Abonnementsgelden. Brieven over Engeland. vóór 8 AUGUSTUS a.s- Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. ^uviMndaren om In de Kerke!aanschool bij Biecht weer onderkomen te hebben. Spr. heeft met het hoofd der school, den heer Hoekstra, bespreking ge had en uitbreiding der hossen van de school sou naar sprekers indruk veel kosten meebrengen. Voorzitter zegt met den heer Hoekstra, hoofd der school, overleg in deze te hebben gepleegd en de ge- legenhoid voor de kinderen om bij slecht wee* in de school te kunnen zijn i» zeer goed te maken, sooals voomitter nader aangeeft. De heer Bonen wijst op eenigt hoornen aan de Fado, die hinderlijk zijn voor passage. Voorzitter zegt order te zullen geven tot snoeien. De hoer Bossen zogt ingezetenen bij zich to heb ben gehad die er prijs op zouden stellen om to werk te worden gesteld bij waterleidingswerkzaamhedon. Spreker vraagt of voorzitter genegen is zijn invloed daarvoor aan te wenden. Voorzitter' zegt daartoe zeker gebogen te zijn, waar het de bruikbare werkkrachten betreft en heeft er reeds met een onderchef over gesproken en zal or voorts met den heer Menzert over spreken. Hierna sluiting der vergadering. 1 Augustus 1925. Gezond blijven en oud worden. Daar hebben we in vijf woorden do wensch, of eigenlijk zijn het twee wenschen, die het grootste deel van do menschheid zou uitspreken, wanneer de in een prachtige fee veranderde oude vrouw van de sprook 3 es ons eens werkelijk in de gelegenheid stelde te wenschen. Jonathan Swift, de schrijver van Gulliver, had andere ideeën over oud worden dan dé meeste menschen. In de derde ras van Gulliver brengt hij ons in aanraking met wezens, die gebukt gin- Sm onder den vloek van niet te kunnen sterven. aar Swift was anders dan de meerderheid van ons. Hij maakte bijvoorbeeld zijn verjaardag steeds tot een dag van rouw. Maar ik hoef eigenlijk niet verder fee gaan, om te bepleiten, dat oud worden een wensch ia van bijna ieder. Of als het geen wensch zou ztinj dat het bermken van een hoogen leeftijd iets is, dat ons altijd belangstelling inboezemt. Een honderd jarige kan zeker zijn van een vermelding in de krant, waarschijnlijk met zijn portret er bij, heeft groote kans op een serenade, wordt gevraagd te vertellen over zijn (af haar) levenswijze, enz. Een goede honderd jaar geleden, in 1799, ver scheen m Engeland een boek over menschen, die een hoogen ouderdom hadden bereikt. Het beek is waarschijnlijk zeldzaam. Zelf heb ik het niet gezien, maar ik wil het een en ander meedeelen, dat ik er over las in een artikel van den letter kundigen medewerker ..Penguin'' van de Londen- sche O bservor Dit is de titel: Hooge ouderdom bij menschen: vermeldende den naam; leeftijd, plaats van inwo ning, en jaar van overlijden van 1/12 personen, die oen eeuw of meer oud werden, van het jaar 66 tot 1799, met anekdoten van de merkwaard igston onder hen. De schrijver was een zekere James Easton- Jtfr. Easten begint zijn boek, zooals te verwachten is met beschouwingen over langen levensduur in het algemeen, het wensehelïjke er van. en hoe dien te verkrijgen. Hij komt tot het besluit, dat degenen, die op het land leven, een veel betere kans hebben op oud worden, dan de stadsbewoners. Immers, dat bestanddeel van de atmosfeen dat ons in net leven houdt, dat de vlammen voedt, en waarover al' zooveel veronderstellingen zijn ge maakt, straalt in overvloedige stroomen uit de bladerenvan alle planten, zelfs de meest vergif tige. Niet te