Hoofdpijn Mijnhardt Blnrsm)ta**~lsch NSewws,, Oost - West Erdal Burgerlijke Stand. Gemengd' Nieuws* Een interessante reis. geschiedenis heeft gewild, dat de strategisch-politieke aspecten van Bruce in de practijk juist zijn gebleken. Zulks echter, toen Engeland, met Fraankrijk veree- nigd, het kanaal van Suez en zijn verbinding mot Indiö had te verdedigen tegen Turkije, dat met Duit- sclie hulp en onder Duitsche leiding op het kanaal afkwam I Lord Clarendon liet zoowel te Constantinopel als te Parijs tegen het plan van De Lesseps actie voeren. De Engelsche gezant bij het Turksche hof, Lord Straf ford, was nauw bevriend met den grootvizier Resjid Pasja. Deze beloofde hem zijn medewerking om te verkrijgen, dat de door den Egyptischen Staat, voorge nomen spoorweg Caïro-Suez spoedig zou worden af gebouwd. Toen het er echter op aankwam om het Turksche kabinet ertoe te bewegen de goedkeuring aan de door De Lesseps gevraagde concessie te weige ren, aarzelde men; men wilde zich de vriendschap van Frankrijk niet laten ontgaan en vermeende niet ten onrechte, dat Napoleon III groote belangstelling voor de plannen van De Lesseps koesterde. Zoo móest Resjid Pasja aan Lord Strafford mededeelen, dat het Turksche kabinet alleen dan kon weigeren, wanneer Engeland officieel! zou protesteeren, wat men juist te Londen niot wilde 1 Toon moest men zich verge noegen met een der leden van het kabinet, een zwa ger van den Egyptischen onderkoning, aan dezen te doen schrijven teneinde hem te verzoeken zijn samen werking met De Lesseps op te geven. De brief van Constantinopel aan Caïro was door Lord Stratford gedicteerd; het antwoord van Caïro was door De Lesseps gezien en accoord bevonden! •Niet minder krachtig weerde zich Lord Cowley te Parijs. Hiji verkreeg van den Franschen minister de verzekering, dat men van weerszijden neutraliteit in acht zou nemen; men zou zich onthouden van stap pen hetzij in Egypte, hetzij in Turkije om de plan nen van De Lesseps te bevorderen of tegen te werken. Intusschen verhinderde dit den Franschen Gezant te Constantinopel, den later 'zoo bekend geworden Be- nedefti, niet om De .Lesseps bij het bezoek, dat deze daar bracht, zooveel mogelijk introducties te verschaf fen, die niet zonder uitwerking bleven. Te Londen ging men er tenslotte toe over om aan Lord Cowley een nota. toe te zenden ter overhandiging aan de Fransche Regeering, waarin op Napoleon III een per soonlijk beroep werd gedaan om zijn steun aan de plannen van De Lesseps te onthouden. Het plan zelf werd onuitvoerbaar geoordeeld; de vrees werd uit gesproken dat tengevolge van dit plan de spoorweg Caïro—Suez, waaraan Engeland groote behoefte had, zou worden vertraagd; politieke bedoelingen, welke niet in Frankrijk's voordeel zouden zijn, werden „ont dekt". Allen uitleggingen van De Lesseps, allen ver zekeringen van graaf Walewski, toen Minister van Buitenlandsche Zaken ten spijt, bleef het Britsche ka binet onverstoorbaar tegen het plan gestemd. Er kwam eenige spanning, en De Persingny, Fransch ge zant te Londen, oordeelde het raadzaam Napoleon III daarover te gaan spreken. Hij verkreeg dat do Keizer, teneinde de verhouding met Engeland niet te embrouilleeren, van zijn persoonlijke voorkeur af stand deed onder voorwaarde, dat dit zoodanig zou worden uitgewerkt, dat men het te Constantinopel niet als een zwichten van Frankrijk voor Engeland zou kunnen beschouwen. Maar reeds enkele dagen na dat deze mededeeling door De Pei^igny aan Lord Clarendon was gedaan, moest hiji er op terugkomen en den Engelschen minister nadrukkelijk vragen om de betreffende, gedeelten uit zijn instructies aan Lord Cowley te schrappen. Napoleon m, nogal veranderlijk ten aanzien van het Suezkanaal, had dit door zijd ver anderde houding noodzakelijk gemaakt! Men weet hoe het verde geloopen is. Napoleon O gaf zijn neutraliteit op; kwam te