DERDE BLAD. Binunenlanrisch Nieuws, Zaterdag 15 Augustus 1925. 08ste Jaargang. l\o. 7690. VERGIFTIGING? Naar dc „Stond." verneemt, hebben zich op do reiling to Westerlee Woensdagmorgen bij niet min per dan 15 personen, die aldaar werkzaam zijn, na pet gebruik van consumptie in de cantine ernstige £ergi ftdgi fl g-svorsohij nselen voorgedaan,, die "dij llen gejiaard gingen met brakingen en bij som- feiigen .met ernstige ongesteldheid. Onderzocht wordt of de, vergiftigingsversehijnse- en in de melk dan wei in de koffie zich bovonden. Een geneesheer, die zijn zoon eveneens ernstig- I mg-esteld 'thuiskreeg, deeld mede, dat hij 'in het i n-aaksel zwaar vergift had gevonden. Een der patiënten was er des avonds zeer ernstig uui toe. DAT MOET JE OVERKOMEN. Toen to Oostkapelle een timmerman aanmer king maakte over het optreden van een chauffeur an een touringcar uit Vlissingen, die onvoorzichtig* •eed en daardoor een wagen en een rijtuig besoha- Ligde, greep de ohauffeur een emmer teer, dien dé immerman l>ij zieli had en wierp hom over den nan heen. DOOR DEN STROOM GEDOOD. To Umuidon isoon tweejarig meisje gedood tl oor aanraki ng van een eleotrischen kabel, welke Schijnbaar niet goed .geïsoleerd was. Een waarschuwing voor ouders, om in de wonin gen de uiterste zorgvuldigheid te betrachten met electnciteit en de toestellen daarbij in gebruik. DE ZUID^AFRIKANERS IN NOORD-HOLLAND. Woensdag 12 Augustus jl. werd door de Zuid- j jAfrikaansche landbouwers een bezoek gebracht aan KoordhoUand. De leiding van de excursie was op gedragen aan den heer Ir. S. Smeding, Rijkslana- Jonsuient voor Noordholland, te Sohagen, terwijl' j ils vertegenwoordigers der Holl. Mij. van Land- >ouw do tocht werd meegemaakt door de hoeren D. de Boer Dzn. te Stompetoren, D. J. Govers te Alkmaar en P. Stapel Czn. te Hoogkarspel. 's Morgens werd begonnen met een kijkje te i lemen op do Oentr. Aalsmeersche Bloemenveiling, I tv aar door het Bestuur aan do beide aanwezige I James een bouquet rozen werd aangeboden. Bij Jen heer Knoop to Nieuw-Vennep worden paarden j voorgeleid, waarop oen bezoek volgde aan het be- rl rijf van den heer N. Geertsema. Te Halfweg werd :-t gezelschap aan de Iitnjch welkom geheeton door den heer D. de Boer Dzn.. voorzitter der Holl., IMxj. van Landbouw, waarna door den heer Smeding naar aanleiding van gedane vragen een korte uit eenzetting werd gegeven, en de vorming van het Hollandsche polderlandschap. Do heer Kleijnhans raf namens de exoursionisten zijn bewondering se kennen over wat de Hollandsche landbouw pres teerde en verzekerde, dat niet nagelaten jza.1 worden in liet eigen laud# aan de verkregen indrukken de noodige bekendheid te geven. Na een rondrit door ae LTooMers werd neg een,1 bezoek gebracht aan het bedrijf van den heer A. Biesheuvel Jr., Houtrakpoldei-, waarna de tê- rugtooht naar Amsterdam werd aanvaard, vanwaar het gezelschap naar Friesland afreisde. JULIANADORP. Voor akte Engelsch is geslaagd de heer L. A. G. Smelik alhier. ANNA PAULO'WNA. De Postduivenvcreedging „Altijd Verderi' hield een wedvlucht vanaf Eindhoven, met den volgenden prijzen-uitslag: 1, 2, 3, 7 en 8 de heer Th. Rooms, 4. 