Raad Harenkarspel. bös'e Jaargang. No. 7674. Broek op Laugend'ijk. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentenveiling, in het lokaal van het betaalkan- toor. De voorzitter. Burgemeester Slot, opende de ver gadering met een welkom aan de leden, en zegt dat hij twee punten naar voren wil brengen, welke bei den verblijdend zijn. Ten eerste: de teelt der vroege "aardappelen is goed en de prijzen bemoedigend. Ten tweede: onze markt is door den Minister-President, of te wel den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, bezocht. Dit is eene booge onderschei ding en tevens zeer goed voor onze streek, als de hoogste uit den lande ons werken en ons streven van nabij beziet en gadeslaat. De notulen werden met dank voor de samenstel ling goedgekeurd. Aanwezig waren 23 leden, waaronder bet eerelid, den heer Zeeman. Afwezig waren de hJi. P. Muntje- werf f, A. de Boer. Jc. Roemer, P. Schouten, J. Keizer en de eere. voorzit ter. Voor „Koophandel" was afwe zig de heer J. Kramer. Uit het verslag van het betaalkantoor bleek, dat in de maand Mei geveild is voor een bedrag van f 12692.47. Verdeeld als volgt: Btook op L. f 2364.87, Koedijk f 4341.47, St. Pancras i 3153.27, R.-K. f 52.50, Zuidscharwoude f 2-131.96, R.-K. f 42, Heerhugo- waard f 104,40. In de maand Juni is geveild voor een bedrag van f 486797.68, verdeeld als volgt: Broek op L. f 144694.34, Koedijk f 39283,88, St. Pancras f 128189.54, R..K. f 11241,66, Zuidscharwoude f 16088.01, R.-K. f 18682,61, llensbroek f 25692.25, Oterleek f 2293 84, De Rijp L.T.B. f 25296.44, De Rijp en Omstreken f 10651.67, Schermerhorn f 15260.66, De Schermer f 9525.18, Ursem f 8336.74, diversen f 10014.96. Medegedeeld werd, dat als de marktberichten te lefonisch opgegeven worden, de Directie van de Alk- maarsche Courant, bereid is de helft der kosten te willen betalen. Het "bestuur meent echter, hier niet op te moeten ingaan, daar dan ook andere bladen dit wel zouden kunnen verzoeken, en het toch in de eerste plaats een belang is voor de courant. Bericht zal gedaan worden aan de Directie, dat op hun voor stel niet ingogaan wordt, doch dat wij wel bereid zijn het telefonisch op te goven, maar ten koste dor courant. Ingekomen was een schrijven van bet gemeente bestuur van Broek op Langendijk, dat zij ten eerste: goedkeuring verleend op den nieuwbouw der veiling en ten 2e. dat het daarvoor benoodigde water be bouwd mag worden. Het gemeentebestuur word dank gezegd voor hare bereidwillige medewerking. Een dankbetuiging van mej. de Wed. J. Schagen voor de toegestane toelagen. Een schrijven van het Uitvoer Controle Bureau, dat de maat van de aard appelsoorten Ninedifold. Wilde Duke en Duke II moet zijn boven 40 m.M. Van het Centraal Bureau was een schrijven ingekomen, met de uiteenzetting waarom op spoedige storting van de reclamegelden wordt, aangedrongen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan over de aanbesteding van het grondwerk, schilderwerk en overkapping der veiling. Gegund aan de laagste inschrijvers (in vorige nummers reeds opgenomen). Medegedeeld werd, dat de rente van N.U.M. gelden ontvangen zijn, en dat over de hoofdsom beschik kan worden. Gevraagd wordt, een duodalf te verplaatsen, daar een steiger bij te maken voor laadplaats der motor schuiten. wat goedgevonden wordt. Bij de rondvraag vraagt de heer De Vries, hoe of de maat is voor zilveruien. Geantwoord wordt, dat de maat voor zilvernep is tot 34 m.M., voor drieling 38 m.M. De heer Groot vraagt, hoe of het gaat met het ver- koopen van te veld gekeurde aardappelen. Dit