Binnenlandse!* Nieuw». De heer Groot, Ahdijk, zegt, dat het hier meer gaat om 't spel dan om de knikkers. Dat Drechterland zich niet wil onderwerpen aan arbitrage, komt doordat het ten volle overtuigd is dat het zijn eigendom Is. Waar deze zaak evenwel vandaag niet aan de orde zou worden gesteld, behoeft spr. er niet over uit te wijden. Voorzitter: En daarom zal ook ik mijn kruit be~ waren. De heer Zeeman had gehoopt, dat het bedrag dat met de. overneming van dijksmagazijnen en Inventa rissen gemoeid is. geringer zou zijn geweest. Do waterschappen zijn belangrijk ontlaat, dóórdat zo van het dijksonderhoud zijn onthevon en was hot nu zoo slim geweest de magazijnen en Inventarissen aan ons waterschap cadeau te doen, vooral waar het ma teriaal bookhoudkundig was afgeschreven. Spr. wijst 'op do belasting die opgebracht moet wordon door deze uitgaaf van f 115000 enz. en zou graag hooren of de waterschappen bij de onderhandelingen een loyaal standpunt hebben ingenomen, of dat ze ge pingeld hebben. Voorzitter zegt, dat met den technischen dienst van de opgeheven waterschappen en met den techni schen dienst van ons waterschap is onderhandeld en spr. heeft den indruk gekregen, dat men tot eon billijke regeling is gekomen. Men heeft zich op het standpunt geplaatst, wat is de gebruikswaarde, wat is de waarde als het verkocht word. Wat het over nemen op zichzelf betreft, spr. wijst er op, dat blij kens Staat. A de waterschappen jaar\ijks een be langrijke bijdrage hebben te verleenen aan het Hoogheemraadschap, omdat ze van het onderhoud zijn ontlast en dan is het ook billijk dat wat de op geheven waterschappen bezaten, door ons wordt overgenomen. Overeenkomstig het voorstel van het Dag. Be stuur wordt daarna zonder hoofdelijke stemming be sloten. De agenda is hiermee afgehandeld, doch voorzitter deelt mede, dat van den. heer Kraaij een aantal vra gen zijn ingekomen met betrekking tot het onder-i houd van een gedeelte weg op den Westzanerdijk. Van deze vragen en de daarop gegeven antwoor den door Dijkgraaf en Hoogheemraden, wordt m«- dedeeling gedaan, terwijl bij de aanbieding van "de begrooting, dienst 1926 nadere gegevens aan de al- gemeene vergadering zullen worden verstrekt, over de kosten van aanleg en onderhoud van in aanmer king komende sytemen van verharding. De heer Kraaij dankt voor de beantwoording van de door hem gestelde vragen en oordeelt ermee te vreden te kunnen wezen en bespreekt nader den toe stand van den straatweg. Hierna volgt sluiting. OUDKARSPEL. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van bestuur voor de Banne alhier, is benoemd de heer F. de Boer Fz. ANNA PAULOWNA. De Postduivenvereniging Altijd Verder", hield een wedvlucht vanuit Simpelveld (L.) met den vol genden prijzenuitslag: 1, 2, 3 en 4 gebr. v. d. Berg, 5, 7 en 8 gebr. Raaijmakers, 6 cfe heer J. Meilink, 9 en 10 de heer D. Blaauboer. IVolgende wedvlucht vanuit Alkmaar, met duiven die nog nooit gevlogen hebben. ANNA PAULOWNA. Onze vroegere plaatsgenoote. mej. A. Smit, is be noemd tot hoofdverpleegster in het Stadsziekenhuis te Alkmaar. W ARMENHUIZEN. Op initiatief van den Burgemeester is alhier opge richt een plaatselijk steuncomité, bestaande uit de heeren Ds. Hornstra, J. Swan, J. de Groot, kapelaan Langedljk, J. Ligthart, P. J. Laurman, D. Wildeboer, P. Sevenhuijsen Gz., J. Turkstra en K. Biersteker. De gelden zullen door verschillende dames op in- teekenlijsten worden ingezameld en zal dit hoofdza kelijk geschieden op Maandag a.s., de feestdag van H. M. de Koningin. De gelden door bovengenoemd comité in te zamelen, zullen aan het nationaal steun- comité worden afgedragen. W ARMENHUIZEN. De uitslag van de loting, lichting 1926 is als volgt: 1 P. Schipper; 2 J. te Buck; 3 K. Slot; 4 J. Da- miaans. 