Firma, DE LANDE i DE HOBAAZ. Fa. Gebr. ROTGANS, Steenkool en Arbeiders. Nemen gelden in Deposito. Verieenen Mieten. Voor BRILLEN Spaander's Kleeding. Uitgevers t N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. EERSTE BLAD. Plaatselijk Nieuws. Anno 1805 Alkmaar. Zitdag Donderdags in Hotel „Vredelust". Molenstr. C 13, Schagen. Zaterdag 8 Augustus 1925 68ste Jaargang. Ne. 7686. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEUEF. no. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers cent. AD VERTEN- TI öN van 1 tot 5 rogels fl.10, iedere regel meer 20 cent (hewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. n. Eigenlijk zou ik dit artikel willen noemen: Uit stel, geen afstel. Er zal toch wel geen mensoh in de geheele we reld te vinden zijn, die zulk een optimist is, dat hij zich verbeelden zal, 'dat het de Engelsehe Regeering inderdaad gelukt is de oplossing van het geschil tusschen werkgevers en werknemers in de Engelsehe Steenkoolindustrie eenigszins nader gebracht te hebben. Een mijner vrienden, tegen wien ik na al een paar jaar lang zeg, zooals ik het in.de Schager Courant ook reeds een paar jaar schrijf, dat Stan ley Baldwin een veel te middelmatig mensoh ia om Premier van Groot Britannië te spelen, heeft mij nu eindelij*k toevertrouwd, dat hij zich deerlijk' in Baldwin vergist heeft en aat diens behandeling van het Steenkoolconfliot naar nierts lijkt. Toen Baldwin steeds gedaan had alsof hij van het bestaan van een dergelijk conflict niets af wist, had hij die rol tot het bittere einde doof moeten zetten, vooral toen de Eerste Lord van de Admiraliteit, Mr. Bridgeman, die zich zoo^n beetje met do zaak bemoeide, geen enkel noed kansje had te boeken. Nn beweert mijn vriend wel: De koning heeft Baldwin aangedrongen op ingrijpen, maar ik weet uit zeer goede bron, dat die vork anders in den steel zit. D eKoning, die voor langoren tijd Lon den wilde verlaten, eerst om als gast van den hertog en hertogin van Richmond te Goodwood te logeeren, ten einde de Goodwoi>d-races bij te wonen en daarna naar Wight wilde reizen om met zijn jacht Britannia aan de groote regatta van Cowes deel te nemen en dan vorder weer naar elders te vertrekken, liet door een zijner adjudenton eens informeeren bij "Baldwin hoe het met het conflict stond, of er werkelijk staking zou uitr breken. Men kan begrijpen, dat de koning zich daarvan op de hoogte wilde stellen zonder echter buiten zijn boekje als constitutioneel vorst te gaan. Of nu echter Baldwin plotseling wakker is ge worden of dat zijn onafscheidelijk pijpje uitge brand was, zal wel een raadsel blijven, maar vast staat, dat Baldwin plotseling ministerraad is gaan houden en met mijneigenaren en mijnwerkers is gaan oonfereeren en weer ministerraad heeft ge- ouden met het treffend resultaat, dat toen Baldwin al even weinig suoce© had als Bridgeman, hulp van den ex-liberaal Minister Winston Chur chili moest worden ingeroepen om te trachten den koehandel, die Baldwin begonnen was, voort te zetten. Het ging inmiddels hierom, wat de ■ijs zou wezen, dien de Regeering zou moeten talen voor het opschorten van vijandelijkheden voor negen maanden. In die 9 maanden van gewapende vrede zal da noen commissie moeten trachten de definitieve oplossing voor deze uiterst moeilijke zaak te baron. Tot welk een prijs is dit negatieve resultaat gekocht? Tot een prijs, die absoluut niet, wat cijfers en consequenties betreft, thans