Insectenbeten RAAD SCHOORL DERDE BLAD. Voeten PUROL Bitmenlandsch Nieuws, Zaterdag 8 Augustus 1923. 68ste Jaargang. No. 7686. Vergadering van den Raad op Donderdag 6 Au gustus 1925, des morgens 10 uur. Afwezig is Mevr. Kokde Jager. Voorzitter de heer Baron van Fridagh. burge meester, secretaris de beer Smits. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter doet hierna de volgende mededeelingen Van Mevr. Kok de Jager is bericht ingekomen, dat zij niet ter vergadering aanwezig kan zijn; dat na gehouden aanbesteding het ondrehoudswerk aan de laagste inschrijvers is opgedragen en wel het met- selwerk aan den heer Bes voor f97, het schilderwerk aan den heer G. Druijven voor f698 en het timmer werk aan den heer P. Kooijman voor f194.—; dat bij gedane kasopname, overeenkomstig boeken en bescheiden in kas was en moest zijn: a. bij1 den administrateur van het G.E.B. f 9617.0934b. hij den ontvanger der gemeente f2727.61; dat Ged. Staten goedgekeurd hebben een raadsbe sluit tot het aangaan van een geldleening voor we genverbetering en dat hetzelfde college bericht van ontvangst zond van de verordening tot wijziging van de algemeene politieverordening, en wel wat betreft de autobussen, De dienstregeling der. autobussen wordt in overleg met B. en W. vastgesteld, waar door de veiligheid van het verkeer wordt bevorderd, terwijl B. en W. daarbij blijven voorstaan de vrije concurrentie. Uit de rekening over 1924 van de Gezondheidscom missie te Beverwijk blijkt, dat er een batig saldo is van f 3259.85/4, en dat over 1925 geen bijdrage van de gemeente zal worden gevorderd. De rekening van de Gezinsverpleging geeft over 1924 een nadeelig saldo aan van f690.14 Aan de gemeente is verlof verleend tot het voeren van een gemeentewapen en wel: in goud een leeuw van keel. getongd en genageld van azuur (Holland) crgezeld, van acht, zoomsgewijze geplaatste, mer- j letten van hetzelfde. Voorzitter deelt verder mede, dat een belangrijke verbetering in de gemeente is tot stand gekomen en wel doordat de Omloop aangesloten geworden ;s I aan de waterleiding; 1 of 2 perceelen zijn nog niet i aangesloten. Na overleg hebben B. en W. goedge vonden daar een 7-tal spruitstukken te plaatsen, waarvoor zij thans aan den Raad een crediet vragen van 7 maal f 10.en bovendien een bedrag van i70 voor een brandkraan. De wenschelijkheid wordt uitgesproken dat nog meerdere brandkranen worden aangebracht en voor zitter deelt mede, dat B. en W. nog dit jaar met een voorstel bij den Raad zullen komen. Be heer Duin wijst er op dat het gewenscht is de menschen langs de Hargervaart van water te voor zien, de menschen zijn daar 60 70 meter van de buis verwijderd. Mevr. Heringa zegt vorig jaar die wenschelijkheid reeds te hebben bepleit en voorzitter zegt dat bij de rondvraag hierop teruggekomen kan worden. Uit de balans en winst- en verliesrekening van het G.E.B. blijkt, dat een winst is gemaakt van f1843 84. De rekening van den keuringsdienst, kring Schoorl I geeft een nadeelig saldo aan van f 169.74. Uit de exploitatierekening van de Volkshuisvesting blijkt, dat van Blok A er een nadeelig saldo is van f 1508.66, van blok B een nadeelig saldo van f 711.561^ j Deze nadeelige saldi worden gedekt voor het groot ste gedeelte door het Rijk, voor het kleinste gedeelte door de gemeente. Uit de rekening van het Bhrgerlijk Armbestuur blijkt, dat het batig saldo f 464.82)4 is. Voorts wordt aangeboden de gemeenterekening over 1924. De gewone dienst geeft aan: ontvangsten f82969 