NERINGDOENDEN! DAARVOOR IS ADVERTEEREN IN DIT BLAD DE BESTE MANIER De Sform-Ramp over Oostelijk-Nederland. verschuldigd zal zijn van hot bedrag, dat op 1 Dec. a.s. aan de gemeente zal worden uitbetaald. Een antwoord daarop is nog niet ontvangen. Voorts is de Directie voornemens Ged. Staten voor te stellen, voor de straatverlichting te Zijdewind, 'iVeld en de Weel, tot den aanleg waarvan Uwe vergadering besloot in hare openbare zitting d.d. 13 Mei j.1te vergoeden eon bedrag van föOO.gelijk aan het bedrag, waarvoor door Uwe vergadering den Men Juni j.1. de aanleg ondershands is aanbe steed. Wij hebben de Directie verzocht dit bedrag reeds op 1 September a.s. betaalbaar te willen stellen, ton- oinde te voorkomen, dat de gemeente tot genoemd be drag eene geldleening moet sluiten voor een tijdvak van 1 Sept. tot 1 Dec. d.a.v. Ook hierop kwam nog geen antwoord in. Indien evenwel de straatverlichting vanwege do provincie zal worden geëxploiteerd, zal de gemeente een straatverlichtingscontract voor de geprojecteer de 22 straatlantaarns dienen aan te gaan. Bij 800 branduren zal dan de gemeente voor de straatver lichting eene jaarlijksche vergoeding verschuldigd ?ijn van pl.m. f474. Ingevolge art. 4 van het ontwerp-straatverlichtings- contract is de verwisseling van lampen zaak van de gemeente en dient zij tevens te betalen de kosten van nieuwe lampen. Wij meenen, dat hiertegen geen over wegende bezwaren zijn aan te voeren. Moenende Uwer vergadering hiermede de noodza- kelijke inlichtingen nopens de voorwaarden van over name van het electriciteitsnet te hebben gegeven, stellen wij, waar ons de voorwaarden aannemelijk voorkomen. Uwer vergadering voor, tot overdracht te besluiten. Wijders stellen wij U voor, het op 1 Januari 1925 resteerende bedrag der met de Levensverzekerings maatschappij „Utrecht" te Utrecht op 15 Dec. 1922 ge sloten geldleening oorspronkelijk groot f18000.—, op 1 December a.s. af te lossen en ons College te mach tigen, hiervan overeenkomstig de voorwaarde in het leeningscontract tijdig aan voornoemde maatschappij mededeeling te doen en voor de vervroegde aflos sing één procent te vergoeden, hetgeen als voorwaar de in gemeld contract is gesteld. De heer Van der Oord vraagt wat de oorzaak is dat het G.E.B. niet voldoende rendement geeft, zijn er te weinig aansluitingen? De Voorzitter antwoordt dat de heer Van der Oord de voordracht blijkbaar niet goed heeft gelezen en haalt uit die voordracht de passage aan, waarin wordt medegedeeld, dat het bedrijf levensvatbaarheid blijkt te bezitten en de uitkomsten der exploitatie zoo danig zijn, dat in tégenstelling met eenige andere gemeenten, een behoorlijk rendement kan worden verzekerd. Doch daar tegenover staan de in de voor dracht genoemde motieven, die voor B. en W. aan leiding zijn geweest, den Raad voor te stellen tot overdracht te willen besluiten. De heer Molenaar vraagt of bekend is hoeveel de stroomprijs zal bedragen als bej bedrijf overgaat aan de provincie. Voorzitter deelt mede, dat blijkens het tarief van het P.E.N., de stroomprijs 42 cent per K.W.U. zal zijn en 10 cent voor ieder K.W.TJ. die men meet gebruikt dan de raming door het P.E.N. Thans is de stroom- prijs gemiddëld 52 cent. De heer Ligthart vraagt hoe het zal gaan wanneer de provincie niet accoord gaat met de enkele be- I palingen die B. en W. in hun voordracht stellen. Heeft dan de overdracht niet plaats? De Voorzitter zegt, dat het betreft ondergeschikte i punten en spr. kan niet direct zeggen hoe zal worden j gehandeld, wanneer de provincie die bepalingen niet mocht accepteeren. De heer Ligthart wil in dat geval aan B en W. de machtiging verleenen met de provincie te onder handelen. De Voorzitter doet toezegging, dat wanneer de voor- waaiden dan wat verder mochten gaan dan in de voordracht vermeld, B. en W. den Raad hiervan mededeeling zullén doen. