Uil den W.F.V.B. Plaatselijk Nieuws. Marktbetifihtea. VOETBAL Gemengd Nieuws. cïgïng WM gevraagd, en htj niet Vist «at tfle maag cp een beetje onbehoorlijke manier was gedaan, heeft spr. zich hij' de bestaande regeling neergelegd. Spr. is het er mee eens dat de redactie niet juist is. Op de vraag van den heer Trapman of B. en W. de kwestie zullen overwegen, antwoordt voorzitter bevestigend. Hierna sluiting. DE GROOTE VACANTIE» De groote vacantie voor de kinderen onzer open bare lagere school begint dit jaar precies op Zater dag 1 Augustus Dezen dag is geheel vrij.* Den 24en Augustus (Maandag) -beginnen de lessen weer. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJSu De Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs hoopt, evenals vorig jaar, in de volgende week op Maandagmiddag 6 Juli te 2 uur een cursus voor inmaak te beginnen, bestaande uit 12 lessen van pl.m. 2Ya uur, op welke lessen practisch en theo retisch de geheele inmaak op de verschillende manieren zal worden behandeld. Het schoolgeld zal f 12 bedragen. Het aantal deelneemsters moet minstens 12 zijn. Aangiften worden schriftelijk inge wacht vóór Zaterdag 4 Juli bij mejuffrouw W. Koopman, aan do school voor Landbouwhuishoud onderwijs of aan* hare woning, Landhouwstraat 85. MEDEJMBLIK, 30 Juni Aaardappelen per 50 K.G.: Schotsche muizen f 4.20 tot 4.60, kleine muizen t 2.85—3.60, Witvl. aardapp. f 2.45-2.80. NOORDERMARKTBONDNoordscharwoude. 30 Juni. rSchotsche muizen f 8.6010, drielingen f 5.406.10, Zilvernep f 19, peulen f 25, alles per 100 Kg. Bloemkool f 20.20—27.50, per 100 st. Aanvoer: 254700 Kg. aardappelen, 30 Kg. rólver- uien, 8Y* Kg. peulen, 275 st. bloemkool. ANNA PAULOWNA, 30 Juni. Groot© aardappelen f 6^0—10, drielingen f 2.00— 4.50, peulen f 14. WARMENHUIZEN, 30 Juni Schotsche muizen f 810.30, drieling©» i 4.806.70 Aanvoer 43400 Kg. aardappelen PURMEREND, 30 Juni Op de heden gehouden markt waren aangevoerd: 19 st. kleine Boerenkaas f 54, met rijksmerk f 57.50, 55 st. kleine Boerenkaas f 54, met rijksmerk f 59.50, 5 st. Goudsche kaas f 59, 423 runderen, w. o. 385 vette f 0.90—1.20, handel stug, 138 melk- en geldekoeien f 175400, handel stug; 24 stieren; 40 paarden f 100250, handel stug; 87 vette kalveren f 1.20— 1.40, handel matig; 288 kalveren, v. d. slacht f 15—40, v. d. fok f 1538, handel matig; 433 vette varkens, v. d. zout, 80—84 ct., v. d. slacht 88—94 ct., handel vlug; 87 magere varkens f 2545, handel vlug; 203 biggen f 10—22, handel vlug; 350 schapen f 40—52, handel vlug; 590 lammeren f 20—28, handel stug; 23 bokken, kippeneieren f 6.25—7.25, piepkuikens f 0.40 tot 1.90, eendeieren f 5.50. 1039 Kg. boter f 2.20—2.30. Centrale Eierveiling (in het gebouw der Afslag- vereeniging) der Alg. Noordholl. Pluimvee-Ver.: Eendeneieren, kwal. A f5.70—5.90. Aanvoer 23143 stuks. Kippeneieren, kwal 'AI i 6.307.90. Aanvoer 26823 stuks. Kippeneieren, kwal. B f 5.40—5.70. Aanvoer 448 stuks. Eierveiling Hotel „Paradijs": Eendeneieren: Aangevoerd 28834 stuks. 