Heematede. Barslngerhorn, geen dienst, vac. Oude Niedorp, voorm. halfelf, D». Jellema. Veenhulzen, geen dienst Heerhugowaard. voorm. halfelf, Da van Meura Dirkshorn, voorm. half tien, (o. t.) Da de Leeuw. Kolhorn, voorm. halfelf, Ds. Groenevold. Winkel, voorm. halfelf. Ds. Staal DOOPSGEZ. GEMEENTE to: Barslngerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. halfelf, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Posthuma. Nam. 7 uur, de heer Posthuma. Breezand, voorm. halfelf. de heer Boon. GEREI'. GEMEENTE te: Anna Paulowna. voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrle, Preeklezen. HET SCHOUWTOONEEL. In het Nordhollandsch Koffiehuis wordt met ker mis door Het Schouwtooneel als derde uitvoering gegeven' „Met de verkeerde Getrouwd". Wij laten wederom ter introductie onzer lezers en lezeressen enkele korte recensie-uittreksels volgen: Nieuwe Rott. Courant: F^n gezellig stuk en een prettige vertooning, waarnaar de bezoekers met ple zier hebben gekeken en geluisterd. Het stuk is frisch geschreven met talrijke kleine vondsten, die vermaakten. Er werd geestig gespeeld. En dat heeft de toeschouwera voortdurend doen la chen. Rott. Nieuwsblad (Henri Dekking): Het blijspel van Leo Walther "Steln sloeg wel zeer in bij het publiek. Den geheelen avond is er veel en harfelijk gela chen, soms ware salvo's van bijval. Het spel gaf daar alle aanleiding toe. Ook dit nieuwe stuk van het Schouwtooneel Is weer een goede keuze. Utr. 'Prov. en Sted. Dagblad: Naast Ko van Di%. 9ubliem als altijd, was de glansrol bij deze opvoe ring wel in de allereerste plaats toebeschoren aan Enny de Leeuwe, als de moderne* maar in den grond toch rechtschapen rijke Amerikaansche; het was etn genot haar pétlllante spel te volgen en leuk klonk haar gemengd Engelsch-Hollandsch. Het Volk: Iemand die na zoo'n avond niet voldaan is, i#wel een kniesoor. Vooral wanneer blijkbaar iedereen om je heen zich goed amuseert. De Maasbode: Het gezelschap van Adr. v. d. Horst en Jan Musch krijgt een zekere vermaardheid voor zijn blijspelen, goede, niet laf-kluchtige, maar die DUITSCHLAND EN POLEN. Tusschen Duitschland on Polen bestaat sedert gis teren geen enkele handelsovereenkomst, zoo meldt de N.R.Ct. Volgens den correspondent van het Berllner Tage- blatt te Breslau is de Opper-Silezische grens sedert gisteren voor den invoer uit Opper-Silezië gesloten. Het Opper-Silezische industriegebied, dat drie jaar I,,ch inslaan bij wat men noemt het groote publiek, geleden politiek verdeeld ia, ia thans ook economisch Dlt niouwe b|ij5pei zal dan ook op hot Schouw- gesplitst. Het niet meer vrij van invoerrechten in tooneel-repertoire wel met eere gehandhaafd blijven. Duitschland invoeren van kolen en andere producten j der mijnindustrie zal rampspoedig voor de Opper- j Stlezische industrie kunnen zijn. Ook indien van Dultscbe zijde de grene niet gesloten wars, zou vroeg of laat de ramp in dit industriegebied onvermijde- j lijk zijn geweest, aangezien na ds stabilisatie van de Poolsche valuta en na den strijd in het Roergebied t de opdrachten, die de Poolsche industrie verkreeg en eierentötaaT 25859 stuks." de verkoop van Poolsche kolen steeds geringer wer- d8 prys ||ep van 550 tot j g.20. Eén partijtje ging den. Voortdurend moesten ondernemingen worden ge- Voor t, 4jq sloten. Het gebrek aan crediet deed zich overal ge- Verder waren aangevoerd 33 partijen sendsieren, voelen. De belastingschuld van het mijnwezen en ggjy stuka (De veiling duurt voort.) van de industrie steeg onafgebroken en wegens deze schulden kwamen talrijke bekende ondernemingen SCHAGEN. 18 Juni. ónder den hamer. Terwijl er ln 1923 laO.OOCkarbelders paarden f 150 a 200, 8 geldekoelen, mag f 200 e 350. In de Oostelijke Opper-Silezieche mijnen werkzaam M idem Te:le 300 a 485. 