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het gemeentelijk electriciteitsnet aan de provincie ovor te dragen op de voorwaarden als in de voordracht vermeld. 10. Voordracht van B. en W. tot wijziging van de Algemeene Politieverordening en wel zoodanig, dat het yerboden zal zijn om in 't openbaar of in be sloten club. in vergunningen of verloflocaliteiten te dansen met in zijn mond een brandende sigaar, pijp of sigaret. De heer Ligthart oordeelt dat met al die bepalingen in de politieverordening te ver wordt gegaan en kan zich met het voorstel niet vereenigen. De heer Van der Oord verklaart zich voor het voor stel niet alleen uit het oogpunt van beleefdheid, maar ook met het ook op het groote brandgevaar dat ver bonden is aan het dansen met in zijn mond een brandende sigaar, pijp of sigaret. De voordracht van B. en W. wordt aangenomen, tegen stemde de heer Ligthart. 11. Rondvraag. De heer Wit wijst op het gevaar dat bij het tegen woordige drukke verkeer bestaat bij de draai in de Moerbeek, nu daar niet meer, zooals vroeger, een leu ning is Spr. weet niet of de gemeente of de Banne hierin heeft te voorzien. De Voorzitter doet toezegging een. onderzoek te zul len instellen, het punt daarna in de vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen en er mede deeling over aan den Raad te zullen doen. De heer Van der Oord geeft in overweging de even tueel aan te brengen leuning van beton te doen zijn, omdat de vorige houten leuning door woonwagenbe woners is gesloopt. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten. waren uit hei eindeloos lange gelid dier nauwe la nen als gekanteld in de volle weelde van hun loo- ver; en weldra waren het kruinen, stronken en tak ken over de gevelde, midden doorgebroken en ver splinterde stammen, waartusschendoor in de diepte eon pad was gebaand. Een aardbeving scheen door de bosschen en de schoone gaarde van de buiten plaatsen te zijn gevaren, die overal boomen schots en scheef, on wankel en ovor elkaar heen, uit den omge- woolden boschgroiul had achtergelaten in eon duize lingwekkende verwarring. Deze woestenij werd steeds beklemder langs den weg van Rniurlo naar Borculo, waar langzaam aan de reeds wnt opzij gedragen- en afgezaagde staket sels van hout en groen, in een wrangen geur van groen sap, aan een zijde omhoog gingen langs en over de huisjes, waarvan de daken dan ten deele in gestort waren. Op den akker lag de oogst dooreenge- roerd en verfenst, en de ijzeren telefoonpalen waren verwrongen neergebogen of uit den grond gerukt, verward in de draden, alles liggende in zuidoostelijke f richting, die de wervelwind hier had afgemaaid. De hooischelven, de moestuinen, de schuren, de boeren- 1 wagens, de bloemperken, verhanseld tot een moes van natgeplentste desolatie. Dan opeens, een door een won der bevoorrecht streekje, waar zelfs geen zonnebloem was geknakt Met deze enkele woorden in hun noodlottige kort heid zou ik kunnen volstaan. Want wie is er in staat :de ellende te beschrijven van en in enkele minuten totaal vernielde stad, van een op slag volkomen ge ruïneerde bevolking? Een beeld brachten puin en drassigheid tusschen al die ineen gekraakte, ten deele of geheel ingestorte huizen in herinnering: een na een lang beleg totaal platgeschoten stad. waar de bewoners in hun zielige berooidheid verwezen en to taal vervreemd rondwaren, nu zij er geen onderdak en geen slaapplaats, niets meer dan een op den regen openstaande ruïne hebben. Dat waren hun eigen wo ningen Daar