Constantinopel zelfs krachtig ten behoeve van De Lessep's plannen tus- sohenbeide. De Egyptische onderkoning liet graven, ondanks dat men te Constantinopel officieel nog van niets wist! En Engeland maakte later van den nood der Egyptische schatkist gebruik om zich hte Egyptische aandeel in het financieel belang van het Suezkanaal, hetwelk natuurlijk overwegend was, toe te eigenen! En dat alles om een kanaal, ongetwijfeld economisch en commercieel van de grootste beteekenis maar toch slechts de herhaling van een waterweg, die in de oudheid in verschillenden vorm heeft be staan, de Roode Zee en de Nijl heeft verbonden, en honderden jaren achtereen druk door schepen werd bevaren. Zal het nageslacht dit misschien ook eens zeggen van het kanaal, dat wij wellicht meer nog aan de energie dan aan het genie van De Lesseps danken?- woerden op wrat-riekte. Van dit onderzoek kunnen woerden vrijgesteld die zendingen, welke voorzien zijn van een certificaat, afgegeven door een ambte lijk erkenden deskundige in bét land van herkomst, waaruit blijkt: a. dat de zending door dien deskundige ls on derzocht en vrij bevonden van wratziekte; b. dat de aardappelen afkomstig zijn van een terrein, waarop geen wratziekte voorkomt en dat binnen een omtrek van 500 Meter van .dat terrein geen wratziekte is vastgesteld geworden. Hier te lande zijn die ambtelijk erkende des kundigen de daartoe aangewezen ambtenaren van den Plantenriektenkundigen Dienst. Verklaringen van Burgemeesters, Kamers -tfhn Koophandel enz., zijn derhalve niet meer voldoende. Exporteurs, die een certifaat van den Planten ziektenkundigen Dienst wensohen, dienen or re kening mede te houden, dat de controleurs van dien Dienst bij de inlading tegenwoordig moeten zijn, teneinde hot door de Duitscjhe Regeoring ver langde onderzoek op do afwezigheid van wrat- ziekte te kunnen doen, alsmede om te kunnen nagaan van welk terrein de aardappelen afkomstig zijn. De exporteurs moeten dus hij hun aanvrage om. een certificaat in hun eigen belang tijdig aan dien Dienst bekend maken, waar, d.w.z. san welke stations aardappels voor Duitsohland zul len worden geladen en wanneer, opdat deze Dienst tijdig voor het zenden van een controleur kan bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijn tabletten Buisje 60 ct. riositeit meenemen naar Amerika en plaatsen op zijn landgoed te Rhinebeck aan de Hudson. WIERIN GER WAARD. Het bestuur der Sportclub heeft, behoudens goed keuring der algemeene vergadering den datum 'der te houdem. harddraverij vastgesteld op Zondag' 4 October a.s Wegens andere harddraverijen in den omtrek kon het niet eerder worden gesteld. ZIJPE. Woensdagavond kwam, op initiatief van het daar voor opgerichte Proviiiciaal Comité, te Opgaven worden ingewacht bij den Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, die ook verdere inlichtingen over de inspecties verstrekt en aanwijst, tot welken ambte naar men zioh verder kan wenden. NOG EEN SLACHTOFFER. Te Staphorst is vrouw H. T. door een windhoos op genomen en tengevolge van den val overleden. BRUTALE AANRANDING. Zondagmiddag is een 17-jarig meisje onder St. Ni- colaasga aangerand. Het meisje is daarbij ernstig mishandeld, doch kon, ook omdat een ander fietsrij der kwam aanrijden, zich van den aanrander ont doen, die zich per rijwiel uit de voeten maakte. Dins dagmiddag is als verdacht van deze aanranding te Oosterzee aangehouden D. V., die voor den burgemees ter een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is gevankelijk naar Leeuwarden vervoerd en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. OUD-WEST-FRIESLAND, Het Historisch Genootschap „Oud-West-Friesland" zal zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden op 26 Augustus te Hoorn. Prof. Kernkamp uit Utrecht zal een lezing houden over ..West-Friesche Zeevaar ders". Verder is er een voordracht van