59)4, uitgaven f 81455.86, batig saldo f 1523.75)4; de kapitale dienst, ontvangsten f44050.uitgaven f38561.03, batig saldo f5488.97. Voorzitter merkt op dat de dienst 1924 goed is geweest, de uitkomst van den kapitalen dienst houdt verband met de geldleening, maar het saldo van den gewonen dienst is mooi, vooral omdat we nog eenige duizenden guldens te goed zijn van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Het blijkt dus, dat 1926 met een goed saldo begint. Voor onderzoek van deze verschillende rekenin gen wijst voorzitter aan de dames Kok en Heringa en de heeren Duin en Kaag. Op voorstel van -den heer Kaag wordt aan deze commissie ook nog toegevoegd het overblijvende lid, de heer Schermer. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting van f3650, en wel f2900 voor de financieele afwikkeling van do „Slotlaan" en f750 noodig aan kasgeld voor den Vleeschkeuringsdienst. Mevr. Heringa merkte op dat het onderhoud van de Slotlaan, waar zij uitmondt in den Gorterweg, te wen- schen overlaat, doch Voorzitter deelde mede dat de Slotlaan in het najaar onderhanden wordt genomen. B. en W. krijgen machtiging om zoo noodig een kas- geldleening aan te gaan van f4000, ten behoeve van den dienst 1925. Voorzitter zegt, dat de gemeente thans een bedrag van f21000 aan kasgeld heeft, mhar B. en W. stre ven er naar dit bedrag zoo mogelijk terug te brengen k tot f150001 'B en W. vragen voorts machtiging tot verpach ting van het jachtrecht over de gemeente-landerijen op de bestaande voorwaarden, d.w.z. te verpach ten onder de ingezetenen, voor den tijd van 4 jaren. BI en W. willen evenwel van de verpachting uit sluiten de omgeving van de Burgemeester Peecklaan en wel ter voorkoming van ongelukken. Mevrouw Heringa beaamt dat het daar vrij onvei lig is. doch de heer Duin betoogt dat die onveiligheid ook elders bestaat. Als men de nollen daar wil uit schakelen blijft er niet veel meer over. Het is hier een kwestie van goed willen en het is gebleken dat de jagers altijd hun uiterste best hebben gedaan on gelukken te voorkomen. Algemeen wordt dit door den Raad erkend en er wordt dan ook besloten de verpachting onveranderd te doen houden. f B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot het in orde maken van het torenuurwerk te Schoorl, waarvoor zij een crediet van f200 aanvragen. Na toe lichting gaat de raad met dit voorstel accoord. Van de plaatselijke Pensionhoudersvereeniging is het verzoek ingekomen om f50 subsidie. B. en W. stellen voor f25 subsidie te verleenen en wijzen er op dat ook aan V.V7V. subsidie wordt verleend. Zij oor- deelen dat de splitsing ook hier extra kosten met zich meebrengt en vragen zich af of beide vereenigin- gen zich niet met elkander zouden kunnen verstaan. De heer Kaag is tegen het doen van deze uitgaaf, omdat het hier betreft zuiver een vakbelang. Voorzitter zegt, dat deze opmerking ook is ge maakt in de vergadering van B. en W., doch eenige tegemoetkoming is hier wel gewenscht, omdat het gemeentebelang er bij is betrokken. De heer Duin acht het ook gewenscht dat tusschen vlv.v. en de pensionhoudersvereeniging meer sa menwerking bestaat. De heer Schermer onderschrijft deze wenschelijk heid, we hebben thans een groote gids en twee kleine gidsen. Spr. acht het wel goed dat volgend jaar de pensionhoudersvereeniging gaat leeren een onderdeel van V.V.V. te zijn en dan zou de gemeente kunnen volstaan met één subsidie. «Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten een subsidie van f25 