AiieiCGi -Hitus- Hoe er bezuinigd is. Het Geheim van Benard Brom Kinderen Don derdag 25 Juni 1925 68ste ^Janrgnng, No. T660. UitpevHrSi N.V. v h. TRAPMAN Co., Schagen. FEUILLETON. Öiiwve)cüb»*dsch Nieuw». Dit blad: verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, 'Donder dag en Zaterdag. Bij; inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. Prijs per 3 maanden £1.66. Losse nummers 6 cent. ADVERTElNV TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijftno. inbegrepen). Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Wij hebben in ons vorig nummer erop gewezen, dat het opdrijven van de kosten van ons onderwijs mede oorzaak is van den slechten toestand van onze financiën. Onze cnuferwijtsuitgaven zijn veel te hoog*. Djt is een gevolg van het misbruik, dat de voorstan ders van het hijzonder onderwijs hebben gemaakt van de Onderwijswet van 1020. Veel te kleine bij zondere scholen werden opgericht, wat handen vol geld hoeft gekost niet alleen aan het Rijk, maar ook aan de gemeenten. Ook aan de gemeenten. Deze hebben te zorgen voor de schoolgebouwen en de leermiddelen voor al die scholen. Voor menige gemeente zijn de lasten veel te zwaar gebleken,. Ook hier hebben de vrij zinnig-democraten gewaarschuwd. In de vergadering der Tweede Kamer van 18 Mei 1920 kwam M5r. Oud op tegen de lichtzinnige politiek der regeering, die groote uitgaven aan de gemeenten wilde opleggen, zonder eerst zich zekerheid te verschaffen, dat die gemeenten in staat zouden zijn die lasten te dra gen. Zijn betoog kon door den Minister van Onder, wij» niet worden wewritegdl Minister de Visser zag zich daarom genoodzaakt de verklaring af te leg gen, dat deze bepalingen van de Onderwijswet niet -in werking zouden treden, voor de financieele ver houding tusschen het Rijk eh de gemeentebesturen behoorlijk geregeld was. Nauwelijks had de Minis ter dit gezegd, of Kamerleden van rechts, de heer Rutgers, in die dagen de leider der anti-revolution- nairen, vooraan, kwamen daartegen in verzet. Zij wilden met de invoering der wet niet wachten. Goed of niet goed; geld of geen geld, het dJaeri er niet toe! Het hijzonder onderwijs moest dadelijk het volle pond ontvangen. Onder hun invloed ging de minis ter overstag. Hij nam zijn toezegging weer terug en de rechterzijde dreef de aanneming der bepalingen, die de groote lasten op de gemeenten legden, zonder meer door. Weinig anders ging het ëen paar jaar later. Het was toen de vrijzinnig-democraat Ketelaar, die wees op het vele misbruik, dat van de Onderwijswet 1920 gemaakt werd. Hij wenschte dat de wet zoo zou wor den veranderd, dat deze misbruiken zouden worden uitgesloten. Om dit te bereiken, stelde hij voor. een commissie te benoemen, bestaande uit vertegen woordigers van alle politieke partijen, oan een betere ondjerwijswet te ontwerpen. De rechterzijde weigerde dit. Zelfs aan een onderzoek naar de mogelijkheid van een betere Onderwijswet wilde zij inlet mede werken. Het gevolg daarvan was, dat nu bezuinigingen werden doorgevoerd', die het pett van het volksonder wijs enü9t% benadeelen zullen. Vooral de kleine open bare scholen op het platteland zullen daarvan het slachtoffer worden. Hot platteland heeft trouwens ook op andier ge bied het meest van de bezutalgftngspoBtflefc van deze regeering te lijdvn gehad. In 1922 begon zij met het 11. door E. PHTTJ.TPS OPPEN HE IM. Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel op te heffen. Alle Kamerleden der rechterzijde stemden daarvoor. Ook de roomsch-katholieke leden, die vóór de verkiezingen zelfs hadden beloofd, dat «r een afzonderlijk Departement van Landbouw zou komen onder deskundige leiding. Voorts werden een tweetal plattelandsrechtbanken opgeheven en werd de opheffing van een dertigtal plattelands-kantonge rechten voorgesteld. I Zeer ten nadaela van rifou laald- en tuinbouw weTd de Tartefwet doorgedreven, over welker gevaren het vrijzinnig-democratisceh Kamerlid Mr. 'Oud eenige maanden geleden uitvoerig in ons blad geschreven heeft. B'ehalve door deze wet wordt hot bedrijfsleven ten plattelanude zeer belemmerd door de verslechte- ring van den postdienst. De bestellingen werden aan zienlijk ingekrompen, menig hulpkantoor werd op geheven. Blijft deze regeering aan het bewind, dan liggen plannen gereed om opnieuw een aantal hulp kantoren te doen verdwijnen en zelfs om een aantal hoofdkantoren in bijkantoren om te zetten. Ook te gen deze plannen hebben zich de vrij zinnig-democra ten verzet. In Februari j.1. interpelleerde Mr. Oud den Minister van Waterstaat over dit alles en kwam hij mat kracht voor de belangen van bel platteland op. Om al deze redenen is het de hoogste tijd, dat dit ministerie heengaat. Daartoe moet de rechterzijde minderheid worden, terwijl tegelijkertijd de vrijzin nig-democraten moeten worden versterkt. Het is daartoe dat wij met kracht van redenen bp- wekken en nogmaals de aandacht vestigen op Mr. Oud, no. 2 van1 lijst 22 en den heer D. Koolman, no. 13 van lijst 22. Dat zijn een paar mannen die wij tos de Kamer voor ons platteland noodig hebben. stootep, vallen en bezeeren zich herhaaldelijk, en daarom 'hebben Zorgzame Moeders altijd een doos Purol dn huis. EEN INTERESSANTE KWESTIE. De Vereeniging van .Woningverhuurders te Leeu warden Jieeft bealofcen een procedure in kort geding te beginnen voor .den president der rechtbank tegen de gemeente Leeuwarden, welker bestuur met 1 Juli de levering van gas en eleotricdteit zal staken, in peroeelen aan particuliere straten als de eige naars der woningen niet voldoen aan den eischi betreffende de overdracht der straat. De gemeente wil deze straten overnemen in onbe zwaarden eigendom .onder bijbetaling door - de rechthebbenden van f-2 per M2. straat. Deze kwestie ondervindt in broeden kring belang stelling als men bedenkt, dat straks de huurders m het duister zitten' en velen huismoeders de gelegen heid is benomen haar spijzen te koken en de huur ders zijn het, die niet kunnen medewerken in de betreffende zaak. Naar het oordeel Van den rechtskundigen raads man, mr. y. W. Tijsma te Leeuwarden, heeft de gemeente niet het recht tot dezen dwang, eerst wat van den eigenaar vragen en din bovendien nog een geldelijke bijdrage. In 1917 is door de rechtbank te Amsterdam1 in een overeenkomstige kwestie vonnis gewezen. Op een anderen grond dan in de Leeuwarder verorde ning is opgenomen, werd iemands eleotrische lei ding .afgesloten en de rechtbank veroordeelde de betreffende gemeente tot het weder aanbrengen der leiding. Aan den president der rechtbank zal1 worden ver- zoeht de afsluiting te verbieden totdat over heit principieels geschilpunt uitspraak zal zijn gedaan. EEN ZEEWERINGSBELASTING. Ged. Staten van Friesland vragen de Staten machtiging zich met een adres nogmaals te wenden tot de regeering, met verzoek de provincie de bij art. 126 fiepties der Provinciale wet vereisohte wette lijke machtiging tot het heffen eener zeewerings- beiasting te verleenen. BROEK OP LANGENDUK. Naar wij vernemen, is het collectief oontradfc tossphen de Vereeniging koophandel'' en de Asso ciatie van Transportarbeiders na een