Alieieei Nieiws- Het Geheim van Gemard Srown IEERD WATERQIEHT HERMAN NYPELS Woensdag 12 Augustus 1925 68ste Jaargang, No. 7688. Uitgevers! N.V. v.h. TBAPMAN Co., Schagen. RAAD ZIJPE. FEUILLETON. Prijzen 750, 1250, 1750, 2200, 2800, 3600, 4400. Raad Callanfsoog. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TF.T.EF. no. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Gro'ote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vervolg. Voorzitter vraagt nu of de leden, voor de af handeling der agendapunten, nog iets in 't mid den hebben te brengen. Do heer Doornzegt;, dat hem uit het verslag van de schoolcommissie is gebleken, dat het hand- werkonderwijs aan de R.K. school te 't Zand ver- botering behoefde. Is hieraan gevolg gegeven? Do secretaris deelt mede, dat de aamesleden dier commissie haar aandacht aan deze zaak zouden wijden. De heer De Wit deelt mede," dat blijkens het laatste rapport het handwerkonderwijs naar te vredenheid wordt gegeven. Het blijkt, dat de heer Doorn zich nog beriep* op een vorig verslag, dat hem pas ter inzage was toegezonden. De heer Doorn zou voorts willen, dat B. en W. zich wendden bot het BestiAr van de Uitwaterende sluizen met het verzoek dat de doorvaart van de Jaoob Klaassensluis wordt verbeterd. Voorzitter zal aan dit verzoek gevolg geven, maar het ligt meer op den weg van het poHerbestuur. De heer Nannis bespreekt npg eens de huis vesting van een familie onder Duin zich bevindende en dringt er op aan, dat B. en W. met eed voorstel komen. Voorzitter wijst op de moeilijke oplossing van deze kwestie en deelt mede, dat één gezin ver; trokken is. 1 I i De heer Kapitein vraagt of do politie eens wit toezien dat de noodige signalen worden gegeven door de berijders yan motorrijwielen en aubors bij het p&sseeren van bruggen enz. Voorzitter doet toezegging. De heer Nannis zou willen beletten, desnoods door middel van de politieverordening, dat de bruggen gebezigd worden voor vergaderplaatsen, omdat dit hinderlijk is voor 't verkeer. Voorzitter verwacht, dat de geheele Zijpe ln opstand zou komen. Do heer Nannis gelooft wel de gebetene te zul ten wezen, maar het gaat in 't belang van het algemeen. De heer Hoedjes -oordeelt van de banken af- sloopen. Voorzatter zegt, dat we dat met mogen, doen!; De heer Hooij wijst op het niet uitwijken door een melkwagen. Do heer Raat zou willen, verbieden dat men 's avonds met fietsen op de bruggen bleef staan. Voorzitter zal1 met al deze wenken rekening houden. Mededeeling wordt gedaan van verschillende goed gekeurde besluiten van Ged. Staten, van proces^ verbaal van kasopname, van diverse ingekomen verslagen. Ingekomen is de rekening en verantwoording van de Gezondheidscommissie te Schagen. over 1924. Het batig saldo bedroeg f-1377.46. De begrooting over 1926 sloot op f-1300 en over dat jaar zal weder om geen bijdrage van de gemeente worden ge vorderd. De rijksuitkeering zal bedragen f-12128.32. Ingekomen is het Prov. Blad, meldende de nieuwe salarisregeling van -de gemeente-ontvangers. Voor Zijpe zal deze regeling, in overeenstemming met de ontwerpregeling waarmede de raad instemde, loopen van f-1050 tot f1540. m Van den inspecteur der directe belastingen kwam bericht dat de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting over 1925—1926 word geraamd op f-47000, een raming die aan den lagen kant is. r. s\rmT I Qyr, VUT den Blijkens de ingediende begrooting over 1925 van keuringsdienst van warem zal de bijdrage ••ioni.1009 Vt-aTN- moeten zijn 