11, en 13 de heer Jb. v. d. Honaard, 5 en 6 Gebr. Raai j makers, 9 Gebr. van den Berg, 10 Gebr. Tej- Burg,# en 14 Gebr Harthoom.. Do volgende w'edvlucht vanuit Vaals. ST. MAARTEN. Donderdag kwam een auto van „De Zeeuw" bij den Westfrieschen zeedijk alhier oprijden, welke te vlug den draai nam, met het gevolg, dat de auto, waar wat huisraad op en in geborgen was, bij den dijk neer kantelde. De bestuurder, die een dochtertje van 14 jaar bij zich had, kwam er met den schrik af, terwijl het huisraad met auto juist op den slootkant af bleef liggen Vrijdagmorgen heeft men een en an- dec weer naar boven gebracht en naar huis gesleept met een auto van Blaauboer en Kossen. ZIJPE. In de afgeloopen week is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in doze gemeente wederom me1 7 vermeerderd. Vanaf April jl.1. zijn in deze gemeente jniet minder dan 275 gevallen geconstateerd. VAN EWIJCKSLUIS. Was er de laatste week met de demping der poe len flinke vordering waar te nemen, voorloopig zal dit werk nu weer enkele weken stil staan. De hier voor gebezigde specie moet namelijk komen van drie verschillende plaatsen, en wel uit den Van Ewijcks- vaartweg, uit het Verbindingskanaal, waar nog enkele onuitgegraven gedeelten in waren achtergeble ven, en van den Balgdijk, voor de kom der nieuwe uitwateringssluis. De grond van den Van Ewijcks- vaartweg en den Balgdijk, wordt echter gedeeltelijk ook gebruikt als bekleeding van den onlangs geleg den verbindingsdam naar den afsluitdijk. Om nu ze kerheid te hebben, dat in ieder geval voor dit laatste werk voldoende materiaal aanwezig zal zijn, zal djt werk nu eerst worden afgemaakt, waarna weer met de verdere demping der plassen zal worden voortge gaan. Dè zandzuiger, die het dempingswerk verrichtte, zal nu tijdelijk weer naar andere bestemming vertrek ken. DIRKSHORN. Donderdag j.1. blonken op verscheidene plaatsen in ons dorpje de mooie kleuren van onze vlag tusschen het groen der bladeren, hetwèlk als steeds, een feestelijk aanzien verschafte. Er was dan' ook feest en wel op bet Raadhuis* alwaar de heer J. Dam, secretaris-ontvanger der ge beente Harenkarspel, zijn 25-jarig jubileum her dacht. Dat het den jubilaris dien dag niet aan belang stelling zou ontbreken, was te denken, bekend als hij staat als zeer ijverig en plichtsgetrouw ambtenaar. Dat hij met zijn familie aardig in de bloemetjes word gezet, spreekt ook van zelf. In een gezellige bijeenkomst in de Raadzaal werd do Jubilaris door verschillende personen gecompli menteerd, in de eerste plaats door den Burgemees ter, die hem in zeer waardeerende woorden hulde bracht voor zijn groote werkkracht en zijn even groo- ten werklust. De gemeente Harenkarspel heeft den steeds werk- zamen en accuraten secretaris-ontvanger veel te danken. Tevens werden den heer Dam enkele stoffelijke blijken van belangstelling aangeboden. Donderdag 13 Augustus 1925 zal voor den jubilaris alsmede voor zijn familie, een onvergetelijken dag blijven. HOOGWOUD. Ingaande 16 Augustus wordt de afgifte der post stukken des Zondags in de scholen te Aartswoud en in de Weere, alsmede in de kaasfabriek aan de Gouwe, opgeheven. Vanaf dien datum \vordt ook voor bovengenoemde buurten des Zondags alleen kosteloos gelegenheid gegeven tot afhalen der poststukkenaan het hulp kantoor te Hoogwoud van 8.30—9 uur v.m. De Sform-Ramp over Oostelijk-Nederlsnd. De Steunactie voor het verwoeste gebied is in vol len gang en als alle teekenen niet bedriegen, wordt dit eene echt Nationale beweging tot helpen en steu nen. De tijd van jeremiëeren is voorbij, handelen en aanpakken is nu het parool. EP dat wordt in de getroffen streken begrepen! Onder de energieke en bezielende leiding van Bor- culo's Burgemeester, Jhr. de Muralt, is