enkelle wijzi ging betreffende het verzekeringswezen, wederom' verlengd tot 1 Juni 1926. WIERINGEN. Jl. Dinsdag maakten de leerlingen der hoogste klassen der O. L. scholen van' Hipp. en 'Oosterland een schoolfeestreisje naar Bergen en Bergen aan Zee. Het reisje ging per boot, tram, en spoor naar Alk maar en verder per tram naar de plaats van be stemming. Aldaar aangekomen genoten de kinderen volop van al het moois wat die plaatsen aanbodén, zoodat allen verrukt waren over die prachtige dor pen met haar vele natuurschoon enz. Van den speel tuin werd' ook een druk gebruik gemaakt en de in wendige mensch versterkt. Trots een enkel» regen buitje hield het weer zich vrij goed. Te half tien 's avonds kwamen allen, kinderen en geleiders, hehouden weer op 't eiland aan, voldaan als ze waren over het mooie en leerzame uitstapje. T ZAND. Dinsdagmiddag kwam aan de Kolksluis bij het passeeren van een rijtuig, een motorfiets zoodanig te vallen, dat de berijder een been brak en de paasa- De doodsche stilte werd plotseling verbroken door' het vliegen van een kleinen zwerm zeemeeuwen van j uit de afgeknotte denneboomen, die op de rotshei-.; ling groeiden. Bijna onmiddellijk daarna kwam er: een geluid van een menschelijk wezen. De kleine poort, die in het boschje leidde, werd geopend en weer gesloten en lichte voetstappen begonnen den rand. op te klimmen van de rots, iwoar hij op stond nu en dan weifelend, maar altijd voortgaand. Zoodra hij daar zeker van was, keerde hij zijn gelaat naar de richting, vanwaar hij ze hoorde, ep zag vlak vóór zich Ellen Thurwell. Het was de eerste maal dat zij elkander ontmoetten sinds dien verschrikkelijken avond op „Thurwell Court", toen zij elkaar geduren de een vreeselijk oogenblik hadden aangekeken over het lijk van Rachel Kynaston heen. De herinnering aan dat schouwspel ging hun beiden snel door de gedachte, uit de hare was het zelden afwezig gez weest. Zij stond nu voor den man, dien zij belast was op te jagen en te doen veroordeelen als moor denaar ten gevolge van de hartstochtelijke bede van eene stervende vrouw. Zij keken elkander aan met dezelfde gedachten. De stap had zij gedaan. Van toen af werd hij bewaakt en gevolgd, zijn verleden nage speurd, en iedere daad opgeteekend. En zij was het, die de heimelijke machine aan den gang had ge bracht. zij, de vrouw van wie hij zou denken, schul dig of onschuldig, dat zij hem had nagejaagd. Als hij onschuldig was, en de tijd kwam dat hij alles ontdekte, wat zou hij dan van haar denken? Die ge dachte zond eene huivering door hare leden. Op dat oogenblik haatte zij zichzelve. Dit was geen gewone ontmoeting voor hem noch "voor haar. Was zij» geneigd geweest hem flink in de oogen te kijken, dan had zij iets van hare eigen zenuwachtigheid weerkaatst gezien. Maar dat was juist wat zij eerst niet kon doen. Zij had het gevoel van een misdadiger voor hen beleedigd, maar ge nadevol rechter en op dat oogenblik was de herin nering aan de woorden van de stervende flauw oor haar. En zoo gebeurde, het, dat, ofschoon het gewoonlijk niet het geval was, hij het minst in de war scheen gebracht, en dat hij het was, die de vreemde.stilie brak, welke gedurende verscheidene ogenblikken aanhield nadat zij voor hem stil was blijven staan. „Hindert het u niet met mij te spreken, juffrouw Thurwell?" „Neen, dat hindert mij niet", antwoordde zij zacht en weifelend. „Mag ik het er dan voor houden, dat mejuffrouw Kynaston's woorden mij geen schade deden in uwe achting?" vervolgde hij, terwijl zijne stem een wei nig trilde van verlangen