De Wereld der Vrouw dan wordt het orgaan niet meer uitgeperst bij zuur. etofnood van het organisme. BIJ deze proeven kon ook aangetoond worden, dat dieren met een milt veel langer leefden, als ze kunst, matig zuurstofgebrek leden, dan dieren wier milt was weggenomen. Deze functie schijnt dus inder daad voor het organisme van zeer veel belang te zijn. DE BESCHERMINOS- EN ZONNEBRILLEN. In clou fel Ion zonneschijn hooft men bo.scberrnlngs- glazen noodtg, zoowol voor normale als voor abnor male oogon. Hot dool van deze soort-brillen is het oog te beschormen togen inwerking van chemisch werken de stralen, do zoogenaamde ultra-violettestralen, welke voor het gezichtsvermogen sclyidolljk en meer of min der in elke lichtbron, maar zeer sterk in do zon aan wezig zijn. Een beschermlngsbril met grijze of blauwe glazen heeft betrekkelijk zeer weinig waarde, aangezien ze hun taak, de chemisch werkende stralen te absorbee- ren, maar zeer gebrekkig vervullen. 22ij hebben zelfs een diroct nadoel, dat hierin bestaat, dat zij geen andere uitwerking (hebben, dan gewoon venstergas. Blauwe glazen hebben verder nog het rechtstreeks nadeel, dat ze den natuurlijken kleurenindruk sterk verzwakken, terwijl grijze- of smoke-glazen alles wat men ziet, in grijs tinten, wat een deprimeerenden in druk op het gemoed maakt. Aan de oischen die daar aan gesteld moeten worden, voldoen deze glazen dus niet. De wetenschap heeft echter ook hier niet stil gezeten, en de uitvinding van het z.g. Euphosglas heeft ons een brillenglas gegeven dat zijn werking, de che mische stralen te absorbeeren, zonder de oogen aan de bepaalde lichtsterkten te wennen, op voortreffelijke wijze vervult. Dit glas is dan ook een ieder aan te bevelen, daar het bovendien nog de eigenschap heeft, den natuurlijken kleurenindruk niet weg te nemen en verder bij het warmste zonnelicht den oogen nog een aangenaam gevoel van koelte bij brengt. DE VOORUITSTREVENDE KONINGIN VAN MES OPOTAMlë. De geBalin van koning Fessal van Mesopotamiö is een zeer verstandige en energieke vrouw, die in niets bij haar echtgenoot wil achter staan. De woning n.1. heeft zich de westersche cultuur volkomen eigen ge maakt en ia er trotsch op automobielen, draadlooze telegrafie, gramofoon en schrijfmachine in zijn land te hebben ingevoerd. Men geloofde, dat koning Fessal zijn vrouw feestelijk op ritueele wijze naar het hof te Bagdad zou inhalen, als alles voor de trouwplechtigheid gereed zou zijn. Hoe^fcroot was echter do verbazing, toen men vernam, dat de koningin zelf de reis naar Bagdad on dernomen had. Ontvangen telegrammen maakten die verbazing tot ontsteltenis. Men vernam, dat do konin gin niet op een kameel do reis had ondernomen, maar een biljet voor een stoomboot had genomen en zoo binnen enkele dogen te Basra was. Daar aangekomen, liet zij zich niet vorder dragen, zooals het een Mo- hammedaansche en zeker een koningin betaamt, maar zij huurde een auto en liet zich in snelle va,art door de woestijn naar Bagdad brengen. Daar verraste zij haar echtgenoot met de mededeeling, dat zij volgens de laatste Farijsche mode gekleed wenschte te gaan en zich reeds enkele moderne toiletten had aange schaft. Nadat de koning zich van zijn eerste verba zing hersteld had, wist hij niets beter te doen dan de koningin in al deze dingen haar zin te geven. Wanneer nu de koningin als gastvrouw naast h*r ko ninklijken echtgenoot haar plicht waarneemt, doet zij dat, gekleed als Europeesche dame. Zij is de eerste Oostersche