'Prijs f 5.75—5.85. Kipeieren: Aangevoerd 27560 stuka. Prijs 1 6.90— 7.60. De wedstrijd van Zondag jl. tusschen Sparta I en e onsterke Hollandia-Combinatie, is door Sparta na een schitterende partij: voetbal gewonnen. Te ruim half drie wordt door Sparta afgetrapt en 1 minuut later heeft, Hollandia de leiding, en reeds betrekke lijk spoedig weet "Biersteker den stand: gelijk 1—1 te brengen. Nu ontwikkelt zich een mooi vlot spel, terwijl ook technisch Sparta vrij: goed speelt. Met rust is de stand 23 voor Hollandia. Na hervatting komt Sparta weer enthousiast op zetten en spoe.dig is het wederom gelijk 3—3. Nu blijft Sparta aanvallend en weet de stand op te voe ren tot 3—4, doch- weder gelukt 'het Hollandia om te doelpunten, zoodat van overwicht van een der par tijen bijna geen sprake ia. Het spel van Sparta wordt steeds beter, terwijl Hollandia afzakt, met gevolg dat Sparta tweemaal doelpunt, zoodat het 64 staat. Even voor het einde gelukt het ook Hollandia'» middenvoor, J. Homan, om nogmaals te doelpunten (65)' waarna spoedig einde. Voor het publiek ia dit al een bijzonder mooie wed strijd geweest, want al waren de doelpunten goed koop, het bleef steeds spannend, daar geen groote voorsprong verkregen werd. Het laatste jaar heeft Sparta geen wedstrijd ge speeld met zooveel goals als ditmaal, temeer daar 2 doelpunten wegens buitenspel geannuleerd werden. De leiding van den wedstrijd was heel goed, terwijl veel publiek den sportieven strijd bijwoonde. WIERINGEN.J Jl. Zondag speelde Succes I® tegen Concordia II van Anna Paulowna alhier, om een verguld zilveren Jruis van den heer D. Minnes, een voetbalmatch. Om halfdrie blaast scheidsrechter Nieuwbuurt d# beide elftallen in het veld. S., die een groote verande ring heeft ondergaan, blijkt, dat de elftalcombinatie dezen keer goed geregeld is. De voorhoede combi neerde mooi, de halflinie steunde goed, de backs, welke voor rust weinig werk kregen, verrichtten dit naar behooren. De Successers zitten direct voor het C-doel. Eenige corners van links wordien door den C.-keeper op correcte wijze weggewerkt. Uit een corner maakt Lont het eerste punt voor S. Even la ter deponeert Scheltus van de lijn no. 2 in het net. Voor rust komt er geen verandering meer in den stand en is 2—0 voor S. Na de thee pakken beide partijen weer flink aan. Nu krijgen de Succes-backs ook meer werk en ook onze nieuwe keeper kreeg nogal eens een bal te ver- worken, wat hem, hoewel hij voor 't eerst onder de lat stond, goed afging. Eenige gevaarlijke momenten voor het C.-doel, doch de keeper weet echter zijn doel nog schoon te houden. Even tegen het einde maakt Breed uit een corner voor Succes het derde doelpunt. Kort hierop is het einde en heeft S. hier door verdiend gewonnen., hoewel C. wel een tegen- punt verdiend had. Succes n wist dus beslag te leg gen op het mooie kleinood, wat de medaillekast weer aanvulde. Scheidsrechter Nieuwbuurt leidde goed. BREEZAND. Zondag speelde B.F.C. 2 een nederlaagwedstrijd te gen Zwaluwen I uit Helder, die voor B.F.S. inder daad en geduchte nederlaag werd. Ondanks Straat hof» keepertalenten won Zwaluwen met 13—2. •Daarna speelde B.F.C. il haar 2den nederlaagwed strijd tegen J.V.C. I van Julianadorp. Na een zeer spannenden strijd won J.V.C. met 2—1. J.V.C. is een goede, stevige ploeg,, waarin uitblonken de linksbin nen en vooral de linksbuiten. Deze werkt# schitte rend. 154. DE BANGERTSCHE ZIEKTE, EEN VERTICILOUM ZIEKTE. In de Maartaflevering van het Tijdschrift voor Plantenziekten lezen we: In het Noordoosten van de provincie Noordholland in het deel geraamd de Bangert, wordt de bessen- cultuur zeer benadeeld door de z.g. Bangertsche ziekte. De bladeren van zieke struiken woTdcn vroeg tijdig geel en vallen spoedig af. Stammen en tak ken vertoonen een overlangsch opensplijton van de schors, waardoor een sponsachtig, waterig weefsel te voarschijn komt. Het hout der aangetaste takken is eenigszins blauwachtig verkleurd. In