kan beoor deeld worden. e i Men hee t nl. besloten om een sufridie aan de mijneigenaars te» betalen, mits deze hun opleg ging van het arbeidscontract aan de arbeiders 9 maanden zouden uitstellen. Nu kon men van de mijneigenaren inderdaad niet anders verwachten dan dat zij op het voorstel Baldwin om toch in vredesnaam aan de arbeiders toe te geven en hun opzegging op te sohorten, res pectievelijk zoover in te trekken, zouden antwoor den: Best, maar betaal ons dan ook de sohade, welke wij hierdoor loopen. Daar het aantal mijnen, die. tengevolge der onmogelijke arbeidsvoorwaar den, met verlies werken, inmiddels tot 64 pet. gestegen was en Jiet aantal gesloten mijnen sedert 1 Juni van 361 tot 508 gestegen is, kan men wel begrijpen, dat de mijneigenaren onmogelijk anders konden doen. Doch de regeering moet die cijfers, die onheil- epellende cijfers tooh al lang gehoord hebben. Waarom dan piet eerder ingegrepen? Nu stond men slechts een paar dagen voor den I fatalen termijn, waarop de staking zou uitbreken, een staking, die tot zelfs in Frankrijk door aller lei vakvereenigingen gesteund zou worden. Wat heeft net. Ministerie-Ba ldwin gedaan, ondanks, dat het de grootste meerderheid in het* Parlement en in belde huizen nog wei achter zich 'hieeft, die men slechts kan verlangen, loopt het weg voor de bedreigingen van Cook en zijn Moskousche vrienden en weet slechte één mid del te bedenken, nl. om den fatsoenlijken eigenaar tot toegeven te krijgen, maar dat ten laste van de arme belastingbetalers^ die wellicht 20 millioen Pond Sterling, voor die 9 maanden zullen moe ten opdokken. En dat niet alleener is door deze regeering een preeedent geschapen om in zulk een geval als dit geschil tusschen werkgever en werknemor, een <i«ubsidie te verleenen. ten einde de uitvoering van bedreigingen van 'de zijde der arbeiders te voorkomen. Waar moet dat heen? Dat kan een bodemlooze put worden. De Conservatieve parlementsledcnzijn dan ook allerminst ingenomen met deze zaak en de z.g. Industrioele groep van het Huis van Afgevaardigden heeft vergaderd en heeft er zelfs den Chiof Whip van de Conservatieve partij bijger haald en daar deze Chief Whip de trait d'union waarom zonden 'die mijneigenaren betalen voor de incompetentie van het Ministorie-Baldwin De mijneigenaren waren heelemaal niet gesteld op deze oplossing en hadden voel liever de zaak nu maar definitief uitgevochten. Laten wij aannemen, dat wat het loon betreft, de werkgeveJre hadden moeten toegeven, omdat de arbeiders inderdaad anders te weinig zouden heb ben verdiend, dan hadden op het punt van den arbeidsduur de arbeiders wel moeten toe geven en..... dat zou gemaakt hebben, dat het steen- koolbedrijt weer in normale banen geleid was. De arbeiders zonden meer verdiend hebben, doch har der en langer hebben moeten werken. De eigenaren zouden weer zonder verlies hebben kunnen wérken, reeds gesloten mijnen zouden her opend zijn en het aantal werkloozen in de mijnin dustrie zou van het enorme cijfer van bijna 325000 man teruggeloopü zijn. Zeker, nu 'zal het ook wel terugloopen, maar zon der dat het conflict beslecht is, zonder dat de oplos sing een stap verder gekomen is en ten koste van minstens 240 millioen gulden., van een gevaarlijk precedent en van een overwinning van Moskou. Hier werden de arbeiders aangevoerd niet door bezadigde lieden als Clynes en Thomas, doch door brutale lieden als Cook en andere „kopstoot ers". De