yj SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. iiülttl KitllS- Uitgevers! N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. ILESTI BLAD. Uit het hart van Holland. Raad Sint Maarten. doorzittend B. H. Lenghaus, Winkel. Vraagt Slaleii g[ ilclilztndlng. HYPOTHEEK op LANDERIJEN 5 RENTE. Ile Firma MEIJER S PELS, Admlnlstraleers-fatoieeslers te Alkmaar. Zaterdag 4 Juli 1925 68ste Jaargang. No; 7666. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELE'F. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.66. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Zou het dan toch werkelijk ;waar zijn, dat het Mon sterverband', dit gewrocht van Kuyper en Schaap man, eindelijk is vernietigd? o Men kan van dergelijke dingen nooit iets met ze kerheid beweren, Al was het allëen maar omdat der gelijke combinaties telkens worden doodverklaard en toch telkens weder, uit hun asch verrijzen, zelfs nadat zij' t.usschennummers'hebben gemaakt met an dere combinaties. Toch zou het wenschelijk zijn, als deze coalitie, die via pauselijke aanschrijvingen en gereformeerde bijbeluitleggingen de politieke gedragslijn voor Ne derland gedurende een reeks van jaren heeft vast gesteld, eindelijk eens verdween. Het is bijna te mooi om te gelooven, Jarenlang heeft de combinatie Rome-Dordt, pas later versterkt door de partij van Schokking, kun nen bestaan op grond hunner speciale wenschen wat betreft het onderwijs, tot verwezenlijking waarvan I zij hun'overige verlangens en neigingen opborgen. Geslagen vijanden op godsdienstig gebied, wisten' zij toch met elkander vrede te houden voor hun spe ciale doeleinden. Doch dit was slechts mogelijk zoo lang het oogmerk, waarnaar zijl streefden lag op het gebied der practische politiek: te weten het halen uit de staatskas ten behoeve hunne scholen, en heti inrichten van onderwijsinstituten, alleen bruikbaar voor bepaalde groepen en onbruikbaar voor iedeï ander, terwijl de oude staatsschool' hoogstens voot j bepaalde categoriën een aanvulling behoefde, door leering of catechisatie te verstrekken, om voor ieder i kind bruikbaar te zijn, zoolang er „slechts' sprake i was van het aanleeren der maatschappelijke en, christelijke deugden. Welnu, alle te'ekens wijzen er op, dat deze mon- 9tercombinatde, die vooral' voor werkelijke Katho lieken en Calvinisten een monstercombinatie moet zijn geweest, eindelijk van1 de baan is en dat deze partijen weder zich zelf kunnen zijn, zich niet langer zullen behoeven te laten leadfen, door coalitieoverwe- j gingen in plaats van eigen economisch en politiek in zicht. Wo meenen ons althans sterk te vergissen, als de coalitie van tot dusver ocrk thans nog zal blijken te beschikken over een werkelijke regeerimgsmeerder heid. Het lijkt ons bijna zeker, dat men pogingen in het werk zal' stellen om te komen tot een andere combi natie, een waarin op politiek, dat is dus veelal ma terieel gebied, de materieele en economische overwe gingen meer zullen beteekenen, dan die ontleend aan kerkautoriteiten1 der verschillende groepen. Wij verstaan en hebben steeds verstaan', dat een Katholiek hecht aan de uitspraken van zijn Pausen en kerkvaders en geleerden, dat een gereformeerd man hecht aan Dordt en Calvijn, aan de meening der voormannen vani vroeger tijden. 'Maar wij Whfen altoos overtuigd, dat uitspraken van eeuwen geleddn niet altoos en niet onveranderd kunnen dienen als j richtsnoer voor economische en' politieke beslissing j gen in vraagstukken, waarvan die Pausen en Kerk- j vaders en concilies en synoden geen weet hadden en geen weet konden hebben, omdat die vraagstukken! toentertijd1 niet waren gesteld en zelfs de analogie in vele opzichten ver was te zoeken. Er is op onzijdig gebied' genoeg te doen, voor jaren en jaren waarbij alleen de feiten en niet de theorieën en de partijprograms en de traditioneels richtlijnen den doorslag hebben te geven, dat zulk een combi natie, uit zeer verschillende