Biimeniardsch Nieuwa, RAAD SCHAGEN. eigenlijk, dat in de loop der jaren rijn ridder orde mei gekregen heeft; geen land eigenlijk, dat er niet enkele op na houdt. Naar het uiterlijk zijn zij alle gelijk: een lintje in het knoopsgat, een klein knus op den rok, een groot kruis op de uniform. Voor den oningewijde ie er eleöhte het verschil in rang en nog niet eene in eiken rhng te zien. Grootkruis zoowel als commandeur en officier dragen in den dageliikschen omgang het rozotie, maar terwijl' het grootkruis blijkt door het zoo begeerde breede lint onder het witte vest bij den rok oï op de uniform, moet de commandeur het met een kruis, ongeveer op den das vastge maakt, doen en de officier met een gewoon kruisje op den linker borst. Of men een grootkruis Jioetft van het Legioen van Eer of wei' van een of andere minder bekende en gemakkelijker te verkrijgen Zuid-Amerikaansche ridderorde de oningewijde toet het niet. Denk eahterniet, dat dit ook geldt voor een g-ezelsohap van diplomaten, politici, perso nen in het algemeen die in de „wereld'' verkeeren. Zij kunnen U op de kleur van net lint bijna direct zeggen wat gij draagt en de „wdretd' is zoo ■loodt, dat zij in den regel ook precies weet hoe gij het gekregen hebt. - De wereld is ij del ern men moet in betrekkelijk onschuldige ij dolheden de wereld niet tegengaan. Het is een steevaste gewoonte van oen land, dat republiek wordt, om ridderorden, 'in don regel ook adellijke titels, af te schaffen, zulks ai- leen om ze na enkele jaren door een achterdeurtje binnen te halön. De Dostenrijksohe republiek b.v., die als goede republiek met alle ordetoekenen van het voormalig keizerrijk heeft gebroken, kent nu ai een Roode Kruieorae, welker onstaan vóór den oorlog reeds in wording was en een orde voor burgerlijke verdienste, die intuseohen nog niet ge geven is. Portugal behield, toen het republiek werd, slechte een paar ridderorden, maar geeft die dan ook nu weg voor geheel' andere doeleinden dan: waarvoor zij aanvankelijk bestemd waren. Slechts Amerika en Zwitserland, als republiek geboren, ge roeien een werkelijk republikeinache neiging in zich om aan uiterlijke en innerlijke onderschei dingsteekenen niet te hechten; kennen geen ridder orden en kennen, geen adeldom. Bij Zwitserland gaat dit wei het verste, omdat het aan persopen, m Zwitserschen staatsdienst, verboden is om bui- tenlandsdhen adeldom te aanvaarden. De Amerika nen gaan iets minder ver, maar zijn rij in staats dienst, dan ook dragen zij geen onderscheid in gs- teekenen, die zij intussohen wei' aanvaarden, terwijl dit in het eigen land al1 evenmin geschiedt en in elk geval tot dusver geen bon ton is. In Amerika zoekt men de ondersoheidingsteekènen op andere wijze; daar rijn deze te vinden in bijzonder groote huizen; in kostbare inrichting dier huizen en wat dies meer zij. Ondcrscheidingsteokenen, die nu eenmaal het nadeel hebben, dat zij wat minder gemakkelijk overal zijn mede te nemen en dat men er dus ook moeilijk plCizier van heeft. DOODGEREDEN. Toen gistermiddag de groentenkoopman A. N. uit de Jan van Vuchtsraat te Rotterdam naast zijn wa gen stond, sloeg plotseling het paard op hol. De eige naar trachtte de leidsels te grijpen, doch struikelde en viel, waarna de wielen hem over de borstkas gin gen. Met zware inwendige kneuzingen is hij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en daar opgenomen. Paard en wagen zijn door omstanders in de Duivenvoorde straat gegrepen, deze hadden geen schade aange richt. DE ZOMERTIJD. De gemeente Dreumel heeft zich steeds aan den of- ficieelon tijd gehouden, terwijl