18.2 cent per inwoner. Over 1923 heeft de gemeente teveel betaald f-163.21V2: door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 36. „Mijnheer Allan Beaumerville," zeide hij kalm, „er is maar een loop te volgen met betrekking tot de pijnlijke onthullingen, die u mij vanavond gedaan hebt. Als u nog iets toe te voegen hebt, doe dit dan snel, verzoek ik u". De heer Allan ging dadelijk voort: „Ik ging terug naar het huis van mijn zoon. Ik waschte .mijne handen in zijne kamer en den hand doek verborg ik in zijn kabinet. Juist toen ik weg ging. kwam hij binnen, wat er tusschen ons voorviel, behoef ik niet te zeggen. Ik nam mijn botaniseertrom mel op en rende weg langs de rotsen en werd later ontmoet door een bediende van den beer Thurwell, met wien ik weer terugkeerde om op mijn werk neer te zien. Toen kwam de tijd, dat op mijn zoon de verdenking begon te vallen. Ik smeekte hem het land te verlaten. Hij weigerde. Ten slotte is hij gevangen genomen. Voor den vader, dien hij slechts verachten kan, is hij bereid vannacht te sterven. Vanavond be sloot ik een bekentenis te doen van mijn schuld en te vluchten. Mijne plannen zijn gemaakt Slechts een paar uur geleden zag ik in het gelaat van eene. die ik had gedacht, dat ik nooit meer in deze wereld zou zien. Haar raad volg ik nu op. Aan haar heb ik mijne schuld beleden, en aan u allen heb ik die in bijzonderheden meegedeeld. Mijne geschiedenis is ten einde. Mijnheer Philip Roden, ik geef mij in uwe handen over." Zijne laatste woorden werden bijna overstemd door een heftig kloppen op de gesloten deur. Toen hij' ge ëindigd had, stond de heer Philip Roden op en open de die Twee mannen traden onmiddellijk daarop bin nen, gevolgd door den heer Benjamin Levy. De'man nen herkenden den heer Philip en groetten hem. „Wat is er van 'uw dienst?" vroeg hij. „Wij hebben eene volmacht tot het arresteeren van den heer Allan Beaumerville, mijnheer", was het eer biedige antwoord, „gegeven na de bezworen inlich tingen van den heer Benjamin Levy hier. dnor den heer Pulsford, een half uur geleden. Waar is hij, mijn De verlies- en •winstrekening van de Woning- boufwvereeniging „Zijpe'' geeft een verlies aan van f-1254.691/». Op zijn verzoek .wordt aan den heer Hoogvorsfc, onderwijzer te Oudesluis, voor het vervullen van zij'n dienstplicht een verlof verleend van 3 tot en met 26 beptember a~s. De heer Hoogland vraagt of er een tijdelijke kracht wordt benoemd. Hierover zal met het hoofd der. schooi in overleg worden getreden. Mededeeling is ontvangen van Ged. Staten, be richtende dat ongegrond is verklaard het beroep door het Bestuur van het R.K. Schoolbestuur te 't Zand, inzake het niet beschikbaar stellen van gelden door do gemeente voor het aanbrengen van een beschutting .op de speelplaats. Van de kasgeldleening ad f-25.000 is thans geleend to teen bedrag van f-20.000 en wel op gewone schuldbekentenis' bij de Bank voor Ned. Ge meenten. Aangeboden -worden de diverse rekeningen over 1924: Gemeenterekening, gewone dienst, batig saldo f-18407.33, kapitaalsdienst, nadeelig saldo van f-2355.32. Burgerlijk Armbestuur: voordeelig saldo f-3844.01; Algemeen Weeshuis: voordeelig slot van f-304.28; GJ3.B. voordeelig slot t van f592.081/». Tot leden van de commissie, die deze rekeningen Zullen nazien, worden aangewezeh de heeren Doorn, Nannis en de Wit. Van de Veroeniging Ziekenhuisverplegingfte Burgerbrug, is het verzoek om subsidie ingekomen. B. en W. stellen voor over 1925 een subsidie (te Iverleenen van 50 