wordt in den breede besproken, wat tot resultaat heeft eene regeling te zoeken, dat die aardappelen regelmatig over de veiling worden verkocht. Gevraagd wordt naar de maat der late aardappe len. Daar dit echter niet bekend is, zal dit onder zocht worden. Bij het sluiten memoreerde de voorzitter, dat de aardappelen veiling te vroeg gehouden wordt. De dag voor den handel is des morgens te 8 uur nog niet aangebroken; de meeste bestellingen komen later en wij hebben ook kunnen zien, dat de prijzen later op den dag meesttijds hooger worden dan hier. Daarom is het goed misschien om daar eens over na te den ken. om ook een volgend jaar onze aardappelen- veiling later op den dag te houden. Daarna sluiting. Vergadering op Vrijdag 17 Juli 1925, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer J. Dam. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de lezing en daarna goedkeuring der notulen. Voorzitter doet de volgende mededeelingen: De gemeente Harenkarspel heeft over het vorige jaar voor het bezoeken van vier leerlingen der H.B.S. te Alkmaar f739.50 te betalen; Ged. Staten hebben de rekening over 1923 goed gekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer II. v. d. Eng, administrateur-lijnwerker. die ontslag vraagt wegens huiselijke omstandigheden. B. en W. hebben geen bezwaar dit ontslag eervol te verleenen, gezien de goede diensten, door v. .d. Eng de gemeento be wezen. Den datum van ontslag to regelen in overleg met B en W. Dan is ingekomen een schrijven van de raadsleden de heeren Dekker en Groen, met verzoek om de ver liezen van het electrisch bedrijf te Waarland over 1923. 1924 en 1925 te nemen voor rekening der ge meente; een nieuw tarief te ontwerpen, dat niet eer der dan 1 Jan. 1926 zal beginnen, en het nieuwe ta rief te baseeren op het z.g. lichtpuntenstelsel. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit schrijven hebben behandeld, en aan de hand van de gegevens, die door B. en VV. over dit punt aan den Raad zijn ver strekt, voorstellen het schrijven voor kennisgeving aan te nemen.. Echter is er straks gelegenheid hier nader op terug te komem Door de Kroon is goedgekeurd de verhooging der belasting op tooneelvertooningen. Ingekomen is een verzoek van het Polderbestuur te Waarland om een hoekje gemeentegrond bij de school te Waarland te mogen koopen voor verbete ring van het vaarwater. Dit wordt straks behandeld. Voorzitter herinnert aan het schrijven van het PE.N., waarbij dit zich bereid verklaarde tot electri- ficatio van de Schagerwaard, als de gemeente f 4400 betaalde als bijdmge in de aanlegkosten en hij heeft naar aanleiding daarvan een verandering gehouden met de ingezetenen van de Schagerwaard over de electrificatie aldaar. In deze vergadering is gebleken, dat zoo goed als alle ingezetenen aldaar zullen aan sluiten, hetgeen anders is, dan uit het schrijven van het P.E.N. viel op te maken. Op de vergadering is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Rens. G. Kuiper en Stammes, welke de electrifica tie nader nnd*r de oogen zal zien, zoodat voorzitter voorstelt de zaak aan te houden, en niet als aige- daan te beschouwen, in afwachting van het nader onderzoek der commissie. De heer De Vries vraagt, d^or hoeveel menschen deze vergadering bezocht was, waarop voorzitter me dedeelt van door pl.m. 25. Tenslotte deelt voorzitter mede. dat het vermenig- vuldigingscijfer der plaatselijke belasting 1.35 door Ged. Staten is goedgekeurd. Aan de orde is het verzoek van II. v. d. Eng, om salariaverhooging. Voorzitter licht in, dat eerst een