eenige be kroonde liedjes, door mevrouw Wegener Sleeswijk, geb. van Balen Blanken, en den heer H. de Jong van Hoogkarspel, terwijl ook Oud-Hollandsche en andere liederen door solisten ten gehoore zullen worden ge bracht. Het Genootschap zal ten Stadhuize door burge meester en wethouders van Htoorn worden ontvangen. \s Avonds gemeenschappelijke maaltijd. DE BLARICUMSCHE MOLEN NAAR AMERIKA. Een New' Yorksch advocaat, bewonderaar van de Hollandsche molens, is in onderhandeling om de Bla- ricumsche molen aan te koopen. Hij wil deze als ku- UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR DUITSOH LAND. Bij beocMkking" van don Duifcschen Minister van Landbouw, van. 4 Juni jl!., is bepaald, dat met ingang van 1 Juli jl. aardappelen bij invoer loj het Duitsche Rijk aan het station van invoer op koeten van belanghebbenden onderzocht moeten zijn je te rien: en iedere vriend van je is, zooals je weet, hartelijk welkom,'' maar toch voeldie Hainmertan een zonderlingen afkeer om1 dezen1 man onder zijn ooms dak te brengen. Hij ken1 er^ geen reden voor geven; het was een vaag idéé, dat het niet goed was iemand naar Wrottsley te brengen, van wiens verleden hij vrij" wel niets wist. Hij had geen reden om te vermoeden dat de graaf anders was dan waarvoor hij zich uit gaf: Patrooeni was heel' vriendelijk voor hem ge weest en h" ken: maar te Óambuig niet gedaan had en gelijk wi ire hebben gezegd, hij begreep niet goed hoe hij toe gekomen was. „Nu. graaf, nu wij de stof van de reis hebben afgeschud." zei Tred, toen hij zijn zitkamer bin nenkwam, „is het eerstvolgend nummer van het ,a de rauwe zeelucht uit onze keel 'weg i en ons schadeloos te stellen voor de onthouding, die men gewoonlijk bij het overste ken van het Kanaal1 in acht moet nemen. Zij koken behoorlijk in de Harlequin en hun cham- ne Ispnovertreffelijk, maar het is een yroolijk jpje en wel eens geneigd luidruchtig te zijn; in de Blenheim is de keuken nog beter en de wijn goed en het is er rustig, bijna gedrukt. Welke van de twee zal "het zijn?" ,Je klimftat drukt iemand al genoeg. Laat het de Harlequin zijn met licht, leven en champagne^' antwoordde de graaf. HOOFDSTUK TT Wrottsley. Het ontbijtuur te Wrottsley was ,goed tien uur voor het meerendeel der aanwezigenzij, die van plan waren te gaan jagen., moesten natuurlijk bij fcijds op zijn en waren reeds verdwenen voor de dames zioh in de eetkamer verzamelden. Een groot, laag huis van een verdieping, de breede voordeur gaf 'toegang tot een dubbele hal de voorste en kleinste was versierd met hertekoppen, voesestaar- ten, opgezette vogels, enz., alle zegeteekenen van Sir Jasper illt vroegere dagen, terwijl men er tevens overal verspreid overjassen zag, hoéden, petterf en wandelstokken, het gewone gezicht bij het bin nentreden van alle landelijke huizén. De daarop volgende hal was zeer ruim; een galerij met een donker eikenhouten betimmering liep geheel in de rondte. Het park, ofschoon niet bijzonder uitgestrekt, was juist de plaats om Sin den zomer bij heerlijk weer te luieren. Op het terras staat in ernstig ge- een gemeentelijk Comité tot stand, dat zich ten d< stelt .gelden te verzamelen voor het huldeblijk, dat door het Nederlandsohe volk zal worden aan geboden aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar zilveren huwelijksfeest. Genoemd oomité zal daarvoor in de vijf verschillende dorpen lijsten aanbieden aan de burgerij, om daarop haar gift voor dit doel te plaatsen. Ditzelfde Comité meende van deze gelegenheid gebruik te kunnen maken om de burgerij even eens en dadelijk in de gelegenheid te stellen steun te verleenen aan de bewoners van het door den laats ten storm zoo zwaar getroffen gedeelte van Nederland. Steun is hier spoedig en riümsohoots noodzakelijk, langstelling. ANNA PAULOWNA Tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk zal a.s. Zondag alhier