ets. per lid, terwijl medegedeeld wordt, dat er thans zijn 150 leden. De hoer Hoedjes zou eerst wel de werking der vereeniging willen zien, terwijl de heer Hooij wel wil steunen, als eerst maar bleek, dat die steun noodig was De heer Raat wijst op de goede diensten die deze vereeniging bewijst, nl. ontlasting! van het Armbestuur. Ook de heer Kapitein oordeelt, dat deze ver eeniging aller sympathie verdient. Ten slotte wordt met algemeetie stemmen beslo ten overeenkomstig het voorstel van B. en W. In Gabardine en Gummi, NIEUWE COLLECTIE. HOOI PASSENDE MODELLEN. KLEEDINGMAGAZIJNEN SCHAGEN. heer?" De heer Philip wees naar de plaats, waar zijn gast heer stond, een weinig van de anderen af, zijn hand rustend op de uitgesneden knop van zijn hoogen stoel, en zijne oogen wild op hen gevestigd. De man trad dadelijk op hem toe. „Gij zijt mijn gevangene, mijnheer Allan Beaumerville", zei hij rustig. „Ik heb eene volmacht bij riaij om u te arresteeren, wegens beschuldiging van moord op <Jen heer Geoffrey Ky- naston, op den 12en Augustus van verleden jaar". Zij, die het gelaat van den heer Allan bespiedden, zagen slechts eene kleine verandering. Zijne bleek heid nam slechts een blauwe tint aan en zijne trek ken vertrokken zich een 'weinig. Toen wierp hij plotseling met een akelig licht in de brandende oögen en een kreet, die door het geheele gebouw weer klonk, de armen omhoog en viel óp het haardkleed neer. Iedereen sprong op en kwam naar hem toe, maar de dokter baande zich een weg door de groep heen en knielde neer. Dadelijk stond hiji weer op, heel bleek en ontsteld. „Terug, mijne heeren, terug als 't u blieft", zeide hij op zachten toon. „Er is geen brandewijn noodig, mijnheer Philip. Het is beter als ieder weggaat. Die mannen van Scotland Yard behoeven niet te wachten. De heer Allan zal van zijne misdaad voor een hooger gerechtshof dan het onze rekenschap afleggen". En zoo was het. Een tragisch recht had het laat ste tooneel aan het drama toegevoegd. De lippen van den heer Beaumerville warén in deze wereld voor goed, gesloten. HOOFDSTUK XHI. Onschuldig. Een uur of twee voor de ontbinding van de avond partij van den heer Allan Beaumerville, was zijn rij tuig naar het huis in de stad van den heer Thurwell gereden en had daar eene dame afgezet. Zij had_ ge scheld en naar juffrouw Thurwell gevraagd. De bediende, die de deur opende, keek twijfelach tig. ..De juffrouw was thuis, ja, maar zij was ongesteld en zag geen bezoekers en het was laat Mocht hij haar naam ook weten?" De dame gaf hem een briefje. „Als u dit aan juffrouw Thurwell brengt en zegt, dat ik wacht, denk ik wel, dat zij miji zal willen spre ken," zeide zij kalm. VAN RIJSWIJK'3 SCHOENHAND EL-SCHOENMAKERIJ. WATERDICHTE SCHOENEN, MET EN ZONDER NEUS, MET EN ZONDER ACHTERNADEN, PRIMA, VAN AP f 5.75. B. en W. stellen voor om aan den gemeente- opzichter, wegens het door hem gehouden toe zicht enz. bij de wegenverbetering te 't Zand, een toeslag te geven van f-100 boven de gewone ver - goeding. Voorzitter licht toe, dat de genieën te-opzichter van de nieuw uit te voeren werken een vergoeding krijgt van 2 pet. van de aanneemsom, dat is in dit geval f-5000, of een vergoeding van ruim iT00. Voor deze wegenverbetering is veel toezicht noodig geweest, vandaar het voorstel' van B. enW. De heer Raat licht nog toe, dat het hier in hoofd zaak betreft de verbetering van de Oostzijde, welke .verbetering in eigen beheer is uitgevoerd, zoodat de opzichter tevens uitvoerder was. De heer Nannis