20 kalfkoeien f 275 a 450, waren, daalde hun aantal in 1924 tot 124.000 en in i M nucbt. kalveren f 14 a 30, 332 schapen, vette f 48 April van dit Jaar tot 90.000^ Devoorraad kolen steeg a 54, 45 lammeren, f 20 a 30. bij gebrek aan, afzet van 966.000 ton in Maart 192o 4 bokken on 3etien f-2—lö, 8 varkens, magere, op 1.125.744 ton in Mei. Begin Juni waren er alleen £24—32. 102 idom, vette, per Kg. 80—84 ot„ biggen in dit gebied 40.000 werkloozen Een derde deel van do 22, 44 kippon fl—5, haantjes fO.15—0.50, IHERENVEILÏNG. (Voorloopig bericht). Aanvoer: 112 partijen kip- kolcnproductie en bijna de geheele staalproductie uit dit gebied was voor Duitschland bestemd- Aangezien 250.000 ton kolen, die nog in Juni volgens het ver- 345 Kg. boter fl.80—2. WINKEL, Postelein f-45, slaboonen f1828, peulen f9 drag naar Duitschland moesten worden uitgevoerd, 10.50, aardbeien Ml19, aardappelen f5—5.80, per reeds geheel zijn uitgevoerd, zullen talrijke raijnbe- 100 pond. Bloemkool f-613, rabarber 1*45, p. 100. drijven onmiddellijk moeten worden gesloten. Hot aantal werkloozen zal verder met 20.000 stijgen. Het ergste zullen te lijden hebben de ondernemingen van prins P-less en van graaf Henckel-Donnersmarck, van de Kattowitzer A. G. fur Berghau en van de Berg- werksgesellschaft Georg de Giese. Bij Pless zijn reeds 4000 arbeiders ontslagen. De productie moest met 50 pet. worden verminderd. De tinmijnen van Hen- ckel-Donnersmark zullen op 1 Juli worden gesloten. In het Oostelijk Opper Sllezische industriegebied zijn thans in het geheel 60..000 werkloozen. De zenuwachtigheid neemt toe. Ook op politiek ge bied heerscht onzekerheid. Het Berliner Tageblatt wijst erop, dat men zich in Duitschland in geen ge val over dezen toestand mag verheugen, daar de meeste slachtoffers Duitschers zijn. Het blad hoopt daarom dat de onderhandelingen met Polen ernstig zullen worden voortgezet. Het blad verneemt dat van Poolsche zijde een nieuwevoorloopige regeling is voorgesteld. Polen zou volgens deze regeling maandelijks 60.000 ton kolen leveren. Dit voorloopig verdrag zou tot begin Juli gelden ten einde de Opper Silezische industrie uit de grootste moeilijkheden te redden. pond. Bloemkool r-6—13, AMSTERDAM, 1/ Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voord319 vette kalveren le kw. 96«102 ot„ 2© tov. 8494 ct., 3e kw. 7082 ot„ per Kg. levend gewicht, 77 nuchtere kalveren f-14.25per stuk, 361 vleeochvarkens 98—-100 at. per Kg. slaohtgewioht Vette varkens 9597 et per. Kg. slaohtgewioht. NOORDERMARKTBOND, Noordsriiarwoude. 17 Juni. Sohotsohe muizen f-79.60, drielingen f-5.106.70, kleine fl.20, per 100 Kg. Bloemkool f-9.20, 2e soort f 4 per 100 stuks. Aanvoer: 19700 Kg. aardappelen, 220 stuks bloem k<BROEK OP LANGENDIJK, 17 Juni. Wortelen f-9.20—10.50 per 100 bos. Sohotsohe mui Zen f-810.90, drielingen f 4.607.40, p. 100 Kg. Aanvoer: 1675 bos wortelen, 17000 Kg. aardapp. HOORN, 17 Jun.i Aangevoerd: 179 Varkens: vette varkens 7882 ct„' Londensche varkens 60 ct., souters 7678 ct. Handel vlug. MEDEMBLIK, 17 Jtuü Sohotsohe muizen f-3.954.20, kleine muizen 2.30 tot f-2.50 per 50 Kg. A dvcrtentïin. tii kei Bestek en teekenlng rerkrijg. baar bij L. VISSER te Koedijk k f 2.—. Restitutie f 1.—. TE KOOP: een gebruikte model Ransome». J. DE WIT, Smederij, Kelnsmerbrug. UIT DE HAND TE KOOP: aan de Oude Streek E Si. waarin thans Manufacturea en Kruide nierswaren. Tevens keel geschikt voor Barbierszaak. Tc bevragen bij A. de GRAAF, Café „Het Wapen van Barslnger horn" te Barslngerhorn. TE KOOP: Torp., merk .Case", nieuw gelakt, met nieuwe banden. Prijs billijk. J. A. BAKKER, Wleringerwaard. nieuw, electr., nog niet Ingereden voor billijken prijs. AdresP. W KWANTES, Smederij, Schagerbrug TE XOOFi F. HART, Oudkarspel. Xcn beroemde huid-epeoiklitelt hoeft een oeoeeamiddel ontdekt tegen Eo aemk en andere huidziekten. Deze wonderbaarlijke oplozaing noemt hij Bij de allereerste toepaeelng reeds ault ge een xuoht van verlichting ■Uken. Hetreeult&at la aenvoudig miraculeus. Verzuimt niet dit unioko ganeeemiddel te probeeren. U zult z> en, U dankt ons nog voor dezen raad.

Schager Courant | 1925 | | pagina 3