5 C. Klaver; 6 A. Buiter; 7 A. J. Gouds blom; 8. W. Hoogeboom; 9. J. van Wonderen; 10 K. Paarlberg; 11 A» Bakker; 12 M. Tesselaar; 13 P. i Frans; 14 A. Cuperus; 15 M. de Groot; 16 J. H. Mosch; 17 J. Kutterink; 18 P. M. Pronk; 19 P. Hout- kooper. KOLHORN. Den 24stcn trad in het lokaal Steen aan de Kreil ter gelegenheid der kermis op den heer Jac. Pool J. Dzn. van hier. als cabaretzanger. Het program vermeldde een KLtal nummers, welke allen zeer in den smaak vielen van een ruim opgekomen pu bliek. Het als kermisgave toegegeven nummer „Jan- neman aan de telefoon", wekte in hooge mate de lachlust op. De pauzen werden opgeluisterd door muziek van de heeren Zonien Bakker, zoodat 't eeni recht aangenamen avond kon heeten. Volgenden dag, den 25sten, werden volksspelen ge. j houden, als le. hardloopen met hindernissen, waar-j van de uitslag is: I le prijs R. Bakker Czn., Kreil, Barsingerhorn; 2e prijs G. Blom, Kolhorn; 3e prijs J. van Gastel, Bar singerhorn; 4e prijs Adriaan Bakker, Kreil, Barsin gerhorn; 5e prijs H. Grin, Kreil. Waarop volgde 2e. dames muiltjesloopen, met wel 23 deelneemsters. Deze wedstrijd was in den „em mer". 't Was volle aandacht en algemeene vroolijk- heid. Uitslag was: le prijs mej. C. Slikker, Oudesluis; 2e prijs T. Bak ker Cd., Kreil, Basringerhorn; 3e prijs C. Bakker Cd., Kreil, Barsingerhorn; 4e prijs <R. Vijfschaft, Kolhorn; 5e prijs A. Keesman Cd., Barsingerhorn. Een extra prijsje van den heer J. Hauwert, fWie- ringerwaard, welke aan dit fee9t medewerkte, werd gewonnen door Van Zoelen, Barsingerhorn. Dat 't 's avonds bij uitreiking der prijzen druk en gezellig in de zael Steen was, behoeft wel niet ie worden gezegd. De Kreilder kermis weet zich uitste kend te handhaven en in beteren vorm dan voor heen, toen een herberg vol zilveren, andere vol gou den hoofdijzers „Noordh. Kappen" was. VAN EWIJCK SLUIS. Dinsdagavond hield de Gymnastiekvereniging „D.O.K.E.V." hare halfjaarlijksche algemeene verga dering in het lokaal van den heer Waiboer. Een veertigtal leden waren aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer H. Delver, de verga dering met een woord van welkom had geopend, en de secretaris, de heer Abr. Langereis de notulen der vorige algemeene vergadering had gelezen, volgt als punt 3 der agenda: Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren H. Delver, voorzitter en W. de Jong, penningmeester, benevens do le commissarisse. mej. Annie Smit. De stemming voor een nieuwen voor zitter heeft tot resultaat, dat de heer H. Delver met 35 van de 40 stemmen wordt herkozen en onder ap plaus zijne benoeming weer aanvaardt. Ditzelfde kan gezegd worden van de volgende stemming vopr een penningmeester, waarbij de heer W. de Jong met 31 stemmen werd herkozen. De verkiezing voor een eersten commi99aris(esse) verliep echter niet zoo gemakkelijk, wijl mej. A. Smit geen herbenoeming wenschte te aanvaarden. Een zeer verbrokkelde stemming was hiervan het govolg. waarbij de heer P. Schilderman Czn. en mej. A. Grin de meeste (ieder 6) stemmen op zich ver- eenigden. Bij de tusschen