dwaasheden, die Cook uitbraakt, zijn heel door zichtig, behalve voor den laagstaanden arbeider, die door dat geschetter geïmponeerd wordt en die de beloften, door Cook en zijne vrienden gedaan, als het kind de moedermelk, opslurpen. Wij hebben hier te doen met eene overwinning van Moskou, want het zijn de Moskousche methoden, het is het ruwe geweld, waarvoor de Britsche regee ring gezwicht is. Welk een verschrikkelijk precedent hier in Engeland met de talrijke industrieën. Zijn de ministers met blindheid geslagen? Staren zij zich blind op de steenkoolindustrie, zonder aan al die andere industrieën te denken, waaraan Enge land zijn grootheid te danken heeft? Een overwinning voor Moa&oui Moskou heeft Lon den overwonnen en wèl mag Mr. Cook juichen. Hij zal nu wel de godheid worden van de laagste arbei dersmassa en het vertrouwen in zijne woorden, du» in zijne beloften met het oog op den strijd tegen het kapitaal zal zeker toenemen. Dat kan niet uitblijven. Daar de strijd tegen het kapitaal eigenlijk niet an ders beteekent dan omverwerping van de bestaande orde, van parlementaire regeeringssystemen en van chaos, moet men het diep betreuren, dat Baldwin weer eens getoond heeft niet de man te zijn aan wlen veilig het roer van het Schip van Staat is toe te vertrouwen. VAN RUSWIJK'S SCHOENHANDEL-SCHOENMAXEHU. WATERDICHTE SCHOENEN, MET EN ZONDER NEUS, MET EN ZONDER ACHTERNADEN, PRIMA, VANAF f *.75. DE WONDERDOKTER. Donderdag voor een week was er een wonder dokter op onze markt, die in oen fleschjo oen vocht verkocht, „middel tegen alle mogciijko'kwa len/. Het fleschje kostte f-1, de inhoud fO.75. Het was -de bedoeling van don dokter alleen reclame te maken. Voortaan zou hij niet moer op de markt komen, maar zitting honden in het N.H. Koffte huis, te beginnen Donderdag 6 Augustus. Maar wie er Donderdag kwam in het N.H. Koffiehuis, niet de wonderdokter, die nu natuurlijk ergens elders aan de goegemeente zijn üeeohjos tracht te verkoopen. BOUWEN. De bouw van de Christelijke school aan do Sfcroet is gegund aan den -laagsten insohrijvor, den heer J. Keesman alhier. AFGEZONDERD. Donderdag werden op de varkensmarkt aangeroerde varkens afgezonderd, als lijden aan .een besmettclijko ziekte. Nader verna men wij, dat met do ziekte bedoeld word de ge vaarlijke varkenspest. VERPLICHTE HENGSTENKEURING. Donderdag had alhier de verplichte Hengsten- keuring plaast. Goedgekeurd^werden: „Baamust he „Diamand- van den heer J. C. Stoop te Wogmeer, van den heer G. W. Wai boer te Anna Paulowa, „Ailko'' van den heer M. W. Jimmink te Koogras. De Keuringscommissie bestond uit de hoeren: A. W. Heidema te Den Haag, W. Costermans te Opheusden, M. G. v. Balen te Asporen en J. O. Colder te Alblasserdam WééR EEN CENT ERBIJ. De veroenigde zoetboeren besloten met ingang van Zondag de melk met één cent per liter te vetrhoogen. De prijs wordt dan 16 cent per liter, j HONDERDJARIGE OVERLEDEN. Onze oudste ingezetene, mej. Wed. Kossen, is In 1 den ouderdom van ruim 100 jaar overleden. EEN ONGEWONE GIDS. Een onzer vroegere plaatsgenooten, maakte dozer dagen een uitstapje naar Engeland, naar het eiland Wight, In een klein hotel logeerende, vroog hij op een morgen naar een gids, die hem den omtrek van de plaats eens kon laten zien. Hij werd op zijn, wen- Klulslnrfchtlng te Alkmaar. is tusschen partij en regiering, kan men gerust aanwin en, d,<t er harde woorden aan het adres van fle Ministers gevallen zijn. Churchill, de