informeert of het werk reeds klaar is. Voorzitter antwoordt, dat alleen y>g de "West -zijde niet geheel klaar is, - maar spoedig gereed zaï-zijn. De heer Doorn zal voor het toestaan vaa deze ±-100 beVoning stemmen, maar in de toekomst zou spT. niet die lapmiddelen willen zien toegepast. Nu lrnjgt de opzichter belooning voor toezicht op zijn eigen werk. De heer Hooij meent, dat de belooning voor extra werk nie't zoo noodig is, er zal ook wei eens weik zijn, dat niet zooveel toezicht behoeft. De heer Raat licht nog eens uitvoerig toe, de vele werkzaamheden aan dit verbeteringswerk ver bonden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Schilder, Hoed jes en Hooij. De heer Schilder had de beloocoing op f-50 wil len stellen ln behandeling komt een adres van de bewo ners van den Boschweg, ten westen vaa het N.H. Kanaal, vanaf 't Zand tot P. Glas, een lengte van 1600 meter, waarin gevraagd 'wórdt om aan sluiting aan het eleotrisoh net. De exploitatiereke ning geeft aan een verlies van f-103.30. waarbij gerekend is op een gemiddeld verbruik der 12 aan te sluiten perceelen van 30 K.W.U. Bij de bespreking komt naar voren, dat de exploitatierekening wei een tekort aangeeft, maar dat er voldoende belangstelling voor aansluiting] bestaat, nl. 100 pot. De heer Nannis wil ondanks het tekort op do exploitatierekening; tot aansluiting overgaan, ter wij 1 de heer Hooij oordeelt, dat een gemiddeld gebruik van 30 K.W.U. te laag geraamd is. Spr.l wijst erop, dat wanneer meti ,de heeren straks hoorde, het bedrijf er goed voorstaat en er dus geen bezwaar j0al wezen om aan te sluiten. De heer Raat wijst er op, dat verleden jaar beslo ten is de aansluiting van den heelen, Rosicihweg een ja ar uit te stelen, omdat er onvoldoende belang stelling was. Nu vraagt een gedeelte van donj Boschweg om1 aansluiting, maar nu vervalt ook voor den Raad de verplichting om aan te sluiten, alleen .omdat er voldoende belangstelling bestaat. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Raat, wordt goedgunstig op het verzoek beschikt. Goedkeuring wordt gehecht aan het doen van af- en overschrijvingen, dienst J925, tot een bedrag van S-7-15. Hierna sluiting. Maandagmiddag om half drie vergaderde de Gemeenteraad van Gallantsoog, onder voorzitter schap van den Burgemeester, den heer J. Koster. De man nam het aan en een weinig onder den in druk door de hbuding en de manier van spreken van de onbekende dame, liet hij haar in de ontvangt kamer, belde om de dienstbode van juffrouw Thur well, gaf aan deze het briefje over en wachtte de be slissing af. De dame moest dadelijk in haar kamer gelaten worden. De angstige spanning, waarin Ellen gedurende de laatste dagen had geleefd, had haar zeer terneerge drukt. Hare wanen waren mager en akelig bleek, tot dat- de plotselinge, opgewondenheid door dit bezoek een flauwen blos had gebraoht, die niets van een gezondbeidskleur had. Hare gestalte scheen ook ma gerder te zijn geworden en de losse japon, die zij droeg, verhoogde de broosheid van haar uiterlijk. Zij had op een laag stoeltje voor het vuur gezeten met haar hoofd in hare handen, maar toen hare bezoek ster was aangemeld, stond zij op met droge, schit terende oogen, verlangend op do vrouw gericht, die op den drempel stond. Bij een kunstenaar zouden deze twee vrouwenfigu ren, die ieder op zichzelve zoo'n belangstelling in de ander betoonde en ieder eene persoonlijkheid bezat, vele treffende gédachten hebben doen opkomen El len in haar losse japon van een zachte, donker