dezen gehouden herstem ming verkrijgt de heer Schilderman 18, mej. Grin 14 stemmen. De overigen waren blanco of ongeldig en is de heer Schildermatf dus gekozen. Ook deze neemt zijne benoeming aan. De penningmeester geeft daarop een overzicht van den finantieelen toestand der vereeniging over de eerste 7 maanden van dit Jaar. De totale ontvang sten, met Inbegrip van het saldo op 1 Januari in kas aanwezig ad f 131.17, bedragen f 552.05, De totale uitgaven in dat tijdvak hebben gevorderd f -501.89. Per 31 Juli wae er dus nog een saldo in kas van f 50.36. De uitgaven voor de adspirantcn-afdeeling lo Kleine Slula konden tot heden door de ontvangsten j aldaar worden gedekt, behalve do aanschaffing van {•roote werktuigen, die gedeeltelijk uit eigen middo- en, gedeeltelijk uit do ontvangen gemeente-subsidie zijn bestreden. Voor het controleeren der boeken van den penningmeester worden aangewezen mej. M.j Polet en tlo hoer Jb. iTiel. Hut nu volgende punt: Bespreking werktuigen, wordt door don directeur, den hoor P. Siewers, inge leid. De veroonlging staat opnieuw voor aanzienlijko kosten. Er zal nl. voor do adspirantenfafdeeling te Kleine Sluis een nieuwe bnig moeten komen. Dezo moot zijn van ijzer on verstelbaar, echter zoo licht mogelijk, omdat er voornamelijk kinderen op zullen mooten werken. Een dorgelijke brug zal echter wol ongeveer f 130 kosten. Daarnaast zullen voor die af- doeling een aantal stellen knotsen moeten worden aangekocht, die natuurlijk ook oen belangrijk bedrag zullen vorderen. Verder komen nog de gewone on- derhouds- en aanschaffingskosten, waarvan spr. een en under opnoemt. Er is dus veel geld noodig, maar! wij hebben het niet. Er zal dus een andore weg op gevonden mooten worden. Er komt nog bij, dat do omvang, welke de adspiranten-afdeelnig te Kleine Sluis aanneemt (er zijn- thans reeds 93 leerlingen,! waarvan 20 tusschen 15 en 18 jaar) het noodig maakt er nog een oefenavond bij te nemen, omdat goed on derwijs aan een zoo groot aantal op één avond niet meer mogelijk is. Ook dat zal dus meer kosten met zich brengen en het valt dus te bezien, dat die af- deeling zich in de naaste toekomst ook voor de ge wone uitgaven niet zal kunnen dekken, en dus van de algemeene kas opofferingen zal vergen. Wanneer hier dus over aanschaffing van werktuigen (die nood zakelijk is) gesproken wordt, moet meteen worden uitgezien naar de middelen. De voorzittsr zegt, dat «r ts Kleine Sluis twee bruggen zijn, doch de beste daarvan is nog maar een balve. want beiden verkeeren in verregaanden staat van ontbinding. Er ia in het bestuur wel eens over gesproken, om met lijsten e loopen, maar meerderen gevoelen daar niets voor. 't Zou ook niet noodig zijn, indien de nieuwe adspirantenafdeeling niet zoo groo- te uitgavan voor uitrusting van ons vorderde. Voor de genoten gemeente-subsidie ad f 80 is een paard gekocht, dat echter een uitgave van f 170 vorderde, dus aan de kas reeds een belangrijke aderlating heeft bezorgd. Misschien is het echter goed voor de verdere uitrusting eene nieuwe gemeente-subsidie aan te vragen. De heer Siewers deel nog mee, dat naar zijne mee ning, wanneer de nu genoemde werktuigen er zijn, de vereeniging voorloopig geen bijzonder groote uit gaven meer heeft. Een langdurige discussie heeft hierover nog plaats, welke ten gevolge heeft dat aan de gemeente eene nieuwe subsidie zal worden gevraagd van f 160 voor verdere uitrustingskosten