ROMMELKRUID. De Wereld der Vrouw Even Lachen. „maar Je bent toch t» «torn om or wat aan te heb ben. Gevoel van eigenwaarde moot Je hebben me neer je tijd afwachten durven als 't moet, geon eentimenteele versjes lezen nee meheer, durven en toehappen. Uit je oogen kijken, bij alles, bij de keu ze van je vrouw, ja meneer de poöet, ook bij de kou- ze van je vrouw, liefde, heel mooi, eet ervan, breng jo kin .eren er van igrootl Loef lak niet bést met m'n vrouw, al bracht ze 'n ton mee, hahahal Miaar JIJ - jij las versjes, JIJ dwóépte, JIJ kocht idiote dingen, die niemand hebben wou, jij trouwde 'n kale school meestersdochter, JIJ hebt 'n halve ton naar de weer licht gejaagd, jij bent overal te beroerd, te miserabel voor geweest. Jo hebt net zoo goed als ik duizend kansen van het leven gehad en wat ben je gewor den, verdorie, 'n schooier. Kijk naar mij, dan kun Je zien wat Je leven had kunnen worden en besef dan wat je nou bent." Hij had zich zeer opgewonden, met do vuist op het blad van zijn schrijftafel geslagen; z'n gezicht was vuurrood geworden. Ilij hijgde en vervolgde wat zachter, terwijl Albert nog steeds onbeweeglijk voor zich zat te kijken: „Dat heb ik nog eens goed willen zeggen, mischien helpt 't, misschien maakt je laatste domme streek je wakker. Maar kijk eens, ik wil niet de beroerdste zijn, je bent tenslotte m'n broer. Ik zal je honderd gulden geven, dan kun je je vrouw en kinderen wat opknappen. En hier heb je f 2.75 voor de reis. ik zal je maar 2de klasse vergoeden." Albert stond op. Woorden had hij niet. Een gevoel- van duizelige machteloosheid, van suffe moeheid was over hem. Hij ging zonder groot naar de deur, lang zaam, duizelig, sloot de deur achter zich. Op het bu reau lagen onaangeroerd het bankbiljet van honderd gulden, mei een rijksdaalder en een kwartje. De wel- gekleede en welgedane oudere broer zat met vuur- rooden kop en starende oogen er naar te kijken. I 'n Half jaar later las Albert, dat de oude, soliede effectenfirma Huismans en Co, de zaak van zijn on- dernemenden broeder,, sm-séance van betaling had aangevraagd. Gewaagde speculaties. En dat wellicht vele kleine luyden gedupeerd1 zouden zijn. 1 Do soldij van don Engolschon soldaat werd in 1705 van 8 stuivers tot 00 cent per dag verhoogd; daarna hoeft hij. 122 Juar moeten wachten ©p de vol- geilde verhooging. Volgens een Engelsch tandarts, is suiker „,de vloek der tanden." Om ,de tanden goed te houden geeft hij den raad, alles wat gesuikerd is eerst to eten en tot slot brood met boter. Do heer Steward, die ln 1023 minister van arbeid en spoorwegen werd in Austialiö, begon zijn carrière met kranten te verkoopen op do trappen van het parlementsgebouw. Er bestaan naar schating niet meer dan 400 echte Stradivariusviolen. M. regelde trekschultendlenst. Over Gouda deed die er veertien on onn half uur over, langs Haar<em, Lie den en Delft duurde de reis zestien en een half uur. In 't begin van da vorige eeuw vertrokken de trekschuiten in Maart, April, September en October 's morgens om 8 uur; in Mol, Juni, Juli en Augustus om 7 uur. Do vier wintermaanden voeren er geen da'gschuiten, maar bij open water wel eon nacht schuit, 's avonds om 8 uur. Men kon dan, als de schuit niet te vol was, gerust oen poosje slapen ook, want schokken deed de schuit niet. Doze wijze van reizen had dus onmiskenbaar groote, voordeelen. Een dichterlijke ontboezeming van die dagen luidt: „Wie kan de vinding van den Trekschuit ooit Men relsd als zat men thuis, geen schokken, waard ner«n H drualjen, kor«|u,-, Ontrust het lichaam, 't zij men vaart bij dag of nacl)l min Men vindt al slaponde zich op zijn plaut.8 gebracht" „j Behalve de trekschuiton wuron er ook nog stuk of acht wagons, die van Amstordam op llotkj ?»