zijn zij temidden van het neergestorte en vernielde huisraad, uit winkels en kantoren, uit huiskamers. Het steekt omhoog door de balken heen in de dreigende ducht. Een gigantische oerkracht is daar doorheen gewerveld en heeft er niets gespaard, geen huis, geen boom, geen kerk, geen* viila, geen stulp; en in enkele minuten de een zegt twee, de ander drie, want wie telde den tijd in zijn doods angst is heel deze stad, die door de eeuwen heen zich gevormd, uitgebreid en ontwikkeld had, tot vrij wel puin geworden. Een andere correspondent maakte een auto-tocht door een deel van den geteisterden Gelderschen Ach terhoek en vertelt wat hij zag voor vreeselijke ver- In Borculo was men Dinsdagmiddag reeds zoo ver, dat men do straten weer zoo goed mogelijk begaanbaar heeft gemaakt. De genie is overal met het opruimingswerk bezig, voor zoover dit althans noodig is om het verkeer vrij te maken, terwijl brokstukken van huizen cm gebouwen, die gevaar voor instorten opleveren, worden omverge haald. JKen massa militairen on arbeiders waren bozig den Borkol, die op sommige plaatsen door de omgevallen boomen vrijwel verstopt was ,vrij te inakon, om gevaar voor overstrooming te voor komen. Nu hot beeld der verwoesting in Baronie» wat duidelijker waarneem baai* wordt, blijkt, dat de ergste berichten niet overdreven zijn. Geen enkel huis is onbeschadigd. Wij zijn verschillende wo uilige' nbinnongegaan en toen bleek eerst, hoe grillig de oyoloon had huisgehouden. Huizen, die van buiten ongeschonden leken, bloken van bin nen onbewoonbaar. Wij zagen huizeb, waarvan alle muren nog stonden en hot dak nog ongo- j schonden was en waarvan alle binnenmuren met deuren en ramen spoorloos verdwenen waren. Ih andere was liet buitenwerk gaaf, doch vertoonden de binnenmuren gapende scheuren. Van sommige woningen was het meubilair als een kaartenhuis opgenomen en door do ruiten naar buiten geslin gerd. Weer elders was van de zoldering, die uit zware balken bestond, vier vijfde verdwenen, ter I wijl de rost nog intact was. Een inwoner van Borculo wees ons de plaats, I waar zijn huis gestaan had. Daarvan was zelfs het puin .niet meer te vinden. Wij spraken verder iemand, die boen de bui losbarstte,, op straat had gestaan om naar het onweer te kijken. Hij ver telde, dat hij een zware wolkenmassa geelzwart had zien komen aandrijven. Toen deze wolken massa boven het dorp was, gaf 't den indruk, oft alles plotseling naar beneden kwam. In# enkele minuten was toen de verwoesting aangericht. Het was een buitengewoon geluk, dat. dadelijk de lichtJeiding werd stukgeslagen.^ Hierdoor was het §evaar voor brand tot een minimum beperkt. Dat ij die groote verwoesting, die is -aangericht, niet meer personen ernstig verwond zijn, is te verkla- i ren uit het feit, dat vrij wel geen enkele woning is I ingestort, maar dat de huizen rijn weggewaaid, i Doordat de bewoners binnen waren, liepen de j meesten slechts schrammen en kneuzingen op. On der de gewonden zijn dan ook slechts een zestal* die ter verpleging moesten worden opgenomen. De bewoners aragen hun lot zeer gelaten. Zij rijn allen nog versuft, terwijl het geweldige verkeer en het drukke bezoek van vreemdelingen hun eenige MET DE 'WINKELWEEKFEESTEN KOMEN DUIZENDEN MEN8CHEN IN ONZE GEMEENTE I WILT GE BIJ DIE VELEN ÜW ZAAK AANBE VELEN P HUN UWE WAREN TOONEN P - ZOO JA I LAAT DAN IEDER WETEN, DAT GE ER ZIJT, EN WAT GE VERKOOPT! - - Het ergste is de Katholieke kerk met het aangren zend Dominicanenklooster te Langenboom er aan toe. De toren is van de kerk gerukt en ten onderste boven neergesmakt in den tuin; het dak der kerk is jvol gaten. Het gebouw is geheel uit zijn voegen ge rukt. De gebrandschilderde