verzoek van don heer v. d. Eng was ingekomen om salarisverhooging van f150. bijinwilliging waarvan hij niet tot ontslag aanvrage zou overgaan. B. en VV. wilden een voor stel doen om f75 te \erhoogen en als de Rand dit goedkeurde, aan v. d. Eng vragen te blijven. Dit is nu alles teniet gedaan door do definitieve ontslagaan vrage Voorzitter meent, dat we een oproep van sollicitanten moeten doen, waarvoor B. en VV. mach tiging vragen een salaris te noemen van f 425. Het was f350. maar in verband met uitbreiding van het net. mfeerdero aansluitingen, enz., meenen B. en VV. dat het f425 zal moeten zijn. De heer Prancis vindt dit niet overdreven, omdat het bedrijf Waarland tamelijk is uitgebreid. Ook de heer Dekker kan zich ermee vereenigen, terwijl de heer De Vries f 425 absoluut niet te hoog vindt, en ermee accoord .gaat, doch in den oproep nog wil doen uitkomen, dat eenige kennis van boekhouden ge- wenscht is. Gebleken is, dat dit noodig is Voorzitter meent, dat we zouden kunnen zeggen: eenige kennis van boekhouden strekt tot aanbeve ling. We moeten de oisehen niet te hoog stellen, an ders krijg je geen sollicitanten, die op de hoogte van het vak zijn. We kunnen nader nog wel eens over wegen, hoe de regeling der administratie moet wor den, misschien kunnen we den accountant wel handhaven. Voorzitter zegt verder, dat B. en VV. hadden wil len voorstellen, v. d. Eng verhooging te geven vax\ f75 vanaf 1 Jan. 1925. Nu uitgemaakt is, dat v. d. Eng heengaat, geldt de nieuwe toestand, en hoewel v. d. En:: geen rechten kan doen gelden is het bil lijk. dat hem zooveel twaalfden gedeelte van de ver hooging wordt gegeven, ais hij in 1924 maanden in gemeentedienst is. Dit idee vindt algemeene instemming en wordt al- zoo besloten. De oproemvan sollicitanten zal worden gedaan als door voorzitter is voorgesteld. Van het bestuur van den polder Waarland is het verzoek- ingekomen om aan te koopen gemeente grond, voor verbetering van het vaarwater. Voorzitter deelt mede, dat de vaart rechtstreeks ver binding geeft met do sluis, een kromming in den schooltuin veroorzaakt voel last. Vroeger is op een dergelijk verzoek afwijzend beschikt, omdat dat stukje grond niet gemist kon worden door mogelijke uitbreiding der school. Nu dit voorloopig niet noodig blijkt, maar bovendien gebleken is, dat aanbouw van 2 lokalen op een andere manier beter kan en nog voordeeliger is. nu meenen B. en W. aan het ver zoek van het Polderbestuur tegemoet te kunnen ko men. Zij willen toestemming verleenen tot verbree ding der sloot, onder voorbehoud, dat mocht later het hoekje grond voor de gemeente noodig zijn. het Polderbestuur moet zorgen, dat die grond weer wordt aangebracht, geheel op zijne kosten, 't Is misschien nooit noodig, maar je kunt niet weten, hoe we er toe kunnen komen, dat we 't later toch noodig achten. De heer Dekker meent, dat het Polderbestuur het aanbod wel kan accepteeren. Hij zal er over spre ken. De heer De Vries vindt 't voor de gemeente ris kant. Als 't hoekje grond later noodig is, ben je er met schoeiing en aanvullen niet af, en zal dan ge heid moeten worden en dat wordt voor de gemeente duur. 