Minister van Finantiën, heeft de subsidiebij dragen zoo laag mogelijk trachten te houden, maar toen eenmaal bleek, dat de Regeer ring wilde toegeven, omdat zij geen anderen uit weg wi t en elke minuut kostbaar was, want de fatale termijn, waarop de staking zou aanvan gen, naderdebedenkelijk, heelt hij w.jiuig succes gehad met zijn koehandel en feitelijk de cijfers der mijneigenaren moeten accepteeren. Immers, Het is een eohte slappe man, trouwens men be hoeft zijn geheele physiek slechts te zien, alles slap. Met bet vertrouwen van de groote meerderheid van het volk achter zich. een meerderheid die juist wilde toonen niet gediend te zijn van massa bedreigingen en van Moskousche methoden, weet Baldwin niets anders te doen dan voor de eerste de beste massabe dreiging te zwichten. Indien er binnenkort verkiezingen waren zou er; van de meerderheid van den hoer Baldwin niet veel overblijven. Geen regeling der schulden door Frankrijk en an dere Tijken, wel nieuwbouw ixan nieuwe kruisers, een onvoldoende luchtvloot en een te kostbaar ministerie van den vliegdienst, nu weer geen regeling in het steenkoolindustrie-vraagstuk, maar wel een sprong in de lucht, die de belastingbetalers met angst en beven vervult, niet slechts om de 20 millioen subsi die, doch vooral om het „haasvreten" voor het Trade Union Congres, dus om het beestje bij zijn waren naam te noemen, voor soort Britsche Sovjet. Men ie dan ook over deze oplossing, die geen oplossing is, allerminst gerust en het laat het publiek eigenlijk heel koud. of Sir Eric Geddes of Lord Inchcape of een andor knap man aan het hoofd van de commis sie zal komen, die nu in 9 maanden de oplossing zal moeten baren, want aan knappe commissie heeft men niets indien men geen knappe ministers heeft. Mijn vriend R. zei vandaag tegen me: de meerder heid is te groot en hij de oer-conservatief her innerde mij aan zijne woorden van drie jaar geleden: Engeland is altijd het best geregeerd geweest door een conservatief kabinet, dat met een sterke opposL, tie rekening had te houden. Wat mij betreft, ik heb het na het optreden van dit kabinet dadelijk geschreven, er zijn naast Baldwin; zelf nog te veel andere zwakke broeders. Ik zie deze zaak verder zeer donker in en ben bang. dat wij in Engeland zeer ernstige arbeidersconflic- ten zullen beleven. Ik schreef verleden jaar: Wembley is om zoo te zeggen het culminatie punt van macht van het, Britsche Wereldrijk. De ontbinding, de afbrokkeling begint langzaam maar zeker. Al die conflicten in Engeland en andere landen van Europa werken slechts den ondergang van de lieden, die thans Europa bevolken In de hand, .opdat zij een des te gemakkelijker prooi zullen worden voor de Slavonen en Mongolen. Doch wat bekommert een leider van arbeiders, een propagandist als Mr. Cook zich daarom? Die hoopt in troebel water te visschen al9 een Trotsky, een Zinowief en hoe zij heeten mogen. ken bediend. De hotelhouder floot en oogenblikkelijk kwam de gids aangewandeld, een groote, sterke hond, 's Nachts wordt hun kamp door do Indianen over val! ui Wel worden deze warm ontvangen, doch do overmacht is te groot en de opgaande zon beschijnt M "^.JÜTcen bedekte slagveld. Slechts Bob is het gelukt met Virginia te ontsnappen, dank rij ook do komst van een detachement soldaten onder aanvoering van luitenant Brant. Bob trekt rioh het lot van het verlaten jonge meisje aan en besluit voor hare verdere opvoeding zorg fce