partijen denkbaar steeds goed werk zou kunnen leveren. Tenzij natuurlijk' de partijbazen de logische conseu quentie der evenredige vertegenwoordiging zouden aandurven wat zij niet doen! en zouden over gaan tot de vorming van een) nationaal ministerie, waarin alle partijen naar getalsterkte in de Kamer zijn vertegenwoordigd'. Dit zou natuurlijk ietwat te veel zijn gevergd van de poltleke heeren, die vermoedelijk nu reeds betreu ren geen handen genoeg te hebben voor alle porte feuilles zelfA Men deelt ons mede, dat ingaande 6 Juli a s. een demonstratie op grooten schaal gehouden zal worden met de preparaten „NAVALINA" en „NAVALAN" ter genezi g van het Mond en Klauwzeer. We herinneren hierbij aan de reeds gehou den proeven, o. a. die te Koegras bij den heer P. Pluister, waarover wij destijds het een en ander hebben bericht. Met belangstelling zien wij de a s. demon stratie tegemoet, die naar wij vernemen zal gehouden worden onder voortdurende con trole van een veearts. H.H, Veehouders die gebruik wenschen te maken van de hier geboaen gelegenheid, kun nen zich voor 6 juli a. s opgeven aan de gemeente-secretaries te Anna Paulowna, Wie- ringerwaard, Petten, Cailantsoog en bij den heer J. C. Maters te Koegras. Voor de behandeling van het vee worden door het VValcoo Syndicaat kosteloos personen ter beschikking gehouden. Wij kunnen niet anders dan een dergelijke demonstratie prijzen, aangezien hiermede de veestapel rechtstreeks is gebaat. Agent voor den verkoop der artikelen de heer J. C, MATERS. Koegras. waar alle in lichtingen omtrent de demonstratie te ver krijgen zijn. Vergadering van den Raad op Vrijdag 3 Juli 1925, des morgens 10 uur- Afwezig de heeren Wit en Blok. Voorzitter de heer A Klerk, Burgemeester-Secre taris. Na opening volgt lezing der notulen van de twee vorige vergaderingen. Ze worden onveranderd vast- KUr bij Wielrijders, een door de zon Verschroeide Huid, 5chrijnen en Smelten,verzacht deneest men met p^pQ^ Bij Apoth.en Drogisten mm een 5chi gen rs. 1 Huid, I iten I Do man, die alles oplost met Marx of met Pierson of Adam Smith of Aug. Comte of Hugo de Groot, is er even ver naast als de man, die in alle omstan digheden des levens zou aankomen met wat de wijs heid van twintig of veertig eeuwen beweert. Aan de wijsheid' twijfelen' we niet. Veeleer aan de bekwaam heid der uitleggers van thans, die deze oude wijs heid pasklaar probeeren, te maken voor den dag van heden en voor vraagstukken, waaraan de oude schrijver nimmer dacht. Nog verder dwaalt hij, die meent uit zestig pro-i cent R.K. en twintig procent van elk: Calvinisme en! Zwinglianisme, een richtsnoer te kunnen spinnen voor ont- of bewapening, voor vrijhandel of bescher ming, voor of tegen Volkenbond, of verzekering of inenting of sport op Zondag. Al was het alleen maar omdat zulk een snoer een driedraadje wondt, waar aan niemand eenig houvast heeft. Al dergelijke coalities zijn goed eni in een moder nen staat, met net zooveel partijen, als er personen zijn, die meenen, dat zij voor leider in do wieg zijn gelegd, zijn zij zelfs onontbeerlijk, mits zij worden aangegaan voor een concreet en welomschreven doel. Niemand' zal zeggen, dat Wijnkoop en Faubel niet zouden kunnen samengaan voor het behoud' der ge meentelijke autonomie gesteld, dat deze heeren voor dit instituut iets gevoelen doch ziy passen niet in één gareel voor algemeene regeering. Wat mogelijk is voor bepaalde dingen, zooals des tijds het samengaan voor het plunderen der schat kist, voor de vrije school, wordt onmogelijk en ia ruimschoots onmogelijk gebleken als men die sa menwerking wi'1 uitbreiden tot alle aangelegenhe den van regeerbeleid. Vandaar, dat er reden bestaat voor Nederland om zich te verheugen, dat deze algemecne coalitie thans vermoedelijk niet verder zal kunnen regeeren en plaats zal moeten maken voor een nieuwe combi natie. Ook deze zat vermoedelijk, hoe men ook tracht haar samen te stellen, niet een