microscopi sche doorsneden wérd zwamweefsol in de houtvaten aangetroffen. Uit heide aalbesvariëteiten Hoorscho Roode en Fay's Prolific, goede verticillium op. Tak infectieproeven met een reincultuur van deze schim.» mei brachten deze ziekte te voorschijn. In de Bangert bleek niot alleen aalbea doch ook zwarte bes en kruisbessen door verticillium (ring- vuur) te zijn aangetast. In den tuin. in 't Wostland werden onder aalbes sen dezelfde verschijnselen ais die van de Bangert- sche ziekte waargenomon. Op het torrein waren vroeger aardappelen gekweekt en vermoedelijk ia de bodem met verticillium hesmet geraakt. Omtrent de bestrijding lezen we: Proefnemingen leerden dat de verticillium (de ziekte dus waardoor de Bangertsche ziekte veroor zaakt wordt, V. K.) saprophytisch in den grond kan leven, d.w.z. op doode stof en bestand is tegen droogte en vorst. Do bestrijding is dus een moeilijk op te lossen vraagstuk. In de eerte plaats dient de aandacht gevestigd te worden op het nemen van alle mogelijke voor zorgsmaatregelen, om. besmetting van een terrein te voorkomen en werpe geen grond uit tomaten in den boomgaard (tomaten kunnen nl. ook aangetast wor den door verticillium of ringvuur, V. K.) Men zij voorzichtig den grond niet door ziek aardappelge- wa* te besmetten. Wanneer slechte een paar Struiken ziek zijn ka» men de zieke planten met omringde aarde bijtijds vernietigen, In 't algemeen verdient het aanbeveling alle ziek materital te verbranden. Is een terrein in sterke mate aangetast, door ver ticillium, dan tele men er liefst die planten, welke voor zoover bekend niet door de schimmel worden aangetast, b.v. kool, spercieboonen, tufnboonen, graansoorten. Een doelmatige vruchtwisseling is steeds aan te raden. In geen geval gebruike men der gelijke besmette grond voor het bouwen van toma- tenkassen. Ik meende goed te doen deze waarnemin gen over de Bangertsche ziekte onder de oogen van de lezers in den Bangert te brengen. Jammer dat er geen afdoende bestrijdingsmiddelen gevonden zijn om deze ziekte tegeh te gaan. We zien echter, dat de wetenschap althans nu gevonden heeft wat oor zaak dezer ziekte is, MATIHRIAAiL VOOR WlAlGENtlNGEN. Ik' ontving uit alle hoeken van Noordholland brie ven met aanbiedingen om materiaal voor Wagenin- gen te komen verzamelen. Tot mijn spijt kan ik ech ter bij niemand komen, daar ik geheel bezet ben met de inspectie der vroege aardappels. Ik wil hier bij mijn dank uitbrengen aan allen, die mij schre ven. ZEUG IN (MOSTERD. Men komt mij vragen wat er te doen is aan zeug in de mosterd. Ik weet geen beter middel, dan spui ten met Parijsch groen, en. wel een ons op 100 L. wa ter, plus 1 Kg. kalk. De Controleu rbij den Plantenzdektenkundigen Dienst te Hoorn, K, VAN KEULEN. VAN HET BONDSBESTUUR. Vergadering op Zaterdag 11 Juli des avonds 8 uur ten huize van den heer De Graaf (voorheen de Jong) te Barsingerhorn. Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen "stukken. 3. Bespreking toestand van den Bond en voorstel tot het bijeenroepen van eene algemeen© verga dering ter op*heffing van den W.F.VJ3, 4. Rondvraag en sluiting. D. RREEIBAART. ENORME REGENVAL. De overstroomingen in Zuid-Polen ten gevolge van de aanhoudende regens, nemen een cata'strofalen om vang aan en overtreffen zelfs die van het voorjaar van 1903. Duizenden menschen zijn dakloos en heb ben geen mogelijkheid gehad levensmiddelen en huis raad te reddien. In Oost- en West-Galicië tot vlak hij Krakau en in Cechisch