verwanderen dus, dat buitenmen- icnen i n een zeer gunstige conditie verkeeren. - Maar dat is niet allés. Matigheid, zoo blijkt uit Mr. Eafcton's boek, is ook een groote faotor bij het oud worden. Door hard werken en matig leven werd Owen Oarollan, een van de 1712 personen uit het boek, 127 jaar. Francis Confit, die betrek kelijk jong stierf, op den leeftijd van 102, was ook al zoer matig, maar gebruikte af en toe (wat tooh ook al erg matig is) een versch eitje, Jonathan Hartop, oud 108, at maar weinig en dronk, nooit iets anders dan melk. Edward Drinker, die 103 werd, gebruikte stevig voedsel, dronk 's middags thee, maar ging zonaor avondeten naar bed. En Anthony Loydi, oud 114, in het deugdelijk beaat niet alleen van zijn zintuigen, maar ook van zijn haar en van al zijn tanden en kiezen, at nooit iets anders dan brood, gebakken van Turksche tarwe, en gebruikte nooit eenige alkohol of tabak. Wat meer is, hij gebruikte ook nooit medicijnen, en weigerde in te nemen, wat de dokter hem voor schreef, toen hij op ll4rjarigen leeftijd ziek werd. Desondanks, of daarom, ging hij dood. Denk nu niet, dat alle 1/12 Xanglevendeh van Mr. Easton's boek volgens deze matigheidsregelen lééfden. Er waren er, die het, niet zonder succes, op een heel andere manier aanlegden. Georgo Kirton bijvoorbeeld, een landjonker in Yorkshire, een groot liefhebber van de vossenjacht, kon or zich op beroemen (als ik dat woord in dit ver band mag gebruiken), dat hij meer dronk dan eenig Ander man tot den leertijd van 115 jaar. Toen kwamen er blijkbaar jeugdiger mededinger», die meer alkohol konden verzwelgen dan Üeorge Kjrton ,en, mogelijk uit verdriet hierover, stierf hij. Evenwel, dat waa tien iaar later. Philip Laro que, die vier nieuwe tanden kreeg toen hij 92 jaar was, was regelmatig twee keer per week dronken tot op honderdjarigen leeftijd- De Ier Damol Buil M'Carthy, 111 jaar oud, wordend, trouwde zijn vijfde vrouw, een meisje van veertien jaar. toen hij vier en taohtig was. "Hij had twintig kinderen bij deze laatste vrouw, elk jaar één. Hij dronk veel rum en brandewijn, en als hij ooit, in gezelschap van anderen, iets ondors gebruikte, een glas punch bijvoorbeeld, nam hij altijd dezelfde hoeveelheid brandewijn i of rum er achteraan. Do Schot William. Riddell, leeftijd bij over lijden 116, was ook allesbehalve geheelonthouder. Op jeugdigen leeftiïd, waarmee misschien zeventig of tachtig .wordt bedoeld, was hij een bekend smokkelaar, dronk brandewijn in groote hoeveel1 heden, en hield zooveel van bier, dat hij nooit een teug water nam. Hij was niet dezelfde soort dronkaard als Philip Laroque. Hij was niet, zooals deze, twee maal per week dronken, maar hij was zoo af en toe eens een heele week dronken, ba zijn negentigste jaar had hij bijvoorbeeld zoo'n dronken periode van veertien dagen achter elkaar. Hij trouwde voor de derde maal op 95-jaogen leeftijd. - Aan den naam Laroque hebben we al gemerkt, dat niet alle personen uit Mr. Baatons bock Engelschen waren. Hier komt nog de hoogst merkwaardige geschiedenis van een Poolsche vrouw, Margaret Krasiowina, van het dorp Koninia in Polen. Zij stierf in 1763, op den leeftijd van 108 jaar. Toen zij 94 was. trouwde zij haar derden echt genoot, Gaspard Raykott, die toen 105 was. Hun huwelijksleven duurde veertien jaren, gedurende welken tiid zij twee jongens en een meisje als kinderen kregen. Op zich zelf al een zoor mért:- waardig feit, maar wat misschien nog merkwaar diger is, deze drie