vorstin, die dat <joet. I TUBERCULOSE BIJ KONIJNEN. In „De Kleinveeteelt" wordt op deze ziekte bij konijnen de aandacht gevestigd. Reeds Robert Koch heeft er bij de publicatie van zijn fundamenteels onderzoekingen (18821884) op gewezen, dat konij nen spontaan aan t.b.c. kunnen lijden en dus door den tuberkelbacil kunnen worden geinfecteerd. Waar scliijnlijk is het konijn vatbaar voor infectie met tuberkelbacillen van rnensch, rund of vogel afkom stig. De ziekte komt als regel onder de aandacht door hot onderzoek van een gestorven dier en is dus meestal een toevallige vondst. Betreft het dan ech ter een konijnenfokkerij of -houderij van waarde, dan is de goheelo koppel verdacht te beschouwen en is een nader onderzoek gewonscht waarbij vooral aan vermagering of oen te gering lichaamsgewicht van de dieren aandacht te schenken is. Ook hier kan onderzoek mot tuberkuline een nader inzicht in den toestand geven en wel door intracutane of subcuta- ne injectie met oude tuberkuline van Koch, maar het schijnt dat dieren reeds eenigen tijd aangetast kunnen zijn, voordat de reactie duidelijk wordt. Men moet deze daarom na 3 of 4 weken herhalen,-ter wijl de intracutane reactie niet minder gevoelig is, dan de subcutano. omdat de temperatuur bij konij nen dikwijls schommelingen kan vertoonen. Door isoleering der gezonde dieren en slachten van do verdachte, is de enzoötie te stuiten, zoodat deze gevallen minder ernstig zijn dan bij vogels, waar de uitbreiding door intestinale infectie soms zeer snel geschiedt. Ook hier geldt, evenals in hoen derfokkerijen, dat het 'raadzAam is gestorven dieren behoorlijk te doen onderzoeken en zieke dieren even tueel ten behoeve van onderzoek te dooden. Het houden van konijnenfokkerijen in de nabij heid van of in geïnfecteerde rundvee-stallen is ge vaarlijk, evenals de verzorging door personen die open t.b.c. hebben. Hetzelfde geldt voor het verblijf in de nabijheid van besmette boenderstallen of -fokkerijen. Met het oog op de gezondheid van den mensch ware het mede gewenscht, slachtkonljnen aan keu ring te onderwerpen, waardoor eventueele gevallen van t.b.c. bekend zouden worden. HET 8CHEELDE VAAR EEN PUNT. Het gebeurde een dezer dagen te Parijs, dat een telegraaf-beambte een Amerikaanschen rijkaard op niet geringe kosten Joeg. De vrouw van den Amorl- kaan nl.. wae in Parijs en bezichtigde bij een Juwe lier dien» voorraad, toen zij zeer gecharmeerd werd door een diamanten diadeem, die de luttele som van 850.000 francs kostte. Dadelijk telegrafeerde zij haar echtgenoot, gaf een beschrijving van het sieraad èn vermeldde ook den prijs. Het antwoord op dit tsle- gram luidde: No. Price too high. Neen, Prijs te hoog. Ongelukkigerwijze las de telegraaf-beambte: No price too hogh. Geen prijs te hoog. Onmiddellijk kocht de gelukkige Amerikaansche den diadeem, zeer tot ongenoegen van haar man, die een punt van S50.000 franc» wol wat duur gevonden zal heb ben. ZOO WAS HET. In don ttyd, dat do laatste tsaar van Rusland nog zoor ijvotdo voor algomoono ontwapening, schreef do pacifist Stond aan don humorist Mark Twain, dat do verwezenlijking van don woroldvrodo nu zoor nabij was en of Twain dezelfde moening was toegedaan. Mark Twain schroof terug: „Beste Stead, do tsaar is bereid tot ontwaponing over te gaan, u ook on ik oveneens; nu behoeft u nog maar de anderon -daartoe te brengen en de zaak Is uit de wereld." EEN ENORME STAALMACHINE* Naar de „Daily Herald' meldt, heeft een reusach tige siaalpletter op