Silezië zijn overal de wegen en de spoorwegen vernield en de bruggen wegge spoeld:. In Przeruysl stroomt het water over den groo- ten spoorweg en de spoorbrug heen. In de geteister de streken zijn overal militairen voor hulpverlee ning aangekomen. De regeering te Warschau bereidt een uitgebreide hulpr en steunactie voor. In do over- stroomde gebieden zijn vele duizenden hectaren te 1 velde staande gewassen vernield en weggespoeld'. Ook in andere deelen van Polen, die voor ovegretrooming bewaard bleven, zijn tengevolge van de regens de tarwevelden door brand aangetast, zoodat groote schade voor den oogst gevreesd wordt. Tel. DE ONLUSTEN IN CHINA. Door de Ehgelsche regeering is een uitvoerig blauw boek uitgegeven, bevattende o.a. de rapporren van de Britsche consuls in China over de arbeidstoestan den in dat land. Bedoelde rapporten werden opgesteld in verband met de instructies, een jaar geleden uit Londen ge geven, die haar oorsprong vonden in den wensch der Britsche regeering al het mogelijke te doen om den toestand te verbeteren. De Chineesche gedelegeerde op de internationale arbeidsconferentie, verleden jaar te Genève gehou den, stelde het voor, alsof China den aoht-uren-dag voor kinderen had. ingevoerd. Uit de rapporten blijkt evenwel, dat de regeering niets heeft gedaan dan het uitvaardigen van bepa lingen, die nooit van kracht zijn geworden. De eenige werkelijke actie is van de buitenlandscha kolonie in Shanghai uitgegaan, en zelfs daar oor deelde de internationale commissie het onmogelijk, op het oogenblik verder te gaan dan het verbod tot het te werk stellen van kindenen onder de tien jaar. Zij achtte het in verband met den toestand in de de buiten de Europeesche concessies onder Chineesch beheer staande fabrieken, praktisch niet mogelijk méér te doen dan aan te dringen op een beperking van de arbeidsuren, bij dag of bij nacht, tot een maxi mum van twaalf uur voor kinderen tusschen tien en veertien jaar. Het is in de Chineesche fabrieken ge bruikelijk, dat de kinderen op vijfjarigen leeftijd aan den arbeid gaan, en de arbeiders verzetten zich te gen de bepalingen, die hun gezin het geld zouden onthouden dat zij aldus verdienen. Da rapporten belichten voorts de schrikbarende levensomstandigheden buiten de buitenlandsche con cessies, o.a. in de gebieden, waar de Chineezen een harden strijd om het bestaan hebben te voeren; een strijd, die nog acuter wordt door de gruwelijke praktijken cn schandelijke onrechtvaardigheden van Chineesche militaire leiders. Het rapport van den consul te Foochow noemt als voornaamste grief der Chineesche aïbeidera de volkomen onveiligheid in hot land. Al het andere wat hij te verduren heeft is niets vergeleken bij het feit, dat hij eiken dag door roovers het gebergte ln kan worden gesleept, doodgeschoten, of gepijnigd, in dien hij niet als slaaf voor hen werkt of als zijn familie geen losgeld kan betalen. In uitgestrekte gebieden is de roovetrij de bloeiend- ste tak van handel. DE AUTOBUS. Maandagnacht is te 'Brussel een autobus geslipt, waarin zich 15 personen bevonden. Allen werden met bloedende wonden opgenomen. Twee der ge wonden verkeeren in levensgevaar. Do chauffeur, die heden bij de politie een verklaring moest afleg gen over de oorzaak van hot ongeluk, is krankzin nig geworden. EEN OPERETTE-PROCE3. De correspondent van hot Hbld. in Zurlch schrijft: Men zal zjch White Elk Tavanna Ray nog wel herinneren, ^en gladde jongen, zooals men hot in pittig Hollandsch