aldaar al veel geordend en geregeld. In aansluiting op het bericht in zake besprekingen over den wederopbouw van Borculo, die op het Departement van Binnenlandsohe Zaken hebben plaats gehad, bericht men dat het in de bedoeling van de Regeering ligt om werkkrachten en materi alen ter beschikking te stellen, zoodat onverwijld een aanvang met de werkzaamheden ten behoeve van den wederopbouw van genoemd stadje kan wor den gemaakt. Tot dit doel zal te B'orculo een bouwbureau wor den ingesteld. De Burgemeester Jhr De Muralt hoopt dat Bor culo vóór de intrede vaD het koude seizoen, althans vóór October weder bewoonbaar zal zijn. De Burgemeester richtte na zijne gehouden bespre kingen in Den Haag het volgende Manifest tot zijne burgers: „„De burgemeester bericht aan de bevolking, dat hij een langdurig onderhoud heeft g#had met de rijksregeering in Den Haag. Van die zijde is volle- dige medewerking toegelegd en reeds verkregen. De wederopbouw van particuliere gebouwen en over- heidsgebouwen zal onmiddellijk ter hand worden ge nomen, waartoe reeds een bouwbureau bestaande uit Rijksbouwingenieurs met het noodige personeel is ingesteld. Voor aanvoer van de noodige werk- j krachten wordt zorg gedragen. Gerekend word op voldoende geldelijken steun van binnen- en buiten land, om een en ander te kunnen bekostigen. Dé bur gerij kan ten dezen aanzien gerustgesteld zijn."" 't Was alsof deze mededeeling weer eenig leven bracht te midden van Borculo's inwoners. Men ver drong zich voor de plakkaten en besprak in groep jes op vrij enthousiasten toon den inhoud. balken schamel lag. te drogen. len meters verder neergeworpen, heele steenen voor- Toch is het verwonderlijk hoe snel bij sommige gevels zijn van onder zware daken weggeblazen. Ale menschen de energie' zich herstelt. Verscheidenen een raadsel blijven dan weer. de daken staan op de profiteerden er van den dichten stroom van vreem- wankele zijmuren. Allergrilligst heeft de storm ge- delingen die zij vroeger zóó zelden in hun stadje spookt, soms neerrukkende een zwaar massief ge- zagen door tafeltjes neer te zetten waarachter zij bouw en sparende een licüte schuur of hut. Soms sigaren, sigaretten, biscuits, ventten, en zelfs stond lichtte het de ramen uit de binten, en liet bloempotten er een auto-buffet met limonades en vruheten tot met geraniums staan. Een beschrijving van de ver- lafenis en afkoeling van de voetgangers in den feilen nieling te gevén is binnen kort bestek onmogelijk, zonneschijn, waar alle boomenlommer immers was De 400 huizen van het stadje zijn een absolute ruïne weggestormd. En gruwzaam luguber staken daar de geworden. Een zware aardbeving had zoo groote ver- verminkte kale boomstompen achter uit op. Andere woesting niet kunnen aanrichten, bewoners hadden van den nood een deugd gemaakt, i Maar de bevolking is al reeds weer geheel hersteld Waar nog maar vier muren, zij het brokstukken,1 van den schok, niet alleen dakloos te staan, maar samen stonden, zonder vensters, zonder deuren, de ook van het werk van een loven te zien verwoest. flarden behangsel er langs, zaten zij toch, als in wonderlijk rustieke priöelen samen aan de straat, IN LANGENBOGMi EN ZEELAND, om een koffieblad, en keken* uit naar de duizeling- Reeds hebben de geniesoldaten te Langenboom en wekkende drukte, sommige dames, wier garderobe Zeeland veel en nuttig werk verricht door met eeni- blijkbaar in bet ongereede geraakt was, met doeken ge burgers de