te verleenen. Op voorstel van de Commissie van Bijstand voor het G.E!B. stellen B. en W. voor de straatverlichting vanaf pension „Rusthof" door te trekken tot aan de Ben-er grensscheiding te Aartdorp en vragen zij daarvoor een crediet aan van f175. Do hper Schermer kan zich zeer goed met dit voor- stelvereenigen, doch vraagt of nu evengoed' komen de 2 lichtpunten te Camperduin en een lichtpunt bij de Katholieke kerk. Do heer Kaag deelt mede dat deze lichtpunten reeds zijn aangebracht. Mevr. Heringa geeft in overweging ook een licht punt aan te brengen in de Burgemeester Peecklaan. met het oog op het verkeer dat 's avonds na aan komst van de laatste tram daar plaats vindt. De heer Kaag zegt dat de Commissie van Bijstand altijd het standpunt heeft ingenomen dat niet de on- beharde wegen worden verlicht. Voorzitter noemt dit een goed standpunt, maar het is wel gewenscht dat de Commissie de quaestie nog eens onder de oogen ziet. De heer Bijl meent dat er meer gebruik gemaakt wordt van de autobussen en dat het verkeer vanaf de tram niet zoo druk meer is. De heer Schermer meent dat het niet uitmaakt of het betreft beharde of onbeharde wegen, de verlichting dient voor het bevorderen van het verkeer. Van de laatste tram komen heel wat menschen. De heer Van Lienen zegt dat die menschen ook heel geschikt de Laan kunnen loopen. In verband met klachten over het hebben van over last van de bewoners van woonwagens en woonsche pen, stellen B. en W. voor over te gaan tot de vast- stelling van een verordening op woonwagens en woon schepen in de gemeente Schoorl en verordeningen op de heffing en invordering van gelden voor een stand plaats of ligplaats. Voor woonwagens willen B. en W. aanwijzen den Everdijk en de Teugellaan, op de grens van de ge meente Bergen, bij het Noordholl. Kanaal en voor de woonschuiten de Damsloot en de Nieuwe Vaart te Hargen. Wanneer de woonwagens of woonschepen langer dan 14 dagen in de gemeente vertoeven, zal een staan-, of liggeld van 50 cent per dag worden ge heven Stukgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht en geneest men met 30 60-90 ct. dan ook wel probeeren langs de Hargervaaait water, leiding te krijgen. Mevr. Heringa zegt, dat het juist hare bedoeling was. dat B en W. daadwerkelijken steun daartoe verleenen. De heer Schermer oordeelt het 't beste, dat steeds maar weer op aansluiting wordt aangedrongen en ■wil dat ook doen ten opzichte van aansluiting van Camperduin. Bij het vervolg van de rondvraag zegt de heer Kaag. dat de gemeentepolitie heeft toegezien op het des Zondags werken. Spr. is daar dankbaar voor. Voorzitter: Maar is U voldaan? De heer Kaag: Het werken des Zondags is wel ver minderd, maar de politie kon nog wel eens een keer tje rond gaan. De heer Duin: Niet te veel hoor» die flauwe kuil Voorzitter: Hé, hél De heer Kaag zegt verder, straks gehoord te heb ben, dat de woningen van de woningbouwvereeni- ging een tekort hebben opgeleverd: van f 2200. Spr. vindt dat een boog bedrag en vraagt of daarin geen verbetering is te krijgen, door wat progressie te brengen in de huren. Voorzitter acht het 't beste dat de heer Kaag dit onderwerp bewaart totdat de rekeningen zijn nage zien. Voorzitter wijst er op dat vooral den eersten tijd wellicht wat meer politietoezicht zal. noodig wezen. Bij de bespreking wijst de heer Kaag op de wen schelijkheid dat de bewoners der woonwagens de beschikking krijgen over 't gras van een gedeelte van den Everdijk. opdat ze maar niet 't gras wegmaaien van Jan, Piet en Klaas. Opgemerkt wordt dat ze de beschikking hebben over een lengte van 60 meter. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt tenslotte besloten; de regeling gaat in 1 October. B. en WL stellen verder voor over te gaan tot be naming van diverse wegen en voetpaden en daarvoor naambordjes aan te schaffen. De volgende benamin gen worden toegekend: de binnenweg langs de wo ning van de familie Peeck zal heeten de Binnenweg; het wegje tegenover de woning van den heer Van Lienen, willen B en W. noemen de Schutweg. De heer Duih stelt voor dit pad den maami van Lienenpad te noemen. Besloten wordt het den naam Van Lienenweg te geven. Het wegje bijl Kossen, zal heeten Hooge Nolweg; het pad bij Kruit, den pol der in, het Molenpad. Den weg bij de wed. Louter willen B. en W. den naam geven van Brigittaweg, doch de heer Schermer merkt op dat dit gedeelte reeds den naam draagt van Koninginneweg. B. en W. nemen dan dezen naam. over Voorts willen B. en W. het gedeelte langs de school naar het duin noemen de Duinweg. Door den heer Schermer evenwel wordt er op ge wezen, dat een gedeelte van den Heerenweg in den volksmond reeds heet de Duinweg en spr. vreest verwarring. Uit de besprekingen vloeit tenslotte voort een voorstel om den weg vanaf de grens der gemeenté Bergen tot aan het Klimduin den naam Duinweg te nemen. Een stemming hierover heeft tot uitslag dat 3 leden zich voor dezen naam verklaren, nl. die hee ren Schermer, Kaag en Bijl, terwijl de andere 3 leden den naam Heerenweg willen handhaven, dus staking van stemmen. Voortgaande met de benaming zij vermeld, dat we bij Möoij, den polder in. voortaan den naam Oude Dijksweg zullen vinden, van den Voorweg naar den Molen zal het heeten Dennenlaantje, bij de Wed. de Vries naar Zuurbier, het Groene laantje, van het transformatorgebuwtje tot die dokterswoning, het Dokterslaantje. In verband met een schrijven van den rljksarchi- i varts vragen iB. en W. een crediet aan van f 200, voor het in orde maken! van het oude archief (het ar chief dat aanwezig is van voor 1825) en tot het ont vangen van eenige aanwijzing voor 't door secretarie- personeel in orde maken van het nieuwe archief (vanaf 1825 tot nu). De heer Duin acht die uitgaaf voor dien ouden rommel niet noodig en wil het maar vani kant maken Voorzitter ontraadt dat, terwijl ook de heer Scher mer wijst op de groote waarde, die het oude archief bezit en spr. zou het voor de menschen ter bezichti ging willen stellen, bijv. in het oude raadhuis. De heer Duin: En dan tegen entreé, zoodat wd de ze kosten tenminste terugkrijgen. De heer Schermer wijst er verder op, dat in an-| dere plaatsen waardevolle stukken aanwezig zijn, over de geschiedenis van Schoorl. en getracht zou kunnen worden, die, tegen ruiling van andere stuk-, ken hier. te krijgen. Het gevraagde crediet wordt B. en W. verleend. Bij de rondvraag zegt mevr. Heringa vorig jaar ter sprake te hebben gebracht de aansluiting aan de waterleiding van de perecelen langs de Hargervaart. Spr heeft toen de finantieele medewerking van de gemeente daarvoor gevraagd, doch die werd gewei gerd. Nu heeft straks de heer Duin ook op de wen schelijkheid' van aansluiting van dat gedeelte der gemeente gewezen en dit geeft spr. hoop, thans meer medewerking te ontvangen. Voorzitter wijst er op, dat het hier wéér is een be ginselkwestie; geeft de gemeente voor dit gedeelte subsidie dan zullen ook spoedig andere gedeelten komen vragen. De heer Duin is het er mee eens, dat de menschen