naar haar antwoord. „U gelooft niet dat. „Ik geloof het, en geloof het nietl" viel zij hem in de rede. „Herinner u dat n leen gelegenheid hadt om te ontkennen, die heeft u niet aangegrepen l" „Dat is waar!" antwoorde hij' langzaam. „Laat het dan zoo blijven. Het is goed" Zij had zich een weinig afgewend, alsof zij een schreeuwende zeesnip nakeek, die neervloog laag langs den grond en in den mist verdween. Van de plek, waar hij stond iets hooger dan zij, keek hij nieuwsgierig op haar neer, want in meer dan één opzicht was zij een raadsel voor hem. Zij scheen zoowel genadevol als zonder genade, gevoelig als hard. Als hij naar haar keek, vergat hij bijna al dat lijden en den twijfel, die hem verwoesten. Zijn in nige liefde voor zinnelijke schoonheid, die verwekt was door zijne geheele <wijze van leven, scheen aan gevuurd te worden in hare nabijheid. Het droevige van het heden scheen op den achtergrond te treden. Van het oogenblik af, dat hij een eersten blik op haar had geworpen in den tuin van „Palazo di Vec- chi", had hij haar gelaat en geest gekozen om zijn kunstenaarsideaal mee te tooien en sinds dien tijd had iedere verandering in haar de schoonheid van haar beeld voor hem vermeerderd. De 'dierlijke levenskracht van het luchthartige meisje was ver vormd in de meer beschaafde en teedere zachtheid van eene denkende vrouw. In haar slanke, lenige gestalte vermoedde men een onvolmaakte ontwikke ling, en dat is betooverend; en haar landelijke dracht, de goed geknipte, lange, wollen mantel, de muts, waaronder menige kleine haarkrul te voor schijn kwam, de dikke handschoenen en korte rok ken het meest aantrekkelijke van hare kleeding alles scheen dat bijzondere, die teere schoonheid te verraden, die de liefste en tevens de moeilijkst te beschrijven gift is van de vrouw. Zelfs in het meest ernstige geval, is de zorg van eene vrouw voor het lichamelijke welzijn van een mensch als 't ware instinctief in haar. Plotseling keerde zij zich om, zij zag hoe slecht beschut hij was tegen het weer en eene uitdrukking van be zorgdheid kwam over haar gelaat. „Hoe dwaas van u om naar buiten te gaan zonder een overjas of zoo iets op zoo'n dag!" riep zij uit. ziet gier een halsspier. De heer J. de Wit Wz. vervoerde beiden per auto naar hunne woonplaats. KOLHORN. 5 Juli a.s. zal de Zondagsbestelling der posterijen alhier worden opgeheven. Voor brieven en couran ten is gelegenheid om dezelve van 't kantoor te ha« Jen., 's morgen 8 van 9 tot 9.30 uur. KOLHORN. De ansjovisvangst is de laatste dagen alhier van weinig heteekenis. Door 't ruwe weder en verkeerde windrichting hielden de imeeste visschera hun net ten op droog. BAKSINGERHORN. Met ingang van 5 Juli aanstaande wordt de Zon dagspostbestelling van het postkantoor alhier opge heven. Belanghebbenden kunnen hunne correspon dentie van het kantoor kosteloos afhalen van du. tot 9.30 u. des voormiddags. WIERINGEN. Naar wij vernemen, vergadert de Raad dezer ge meente op - Zaterdag 27 Juni a.s., des nam. om 2 uur, ter behandeling van verschillende onderwerpen als comptabiliteitsregelingen 1924 enz. Ons werd medegedeeld dat bij de rond/vraag door een paar le den de aandacht op de nieuwe bestratingen te Hip- polytushoef, welke nu al defect zijn, gevestigd zal worden en hoe het met den verkoop van 't gemaaid zeegras staat, aangezien de geheele oogst is overge gaan in handen van enkele koopers en andere koo- pers niets kunnen betrekken. De rondvraag belooft alzoo Interessant te zijn. DOOR DEN TREIN GEDOOD. Woensdagmorgen, circa 11 uur, werd op het baan vak