kinderen toonden duidelijke teekenen van den hoogen leeftijd van hun vader en moeder. Zij kwamen op de wereld met grijs haar en holtes in hun tandvleesoh, zooals oude menschen hebben, die hun gebit zijn kwijtgeraakt. Deze kinderen kregen heel eenvoudig nooit oen gebit. Stevig voedsel kauwen konden ze natuur- ujk niet. Ze leefden van brood en groenten. Wel maar hun ruggen waren gebogen, hun gelaatskleur hadden ze do gewone lengte voor hun leeftijd, was ziekelijk vaal, en zij vertoonden allo ken merken van verval van krachten. i CRBEKnSWïE HZ3THHT7BOV7 vD, Dit T>rhwd, verzekert Mr. Easboti, mag onge- Ingeschreven gedurende de maand Juli 1985. loofwaaiuig schijnen, maar het wordt door de Geboren: Alida Cornelia, dochter van Petrus Min en dorpsregistere van Koninia beve3tigd{ Helaas ligt van Alida Maria Spaans. Anna Maria, dochter van Polen wat ver uit de-buurt. En moeilijker nog om jDirk de Boer en Maria Beerse. Frans Nicolaaa, toon na te gaan is do geschiedenis van Nuraas de Ougna. |van Maarten Spaan en van Antje Breeuwsma. Mar- uit Bengalen, die drie honderd zeventig jaar Oud jgeretha Cornelia, dochter van Antonie Adrianus werd, vier keer een nieiiw gebit kreeg van Overtoom en van Guurtje van Langen. Anna Alida, don Inthdarto, on triona -kleur van haarnorhaak delijk veranderde van Kwart tot grijs en 'dan weer van grijs tot rwart. Laat Ut eindigen met de opmerldng. dit Mr, Baston maakt ln rijn bonk, dat verrrwcf de moesten van dogonon, die aoo oud wordori, meer dan oons trouwdon on gewoonlijk op hoogen jeot- tijd, Kr ia aoogoed als goon voorbeeld van een; ongetrouwde man of a-rouw, die heel oud werd. Aan onze lezers buiten Scha gen doen wtj het ver zoek het abonnementsgeld der Sehager Courant over het tweede kwartaal 19291 ten bedrage van 11-65 (voor courant mat Zondagsblad f 2A8), aan ons Bureau te betalen, over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren rijn aan alle postkantoren A één cent verkrijgbaar. Pee poetwissel daarentegen zijn de kosten f 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 10.14 verhooging. Toezending is dus voordeeligl Voor alle abonné's die gewoon rijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorkou- ders) te betalen, geldt dit verzoek niet ZIJ, dis bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuze, of Klnderkleedlng enz. zijn geabon neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 2e kwartaal 1925, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins Is het bedrag i 2A3 Voor Het Nieuwe Modeblad 11.25 Voor Gracieuss 12.15 Voor Klnderkleedlng f 0.95 Vooe Panorama f2.50 Voor Het Leven 12.30 DB ADMINISTRATIE. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 1 tot en met 4 Augustus 1925. Geboren: 'Jacobus Nicolaaa, zoon vanj Aibertus Groot ou Eli&abeth Cornelia Schilder. Geertje, doch ter van Willem Jimmink en Aagje Wijn. Overleden: Lourens Kamper, oud 57 Jaar, echt genoot van Anna Ooljevaar. GEMEENTE ST. PANCRASL Ingeschreven gedurende de maand Juli 1988. Geboren: Geene. Overleden: Aagje Booij, 78 jaren, wed van Jan Volkers. Gehuwd: Cornelia Oukes, gescheiden echtgen. van Grietje Luijt, en Anna Dirk maat, gescheiden echtgeö. van Cornelia Moddér. Pieter Groen en Anna, Koste* dochter van Willem Wester en van Cornelia Anthonia OudeJans. Catharina, dochter van Potrus Beors en van Jacoba Maria de Boer. Maarten, soon van Rvort Dokker en van Aaltje Grln. Hendrikus Jacobus, zoon van Nicolaaa Frederlk BHJendaol en van Anna Catha rina