een extra-collecte voor Je slachtoffers van de „Ramp Borculo" worden gehou den. N OORD S CHAR W OUDE. De vereeniging Tuinbouwbelang heeft besloten bij genoegzame deelname een cursus te houden in be mestingsleer. Verder werd besloten zoo mogelijk kalizout, brand stof en glas voor broeiramen coöperatief aan te koo pen. In .de volgende vergadering zal de aanschaffing van de spitmachine besproken wórden. m GEMEENTE ZIJPE. tchreven van 8 tot en met 11 Augustus. Geboren: Klaas en Jaoob, zoons van Jaoob Nieuw- land en Néeltje Zander Alida, dochter van An- tonius Mors en Maria Bierman. Overleden: Martinus Johaiin.es Josephus van der Linden, oud 36 jaar, echtgenoot van Anna Sneekee. GEMEENTE WIERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Juli 1925. Geboren: Elbert, zoon van S. Bakker en A. Wit. Grietje, dochter van S. Omis en A. Bakker. Geertrui- da Elisabeth, dochter van Jn. Koster en C Vroone. Ondertrouwd: P. Laros en H. Meijer. A. Veltman en M. Asjes. L. M. Greve en M. Poel. Getrouwd: Jb. Huijbers en T. Bakker. Jb. Wigbout en M. Wiegman. Jn. Metselaar en A. Wiegman. A Veltman en M. Asjes. Overleden: Pietertje Mostert, oud 65 jaren, echtgen. van C. Mulder. Dirk Lont, oud 80 jaren, wedn. van M. Kuijt. Albert Wiegman, oud 55 jaren, echtgen. van J. de Vries. Levenloos aangegeven een kind van Jn. Bakker en G. Hegeman. -geen betere op aarde. zijn grijzend haar en lichtelijk gerimpeld voor hoofd, zijn jeugdig uiterlijk nog niet verloren heeft; hij lloopt tegen de zestig ^naar is nog kaarsrecht. Gekleed in oen eenvoudig jachtcoetuum staat hij dezen Novembermorgen met Chatterson, den jacht opziener, te praten over de vernieling van zijn fazanten met een ernst, overeenkomstig net gewicht van het onderwerp. „Wij behooren zes geweren te hebben» De kapi tein komt over en brengt een vreelmden heetf mede, dat is twee, ikzelf drie, mijnheer Glan- field is vier en mijnheer Wheldrake, dien ik wei denk dat terug zal zijn, viif en de zesde wien zal ik nu als zesde nemen P" „Neem mij niet kwalijk, Sir Jasper, het zou geen kwaad kunnen, indien u er een zevende bij namop die vreemdelingen kan men niet aan, zij raken mets behalve hetgeen zij niet raken moerend „Kom. Chatterson, wij hebben hier nog nooit een van?" weet een I hebben mij vertéld, dat die vreemdelingen verbazend on handig zijn met vuurwapenen, zooalö men wel kan verwachten, want in hun eigen land gebruiken zij, geloof 'ik, meestal pijl en boog. Jerfries, de jachtopziener van mijnheer Costello, vertelde mij, dat zij twee jaar geleden een vreemdeling over sprek met zijn jachtopziener een flinke, man van den ouden stempel Sir Jasper, een lange, slanke, goed gebouwde figuur met gebogen j aan zijn dochter, neus en heldere, grijze oogen* die niettegenstaande hadden, wiens jachtbuit bestand uit een vos, een jongen, een halve fazant en 'eenige stukken vhn ©en konijn.'' „Jeffries heeft je maar wat op de mouw ge speld. Maar hoe ook, je kent mijn stelregel, ik geef mijn gasten van alles het beste, meer kan ik niet doen. Ik moet achter een zesde geweer hébben en kan maar niet bedenken wien te vragen/ /Wat zegt u van Paraon Piloher? Die kan schieten, Sir Jasper/' riep Chatterson met al1 zijn geestdriftige waardeering voor een goed schutter. „Zet hem naast dien vreemden^ heer en hij zal de meesten ven dien vogels al In .zijn tasch> heb ben, voor de vreemdeling er aan denkt te schieten. Hij is misschien een beetje, een heel klein beetje jaloersch, maar een goed schutter is hij." Dit was Chatterson'® lof over den eerwaarden Bob Piltóher, zooals" hij gewoonlijk oneerbiedig genoemd werd. Maar een uitstekend sportsman en zeer vrijgevig op het punt van -fooien, waardoor hij voornamelijk bij Chatterson en zijns gelijken in booge eere stond. „Ja, ik geloof dat hij nog, zoo kwaad niet is, Ghatterson, ik zal nog eens zien. Denk er intue- sohen om, dat wij overmorgen de boschjes aan dén kant van het water zullen afjagen.'" En hiermede draaide Sir Jasper zich om en ging naar bin!