algemeen principieel karakter kunnen hebben* Ook zij zal hebben te stre- v ennaar bepaalde concrete doeleinden. Zooals des tijds die vau Kuyper en Schaapman, vóór de groote fraseur met zijn krachttermen de zaak verdoezelde. Voorzitter doet mededeeling over do nieuwe sar larisregeling van d'ef gemeente-ontvangers, die voor St. Maarten loopt van f 490 tot f 770. Thans was het maximum salais f. 1100. Gedeputeerde Staten zonden bericht van ontvangst van de verordening tot aanvulling en wijziging van de algemeene politieverordening. Van B. en W. der gemeente Barsingerhorn was bericht ingekomen dat de Raad dier gemeente had vastgesteld de balans en wist- en verliesrekening van den Keuringsdienst, Kring Barsingerhorn. De Directeur-Generaal der Posterijen bericht, dat de telefoongesprekken tusschen plaatsen niet ver der dan 15 KJV1. van elkaar gelegen, voortaan kos ten 20 cent in plaats van 35 cent en dat met het oog op deze verlaging geen streektelefoonnet voor Sdhagen en omstreken in 't leven geroepen zal wor den. Aan den Burgemeester was voorts medegedeeld, dat met ingang van 5 Juli de Zóndagsbestelling wordt opgeheven en dat voor St. Maarten des Zondagsmor gens van 9 uur tot half tien gelegenheid bestaat tot het kosteloos afhalen van correspondentie. Het ge hucht Dijkstaal zal binnenkort des Zaterdags opge nomen worden in de middagbestelling. Bij de op 29 Juni U. gehouden kasverificatie was en moest in kas zijn f8019.36. 1 De gemeenterekening 1923 is eindelijk goedgekeurd terugontvangen. Ze werd 5 September 1924 door den Raad vastgesteld en is 2 Juli j.1. van Ged. Staten terug ontvangen. Groote sorteering Confectie en Modeartikelen, Van den Commissaris der Koningin is bericht in gekomen, dat de heer A. Klerk voor 6 jaar is be noemd tot burgemeester dezer gemeente en dat de ver^ischte eeden zijn afgelegd. Ingekomen zijn de volgende verslagen: Van de Ze delijke verbetering van gevangenen; de Noordepr Stoomtram, dividend 4 pet.; van den- Keuringsdienst van Waren. Blijkens dit laatste verslag zijn o.a. 27 melkmonsters genomen, 1 monster was iets vuil, het gemiddelde vetgehalte was 3.15 1 maal werd ge waarschuwd, proces-verbaal werd niet opgemaakt. De ingekomen begrooting voor den Keuringsdienst van Waren te Alkmaar sluit tot een bedrag van f83932.21, waarbij gerekend is op een bijdrage van 18.2 cent per inwoner, vorig jaar 17.7 cent. Over 1923 zal'aan onze gemunte worden terugbetaald een bedrag van f 44 72. Het verslag van den gehouden Tuinbouwcursus geeft aan, dat de cursus begon met 16 leerlingen en eindigde met 14 leerlingen-. Uit de bijgevoegde reke ning bleek dat de ontvangsten bedroegen f490, de hebben gelden besehikbaar voor le hypotheken op landerijen a 5 rente. Houden eiken Donderdag van 9Va11'/a uur zitting In Caté „CÉRÈS" te SCHAGEN. uitgaven f480H4, batig saldo f9.86. I De Raad hecht zijn goedkeuring aan het doen van verschillende af- en overschrijvingen tot een bedrag van f 665.64%, waarvan, f 478.65H uit den post on voorziene uitgaven gevonden zal worden. Voorzitter deelt mede, dat. de rekening over 1924 vermoedelijk zal sluiten met een batig saldo van f 4832.50^ en voorgesteld wordt van dit saldo f2500 af te schrijven ten bate van den dienst 1925. Goed gevonden. Door den heer S. v. Drunen wordt verzocht de rooilijn vast te stellen voor een te bouwen huis met koolboeit. Waar ter weerszijden op 'n afstand! van 25 M. geen gebouw staai, moet blijkens de bouw- en woningver- o/dening van het 'te bouwen perceel een rooilijn vastgesteld worden door den Raad. Oorspronkelijk verzocht adressant te mogen bouwen op 3 meter af stand van de wegbeharding, doch nu verzocht hij op een afstand van 3.20 M. te bouwen. B. en W. hebben in dezen geen advies, wel achten zij het gewenscht met heit oog op de toename van het verkeer den voor te schrijven afstand op 4 meter te bepalen. Bij1 de bespreking wijst de heer Stoop op den toe stand te 'tRijpje, waar enkele gebouwen tot aan den weg staan en dus niet voldoen aan de thans gel dende voorschriften. Algemeen oordeelt men dat voldoende rekening moet wonden gehouden met even/tueele wegverbree- ding in d'e| toekomst, wat de toename van het verv keer noodzakelijk maakt. De heer Glas onderschrijft ook deze meening en wil, nu adressant ten deele aan den wensclh van B. en W. tegemoet komt, het -verzoek van den heer v. Drunen' wel toestaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt het verzoek) van den heer Van Drunen ingWilligd. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting ▼olgt. I of zij er ook zelf niet op uitgegaan was, desnoods met 'de kalkkwast 'snachts de straten beschilderd had. Vol was zij van haar candidaat. Aan haar zou het I niet liggen wanneer haar partij de overwinning niet behalen mocht. Met ieder sprak zij er over en zij maakte reclame voor haar candidaat, een man uit velen. Woensdag is zij naar het stemlokaal geweest. Vol I trots keerde zij huiswaarts en vertelde het haar bu- ren, hen nogmaals opwekkend op haar candidaat te stemmen. Het hokje voor dein naam van haar candidaat was wat klein geweest, vertelde zij. Dat hadden ze toch wel wat grooter kunnen maken. Zij was bang ge weest, dat men haar roode puntje niet zien zou. Daarom had zij een rood kringetje om haar blokje getrokken en bovendien nog een kruisje b ijgezet. Men moest kunnen zien, dat haar candidaat gestemd i was. I Met een vuurrood gezicht vernam zij van haar bu ren, dat haar stem nu ongeldig geworden, was. Dat kon zij niet gelooven. Gisteren vertelde méne dat zij dien nacht geen oog dicht gedaan heeft. Een uitgebreide keuzo DAMES-, HEEREN- EN KINDERSCHOENEN. VAN RUSWIJK'S Schoenhandel Schoenmakerij. Prijzen naar kwaliteit zeer billijk. Met de Erdal bij de hand. Staptglanzend aoor hetland -uit zuivere grondstoffen Bsnrtenlandsch Ni«uws ERG LAAT GESTEMD. Te Nijmegen is de uitslag van de stemming Woensdagavond zeer opgehouden door hot stembu reau Dobbelmansweg. Dit bureau, het centrum van het druk bevolkte Willemswegkwartier, had een zoo danig groot aantal kiezers (2400), dat zij. die moesten stemmen, uren verloren hebben. Er zijn personen geweest, die dengeheelen middag en file hebben gestaan om hun stemplicht te vervullen. Eenige vrouwen vielen flauw. Om vijf uur warem er nog honderden kiezers, die, zooals do wet zegt, aan de deur van het stemlokaal stonden. De laatsten van hen hadden eerst om negen uur gestemd. Velen, die niet langer konden wachten, moesten onverrichter zake terugkeeren. De telling in dit stembureau heeft tot drie uur des nachts gedüurd. DRIE HUIZEN INGESTORT. Het landelijk Diomem werd gistermiddag door een geweldig lawaai opgeschrikt Aan de Burgemeester Bickerstraat bouwt de aannemer E., uit Amsterdam, eenige huizen. Van een complex, bestaande uit drie woningen van drie étages, die juist afgebouwd wa ren en waarvan men bezig was de stellingen weg te breken, stortten er plotseling, zonder eenige beken de oorzaak, twee volkomen in. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. De reden van hot ongeval is gelegen in het verwerken van- ondeugde lijk materiaal. Tel. EEN CANO OMGESLAGEN. Uit Nijmegen, 3 Juli. Hedenmiddag omstreeks vijf uur heeft op de Waal een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 20-jarige student der R.-K. Uni versiteit P. P. was in een cano aan het spelevaren met de 22-jarige mej. M. A. Vermoedelijk is de cano omgeslagen. De twee inzittenden geraaken te water en verdronken. VERKIEZINGS VARIA De „Stand"' vertelt: Zij was een vurig aanhangster van haar partij. De dagen voof de verkiezingen was haar mond er vol van. Wanneer propagandatochten gehouden werden, •verscheen zij op het balcon van haar grootstadsche bovenhuis. Een glans van vreugde lag dan op haar gelaat. En was zij 20 jaar jonger geweest, wie weet CAROUSSEL INGESTORT. Op de kermis te Doesburg is een gedeelte van de auto-caroussel ingestort. Een