pleegt te zeggen. Vandaag is zijn proces voor den rechter in Lugano begonnen en het modaine reispubliek amuseert zich kostelijk met dit verhaal van „de wereld wil bedrogen zijn." White Elk Tavanna Ray, met zijn van moeders zijde geërfde Indianenfaci». waarin twee leuk- glundere oogen twinkelen, met zijn glanzend-zwarte haren brossé-en-arrière, overigens een gentlemanlike figuur met onberispelijke coupe in zijn beige prome- nade-costuum, vertelt ongedwongen, van zijn fantas- tiche wedervaren. Als Paramount-filmacteur kwam hij naar Londen en kroop zoo heelemaai in zijn rol van Indianen- koning, dat hij er niet meer uitkruipen kon. Ter voortzetting van zijn rol liet hij zich in Londen een regelrechte pas verstrekken als White Elk Tavanna, oftewel de witte koning der Indianen, Wel mislukte een ontmoeting met koning George alle begin is moeilijk, maar in Brussel had hij toch al dadelijk veel succes. Ontvangst bij koning Albert en receptie ter universiteit, waar hij een voordracht hield over het nationale .bewustzijn der Indianen-stammen. Hij zat nog vaster in zijn rol, toun hij eenige dagen la, ter naar Nizza kwam, en daar kannis maakte met da gravin Khevenhueller, die nu eenmaal met de India nen „dweept". Om niet uit zijn rol te vallen, dronk hij bij deze kennismaking limonade. Ook de gravin, dronk uit sympathie voor de Indianen limonade. Beiden werden zeer intieme vrienden, De gravin bood hem hart en hand en...t beurs. Es war ©r- reicht! Nu togen beide blauwbloedig© menschen naar Ita lië, en daar begon een tweede serie van triomfen. Ontvangst bij den Heiligen Vader, bij Mussolini na tuurlijk. bij Farinacci spreekt van zelf, die hem tot fascistisch eere-officier bevorderde 1 Het wordt een leven van veel roem en veel rommel. Van wilde whisky-gelagen bij de grafelijke familie thuis en buitenshuis. Met het geld wordt maar zoo gesmeten. Eindelijk begint de rol toch te knellen en Tavanna Ray vlucht uit den feestrommel naar het stille berg land. Doch daar wordt hij alweer met het luiden der kerkklokken ontvangen, en revancheert vorstelijk met het uitdoelen van aalmoezen ten bedrage van duizenden en duizenden lira's. In zijn roes deed hij echter te veel. Het oersto millioen der Khevenhuel- lers was verboemeld, en bij gebrek aan eenige an dere basis kneep Tavanna Ray die heel nuchter Laplanta heet over de grenzen en uit zijn rol. Op verzoek van zijn vroegere vrienden en vereerders werd hij in Lugano of eigenlijk reeds in Bellinzona vastgehouden, waar hij nu met het grootste pleizier van zijn avonturen zit te vertellen. EEN CHINEES DOODGEKNUPPELD. De controleur van Arnhemia heeft vier Batakkers gearresteerd, die een Chinees beroofden en hem met stokken doodsloegen, meldt de Deli Crt. Drie der daders bekenden volledig, de vierde ont kent nog enkele bizonderheden. Het viertal Batakkers ontmoette bij Bandar Baroe. op 7 of 8 Mei, een Chinees, en daar ze vermoedden, dat deze man geld bij zich had, probeerden ze hem dat te ontnemen. De Chinees, overigens een breed gebouwde, flinke kerel, werd bevreesd door de drei gende houding der .Batakkers en zette hot op een loopen, achtervolgd door de Batakkers. Na een vrij lange achtervolging bereikte hij ein delijk een kampong, waar hij uitgeput en doodelijk vermoeid neerviel. Buiten gevaar, meende hij. Evon later kwam ook het viertal opdagen, ging naar den Chinees toe. bond hem handen en voeten tezamen en pikolde den armen man aan een stok als een varken, naar het bosch, waar