Stelt U prij& op goed Drukwerk? Drukkerij h Trapman Co* Schagen. Vlugge aflevering 1 en billijke prijzen 1 De Bestelt dan Uw Drukwerk aan de Geen order te groot! Geen order te klein! Ingezonden Stukken. (jemexxgd Nieuws. De feestelijkheden, die dezer dagen te Ruurlo zou- den worden gehouden, gaan niet door. De voor het feest ingezamelde gelden zijn bestemd voor de slacht offers van Borculo. NACHTLEGERS VOOR DE SLACHTOFFERS. Op telegrafisch verzoek van den burgemeester van Borculo zijn uit het militaire magazijn van nacht legers te Deventer naar Borculo verzonden 600 de kens, 600 lakens, 200 kussenzakken en 100 bedden- zakken ten behoeve van de daklooze bevolking. *N ORKAAN IN DE TIELERWAARD IN 1828. 'tWas Dinsdag de 11e dezer, dus daags na den stormramp, welke het oostelijk deel van ons land trof, juist 99 jaar geleden, dat voornamelijk de Tie- lenvaard door een soortgelijke ramp werd geteisterd. Voorafgegaan door eenige dagen van drukkende hit te. werd in den laten avond van den llen Augustus 1826 de lucht angstig zwart. Een onweer, vergezeld van storm, brak los, zoo hevig en zoo langdurig, als de ouders van ouden van dagen die zich dezen angst nacht herinnerden, nimmer meer beleefden. Geheele lanen met boomen werden ontworteld in de uitge strekte plantage van den toenmaligen ambachtsheer Viruly van Vuren en Dalem. Het te velde staande ko ren werd uren verder in slooten en vlieten gevonden. Torens, huizen en schuren werden omgeblazen. De enkele hardslapenden werden door de huisgenooten niet gewekt, omdat men meende hen een dienst te bewijzen, door ze slapende den dood te laten ingaan, daar men geloofde, dat de aarde zou vergaan. GROOTE SOMMEN. Er wordt prachtig gegeven voor de storm-slacht- offers. Het Hdbld. publiceerde Vrijdagavond reeds bijdra gen tot een totaal van bij 60 duizend gulden, de N. R. Ct. had bijna 67 mille bijeen. Dat zijn mooie sommen! EEN GIFT VAN il SMO. Burgemeester De Muralt heeft van het Papefonds te 's-Gravenhage een gift van vijftienduizend gul den ontvangen, met de mededeeling, dat meer ge geven kan worden, indien zulks noodig mocht blij ken. Var. O* HeIS« fUm—; 7 van Heldw fl6.5$8.—;_K. Krwjg«V Ondeduls f18.415.; Gebr. Boekei, 't Veld f-16.400.C. Hoornsman; Koegrras M6.290.D. de Graaf Jz., Koegras Do gunning' werd aangehouden, NIEUWE NIEDORP. In café „Prins Maurits7' zullen mot de a.s. sohuti kermis optreden: Maandagavond de zoo gunstig bekend staande tooneelVeroeniging van Dirkshoth, met het mooie blijspelen driebedrijven: „De Spaansohe vlieg7' en Dinsdagmiddag de operette- vereeniging uit don Helder, onderleiding van den heer Boelens, met: „Hans en Grietje77. IS DE ORKAAN DE STERKSTE. „Zoo heeft dan de orkaan de overwinning be haald over de natuur, over menschenwerk, over men- schengeluk! Is dan de orkaan de sterkste?" „Kan dat? Mag dat? „Zoo iemand zou antwoorden ja, dan zou hij met dat woord zichzelven vernielen. „De strijd is niet uit. Eén ding is sterker dan de orkaan: de liefde, de deernis." Het zijn deze woorden, welke- de luisteraars van den Hilversumschen draadloozen Omroep gisteravond hebben hooren uitspreken door ds. M. C. van Wijhe uit Barchem, die van Alkmaar uit sprak over den zender van de NS.F. te Hilversum, tijdens de pauze van het Kurhausconcert. Mogen alle Nederlanders deze mooie woorden ter harte nemen! DE WEDEROPBOUW VAN BORCULO. Naar het „Vad." verneemt, is de noodwoningvoorzie ning te Borculo opgedrageü aan de N.V. Houtbouw- en Houthandel-Maatschappij „Padox" te Warmond. Reeds gisteren werd de eerste treinzending naar de geteisterde plaats gezonden. Verwacht mag worden, dat binnen zeer korten termijn velen op deze wijze weder een onderkomen zal worden verschaft. Donderdag en Vrijdag hadden onder enorme be langstelling begrafenissen plaats van de slachtoffers De geestelijken en de Burgemeester spraken roe rende woorden van troost, opbeuring en berusting. Bloemen werden op de graven gelegd. Het waren aangrijpende plechtigheden. ZELF DOEN! Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Predikan ten wil trachten, den herbouw der pastorie en de vergoeding der schade van den Predikant te B'orculo zelf te bekostigen. Het zal tevens de Kerkvoogdijen en Diaconieën aan bevelen, met eigen kracht de verwoeste kerk te doen herbouwen. PETTEN. M'ej. J. Kuper, onderwijzeres alhier, is geslaagd voor akte Fransch L. O. GOODKQOPE KOOL. Uit Langendijk. Vrijdag werd hier roode kool verkocht voor f50 per spoorwagen van 1000 K.G. DE WETTEN VAN HET VERKEER. Ernstiger dan elke waarschuwing is hetgeen de sta tistiek van verkeersongevallen ons te zeggen heeft. 'Het aantal verkeersongelukken, dat in het laatste kwartaal door de politie in Amsterdam werd gecon stateerd, nam weder sterk toe, niet alleen vergeleken met het vorige kwartaal (de zomerk wartalen geven door het grootere verkeer van fietsen en personen* auto's steeds een vermeerdering te zien), maar ook ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van het vorig jaar. Gerapporteerd werden 1512 ongevallen, waarvan 12 met doodelijken afloop, 78 met ernstig lichamelijk let sel en 77 met zwaardere materieele schade, tegen 1122 ongevallen waarvan 12 doodelijk, 80 ernstig letsel en 63 zwaardere materieele schade in het 2e kwar taal 1924. De toeneming van het totaal aantal bedroeg dus. vergeleken met genoemde periode, niet minder dan 35 96. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZWEMMEN. Gisteren wilde de 14rjarige J. ter Brinke in den IJsel bij Isselburg (Dinxperloo) gaan zwemmen. Hij sprong in het water en kwam met zijn lichaam op een gebroken emmer terecht, waarbij hem de buik werd opengereten. Inzorgwekkenden toestand werd hij in het Ziekenhuis opgenomen. HET NIEUWE BANKBILJET VAN f 10. De directie van de Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij heden een nieuw model biljet van f10 in omloop zal brengen. JÜLIANADORP. Donderdagmiddag: ten 3 ure bad ten kantore van den heer G. de Beurs, architect te Helder, ide onderhandsche .aanbesteding plaats van het her bouwen van do onlangs verbrande boerderij aan den Middenvliet no. 3, eigenaar de heer L. S. Beek te Helder. Ingeleverd werden 6 biljetten van de volgende inschrijvers: Mijnheer de Redacteur, Gelieve mij een weinig plaatsruimte af te staan voor onderstaande regelen, waarvoor mijn oprech ten dank. Kennis genomen hebbende van het raadsverslag van 10 Aug. van de gemeente Zijpe, zij het mij vergund, hier even op in te gaan. In bedoeld ver slag i5 het die heer Raat, die het één en ander nogal saherp oecritiseert en daar ondergeteekende in deze ook wordt aangevallen, gevoel ik mij vor- plioht den heer Raat eenige ophelderingen te zooken omtrent zijn yitla tingen, over de plaats waar ik had moeten zijn volgens zijn oordeel. Het was de 7de Januari dezes jaars des morgens om 7 uur 10 minuten, toen er een aangeslotene aan het electnsoh net bij mij kwam, met de mededeeling, dat hij geen stroom had en aangezien hij graag wilde, dat ik hem zou willen helpen, gaf ik dan ook direct gevolg aan zijn verzoek. Zoo heb ik dezen aangeslotene door het maken van ©en buiten storing geholpen, en. kwam toen ongeveer om 7 uur 45 minuten weer thuis en .heb toen mijn boterham peten. Om 8 uur 10 minuten kwam de heer at bij mij met een boodschap. Toen mij de bood schap bekend was, werd er verder niets gesproken, de zaak betreffende en was daarom de samen komst spoedig ontbonden. 