langs de Hargervaart waterleiding noodig hebben, maar dat wil nog niet zeggen dat hij er voor is dat j de gemeente daarvoor subsidie geeft. Spr. noemt het een ongelukkig beginsel van het P.W.B. dat een lei ding juist rendabel moet blijken te zijn. Voorzitter zegt, dat het P.W.B. niet alleen let op de hygiëne, maar dat men ten aanzien van de wa terleiding ook koopman is. De Statenleden oordeelen nu eenmaal dat het bedrijf zich zelf moet bedruipen en het is dan moeilijk de kerk in 't midden te laten. De heer Duin: Maar daar staat tegenover dat men de menschen die binnen 40 meter van de buisleiding wonen, verplicht tot aansluiting. Voorzitter is van meening, dat het P.W.B, thans wel wat coulanter schijnt té zijn en B. en W. willen Iets over de behandeling van insectenbeten en be langrijke raadgevingen, hoe ze te voorkomen. Insectenbeten zijn een over de geheele wéréld verbreide plaag en overal zint man op middelen om het bijten dier plaaggeesten te voorkomen. In ons klimaat zijn het vooral de muggen die hier te lande in 3 verschillende^ soorten voorkomen die het meest gevreesd zijn om hun jeuk- en sjwelling^veroorzakende beten. Akker's Kloosterbalsem, het sedert tal van jaren geroemde middel tegen wonden 'van verschillen- den aard, schrammen, smetten, doorliggen en door- loopen, jeuk en zonnebrand, wordt pok: met groot succes gebruikt bij beten van muggen en andere insecten. Indien spoedig aangewend, voorkomt dit de zwelling geheel en stilt de jeuk onmiddellijk. Door zijn antiseptische werking zuivert Akker's Kloosterbalsem de door den insectenbeet veroor zaakte wonde en verwijdert het gif, dat bij het toebrengen van de beten is binnengedrongen. Van groot belang zijn echter ook de waardevolle eigen schappen van Akker's Kloosterbalsem ter afwe ring van de insecten. Men smere daartoe, voor het .naar bed gaan, voorhoofd en handen met Akker's Kloosterbalsem in, dit houdt de insecten op een afstand en verschaft U een ongestoorde nachtrust. Akker's Kloosterbalsem in potten van 20 gram ±-0.50, pl.m. 50 gram f 1,pl.m. 100 gram f 1.75, is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Een pot Akker's Kloosterbalsem is een huis-, zak- en reisapotheek op zich/zelf. De heer Kaag zegt, gisteravond bij de noodslacht- p laats te zijn geweest, daar was een koe geslacht en de ingewanden waren naar buiten gesjouwd, waar ze voor het weghalen lagen en waarvan de losloopende honden en katten een gretig gebruik maakten. Spr. vraagt of daarvoor niet een put of iéts derge lijks moet worden gemaakt Voorzitter, deelt mee, dat B.v en W. deze zaak ook reeds ter sprake hadden willen brengen en overwo gen zou kunnen worden om1 óf een regeling te tref fen, met Druijven, dat dfë een gebouwtje zet en dan een huurcontract wordt opgemaakt, óf dat de ge meente een gebouwtje laat maken, wat zeer zeker wel rendabel zal wezen. De heer Kaag zegt, niet direct voor het maken van een eigen gebouwtje te wezen, hij gelooft niet dat dit rendabel zal wezen. De heer Duin meent, dat de opbrengst van hang- geld# voldoende zal wezen om een dergelijken bouw rendabel te doen wezen. Voorzitter doet toezegging dat B. en Wl deze zaak in onderzoek zullen nemen. De heer Kaag zegt, reeds vroeger te hebben aange- drongenop herziening van de keurloonen en spr. zou dit nu wel aan de orde gesteld willen zie». Voorzitter wijst op het tekort van f 160. Ook die zaak kan de commissie van onderzoekder rekenin gen onder de oogen zien. Misschien is een hergroe peering mogelijk z z De heer