ze hem met stokken doodsloegen. Daarop werd het geld, dat het slachtoffer hij zich had, verdeeld en kreeg elk der vier beestmenschen de kapitale som van f 1.25 als loon voor sjijn aandeel. Do geheelo kampong was van deze schanddaad min of meer op de hoogte, doch niemand zei een woord hiervan aan de autoriteiten, totdat do controleur van Arnhemia op 12 Mei door het gepraat van enkele kinderen bericht kreeg en nog des middags om 5 u. zich nara de kampong begaf om het onderzoek persoonlijk te leiden. Dienzelfden dag om 11 uur nam. had hij het viertal moorde naars in verzekerde bewaring en hadden ze genoeg losgelaten om een onderzoek in het bosch te doen. Maar daar aangekomen bleek het te duister om iets te kunnen ontdekken en besloot men tot den daarop volgenden ochtend te wachten. De moordenaars bekenden dat zij. nadat eerst het lijk een dag in het bosch had gelegen, waren terug gegaan en het lijk een 500 meter verder hadden he graven op een onbewerkte ladang van den hoofd schuldige in deze zaak. UIT DE EENZAAMHEID VERLOST. Naar uit Valparaiso aan de Zwitsersche bladen gemeld wordt, bemerkte de kapitein van een zeil schip, dat door het slechte weer gedwongen was na bij een onbewoond eiland in den Stillen Oceaan te ankeren,, signalen van het eiland af. Hij liet een boot uitzetten en vond op het eiland de overleven den van den schoener „Falcon", die in Mei 1924 al daar gestrand waren. Onder hen bevond zich de we duwe van den kapitein, Deze had zelfmoord ge pleegd. Zijn vrouw had er bij de overigen den moed weten in te houden en zslfs krachtig den bouw be vorderd van een vlot, waarmee men bewoonbare oorden hoopte to bereiken. DE EERSTE TREIN. Ter gelegenheid van het internationaal spoorweg congres, waarop 32 landen vertegenwoordigd zijn, zal, naar men weet, een bezoek worden gebracht aan Darlington, de „geboorteplaats" van den spoorweg. In 1825 bestuurde George Stephenson een trein van 34 wagens over een afstand van 20 mijl. Ter eero van dit eeuwfeest zal dezelfde locomotief, No. I, nogmaals hetzelfde traject afleggen. Een aan tal waggons, geheel in den stijl van honderd jaar geleden, zullen de locomotief volgen. Als contrast zal ook een moderne trein met groote locomotieven langs de tribunea met bezoekers rij den. SCHOUWBURGBRAND TE STOCKHOLM. Een der grootste schouwburgen van Stockholm, Svenska Teatern, is gisteravond afgebrand., VAN SCHEEPSJONGEN TOT ONDERKONING. In Amerika zijn alle millionnairs, naar hun biogra- fiën te oordeelen, in hun jonge jaren kratenjongen of schoenpoetser geweest! En zij, achten het in den re gel een eer om er achteraf, gelukkig mee te geuren. Dat de tegenwoordige onderkoning van Britseh- Indië, Lord Reading, als knaapscheepsjongen is geweest, zal ook velen niet bekend! zijn. Hij heeft het dezer dagen zelf verteld, toen hij, met verlof in En geland, een bezoek bracht aan Reading, waar hij zijn bezittingen heeft. In een redevoering verklaarde hij openhartig dat hij destijds, toen hij tot onderkoning werd benoemd, geen bijzondere bekwaamheden voor deze post kon doen gelden en evenmin in eenig ver band met Indië stond. Hij was er eens geweest als jongen van 17 jaar. HIJ diende toen. al» scbeeps- maalje op een zeilschip, dat van Rio de Janeiro naar Calcutta voer. Zijn voornaamste werk was het dek te schrobben, touwen inhalen en zeilen strij kenIn zijn stoutste droomen had hij noo't ge dacht dat hij eens in Indië zou terugkeeren als hoofd der regeering en vertegenwoordiger van den