vensters zijn tot gruizels geslagen. Pater Wennekendonk was op het oogenbllk der ramp In hot kerkgebouw aanwezig met eon paar jon gens. Opeens schoen alles in lichte laaie to staan, doch oen donderslag kwam niet. Moteen kwam gierend de toren omlaag gestort, sloegen de koorbanken stuk. woei een groot stuk van het kloosterdak weg, wrong de stormwind zelfs een gordijn in een kamer enkele malen rond en wierp hij een dikke brij van zand en slijk tegen en door het gebouw. Een twintigtal huizen is ook hier ongeveer ineenge slagen. Terwijl daken afwoeien en woningen hier en do naburige Maasdorpen invielen, stortte de ontzettende orkaan zich op de kerk en het klooster. Beide bezwe ken onder de stormslagen en de bedakkingon worden als het ware weggezogen. Gelukkig zijn er geen dooden, wel echter verwon den. Van het klooster is niets over dan rechtopstaande muren en enkele kamers, welke nog vrij intact blo ven. In deze kamers huizen thans de. paters, zoo goed en zoo kwaad als dit gaat. De ruïne is niet meer op te bouwen, zoodat hetgeen er thans nog staat, zal worden afgebroken. De belangstelling voor het jammerlijk verwoeste Borculo, blijft enorm. Honderden auto's, alle volge propt met nieuwsgierigen, uit alle deelen des lands af komstig. bedekken de wegen. Een eindelooze file is voor den ingang van het stadje- opgesteld. Marechaus- !sees handhaafden uitstekend de orde; alleen in de I nieuwe buitenwijken, die ook schrikkelijk geleden I hebben, worden de kijkers vrijgelaten; in het stadje j zelf mag niemand zonder verlofbriefje van den burge meester binnen. Gelukkig is het weer ten goede gekeerd; een stra lende zomerdag op de witte zandwegen ia het gloeiend heet maakt het geheel iets minder lugu- j her dan het Dinsdag was, toen de stortregens de ge- Iteisterde dakloozen nog meer kwamen kwellen. Bewonderenswaardig is het wat de genietroepen in 1 vier en twintig uur verricht hebben. De straten zijn j weer begaanbaar; ontwortelde boomen, omgevallen palen van telefoon en electrisch licht zijn opgeruimd; het puin en de dakpannen zijn opgehoopt en van alle kanten rijden boerenwagens volgeladen met dakpan nen en planken aan. Overal wordt al getimmerd; ie dereen is in de weer om van de ruïrfes te maken wat er nog van de maken is. De voorziening van voedsel marcheert; er zijn voorraden brood en boter gekomen, zoodat ieder wat krijgen kan. I Allerwege in den Achterhoek is het opruimingswerk krachtdadig ter hand genomen, het verkeer over de wegen is dan ook grootendeels hersteld. Ook de herstellingswerken aan telefoon-' en tele graaflijnen zijn met kracht ter hand genomen, even- zoo de electrische geleidingen voor licht en kracht. Ook is te Borculo de waterleiding weer in orde ge maakt. Onder de energieke leiding van Burgemeester De Muralt, zijn comité's tot stand gebracht, die in ver schillend opzicht leidend en organiseerend optreden. De Burgemeester trok Woensdag naar Den Haag voor conferenties met verschillende Ministers. Na tuurlijk is da steunverleening aan de getroffenen en de wederopbouw van het stadje het doel van deze conferenties. Heden brengt Minister De Geer een bezoek aan Borculo. VVoensdag was er reeds de Koningin met Prinses Juliana. Zij ging ente voet de bouwvallen der stad en het opruimingsweric door de genietroepen be zichtigen. Het aantal toeschouwers was overgroot. Om twaalf uur hebben H. M en gevolg in den oot*- wagen van den trein, die afgehaakt was aan het sta tion te Lochem, den lunch gebruikt. Daarna hebben de Koningin en de Prinses een bezoek gebracht aan het ziekenhuis te Lochem. en vervolgens ging de Ko ningin de gewonden, -die ondergebracht zijn te Zut- phen en te Deventer, bezoeken. Te kwart over één vertrok de Prinses van Zutphen naar Apeldoorn. Reclame?