de ingezetenen hun klokken niet hebben verzet. De politieverordening wijst als sluitingsuur der herbergen 11 uur aan. Wanneer de herbergen mu ontruimd moeten worden, is het op de klok der bezoekers nog maar 10 uur. Om hieraan te ge moet te komen, had de burgemees ter het sluitingsuur met een half uur verlengd. De gemeenteraad oordeelde evenwel, dat de cafébezoe kers tot 10 uur ouden tijd genoeg konden consumee- ren en bij raadsbesluit is het politieuur wee* op 11 uur officieele tijd gesteld. TREURIG VOORVAL. De sportvereeniging Hercules te Midden-Beemster vierde Zondag haar 40-jarig bestaan met gymnastiek feesten, waaraan, verschillende clubs uit de omge ving deelnamen. Tegen middernacht kwam 't tot een betreurens waardig incident. Zonder voorafgaanden twist werd een knecht van den heer C. Jongens in een café zoo ernstig met een mes gestoken, dat men voor zijn le ven vreest. Hoewel de dader vluchtte, werd hij la ter gearresteerd. Hij bleek een Drent te zijn. ABUIZEN ZIJN MENSCHELIJK. Te IJzendijke (Z.) is gebleken, dat de stemkaarten foutief gedrukt zijn. Lijst 20 en 25 kwamen er twee maal op voor met telkens verschillende namen. ONGEOORLOOFDE VERKIEZINGSPROPAGANDA Men meldt uit Wormerveer: Toen Zaterdagmiddag de optocht der S.D.AP. de gemeente Wormer naderde, werd voortgang door de marechaussees belet. Op een praalwagen, voorstellende de ontwape-i ningseisch, bevonden zich als figuren 'n Hollandsch, een Belgisch en een Duitsch militair, allen in uni form en met vuurwapenen uitgerust. De wapenen (twee geweren en een revolver) wer den in beslag genomen en de geuniformden gearres teerd. WIERINGEN. Voor een stamvolle zaal ging Zondagavond in 't hotel de Haan de bioscoopflm „Als het winter wordt" Deze prachtige film, keurig als ze werd afgedraaid, had aller belangstelling en viel buitengewoon in den smaak., zoodat de aanwezigen een hoogst genot vollen avond hennen doorgebracht. WIERINGEN.) Jl. Zaterdagavond hield de afd. Wieringen der S.D. A.P. op het terrein van den heer Jb. Bruul eene openluertmeeting. Voor ongeveer 150 menschen tra den de heeren Cramer en Thomassen als sprekers op. De voorzitter, de heer W. F. Lub, opende de bij eenkomst met 'n mooie inleiding over de politieke ge beurtenissen van het kabinet-Ruijs-Colijn. Daarna kwam de heer Cramer aan het woord en sprak drie kwartier over de aa. verkiezingen. Na een kleine j pauze, toen intusschen heel wei brochures werden verkocht, kwam do heer Thoffiw. n aan de beurt Deze begon met te zeggen, dat aet hem goed deed,, dat de Wieringers (volgens de Wieringer Courant, een ingezonden stuk van den heer Kalsbeek) nog wisten dat hij in 1913 reeds te Wieringen optrad, doch stond verbaasd, dat ze zelfs wisten wat hij toen1 had gezegd. Nadat hij den heer Kalsbeek's* leugen achtig stuk eons flink uiteenzette sprak hij nog een| korten tijd over de as verkiezingen en spoorde de. menschen aan om bij de stembus rood te stemmen, zoo niet, dan toch links, Voor debat waa geen animo. WIERINGEN. Onze korfbalclub „Wlron" nam Jl. Zondag deel aan de seriewedstrijden te Heerhugowaard. Ze speel de tegen „Velocitas" van Hoorn en verloor met 41. BROEKOP LANGENDIJK. Ons overzicht van deze week kan optimistischer luiden dan dat der vorige. Was de prijs der aardap pelen toen voor het grootste gedeelte van f 750— f 8.50 per 100 Kg., deze week zotten ze al dadelijk in met prijzen van f 950—f 11.40 voor de groote, terwijl ook de drielingen percentsgewijze aardig wa ren gestegen. Deze gunstige stemming bleef de ge- heele week behouden, zoodat de tuinbouwers zeer goed tevreden