«lo dam reden. Deze ondernemingen waren niet in 6ón hand, dor, die or lust toe had, kon oen wagondlcumt of 9 teftii WARE WOORDEN. De naaste weg tot zedelijken achteruitgang is de geringschatting der menschelijke natuur. Zelfingenomenheid veroorzaakt 'oudbakkenheicL De wereld behandelt ons allen als tooneelspelers. Zij bekommert zich niet om onze gevoelens, zij ziet cn oordeelt ons alleen naar de rol, die wij spelen. Vrouw „Zorg" gaat ook .wel uit rijden: in een landauer, in een auto, zelfs ln een aalonwagen. 't Leven is vol wonderwoorden, Bruisende uit de Vert', En onzichtbare liefdekoorden Trekken 'tmenschelijk hert! De Génestet. ONDER VRIENDINNEN. „Sinds wij verloofd zijn, zegt Dick dat hij in ^"de zevende hemel is." „Ja, hij is al zes keer daarvoor verloofd geweest, is het niet?" TEGEMOETKOMEND. „Bewaar me, juffrouw, daar heb ik me in uw pa9 verschreven, u hebt heelemaal geen lichtblond haar, u bent dónker!" ,.Wil u het veranderen, of zal ik ze veranderen?" DAT KWAM SLECHT GELEGEN. Dokter: „U lijdt aan een verstopping van de traanbuizén.!" Patiënte: ..Hemelt Juist nu ik een nieuwe japon wil hebben!" DAT WAS VROEG GENOEG. Bezorgde moeder (met een kindje van twee maan den): „Mijn man en ik. kunnen maar niet beden ken., wat Bobby moet worden al9 hij volwassen is, we zijn eenvoudig ra-de-loos!" NOGAL LOGISCH. ,Eii kan je kleine broertje al loopen?" „Nee, maar de beenen ervoor heeft-ie al." O DIE KINDEREN. Mevrouw Brown (tot vervelende bezoekster): „Ik kan me maar niet begrijpen hoe het komt dat mijn man zoo laat is vandaag. Hij kan nu elk oogenblik hier zijn." Klein dochtertje: „O, moesje, ik heb vader al een heele tijd geleden door het raam naar binnen zien 'kijken!" KLEINE BIJZONDERHEDEN. j Een volwassen mannetjes-olifant kan 3 a 4 dui zend K.G. zwaar worden; -de kop alleen weegt dan ongeveer 500 K.G. 1 Na 1895 kwam de automobiel meer en meer in ge bruik, vooral in Engeland. In dat jaar werd in En geland de bepaling afgeschaft, dat 100 meter vóór een stroomwagen een man met een roode vlag moest loopen. Ons hart doet per jaar 36792000 slagen. I Toen Margareta van Oostenrijk in Mei 1492 te Va- lenciennes plechtig werd ingehaald, was er een eere poort van brooden opgericht. Toen zij er -doorgere der was. werd de poort afgebroken en onder de ar men uitgedeeld. Het Bijbelgezelschap heeft een boek uitgegeven, dat in 543 verschillende talen gedrukt wordt. MELK ALS VOEDINGSMIDDEL. Reeds eenige malen hebben wij de aandacht ge vestigd op de groote beteekenis, welke men den laatsten tijd hecht aan de voeding van het-pluimvee met melkproducten. Volgens dr. 't Hoen is blijkens een mededeeling aan de „Tel." versche melk een bijzonder goed voedsel voor pluimvee, in het bijzonder voor jonge I hoenders en kalkoenen. Ook verschillende melkpro- öucten oefenen onder bepaalde omstandigheden een gunstigen invloed op den normalen groei en regel matige ontwikkeling der kuikens. Bij bepaalde af wijkingen in de spijsvertering kan vooral karnemelk I met succes worden toegediend. Ontroomde, gecondenseerde melk en gecónden- seerde karnemelk zijn ook geschikt. Bij voedering j van groenvoer (dat vitaminen bevat) is dan evenwel noodzakelijk. De melkproducten die in poedervorm in den han del komen, hebben veel minder voedingswaarde, om dat de verteerbaarheid en de samenstelling veel meer door de bereidingswijze hebben geleden. Waar mogelijk, geve men aan de jonge dieren het versche product. HOE ONZE VOOROUDERS HEISDEN. ÏL De armen reisden natuurlijk te voet, evenals vele reizende kooplieden, alleen soms maakten zij gedeelteijk gebruik van reiswagen of de diligence, Aanlokkelijk was dit niet, want de wegen waren niet alleen erbarmelijk slecht, maar ook in (hooge mate onveilig." (Roo verbenden lagen op de loer om de reizigers uit te plunderen. Dit weTd lang zamerhand wel beter, toen