der adspirantenafdeeling. Verschillende leden dringen nog aan op aanschaf fing van een nieuwe speer, een nieuwe slingerbal, een discus, enz. De heer Siewers zegt, dat. wanneer voor; een of andere tak van sport zich voldoende deelne-; mers opgeven, dergelijke werktuigen er wel zullen komen. Verder stelt de heer Siewers voor, een verband- trommel met voldoende verbandmiddelen aan te" schaffen, om, wanneer zich eens een ongeval mocht j voordoen, diroot helpend te kunnen optreden. Dit voorstel vindt algemeen bijval en wordt dus tot aan schaffing besloten. Tevens blijkt bij dit onderwerp, dat verschillende leden der vereeniging van zins zijn, den in den a.s. winter te houden cursus in verband leer, enz. te volgen. Bij de rondvraag worden nog talrijke vragen ge steld, en opmerkingen ten beste gegeven, waarvan echter de meeste interne aangelegenheden der ver eeniging raken, zoodat wij deze hier dus kunnen paaseeren. Een nieuw denkbeeld wordt daarbij ech ter naar voren gebracht door den heer Winkel, die een ongevallenverzekering voor de leden zou willen sluiten. Dit wordt echter over het algemeen onnoo- dig geacht. De heer H. Pennekamp wekt nog op, dat meerdere dan tot nu toe aan de openluchtoefeningen op het terrein door den heer "Langereis Sr. daarvoor be schikbaar gesteld, zullen deelnemen. Verder zou de heer H. Pennekamp tot de ijsclub te Kleine Sluis een verzoek willen richten, om in den a.s. winter, wanneer er ijs mocht komen, naast de gewone banen een ronde baan ,aan te leggen en in orde te houden ter beoefening van de schaatsen- rijderssport voor hen, die zich willen trainen tot snel rijder. De heer Pennekamp gelooft, dat, waar- de vereeniging op het gebied van athletiek over zulke beste kachten kan beschikken, dan ook wel eens zou kunnen blijken, dat zich hieronder prima schaatsenrijders bevonden. Het bestuur voelt wel iets voor dit idee en zal zich met de IJsclub hierover in verbinding stellen. De heer Abr. Langereis brengt naar voren de ver goeding voor de leiders en leidsters der adspianten- afdeeling. Deze is op de vorige vergadering voor een half jaar vastgesteld. Dat halfjaar is om en zal er dus opnieuw een besluit moeten worden genomen. Besloten wordt, de vergoeding van mej. C. Lange reis en den heer Delver te laten &19 to dusver. Voor den heer Siewers, die een tweeden avond les zal moeten geven, zal de vergoeding verdubbeld worden. De heer Siewers vindt het hier een goede gelegen- heid, om het programma voor den Zondag a.s. bij de volksspelen te Breezand te houden oefeningen op te raaken. Besloten wordt, om behalve verschillende gymnastieknummers nog de volgende athletieknum- mers te geven: voor heeren: 100 meter hardloopen, hoog- en vèrspringen, en slingerbal werpen; voor da mes: 80 meter hardloopen, Duitsche driesprong en kogelstooten. Alle oefeningen zullen worden gegeven, na afloop der voetbalwedstrijden. Nadat nog de regeling is getroffen voor de deelna me aan de feesten te Schagen, op 5 en 6 September, a.s, sluit de voorzitter met een .woord van dank voor, de goede opkomst, te ruim twaalf üur de vergade ring. BARSINGERHORN. Dinsdagavond vergaderde" ten Raadhuize al hier, op verzoek en onder voorzitterschap van onzen. Burgemeester, eeny 9-tal ingezetenenn dezer ge meente. Na bespreking werd een plaatselijk comité op gericht tót steunverleening aan degenen, die be trokken zijn bij de ramp in OostrNederland. Getracht zal