't Is wel mooi om terwille te zijn, maar spr. acht het een tamelijk bezwaar Voorzitter wijst er op. dat die grond waarschijn lijk nooit noodig zal zijn, doordat de aanbouw van lokalen np dit hoekje grond door den Inspecteur niet goedgekeurd is, en een andere oplossing wel mogelijk is. die ook nog goedkooper is. Maar we zou den zekerheidshalve nog kunnen bepalen, dat de Pol der garant moet zijn voor de meerdere kosten, die eventueel door bouwen aldaar voor de gemeente zul len ontstaan. Na nog eenige bespreking wordt dit voorstel aan genomen. Volgt aanbieding der gemeenterekening over 1924,- sluitende de gewone dienst in ontvangst op f68913.4034. uitgaaf f66493.40, batig saldo f2420.003*de buiten gewone dienst met een ontvangst van f22753.78, uit gaaf f 16803,78, batig saldo f5060. Eveneens wordt aangeboden de balans en winst- en verliesrekening over 1924 van het electrisch bedrijf te Waarland, sluitend met een nadeelig saldo van f404.86. Op voorstel van voorzitter zullen de leden van den Raad, behalve de wethouders, de rekeningen nazien. B. en W. stellen voor over te gaan tot verande ring van het tarief voor electriciteit te Waarland en tot verhooging van do meterhuur. Voorzitter herinnert, dat vorig jaar de prijs voor het garantieverbruik is gesteld op 55 cent per K.W.U., daarboven 32 cent. In verband met de verliezen, door den accountant becijferd, lag het op den weg, door verhooging der tarieven, die verliezen te dekken. Na afloop der vo rige vergadering is eene officieuze bijeenkomst ge houden. en daar bleek uit de bespreking, dat alge meen de gedachte was. dat het verlies door de ge bruikers moest worden gedekt. Ook was het alge^ meen gevoelen, dat het z.g. lichtpuntenstelsel niet billijk is, en ons bestaande stelsel van minimum- garantie heter. Zoodoende zijn B. en W. gekomen met een ontwerp tot verhpogtng der bestaande tarieven, waardoor we gelijdelijk, over enkele jaren, uit de verliezen zullen komen. Nadien is gekomen het schrijven van de heeren Dekker en Groen (straks reeds genoemd) waarin dan gevraagd wordt de verliezen geleden over 1923. 1924 en 1925, voor rekening der gemeente te nemen, en dan voor 1926 het lichtpuntenstelsel in te voeren. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat Waarland een groot voordeel zou hebben gehad, als het bedrijf was overgegaan aan het P.E.N die overdracht zou de geheelc gemeente toch ook een offer hebben ge kost. Voorzitter behandelt eerst dat schrijven, dat B. en W. voor kennisgeving willen aannemen. In de eerste plaats meenen wij. dat we moeten zorgen, dat de verliezen worden ingehaald over eenige jaren. Dan stond op den voorgrond, dat de Raad geen lichtpun tenstelsel wilde, het tpag voor het bedrijf veilig zijn. maar het is onbillijk voor de kleine gebruikers, het. is een soort boerenbedrog. Verder is de verlaging, van tarief verleden jaar een fout geweest, maar waar de ingezetenen van Waarland het voordeel van ge had hebben van lager stroomprijs. Voorzitter wijst er verder op. dat de verkeerde vooetelling der rekening van het bedrijf, waardoor de winst veranderde in verlies, een fout is van den geheelen Raad, het ligt werkelijk niet op den weg. daar B. en W. een verwijt van te makeq. Het nadee lig verschil zal bovendien geen invloed hebben uit geoefend met de onderhandelingen met het P.E.N.. daar deze heeren reeds een nadeelig saldo hadden becijferd en aan hun eisch van 9000 guldon beslist niet te tornen viel. Voorzitter gelooft, dat de Raad evengoed tot de conclusie zon zijn gekomen het be drijf in eigen handen te houden. Voorzitter becijfert daarna, dat door de voorgestelde verhooging een jaarlijksch batig saldo zal worden verkregen van f254-52, zoodot dan in pl.m. 3 Jaar het geleden verlies van ruim f600 ingehaald zal zijn. Daarna is t wellicht mogelijk weer tot eenige ver laging over te gaan. De minimum-garantie worden voorgesteld als volgt: 2 lichtpunten, 40 K.WU. 55 cent, daarboven 25 cent; 3 lichtpunten 4C K.W U 4—5 lichtpunten 70 K.W.U.; 6-7 lichtpunten 80 K.W.U.; 8 en meer licht punten 90 KW.U. De meterhuur wordt verhoogd van f2.40* to{ f6.