wegen vrij te maken van de honder- om. den over de wegen gevallen hoornen. Ook met bet her- Sommigen ook, heel naarstig zetten zelf de noodig- stellen van de electrische leiding is men druk bezig, ste ruiten in, en zelfs hadden eenige winkeliers Gelukkig blijft men ook hier niet troosteloos bij de den chaos daar binnen zoo goed mogelijk geregeld puinhoopen neerzitten van tempel en huis, maar bo en ordenden nu hun uitstalkasten weer netjes, en- gint men reeds weer het bruikbare hout en de nog kelen speciaal met artikeltjes als souvenirs voor de gave steenen te verzamelon, want men leeft hier in bezoekers. Een keurige jongen ventte prentbriefkaar- bet volste vertrouwen, dat Nederland, zooals immer ten, maar de meesten wilden ze niet, omdat zij nog bij nationale rampen, ook hier op afdoende wijze zal waren van zooals Borculo vroeger er zoo vriende- weten te helpen. lijk en welvarend uitzag. De jónge koopman zei mij: J Reeds rollen de vrachtauto's aan met pannen en hij was leerling van de mulo-School, gevestigd op de planken beladen en komen handwerklieden zich aan- verdieping boven dat groote, nieuwe gebouw van debieden om bij den wederopbouw de behulpzame band lagere school. Maar daar hing het dak nog neer te bieden. De ruïne der kerk der Dominicanen zal tusschen de ingevallen muren. Zijn vader was sla- zeer waarschijnlijk worden weggebroken en een nieu- ger, de slagerij was vernield. Er moest dus wat ver- we kerk gebouwd worden, als de gelden daarvoor bij- diend worden. Daarom liep hij nu met zijn bak met een zullen zijn. kaarten rond. Vlak waar wij' stonden, etaleerde Duizenden menschen van heinde en verre, velen te een kapper weer zijn haarwater. voet, de meesten per fiets en honderden auto's begeven Kenmerkend is, dat vanmorgen om negeh uur in zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat naar de Het is enorm druk van bezoekers in de getroffen straten, duizenden bij duizenden menschen bewe gen zich dagelijks in en nabij Borculo. Er.zijn dagelijks zoo veel bezoekers op het terrein van. de ramp te Borculo, dat de politie het noodzake lijk achtte, de straten af te sluiten voor hen, die er niet noodzakelijk moesten zijn. De genietroepen kon den toen hun werk ongehinderd voortzetten. Het verkeer op de wegen om Borculo is geweldig. Er ontstaat nu en dan stagnatie door. In verband met orde en veiligheid heeft de politie te Borculo de volgende maatregelen getroffen: Voor loopig is het verkeer zoodanig geregeld, dat Borculo alleen bereikt kan worden üit de richting Ruurlo en Haarlo; alle overige toegangswegen zijn afge sloten. Borculo kan alleen verlaten worden in de richting Barchem en Lochem. Op de wegen op 2 KM. afstand van Borculo mogen geen auto's en andere voertuigen halt houden. Overdag is de toegang tot de binnenstad verboden. Van deze gelegenheid wordt prachtig geprofiteerd j door het houden van collecten ten bate van de ge troffenen, en in de stemming van medelijden en mededoogeri, waarin ieder aanschouwer der verwoes tingen verkeert, wordt er met milde hand gegeven, zoodat deze collecten een rijke bron van inkomsten vormen. Hoe geweldig de toevloed van nieuwsgierigen wel is, daarvan geeft een corr, der N. R. Ct. eenig in zicht in de navolgende beschrijving: De meeste auto's, motorfietsen en rijwielen werden aan de grens weggezet op weiden, die ondernemende bewoners daarvoor verhuurden, en zij zullen er een deel hebben uitgeslagen voor het herstel van hun