llltitti Nitus- Alitrtmtii-Luüiivtlil DE DDODENDE STRAAL. LIJST 22 Intiem Tooneel, Bergen. STEMT WOENSDAG ALLEN OP Dinsdag 30 Juni 1925 08st.e Jaargang. No. 7662. Uitlevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schapen, >TE BLAD. Raad Warmenhuizen. fl.H. ZAALHOUDERS! Ter opvoering gereed: Een buitengewoon schitterend Tooneelwerk De Chemische Oorlogstragedie in 3 bedrijven. Vraagt voor Opvoering Conditie. kiest hiervan den 2en naam en Maakt niet meer dan 1 hokje Rood, anders is Uw stem waardeloos. Stemt Yóór 12 uur. SCBACI1 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel moge'lijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. V Prijs per 3 maanden fl.66. Losse nummers cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad op Zaterdag 27 Juni 1925, des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de beer J. Burger, secretaris de beer H. G. Rijs. Voorzitter heet de leden welkom, in het bijzonder de heerën Slot, en Gutker, die thans weer van hun ziekte zoodanig zijn hersteld, dat ze weer ter ver gadering konden komen. Met den wensoh, dat die herstelling blijvend zal zijn, verklaart spr. de ver gadering voor geopend. De notulen worden oinder dankzegging goedge keurd. Ingekomen stukken. a. Het verslag keuringsdienst voor waren over 1924. Het verslag zal circuleeren. b. Begrooting 1925 keuringsdienst voor waren. Onze gemeente zal moeten bijdragaen 18.2 cent per inwoner, vorig jgar 'was het 17.7 cent. Over 1923 zaJl de gemeente f 75 terugontvangen. c. Een verzoek van het bestuur der stichting „Volksuniversiteit voor Alkmaar en Omstreken, waarin verzocht wordt in de kosten der genoemde instelling te willen bijdragen. B. en W. stellen voor vooralsnog niet op het verzoek in. te gaam, doch in'- dien later mocht blijken, dat uit deze gemeente per sonen de cursussen volgen zal het geven van sul* sidie nader worden overwogen. De heer Slot informeert of de steun afhankelijk wordt gesteld door B. en W. van het al of niet be zoeken van de universiteit door ingezetenen ge schiedt. 'Spr. wijst er op, dat enkele ingezetenen reeds begrooting 1925, de aankoop van een stuk grond, alsmede de rekeningcourantovereenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. Door genoemd college is de goedkeuring verdaagd van de raadsbesluiten betreffende bet aangaan van eene geldleening, als mede de overname van de Fabrieksstraat. Bij. Prov.' Blad van 1925, No. 27 is eene nadere re geling vastgesteld voor de jaarwedde gemeente ontvangers. Voor deze gemeente is de regeling in overeenstem ming met het advies van den Raad en de jaarwedde onveranderd is gebleven, doordat het hier een ge combineerde betrekking «betreft. Aan de orde komt dan een voorstel van B. en W, om van het Ambacht van West-Friesland aan te koopen een perceel grond, gelegen te Huiskebuurt, groot 60 A. 70 cA. (sectie D, No. 508) voor de som van f 1300.—. Het bedoelde perceel is de grond voor de gemeen tewoning, bewoond dooT 'den heer Masteling en een goede regeling maakt aankoop gewenscht. Oorspron kelijk achtten B. en W. het bedrag van f 1300 wat te hoog, maar nu gebleken is, dat Geeötmerambacht geen genoegen nam met een lager bedrag, stellen B. en W. voor tot dezen aankoop te besluiten. De heer Molenaar kan zich met het voorstel goed vereenigen, de huurder van het huis is er mee ge haat en de koopprijs zal iliet te hoog wezen. De heer Gutker onderschrijft de meening van den heer Molenaar. Het voorstel wordt algemeen goedgevonden. B. en W. xstellen verder voor, tot verloskundige té benoemen mej. IJf-Nieuwland te Dirkshorn, met in gang van 1 Augustus 1925, op eene jaarwedde van 1 f 800.—. Voorzitter herinnert er aan, dat op een vorige ver- gadering op voorstel van den heer 'Slot is besloten, de benoeming van Dr. van Resteren tot verloskun- i dige aan te houden. Uit het voorstel van B. en W. blijkt, dat zij hun houding hebben gewijzigd. Met een korte uiteenzet- Oir. Adr. SCHOEN. die pariculier geregeld dient te worden tusschen den dokter en de vrouwelijke verloskundige. De heer Swan was in eerste instantie voor het be- j noemen van Dr. van Hesteren, als verloskundige, omdat we niet zeker waren van de medewerking van den geneesheer met een andere verloskundige, integendeel, we konden rekenen op tegenwerking. Nu we op de volle medewerking kunnen rekenen en we mej. XJff kunnen krijgen, wil spr. van harte zijn stem aan het voorstel geven. Met algemeene stemmen wordt daarna mej. IJff-Nieuwland als verloskundige benoemd. B. en