waren over de gemaakte prijzen, die tot f 11.80 stegen in den loop der week, om Zaterdag stand te houden f 10.50. De aanvoer is zeer groot: eiken dag komen er meer dan 100 bouwers aan de markt, zoodat er ruim 190 wagons werden geveild, ■Met de wortelen ging bet nog beter. De prijzen waren best. Begonnen met een gemiddelden prijs van f 10 per 100 bos, eindigde de week met gemid deld f 11.75. Voor dezen tijd is dit een prijs, die nog zelden is gemaakt. De aanvoer is echter maar ma tig, wat toegeschreven moet worden aan de omstanl digheid, dat aan den Langendijk veel minder worte- lon worden verbouwd dan vroeger. Overigens had de aanvoer nog weinig te beteeke- ncn. Een enkele maal werd bloemkool geveild, die het niet zachte prijsje van f 2520 kon bedingen. De tijden, waarin do Langendijker bloemkool door heel Europa bekond waa, gaan tot het verleden behooren. Allerlei omstandigheden hebben daartoe meege werkt. NOORD SCHARWOUDE. Ofschoon het aan de markt en laadplaats deze week nog niet druk was. begint do aanvoer van aard appelen toch belangrijk toe to nemen. Was de aan voer de vorige week ruim 11 wagons, deze week konden we reeds een aanvoer van ruim .09 wagons noteeron. Po prijs. die. Maandag reeds 70 a 80 cent hooger was dan den vorigen Zaterdag, liep de eerste dagen belangrijk op, waardoor -de noteering Woensdag f 95011 was. Donderdag was het iets minder en Vrijdag kwam er een val van meer dan een gulden Zaterdag was de opbrengst vrij gelijk en was de no teering f 8.70—9.80, dus vrij gelijk aan het begin der week. De bloemkoolaanvoer was slechts 1835 stuks, De prijzen liepen sterk op. Maandag f 13.10—15.60, Een dagelijksche stijging bracht den prijs Zaterdag op f 18.10—27.70. In Broek op Langendijk, waar de prijsnoteering vrij gelijk is, was de aanvoer deze week reeds ruim 241 wagons en te Warmenhuizen, waar Dinsdag voor het eerst aanvoer was, 10K wagon. BURGERBRUGw Te Alkmaar is voor het eindexamen Gymnasium geslaagd, de heer D. Dapper, alhier, <met dipl. B. ANNA PAULOWNA. Voor enkele jaren hoorde men hier nog al eens van nachtelijke diefstallen. Sedert echter is het hier in dit opzicht wonder goed gegaan, maar het blijkt dat het met de rustperiode der lange vingers weer is afgeloopen. Zoo bleek Zaterdagmorgen, dat uit de woning van den heer G. aan den Kneesweg de wasch was ontvreemd, benevens het fietsplaatje der dienst bode. En bij den heer K., insgelijks aan den Knees weg wonend, werd dien morgen een melkemmer vermist. Daar in dienzelfden nacht bij den heer D. te Oudesluis acht halfslachtige jonge kippen gesto len zijn, schijnt het niet geheel uitgesloten, dat deze diefstallen met elkander in verband gebracht mogen worden. DE OPENBARE SCHOOL Te Culemborg zijn verschillende adressen aan Ged. Staten gericht, waarin wordt aangedrongen, het raadsbesluit van 11 Juni inzake de reorganisatie van de openbare scholen aldaar wegens verminde ring van het aantal leerlingen, niet goed te keuren. Na genoemd beslüit zijn verscheidene voorstanders der openbare scholen de ouders, die kinderen op de bijzondere scholen hadden, die op de openbare thuis behoorden, gaan opzoeken. Naar wij vernemen, weigeren B. en W. op het oogenblik de leerlingen aan te nemen, wier ouders vorzocht hebben, om van do bijzondere op de open bare scholen geplaatst te worden. GEWEIGERDE VRAGEN. De heer Wijnkoop had, naar hij in De Tribune meldt, naar aanleiding van de gebeurtenissen in I China, aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen willen stellen: Is het den minister bekend, dat groote organisaties van werkers en studeerenden