'Nti echter becritiseert hij mij om te zeggen: Bellis kon er. niet aan ont komen, dat hij niet was waar hij wezen moest. Ik vraag den heer Raat nu beleefd: waar had ik moe ten zijn op dat moment? Tk .moet zijn, waar ik geroepen wordt, doch ik word toch altijd op een redelijke manier in de gelegenheid gesteld mij. van voeding 'te voorzien. Is het soms den heer Raat te doen om mij te modderen? het heeft er allen schijn van. Ik had het van den heer Raat beter gevonden (een man die zich altijd voordoet als zijnde een man met hooge ontwikkeling), zich eerst te overtuigen van de reden, waarom de lijn- werker zich om kwart over acht op dien datum nog thuis bevond, alvorens hij zoo iemand gaat becn- tiseeren. Het was .toch een kleine moeite voor hem geweest, zich te overtuigen door het opvragen van ae werkbriefjes, die dagelijks worden ingele verd. Wat het ongekleed zijn betreft op bedoeld uur er datum, welnu., dat Iaat ik liever aan het oordeel van de lezers over of men bi jhet. ontbijt met eerw jas aan bij 'tafel moet zitten of dat het ook zonder jas is gepermitteerd. Ik zou dan ook den heer Raat in overweging willen geven, geen beschuldigingen te "maken, alvorens overtuiging te hebben van de zuivere grondslagen, qm aan te kunnen toonen, dat zijn beweringen juist zijn en dat niemand m staat is, zijn bewering af te laten stuiten op volslagen waarheid. Niets is gemeener dan iemand te becritiseerénj of zwart trachten- te maken op ongemotiveerde grondslagen, Wanneer inen iemand een hak wensoht te zetten, doe het, als do leuzen er toe zijn, doch doe het naar de volste waarheid en doe hét piet zooals de heer Raat het mij heeft trachten te doén in bedoeld verslag. IIo, heeft zloh geen, oogenblik rekenschap gegeven van den arbeid dion 0013 lijnwerker soms han hebben. Waarom be geeft hij zaoh op terrein, dat voor hemonbekend is? Het gebdfert meer, dat men mij thuis.kan tref fen om half 9 en ook wel later,, dook de redenen) hiervan liggen ton alle tijde ter inzage te Scha gerbrug. Ik hoop, dat de heer Raat de overtui ging zaï hebben dat ik er niet aan denk trach ten te ontkomen (op die momenten, ongeacht voor wélke oorzaak ook ik thuis mocht zijn) als een Wethouder met een boodschap aan de .deur komt. Ik denk er niet aan, iemand te vreezen en ook u, mijnheer Raat, in kwaliteit van Wethouder, ver plicht mij geen enkele reden vrees voor ut© héb ben, daar ik er van overtuigd ben, dat ik mijn plichten doe tem opzichte van het bedrijf. Wanneer de heer Raat nu denkt, dat door zulke onbenullige dingen de gemeentebelangen ge baat zijn, geloof ik toch dat hij het goede spoor heister is. Wel heeft U mij een klad gegeven, doch ik hoop, dat ik de overtuiging mag zijn toegedaan, dat ao gemeentenaren beter weten. mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor de evrleen.de plaatsruimte teek'en ik mij met dé meeste achting JAO. BELLIS. Lijnwerker G.E.B. Zijpe. Burger brug, 14 Augustus. OVERSTROOMINGEN IN KOREA. Uit Tokio, 13 Aug. Tengovolge van zware re gens, dio do laatste dagen zijn gevallen, wordt het westen van Korea geteisterd door overstrooraingen. Meer dan twintig personen zijn naar gemeld wordt, gedood. De spoorwegdiensten zijn gedeeltelijk ger staakt. Negen stalen bruggen zijn ingestort, DE STORMEN IN BOHEMEN. Omtrent dé stormen in Bohemen wordt nog ge meld, dat de