Dekker. Petrus Bernardus, zoon van Dirk Doo- deman en van Geertruida Floris. Agatha Catharina, dochter van Jacob Rleeker en van Catharina Huibers. Nicolaaa Petrus, zoon van Willem StuiJt en van Geer truida Cornelia Ursem. Catharina Margaretha Maria, dochter van Cornelis Weel en van Lucia Dekker. Ni- colaas, zoon van Jacobus Zuurbier en van Petronella Pol and. Adrlanus Anthonlua, zoon van Bostioon Overbeek en van Catharina Groenland. Pieter, zoon. van Wilhelmus Bor3t en van Johanna Schuitema ker. Johannes Jacobus, zoon van Jacobus Petrus Sinnege en van Johanna Borst. Maria Anna, dochter van Anthonius Groot en van Maria Oudeman. Maria, dochter van Nicolaaa Jacobus Doodoman en van Ca tharina Groen. Overleden: Jacobus Johannes Kapteln, oud 47 Jaren, echtgenoot van Geertruida Rood. Ondertrouwd: Cornelis Gootjes, wonende te Sint Pancraa en Maart je van der Oord, wed- van Pieter Gootjes. DB NIEUWE MINISTER VAN KOLONÏ1N. Het Bat. Nieuwsblad wenscht IndiÖ geluk met de bereidverklaring van den heer Weiter om het minis terschap van koloniën te aanvaarden; het noeml dezen bewindsman iemand, die doorkneed is in re-/ geering»- en bestuurszaken en een der meest gewaar deerde raadslieden van de Indische regeering en die gelegenheid gehad heeft nauwkeurig na te gaan, wel ke ministerieel© leiding Indlö noodig heeft. Volgens de Javabode behoort de heer Weiter tot die mannen, die tengevolge van de snelle ontwikkeling onder alle omstandigheden het hoofd niet hebben verloren, maar zich rekenschap hebben gegeven van de beginselen, welke de grondslagen zijn onzer mo derne koloniale politiek. Het Nieuws van den Dag r. Ned—Indië noemt den heer Weiter een hard werker, wiens persoonlijke be kendheid met op den voorgrond tredende figuren en figuranten van het Indische tooneel van groot gemak is bij het beoordeelen op een afstand, van hetgeen zich in Indië afspeelt. De ministerieel© ruil ia voor Indië stellig geen verlies; meer dan in den Raad van Indië zal de iheer Weiter als minister het land en het volk dezer gewesten van dienst zijn. AAN DE TRAM VASTGEHOUDEN. Gisteravond fietsten op den Velperweg, een 17- jarlge knaap met een kameraadje te zamen op een rijwiel. De oudste greep zich vast aan een stang van de electrische tram; beidon kwamen te vallen. Do oudste werd overreden, zijn kameraad kwam er met eenige ontvellingen af. De gewonde is in een woning binnengebracht waar hij na enkels oogonblikken overleed. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. Krachtens het Bezoldigingsbesluit 1925 wordt de bijslag voor de rijksambtenaren, die door de bezuini ging meer dan 10 pet. in Inkomen zouden dalen, al leen over 1925 uitgekeerd. Naar 't Hand. verneemt Ja op de door de departementen ontworpen begrooting voor 1026 op het behoud van dien bijslag gerekend, hetgeen wel niet zonder voorkennis van den minister van financiën zal geschied zijn. Het R.-Kath. blad De Morgen vult dit bericht aan mot de mededeeling, dat niet alleen over 1926 de bij slag gehandhaafd blijft, doch dat de thans geldende regeling veilig zal worden gesteld tegen de mogelijk- btl ministerieel be- lijk. GEMEENTE OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1928. o o _r Geboren: Cornelis Adrionua, noon v. Willem Kaag heid van een wijziging alleen en Anna Groen i ghjit. Gehuwd: Pieter Kossem, oud f 1 Jaren, en Trijntje Bovendien schijnt msn, volgen» het blad, met reden Bakker, 22 Jaren. I to mogen verwachten, dat de herziening van het be- Overleden: Dizuwertje Kuiper, oud! 60 Jaren, we. I zoldigmgsbesluit in ruimhartigen geest zal geschle» mende te Oudkarspel, weduwe van Jacob Berkhout.den. GEMEENTE HOOGWOUD. j KUN VADER BEROOFD? Ingeschreven gedurende de maand Juli 1928 Op den rijksweg te Velp is in den nacht een ar- Geboren: Anna, dochter van Pieter Conijn en van beider door eenige personen aangevallen en van Geertruida Maria van Dam. f 100.die hij1 in zijn zakken had. beroofd. Vermoe- Overleden: Catharina Wever, oud 4 jaren, dochterdelijk is een zijner kinderen, een jongen van 17 Jaar, van Johannes Wever en Elteabeth van der Paal.de schuldige. Een huiselijke twist schijnt aan een en Dieuwertje Laan, oud 68 jaren, vrouw van Pieter ander niet vreemd te zijn. Koster. Ondertrouwd en getrouwd: Geen*. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1925. EEN BURGEMEESTER IN HET NAUW. Uit Geertruidenberg. Zaterdagavond ongeveer 10 uur liep de burgemeester met den gemeenteveldwach ter Goossens in de Brandestraat waar eenige porno Geboren: Dirk, zoon van Maarten van Teulingen nen twist hadden. Ter kalmeering werd hun gezegd en van Antje van der MeuTen. Cornelis. zoon van geen ruzie t© maken en naar huis te gaan. In plaats Klaas Kossen en van Engeltje Kooij. Maartje. doch- daaraan gehoor te geven, werd de burgemeester door ter van Klaas Baan en van J&nke Elisabeth Wage- i «enigen bedreigd. Ook werd er naar hem geslagen maker, allen wonende alhier. i onder uitroepen die bedreigingen tegen zijn persoon Ondertrouwden getrouwd: Dirk Dirkmaat, oud 23 Inhielden. De burgemeester weerde zich iutusschen duchtig met zijn gummistok. Toch achtte hij het raadzaam een café binnen te gaan- Men vervolgde hem daar echter en bekogelde hem daar met bierfleschjes, kruiken en glazen, enz. Toen niets meer in het bereik van de daders was, liepen ze weg, de groote spiegelruit van het café ingooiende. De veldwachter was op straat zoodanig in het nauw gebracht, dat hij van zijn revolver gebruik moest maken. Nog denzelfden nacht zijn verschillende herriema- on kers van het bed gelicht Tel. BEEN DOOR EEN STAALDRAAD AFGEKNELD. Aan de Oude Houthaven te Amsterdam had Maan dag een afgrijselijk ongeluk plaats; een arbeider, die daar bezig was, met behulp van een lier hout uit een schip te lossen wilde een staaldraad, die over •IK v.™««kovu. wvuvw ,«iu „«„Ui deze lier liep, met zijn voet rechtschuiven. Hierbij Tesselaar en Anna van Duin. Hermanus Aldert, zoon gleed hij uit en raakte zijn linkerbeen bekneld tus- van Hendrik Stam en Catharina Jonker. Jacoba, sr.hen den staaldraad en een ronsel van de ntjscnin- dochter van Jacobus Bleekor en Katharina Smit. jaar, schilder, wonende te Noordaoharwoude, en An na Albe rt je WH ma, oud 20 jaar, zonder beroep, wo nende alhier. Overleden: Grietje Klaaren, oud 75 Jaren^ weduwe van Jocbem Waiboer, wonende alhier, en Trijntje Roorda, oud 56 jaren, echtgenoote van Jacob Kos sen, wonende alhier GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1925. Geboren: Dirk, zoon van Klaas Barten en Antje Swager. Jantje, dochter van Jacob Smit en Engeltje Hoogvoret. Pieter, zoon van Pieter Frans Slot Toetje Gootjes» GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1925. Geboren: JRn, zoon van Cornelis Keetman en Jan netje van Dijk. Jacobus zoon van Johannes Boekei •n Geertje Karsten. Catharina. dochter van Willem Afra Maria, dochter van Nicolaaa Johannes Zuti en Maria Stoop. Jacobus, zoon van Jacob Pater en An na van Stralen. Marie, dochter van Jan