oran jeachtige kleur, terwijl een zacht, getemperd licht van een lamp haar gelaat verlichtte en_ zoo nu en dan ook een flikkering van het vuur, die in haar al te schitterende oogen glinsterde, welke hunne schoon heid behouden hadden. Van uit de halve duisternis van haar standplaats bij de deur wierp Ellen's be zoekster een onderzoekenden blik door het vertrek. Zij1 trad wat naar voren en begon te spreken. ,Is u Ellen Thurwell?" zeide zij zacht. „De heer Alian Beaumerville heeft mij verzocht tot u te gaan. Heeft u zijn briefje gelezen?" „Ja. ja, dat heb ik antwoordde zij haastig. „Hij zegt mij 'dat u bericht heeft, bericht omtrent Ber- nard Maddison. Is het iets, dat zijn onschuld kan bewijzen?" „Die is reeds bewezen (Éllen slaakte een kreet en zonk achterover in een lagen stoel. En de vrouw, wier blijde boodschap deze veran dering had teweeggebracht, stond al dien tijd gedul dig en bewegingloos. Even toen Ellen van ontroe ring was gaan zitten, had zij een gebaar naar haar gemaakt en een zacht, medelijdend licht had voor een oogenblik bare bleeke trekken beschenen. Maar Afwezig, met kennisgeving van verhindering, de beer Visser. Na opening der vergadering werden de notulen -zonder op of aanmerkingen vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedgekeurd teruggekomen: a. een suppl. begrooting 1924 ad f-100; b. af en, overscbrijvingen 1924 ad f-2965.71; c. afschrijving, post onvoorzien dienst 1924 ad f526.69Va; d. suppl. begrooting 1925 ad f-10286.50; e. rekening courant- overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten tot een bedrag van f-15000 (tevens dienende voor kasgjeldleeningvf. aankoop tot een bedrag van f-120 schuldbrieven Ned. Werk. schuld; g. wijzi ging vermakelijkheidsbelasting (verhuur strand); h. bericht dat over 1922 f-482.51 teveel rijksbijdrage is genoten, welk bedrag zal worden ingehouden; i. bericht van Ged. Staten, dat er geen bezwaar bestaat de overtollige kasgelden van het Electri- citeitsbedriji te storten in de gemeentekas. Voorzitter licht hierbij in, dat Ged. Staten bezwaar hebben, dat de gemeentegelden belegd werden bij Boerenleenbanken, zander voldoende ze kerheidsstelling, zoodat, om dat bezwaar te ont gaan, B. en W. zich" gewend hebben tot\ G©d.< Staten met .verzoek, de overtollige kasgelden van het Gemeentelijk Electrisch bedrijf door de gemeen te te laten gebruiken. Dit nu is goedgekeurd, het geen medebrengt, dat de Gemeente rente zal' moeten vergoeden aan het Lichtbedrijf, zooals tot dusver werd ontvangen van de Boerenleenbank te Julianadorp, waar de overtollige gelden werden gedeponeerd. j. bericht, dat over 1923 f-34.60V2 teveel is betaald aan don Keuringsdienst van Waren to Alkmaar, hetgeen verrekend £al worden: k. bericht van het Hoofdbestuur der Posterijen, dat het locaal tarief voor telefoongesprekken (binnen een kring van 15 K.M.) is teruggebracht van 35 tot 20 cient per gesprek van 3 minuten, en dat door deze tariefs verlaging geen streeknet zal worden gesticht; 1. begrooting 1925 Keuringsdienst voor Waren. De gemeentelijke bijdrage zal- iets lager zijn. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. m. 