Kaag acht een andere classificatie wel noo dig. .Spr. wijst er voorts op, dat de oude straatklin kers tot puin' worden geklopt. De klinkers zijn zeer hard en spr. noemt het geen economisch werk. Is het niet beter de klinkers te verkoopen en daarvoor kb de plaats puin te koopen? Voor de rijwielpaden is1 wat zachter puin gewenscht. De heer Bijl wijst er op, dat de klinkers zooveel mo" gelijk gebruikt worden, terwijl de heer Duin oor deelt, dat het puin' zeer geschikt is voor de rijwiel paden. De heer Bijl zegt, dat voor het rijwielpad onder aan zacht puin noodig is, daarop kaikpuin en dan klinkerpuin. nat weer puin heeft opgebracht, doch ali wwdt er al le dagen puin opgebracht, dan geeft het nog niet met zulk een druk autoverkeer. Als dit beleid van den heer Bijl niet goed is, dan weet spr. niet wat wel goed beleid is. Den heer Bijl doet het genoegen dat er stemmen opgaan waaruit blijkt dat men bet niet geheel met den heer Schermer eens is. De reparatie bij' de Ka tholieke kerk is gebeurd, omdat er nog wat teteenen •te Schoorldam lagen, die daar vandaan moesten en omdat verbetering van den weg daar zeer noodig werd geoordeeld door Van Essen. De heer 'Schermer oordeelt, dat het wel of niet goed vinden van het onderhoud der wegen een kwestie van emaak is. Spr.'s vraag echter was, of de Wegencommissie eens bij elkaar kon komen, om over deze zaak haar licht te doen schijnen. Voorz'itter acht het gewenscht dat de Raad nog eens bij elkaar komt in een samenkomst, waar het we- genonderhoud enz. kan worden besproken. Spr. wijst nog eens op het drukke verkeer, de autobusdiensten naar Camperduin, enz. De heer Schermer stelt nog een paar vragen, maakt een paar opmerkingen o.a. over het ophalen van vuil nis, waar z.i. te veel werk van wordt gemaakt. Voorzitter zegt dat die opmerking niet ligt in de lijn van verfraaiing. De heer Schermer zegt, dat de vuilnis zelfs wordt weggehaald uit de vuilniskuil achter de woningen en dat is niet de bedoeling. De heer Van Lienen is het met die opmerking eens en de heer Bijl zegt dat die ophaaldienst ook veel te veel kost en spr. zou in overweging willen geven om het ophalen aan te besteden. Den heer Schermer spijt het nog dat de naambord jes der straten, waartoe in Mei was besloten, nog niet zijn aangebracht. Voorzitter spijt het ook, op de secretarie evenwel wordt wel iets gedaan, door de wethouders ook, maar er is wel eens iets dat niet in de eerste plaats aan de orde is. Deze maand krijgen we de bordjes nog. De heer Kaag geeft nog in overweging de wegen commissie op vaste tijden bijeen te roepen, bijv. om de 2 maanden. Hierna sluiting. ZUIDERZEEWERKEN. Aan de driemaand el ijksche mededeelingen betrof- fende de werkzaamheden voor de afsluiting en droog making van de Zuiderzee van Juli ontleenen we: Afsluiting van het Amsteldiep. Met het maken van den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen, volgens bestek No. 10 Z.W., dienst 1923—1924, werd ook in het afgeloopen kwartaal geregeld voortgegaan. Op het wad (Balgzand) kwam in de eerste plaats gereed het aanbrengen van den keileemdam aan de buitenzijde van den dijk, welk werk tengevolge van de daarbij opgetreden verzakkingen en oppersingen veel tijd heeft gekost. De henoodigde keileem werd deels gebaggerd in het Amsteldiep benoorden den dijk, deels ontgraven uit den aanvankelijk aangebradhten keileemdam die tijdens het opspuiten van het zandlichaam van den dijk tot buiten het te vormen dijksprofiel was ver schoven. Bijl deze ontgraving