in China aan de inge stelde buitenlandscho commissie van onderzoek naar de oorzaken van de thans in gang zijnde massale beweging in dat deel van de wereld onder meer den eisch hebben gesteld, dat de buitenlandsche mogend-1 heden, dus ook Nederland, afstand moeten doen van hun exterritoriale rechten en speciaal van bun consu laire jurisdictie in China? Acht de minister het in dit verband niet noodzake lijk, waar oja. zoo uiteenloopende staten als Duitsch- land, Perzdë, Cihili, de Sowjet-Unie en Mexico in dezen afstand reeds zijn voorgegaan of hebben be willigd, dat Nederland onverwijld deze vreemde in menging tegenover en groot, eeuwenoud volk doet eindigen? Of geeft de minister er wellicht de voorkeur aan, eerst door den strijd in Azië tot dezen afstand van vreemde heerscbersrechten te worden gedwongen. Deze vragen heeft de heer Wijnkoop aan den voor zitter van de Tweede Kamer gezonden, om ze aan de regeering mede te déelen. De voorzitter van de Tweede Kamer deelde hem evenwel mee, overwegend i bezwaar te hebben tegen zijn derde vraag en alleen indien de heer Wijnkoop dio wegliet, hetgeen hij hem adviseerde, zou hij voor doorzending naar de regeering zorgen. De heer Wijnkoop heeft den voorzitter van de Tweede Kamer gemeld, zich niet met zijn advies te kunnen vereenigen en de vragen daarom in haar oorspronkelijken vorm elders te zullen publiceeren. OVERREDEN DOOR EEN TREIN. Bij het grensstation Empel is een auto, waarin ze ven personen zaten, door een sneltrein, van Emma- rik gekomen, overreden. Drie personen werden ge- j dood, onder wie mej. Iking uit Dinxperlo. VERKIEZ1NGS VARIA. Een leerling van de eerste klasse van het Haag- scho Lyceum is voor drie dagen van school verwij- dord, omdat hij in zijn leslokaal een aanbevelings biljet voor de Kamercandidaten van den Vrijheids hond had aangeplakt, en zich niet aanstonds na het ontdekken van de wandaad als de dader had be-1 kend gemaakt. NOODLANDING. I Zaterdag was een Nederlandsch postvliegtuig ïLLAL, bestuurder van Dijke, den koers kwijt raakt tengevolge van dikke, laaghangende wolken. Het vliegtuig, van Rotterdam naar Parijs onderweg, was op 200 M. boven Philippine, toen het oliereser voir sprong. De bestuurder was verplicht te landen, hetgeen naar wensch geschiedde onder Assenede in België. Door telefonisch uit Rotterdam ontboden personeel werd het reservoir spoedig gemaakt. Van Dijke heeft (Maandagochtend den tocht voortgezet. De ongeveer 500 K.G. post en andere bagage is Za terdag per auto naar Brussel vervoerd en vandaar doorgezonden. VECHTPARTIJ TUSSCHEN KATHOLIEKEN EN SOCIALISTEN. Te Brunsum is het Maandagavond tot een ernstige vechtpartij gekomen tusachen Roomach-Katholieken. welke een verkiezingsoptocht gehouden hadden, en een 25-tal socialisten, die per rijwiel passeerden. Eien tiental socialisten is door knuppels en messteken ver wond; dp toestand van twee hunner ia vrij ernstig. De marechaussee heeft een en ander in onderzoek. De Telegraaf meldt over het gebeurde: Betreffende het voorgevallene te Brunsum bil den R.K. verkiezingsoptocht vernemen wij nog het vol gende: Gisteravond werd door de R.K. een optocht gehou den, waaraan door ruim 600 personen werd deelge nomen, waaronder ruim 200 kinderen. Ook namen verschillende praalwagens deel en niet minder dan' drie schutterijen. Tegelijkertijd had echter op het Bodemplein een meeting plaats van de S.D.AJP. Bei- j de betoogingen hadden een ordelijk verloop. Hot viel op, dat toen de optocht het plein passeer-1 de, waar de meeting werd gehouden, de socialisti sche leiders hun partijgenooten