vernielde woningen. Want vele duizenden wagens daags passeeren er de tol, waarvan de gaarder hulp heeft moeten nemen om maar links en rechts de dubbeltjes aan te pakken en het bonboek is sedert den eersten dag lang uitgeput. Verscheiden auto's hadden in Ruurlo trouwens reeds den moed opgege ven om er doorheen te komen en in den tuin van het hotel Avenarius bleef het eindeloos open tafel. De boeren waren inmiddels alweer bezig den ver stormden oogst te vergaren, hier en daar uit de dra den en van de dakspanten geharkt. Een wagen met de eerste zakken kalk voor den wederopbouw ge raakte met een traag paard ervóór in de kluwe van gerij verward. En elders zaten huisvaders, veelal met verbonden hoofden, alweer op de daken van hun ge kraakte woningen, om tenminste den regen er uit te houden. Want regen, daar is Borculo nu vooral bang voor, omdat ze nergens meer voor het hemelwater beschut zijn dat de restes van bun verhavenden in boedel nog verder zal vernielen, en vooral hun bed- degoed, hier en daar uit het puin vandaan gehaald, dat nu in de zon over muurblokken en neergeslagen geen van de vele garages te Apeldoorn meer een auto was te krijgen, omdat ze schier allemaal al vroeg met gasten waren uitgereden naar Borculo. Aan ieder van deze garages vond ik menschen, die tevergeefs trachten nog een vehikel te bemachtigen, om naar het verwoeste stadje te komen. Eu een van dè ver huurders zei wel terecht: „niet alleen geen wagen meer te huur, er is ook hij particulieren geen enkele meer in heel Apeldoorn over gebleven, en dagen voor uit is alles al door de gegadigden besproken". Toch .ligt Apeldoorn nog een vijftig kilometer van de plaats des onheils verwijderd. Maar ook tal van autobussen hadden zakelijk den dienst daarheen ver legd. En toen ik, dank zij vriendelijke bevoorroch- ting, over een paar uur, tóch nog een StudeHaker mocht verwachten, zag ik, vóór het hotel Van den Burg gezeten, één schier eindeloozen stoet van auto mobielen, waarvan verscheiden uit Rotterdam en Den Haag, door de hoofdstraat voorbijtrokken op weg naar de puinhoopen van den cycloon; de'inzittenden veelal met'enorme kiektoestellen gewapend, omdat voor de duizenden vacantiegangers Borculo nu eenmaal het doel van hun uitstapjes is geworden. Te eerder, nu de meedoogenlooze natuur, uitgebulderd, weer met haar lieftalligst zonnigen lach de menschen den schoonen buiten in verlokte. Zooals de trek uit Apeldoorn was, moe£ hij ook ge weest zijn uit alle steden en dorpen, waar logeer gasten hun verloftijd doorbrengen. En de nummer borden op de auto's bewezen, dat de belangstelling in de ruïne van een letterlijk kapot gewaaid stadje, trt in de verst afgelegen provincies uit Zeeland vit Friesland, uit Limburg, de menschen had gemobili seerd. En tienduizenden wielrijders, "heele zwermen en stoeten van wielrijders, van burgers en boeren, trachtten door die overstelpende drukte over de prachtige heerbanen hun spoor al hellend vermengd met het claxon-geweld, moeizaam te vervolgen, nu en dan amechtig neerstrijkend in de bosschen of langs de bermen om te picnicken. Een ramp voor enkele honderden, die een vacantie-aantrekkelijkheid voer tallooze duizenden is geworden, en waar heel waj ondernemers een winstje uitslaan, omdat nu eenmaal den een z'n dood den ander z'n brood immers is. Een damp van benzine en uitlaatgassen hing er over het land, en van de kort geleden nog onder de hoozen blank staande wegen, joeg het stof alweer in