wordon, gelden in te zamelen, door lijsten te doen oirouleeren, met het vertrouwen, dat een ieder van het goede doel zal zijn door drongen en mee zal werken tot het welslagen daarvan f DRAVERIJEN KENNEMER SPORTCLUB OP 30 AUGUSTUS. Een zeer intoreesat programma wacht den lief hebbers van de paardensport op den iaataten Zon dag van Alkmaarsche kennis. Reeds zijn vele paarden igeschreven. Geopend wordt met een vierdeklas-araverij en daarna een 2e en 3e klas draverij. Als demo nummer was oorspronkelijk; vastgesteld een le klas heat-draverij, doch dit is veranderd in oen eerste klas Engelsoho heat. Een nieuwe en interessante afwisseling, die misschien eenigeit oeliohting behoeft Het aantal poaraon, dat voor dit nummer opkomt, wordt verdeeld in twee zoo'mogelijk gelijke groe pen. Do winnaar ran de eerste groep en nummer twee Worden met. den winnaar en tweede aankomende van dé 2e groep geplaatst in de derde heat, die dus afgeloopen wordt door vier paarden. De win naar hiervan is de definitieve .winnaar der Engei- sohe heat. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat ten slotte een der tweede aankomenden in de beeliseing de eerste plaats bezet. Wij twijfelen niet of dit nieuwe nummer zal groote belangstelling trekken. De kortobaandraverij met vele Inschrijvingen aai dezen ooursedng besluiten. DE STORMRAMP. God. Staten van Overijael hebben het besluit van den gemeenteraad Van Hcllendoom tot beschikbaar stelling van f2500 voor do geteistorde streken, goed gekeurd. - Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Ut recht nan 11. en W. van Vuenondnul bericht gozon- tttn, «int bij hen bezwaar bostaat togen het geven van eon bijdrage van f500 uit de gemoentokos aun de slachtoffers van do stormramp; omdat bij die uitgaaf het gemeentebelang direct of Indirect niet is betrokken. EEN GEWEERLOOP UIT ELKAAR GESPRONGEN. Uit Roorrnond, 26 Aug. Torwljl do Jagor M. uit Haelen in de bosschen van het sanatorium te Hom op Jacht was, Bprong bij het afschieten van zijn go- weer do loop uit elkaar. M. werd zoo ernstig aan hond on arm gewind, dat overbreuging naar hot ziekenhuis noodzakelijk bleek. EEN INBRAAK TE ARNHEM» Uit Arnhem, 20 Aug. Terwijl do bewoners bui tenslands vertoefden, is ingebroken in een perceel aan den Amsterdamschen weg alhier. De dader heeft z.ich tot de woning toegang ver schaft door het openbreken van de achterdeur.. Op Vijf, mijnheer, 2, 9, 16, 23 en 80 September. Hoeveel Zondag ln December 19137 Vier, mijnheer! 7, 14, 21, 28 December. En hoeveel Woensdagen in November 1906? Vijf, mijnheer! 1, 6, 15, 22 en 29 Novembor. Vraagt men naar den datum van een ale de le, de 2e( de 3e aangeduide werkdag van een willekeurig fekozen maand en ja&r, dan krijgt men ln gemiddeld ,5 seconden het Juiste antwoord. Op den hoeveolsien valt don ben Zondag van Novomber 1924, Jan? -~ Op 30 November, mtynhevrl En Jan beantwoordde weer vier dergelijke vragen feilloos. Lastiger vragen ala op welken datum viel do 11a Woonsdag van 1924 on/., wordon in gemiddeld 9.8 seconden goed beantwoord. Op welken datum viel de llo Dinsdag van 1909, Jan? En heel do zaal hoorde met verwondering Jan snel antwoorden: Op 30 Maart, mijnhoerl Terecht had professor deze vijfde soort vragen lastiger genoemd. Hier muakte Jun zijn eerste fout. Want toon gevraagd werd: Op welken dag viel de 31o Vrijdag van 1906? antwoordde Jan aarzelend: 3 Augustus! Do professor: Donk oons goed na, Jonl Neo, 4 Augustus. Goed zoo, Jan. En alle dergelijke volgende vragen beantwoordde Jan weer correct.. In gemiddeld «.2 seconden geeft Jan de juiste zijn gemak 'heeft" hT«n" der" vertrekkenen hel van ™re«W1!