verzochten stil te zijn, aan welk verzoek voldaan werd. De kinderen daarentegen, die aan den optocht deelna men, waaronder dreumessen van 10 en 12 jaar, bie der ge ven een oorverdoovend geschreeuw aan, zooala: „Weg met de socialisten" en vooral „Liever dood dan rood". Toen nu de optocht ontbonden was, bevond zich een vijf minuten later op één van de drie wegen, wel ke naar het meetingterrein voeren, een troepje wiel rijders van de S.D.A.P., die roode vlaggen en trans paranten bij zich hadden. Zij stelden zichterzijde van den weg op, waarna hun leider de heer Blanke hun verzocht stil te zijn, totdat de deelnemers aan den optocht, die daar moesten passeeren, voorbij zouden zijn. Zij werden echter omgeven door een groot aantal kinderen. Te vergeefs trachtte de heer Postma, de leider der R. K., hun een doorgang te vorleenen. Op dat moment ont stond nu plotseling een vechtpartij, waarvan men de directe oorzaak nog niet nauwkeurig heeft kun nen vaststellen. Wie er begonnen is, is ondanks hot onderzoek, dat door do politie met grooten ijver en nauwgezet heid wordt geleid, en waarbij do meest strikte on partijdigheid, zooals wij; in de gelegenheid waren te constateeren, wordt in acht genomen, nog hiet uit te maken. Intusschen werd de heer Blanke met oen lat, welke men uit een haag langs den weg had getrok ken, zoodanig onderhanden genomen, dat hij wel eenige weken niet aan den arbeid zal kunnen gaan. Ook zijn echtgenoote bekwam verwondingen. Een achttal andere leden der SD.A.P. werden licht verwond en door dr. Tullekens voorloopig ver bonden. De meetinggangers de meeting waa intusachen afgeloopen 'die hoorden wat er gebeurd was, kwa men in galop toegesneld, om hun partijgenooten te helpen. Doch de politie, die tot dusverre tot handha ving van de orde op het terrein van de meeting aan wezig was geweest, greep in, en slaagde er betrek kelijk spoedig in, de orde te herstellen, en de par tijen te verspreiden. Aldus werd erger voorkomen. Hulde dient in de eerste plaata te worden gebracht aan autoriteiten en menschappen, die door tactvol optreden onmiddellijk de rust hebben hersteld en de orde gehandhaafd. Naar men van politiezijde nog mededeelde, is de schuld van het gebeurde in geen geval te zoeken bij de leiders, noch van S.DA.P. noch van R.-K. zijde. Zoowel de heer Blanke als de heer Postma de den wat in hun macht was om incidenten te voor komen. IN HEM STELDE ZIJ VERTROUWEN» De Voorzitter van het Stembureau te Loosdrecht tevens burgemeester, ontving van een vrouwelijk inr gezetene, die door omstandigheden verhinderd was, Woensdag aan de stemming deel te nemen, een brief je, inhoudende het verzoek voor haar te willen stem men. Vriendelijk voegde zij er bij: „Die U stemt is ALGEMEENE CENTRALE BANKVEREENIGING VOOR DEN MIDDENSTAND. Aan het Jaarverslag over 1924 ontleenen wij heti volgende: Na er aan te hebben herinnerd, dat de Bank in 1924 tien jaren bestond en na in het licht te hebben j gesteld welke omstandigheden aanleiding waren tot: de oprichting der Bank en ook tot hare reorganisa tie in het jaar 1919, geeft het verslag een overzicht van de ontwikkeling der Bank en der bü haar aan gesloten Middenstandsbanken. Alle bedrijfstakken (effecten, assurantiën, valuta, incasso) gaven een re gelmatige vermeerdering der omzetten te zien. Kon in vorige verslagen ook worden gewezen op stijgen de cijfers voor het uitstaande crediet en voor het to taal der deposito's, in 1924 is in die cijfers een da ling ingetreden. De terugloop van het totale credietbedrag wordt verklaard doordat de uit normale oorzaken afloo- pende oredieten