achtaal bezoekers stort ten naar beneden. Mej. de H. uit Velp raakte later in Café Kelderman buiten bewustzijn «jn moest door Dr. IJpma behandeld worden. Ze 'werd naar haar woonplaats vervoerd. Een been was zwaar gekneusd POGING TOT MOORD. Gistermiddag is in Noord-Bakkum 'n moordaanslag gepleegd op een bollenkweeker, die daar zijn be drijf heeft. In verband hiermede is een man gear resteerd die een huis van den kweeker bewoonde en wien een dezer dagen de huur was opgezegd. In de omgeving, waar deze man woonde, was het reeds geruimen tijd onrustig; bollen en heesters van den bovengenoemden kweeker werden vernield of be schadigd. De daders konden niet ontdekt worden. Ten slotte besloot de kweeker den thans gearresteerde de huur op te zeggen, als gevolg, waarvan de man thans het huis zou moeten ontruimen. De gearres teerde. die alle» schuld ontkent, moet met een ge weer op den kweeker hebben geschoten; dit geweer is echter nog niet teruggevonden. De gearresteerde is naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. ANNA PAULOWNA Wedvlucht der Postduivenvereeniging Altijd Ver der"; vanuit Rozendaal, met den volgenden prijzen- uitslag: 1. C. Harthoorn 10.48.25 u.; 2. A de Vlieger 10.50.33 uur; 3. J. de Boe 10.50.31 u.; 4. G'ehrs. Raaij- makers 11.10.17K u.; 5. idem 11.00.32 u.; 6. Gebr. van den Berg 11.03.25 uur; 7. J. Hogewoning 11.00.00 uur. •Volgende vlucht met jonge duiven vanaf Alkmaar. BARSINGERHORN. Donderdagnamiddag j.1. was de reeds bejaarde D. Boot behulpzaam bij het hooirijden en had het on geluk tegelijk met een hoeveelheid hooi van de uuto waarmee het hooi gereden werd, af te vallen en zich dermate te bezeeren, dat hij al spoedig per auto naar hei Ziekenhuis te Alkmaar is vervoerd geworden. DOOPSGEZINDE KERK. Tot organiste van de Doopsgezinde kerk te Barsin gerhorn c.a. is benoemd mej. J. Sluis te Barsinger horn. WIE RIN GERW AARD. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Wierin- gerwa&rd van de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging, onder leiding van den heer C. Rezelman Jz. Aanwezig slechts 8 leden. De door den heer K. Visser voorgelezen notulen worden goedgekeurd. Na eenige bespreking wordt met 6—2 stemmen be sloten om een afgevaardigde te laten gaan naar het te houden congres te Assen op 15 en 16 Juli a.s. Als zoodanig wordt benoemd de heer K. Visser. Dan wordt besloten een adres te richten aan de Directie der Spoorwegen met verzoek om oók op het baanvak Alkmaar—Helder buurtverkeer te ver krijgen. De aMeeling Schagen heeft reeds een afwij zend antwoord ontvangen, doch zal 't, naar we ver nemen. nogmaals probeeren. Oók de afdeeling Anna Paulowna zal een desbetreffend verzoek inzenden. Verder wordt ter sprake gebracht de in de lucht hangende opheffing van de postavondbestellirig. Dit zou natuurlijk voor zeer velen een groot ongerief zijn. zoodat dan ook met algemeene stemmen wordt besloten pogingen in 't werk te stellen dat deze be stelling wordt behouden. Hierna sluiting. WIERIN GERW AARD. Ter gemeente-secretarie zijr inlichtingen te be komen omtrent een gevonden rijwielplaatje. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 Juni 1925. Jan Karsten, R.K., van Weere K 42 naar Nibbix- woud; Willepl Theodorus Delissen. R.K., van Zuid- eind D 10 naar Spanbroek; Valentina Ryback. R.K., van Langereis A 32 naar Amsterdam, Willemspark- weg; Petrus Josef Stroet en gezin, R.K., van Pade B 6 naar Medemblik. Oosterhaven; Maria Elisabeth Beers, R.K van Heerhugowaard naar Kerkelaan C 18; Johanna Adriana Hendrika Molenkamp, N.H., van Twisk naar Gouwe H 1; Simon Besseling, R.K., van Jisp, naar Weere K 37: Gerrit Loos en gezin, R.K., van Alkmaar naar Zuidend D 41; Johannes Langedijk en gezin. R.K., van We9twoud naar Gouwe H 5: Klaas Hegpelaar. -NU., van Nieuwe Niedorp naar Aartswoud, Kerkebuurt E 2; Geertruida Marga- retha Mol. R.K. van Edam naar Weere K 57a.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1