storm, behalve in het gebied van Praag, zeer fel gewoed heeft in het, Bohemerwoud, de streek van Leitmeritz, het Isardal en het gebied van Rumburg. Voor zoover bekend zijn er op het oogen blik zes dooden te betreuren, doch gevreesd wordt, dat dit aantal zal stljger Talrijke personen zijn gewond door instortende huizen en voorwerpen, dio door den wind worden weggeslingerd. Bij Pilsen werden twee vrouwen door het water meegesleurd Beiden verdronkert. Te Leitmeritz ver- I dronken twee boeren, toen zij het vee uit de stallen Iwilden halen. Bij Praag werden twee lijken uit do Moldau opgehaald. Te Teichstadt zij Rumburg wer den verscheidene huizen vernield. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING IN BELGIS. Uit Luik, 13 Augustus. Gisteravond heeft in de „Cocieté Beige de 1'Azote" te Ougrée bij Luik een ontploffing plaats gehad. Zware metalen platen wer den tot aan het dak geslingerd Een arbeider werd op slag gedood. Een ingenieur en negen arbeiders wer den zwaar, tien arbeiders licht gewond. De oorzaak der ontploffing is onbekend. EEN SPOORWEGONGELUK BIJ AMIENS. Donderdagmiddag heeft er weer een ernstig spoor wegongeluk op de lijn ParijsBoulogne-sur-Mer plaats gehad. Wegens het drukke vervoer van va- cantiereizigerss was er een extra-sneltrein ingelegd, die den gewonen boottrein een kwartier later uit Parijs volgde. Of de machinist ten onrechte meende, dat hij ongeveer te gelijk met den gewonen trein te Boulogne moest zijn, of dat hij zonder bepaalde instructies vertrokken is, staat nog niet vast, maar in elk geval reed hij even voor Amiens veel te hard, tengevolge waarvan de locomotief in een bocht uit de rails liep en drie wagons meesleurde. Uit de stad kwam spoedig hulp opdagen, waardoor vele gewonden spoedig verbonden en vervoerd kon den worden. Desniettemin ramen de eerste berich ten het aantal dooden reeds op 10, onder wie de hoofdconducteur, en het aantal gewonden op 50, van wie 7 zeer ernstig. De slachtoffers zijn bijna alle Franschen, die naar de badplaatsen vertrokken. De meeste reizigers voor Engeland waren met den vorigen trein vertrokken. Er bevinden zich echter twee Engelsche dames on der de gewonden. DE LANDBOUW IN BELGIë. Aan het verslag van onzen Rijkslandbouwcon- sulent in België ontleenen wij dat in 1920 nog 8 van de totale bebouwde oppervlakte, nl. 100.000 H A., verwoest oorlogsgebied was. In 1924 is dit nog braak liggende verwoeste gedeelte, dank zij een buitenge wone krachtsinspanning, teruggebracht tot 20,000 H.A. Ondanks de toewijding van den Staatslandbouw kundigen Voorlichtingsdienst is men met de selectie van het pootgoed nog zoo ver niet gekomen als in Nederland. Daardoor is de vraag naar buitenlandsch (voornamelijk Nederlandsch) pootgoed groot In de eerste 4 maanden van 1925 zijn bijna 700.000 K.G. pootgoed uit Nederland in België ingevoerd. "De hoenderteelt en de daarmede gepaard gaande uitvoer van eieren heeft een zeer groote vlucht ge nomen. Waren er voor den oorlog ongeveer 12 mil- lloen hoenders, in den oorlog verminderde dit aan tal tot 5 millioen; thans mag men den kippenstapel gerust op 18 millioen ramen. Voerde het land in 1913 ruim 100 millioen eieren in, in 1924 beliep de uitvoer een waarde van 70 millioen frs. Nederland nam 52 millioen stuks af. Engeland 66 millioen stuks. De Belgische Staat steunt financieel de verbete ring van den hoenderstapel. Het optreden van de kippencholera heeft groote consternatie gewekt. De Regeering heeft tegen die ziekte dan ook strenge maatregelen genomen. BS? 3BNTE. D© „Mancheeter Guardian77 gebruikt de stilU zomerdagen