- De j'euk en ontsteking van alle jeukende huid aandoening-en, ais gordelroos, dauwworm, eczeem, enz., moeten spoedig zwichten voor de antisepti sche en genezende eigenschappen van Fosteifs Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube t 1. DE VERWOESTING VAN BORCULO DOOR EEN CYCLOON- Aan de NI R. Crt. ontleenen we de volgende be- t schrijving; De prachtige heerwegbaan van Zutphen over Ruur- lo, met zijn statig geboomte als een allee, maakte vanmiddag, opgefrischt door den regen en nog tel kens weer door nieuwe piasbuien schoongespoeld, in geen enkel opzicht den indruk van te voeren naar het tooneel van een natuurramp, zoo titaansch van ge weld, als wij in ons gematigd klmiaat misschien nog nooit hebben ondervonden. Integendeel hadden de dreigende luchten de vacantiegangers geensziens ver mogen af te schrikken, en in schier eindelooze files van auto's en wielrijders bewogen zij zich daar voort, alsof uit alle zomeroorden van het Geldersche de vlucht voor vandaag juist daarheen was. Maar voorbij Vorden moesten chauffeurs en fiet sers hun onbezorgde vaart voor 't eerst onverwachts remmen, want daar lag een zware eikenboom neer gesmeten dwars over den weg, het wortelstel uit de aarde hoog omgekanteld En slechts over den berm zou het verkeer behoedzaam worden voortgezet. De verwondering over dien gevallen en ioch gaven reus werd eerst beduchtheid, toen ontsteltepis, ein delijk verbijstering, voor wie den klinkerweg verder vervolgden. Want meer en meer eiken en beuken j woestingen. In het dorpje Kilder, behoorende tot de gemeente iBergh, had de cycloon flink huisgehouden. Berichten 'hieromtrent waren nog niet naar buiten gedrongen.. Een boerderij was door den bliksem getroffen en to taal afgebrand. Het huis van den schoenmaker Jan sen was in puin gewaaid. Jansen zelf werd zwaar gewond en men vreest voor zijn leven. Twee boerde- I rijen van Borkus en Peters zijn door den storm ver nield. De molen van de weduwe Willink werd, zoö- als men dat noemt van de vang geslagen. De wieken werden door den cycloon in duizelingwekkende vaart rondgedraaid, totdat de geheele molen in elkaar werd geslagen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M. verder teruggevonden. Er werd ons hier verteld, dat tijdens den cycloon de lucht geel-zwart was. Men kon geen 3 meter voor zich uit zien. In Ruurlo is een zware boom torecht gekomeji op het hotel A^venarius, waardoor de serre wérd ver woest. In het dorp zelf zijn geweldig zware boomen fewoon afgeknapt. Vele huizen zijn beschadigd, twee mizen ingestort, nl. van Wolsing èn Brihkeirbof. Wat ons op dezen tocht vooral' opviel is, dat slechts weinig boomen ontworteld rijn. Vrij wei alle rijn boven den grond afgebroken. V ah de meeste rij hstukken yan J tot 2 meten" van den stam blijven staan. Sommige boomen zijn tientallen meters weggeslingerd. De geheele weg-, dien de pycloon genomen heeft, is door gevallen boomen afgeteekend. Naar we meenden te -constatee- ren, is de strook, dien de cycloon verwoestte, on geveer l-a2K.M. breed. Alias wat daarbinnen ligt, is vrijwel weggevaagd. Niets vermocht de kracht van den wind te weerstaan. Men kan gerust aannemen, dat duizenden boo- me nrijn neergeveld. Hooi- en koronoppers rijn door den wind meegenomen.