niet door nieuwe werden vervan gen, omdat de deposito-gelden zich in teruggaande lijn bewogen. Sedert het laatst van 1924* is hierin we der een verandering gekomen en worden wedeir re-' gelmatig nieuwe credieten verleend. Het onkosten-cijfer heeft in het afgeloopen Jaar nog een geringe stijging ondergaan, hetgeen hoofd zakelijk een gevolg was van de belangrijke onkos ten, welke het in 1924 inestelde nauwkeurige onder zoek der geheele credietportefeuille medegebracht heeft. Had dit onderzoek voorkomen kunnen worden, dan ware zeer zeker een daling ingetreden. Buiten de in 1924 becijferde risico's, waarmede reeds in de balans per 31 December 1923 rekening gehouden is, deden zich vrijwel geen nieuwe risico's voor. inte gendeel, kon men enkele riskante posten aanzienlijk versterken. Zoowel Commissarissen als Raad van Toezicht en Hoofddirectie zijn eenstemmig van oor deel, dat met 1924 het moeilijkste jaar achter den rug is en dat het tot tevredenheid stemt te kunnen con stateeren. dat desniettemin het bedrijf over dat jaar een zuivere exploitatiewinst heeft gebracht. Het uitstaande crediet daalde van f 26.497.410 op f 22264.261. De deposito's en creditsaldi in Rek. Crt. van f 16.142.410 op f 9.807.725. Het geplaatste aan deelenkapitaal bedroeg per uit December f 4,190,700, verdeeld in f 2.465.600 gewoon kapitaal, waarop nog was te storten f 651.800 en f 1.125.100, preferent ka pitaal. De bruto winst bedraagt f 1.076.830. (v. J. f 1.135.637), de onkosten beliepen f 898205 (v, j. f 891255), zoodat een netto-winst resteerende van f 178.625.te bestemmen voor afschrijving op debi- j teuren en op den post Reorganisatiekosten en over- name Middenstandsbanken. TREURIG ONGEVAL Uit Echt, 30 Juni. Dr. Van 'Sonnen maakte Maan dag met zijn familie een autotochtje naar Maas tricht. toen de band sprong! De wagen werd aan den kant van den weg gezet, om den band te reparee- ren. Toen het circa 11-jarige dochtertje uitstapte, werd zij plotseling gegrepen door een passeerende autobus en overerden. Het hoofdje werd voor de oogen van de ouders nagenoeg van de romp ge scheiden. De dood trad onmiddellijk in. Tel, EEN LASTIGE ARRESTATIE. De politie te 's-Gravenhage heeft in de Wagen straat aangehouden een 21-jarigen timmerman uit de Fronemanstraat, dio daar liep met een uit latten en doek vervaardigde doodkist, waarop de woorden stonden: „Stemt,>niet!" De agenten hadden zich bij de arrestatie te verdedigen tegen opdringend publiek en maakten van den sabel gebruik. Op de Groote Markt gekomen, zagen zij zich zelfs gedwongen met den revolver eenige malen in de lucht te schieten. INBRAAK Gisterenochtend Is, terwijl de geheele familie op het land bezig was, te Castricum ingebroken bij den heer J. Zonneveld. Een bedrag van f 200 met al het goud en zilver in huis werd buit gemaakt. EEN VREEMDE SINJEUR. Te Hilversum had zekere M. uit Utrecht een leeg staande villa als onderdak gekozen. Na een paar dagen zag hij uit naar logies met kost. Hij stichtte daartoe brand in de villa en ging zich bij de politie aangeven, waardoor het doel werd bereikt. Door spoedig ingrijpen bleef het echter bij een begin van brand. EEN GOUDMIJN IN NEDERLAND. De „Winschoter Crt" schrijft: De heer J. Zoutman, wonende aan Garts-Zandpadje te Winschoten, heeft achter zijn woning een zandgraverij. Reeds herhaal delijk viel het op, dat er in de «teenen die uit de groeve kwamen, goudglinsterendo plaatjes en brok jes zaten. Maar men dacht aan koperdeeltjes. Dezer dagen echter werden steenen gevonden, die zoo opvalleilcl veel van die glinsterende stof bevat ten, dat dë