— per Jaar. Naderhand hebben B. en W. deze tarieven nog eens overwogen en vonden zij de meterhuur te zwaar. Zij stellen nu nader voor: 2 lichtpunten mioimym- garantie 46 K.W.U.; 3 lichtpunten minim ira-t - -antie 55 K.W U. Verder als boven. Dit geeft e*?n meer regelmatige verhooging voor alles, terwijl het hierdoor mogelijk is, den meter huur niet op f6.te bepalen, maar op f4.20. B. en W. becijferen dan een jaarlijksclio winst van ;»1 m. f 307.—. De heer Dekker licht in. dat het schrijven van hem en Groen was ontstaan uit de gedachte, op do offi cieuze bijeenkomst uitgesproken, dat de prijzen van den stroom zouden verhoogd worden inet 5 cent. dus tot 60 en 37 cent. En omdat wij meenden, dat deze verhooging zeer remmend zou werken, besloten wij na rijpe overweging, het lichtpuntenstelsel voor to stellen. Het mag dan boerenbedrog zijn, maar het werkt toch maar gunstig. De menschen meenen dat ze goedkoop branden en bij ons hoor je maar altijd: wat duur, 55 cent per K.W.U., en over de vaste kosten wordt niet gepraat. Toen echter deze voor stellen van B. en W. kwamen, leek ons dat wel goed, maar we dachten niet. dat B. en VV. ermee toekon den, we hadden geen cijfers. Het blijkt don ook nu wel, dat B. en W. wee# zijn veranderd, zo komen weer met andere voorstellen. Voorzitter valt spr. in de rede, dat dit niet het geval is. alle berekeningen worden door ons ge handhaafd. De heer Dekker houdt .dan een uitvoerig pleidooi om de geleden verliezen door de gemeenschap te doen dragen, er op wijzende, dat het toch een groot voordeel voor Waarland geweest zou zijn, als het be drijf aan het P.E.N. was overgegaan, en dat had de gemeente toch ook een offer gekost. Het baas blijven in eigen huis mag mooi zijn, maar als het zooveel kost, gaat de aardigheid er af. De heer Dekker is dus de meening toegedaan, dat allo gemeentenaren hier wel kunnen helpen. De heer Francis acht het geleden verlies volstrekt niet verontrustend. Met eene kleine verhooging is het verlies weg, hij vindt het de tijd nog niet om het verlies voor rekening der gemeente te nemen. De heer De Vries meent dit ook. Toen het ver zoek van Waarland kwam om electrisch licht, is er gezegd, dat het bedrijf zichzelf moest bedruipen Begint men hieraan, dan komen o zoo gemakkelijk ook andere uithoeken der gemeente, dat zou op groote bezwaren stuiten. De heer Groen zegt, dat Dekker en hij dachtenr* er moet wat gebeuren, al is dan lichtpuntenbelasting boerenbedrog. Verhooging halfweg het jaar is ook niet mooi. Toen kwam echter dit voorstel van B. en W.. en hebben we gezegd, dit begint er op to rooien dan dit maar. Dit voorstel is door ons niet ver keerd opgenomen. Voorzitter zegt. dat het groote bezwaar der hee ren van het Waarland zit in de geteden verliezen. Maar feitelijk had de verhooging der tarieven al vroeger moeten komen, er was jaarlijksch verlies, dit staat onomstootelijk vast Dan was het toch ook opgebracht geworden door de gebruikers te Waar land. De opzei is altijd geweest, dat het bedrijf zich zelf moet bedruipen; met de voorgestolde gelijkmatige verhooging, waarin zooveel mogelijk een ieder deelt, is dit mogelijk. Spr. wijst erop, dat ook Schager waard naar dat beginsel behandeld zal moeten wor den. Mocht het ervan komen, dan za! voor het kapi taal, da* de gemeente erin steekt, eenige vergooding zijn te betalen. Als deze verhooging ingevoerd wordt, kan Waarland de vergelijking met andere plaatsen nog best doorstaan, het is geen abnormale prijs. De verliezen voor de gemeente nemen, dat gaat naar sprekers meening niet aan. De heer Dekker zegt, er niets meer aan te kunnen doen. Wil de Baad er niet aan. 