^ Wij spraken een boer, die een korenopper bij rijn huis nad liggen, welke hem niet toebehoorde, en waar rij vandaan kwam wist hijzelf niet. In de telefoondraden langs den weg hangen hier en daar korenschoven, die men eveneens vindt op de wegen ah in de sloten en grachten. Landbouwwerktuigen, die buiten stonden, vindt men soms een kilometer verder terug In het geheele gebied, waar de cycloon passeer de, is geen huis onbeschadigd. Het is ondoenlijk een opsomming te geven van alle vernielingen, doch op onzen tocht zagen .wij honderden boerderijeh en woonhuizen, die alle meer of minder ernstig be schadigd waren, Van de een was het dak wegge slagen; van de ander was een stuk van den gevel ingedrukt. Wij zagen eon groote boerenschuur, waarvan het dak verdwenen was. De boer wees ons, dat bij een buurtman op het land het dak vrijwel geheel ongeschonden terecht was gekomen. Vrucbtboomen rijn bij honderden vernield. De veldvruchten zijn tegen den grond geslagen; kool- akkers rijn pp sommige plaatsen geheel verdwenen. Telefoon- en telegraafpalen rijn vernield of als ijzerdraad gebogen. De draden slingeren overal langs den weg. Kortom alles wat door don Cycloon, gepakt werd, was reddeloos verloren. Hoeveel scha de hier overal' is aangericht zal eerst later kunnen worden vastgesteld, daar het vrijwel onmogelijk is daaromtrent ook maar ©enigszins betrouwbare gegevens te verkrijgen. afleiding bezorgen. Vanmiddag was het autover keer in de omgeving van het verwoeste dorp zoo groot, dat men reeds ver in den omtrek honder den en honderden auto's op de wegen zag staan. Iloe de toestand echter vannacht zal zijn, wist nie mand. Er is geen licht en geen voedsel, en slechts met groote moeite kan uit de omgeving ©enigszins in den nood worden voorzien. Niemand heeft on derdak, omdat hier niet, zooals in de moeste ge vallen, de een den ander kan .helpen, daar er geen enkel huis ongeschonden is. Verschillende bewoners hadden iu de ruïnes van hun huis met behulp van planken en dekens zich een onderdak verschaft. Anderen huizen in de kelders of in stallen, 'die nog overeind waren gebleven. Ook wist niemand vanmiddag, waar de vele militairen, j moesten worden ondergebracht, daaxwkampeeringsr j materiaal niet aanwezig was. Als men daarbij be- I denkt, dat den geheelen middag een druilige re- I gen viel, kan men zich eenigsrins een voorstelling 1 maken van de sombere stemming, die over deze streek ligt. Te LANGENBOOM en ZEELAND is de verwoesting, hoewel het hier meer verspreide hoeven en wonin gen betreft, niet minder geweldig, dan in Borculo en omgeving. Eén der medewerkers van De Maasbode, die den geheelen dag in de geteisterde dorpen Zeeland en Langenboom doorbracht, vertelt; De verwoestingen, die beide dorpen geteisterd heb ben zijn het werk van enkele minuten geweest. De orkaan of cycloon schijnt bij het onderstation der P.N.E.M nabij Uden de aarde te hebben geraakt en is vandaar met bliksemsnelheid uit Zuidelijke in Noordelijke richting voortgeraasd. Bij Uden zijn boomen afgeknapt en is het net der P.N.E.M. geheel verwoest Het dorpje Zeeland zelf is in de kom nagenoeg on gerept gebleven. Onbeschrijflijk moet de kracht van den storm ge weest zijn in de gehuchten Oventje, Trent en Gras- peel. Toen het donderend geraas zich deed hooren, wisten de landbouwers niet meer waai zij' blijven moesten. Overal woeien de daken uit elkaar en wer den de muren der eenvoudige boerenhuizingen en stallen ingedrukt en uiteengeslagen. De oogst, gebor gen in schuren en mijten, werd door den storm opge nomen en als scheurpapier verspreid Tientallen boo men knapten af; een heel dennenbosch werd door den orkaan neergeslagen. De stammen der boomen schij- |nen met geweld gedraaid. Heele boomkronen zijn leeggeschoren. De storm nam alles op, wat hij grijpen kon. Een heele bijenstal met meer dan vijftig korven vloog door de lucht. De kap van den molen te Oven tje werd meer dan vijfhonderd meter weggeslingerd en de onderbouw van zijn voetstuk gewrongen. De bewoners, die zich buiten gewaagd hadden, wer den