- nen om de komst van zijn neef meae te deeL&of Wordt vervolgd. EEN VADERMOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Voor de Berlijnsche rechtbank is dezer dagen bet proces behandeld tegen den praktiseerenden arts Diebei uit Friedenau, die, zooals wij indercijd gemeld bebben, in April zijn vader heeft doodgeschoten. Aanleiding tot de daad waren ongelukkige gezins verhoudingen, als gevolg van het ondragelijk optre den van den vader. Beklaagde gaf een uitvoerige be schrijving van die verhouding, waaruit blijkt, dat het geheele gezin jarenlang gebuku is gegaan onder de tirannie van den vader. Bij de geringste aanleiding raasde en tierde de man als een bezetene. Daarbij kwam, dat men groote moeite had om rond te komen, zoodat de verhouding er niet op verbeterde, toen papa niettemin nog een groote jacht in Pommeren huurde. Intusschen had'zich de praktijk van den jeugdigen dokter, die hij in de ouderlijke woning was peg^n- nen, zoo zeer uitgebreid, dat hij een eigen woning kon 'betrekken en over trouwen ging denken, hetgeen de woede van den vader opwekte. De verhouding tus- schen zijn moeder en zijn vrouw was uitstekend, maar zijn vader haatte zijn echtgenoote. Aan het sterfbed van zijn moeder had hij, terwijl hij een geweer greep, geroepen: „Ik zweer je, dat ik je spoedig zal volgen, maar eerst moeten die twee er aan". Op don ongeluksdag: van 21 April was de vader, die den vongen dag van de jacht was terugge keerd, in groote woede thuisgekomen. Hij zocht twist en toen de dokter hem tegen had gesprot ten, had hij dezen allerlei voorwerpen naar het hoofd gegooid. Tenslotte had. hij naar hem gealar gevlucht. Op gen, waarop de zoon in een hoek dat oogenblik was zijn vrouw was gevlucht. fcfnnengekonu toegesprongen dokter geschc omen, om coxr. te Brussel, dat het eerste Belgische voorstel tot schulddelging daar onaannemelijk is bevonddh, doet hier het gerucht loopen (al ontkent men het natuur lijk van officieele zijde), dat de Ver. Staten de hand willen leggen op bezittingen van den Belgischen staat, waarbij men dan in het bijzonder aan de Kongo denkt. waarop de vader op haar was haar neer te slaan. Toen had de De rechtbank heeft hem vrijgesproken. DE ONLUSTEN IN CHINA Tlentsin, 13 Augustus. Kort nadat de politie macht, die de katoenfabrieken had bewaakt, was teruggetrokken, deed een menigte van naar schat ting 10.000 menschen, een aanval op de fabrieken en sloeg de machinerieën kort en tlein. Hierop* werd een sterke macht politie en troepen doos de autoriteiten naar de plaats van de wanordelijk heden gestuurd. De toestand werd zoo kritiek, dat op de stakers moest worden geschoten. Er zijn naar men meent in totaal acht dooden en 60 gewonden." Bij de politie zijn er geen dooden, wel' ettelijke zwaar gekwetsten door steenworpen. Er zijn 376 oproermakers in hechtenis genomen. In één fabriek reeds was een schade, van naar genomen. VUL Wie de Riviera bezoekt, verlaat dezen aardscheu hemel niet zonder ook de aardsche hel te hebben gezien en hij neemt in ieder geval eenige uren van zijn beschikbaren tijd voor een verblijf in Mcaite-Garlo. Daar in .Monte Carlo is He hel, maar zo is mooi, aanlokkelijk en verleidelijk. Maar vóór ik u in deze schitterende hel inleid, eerst iets over haar ligging. Monte Carlo is een dor drie plaatsen, welke met elkaar het Vorstendom Monaco vormon, een der miniatuurrijkjes, welke nog door do groote broeders worden gedeeld. Het heele vorstendom ia anderhalve vierkante .kilometer groot en bestaat uit de steden Monaco, La üondamino on Monto- Carlo. Er is een gewapende macht van 125 man, welke verdeeld is m oen eerewacht, oen compagnie Infanterie, en 50 agenten. Vroeger is dit vorsten dommetje iets grooter geweest. Toen bekoorden