tot het ma-ken van een. grappige opmerking over oen „genie77 dat zioh in de vestiaire van oen oor Londensche Clubs bevindt Dagelijks komen 'or ongeveer zeven- 'tot achthonderd hoorei lunchen, dio hun nood aan do vestiaire afgeven. Zi, krijgen goon nummer en hun hoofddeksel word ook niot op een bepaald nummer gehangen. De man. in de vestiaire weet precies „op het gezicht7 wien de hoed toebehoort. Hij bezigt geen truc noch volgt eenig systeem, daar de bezoekers me nigmaal zelf hun hoed ophangen als hij met een ander bezig i9. Onlangs gaf deze hoeden-expert aan een vertrok kond clublid diens hoed terug. Deze lachte on zeido „Nee, mannetje, dat is de verkeerde*7. Waarop het genie antwoordde: „Pardon, Sir./U hebt van daag uw ouden hood op. Het wordt tijd dat u hein afdankt, want het bezit van tweo hoodon is tn lastig77 DE AMERIKAANSCHE TOERISTEN NAAR EU ROPA. t De jaarlijksche stroom van Amerikaamohp toe risten naar Europa is dozen zotner grootor dan ooit. Toch beklagen de directies der groot© hotels in Engeland zich, omdat het welvaartspeil der reizigers blijkt te zijn gedaald. Vroeger kwamen' alleen riiko Amerikanen in grooten getale op zetten: thans komen er scheepsladingen vol mot derde lclas passagiers: onderwijzers, studenten, kan toorbedienden. Van 22 Mei tot on met 17 Juli zijn er 138.296 Amerikanen uit de verschillende havens naar Europa vertrokken, tegen 122.071 het vorig jaar. Maar daar staat tegenover dat- het aanta. eerste klas passagiers van 36.079 tot 31,527 is ge- 3-Wa daald, terwijl het aantal derde klassers yan 38.468 aan tot 54.050 steeg De stoomvaartmaatschappijen hebben met deze wijziging van het gehalte der passagiers rekening gehouden. Nu do nieuwe Amerikaansohe immi- weet gratiewetten het aantal derde klas reizigers zoo „1 aanmerkelijk hebben doen dalen, hebben ao maat ^er] schappijen het meest comfortabele gedeelte van de derde klas bestemd voor toeristen, b.v. voor leer1; lingen van s^iolen, voor al leen reizende vrouwen,-£ 40 enz. De maatschappijen verdienen .niet recht streeksoh pp deze passagiers, maar .zij beschouwen De „U of „H ,0 ze als persoonlijke reclamemakers voor de belang", ji.,.,iTn_ri nij ,r wekkendïieden en genoegens van Europa, en ziïl rekenen er op, dat ze bij hun thuiskomst hun D1 familieleden en vrienden zullen aanmoedigen het den volgend jaar de reis te doen. Zijn dezen gefartu* verj i neerder dan de „hoofd-arbeiders'7 nu eenmaal plegen te zijn. dan bestaat er alle kans dat zè eerste klas zullen reizen en misschien hun auto 16 j met zich meenemen, ik EEN ACTIE TEGEN HET DUO-ZITJE. daa Naar aanleiding van de vele ongevallen, die den )t] laatsten 'tijd in Engeland zijn voorgekomen bii het rijden op motoren mét duozitting, is de bond van Engelsche gemeenteraden een actie begonnen "ac voor een verbod yan het duo-rijden. Het verbod voo is o.a. reeds uitgevaardigd door de gemeente Shot- va;, field. M FABRIEKSBRAND TE KLEEF. Kleef, 13 Aug. Hedenmorgen ontstond in do ®ez Viller Mühlè, ae grootste oüo- en meelfabriek iq E de streek van don Neder-Rijn, een meelstof on tplotf mo fing, Door de oxhaustors en trechters sloegen dé vlammen in do silo's, zoodot in een ommezien alle verdiepingen met o.a. 15.000 centenaar graag l0 in lichte laaie stonden. Do schade is'buitengewoon I groot, maar wordt door verzekering gedokt. Er vpc werd niemand gekwetst. J UIT DE SAKSISCHE TEXTIELINDUSTRIE. Het „Ohemn. Tagcbi.7' meldt: ln do heden hier gehouden ledenvergadering van don bond vaa werkgevers in de Saksische textielindustrie, waar- dy op iwcer dan duizend firma's vertegenwoordigd