ko ning. CHARLTE CHAPLIN'S ERFPRINS. Een blijde, vermoedelijk voor velen 'gewichtige boodschap, wordt uit Loh Angelos do wereld rond- geseind: Mie vrouw Charlie Chaplin heeft het leven aan een zoon geschonken. Voorshands ontbreken nadere mededoclingen over den baby-Cihariie. Belangstellenden zullen dus hun nieuwsgierigheid moeten bedwingen. MYiar dat het knaapje een nieuw wereldwondor is, dat ééns mis schien als „Kid" naast vader zal zegovieren, staat vast Hoe zou het anders, als men als zoon van roem ruchtige bioscoop-kunstenaar, in Los Ahgeles nog wel, is geboren! EEN VLIEGSCHOOL IN AMERIKA. De correspondent der N. R. Ct te New York schrijft d-4. 18 Juni: Het lijdt geen twijfel, dat in de Vereonigde Sta ten de algemeene belangstelling in de vliegmachine plotseling heel sterk geworden is. Waar dit feit aan toe te schrijven is, kan zoo makkelijk niet mot ze kerheid gezegd worden. Veel daartoe hebben zeker de openlijke beschuldigingen van hooge officieren in het leger, de vloot en den militairen vliegdienst van dit land bijgedragen. Ook de nieuwe vliegdienst van Chicago naar Detroit, die door Ford geopend is, en de plannen van andere groot-industrieel en voor diensten tusschen de belangrijkste groote steden van Noord-Amerika hebben geholpen de aandacht er op te vestigen hoezeer dit land bij de meeste Europeesche in zake de ontwikkeling van het vliegwezen achter staat. En dat openlijk te moeten erkennen, tast den Amerikaan in zijn eer. Het is daarom, dat de gift van 500.000 dollar door den heer Guggenheim voor het openen van een vüegschool aan de universiteit to New York geschon ken, deze week groot© vreugde en voldoening heeft ge bracht onder de velen, die geklaagd hebben, dat de vliegdienst in dit land verwaarloosd werd. Van particuliere zoowel als van regeeringszljde is er tot nu toe heel weinig gedaan dezen tak van be drijf, of dit middel van vervoer, ook maar eenigs zins algemeen te maken. Wel bestaat er een vlieg- post-dienst, die door den Amerikaan graag „de groot ste" in de werel dgenoemd wordt. Gelukkig beweert hij niet, dat het de belangrijkste der wereld is. Wat beteekent het eigenlijk wanneer officieele rapporten med^deelen, dat in 1923 een afstand van 1.870.422 mijl door Amerikaansche post-vliegers werd afge legd? Verder dan die vliegpost is het in jaren niet gekomen. Velen hebben dit feit toegeschreven aan het gebrek aan een gelegenheid om vliegen te leeren. Of dit werkelijk het geval is zou in andere landen, waar ook geen officieele vüegschool bestaat, beves tigd. of ontkend kunnen worden. In ieder geval schreef de heer Guggenheim het gebrek aan belangstelling en do geringe mate van bedrijvigheid in den vliegdienst toe aan het feit, dat deze kunst in de Vereenigde Staten niet werd onder wezen, en het is daarom, dat hij er toe wej-d ge bracht deze gift aan de universiteit van New York aan te bieden. Aan die universiteit zal thans een vier-jaaxlijksche cursus in de vliegkunst gegeven worden, en het laat geen twijfel, dat het voorbeeld van den heer Guggenheim weldra door anderen ge volgd zal worden. In de Vereenigde Staten kent men geen halv(e maatregelen, en wanneer er één schaap over den dam is volgen er meer. DE AARDBEVING IN CAUFORNTë. Uit Santa Barbara (Caüfornië), 29 Juni Tenge volge van een aardbeving zijn verschillende gebou wen verwoest, de waterleidingbuizen gesprongen en de straten overstroomd. De Southern Pacific Railway maakt bekend, dat er 65 dooden zijn. Er wordt gemeld, dat