«nde Zondagen van het ker. perceel onderzocht >en daar alles overhoop gehaald De dief is vertrokken met medeneming van een belangrijken buit aan gouden en zilveren sieraden, tafelzilver, een twee persoons matras en twee wollen dekens. Het blijkt dus, dat hij allen tijd heeft ge-< had. Den dag na de inbraak bemerkte een knecht, die geregeld het huis inspecteerde, de inbraak. Ook den vorigen dag was hij nog komen zien of alles in orde was en had. totn niet» bijzonders ontdekt. De inbraak is_dus in den nacht gepleegd. onderzoek is de politie gebleken, dat de in- kelijk jaar. De 3e Zondag in de Advent 1013, Jan? 14 December, mijnheer! Hoeveel Zondagen na Pinksteren waren er in 1918, Jan? 27, mijnheer! En in 1920?. 26, mijnheer! Ook uit onder© /proeven bleek voldoende Jan/s vertrouwdheid met ae chronologie van het kerkelijk jaar. Op do vragen naap het aantal Zondagen, na Pinksteren in verschillede jaren kregen we telkane braak "geplagd U SSmS"s",* «n Wtwoöid. Ip gemiddeld 8 iioonden bflemt Arnhemmer, die een goede bekende van de politie a is. S. is echter voortvluchtig; het is tot dusver nog niet gelukt om hem op te sporen. De bewoners van het perceel aan den Amsterdam schen weg zijn gewaarschuwd en zijn dezer dagen teruggekeerd. Tel. AUTtVON GELUK. Woensdagmorgen is onder de gemeente Kamper veen een auto-ongeluk gebeurd, dat aan een der in zittenden het leven kostte. DOlitie "U aonrereenvoigens ae a&ta, waarop m uepaaiue willekeurige jaren, Asohwoensdag, Paschen en Pink steren en le Zondag1 van den Advent vallen. Wanneer viel in 1917 Asohwoesdag? Op 21 Februari, mijnheer. En Paschen? Op 8 April. En Pinksteren? Op 27 Mei. En le Zondag van den Advent? Op 2 Deoember. Zoo ging 't maar voort Heel merkwaardig is, dat de dateering van minder hooge feesten en herdenkingsdagen als Pinksteren zijn, niet minder secuur en snel plaats Een auto van de familie van Hasselt te Kamper- IUJABWUVU ui*uw« ou PI veen, waarin gezeten waren de heer Wiegerts Wier- heeft Do feestdagen van het H. Hart, Saoraments sma en mevr. Pahud de Montagnes uit Arnhem, ter dagen, Dnevuldigheidszondag, Goede Vrijdagen wijl de heer Pahud achterin had plaats genomen. enz. willekeurige jaren, worden door Jan in reed de auto in een sloot, waardoor de wagen over gemiddeld 2.5 seoonden gedaan. Maar dat niet al den kop sloeg. De heer Pahud de Montagnes raakte Téén. Is hij al thuis in de chronologie van het onder den auto. Een half uur was noodig om dezen korkelijk jaar. toch is hij weer niet zoo aan de te lichten en toen bleek dat de heer Pahud in den feitelijkheid gebonden van de feestdagen, dat zij modder was gestikt. slechts werkelijke en geen voropder&teide data tot Als tragische bijzonderheid kan worden vermeld <uitagngspunt zouden kunnen nomen, dat de heer enmevrouw Pahud de Montagnes uit Zeg Jan, als nu eens Sacramentsdag viel op 4 April, wanneer zou 't dan Asohwoensdag zijn? Op 19 of 20 Deoember, mijnheer. Als 't eon schrikkeljaar was, op 20 December. En wanneor de lo Zondag van don Ad - vont op 11 Augustus valt, wanneer ia het dan Kerstmis? Jan weer dadelijk: Dat is moeilijk, mijnheer. Professor Roole: Waarom? Jan: Het kan verschillend zijn: het kan op 2, 3, op 5 isn ook 6 September