bleek weder hoe de opgestorte keileem een aaneengesloten dichte massa zonder holten of scheuren vormt. Na het gereedko men van den keileemdam werd de molen die dit mate riaal benoorden den dijk baggerde, weggevoerd. De verzakkingen welke tijdens het aanbrengen van den keileemdam op het wad in het zandlichaam van den dijk waren ontstaan, worden thans volgespoord met zand, dat wordt ontgraven uit het lichaam van den door de diepe geul van het Amsteldiep gelegden dijk, waar de hierdoor ontstane gaten weder worden volgespoten, waartoe opnieuw een zandzuiger en een perswerktuig werden aangevoerd en te werk gesteld. Dit, zandbedrijf is oorzaak, dat de dijik over een vrij belangrijke lengte nog, niet van bekleedingsgrond (klei) kon worden voorzien, zoodat het aanbrengen daarvan in een langzamer tempo moet plaats hebben dan anders mogelijk zou zijn, al wordt ook met dit bedrijf regelmatig voortgegaan. In verband met een en ander kon de oplevering van het werk niet op het vastgestelde tijldstip plaats hebben en zijin de opleve ringstermijnen, vastgesteld voor het eerste deel van het werk op 15 Juni en voor het geheele werk op 15 Juli 1925, verlengd tot resp. 15 Augustus en 1 Octo ber 1925. Voor de uitvoering van het werk zijn thans in ge bruik één baggermolen, één zuiger, één perswerk tuig, twee sleepbooten met de noodige bakken, zoo mede spoormaterieel, waaronder 8 locomotieven. Afwaterings- en soheepvaartkanaal in verband met de afsluiting van het Amsteldiep. De werken voor den aanleg van het derde en laatste gedeelte van dit kanaal, in uitvoering volgens bestek No. 17 Z.W., dienst 1924—1925, werden krachtig voortgezet. D'c landweg over den buitenberm van den Koegras- zeedijk werd voltooid. Het kanaal werd over een lengte van 1850 M. uit gebaggerd tot 3.50 M. N.AJP., terwijl het westelijk kanaalbeloop over ruim 1000 M. tot deze diepte on der profiel werd afgebaggerd. Van de uit het kanaal verwijderde specie, welke sedert de vorige opgaaf bedroeg 338400 M3., (gemeten Die heer Duin had altijd' gehooid, dat de onder-1 in <ie middelen van vervoer), werd 300600 M3. in het grond goed moest wezen. op te hoogen terrein tusschen het kanaal en den De heer Schermer wijst er op, dat de wegencom- Koegraszeedijk gespoten, terwijl de rest met onder missie nog nimmer ter vergadering bijeen is geweest, lossers buiten het werk werd gebracht. Ongeveer de Verleden jaar heeft de voorzitter gezegd, dat het helft van het op te spuiten terrein is thans op de wegenonderhoud' een voornaam punt was en boven hoogte gebracht. op zijn agenda stond, maar spr. veronderstelt, dat Met het aanbrengen der oeververdediging langs het de voorzitter dan zeker met de afwerking van zijn voltooide gedeelte kanaalbeloop werd een aanvang ge- agenda van achteraf is begonnen. Spr is niet tevre- maakt. den met de wijze waarop het wegenonderhoud plaats j Ook de aanleg van den nieuwen zeedijk langs het vindt, wijst op den weg te Camperduin, hoe die stukkanaal werd geregeld voortgezet. Het opspuiten van gereden is, op de te hooge bermen van de wegen, ophet. zandlichaam ineens tot de volle hoogte voldeed de reparatie van den straatweg hij de katholieke goed; wel deden zich ter weerszijden van de ophoo- kerk, in een niet geschikten tijd, enz. In verband ping oppersingen voor, doch deze waren niet van zoo- hiermede acht spr. het gewenscht dat de wegencom-danigen omvang dat de voortgang van: het werk daar missie medezeggingsohap krijgt over het wegenonder j door ernstig werd belemmerd. De