W. stellen voor. met de Nutsspaarbaaik te dan zou de aanschaffing toch noodig wezen. Spr, noemt dat voorschrift dan ook een paskwil. De heer Molenaar meent, dat men toch niet mag verwachten, dat het schoolbestuur een zoodanigen weg zou bewandelen. De heer De, Groot zegt, dat in 1921 feitelijk ver zuimd is de aanvrage te doen en waar dan nu de aanvrage is ingekomen, stellen B. en W. voor er aan te voldoen. Met algemeene stemmen gaat de Raad met het voorstel van B. en W. accoord. Ter goedkeuring door God. Staten bieden B. en W. den Raad aan 2 suppletoire begrootingen, dienst 1924, alsmede een besluit tot het doen van af- en overschrijvingen. De Raad kan zich met een en ander vereenigen, B. en W. stellen voor. het presentiegeld voor de leden van het stembureau te bepalen op f4 per zitting. Voorzitter zegt, dat de wet toelaat dat een derge lijk presentiegeld wordt gegeven en in verband met de wonschelijkheid, die de heer Slot heeft uitgespro ken om aan de leden van stembureaux een presen tiegeld te verstrekken, doen B. en W. dit voorstel. De heer Slot zegt, dat officieus door den Raad was besloten, presentiegeld uit te' keeren, doch en W. trokken later dit officieus besluit.in en daartegen heeft spr. geageerd. Spr. is van meening, dat wan neer werk wordt gepresteerd, een billijke vergoeding daarvoor gegeven dient te worden. Voorzitter erkent, dat de toedracht is geweest, zoo als door den heer Slot wordt medegedeeld. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag *brengt de heer Gutker ter sprake de moeilijkheid voor sommige mensehen om ter se cretarie te komen stemmen, doordat het trappen-, klimmend te vermoeiend is. Voorzitter heeft, deze kwestie met de wethonders besproken. De secretarie is de aangewezen plaats voor de stemming, er is moeilijk een ander geschikt WEG MET hel militarisme én zijn millioenen verslindende uitgaven I WEG MET Colijn en zijn onrechtvaardige en ondragelijke belastingen I WEG MET de rechfsche overheersching I OP V00B het Staatspensioen I OP VOOR den Vrijhandel en de daaraan vastgeklonken welvaart Yan ons vaderland I OP VOOR onze vrijheid van denken en gelooyenl cursussen hebben gevolgd en spr. zou in ieder geval direct steun willen verleenen. De heer Molenaar meent, dat we wat voorzichtig moeten wezen, de andere onderwijsinrichtingen te Alkmaar vragen al heel wat bijdragen. Spr. onder schrijft eenigszins het nut der instelling. De heer Gutker zou zich wel met het idee-Slot kunnen vereenigen, waar het een bedrag van f 10 betreft. Voorzitter zegt, dat B. en W. voorloopig afwijzend wilden beschikken, omdat 't aan het college niet be kend was dat er hier vandaan cursisten waren. Hacf- den B. en W. dat geweten, dan zou huin advies wel anders hebben geluid. Spr. is het wél eens met den heer Molenaar voorzichtig te wezen, maar het is geen reden ,om die kleine bijdrage te weigeren. In verband met de mededeeling van den heer Slot, wil spr, het adres tot de volgende vergadering aanhou den. De heer De Groot zou nog een jaar willen wach ten om aan te zien ho-e de cursus voldoet. Besloten wordt, het verzoek tot de volgende ver gadering aan te -houden d. De heeren Donia en Turkstra hebben hunne benoeming tot plaatsvervangende leden van stem bureaux I en ni aanvaard. Het bouwen van de R.K. school is voor f 18800 op gedragen aan den heer Kuitwaard te Broek op Lan- gendijk. Medegedeeld wordt, dat door B. en W. voor het herstellen van straatwerk is aamgekocht een partij «teenen (80.000) voor de som van f 34 per 1000, en is het straatwerk opgedragen aan K. Westra voor 55 cent per M2. Het is een onderhandsche aanbesteding geweest en de inschrijving was in overeenstemming met de begrootimg 'van den opzichter. Door Ged. Staten zijn goedgekeurd: de gemeente-i ting wil spr. de redenen daarvan mededeelen. Den laatsten tijd zijn hier besmettelijke ziekten roodvonk, voorgekomen, en in verhand daarmee kwam de heer Dr. Van Hesteren, de tijdelijke ver- J loskundige, bij spr. en deelde mede, dat hij het niet langer wenschelijk achtte èn de verloskundige prak- tijk, èn de gewone praktijk waar te nemen, maar j meende in verband met het gevaar van infectie enz., die verantwoordelijkheid niet meer op zich mocht nemen. Deze mededeelimg was voor spr. een motief om te zeggen, nu houdt de combinatie van die betrekkin gen op. iln eerste instantie achtte spr. de combina tie niet nadeelig, aan de haard van de ondervinding in Harenkarspel. Ook de wethouders konden zich nu vereenigen met het benoemen van een