wolken op uit het hier en daar niet te verzw?!gen verkeer, waarin vooral de rijtuigen, de boerenwa- gentjes, nog met anachronistische paarden ervoor, het vaak te kwaad kregen. Trouwens gemeente- en rijkspolitie, en heel wat marechaussees zorgden op voorbeeldige wijze voor ds orde, waardoor tot nu toe ongelukken waren voor komen. In de gemeente Voorst reeds werden de naar Borculo toe jagende, en de daar vandaan terug racen de stroomen gescheiden. EP. 1^ij de puinhoopen van 't stadje zelf, onder 't reeds dorrend loover van de afgerukte kruinen bedolven, had de Geldersche ver keerspolitie zich met de regeling belast. plaatsen des onheils. Reeds keerden honderd man genietroepen, werk zaam geweest hij het opruimen van-de overblijfselen van de stormramp te Zeeland, naar Het kamp te Zeist terug. HOE ER GEGEVEN WORDT. Het comité van graanhandelaren te Rotterdam, dat op de graanbeurs lijsten doet circuleeren ten behoeve van de noodlijdende bevolking in het Oosten des Iands, had reeds meer dan f20.000 ingezameld. Den burgemeester van Borculo is hiervan f5000, dien van Zeeland f2500 toegezonden. De rest wordt ter beschikking gesteld van het plaat selijk hulpcomité. Onder leiding van den ingenieur Westerhout, van den rijksgebouwendienst, in overleg met den ge meentearchitect, die een aantal deskundige mannen om zich heen zullen verzamelen, is de opbouw vaD Borculo reeds aangevat, om binnen afzienbaren tijd te zijn voltooid. De opbouw zal bestaan in herstellen en nieuw bouwen. De Tel.-corr. schrijft: Men vraagt zich bij het aanschouwen van de ver woestingen en ellende, die in Borculo "heerschen, af, wat eigenlijk het meest moet frappeeren, de enorme kracht die een tornado kan ontwikkelen, of wel de hooge mate van jammer en ellende, die de mensch ook materieel kan ondergaan, zonder moedeloos het hoofd te laten hangen, en bij de pakken neer te zit ten. Er zijn bewijzen van de kracht van den orkaan die alle menschelijke begrippen te boven gaan en te gelijk bewijzen van veerkracht bij de bevolking, die even groote verbazing wekken. Dat een slanke toren (van de katholieke kerk) is omgewaaid, is begrijpelijk. Maar dat de stevige mas sieve dikke toren, die al bijna vier eeuwen alle weer en wind trotseerde, enkel door luchtdruk zoo finaal wordt omgeworpen, neergekwakt op de kerk, dat is voor menschenhegrippen iets onbegrijpelijks. Van de. school, een groot gebouw, (pas tien jaar «oud, is het enorme dak eenvoudig opgelicht en een halve me ter achteruit gezet, daarbij krakende de muren der bovenverdieping. Menschen zijn opgetild en tiental- Het verhaal van den praeses van het verwoeste klooster te Langenboom. Een verslaggever van het Huisgezin heeft een gesprek gehad met den praesus van het verwoeste Dominicanenklooster, pateer M. Wennekendónk O. P. Deze vertelde ons: Menschenlevens hebben we niet te betreu ren en onmiddellijk heb ik in 'tkapellfeke de Mis opgedragen om God te danken voor ons persoonlijk! behoud. De klok is stil blijven staan op tien minuten over zëf, maar het moet kwart ua zes Maandag avond geweest zijn toen-het onheil plaats vond. Hoe luttel tijds zal God op den I'aatsten oordeels dag noodig hebben; om alles op aarde weg te vagen. Zie eens hier: die kerk in puin, deze eeuwén- ouae boomen ontworteld, dien klokkotoren in zijn massaliteit met zijn zware ijzeren gebinten en klok van het kerkdak gerukt, als een veer over het belendende gebouw getild en hier_ in den tuin neergeworpen, met