zijn- En wanneer Paschen? Bijvoorbeeld op1 len of 22en Deoember of op 21, neen pp 29 kan 't zijn» .'t Kon ook altijd. Arnhem naar Kamperveen waren overgekomen om het huwelijk tusschen een broer van den heer Pahud en een dochter van den heer v. Hasselt, dat gisteren werd voltrokken, bij te wonen. Het lijk is naar het Z3ekenhuis te'Zwolle over gebracht. EEN GEHEUGEN AUTOMAAT. Op den tweeden dag van de Derde R.K. Paedago- gische week te Tilburg heeft prof. Roels, uit Utrecht, een waren geheugen-automaat gedemonstreerd. Prof. Roels vertelde van hem. blijkens het verslag in De Tijd: Jan Thunissen, geboren te Zovenaar, 10 Januari versohillerta zijn- 1904, is thans 21 jaar oud. Hij heeft vier broer» zusjes gehad, die allen nu dood zijn. Vóór hem werd Hij is niet alleen goed thuis in den kalender van een tweeling geboren. Jan is zelf de overlevende van den tijd, waarin hij gedoofd heeft, ook bij data uit een drieling. Een van deze drieling is gestorven na verleden' en toekomst weet hij het juisto antwoord 4 maanden aan stuipen, een ander op 14-Jarigen te geven in gemiddeld 3 seoondon. leeftjjd aan een Infectueus proces. Jan, 6 maanden i up welken dag volt 15 November oud, werd blind door een infectie op de oogen. InOp een Woensdag mijnheer, autwoordde Jan 1910 kwam Jan in het St. Henricusgestiobt te Grave. oogenbükkclijk zonder een zweem van aarzelen. Reeds vroegtijdig gaf hij blijken van een buitenge-Jantian 1931? Op Maandag, woon geheugen. Ook deed dit een broertje, dat ech-1 11 Maart 1895 Jan? ter meer algemeen verstandelijken aanleg had. Jan's Pp .Mandag, schoolkennis reikt niet hoogèr dan van een leerling 81 April 1984? der 3de klasse. Op 18-jarigen leeftijd toonde Jan een speciaal geheugen voor kalenderdata. Sinds toen be - - gon Jan te „kalenderen", zooals hij het noemt, en iare£ 192548 den juisten datum van den len wanneer vreemdelingen het gesticht bezochten, ver- Zondag va^ den Advent; in gemiddeld 9.3 sownde toende hij graag zijn kunstjes. ««emt juj achtereenvolgens de data waarop in 1928 Maar Jan kon nog méér. Vah alle patiëntep, die Asohwoensdag, Paaohen en Pinksteren sind9 1916 in het gesticht zijn verpleegd, weet Jan vaRen^ dag, maand en jaar, waarop zij er zijn binnengeko- April heeft geen 31 dagen mijnheer. In gemiddeld 1 seconde noemt Jan voor elk der le Zondag van den Advent in 1930 Jan;? S0 November mijnheer. Enzoovoort enzoovoort. Tot slot twee andere staaltjes: Welke .Mis is uitgevoerd óp Kerstdag 1919? wisselden. Hij genoot'verder de rëputatie'precies te p^an; yragend: Den eersten dag? Van kiinr.«r> flnntrövfln wnt vnnr wA«r hot nn hononldo -törOSl. En den tweeden dag, Janr ,,In nomine Jesu." En len Paaschdag 1917? Toen was ik er niet. men, eveneens weet Jan jaar, maand, dag tot op een kwartier na nauwkeurig het uur. waarop hetzij ver pleegden, hetzij fraters hun verblijf in het gesticht I voor een andere tijdelijke of eeuwige woonplaats ver-| kunr.en aangeven, wat voor weer het op bepaalde dagen, dikwijls al jaren geleden, is geweest. Professor Roels' onderzoekingen brachten alvast dit aan het licht: Met een gemiddelde reactiesnelheid van 2.6 se-l - -rö„. ™QQt. «tv conden geeft Jan de dagen der week-jvaarop de vol-1 n weten, an, p gonde data vallen 8 Mei 1918, 27 FeWuari 1900, enz. Tttwi Professor Roels wilde ter vergadering de proef op Van Ebner. mijnheer. Wat gebeurde er 8 Juni 1923 Jan? de som nemen, maar wees er met