Amsterdam—Amstelveen nabij den Molenweg te Aanstelveen, een man door een uit Amsterdam ko menden trein overreden en gedood. Het hoofd werd van de romp gescheiden. Bij' onderzoek bleek het te zijn een 19-jarig zenuwpatiënt uit Amstelveen, DE CANDEDATUUR KOOIMANu Naar wij vernemen heeft ich in tal van plaatsen een uitgebreid comité gevormd van vrijzinnige Noord Hollandsche vrouwen en mannen, waaronder vele die tot geen partij hehooren met de bedoeling om door voorkeurstemmen gekozen te krijgen den can- didaat van de kieskringfederatie Helder van den vrijzinnig-democratischen bond, D. Kooiman te Pur» merend, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- holland. Het is aan dit comité gebleken, dat groote kringen iNoordhollanders naast de aftredende vrij zinnig-democratische leden wenschen een specifiek Noordhollandsch Kamerlid, die de geest der Noord hollanders kent, die werkt en woont in hun midden, met hunne belangen van a tot z bekend en ver trouwd is en voor het behartigen dezer belangen voortdurend op de bres zal staan. De heer Kooiman is op grond van zijn ervaring en afgelegde loopbaan bij uitstek vertrouwd met de belangen van den NoordhoHandschen land- en tuinbouw, (middenstand, marktwezen, enz. Reeds 'kan hij als lid van Gedeputeerde Staten daar veel doen voor de behartiging van de provin ciale belangen en dat zal naar het oordeel van het comité in nog sterkere mate het geval zijn als hij door Noordholland ook wordt afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Deze belangen wegen niet zoo zwaar voor den grootstedeling, omdat men op het platte land moet zijn opgegroeid om er een open oog voor te hebben. De heer Kooiman heeft onlangs verklaard zelf niet te wenschen dat voor zijn candidatuur eenfge propaganda zou worden gevoerd. Intusschen heeft het comité bij informatie met bijzondere voldoening mogen vernemen, dat do heer Kooiman een even- tueele benoeming zal aanvaarden als de kiezers van» zijn gewest meenen, dat hun belang medebrengt een Kamerlid te hebben wonen in hun midden. kwijning scheen haar te bekruipen en in een vlaag van wanhoop had zij zich zelve verloofd met Geof- frey Kynaston, om de eenvoudige reden, dat hij an- „U moet doornat zijn geworden 1 hoe koud ti er uit!" Hij glimlachte bitter. Dat zij nu op dit oogenblik aan zoo iets dacht, scheen hem toe eene satire ie, - - - --j zijn op hetgeen omtrent haar door zijne gedachte oerawas dan de overigen. Toen, juist toen zij» begon was gegaan. Daarop deed eene plotselinge huivering j *e öidderen voor het denkbeeld van gehuwd te zijn al zijne leden schokken,, zijne polsen sloegen snel- een man> voor wien zij nooit een sprankje van Ier. Zij had hare gehandschoende hand op zijn armhefde gevoeld had, was deze droevige gebeurtenis gelegd, trok die weer weg en bekeek ze angstig. Zij Kokomen en vlak daarna de vage bewustheid van was geheel nat. j 66110 volkomen verandering, die langzaam in haar „U moet dadelijk naar huis!" zeide zij met eene kwam. Zij zou eerst later ontdekken, wat die ver- beslistheid in haar stem, die op gezag aanspraak j aT*dering boteekende. Zij wist» dat'tlev op de eene'of maakte. „U moet al uw goed uittrekken, enan^ere wijze een schooner ding voor haar was ge- voor een warm vuur gaan zitten. Kom, ik zal met u1 morden en dat zij nu al vele jaren lang in de duis- mee wandelen tot „Falcon's Nest". Ik loop zoo om lonïis had geleefd. En hij was haar gezel, deze ge- naar huis langs het voetpad." i heimzinnige vreemdeling met zijn bleek, jong gelaat, Zij gingen naast elkaar loopend op