de spits nog wel In tegen gestelde richting van zijn val naar de kerk gékeerd: bewijs tevens hoe een luchtkraóht als een kurken trekker is bezig geweest, hem wentelend en kee t-end. En dat alles binnen anderhalve minuut naar schatting.... Ik was m de kerk. toen de ramp ons trof. Want het inwendige der kerk zou worden verfraaid en daarom was ik met den steigerzetter en diens twee helpers dien middag in het kerkgebouw, waar uit ik gelukkig Ons-IIoer had weggehaald, juist met het oog op de werkzaamheden, die moesten worden verricht. Er was een fonds je door de boeren bijeengebracht (die immer van hun armoede nog hun penningske voor de verfraaiing^ van Gods woon stede hebben over gehad, gelijk in onze kroniek bieermalen vermeld) om het priesterkoor op nieuw te polyohroineeren en enkele ramen to her stellen. Een* onweer kwam opzetten, toen de stei gerzetter en zijn beide helpers onder mijn leiding enkele beelden van de consoles fl'angs de wanden van het priesterkoor hadden geplaatst. Een der mannen stond op de ladder .en voegde me nog .toe, toen ik teekenön van onrust gar: „zijt ge zoo bang voor onweer", Dat ben ik nooit, maar toen Qc atoor de open kerkdeur keek, schrok ih toch zeer door het aanstormende gevaarte. Een broeder, dio bij de deuren zich bevond, trachtte ik- nog toe te schreeuwen: „sluit de.deurentoe'" Maar dat allerlaatste woord kon ik niet eens meer zeggen. De donder overstemde mijn woorden. De tornado bulderde mijn uitroep dood. Met een „red u, de toren valt in", had ik nog de werklieden kun nen waarschuwen, om met mij langs 't priesterkoor naar de sacristie te gaan onder een hagel' van] neervallend glas en puin. Het glas en 't gruis drongen diep in de kleeren, maar verwondden ons niet. Wat we in die oogenblikken hebben doorleefd is niet te beschrijven. Het was inmiddels duister geworden. Een wenteling van draaiende, wielende wolken of luchtgolven stormde door het pruim. Daar £tond plots de kerk voor één moment in hel licht... Oi de bliksem1 is ingeslagen? Dj weet het niet, fuL werd de./kerk toen ook fel verlicht. Ik weet alléén, dat het oogenblikken waren van verschrikkelijke ontzetting., Te midden van 't neerstortend glas bereikten] we, door deze nauwe deur hier, de onniiddellijlö pal achter het priesterkoor gelogen sacristie. Wij wilden door de andere tegenoverliggende sacristie- deur ons naar het klooster begevon maar.... de deur was beklemd geraakt. Wij gevoelden ons als in een val opgesloten. De deur liet zich niet ver wikken. Toen neb ik met de kracht van angst on ontzetting, deze gothioke., deur eenvoudig stuk ge slagen. Nu zou ik het onmogelijk moer kunnen. Zoo kwamen we in de kloostergang, onze broeders stonden daar allen saamgestroomd, maar een dichte nevel van grijsachtig stof belette ons goed te zien. Dadelijk erop sloeg de nevel van stof neer. Eerst toen konden we ontwaren, dat niemand gewond was.Maar de steigerzetter, verschrikt en ongerust over zijn gezin, is dadelijk daarop i pren, uren gaans te voet naar Nijmegen gegaan. Begrijp wel: dit alles geschiedde in veel korter tijd, dan ik het u vertel. Ik schat den tijdsduur op \Vi minuut. Maar de angst, de verschrikking, de geestelijke ontsteltenis en materieel© schade waren enorm groot! Een voorloopige berekening doet. do schade aan klooster en kerk op twee ton ramen. Maar hoever de vernieling gegaan is, kan nog niet met oenige zekerheid worden vastgesteld.

Schager Courant | 1925 | | pagina 9