dra- gen. Het is hier de plaats om iets anders te vertollen van Bob Hampton, don speler, die ala 't ware steeds op zoek ia naar iemand, doch deze nooit kan vinden. Eelt jaar geledon was Hampton, of liever Nolan, kapitein in het leger van Generaal Custor, den beroemden 11 mal) twist mot g, die ontstond, majoor Brant en in de worsteling, viel 'Brant plotseling, met een mes in den rug gestoken, dood neer. Alle schijn was tegen Nolan, die dan ook tot 10 jaar vestingstraf veroordeeld werd. Bij zijn ontslag uit do gevangenis bevond Nolan. dat zijn vrouw en dochtertje verdwenen waren. Onder den naam Bob Hampton besloot hij dan zijn verder leven te wijden aan bet opsporen van hen, die hij liefhad en van den waren moordenaar van majoor Brant; want aan da zen moord was hij onschuldig! GEDIPLOMEERD ook op voorschrift van eeo Oooarls Is eeo gediplom. Opticien UW ADRES. ALLEEN Na velo omzwervingen en t&llooze wederwaardig heden ontdekt hij eindelijk wie de moordenaar is van majbocr Brant en wel door toedoeh van den „roole", die, hevig in het nauw gebracht, bekent, dat Mur- phy, bijgenaamd ^de Stille" den moord begaan hoeft. Een hardnekkigo achtervolging van Bob op den voortvluchtigen moordenaar .volgt en eindelijk slaagt hij erin den man gevangen te nemen, die zijn leven •verwoest beeft. Voor generaal Custer gesleept, be kent. „de stille" zijn misdaad en Bob neemt de ge- lukwonschen in ontvangst van Custer en zijn vroege- re collega's. Op zijn verzoek staat de generaal hem toe den aanstaanden krijgstocht tegen de Indianen mede te maken..*. De strijd met de Roodhuiden is weer uitgebroken en Custors leger bevindt zich tegenover de overmacht des Sioux, Cheyennes, Zwartvoet-Indianen, om slechts de voornaamste stammen te noemen, in een hache lijke positie. Custers hoop is nog slechts gevestigd op de komst van den aanvoerder van zijn 2e brigade, generaal Reno, om dan gezamenlijk te trachten den vijand te overwinnen. Bij Reno heeft zich ook gevoegd luitenant Brant, de zoon van wijlen majoor Brant, met zijn detache ment soldaten, juist uit Black Range teruggekeerd. Gedurende zijn verblijf in Clencaid en later in Black Range, heeft Brant Virginia üefgekregent doch op speciaal verzoek van Bob kan zij zich nog niet met hem verloven. Reno aarzelt nog steeds het bevel tot oprukken te geven, tot groot ongenoegen van zijn officieren, Ein delijk geeft hij toe, doch, helaas, telaat! Custers dap peren zijn voor de overmacht bezweken. Als helden hebben zij zich geweerd, steeds hopend op Reno's dien de gast volgens den hotelhouder, maar had te ST,T, volgen. Vroolijk blaffend liep het dier vooruit den tlr Watlml waff otv on.ze 111 eor herstelde held. Voor den hevigen aanval weg op, telkens omziende of" zijn gezelschap hem wel trouw naliep. Het dier was zóó goed gedresseerd, dat het zelfs op zijn gemak ging liggen uitrusten op de plaatsen, waar hij wel wist, dat reizigers wat. lan ger gewoon waren te vertoeven. Niets belangrijks in den omtrek werd overgeslagen, tDe gids beviel uitste kend en dat het hem later aan tafel niet aan fooien ontbrak, spreekt wel van zelf. DRAAGT ALKMAAR—H00HN. WÊ - -- hevigen aanval echter van Reno's leger, dat eindelijk op de plaats des onheils was verschenen, weken de Roodhuiden in wanorde. Geen van Custers soldaten had den strijd overleefd, en de diepbedroefde Donald Brant kon Virginia slechts hot volgende briefje overhandigen van haar redder en weldoener: „Lieve