heer Zoutman toch besloot ze eens te laten onderzoeken. Hij vervoegde zich bij een goud smid daar ter stede, die constateerde, dat de glin sterende deelen wel degelijk goudstof waren. Gister morgen hebben we enkele gevonden steenen gezien. Deze wemelen van goud-glanzende deelen; is het inderdaad goud en daaraan schijnt geen twijfel te bestaan dan zit er heel wat goud. De heer Zoutman is er van overtuigd, dat er nog heel wat meer steenen fa den grond riften die de- zelfde stof bevatten. En waarschijnlijk zal er dan in den omtrek nog wel meer te vinden zijn. MEVR. MANN'8 PENSIOEN INGETROKKEN. Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester heeft heden van de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Toc- neel" een brief gekregen, waarin haar wordt mede gedeeld, dat haar pensioen, dat zij vijf jaar genoten heeft, met ingang van 1 Juli wordt ingetrokken. De onmogelijkheid om het geld langer te kunnen uitbetalen is hiervan d« reden. DE OUDE KAMER. Vandaag wordt er een nieuwe Kamer gekozen en is het wel aardig nog even in herinnering to bren. gen, dat de Kamer, die nog tot eind September zit, als volgt Is samengesteld: Roomsch Katholieken 32 Anti-Revolutionnairen 10 Christel ijk-Historischen 11 Sociaal-Democraten Liberalen (Vrijheidsbond) Vrijzinnig-Democraten Plattelanders Communisten Rochts 59 20 11 5 2 2 links 40 Staatkundig Gerof. Partij 1 Bij de stembus van 1922 werden in totaal uitge bracht 2529.569 stemmen, waarvan op de Roomsch-Katholieken 874745 stemmen Anti-revolutionnairen 402277 stemmen Christelijk-Historischen 318669 stemmen Sociaal-democraten 567769 stemmen Liberalen (Vrijheidsbond) 271358 stemmen Vrijzinnig-democraten 134595 stemmen Plattelanders 45816 stemmen Communisten 53664 stemmen Staatk. Gerei. Partij 26744 stemmen GEMEENTE ZIJPEL Getrouwd: Pieter Jonker, oud 26 jaar landbouwer te St. Maarten en Aaltje Meijer, oud 22 jaar, zon der beroep ,te Zijpe. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Lucia Hel'ena, dochter van P. J. Oonijn :en M. L. Pontaine. Antje, dochter van G. Vigeer en van T. Raven. Ondertrouwd geene. Getrouwd: Grietje Hoep, oud 20 jaar, «onder be roep en Jan Pieter Wigoout, oud- 23 jaar, sohip! per, beiden te Anna Paulbwna. Overleden: Daar enkele abonné's Zaterdag j.1. niet het geheels raadsverslag van Schagen hebben gehad en wij dit laatste deel gister vergeten hebben op te nemen la ten wij het hieronder nog volgien: Aangeboden worden verschillende af- en over schrijvingen en suppletoire begrooting, dienst 1924. Aangeboden wordt kohier hondenbelasting, groot f 1035.—. B. en W. stellen den Raad voor den volontair te* secretarie, A. Vader, als assistent bij de eierveiling eene vergoeding toe te kennen, groot f 2.— per week. ingaande 1 April jl. De heer Van Nuland kan zich niet met dit voor stel vereenigen, omdat het werk geschiedt in den ge* wonen werktijd van het secretriepersoneel. Voorzitter wijst er op, dat we hier niet hebben een 3en ambtenaar ter secretarie, maar dat B. en W. ter aanmoediging deze vergoeding willen geven. Het betreft hier meer een verzoek van den heer Vader zelf. De heer Van Nuland meent, dat het hier geldt een gemeentebelang en dat er tot nu geen uitgaaf voor het werk werd gevorderd. De heer Gorter meent, dat het niet op onzen weg üigt, het personeel van de secretarie maar te dirigee^ ren, maar welke werken ook. De heer Vader is vo lontair, heeft zijn werkzaamheden ter secretarie en als hij andere werkzaamheden verricht, dient hij daarvoor betaald te worden. De heer Overtoom: Het kan wel lijden zeker uit de opbrengst van de