nadruk op. datyyT "VL kwam te Grave. een zaal als deze met honderden aanwezigen niet de deTgarte kwam juiste plaats voor het gelukken van zoo n proeve is. -r» iiQi4 Met 2,6 seconden reactie geeft dus Jan de dagen niets gebeuid." der week. Op welken dag viel 1 Jan. '1917? vroeg de professor. En Jan antwoordde ietwat zenuwachtig maar pa raat: Op een Maandag. Men lachte. —-En 8 Juni 1913 Jan? „De harmomsten der blinden gingen naar Neerhaeselt7'..i.. Tot zoover het verhaal in De Tijd over Jan Professor Roels gaf de verzekering, natuurlijk Thunissen niet ook maar in eenig opricht met Jan eenig wij weten van jongetje Mer in de stad overleg vooraf te hebben gepleegd, maar rel! de ant. hem pietje noemen een doodgewoon, woorden op zijn vragen te hebben nagegaan vooraf, en ^ormaaJ Kereltje overigens, dat af en roodat hij relf kon controleeren en rou aangeven „ooliikheid braoht in rijn klas op .de lagere wanneer Jan een fout beging. Doch bijna alle ant- soortgelijken aanlag. Ais de ondor woorden waren goed. Op welken dag viel 15 Februari 1903, Jan? Even ietwat langer aarzelen, dan beslist: Op Zon dag mijnheer. Goed Jan! En 28 Maart 1924? Op Vrijdag mijnheer!" Zoo ging het voort, met nog andere data. Iets moeilijker bleek het hem met verderaf gele gen data van vroeger, dan van 't jongst verleden. Met een gemiddelde reactiesnelheid van 2.1 pecon- maar zeggen dat hij 't niet wist. den geeft Jan de juiste data van de christelijke en Toen dus het hoofd van do sohool. zich ervan katholieke feestdagent bewust dat hij den bezoeker op wat bijzonders uou Op.welken.datum_viel Paschen 1925, Jan? onthalen, Pietje de vraag stelde op weikon dag 25 I Januari 1892 was gevallen, zei do jongen met een 1 ernstig gezicht dat hij 't mot wist. - Het hoofd was verbaasd en al óotiigszins geaesu lusioneerd. Hij deed een andere, minder „moeilijke* wijzer hem' een vraag deed als er hierboven talrijke idjn genoemd, antwoordde Pietje altijd dadelijk zonder zich te vergissen. Op een dag kwam1 er een schoolopziener en de hoofdonderwijzer zou bij die gelegenheid Pietjes talent eens extra op de proef stellen. Maar Pietjuö vader haxi juist zijn zoon verboden om in het ver volg op ai" öio vragen to antwoorden: dat gedoe begon nem te verveion en Pietje moest in 't vervolg A V, i '4- niaf uricfr. fXÈfg. Ik weet 't niet, meneer, antwoordde Pietje, Op 12 April, mijnheer! En Drievuldigheidsdag 1918? 26 Mei, mijnheer! Hemelvaartsdag 1921 Jan? 5 Mei, mijnheer. H. Hartfeest 1920? 11 Juni, mijnheer achoon hij 't heel goed wist. Aschwoensdag 1907? De schoolopziener kreeg de overtuiging nat do 13 Februari, mijnheerl hoofdonderwijzer zijn verhalen over den jongen erg H. Hart 1914? had overdreven en gaf daarvan hl i jk met een spot- 19 Juni, mijnheer tend lachje. Het geval word pijnlijk. Met een gemiddelde reactiesnelheid van 4.3 secon- Je weet niets vandaag, zeide het hoofd, ©enigs den geeft Jan het juist aantal keeren, dat een wille- eins korzelig, Vertel me dan tenminste: op welken keurige dag, b.v. een Woensdag in een willekeurig dag viel 28 December 1909? gekozen maand en Jaar voorkomt. Toen haalde Pietje, minachtend, de ff en ouders Hoeveel Dinsdagen violen er in September 1924, op». Zóó'n kinderachtige vraag kon hij onmogelijk Jan? onbeantwoord laten. En Jan antwoordde weer snel tot aller groote ver- Nou, ja, rei hij dat was natuurlijk een bazing: Donderdag.

Schager Courant | 1925 | | pagina 2