ROMMELKRUID* De Wereld der Vrouw zend Jong gelaat onder een massa krullend haar. Maar Juffrouw Byers zag niet alleen 't jonge gezicht; maar daarachter zag zij duidelijker dan vroeger ook het grijze gezicht. (Rest volgt.) HET PARADIJ8 DER MILLIONN AIR S. Do Btnat Florlda (Ver. Staten) heeft zijn beroemd mild klimaat en zijn haast ongeëvenaard natuur schoon sedert vele jaren „gekapitaliseerd", nl door geen industrie toe te staan er zich vast te hechten, doch nog meer door geen successierechten te hef fen. Het is dan ook het oord bij uitnemendheid go- worden voor millionnairs, die zich uit zaken hebben teruggetrokken en er in hun monumentale villa's zonder zoig hun tijd pogen te dooden. In BritschXolurabia heeft dit voorbeeld tot na volging gewekt. Het klimaat is er mild en het is een land geknipt voor degenen die het werken moede zijn. Op het oogenblik zijn de successierechten er nog vrij hoog zij brengen 150.000 pd. st. per jaar in. Maar er is een beweging op touw gezet om ze afge schaft te krijgen, en deze beweging wordt luide toe gejuicht door bouwondernemingen. In de eerstvol gende zittingsperiode der Provinciale Wetgevende Vergadering zal het voorstel in behandeling komen. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. De temperatuur van onze spijzen en dranken. In den regel wordt er maar heel weinig op de temperatuur van onze spijzen en dranken gelet. Toch is menige maagongesteldheid een gevolg van het gebruik van t? warme spijzen en dranken. Wie eenmaal de ongelukkige gewoonte heeft om spijzen of dranken heet te gebruiken, leert het niet gemakkelijk af, al zijn er ook zooveel voorbeelden van maagkwalen, zelfs kanker aan te balen. Voor dranken is de warmte eenvoudig op te ne men, door den rug van de hand even tegen het glas of kopje, w^ar de vloeistof zich in bevindt, te houden' op dezelfde manier als men een warmen omslag of pan probeert. Het zijn echter niet alleen de vloeibare spijzen, waarmee men voorzichtig moet zijn, ook vleesch- schoteltjes, croquetten, warme puddingen, enz. Het gevaar is hierbij wel iets minder groot, om dat de pijnlijke aanraking met de tanden en tong ons waarschuwen. Het beste is om de vereisch'te temperatuur van verschillende dranken en spijzen een keer met een thermometer op te nemen, te proeven en dien In druk te onthouden. Over het algemeen smaken vloeibare spijzen, zooals soep. pap, brij bet best bij een temperatuur van 40—50 gr. C. Misschien zal menigeen het lekkerder vinden, wanneer men ze „warm over den rug voelt loopen", het ls echter een slecht aanwendsel zóó warm te drinken en deze verkeerde gewoonte moet men hoe eerder hoe beter afschaffen. Het lekkerst smaakt warme melk bij ongeveer 35 gr.; zij is dan een uitstekende drank voor maag en ingewanden en werkt aangenaam verwarmend. Warmer gebruikt kan ze als zweetdrijvend middel dienst doen, wat natuurlijk alleen in sommige ge vallen goed kan zijn. Een verfrisschendo en dorststillende drank la melk, die tot ongeveer 18 gr. is afgekoeld. Koffie en thee, warmer dan 48 gr. gedronken, wer ken nog slechter op de zenuwen dan anders, alleen wanneer ze aan een zieke gegeven worden, kan bet noodig zijn, dat ze warmer zijn. i ZONDERLINGE STRAFTEN. Naar aanleiding van het Int. Penitentair congres te Londen en de aldaar gehouden besprekingen ver telt Donald Cox in de „Daily News" vttn sommige merkwaardige straffen, die in Engeland en Amerika wel eens zijn toegepast. Hij maakt daarbij geen mel- c'? w? bet gervrtL dat we onlangs meedeelden en waarbij een Amerikaansche meisjes-student wegens te hard rijden met een auto tot strafwerk het uit schrijven van wetboekartikelen was veroordeeld. Maar hij vertelt o.a. van twee jongens in Zuid-Wal es, die vuile woorden hadden gebruikt en nu veroordeeld werden gedurende eenigen tijd iederen morgen ter rechtbank te komen en er een uur den Bijbel te le zen. In Amerika gaat men wel het verst met het stelsel „straf naar misdaad". Zoo moesten te Ohio twee jon gens die ongepaste woorden op een schutting hadden geschreven, onder toezicht der politie die woorden weglikken. Zoo moesten twee negers in New-Orleans. beschuldigd van hazardspel1 met dobbeïsteenen, over hun straf dobbelen. De hoogste werper kreeg een week, de laagste twee maanden gevangenisstraf. EEN GOED BAANTJE. In Londen heeft zich in den laatsten tijd een nieuw branche ontwikkeld, die klaarblijkelijk voor de on dernemers geen windeieren legt. Het betreft h!