daartoe ook de gemeenten Montone en Roeoabruna, wélke in 1861 aan Frankrijk werden afgestaan tegen oen vergoeding van 4 millioen francs. Sedert eeuwen regeert er de familie Griinalditegenwoor dig vorst Albert, bekend om rijn belangstelling voor het wetenschappelijk onderzoek der diep-zee, waar van ik u straks nog 't een en ander zal vertellen. De stad Monaco Egt op een rots, welke uitsteekt in de zee en ongeveer 60 Meter hoog is, met een praohtigen plantengroei. La Condamine is als de voorstad van Monaco te beschouwen en 'ligt veel lager. Monte Carlo ligt^ verderop aan de kust, eveneens op een in zee indringende landpunt. Daar moest ik heen. Naar Monte Carlo. .Is deze naam met omweven van vele verhalen? Tijgen daarheen niet de mensehen uit alle oorden der wereld, getrokken met een onweerstaanbaren drang- als door een reuzenmagneefc? Hebben we niet allen gehoord van vermogens, welke daar zijn ver sbeeld aan den geheimzinnigen speeltafel. Is er met een Eed van „the man wno broke thp bank of Monte Carlo"? (De man, die de bank van Monte Carlo deed springen). Zijn daarheen niet getrokken de ge ruïneerden met de tot krankzinnigheid Op gevoerde begeerte om terug te winnen in enkele wanhoopszetten wat zij' In 't leven verloren? Tal van drama's, droeve tragedies' spelén hier af en het kerkhof der zelfmoordenaars spreekt ons van velör smartelijk einde. O, hier is de nel; hier brandt de heete passie naar geld; hier is het zwijgen der nobele gevoelens; hier is de glans der oogen ge worden tot fel stekend licht; hier schijnen do handen geworden tot klauwen, alleen gemaakt om te grissen ente graaien en te grijpen naar goud. n was rïe nabijheid van dit oord. Al ware t alleen uit een lust om den mensch ook daar te zien, te bestudeeren, dan nog zou ik niet hebben kunnen nalaten Monte Carlo te bezoeken. Maar ik was bovendien nieuwsgierig om alles to aanschou wen en mijzelf aan een proef te onderwerpen^ Zou ï'k weerstand kunnen bieden aan dc verlei- j o tm.' li van door En zoo trekken wij met ons drie&n (de lezers bemerken, dat ik nog steeds met Jopie en Ko ben) yam Nioe naar Monte Oarlo. De weg daarheen is betooverend mooi en we léggen hemaf in m. Vlak bij behagelijk zittende auto. pen we uit. Daar staat raming twee en een half millioen' gulden. DE OORLOGSSCHULDEN. Er zijn weer onderhandelingen gaande om tot te rugbetaling der oorlogsschulden te komen. Zooals be kend is, staat Amerika er op, om de millioenen die Engeland, Frankrijk en België enz. van Amerika ge leend hebben om den oorlog te kunnen voeren, terug te ontvangen en even bekend is, dat de schuldige rij ken er weinig zin in hebben en zich zoo arm houden als een kerkrat. Engeland is bezig om Amerika af te betalen, maar eischt nu op zijn beurt ook betaling van België en Frankrijk. Zoo is dat een kringloopje. Thans dan zijn de onderhandelingen gaande tus- schen Engeland en Frankrijk, en andere besprekin gen tusschen Amerika en België. Dé onderhandelingen tusschen Amerika en België gaan niet van een leien dakje. Dat bewijst het volgen de telegram. Washington, 12 Augustus. Het Amerikaansche te genvoorstel inzake de regeling der Belgische oorlogs schuld is door de Belgische commissie verworpen. Men meent, dat het verschil van meening tusschen de beide commissies zeer aanzienlijk is. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen een moratorium van korten duur. Het voornaamste meeningsverschil betreft Bel gië's vermogen om te betalen. Merkwaardig is in onderling verband beschouwd het volgende bericht: Het bericht uit Washington, seint de „NJR. Ct.1 het Casino stap- 't voor ons. Een pcrach.tr gebouw. Twee etages hoog met twee koepelvormige torens aan het front, rijst 't statig voor ons op in deze bijna Oostersohe omgeving. Een breede mar meren trap voert naar den ingang, een reusachtige vestibule met drie deuren, welke op dezen trap uit komen. We betreden den trap en gaan ''t gebouw binnen. Ik voel iets, van wat ik als kind ook soms gevoelde, wanneer ik voor 't eerst met iets ge heel nieuws zou kennis maken, waarvan ik wel veel gehoord had, maar wat ik 'nog nooit had aan schouwd. 