bevredigende wijze proefgedraaid in de ijzerfabrieken te Mossend (Lancashire). Deze pletter is de grootste en beste van Europa en naar men beweert tevens grooter dan de grootste in Ame rika. De pletter, die geheel in het geheim gemaakt is, kost 12 millioen gulden. De pletter is' 500 voet lang en heeft een gegoten plaat van 114 voet lengte. De pletter zal 5000 ton staal per week kunnen produ- ceeren. Indien de machine werkt, geschiedt dit ge heel geruischloos. CHèQUEVERVALSCHING. Het was een koude winteravond. Een hevige Lon- densche mist verhinderde het uitgaan en noodge dwongen moesten wij dien avond in huis doorbren gen. Zoo dicht mogelijk bij het vlammende haard vuur zaten wij, dat wil zeggen, Jack Hobson, Leslie Benson en ik. Benson is bankdirecteur en in zijn vrijen tijd detective, natuurlijk een amateur-detec tive. In verband met zijn beroep was het ontdekken van vervalsching van chèques zijn specialiteit. „Al wat voor chèquevervalsching noodig is", be gon Benson, „is een heldere dag, een pen, inkt, pa pier, een potlood, en een stukje rubber Dat wil zeggen, voor een doodgewone vervalsching van handtteekening Houd de chèque tegen de venster ruit, plaatst het papier er overheen en in negen van de tien gevallen zult je zelf bemerken, dat de hand- teekening duidelijk doorschijnt Copieer met een pot lood do handteekening. trek nauwkeurig en zorg vuldig de lijnen met inkt over, vlak de potloodresten uit en de vervalsching is geschied. Zulk een vervalsching is goed voor den gewonen •maa, maar niet voor een bankdirecteur. Om dien te bedriegen, daartoe behoort nog wat meer handig heid in het „vak". I")e echte chèquevervalschor tracht een handteeke ning zooveel malen mogelijk bijeen te brengen, niet alleen nieuwe, maar ook die reeds verscheiden jaren oud zijn. De reden? Wel. Je zult zelf bemerken, dat wanneeer je je handteekening van zegge drie jaar en die van het oogenblik nauwkeurig vergelijkt, zo niet dezelfde is. Met de jaren verandert ze. Het zijn juist die heele kleine verschillen, die zoo menige ver valsching al opgelost hebben. Verder, hoe ingewikkelder de handteekening is, des te beter voor den veyvalscher. Wat niet zoo al gemeen bekend is. en wat de vervalsching voor 50 pet. vergemakkelijkt, is het feit, dat wanneer dezelf de pen door vervalscher «n den toekenaar gebruikt wordt, het zooveel te moeilijker wordt om de mis daad te ontdekken. Jullie kent allen dat zaakje tusschen mij en Hun- ten. Ik was destijds hoofdkassier aan een van de kleinere banken en de grootste rekening werd ge houden door Isaac Metzier. mededirecteur van onze firma en houder van 51 pet. der aandeelen. Metzier was een van die internationale financiers, welke er een zes-cijfer-rekening op na houden en de Balkan- koningen gelijk marionetten kunnen laten dansen. Hij had een klein leger van spionnen, die hem nauwkeurig van de politieke situatie in dien hek: senketel op de hoogte hielden en hij betaalde ze goed. Van tijd tot tijd kwamen zij bij de bank hun geld innen en één van hen was Hunter. Hij was meer dan oen gewone spion, ik zou bijna zeggen een artist, wat ook duidelijk bleek, toen hij trachtte ons op te lichten. Het begon met het openen van een rekening onder een schuilnaam. Het was een model rekening f5000, openingspost, af en tóe een deposito, weinig chèques. Doel was, zooals later bleek, een chèqueboek van onze bank in handen te krijgen. Hoe, dat weet ik niet, maar hij was er in geslaagd een papier met de handteekening van Metzier in han den te krijgen. Het imiteefen van de handteekening was slechts een kwestie van tijd, terwijl een obscure drukkerij hem een chèpue op de bank zelf verschafte. 