Ruis en Trijntje Dam. Ondertrouwd: Jan Brouwer en Maria Floor. Petrus Johannes Hurkmans en Brigitta Groen. Wilhelmus Johannis Quax en Anna Jansen. Arie Ti el en Pleun- tje Bakker. Gehuwd: Frederik van Scbagen en Agatha Dek ker. Jan Brouwer en Maria Floor. Wilhelmus Johannis Quax en Anna Jansen. Petrus Johannes Hurkmans en Brigitta Groen. Overleden: Wilhelmina Agatha Hoek />ud 4 Jaar, Geertje Bakker, oud 40 jaar. ongehuwd; Cornelis Tates, oud 78 Jaar, weduwnaar van Aagje Dekker, Grietje Govens, oud 78 jaar, weduwe van Willem Borst. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven over de maand Juli. Geboren: Srjboufc, zoon van H. Groot en Diemrer- tj'e (Stoop. TheodoTus, zoon van A. Dekker en Catharina Bruijns. Geertje, dochter van H. Fijma en A. JDoorn. Geertruida Adri&na, dochter van Johannes Veldman en G. Bfoothoofd. Ondertrouwd, getrouwd en overleden geene. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Juli Geboren: Anna Dieuwertje, dochter van Mat- theus Antonius van der Gulik en Dieuwertje Dek ker. Trientje, dochter van Harm Boer en Trientje Hagting. Ondertrouwd en getrouwd: Nioolaae Vlaar, oud TK2SHUIZBN, Maandagavond voerde het Intiem Tooneel van Bergen, ten lokale van den heer Mes op: „De Doo- dende StraaT, tooneelspel in drie bedrijven. Het was de eerste opvoering van dit stuk, hetwelk is geschre ven naar den inhoud van een onlangs verschenen boekweric'van denzolfden titel, door E. Vlssel Ben Jonge baron heeft den wereldoorlog medege maakt en daar heeft hem getroffen het vreesclljk lijden, vooral van do gewonden on verminkten. Als hij eindelijk woer thuiskomt, is hij door alle doorge- •tano vreoielljkhedon waanzinnig geworden. HIJ ie bezield met een idee, om voor den volgenden oorlog onmogelijk te makon, dat er verminkten zijn en tracht oen electrische straal uit te vinden, die alle vijanden doodt en dus gewonden uitsluit. Het ge lukt hem, trouw bijgestaan door een opofferenden vriend, verschillende stralen te vinden, die dooden, verlammen of genezen. In zijn proeven (tijdens ver standsverbijstering) verlamt hij het kind van het kamermeisje zijner moeder, dat tevens zijn kind blijkt te zijn. Inmiddels krijgt- de jonge baron zijn vorstand terug, doch is alles wat vroeger voorgeval len is vergoten, zoodat hij den genezenden straal die het kind kan redden, niet vinden kfln. Zijn aan- toekeningen zijn gestolent Gelukkig komt de vriend Juist op tijd te voorschijn en redt hot kind en ver der de geheele situatie. Dit is de hoofdinhoud. Na tuurlijk zijn hieromheen nog verschillende intriges geweven, die het stuk een goed geheel maken. Het tooneelwerk, dat wij als kermisstuk wel wat al te rijk aan tragische momenten achten, is eene fanta sie van zeer anti-militaristische strekking, waarin vooral de moeders aangespoord worden, om allen bij hun kinderen haat tegen 't militarisme te kweeken. Het geheel is rijk aan mooie aangrijpende momen ten. welke door de spelenden op verdienstelijke wij ze vertolkt werden. Ernst, de jonge baron, Gerda, het kamermeisje, me vrouw Nora, Baronesse Bercole en Victor Molan, de vriend, gaven vooral in de twee laatste bedrijven keurig, roerend spel. Een uitzondering maakte Hugo Steiner, kanonnenfabrikant. En in «pel, èn in postuur miste hij het zelfbewuste, aanmatigende optreden, dat dergelijke machtige, geldariatocraten zoo juist dient te typeeren. Bovendien had de grimeur hem een grooten ondienst bewezen, door hem meer te doen lijken op een directeur van