vrouwelijke verloskundige. En omdat we als zoodanig konden benoemen mej. IJff- Nieuwland. die hier langen tijd de functie heeft waargenomen en daarbij getoond heeft een eerste kracht te zijn, vinden B. en W. het beter geen op- 1 roeping te doen. De heer Molenaar zegt, dat het geen zin heeft de voorgeschiedenis van deze zaak te herhalen, we we ten er alles van. Nu de zaak in een geheel ander stadium is getreden, moeten we het op hoogen prijs stellen, dat we deze verloskundige kunnen krijgen. Jaren lang is mej. IJff-Nieuwland hier geweest, zeer tot genoegen van de ingezetenen, roomsch of niet-roomsch en de benoeming zal in den geest val len van het grootste gedeelte der gemeente. Ook de heer De Groot uit zich in dezen geest. De samenwerking tusschen den dokter en deze vrouwe lijke verloskundige is altijd uitstekend geweest. De heer Hof informeert of desverlangd de hulp van Dr. van Hesteren kan worden ingeroepen. Voorzitter zegt. dat de instructie van Dr. van Hes teren. dat niet verbiedt en het is ook meer een zaak Alkmaar eene geldleening aan te gaan groot f 50.505, tegen eene rente van 5H pet. en te conver- teeren eenige geldleenigen tot bedoeld bedrag, thans rentende 53/4 en 6 pet. Het voorstel van een dergelijke conversie zal een voordeel worden van ongeveer f 200 per jaar. Alge meen gaat de Raad met het voorstel accoord. Het bijzonder schoolbestuur te Krabbendam heeft een verzoek ingediend een bedTag beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing, van nieuwe leermiddelen. B. en W. stellen voor, bet gevraagde bedrag ad f 836.10 beschikbaar te stellen en dit be drag te verdeelen over de dienstjaren 1925 en *26. Voorzitter deelt in zijn toelichting mede, dat B. en W. zich om advies over de aanvrage gewend hebben tot den Inspecteur en deze antwoordde dat het geven van een dergelijk advies miet tot zijn competentie behoort. Wat aangevraagd wordt, komt hem hoogst urgent voor en de achterstand van de leermidde len komt op het hoofd van het toenmalig hoofd der school, omdat in 1921 gelegenheid bestond de leer-i middelen te doen aanvullen. B, en W. hebben na dien een kijkje genomen in dei school'en daarbij is hun gebleken dat de aanvrage absoluut noodzakelijk was. Den heer Molenaar kwam aanvankelijk het be drag hoog voor. De achterstand komt wel doordat! het schoolbestuur voor hen zelf de leermiddelen moest betalen en men de aanschaffing van leermid delen daardoor beperkt heeft, bekend als het is, dat men zich evengoed al groote offers heeft moeten getroosten. Na de toelichting van B. en W. en den Inspecteur kan spr. zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Slot vindt de opmerking eigenaardig, dat I voor nieuwe leermiddelen de gelden kunnen worden i verstrekt en niet voor vervanging van oude leer- i middelen. Oude rommel kan worden vernietigd en lokaal te vinden. 'Maar spr. zal wel een middel we ten te vinden om het die menschen zoo gemakkelijk mogelijk te maken en zal daarover straks -wel me dedeeling doen. Hierna volgt sluiting. Bs.mï«:»xbMsch Nimw&o HET VERONGELUKTE NEDERLANDSCHE VLIEG TUIG. Hoewel de weerberichten, door den meteorologl- schen dienst van de verschillende waarnemingspos ten uitgeseind, de aanvaarding, van de vlucht wettig den, immers ook op de routes naar Londen, Ba zel, Hamburg en Kopenhagen zijn de diensten regel matig door gegaan schijnen op het traject bij Maubeuge en St. Quentin plaatselijke zware, laag- uithangende regenwolken, z.g. „drabwolken", 't uit zicht ernstig te hebben belemmerd. Uit verklaringen van ooggetuigen en uit den toe stand van het vliegtuig valt op te maken, dat het ongeval zich als volgt heeft toegedragen: j Klunder is, om de zware wolken te vermijden, eenigszins van de route afgeweken en is daarbij den 1180 meter hoogen heuvel genaderd, die tusschen Le i Quesnoy en Landrecies ver boven de omgeving uit- I steekt en in. dit landschap geheel op zich staat. Vlie- i gende uit de drabwolk is hij toen met het rechteruit- einde van den vleugel in aanraking gekomen met een boom van het bosch van Mormal, op dezen 'heu vel gelegen en is een halven zwaai makend loodrecht in volle snelheid neergestort. Een houthakker was terstond ter plaatse en zijn verklaringen luiden, dat geen der inzittenden nog eenig teeken van leven vertoonde. De toestand van het vliegtuig, dat met zulk een groote snelheid op den grond te pletter is geslagen, laat ook geen twij fel, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden

Schager Courant | 1925 | | pagina 1