opgenomen en weggeslingerd door den storm. Kinderen woeien over het dak van een schuur. Een landbouwersknecht werd in draaiende beweging over een lengte van meer dan honderd meter voortgerukt en tegen een heg aangesmakt Degenen die hun hui zen niet verlieten, lagen weldra onder balken en puinen. Verwonderlijk is het, dat er slechts twee dooden zijn en twee zwaar gewonden. Ook wordt reeds allerwege de steunactie over het geheele land georganiseerd. Tallooze collecten worden gehouden, in allerlei vorm. Uit Den Haag is een heele wagon levensmiddelen gezonden. Gemeentebesturen geven bijdragen In de eerste opwelling wordt spon taan reeds veel bereikt. Echter moet de steunregeling centraal georganiseerd worden, anders loopt ze na de eerste spontaniteit dood. Daartoe is door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en L. opgericht een Nationaal Steuncomité tot leniging van den nood in de geteis terde streken. Leden van het Comité zijn de heeren: i Dr. C. J. K. van Aalst te Amsterdam; S van dén Bergh Jr., lid van de Eerste Kamer, te Wassenaar; jhr. S. van Citters te Brummen; mr. D P. D. Fabius te 's-Gravenhage; mr. Abr.. van der Hoeven te Rotter dam; dr. N. M. Josephus Jitta te 's-Gravenhage; jhr. H. Loudon te Wassenaar; mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg te 's-Gravenhage; mr W. A. Mees- te Rotterdam; mgr. dr W. H. Nolens te 's-Gra venhage; F. J. M. van Ogtrop te Amsterdam; jhr. J. H. Roëll te 's-Gravenhage; F. M Wibaut te Amsterdam. In Gelderland is een Provinciaal Comité gesticht. De tijd der verslagenheid is voorbij; aanpakken tot herstel is nu de boodschap. En dat wordt in den Gel derschen Achterhoek goed begrepen! Maandagavond heeft ook over geheel Oostftri es- tand een ongekend zwaar onweder met vele regens 011 "le?",en daar hagelsteenen zeer veel sdhadè j aangericht. In Leer en andere plaatsen viel de j bij stroomen. Het water liep de huizen j *n, de straten werden onbegaanbaar, het verkeer stond gedeeltelij'k stil. Tal van ongelukken ,door den bliksem veroor zaakt, zijn te melden uit Weener, Norden, Witt- mund, Ekel, HagermarsohFalhum, Barnholt, We- serimrerPolderBlersum, Smacens, enz. Benige 'huizen ,ook boerderijen, gingen ïn de vlammen op. De wervelstorm, die in het Oosten van ons land; zoorn ramp veroorzaakt heeft, heeft op rijn verde ren tocht Noordwaarts ook in West-Holstein groote schade aangericht. Vooral' de stad-IJetersem en de gemeenten Neuerdoieb, Hoidgraben, Moo [frege en Tornesch rijn getroffen. De hageslag hoeft tusschen TJetersen on JÏÏLmshom over een breedte 110 K.M. de veldgewassen stukgeslagen. Te Heid- i grabecn steeg eon hagelsteen yan P/s pond -gewicht j door het pannen dak van eon huis. van. de ijzer gieterij van Gurte is het dak afgerukt. Verscheidene I huizen rijn ten deele verwoest, waardoor tal van» gezinnen dakloos rijn. Het noodweer heeft één 1 doode en tien gewonden geeisdht, van wie éón. ernstig gekwetst is. De oogst in de getroffen dor pen is vernield. 256 JAAR GELEDEN. De geschiedenis van ons land kent welhaast niet een ramp, zooals deze week heeft gegeeseld in Bra bant en den Achterhoek. 2y> Eeuw is het goleden, dat een ramp van wellicht denzelfden omvang van donzelfden aard, het toen nog op verre na niet zoo dichtbevolkte land heeft getroffen. In de „Utrechtsche Oudheden", van Broers en v. d. Mande, vindt men -daarover: Woensdag 1 Augustus 1674, tusschen zeven en half acht des avonds, woedde boven Utrecht en omstreken een onweder. dat de stad binnen een half uur grootendeels bot een puinhoop maakte. Door opsomming van de onheilen, die daarbij voor gevallen rijn, kan men zich eenigszins een voor-

Schager Courant | 1925 | | pagina 2