een kunstema- kerspel van de 6e rang. dan op een van 'slands machtigste geldmagnaten. Dit alles deed het geheel wel afbreuk. Wanneer Hugo Steiner een andere op vatting van zijn» rol krijgt en de rolvastheid van al len wat beter wordt, zal het stuk naar onze mee ning. wel opgang maken. Trouwens, onverdeelde sy mpathie zal het niet geworden. Dit zal veel van de geestesgesteldheid van de hoorders afhangen. - HARENKARSPEL. Bestuursvergadering van het Veefonds te Ha- renkarspel, op Dinsdag 4 Augustus 1925 bij den heer D. Bruin alhier. Verzekerd waren over do maand Mei 825, Juni 736 en Juli 734 stuks vee. Afgekeurd werden over dat tijdvak 10 stuks. Do omslag word bepaald op rosp. r0.90, f0.70 en 0.60. Totaal f2,20 por stuk, HARENKARSPEL. Herbenoemd tot Hoofdingeland van de Banne Haronkarspol, de hoor CL Boakei te .Siootgaord- poldor. OUDKARSPEL. Bii do Dinsdag gehouden stemming voor een Hoofdingeland voor de Banne Oudkarspel ia ge kozen de heer P. Eeoen Vz. NOORDSCHARWOUDE. Marktoverzicht Schreven we de vorige weok dat het dooreengenomen geen schitterende week voor de tuinders was, doordat de prijzen steeds in dalen de richting gingen, deze week is er eenige verbete ring te bespeuren bij sommige artikelen en anderen bleven vrij vast staan. In elk geVol is van verdere verlaging geen sprake geweest. De totaal aanvoer was ongeveer 6 wagons minder dan de vorige week, doordat de aardappelenaanvoer sterk gaat verminderen en de grootere aanvoer van kool daarmss nog geen gelijken tred heeft gehouden den. De aardappelenaanvoer wa» 47 wagons minder dan de vorige week. De «chotsche muizen, di« 60 vorige week ten hoogste f 8.30 konden gelden, brachten nu als hoogste prijs f 8.40 op. Do hoogste noteering va rieerde tuflschen f6.50 a f 8.40. De eerste dagen ging het mooi, telkens een kleine verhooging. echter de Donderdag bracht een verlaging van ruim 1 gulden en de Vrijdag lag er nog een schepje van ongeveer 50 cent op, waardoor de teruggang sterker dan de vooruitgang werd. De Zaterdag gaf echter weer eenige verbetering en goede hoop op de komende week. Het kwaliteitsverschil ia vrij groot, als we zien, dat Zaterdag de markt tusschen f 4.20 en f 7 liep. Dit komt eohter ook omdat de groote aardappel veel minder marktwaarde heeft dan de kleinere. De drielingen zelfs brengen ongeveer l 1 meer op, dan de hoogste markt van de andere. De prijs van de duken was in het begin van do wetek vrij vast en gelijk. De laatste dagen brachten eenige verlaging. De hoogste markt was f 8.40 en de laagste f 4.20. D« schoolmeesters, die thans ook in grootere hoe veelheden worden aangevoerd, brengen een goeden prijs op, een prijs die dooreengenomen beter is dan de vorige week. Echter ook deze zakten do laatste dagen met ongeveer f 1. Maandag was de hoogste markt f 6J20, Woensdag f 6.10, Donderdag f 6.80, en Zaterdag f 5.60. De aanvoer van zilveruien was ongevoer 2 wa gons grooter dan do vorige week. Do prijzen van de nep zijn aanmerkelijk hooger en ook die van de drielingen hooger dan do vorige weken het geval was. Noteerden we da vorige week voor de nep een hoogste markt van f 23.50, deze week waa dit f 27.50. Van de drielingen waa de vorige week de hoogste noteering f 12 en nu f 13.80. Do zilveruienprljs ve rleerde tusschen f 6.10 en f 9.90. De bloemkool, waarvan de aanvoer veel grooter was, bracht niettegenstaande dat een nog flink wat hoo- gere prijs op. Wel was het verschil van de hoogste markt slechts 50 cent, doch dooreen was het