Sciiapr Coura: Raad Zuidscharwoude. Dinsdag 15 September 1925. t»8s»e Jauryang. No. 7707- Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 14 September 1925, 's avonds half acht. Op de notulen, worden geen aanmerkingen ge maakt, zoodat deze worden goedgekeurd. Ged. Staten berichten de ontvangst van de gewij zigde verordening inzake tap verbod- op bepaalde da gen. Ingekomen is een verzoek van den heer W. Kraak man om het stukje grond ten noorden van de Krom- mebrug van de gemeente te mogen koopen. De meer derheid van B. en W. stelt voor, om dit verzoek toe te staan voor een bedrag van 50 gulden:. De heer Zeoman zou liever het advies gezien heb ben dat niet tot verkoop geadviseerd werd. Het bewuste stukje grond kan nog wel eens noo- dig zijn en dan is het 't paard achter den wagen spannen. Vooral mot het oog op mogelijke vaart verbetering daar is het noodig. het stukje grond te behouden. De heer Du Burck herinnert aan de captie die des tijds door de firma Bottger gemaakt werd in ver band met verbetering van de Kromme brug. Ook hij meent, dat het stukje grond nog wel eens noodig zou kunnen zijn en wil het daarom behouden. 50 gulden is niet veel en daarmee geeft de gemeente een recht uit handen. De veiligheidsmaatregel, als plaatsing van een hek, kan evengoed worden genomen. De heer Groen is het er niet mee eens. Het is wel mogelijk dat het stukje grond in de toekomst benut zou kunnen worden, doch zooals het er nu bij staat, zal daarop de eerste jaren geen kans bestaan. Hij is er in hoofdzaak voor omdat er een gevaarlijke speel plaats voor kinderen mee kan verdwijnen. Als het particulier eigendom wordt en er wordt een ijzeren hek geplaatst, is het spelen door kinderen daar afge- •loopen. Het wordt nu1 als een vrijgevochten plaatsje beschouwd. De gemeente is bovendien van het onder houd af, wat een besparing geeft. Met het oog op de kosten die de nieuwe eigenaar zal hebben te maken, zou spr. het voor den laagst mogelijken prijs willen overdoen. Voor verbreeding van de brug behoeft het ..geen bezwaar meer te zijn. Voorzitter wijst er op, dat het hek voor de ge meente geen broodzaak is. Dit kan dus buiten be schouwing blijven. Het bedrag moet in overeenstem-, ming tut de waarde zijn, vooral ook om geen prece dent te scheppen. Schoen heeft destijds voor een klein stukje grond f 70 betaald. Het ijzeren hek heeft alleen voor den eigenaar waarde. De heer Zeeman ziet in verkoop thans voor de ge meente geen enkel belang. Iets anders zou het zijn als de voorwaarde er aan kon worden verbonden, dat bij1 verbouwing van het huis dit 1 a IK meter achteruit moest, om dien gevaarlijken hoek te ver beteren. Nu zijn de voordeelen zoo luttel,dat we er heusch niet aan moesten beginnen om het te ver- koopen. Voorzitter zegt, dat B. en W. onlangs het wegne men van dien gevaarlijken hoek onder oogen geien hebber. Bij het onderzoek naar verbreeding van de straat is hem een bedrag aangeboden als vergoe ding bij verbouwing, als het huis dan achteruit ging. Hij had daar geen ooren naar. Wethouder Ivroon is er voor, omdat dan door plaat sen van een ijzeren hek een beter geheel verkregen wordt met de verbeterde brug. De brug heeft pas 1000 gulden gekost en is de eerste 25 jaar wel vol doende. Later zal er evengoed wel gelegenheid zijn als de noodzakelijkheid gebiedt. De heer Kramer merkt op, dat het desnoods nog onder zekere voorwaarden verkocht zou kunnen worden. Van een dubbele doorvaart kan daar toch nooit iets komen, zoodat bij verbreeding maar een strook noodig zal zijn. Dergelijke voorwaarden kun nen bij de overdracht gemaakt worden. Het onder houd van de schoeiing vervalt er ook door. Geluk kig zijn er tot heden geen ongelukken gebeurd, doch net had evengoed anders kunnen