7^3 weken later presonteerde- Hunter zijn chèque. Alles scheen in orde en ik vroeg Hunter, hoe hij het geld wenschte te ontvangen. Hij plaatste een smal koffertje langszij het loket en antwoordde: „Liefst in bankbiljetten. Is dit koffertje groot genoeg". „Dat zal wel gaan", antwoordde ik en beval mijn assistent het geld uit de brandkast te halen. Bij toe val keek ik naar den kalender en dit moment wist ik .^at de chèque valsch was! Wel, de telefoon deed de rest. Ik vroeg Hunter om zoolang in de wachtkamer te wachten, totdat wij het geld uitgeteld hadden, en belde inmiddels Metzier op. Mijn vermoedon was juist. De directeur had geen chóque afgegeven. Vier minuten later was Hunter gearresteerd." WIJ keken allen eenigszins verbaasd toen Ben son ophield zonder ons de ontknooping te geven. Hob son verbrak de stilte het eerst: „Ik geloof niet. dat JIJ een Sherlock Holmes bent en begrijp niet boe JU wist, dat de chèque valsch was. terwijl JU naar den kalender keek". Benson glimlachte. „Eenvoudig genoeg", was het antwoord. „Mr. Metzier was een Jood, en een zeer orthodoxe Jood. De chèque was gedateerd 24 April. April 24 1920 viel op Zater dag. En Metzier deed nimmer zaken op Zaterdag en zou nooit op dien dag een chèque geteekend kun nen hebben". Wereldkroniek. KINDEREN. In Parijs, waar het publiek wel aan verrassingen gewend is, heeft men eenige dagen geleden toch met oen zekere verwondering opgekeken naar den hoofto ren van do kerk Saint-Pierro van Montrange, waar bovenaan met lichtende letters te lozon stond: „Heilige Theresla, bidt voor ons". Een opwokklng om to bidden aan oen bepaalde hei lige on die opwekking met lichtondo lettors over de stad heengezonden Een Jongetje van sen jaar of acht, dat met zijn moi der wandelde en die woorden las, begreep de bedoi llng ervan klaarblijkelijk verkeerd, en tel een beet] verwonderd: -— Zeg, mammie, die letters zijn zoo kleinl Zoiidt ze die heolomaal vanuit den hemol kunnen lezen Of hebben zo daar vorrokijkers? En kunnen zo da héèlemaal mco op do aardo kijken? Hdbli „PARIJSCHE MODE'. Wat onze plaat uit Parijs ons ditmaal te zien geeft, betreft do kindorkleoding. Het meisje pronkt in een Jurkje van ivoor-kleurige cropo-de-chine, met strips van dezelfde stof maar rood. De ceintuur, welke laag gedragen wordt, is van rood leer. Het kleine bolle hoedje van hard stroo is ook rood en op de top gegarneerd met kersjes. „MOEDERS EN HAAR KINDEREN". „Voor lezen'.' E.en moeder zegt: „Ik heb uitgevonden, dat de beste manier om kin deren in boeken belang te doen stellen is, overluid lezen, en voorlezen als het blijkt dat zU den inhoud niet begrijpen. Ik heb twee kinderen, niet veel in leeftijd verschillend, voor wie ik des avonds altijd een oogenblik „voorlees". Ik tracht'ze te leeren, dat die tijd de-hunne is. Zij mogen zelf de boeken kiezen, waaruit ik lees, en als ik het boek ongeschikt vind, begin ik toch maar, zeg na een oogenblikje dat het boek mij verveelt en dat ik het niet mooi vind. Natuurlijk voelen zij zich dan groot en zijn het met mij eens, waarna een béter boek aan de beurt komt." Van deze Jurk kan men het patroon bestel lel voor meisjes van ongeveer 10 Jaar, onder- numraé 266a. Kosten 45 cent. Het pakje van den jongen heer is gemaakt vat licht blauw linnen en geborduurd met witte zijde Een patroon kan men bestellen