't Deed me denken aan mijn eerste bezoek in een theater. Wat zal 't wezen in deze vreemde wereld Als wij ons een toegangsbewijs tot de speelzaal, waarvoor de pas moet worden vertoond, hebben versohaft, gaan wij .naar de reusachtige zaal, waar de groene tafels staan. Het is er stil en toch zijn alle plaatsen rond de tafelb bezet. Vier lange tafels zijn er; over iedere tafel is een groot, groen kleed gespreid, waarop in 't midden de roulette staat. Aan weerszijden van deze roulette is dus een gelijk© helft van 't kleed, waarop groote vak ken door lijnen zijn aangegeven. In de eerste twee vakken lezen we „passé'- en „manque", in de twee volgende ,pair' en Jmpairi, in de aerde .noir' en „rougej'. Voorts zien we in 't midden een lang werpig vierkant verdeeld in 36 vakjes (waarin/ telkens een cijfer, loopend van 1 tot 36, dan is er nog een tweetal vakjes waarin 0 en 00 staan. Aan de uiterste einden drie vakjes, waarin staat 12 p. 12 m, 12 d. (d.w.z. de eerste 12 (112) de middelste 12 (1324) en de laatste 12 (2536). Ik zeide reeds dat in 't midden de roulette staat. Dit voorwerp bestaat uit een om zijn middelpunt draaiende schijf, waarom, heen een oploopen.de irand. Op die sdhijf zijn stervormig 38 gleuven aangebracht, welke dus uit het middelpunt naai den omtrek loopen. Deze ziin om beurten rood of zwart (rouge of noir) gekleurd en genummerd van 1 tot 36, terwijl de beide overblijvende gleuven genummerd ziin met 0 eoi 00 (zéro en doublé zéro is nul en dubbele nul). Het spel graat pp de vol gende wijze. De bankier brengt de draaiende schijf in beweging en werpt dan een kogeltje in de op staande rand. zóó, dat 't zich beweegt tegen de draaiende schijf in. oogenblik terecht in geschiedt, roept de bankier kleur en cijfers af; daarmede is het spel uit, om terstond opnieuw te beginnen. Om de tafel heen ritten en "Staan de spelers en speelsters: deze zetten hiyi geld >op een der vakken en zoodra rij dit hebben gedaan, klinkt uit den mond van dep bankier „rien ne va plus"dan mag er niet meer worden opgezet en wordt de roulette gedraaid. Onmiddellijk na dat de bankier kleur en cijfer heeft afgeroepen-' halen de croupiers met een soort van harkje al het geld van hen, die hebben verloren, naar zich toe, en schuiven het geld naar de winnaars. In de veronderstelling, dat het den lezers van de Scha- ger Courant interesseert, hoe er gewonnen of ver loren wordt, en welke de winstkansen volgende. Men kan spelen op cijfers en oj> een cijfer zet. dat uitkomt, krijgt men 36 keer zijn inzet betaald. Daar de kans om te winnen dan echter heel klein is, gebeurt dit gewoonlijk nooit en speelt men meestal op eenige cijfers tegelijk, (nl op twee, drie, vier of zes cijfers als groep)* Wint men, dat wil zeggen, valt het kogeltje op een der cijfers van de groep, dan krijgt men acht tien, twaalf, negen of zesmaai zijn inzet. Speelt men op 0 of 00, dan krijgt men, bij winst, even eens 36 maa* 't opgezette bedrag. Indien gespeeld wordt op een der drie fcwaalvenj dan wordt in geval van winnen natuurlijk de inzet uitbetaald. Bij alle andere manieren van spelen is men ót zijn inzet kwijt of men krijgt het ingezette geld verdubbeld terug. De beteekenis van de genoem de vakken is: rogge is: rood, noir is: zwart, ptaifl is: even, impaiur is: oneven. Passé'" 'beduidt bo ven de 18 en „manque'" onder dé 18. Wanneer het kogeltje op 0 of 00 komt te liggen, dan haalt de bankier alle inzetten naar rioh toe, toet uitzondering van wat op rood, oneven enl ,t 't zich beweegt tegen Dit kogeltje komt na een der gleuven. Zoodra .dit kleur n, het men

Schager Courant | 1925 | | pagina 6