bet aantal slachtoffers ge weldig overdreven i& Er zijn slechts 12 dooden be kend. Ofschoon er gisteren nog eenige schokken ge voeld werden, is men reods begonnen met het weg ruimen van puin en ook met heropbouw. De schade wordt op verscheidene millioenen dol lars geschat. De aardbeving in Caüfornië is waargenomen over een breedte van 300 mijlen. In Los Angeles was de beweging langzaam, maar sterk. Sommige groote kantoorgebouwen schenen als te wankelen, doch stortten niet in. Het middelpunt der beweging was Santa Barbara, een winterbadplaats aan de zee. Twee stooten, een om 6.46 en een om 6.47, werden waargenomen, waarop 20 zwakkere volgden. Bij den eersten stoot werden alle telegraaf- en telefoonlijnen vernield, waardoor de meest alarmoerende berich ten de ronde deden. Toen 's middags de telefonische verbinding hersteld was bleek, dat er twee lijken gevonden waren. Men vreest echter, dat er nog an deren onder de puinhoopen liggen. Het aantal ge wonden wordt geschat op 200 a 300. Verscheidene logeergasten van het Palatial Arling- ton Hotel zijn onder het puin geraakt en omgeko men. Groote schade is aangericht te 'Montecito, de wijk van de villa's der milüonairs. De achtermuur van de gevangenis van Santa Bar bara stortte in bij den eersten schok. De gevangenen namen de vlucht. De bewoners van do plaats hebben hun beddegoed uit de huizen gehaald on kampeeren op de grasper ken van de parken. In Santa Barbara werden om 4.45 nieuwe schok ken gevoeld, waarbij één persoon gedood werd. Volgens de laatste berichten uit Caüfornië zijn er 13 dooden en 300 gewonden; de materieelo schade wordt op dertig millioen dollars geschat. Een torpedobootjager en drie andere oorlogssche pen, alsmede verschillende kustvaartuigen zijn van San Francisco naar St. Barbara vertrokken om hulp te verleenen. Uit Montana, dat 1000 mijl ton N.O. van St. Bar bara ligt, wordt gemeld, dat daar ook schokken zijn gevoeld; men is hot er nog niet over eens of deze schokken met die in Caüfornië samenhangen. Uit Canada zijn ook berichten over aardschokken ont vangen. Het waterleidingsreservoir van St. Barbara is ge sprongen; een deel der stad is daardoor overstroomd; de raifs der tramwegen zijn geheel verbogen. Honder den burgers werd de eed als politiebeambte afgeno men en reservisten werden opgeroepen om diefstal en roof te verhinderen. Deskundigen van de Caüfornischo universiteit voorspellen een derde reeks schokken in 't dieper ge legen gebied van Caüfornië, waarschijnlijk binnen 48 uur. SNELTREIN ONTSPOORD. Uit Moskou wordt gemeld, dat do sneltrein Tsjita* Moskou bij Novonikolaevsk ontspoord is. Er zijn 9 personen gedood en 32 gewond. BERGSTORTING. Een bergstorting bij Sankt Goar heeft den ver keersweg op den linker Rijnoever versperd, maar <Jen spoorweg, die dichter bij de rivier Ügt, intact gela ten, zoodat het spoorwegverkeer Nederland—Zuid- Duitschland niet gestoord is. EEN NIEUWE HITTEGOLF. Volgens de door de Eingelsche bladen gepubliceer de weervoorspelling is er een nieuwe hittegolf in aantocht. De koude Atlantische etroomingen zijn verdwenen, en het mooie, koele weer van thans wordt als do inleiding van een nieuwe warmte-pe- riode beschouwd. OVERVAREN. Bij Glouccster ln Mississippi is het 7000 ton groots stoomschip Tuscania op den visschersschoener „Rex" geloopen. De kapitein, drie man en een jongen van de Rex verdronken; de overige bemanning werd door de Tuscania opgenomen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 3