verschil veel grooter, omdat de vorige week slechts eenmaal 25 gulden gemaakt werd en vsrder alle prijzen be noden de 20 gulden bleven. Vooral de laatste dagen werd een beste prijs gemaakt. Van de roode kool, waarvan de aanvoer ongeveer verdriedubbeld is, was wel de vorige week de hoog ste noteering hooger dan nu, doch nu waren de doorsneeprijzen beter, waarmee de tuinders natuur lijk meer gehaat zijn. De week zette zich best in, met •en prijs ongeveer 2 gulden hooger dan den Zater dag daarvoor. De daling was echter in den loop der week zoo sterk, dat Zaterdag weer bijna de prijs van den vorigenZaterdag bereikt waa. De hoogste no- teeringen liepen terug van f6.20—4.80. Van de witte kool. waarvan de aanvoer verdubbel de, waren do prijzon beter, dan de laatste dagen der vorige week; echter de doorsneeprijs was lager, om dat de vorige week de eerste dagen best waren. De hoogste noteering liep op van f2.30 op Maandag tot 5 gulden op Donderdag. Echter, de beide laatste da gen brachten een zoodanige verlaging, dat voor Za_ richting. De andere arbeiders, die op het hulpgeroep kwamen aanloopen, hadden een half uur werk om den ongelukkige, die reeds stervende was, te bevrij den. Zijn been was bij de lies totaal afgerukt. Bij aankomst in het Binnengasthuis, waarheen hij per ambulanceboot werd vervoerd, waa hij reeds over vol gens de omstanders was dit ongeluk een gevolg van eieen onvoorzichtigheid. NOODLOTTIG SCHOT. V i Maandagavond zou de sub-prior van het carmelle- tenklooster te Zenderen, Pater Justinus Meulenveld, bij een naburigen landbouwer een ouden hond dood schieten. Na het eerste schot was de hond nog niet dood waarom de pater vermoedelijk het dier een slag met de kolt v&n lijn geweer heeft gegeven. Hierdoor ging een «chot af, hetwelk den pater ln een boven- been trof. Ten gevolge van het hevige bloedverlies ls de ongelukkige ns korten tijd overleden. DOOR DEN NU OH. Te Nes aan den Amstel la bt) de „Zwarte Kat" een luxe^uto vermoedelijk door het nemen van een te korte bocht met vaart tegen den muur vaa een wo ning aangereden, met bet gevolg, dat oen gedeelteterdag ten hoogste slechts f KSO genoteerd kon wor. van den muur totaal werd Ingedrukt. De auto kreegden. groote gchada De inzittenden bekwamen wonder bo. Ook de aanvoer van gele kool la aanmerkelijk toe ven wonder slechts geringe kwetsuren De eigenaar genomen. De vorige week slecbte een aanvoer van van den auto verklaarde rtch onmiddellijk bereid1000 Kg., nu was dit bijna 4 wagons. Do prijzen wa de veroorzaakte echade te vergoeden. ren bost, al deed zich ook (hier het verschijnsel voor ZIEKTE ONDER HET PLUIMVEE. van een oploopenden prijs voor het midden der week In de omgeving van Amersfoort wordt d» hoen-1 en een daling de laatste dagen. De hoogste prijs waa derstapel geteisterd door een kwaadaardig» beamet- Maandag f 050. Dinsdag 1 10.10, Woensdag telljke zlekta, door deskundigen ..Klelnsche ziekte" Donderdag f 13.00, Vrijdag f 11.80 en Zatei i 1300, Zaterdag f 9. 23'"JKW."eStET genOOTTid. R oéds werden geconstateerd 23 sterfgeval- De IsageU net seringen verschilden daarmee 2 a i oud 26 jaren, wonende alhier. i len op één das; en 90 in een week. Niet ln geilden. Overleden: Cornelis Beerepooé, oud 57 jaren, Kernland, ook in de omstreken to® Barneveld komt pok de aanvoeg van gole uien en nep bclarig- eohtffeBoot van Antjfl Veldman. 1 de riekte veelvuldig voor- 1 rijk toegenomen. De prijzen van de nep verschillen

Schager Courant | 1925 | | pagina 3