dochter, Ik ontdekte, dat ik je vader was, toen je mij het portret van je moeder liet zien. Maar ik heb die ont dekking voor mij gehouden, omdat eerst mijn naam in eer hersteld moest zijn. Ik kon je niet laten trouwen met Donald, voor het bewezen was, dat ik niei de moordenaar van zijn va der was. God zegen Ja Je liefhebbende vader, 1 BOB. En elk jaar maken kapitein Brant en zijn vrouw *DE VEROVERAARS VAN HET WESTEN." in| Theater Koyai gaat deze week hut filmwerk een pelgrimstocht naar twee eenzame gravenen vaak zegt Virginia tot haar man: „Ik voel en ik weet, dat zij gelukkig zijn, Donald.... omdat zij sa men zijn/ van bovengenoemd en titel. Het teovert episode .1 op het witte doek uit den strijd tusschen Blanken en Roodhuiden in hot Vorro Westen van Ame rika en het onderwerp brengt mede, dat massa actio ten tooneele verschijnt; niet niinaer dan 300U ln dianen en 6000 Ruiters verschijnen in de opve gende tooneelen, die een onuitwischbaren indruk achterlaten. Laat ons echter iets vertellen uit de korte in houdsbeschrijving en de filmliefhebbers zullen over-1 k<jiu i 000. ue nanaei in gei tuigd zijn, dat hun deze week werkelijk iets bui- i kalfkoeien goed. Pinken wi MARKTOVERZICHT. Oj) do markt 'van Donderdag jl. was een groote aanvoer van vette koeien, de handel was kalm; de prijzen van 5060 ct. was do gang, maar voor een tip-top beest 'werd 62H ct. betaald. De duurste koe en de filmliefhebbers zullen over-1 gold f 550. De handel in geldekoeien was stug, in aren nu weer eens aan ton gewoons geboden wordt. i wezig. de handel was goed. Ook een grooten aanvoer Jaren en jaren geledon, toen Monfcana nog een van stieren was er. echter met'een stuggen handel, bijna onbekend land was en de^ Roodhuiden naar j Prijzen tot 45 ct. per pond. ■hartelust rondzwierven op de eindelooze prairiën. Met de nuchtere kalveren was het ook niet roos- slechts verlangende, dat inon hen met rust zou kleurig, laten, zagen zij met stijgend ongenoegen stoecL De laatste dagen, op verschillende markten, is de meer «blanken zich vestigden in het land, dat rij handel in vete schapen zeer slecht, toch werd hier nog als het hunne beschouwden. Wederom beweegt I voor het beste koppel f 53 por stuk betaald. Lamme, zioh op zekeren dag een reeks huifkarren lang- j ren voor den dood was ook weinig vraag naar. Lon- zaam voort op weg van Fort Bethune naar het den vraagt niet. Voor den dood konden de besten tot plaatsje Glencaid. Nieuwe kolonisten willen zich j f 38 gelden en voor de weide tot f 33. Deze handel vestigen in hun jachtgebieden on zullen hen weder- was vrij goed. In magere schapen ging het zoo'n om verder naar het Westen dringen. t gangetje. Gillis, een oud, ervaren trapper, heeft de lei- l De handel in biggen en schrammen was vlug, ding op zich genomen van do landverhuizers. Hij duurder. is vergezeld van zijn aangenomen dochter VLrginin De vetet varkens werden belangrijk duurder ver- tcrwiji zich op zekeren 'dag bij hen voegt Bol» kocht, vergeleken bij de vorige week. De duurste gol- Hampton, een specialiteit het gebied van schie^ den tot 48 ets., hooge prijs. ten en kaartspelen, die Gillis waarschuwt voor Haantjes, kippen en konijnen prijshoudend. Boter het gevaar, dat van de zijde der Indianen dreigt, was er ook veel aangevoerd, met een trekkenden De kolonisten zouden Glencaid nooit bereiken, handel. Prijzen dezelfdé bij de vorige week.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1