~ - melijk het verhuren van stoelen, aan lange rijen men- schen', die dagelijks queue maken voor de schouw burgen. De huurprijs per stoel bedraagt dertig cent en bij een der schouwburgen in Westelijk Londen, waar acht malen per week een voorstelling wordt gegeven, verschijnt de stoelenverhuurder iedere maal met een heelen sleeperswagen vol stoelen. Daar hij gemiddeld twee honderd afnemers per keer heeft bedraagt dus zijn inkomen per voorstelling ongeveer zestig gulden, of vierhonderd tachtig gulden per week. Natuurlijk zijn aan het bedrijf eenige kosten verbonden, doch netto blijft er toch nog altijd een slordige vierhon derd gulden wekelijks over. Het eenige werkelijke risico dat door den ondernemer wordt geloopen, is dat als de schouwburg waar hij zijn stoelen verhuurt, mocht worden gesloten of over den kop gaat, hij dan geen emplooi in hetzelfde vak kan vinden, daar na tuurlijk voor alle andore schouwburgen eveneens reeds een vaste stoelenverhuurder bestaat. ZIJN KANS BENUT. haai had al dr^ heelen tijd hot schip gevolgd, hetgeen door de zeelui als 'n slecht voortoekon word beschouwd. Dies slingerden zij een zworen dekstooj naar het monster toe, in de hoop het te verdrij ven. De haal slokte echter hot projectiel op cn zwom weer achter het schip aan, waar men zich niet lang onbetuigd liet on het ondier een kist met sinaasappe len toewierp. Ook doze verdween in 's monsters abdominale re gionen. Temidden van de algemoeno opwinding der opva renden sloeg er oen Jood overboord, waarop een ma troos hem ijlings nasprong om hem te redden. Belden werden echter door den haai opgehapt. Mon wist den veelvraat echter spoedig te harpoe- neoren, sleepto hem op het dek en «nood hem voorzich tig don buik open. Een onverwacht schouwspel ontrolde zich nu voor de verbaasde blikken dpr schepelingen: Do Jood zat op den dokstoel naast do kist met appelsienen, zijn would-be redder toeschreeuwend: „Wat benne zo fijn, uitzoeken maar, acht om een dubbeltje 1" DE STRIJD TEGEN HET PAGEHAAR. Te Parijs is een club opgericht, welke zich ten doel stelt, de mode van het kort geknipte vrouwenhaar, van het pagekopje, te bestrijden. Alleen dames, die nooit het haar kort hebben laten knippen, kunnen lid worden. De oprichters van de club betoogen, dat zij alle „goedgezinde vrouwen" willen vereenigen, om de heilige traditie te handhaven. Het lange haar der vrouw is sedert onheuglijke tijden het teeken van ware vrouwelijkheid; alleen vrouwen met lang haar kunnen goede huisvrouwen en moeders zijn. Het page kopje weerhoudt de vrouw er van, haar belangrijkste plichten te vervullen, meenen zij. In weerwil van de uitgebreide propaganda heeft de club tot dusver slechts 28 leden. In verband daarmee schijnt liet, dat de dagen van het pagekopje, in weer wil van alle voorspellingen, nog niet geteld zijn. Iemand, die zeer gewichtige bezwaren tegen het pagekopje heeft, is de „haarapeldenkoning" Sol. H. Goldberg, die naar Europa is gekomen, om or «en veldtocht tegen het pagekopje te beginnen Hij deelt mede, dat het kortgeknipte haar in de Vereenigde Sta ten niet meer in tel is en is van oordeel, dat het ook in de Oude Wereld in de eerstvolgende vijftien maan den zal verdwijnen. BE HOOGSTE RANG. Kort nadat Anna Bolein de zekerheid had verkre gen, dat haar einde nabij was en haar hoofd weldra op het schavot zou vallen, gaf zij aan een kamerdie naar 'n boodschap, welke, zoo zij dun trouw jloozon koning ter oore is gekomen, hem door het harte moet gesneden hebben, indien hij tenminste nog iets in den boezem droeg, dat een hart mocht heeton, indien zijn gemoed niet zoo verstaald is geweest, dat daar >p nog door iets indruk kon gemaakt worden. De koning, zoo liet zij zeggen, gaat wel ge leidelijk voort met mij al hooger en hooger in rang te bevorderen. Van een gewone edeljuffer verhief zijne majesteit mij tot markiezin, van markiezin tot konin gin, en nu er geen hoogere aardsche rang voor een vrouw meer denkbaar is, nu maakt hij mij tot mar telares, en bezorgt mij dus een hemelsche kroon. RINGEN VAN TIENDUIZEND JAAR. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de heer E'd- ward Rossiter een belangrijke oudheidkundige ont dekking heeft gedaan bij Ingyanga, Zuid-Rhodesia. IIIJ vond daar n.1. tien voet onder de oppervlakte van den bodem een oude urn, bevattende vijf heel dikke, kope ren ringen. Toen ze aan de lucht werd blootgesteld, ging de urn tot stof over. De assistent-curator van het museum in Rhodesia meent, dat de ringen zijn genomen van de beenen van doode slaven. De heer Rossiter schat' hun ouderdom op 8000 k 10000 jaar. Het zijn de eenige door men- schen gemaakte voorwerpen, die daar ooit in den grond zijn gevonden. Professor Dart. hoogleeraar in anatomie aan de universiteit te Witwatersrand, oor deelt ook, dat de vondst van groot belang is voor archaeologen. EEN NIEUWE ZANDWOESTIJN. Een paar jaar voor den oorlog, in 1912 waarschijn lijk, is er op Alaska in Noord-Amerika plotseling een nieuwe zandwoestijn ontstaan, bekend als het dal der 10000 roakpluimen. Daar was een bloeiend dal, begroeid met bosschen tot ver op de hellingen, met moerassen en kleine meertjes. En geheel onverwacht is dat dal in een zandwoestijn veranderd, in een paar dagen tijds. Hoe het precies is gebeurd, weet men niet en zal misschien nooit iemand gewaar worden. Wel schijnt een oude inboorling getuige geweest te zijn van de catastrophe, maar de man sprak'zeer gebrekkig En- gelsch en er was niet veel uit hem te krijgen, zoo dat zijn verklaringen weinig zeggen. Wat we van het gebeurde weten, hebben we in hoofdzaak te danken aan onderzoekers van den te- genwoordigen toestand. Volgens die onderzoekingen moeten er plotseling gaten zijn ontstaan in den groe nen bodem van het dal, doordat gloeiende stroomen de aarde zich een weg naar boven hebben gebaand. Zoo ontstonden er een groot aantal kleine vulkanen dicht op elkaar, die een soort halfvloeibare lava uit- braakton. Aan de oppervlakte gekomen ontwikkelde zich uit dien lavastroom een gas, dat met groote kracht opsteeg en veel fijn zandstof mee de lucht in joeg. Op doze wijze moet een groote hoeveelheid zand naar boven zijn gewerkt, waarmede de bodem van het dal en de hellingen van de omringende bergen me ters dik bedekt werden. De kleine kraters zijn er nog, maar er komt geen zand meer uit. Wel stijgen uit de meeste gaten nog gassen omhoog, die soms een temperatuur van 1200 graden Fahrenheit hebben. De expedities, door de Amerikaansche Geografie Society naar het dal der 10000 rookpluimen gezonden, hebben vele bijzonderheden kunnen vastbtellen. De onderzoekers merkten, dat do opstijgende gassen uit sommige kraters als rookpluimen naar boven scho ten, terwijl op andere plaatsen de gassen bijna on zichtbaar waren. Van de hitte dier gassen hebben zij op merk waar dige wijze weten te profiteeren. Brandstof was or in do zandwoestijn niet te vinden on toch moest cr eten gekookt worden gedurende de maanden, dat zij in do woestenij kampeerden. Voldoende brandstoffen mede te nomon, zou-ondoenlijk geweest zijn. Maar dat was ook niot noodig, want de zandwoestijn leek veel op eon groot fornuis met duizenden kookgaten. Men had maar een pan met eun langen stok boven zoo'n gat te houden en het eten was spoedig gekookt of ge bakken. Sommige gaten waron zelfs veel te heet. Dat men do pan Ann een lAngen stok bond b.3d een dt hole reden. Vooreerst was het niet prottig zoo dicht de opstijgende hocto gassen te komen en in de twos plaats stegen deze met zoo'n kracht omhoog, dat pan mee omhoog geduwd word. Mot don stok kon pan op het fornuisgat geduwd worden.' Op dezelf wijze bnkten de leden van de expeditie hun brood, plaatsten eenvoudig de pannen met het deeg in nabijheid van een spleet en haalclon het brood de pannen, zoodra het goed gaar gebakken was. De eenige diersoort in die woestijn was de boer. PARIJSCHE MODE. Bedrukte chiffonne, in verschillende tinten van mauve, rose en heel licht groen op een blauwe on dergrond, werd gebruikt voor deze zeer bijzondere zomer.japon. De kraag en de manchetten zijn van t'crd Valencicnno-kant en de smalle cointuur is 1** mauve, moiré. Een knippatroon voor dft ontwerp i« verkrijgbaat 1n de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 86 oents, num mer 257A. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Het Jengelen" van kinderen. Een moeder zegt: irMijn kind had sedert eenigen tijd de gewoonte aangenomen -overal om te zeuren (te „jengelen", zooals de moeders dat noemen). Ik begreep niet, waardoor zij plotseling zoo opvallend veranderd was, maar na een paar weekjes ontdekte ik, dat ik feitelijk zelve de schuldige was. Ik ben nl. nogal eens in teveel gedachte verdiept en daardoor min of meer afwezig. Daardoor moet mijn dochtertje soms wel zes of zeven maal iets vnwgen, eer het tot mij- doordringt, wat zij wenscht. <^n wonder dus, dat het „gejengel" spoedig een gewoonte worden ging en ik er nu veel last mee ondervind om het haar weer af te leeren." Nuttige Wenken. I IETS OVER BORSTELS. De vele borstels in het huishouden vereischen eigenlijk veel meer zorg dan men er doorgaans aan besteden wil. Toch zijn er eenige bijzondore dingen welke men beslist niet moet nalaten, daar de bor stels anders niet den levensduur bereiken, waarop zij berekend zijn. Om te beginnen moet men eon borstel dadelijk na het koopen, in koud water zet ten en voor minstens een paar uren laten staan. Het drogen moet later niet geforceerd worden, maar go- heel natuurlijk geschieden. Men voorkomt hierdoor het hinderlijk© uitvallen van het haar, dat men zoo vaak bij nieuwe borstels kan opmerken. Ook ech ter en dit is feitelijk de hoofdzaak bevorderd men het taai worden van het haar, waardoor de borstel aanmerkelijk langer in gebruik kan blijven en ook beter werkt. Boenders en andere ruwe en harde borstels moe ten telkens na het gebruik goed worden omgespoeld en dan terdege worden uitgeschud, teneinde zooveel mogelijk vocht kwijt te raken. Men legt ze daarna op de zijkanten buiten ta drogen. Heibezem en ge- wone bezems moeten worden opgehangen, indien men ze niet gebruikt, daar door het staan bet haar te veel plet. O URE BEDDEDEKENS. Een zorgzame huisvrouw zal haar wollen dekens en ander beddengoed dadelijk stoppen zoodra er gaatjes in het weefsel vallen, en liefst in het geheel niet wachten tot dit gebeurt. Groote dekens, w^lke al een weinig dun beginnen te worden, kan men in den regel wel voor een kleiner bed gebruiken dooT er stukken af te knippen, terwijl andere^ welke nog meer versleten zijn, nog weieens dubbel geslagen kunnen worden en omgezoomd, waarna men ze als goede onderlakens gebruiken kan. ALLERLEI. Patent leder, dat gebarsten of gescheurd is kaï mén behandelen met een mengsel van olijfolie en gitzwarte, goede inkt. Men strijkt dit over de barsten en scheuren' met een fijn penseeltje, welke behan deling men in den regel eenige malen herhalen moet Wit bont kan men thuis schoon maken door het te borstelen met een mengsel, bestaande uit gelijk8 hoeveelheden fijn krijt on fijn gemalen atukjos um. monia, welke men flink door elkaar moet schudden. Laat het poeder een vollón dag in hot bont zitten en na het daarop te hebben uitgeschud, wrijft men hot jbont af met warme zemelen. Tot besluit nog oeo I keer uitschudden. I Bij het schoonmaken van koperen potten verdient 1 het aanbeveling, de potten eerst met water te vul len, zoodat zij snel gepoetst kunnen worden. An dere koperen artikelen, zooals aschbakkon, vaasje» en dergelijke moeten eerst in kokend water gedoopt worden, opdat zij goed heet zullen zijn eer ze ge reinigd worden. Wanneer een waschkom gebarsten is kan men dikwijls nog haar levensduur verlongen, door haaf op de volgende wijze te behandelen: Beschilder de berst met witto omailleverf, leg daarop een stukje lint en schilder daar opnieuw emailleverf overheen. Hiermede wordt het breken van de kom voorkomen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 12