'Adres van de V.V.V. te OaHantsoog, verzoe kende in de politieverordening een .verbod op te nemen, om met rijtuigen, rijwielen en motorrij wielen den strandweg te berijden. Voorzitter deelit mede, dat binnenkort do politie verordening geheel Zal worden herzien en dan niet dit verzoek rekening aal' worden gehouden. De hoer Hollander vraagt hoever genoemd ver zoek strekt. Voorzitter zegt, dat bedoeld wordt de oprit tot het duin, Het rijden daarop wordt ól Vel i-eeds verboden, wegens het gevaar dateraan verbon den is, en de politie Iet er op, maar 't is beter dat 't in de politieverordening staat. De heer Hollander vraagt nog, of 't verbod dan 't geheele j'aar door zal gelden, waarop Voorzitter meent, dat er ontheffingen moeten worden ver leend, b.v. voor bijzondere gevallen en bepaalde tij'den. Daar zal rekening mede gehouden worden. n. Medegedeeld wordt, dat de uitkeering over 1925 ingevolge de wet van 24 Mei 1897 voor deze gemeente f-1621.71 bedraagt. B. eu W., hebben kennis gegeven, dat deze bij drage voor Caliantsoog niet voldoende is in ver- banidj tojet den financieelen toestand dezer ge meente; de bijdrage is naar verhouding yeel te laag en verzocht is om een betere regeling. Helpt dit niet, dan zullen B. en W. overwegen, wat verder to doen staat. Na deze serie ingekomen stukken, deelt Voorz. mede, dat B. en W. zijn overgegaan tot verkoop van grond aan Mei. Wed. Stam aan 't begin vaa 't dorp, en dat ook grond moot worden verkocht ten behoeve van don hoer Braam. Voorzitter licht toe, dat het huis van den heer Braam gedeeltelijk staat op erfpachtsgrond, ge deeltelijk op grond zonder eenig contract, terwijl iets scheen haar te bedwingen, eene vertrillende herinnering, die haar eerste opwelling had terug ge- stooten on haar heure eerste houding van kalme te ruggetrokkenheid weer deed aannemen. Zij stond daar en wachtte. Eensklaps keek Ellen op en sprong uit haar stoel op. „Ik had het bijna vergeten; ik heb er spijt van", zeide zij. „Gaat u zitten, als 't u blieft en zeg mij alles en wie u zijl U heeft mij het beste nieuws ge bracht, dat ik ooit in mijn leven hoorde", voegde zij er aan toe, met eene opwelling van dankbaarheid. Haar bezóekster bleef staan. bleef ernstig, zwij gend en teruggetrokken; toch was er niets gestrengs in baar uiterlijk. Toen Ellen in hare zacht grijze oogen keek en haar nog schcfon, maar gerimpeld en kleurloos gelaat zag, gevoelde zij eene zonderlinge aantrekking tot haar, eene soort van onverklaarbare genegenheid, die vrouwen in angst of nood dikwijls voor elkaar gevoelen, maar die de strengere aanleg van den man zelden toelaat. Zij stapte haastig voor uit en strekte de handen uit in zwij'gend vragen; maar geen antwoord werd er gegeven. Eerst scheen hare bezoekster een weinig voor haar achteruit te gaan. „U vaagt mij, wie ik ben", zeide zij zacht. „Ik ben de vrouw van Allan Beaumerville; ik ben de moeder van Bernard Maddison". Ellen zonk overstelpt in haar stoel achterover Dit was te veel voor haar. Zij keek op tot de vrouw, die deze wondervolle woorden gesproken had, vreesachtig, bijna verbijsterd. „U is de vrouw van Allan Beaumerville", herhaalde zij langzaam. „Dat begrijp ik niet; ik wist niet. dat hij ooit getrouwd is geweest. En Bernard Maddison zijn zoon?" Ellen zat een oogenblik onbewegelijk. Toen begon haar geest licht te zien in de duisternis. Zij sprong plotseling op. „Wie was het dan, die den moord deed..O, mijn God nu' begrijp ik het. Het was Zij hield op en keek met bleek gelaat hare be zoekster aan. Een gesmoorde, bevende kreet van angst kwam van de witte lippen van mevrouw Beaumer ville. Hare kalmte was weg- Zij beefde yan het hoofd tot de voeten. „God helpe hem! Het was mijn echtgenoot, die den heer Geoffrey Kynaston vermoordde", riep zij uit, „en de zonde ligt op mijn hoofd". Slot volgt.-

Schager Courant | 1925 | | pagina 1