't «U zoo. De verre zen en do verhooging zijn voor ons een onaangena me verrassing en wij meenden een beroep te mogen doen op 't gemeenschapsgevoel. Het voorstel van B. en W., om het schrijven van de hoeren Dekker en Groen voor kennisgeving uan te nemen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Daarna brengt voorzitter in behandeling het ge wijzigd voorstel van B. en W., nl. verhooging der minimum-garanties en verhooging meterhuur van f 2.40 tot f 4 20 (zie hiervoor). De heer Francis wijst er op, dat dit voorstel zeer veel overeenkomst vertoont mot een vroeger door hem gedaan voorstel. Hij vindt nu geen aanleiding hieraan te tornen en kan er zich mee vcreenigen. Do heer De Vries zou ook nog een kleine verhoo ging willen voor de houders van 4 5 lichtpunten.; hij wil deze garantie verhoogt n to? 75 K W.U. Deze gebruikers worden nu bijna niet verhoogd, alle an deren wel, dat is niet billijk. Er wordt opgemerkt, dat deze garantie van 70 K.VV.U. toch al hoog is. Tevens wordt er op gewezen, dat men voorzich tig moet zijn, wan: door de garanties te hoog te stollen, konden wol lichtpunten afgeknipt worden. Voorzitter wijst op de gelijdelijko verhooging, groote sprongen zijn nu vermeden, terwijl bij groot verbruik men kan profiteeren van den lagen prijs van 25 cent. Laten we ons nu l*er aan houden, eens zien hoe dit tarief zich in de practijk houdt, later kan dan altijd nog veranderd worden, het is uiterst moeilijk om ie zeggen: zóó moet het zijn. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen; het nieuwe tarief zal zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Voorzitter hoopt, dat het goed mag blijken to zijn, het is naar sprekers meening veel beter dan een hchtpuntensteisel. IX? heer Dekker voegt hieraan toe, dat men in Zijdewind 'mot het lióhtpuntenstelsei meer be haalt dan hier. Hot is alleen gek, dat de menschen dia ar meenen, dat zo goedkooper zijn, er bij ons denken ze, dat ze auurddr zijn, maar liet is zoo niet. Volgt de rondvraag. - m De heer De Groot heeft nog geen gelegenheid j gehad, het oude kerkhof te laten opknappen, doch het zal nu weldra gebeuren. De hoer De Vries vraagt of 'het huis in do Slootgaard (van Buter) afgebouwd in in overeen stemming met de bouwverordening. Voorzitter geeft uitleg van het geval. Bouw vergunning is niet verleend, alleen had Voorzitter gezegd, dat begonnen mocht worden na overleg met en naar de aanwijzingen van don gomeónteoiwach ter. Butor voldeed hieraan echter niet, liij i.s zijn gang gegaan, maar hij heeft geen vergunning, en het gebouw voldoet absoluut niet aan de voor schriften. Do Gezondheidscommissie heeft geadvi seerd, om, als niet aan de verordening wordt voldaan, tot afbraak over te gaan. eu dat zal zeer zeker gebeuren, als niet aaa do voorschriften wordt voldaan. De heer De Vries dringt aan op krachtig op treden, en wil een datum stetlen. Ilij vindt het beneden alles en er wordt met de autoriteiten nn met de voorschriften een loopje genomen. De bru talen moeten niet de grootste rechten hebben. Voorzitter zaï Buter bij zich laten komen en niot voor afdoende maatregelen terugschrikken. Do hoer Groen brengt nog ter sprako het geven van water aan sommige menschen, hij vraagt of hij daarmee door mag gaan. Voorzitter necint daarvan de verantwoordelijk hcid op zich. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1925 | | pagina 11