de diligences steeds be paalde rdbtes volgden, en mede door het aantai rei zigers, dat samen reisde, het boe langer hoe moei lijker worden voor de rooverbendon om hun slag te slaan. Maar geheel veilig was men toch op het ein de der 17de eeuw nog niet, zooals blijkt uit een „Reysboek door dé vereenigde Nederlanden", waar in onder de gebéden „voor reysende lieden" voor komt: „Heylige Vader, geleydt en voert my nader op deze reyse door de bescherming uwer lieve Engelen, dat ik seecker zij voor moordenaars en roovers, voor giftige lucht en quade sieckte." De .geheele achttiende eeuw door reden eT diligen ces tusschen verschillende steden. De steden, waar- tusschen een diligencedienst was geopend;, stelden in obderling overleg een reglement vast. Art. 1 van het reglement op den wagen Utrecht- 's Hertogenbosch hield in, dat de voerlieden ver- plicht waren „bekwaame overdekte wagens van het- 1 zelfde caliber te gebruiken, voorzien va neen langen Disselboom, van binnen geschikt tot zitplaatsen, voor zes personen, alsmede tot berging van Bagage en bestelgoederen achterin den wagen, welke berg plaats, wanneer er geen Vragt of Bestelgoederen zijn, ook geschikt zal zijn tot plaatsing voor twee per sonen., welke daar zittende, voor minder vragtloon zullen medegevoerd worden, zullende de voerlieden tevens verplicht zijn een goed gespan Paarden daar toe te gebruiken." Het goed eren vervoerd had dus weinig te beteeke- nen. De plaats, daarvoor bestemd, werd dikwijls in genomen door menschen, die gaarne voor half geld meereisdöh. Was de wagen vol, dan werd een bijwagen inge- lascht, doorgaans van slechtere kwaliteit dan de eigenlijke diligence. Over lange trajecten werd meer malen van paarden verwisseld. Omdat de wegen buiten ongeplaveid waren, wa ren er ook bepalingen, omtrent de asbreedte, opdat de wagens steeds door hetzelfde spoor konden rij den en er dus minder gevaar voor ongelukken be stond. Pas tegen 1800 begon men meer en meer de straten te beklinkeren. In de 17e eeuw waren er maar een paar geplaveide wegen,' omstreeks 1682 was er een van 's Gravenhage naar Delft, voorafge- gaan door den aanleg van een straatweg Utrecht— De Bilt. De eerste groote en breede weg, met keien geplaveid, dateert uit den Napoleontischen tijd, en liep van Maastricht naar Aken. •In de 17de en de 18e eeuw ging het dus door de vaak diepe wagensporen, die 'hier en daar een kuil hadden, waar de wagen door heen hotste. Wie een lange reis moest afleggen met de diligences kwam half geradbraakt over. En dan de voerlieden, die niet bepaald geheelont houders of ook maar matigheid9lieden waren. Er waren ten minste bepalingen noodlg als de vol gende: „En zullen geene voerlieden haare zoons, knechts ofte zweeprijders dronken zijnde met vragt mogen doen afrijden en gedurende de reis, zullen zij zig wagten van zich dronken te drinken, als ook de rei zende personen kwalijk toe te spreken, te miszeg gen, in ju rieeren, drijgen of misdoen, op poene van zes guldens, alsmede zes weken buiten dienst gesteld I te worden." ..Indien 'een voerman door dronkenschap of on achtzaamheid de wagen laat omvallen zal hij ver beuren een boete van zes guldens, voorts gecorri- geerfl en zes weken buiten dienst gesteld worden." Een concurrent van den reiswagen was de trek schuit. die wel wat langzamer ging, maar veel meer comfort bood. Tusschen Amsterdam en Rotterdam was een ge- PARLISCHE MODE. De manteljapon op deze teekening werd vervaar digd van. zwarte Ottoman-rips, met een kraag, veston en zijgarneering van zwart op wit-borduursel. Een kleine precies om het hoofd passende vilten hoed met een .witte kroon en witte rosetten staat bij dit costuum zeer gedistingeerd. Een knip-patroon voor het wandeltoilet kan wor-' den besteld onder nummer 278a, in de maten 42, 44, 46 en 48, Kosten 85 cents. Beige kasha werd gebruikt voor de andere jap welke werd gegarneerd met ronde knoopjesin dezé de kleur, een. puntig, toeloopende, opgestikte ce! tuur en twee. platte plooien op den rok, welke eti eens op de achterzijde zijn aangebracht. Van deze japon kan men een knippatroon aanvn gen onder nummer 279a, in de maten 42, 44, 46 48. Kosten 80 cents. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Welkome geschenken. Een moeder zegt: „Mijn zoontje knipt altijd de vervolgverhalen voor de jeugd uit de krant en plakt ze daarna in de juiste volgorde in kleine hoekjes en schriften. Op zijn verjaardag gaat hij dan altijd naar het kinder ziekenhuis om deze boekjes te brengen en hij voelt, zich dan zeer verheugd iets goeds voor de arme zie ke kindertjes gedaan te hebben. De gewone Jongens boeken zijn dikwijls veel te „zwaar" als leesstof, voor de ziekenhuizen eni de genüsheer is or dan ook wat mee ingenomen, als zijn kleine patiënten luch tige krantenverhalen te lezen krijgen." Nuttige Wenken EEN LAPPENDOOS. Voor elk-gezin is het bezit van een. lappendoos ten zeerste aan te bevelen: In zulk een doos werpt, men al de stukjes, overgeschoten van naai- of vorstel- werk, om ze later nog eens te kunnen gebruiken of te verkoopen. Velen maken ook een zak in plaats van een doos, in welk geval men bij voorkeur net- stof of mousseline kan nemen, opdat dan de stukjes doorschijnen en men dus niet behoeft te zoeken. TIEN GOEDE DINGEN. Tien goede dingen, waarover nog nooit iemand bedroefd is geweest, of spijt van gehad heeft, zijn de volgende: Doe goed aan ieder; spreek kwaad van niemand; luister en oordeel daarna; wees vriendeli;! voor de misdeelden; vergeef alle fouten; heb gedui met allen; luister niet naar laster; hecht geen ge loof aan onware verklaringen; blijf moedig ondank regenspoed. VOOR HOUDERS VAN GASKACHELS. Doe zooveel mogelijk al uw kookwerk als de ovee heet is. Wees voorzichtig met het afstellen van brandeis en doe het gas uit zoodra u klaar ber. Gebruik pannen uitsluitend van aluminium, emaiD enz., daar deze zeer licht zijn én dus weinig gas v« eischen. Houdt uw gasstel of gasfornuis zoowel ai.' uw pannen steeds goed schoon aan binnen- en bul tenkant. Als een pot eenmaal op kookpunt is kunt gas neerdraaien tot een zeer klein puntje. De kook temperatuur, zal dan toch bewaard blijven. VOOR EEN GOEDE GEZONDHEID. In het nieuwe handboek van het Gezondheid Instituut te Londen lezen wij onder „Gezondheid Regelen": Sta vroeg op en ga vroeg naar bed. Slaap is beste herstelling van kracht, en lichaam. Slai 'vooral veel vóór middernacht, daar die uren het zondst zijn. Neem regelmatig uw bad en wrijf uwlicaamfli af tot gij u geheel gloeiend voelt. Zie toe, dat uw voedsel werkelijk voedzaam verteerbaar en geschikt voor uw leeftijd, werk persoon. Neem veel lichaamsoefening in de open lucht geniet zooveel zonneschijn als maar mogelijk ia®1 soorten lichaams-oefening moeten aardig en afv^ selend zijn, maar nooit overdreven. I Gun u zelf rijk den tijd om te eten. Voeding W haar nuttigen invloed niet uitoefenen, zoolang niet onder gunstige omstandigheden wordt genut# HOE MEN MACARONI KOOKT. Doe een beetje water in sauspan en doe er de ma caroni bij, wanneer het water Icookt (dus niet eer' der!). Tegelijk met de macaroni doet men er beetje zout bij en laat daarna de macaroni kok?' gedurende twintig of hoogstens vijf en twintig nuten. De macaroni mag niet slap zijn maar Jui* bij aanraking der vingers een beetje hard. Zoo W het worden opgediend volgens verschillende ear' dige gebruiken, bijvoorbeeld met kaas en saus. of tomatensaus alleen; of met kleine stuk)" gekookt, vleeseh; of alleen me- boter en gems!*5 kaas er overheen gestrooid, en altijd met wut peper erbij.

Schager Courant | 1925 | | pagina 16