weg. Nu de en droeve, gedacbtenvolle oogen, die het lidht had eerste ontroering van hunne ontmoeting voorbijSObracht. Zij kon het zien flikkeren door het geheele was, vond hij het gemakkelijker tot haar te spre- tondschap van hare toekomst, en het bracht de be ken en hij deed dit op eene eigenaardig? wijze met lofte van een voller leven dan waarvan zij ooit ge- droomd had, vol heerlijke verwachting en meer vol maakt geluk dan zij zich ooit had kunnen verbeel den. Zij vertelde zichzelve dat hij -de Columbus was, die haar 'n nieuw land van beschaving had gewezen - - en enkele woorden slechts, wat zij toch aangenaam vond. In haar geheele leven had zij^eenigszins bij zondere gedachten gehad over kameraadschap. Haar vader had haar eens meegenomen naar het buiten- land en eens naar Londen gedurende een winter een j me^ zijne schoone plaatsen, geestelijk leven „season" en dacht toen zijn plicht tegenover haar ge- kunstgenot. Zij kon niets anders zijn. daan te hebben. Zelf had hij reeds lang besloten het| leven te leiden van een landheer en hij verwachtte! van haar dat zij tevreden zou zijn met zijne dochter j te wezen, en meesteres van hun bezit. Maar, onge- J lukkigerwijze, ofschoon zij tevreden was met eene j tamelijk bekrompen levensopvatting te deelen, was HOOFDSTUK XIV. Ellen Thurwell doet eene meer bepaalde vraag. „«.O OP den top van den kienen zijtak van de rots zij kieschkeurig in haar smaak. Zij zou zeer welj^ie^den zij even op. Dicht aan de eene zijde, waar geneigd zijn om haar leven te geven aan uitspannin- 1 de ramen van „Falcon s Nest JYar6n» en O0k de gen, zooals gezelschap en weelde ruimer verschaffen,! Kroep donkere dennenboomen, die den achtergrond maar het gezelschap moest goed en onderhoudend'*1101^11 vormden, gipg de steile rots naar beneden zijn en zijne genoegens verfijnd en vrij van eento- aan de zee. Het pad dat zij vólgden, kronkelde nighejd. In sommige gedeelten van Engeland zou zij zic,h. om J10*1 kuis ei1 stak de heide dwars 0v6r> op hebben kunnen vinden, wat haar zou hebben vol- 6eni£6 ellen stands van de plaats, waar mijnheer daan en onder den invloed van een genotzoekend le- Geoffrey was gevonden. Toen zij daar nog even stil- ven, zou zij in den loop der tijden de vrouwentype i stonden vóór zij zouden scheiden, merkte zij met geworden zijn. Wanneer zij ouder was geworden zou; 0en plotseltngen schrik op dat zware blinden pas 9 i i t. i- ftn-n /lo vmio on woron f» t»r»tror>-ror»n+ von IrlPlnA de horizon van haar leven zich meer beperkt heb ben en hare denkbeelden zouden meer bekrompen zijn geworden. Zij zou geleefd hebben zonder de vol le zoetheid, noch de volle bitterheid van het leven gesmaakt te hebben. Zij zou hare plaats in de wereld uitstekend vervuld hebben en niets zou haar als beter of slchter dan eene andere vrouw van haren stand onderscheiden hebben. Maar het was zoo, dat de menschen rondom „Thurwell Court" zeer onbedui dend waren. De meisjes waren dom en de mannen boersch. Voordat zij twee jaren buiten had gewoond, had zij genoeg van hen. Eene soort van chronische aan de vensters waren aangebracht van de kleine kamer, waarin zij op dien dag van Geoffrey's moord geslopen was. „Is u bang voor dieven?" vroeg zij. „Men zou kunnen denken, dat uwe kamer een schat in zich sloot." „Ja, dat is zoo", antwoordde hij bedaard. „Dié kleine kamer heeft zijn schat en zijn geest voor mij. Had God gewild" riep hij plotselioig met geestdrift uit, „dat ik ze nimmer gezien had, dat ik nimmer hier gekomen was!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1