dijk is tot de hoogte houd. In het gemeenteverslag staat, dat het onder- van ongeveer 4 M. 4- N'A.P. thans gevorderdover houd der wegen bevredigend is, maar spr. oordeelt, eene lengte van ruim 1100 M., waarvan bijna 600 M. dat men voor het woord bevredigend gerust het geheel onder profiel is afgewerkt; de teenvoorziening woordje ©n had kunnen plaatsen. Wel zijn voor het aan de buitenzijde is over ruim 400 Ml. voltooid. Se- onderhoud kleine middelen beschikbaar, maar juist dert de vorige opgave is 140000 M3. zand (gemeten daarom zouden in 'n vergadering met de wegencom missie aangewezen kunnen worden de middelen voor het wegenonderhoud noodig. in de middelen van vervoer) in het dijkslichaam ge bracht. Een begin werd gemaakt met den aanleg van de Voorzitter ment, dat met de kleine middelen zoo- kanaalverbinding van de reeds voltooide schutsluis veel mogelijk is gedaan. Men kan echter zeggen, dat i bij De Kooi met het Noordhollandsch kanaal eener- er geen systeem in zit. De wegencommissie had spr.zijds en met het in aanleg zijnde afwaterings- en dit najaar toog bij elkaar willen roepen. Spr. wijst er scheep vaartkanaal anderzijds. De oostelijke omring- op, dat B. en W. onlangs 'n voorstel deden tot verbree dijk van den sluisput werd hiertoe afgegraven, ter- ding van den weg, welk voorstel wijdere strekking wijl de Koegraszeedijk tusschen den Balgdijk en den had, dan de Raad wilde accepteeren. Jarenlang is ver- noordelijken omringdijk van den sluitput eveneens zuimd voldoende voor onderhoud der wegen te zor_1 gedeeltelijk werd afgegraven; hert overblijvend ge- gen, tijdens den oorlog werden daarvoor geen gelden deelte van den Koegraszeedijk zal dan worden weg-. beschikbaar gesteld en dan kan nu alles maar nietj gebaggerd. Het grondwerk voor den nieuwen toe- in een vloek en een zucht worden verbeterd. Wat de gangsweg naar de in aanbouw zijnde vlotbrug over verbetering hij de Katholieke kerk betreft, het is ook I het Noordhollandsch Kanaal kwam nagenoeg gereed, spr. opgevallen dat die heter in een 'anderen tijd had i Deze vlotbrug wordt gebouwd door en voor reke- kunnen gebeuren. Het vraagstuk van het wegenon-ning van de gein. Helder met 'n bijdrage van de gom. derhoud maakt steeds bij B. en W. een punt van en den polder Anna Paulowna en zal dienen ter ver- overweging uit, maar we zijn zeer beperkt met men-! vanging van bet bij De Kooi bestaande pontveervan schen en zonder geld kunnen |B. en W. ook niet veel laatstgenoemde gemeente, dat moet worden opge- doen. ruimd in verband met de doorgraving van den Koe- De heer Duin is het in 't geheel niet eens met den graszeedijk ter plaai.se waar de nieuwe verbinding heer Schermer, als zou de toestand der 'wegen onbe- tusschen de schutsluis en het Noordhollandsch Ka- vredigend zijn. De wegen zijn juist heel best, ze zijn naai wordt gemaakt. Aan de gemeente Helder wordt zooals ze in geen tijd zijn geweest. Alles kan echter uit 's Rijks kas, ten laste van het Zuiderzeefonds, een niet direct goed wezen. Juist omdat het moet gebeu- bijdrage verleend in de kosten van de vlotbrug, tot ren uit een kleine kas, komt den wethouder (Bijl een een gelijk bedrag als volgens raming noodig zou zijn pluimpje toe, voor den goeden toestand waarin de geweest voor de verplaatsing van het pontveer naar wegen verkeeren. behoudens dan enkele stukken. een meer zuidwaarts gelegen punt, zijnde dit bedrag De heer Van Lienen zegt. dat de stratenmaker bij gesteld op f 15000.

Schager Courant | 1925 | | pagina 9