waren, werd met algemeen© stommen besloten tot uitsluiting van alle arbeiders in West-Saksen, en Thuringen, ingaande op 15 September, aangezien alle onderhandelingen om tot een compromis te geraken met de arbeidersorganisaties jijn mislukt, je7 Er worden 200.000 arbeiders door dit besluit gef troffen. ERNSTIGE TYPHUS-EPIDEMIE. Al sedert geruimen tijd heerscht er in het Pom mersche stadje Anklam een ernstige typhus-epi demie. Er zijn bot dusver reeds 260 personen aango tost, terwijl het aantal gevallon met doodelijken afloop in de laatste dagen tot 26 gestegen is. De oorzaak der epidemie schijnt te zijn, dat 'Anklam nog steeds geen rioleering bezit. 1 De typhus-epidemie, welke sedert eenigen tijjsj te Han a-u heerscht, heeft niet zoo'n kwaadaardig} karakter als die te Anklam. Te Hanau werden tot! dusver 52 gevallen geconstateerd, terwijl het aan. tal sterfgevallen in den afgeloopen nacht tot vijf is gestegen. 106 JAAR. D en 24 Augustus zal de weduwe Gaillard té Brioude in Frankrijk haar honderd en zesden verj aardig vieren. Volgens de Petit jParisicn moet liet oudje een wonder van krasheid zijn. Haar gezondheid is uiitstekend en haar dokter zegt, dat. aar hart klopt alsof het twintig jaar oud is. Van de goede dingen des levens is mevrouw Gail lard nog volstrekt niet afkeerig. Zij doot een goede tafel eer aan en versmaadt een glaasje goeden wijn niet. In dit laatste ziet de Petit Parisaen d© verklaring van het jonge hart der oude vrouw. EEN MOORDDRAMA. Te Frankfort a. d. M. is de 32-jarige echtgenoot© van dfcrn directeui^generaal der Deutsche Handler- gesellschaft Hof ,in haar woning door vijf revol verschoten. gedood. Haar man was sedert eenige dagen naar Rliön vertrokken en zijn vrouw zou hem daarheen den volgenden dag volgen. Van de riader is geen spoor gevonden; weliswaar is het slachtoffer, nadat de politie haar gevonden had, nog eenige oogenblikken bij kennis geweest, doch zij heeft over den moordenaar geen uitsluitsel kunnen geven. Daar er niets .uit de woning gestolen is. denkt de politie aan wraakneming. Mevr. Hof, die gescheiden was yan naar eersten man, den automobielfahrikant Otto, was nog slechts drie maanden voor de tweede maal getrouwd. OPSTAND IN DE GEVANGENIS VAN OREGON. Volgens een draadloos bericht is in de gevangenis van Oregon een opstand uitgebroken. Twee bewaar ders werden neergeschoten en een beruchte uit breker gedood. Drie andere gevangenen wisten to ontsnappen met medeneming van geweren, waar mede zij de poort wacht doodden. EEN LIEFDESROMAN IN SPANJE. Dezer dagen hield voor het Grand Sardincro Hotel :in Santander, de mondain© Spaansohe .bad plaats een fraaie auto stil, welke door oen rijken jongen sportsman uit Porto Rioo werd bestuurd," Onmiddellijk daarop snelde een jong meisje do hal uit, sprong in de auto on reed weg. Zij wii^i echter haar gouvernante niet vlug genoeg af, die het hotel uitstormde, luid roepend: Help, help, wordt ontvoerd Een politieagent snelde toe, reeod 111 een tax' de auto achterna, die juist voor een kerk .stop*',- Hefc paartje werd naar het politebureau pi opgeno men, waar bleek dat het zich in allerijl wilde laten trouwen. De ouders van het meisje verklaarden togen nor- huwelijk gekant te zijn; zij stuurden hun doentor naar haar kamer, terwijl do jonge man zoolang in arrest bleef. Edoch,, de beide gelieven zullen elkaar toen spoedig krijgen, daar een dergelijke gobeurto.11-4. ook al is het meisje nog zoo kort van haar ouden» weg geweest, toch een blaam op haar reputatie zou werpen. he ar ge df 1 vc Pi

Schager Courant | 1925 | | pagina 10