eierenveiling. De heer Van Erp heeft van den veilingmeester gehoord, dat deze onmogelijk deze administratieve kracht kan missen en dan ligt het aan ons iemand voor die werkzaamheden aan te wijzen en daarvoor een kleine vergoeding te geven. Spr. heeft den in druk gekregen, dat over deze zaak door het vorige college van B. en W. in die richting is gesproken. Wat betreft de opbrengst van de eierenveiling, spr. was niet voor deze veiling en de straks te vermel den cijfers zullen wel aantoonen, en ook als men een kleine blik slaat dp het personeel, dat men niet op timistisch behoeft te staan tegenover de uitkomsten van de veiling. Voorzitter: Ik zeg altijd, voor ieder ei is een ge meentewerkman. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, tegen stemden de heeren Van Nuland, Overtoom en Huiherts. Voor het behandelen van reclames tegen aanslag in de tonnen- en rioolbelasting zal de Raad straks in comité gan. Juist naar aanleiding van de reclames tegen den aanslag in de rioolbelasting brengt de heer Hopman bij de rondvraag nog eens ter sprake den aanslag van die personen, wier riolen niet direct uitloozen In gemeentewater, maar in polderwater of zelfs in In particulier water. Spr. herinnert er aan, hoo het voriga college van B. en W. een voorstel deed tot wijziging van het betrekkelijke artikel, dat het col lege blijkbaar niet terug wilde gaan van den inge slagen weg er dat later werd medegedeeld, dat geen voorstel tot wijziging zou worden gedaan, omdat geen goede redactie was te vinden. Spr. meent dat onze Nederlandsche taal voldoende rijk is om zijn gedachte uit te drukken. Nu een andere college van B. en W. gekomen is. had spr. gehoopt, dat niet ver der zou worden gegaan op den ingeslagen weg. maar» waar nu blijkt, dat dit wel het geval is, vraagt spr.l zich af waarom de menschen dan niet allemaal» door B. en W. zijn aangeslagen. Niet alleen lm dl| kom, maar ook buiten de kom hadden, als B. en W.t consequent willen blijven, de menschen moeten worl den aangeslagen. Spr. wijst op de onrechtvaardigheid dat belastingL wordt geheven voor riolen uitmondende in particu liere of polderslooten, waarde gemeente ter reiniging niets aandoet en toont dat met enkele voorbeelden aan. De gemeente moet dien weg hiet opgaan. Om belastingen te innen, kunnen andere maatregelen worden getroffen, de tonnenbelasting is heel laag, voor den vuilnisdienst wordt niets geheven spr. wil daarmee niet zeggen dat hij het noodig vindt dat dit geschiedt, en hij zou zich, indien een dergelijk voor stel werd gedaan, alle vrijheid voorbehouden ten aan zien van het uitbrengen van zijn stem maar op andere wijze zijn wel inkomsten te vinden, Spr. zou dus willen dat B. en W. dus het artikel wijzigen en dit kan door een kleine tusschenvaeging gebeuren. Voorz. is het niet met den heer Hopman eens en oordeelt dat de aanslagen terecht zijn geschied. BIJ wijziging van het artikel deden zich moeilijkheden voor, de heer Trapman zal dat'erkennen. De heer Trapman: Ik was er niet bij. Voorzitter vervolgt dat aan den heer Hopman door den secretaris is gevraagd een redactie voor de wij ziging aan te geven, maar aan dat verzoek Is nog niet voldaan. De heer Hopiman: Dat is me niet door den secre taris, maar door den opzichter op straat gevraagd en toen kon ik zoo maar geen redactie aangeven. En bovendien, moet ik nu een dergelijke redactie geven, dat moet niet van mij komen. De heer Gorter gevoelt wel voor de redeneering van den heer Hopman. Maar omdat spr. gehoord hsd dat den heer Hopman om een redactie voor de "V

Schager Courant | 1925 | | pagina 2