onder nummer 267a voor jongens van 3 tot 5 jaar. Kosten 45 cent. Nuttige Wenken. OM DREMPELS BLANK TE HOUDEN. Een heldere, schoone drempel geeft den bezoeker een gedachte van frischheid en zindolijkheid. Daar om is het van gewicht dat men steeds de steencn drempel van de buitendeur schoon houdt en probeert haar zoolang mogelijk blank te doen schijnen. Een goed raiddel hiervoor is het volgende: schrob de drempel goed met schoon water en laat haar dro-1 gen, terwijl gij fijn gemalen kalk met wat melk ver mengt tot het een pap wordt. Als de stoen goed drootf is, smeert ge het mengsel met oon borstel op de drempel en dit blijft ge herhalen tot de steen blank is. Het is wenschelljk. dat do eerste kalk-en- melk-laag goed indroogt vóór do tweede erop komt en daarom mAakt men bij voorkeur twoe aparte pot Jes met het mengsel, waarvan men het eerste direct in gebruik neemt en het twoede even afsluit met een deksel. Als de eerste laag droog is begint men aan hot tweede potje en in dien tijd kan het eerste weer gevuld worden. Op deze wijze behandeld, za een drempel zeer langen tijd prachtig blank blijvej en maar heel weinig -onderhoud eischen. Mocht zl 18 een enkelen keer vuil zijn, dan boent men haar me wat warm water af en even later droogt de drempe weer keurig blank op. INM AAK-WENK EN VOOR DE HUISVROUW. Verzamel uw fruit op een drogen dag. doch no niet in de hitte der zon. Vroeg in den avond is d beste tijd. Het fruit moet rijp zijn, maar in geen geval ovei rijp. Hoe sneller gij na het plukken uw fruit kunt be reiden, hoe beter het is. Voor jam verdient het bij voorbeeld aanbeveling de vruchten dadelijk na he plukken te koken. De jam wodt daardoor stijver ei blijft langer goed. Een koperen ketel of een geëmailleerde pan is he beste voor het koken van vruchten. Glazen potten of dun bruin aardewerk is te vei kiezen boven wit-steen of wit-glas. De laatste zijl poreus en zijn bovendien te vermijden in verband me de glazuur-laag. Men moet streven naar de strengst doorgevoerd reinheid bij alles, wat voor het inmaken noodig ij Zij, die geen inmkak-stamper hebben, moeten e« zilveren of een houten lepel gebruiken, nooit een ijzs ren. Alle potten moeten zuiver en absoluut schoa zijn. Daartoe verdient het aanbeveling ze van binne te schuren, droog te wrijven en tenslotte een pas uur in de zon te laten drogen. Men moet ze echte een uur voor het gebruik uit de zón wegnemen, opda zij koud zullen zijn bij het inmaken. Inmaak-vruchten zijn zuiverder en stijver wal neer zij een flinken tijd hebben kunnen koken éér d suiker eraan wordt toegevoegd. MIAAK OUDE BAD-HANDDOEKEN NIEUW. Wanneer de handdoeken kaal beginnen te wordel maar nog geen formeele gaten hebben, kan men l weer voor geruimen tijd bruikbaar maken door twi dunne, eenigszins versletone handdoeken op elkaa te leggen en rondom vast te stikken met wit garsl Men begint te stikken in het midden en stikt een viel kant, zorgend, dat 't steeds grooer wordt, tot mi tenslotte langs de vier buitenste randen van de do ken gekomen is. Daarna stikt men nog eens kruis va de oene punt naar de andere en de handdook is o| nieuw voor het gebruik in de badkamer geschikt. EEN OUDE VTLTHOED. Indien men soms een ouden vilthoed heeft, houde men goed, dat vilt een ideaal artikel is pantoffel-zolen van te maken voor in huls. Wanm men er zelf een pantoffeltje aanmaakt van een atl •tukje linnen of loken, is ds zool onverslijtbaar. Lo Ie toe Aól we Utt I Ps 't Mc ml

Schager Courant | 1925 | | pagina 13