zijn. Tegen het be paalde bedrag beeft spr. geen bezwaar. De heer Dijkhuizen acht het verkeerd omi gronden van de gemeente langs den weg gelegen af te staan. Hij: is er dan ook niet voor er rechten over te doen. Iets anders" zou het zijn als het in erfpacht gegeven werd. Daar zou spr. meer voor gevoelen. Wethouder Bekker is er uit een oogpunt van be zuiniging voor, om. den grond te verkoopen. We zijn met het ijzeren hek. dat,er ,dan zal komen, gebaat omdat er een gevaarlijke speelplaats voor de kinde ren mee komt te 'vervallen. De betrokkene zal op een voörstel tot erfpacht niet ingaan, na eerst on geveer 100 gulden voor een hek uitgegeven te heb ben. Ten slote wondt met 43 stemmen tot verkoop be sloten. Tegen stemmen de heeren Zeeman, Dijkhui zen en Du Burck. De heer ^Zeeman vraagt, of nu aan den verkoop geen bijzondere voorwaarde verhonden kan worden. Br kan de gemeente veel aangelegen zijn, althans eenige rechten in handen te houden. B.v. in dezen geest, dat hij biji verbouwing verplicht is het huis 1meter achteruit te ploatsen. Voorzitter zegt, dat B. en W. in zulke gevallen alle bevoegdheid hebben over bet bepalen van de rooi lijn. De beer Zeeman: Toch niet verder dan een meter. Spr. wil liever krapper eischen. Voorzitter gelooft niet, dat B. en W. ten opzichte van bet vaarwater bezwaar hebben bet voorstel over te nemen. Ten slotte wordt alleen met de stem van den heer Groen tegen besloten aan *t verkoopbedrag van f 50 de voorwaarde te verbinden dat do gemeente het recht beeft bij verbreeden van de vaart eventueel den daarvoor benoodigden strook grond terug te nemen. Hierop volgt de voorloopige vaststelling van de diverse rekeningen. Biji monde van den heer Du Burck deelt dfe commissie mee. de gemeenterekening in orde te hebben bevonden, met een ontvangst van f 28432.05, een1 uitgaaf van f 25816.35%, alzoo een ba tig saldo van f 2615.(59%. Met dank aan den gemeen te-ontvanger stelt de commissie voor de rekening goed te keuren. (Een opmerking heeft de commissie gemeend te moeten maken en wel deze dat de levering van drukwerken en leermiddelen niet aan den beer Bouwman alleen, doch voor een deel ook aan Lee ring wordt opgedragen. Voorzitter zegt, dat B. en W. inet deze opmerking rekening zullen houden, doch vertrouwt dat dit dan ook wederkeerig geschieden zal, zoodat ook het door de bijzondere school benoodigde aan alle boekhande laren in de gemeente wordt, opgedragen. De gewone rekening wordt hierna vastgesteld met een ontvangst van f 56054.09%, een uitgaaf van f 53438.40, alzoo een saldo van f 2615.69%. De bui tengewone rekening met een1 ontvangst van f 4200.37, een uitgaaf van van f 4184.79%, alzoo een saldo van f 1557%. De beer Du1 Burck zegt verder, dat volgens Kra mer Leering geen leermiddelen aan de bijzondere school levert. Kramer en Groen wijzen er op, dat de ze gemeente geen bijzondere scholen heeft. f 'De heer Du Burck zegt verder, dat het met de re kening van het Burg. Armbestuur niet zoo vlot ging als met de gemeenterekening, omdat de zaak niet op orde lag. wat voor dè commissie lastig is. De hoofdbedragen klopten, doch niet alle kwitantiën zijn nagezien, om genoemde reden. De leden van het Armbestuur, de heeren Vlug en de Geus konden daarbij niet aanwezig zijn, zoodat elke toelichting ontbrak. De commissie kan de rekening in hoofdbe dragen goedkeuren met een ontvangst van f 3041.77% een uitgaaf van f 2654.30%, alzoo een. saldo van f 387.47%. De beer Kramer zou het op prijs stellen wanneer het volgend jaar naast de rekening een gedetailleer- den staat wordt overgelegd wat voor de leden een kleine moeite is en voor de commissie zeer gemak kelijk is voor de controle. B. en W. zullen deze wensch overbrengen en de I rekening wordt, vastgesteld. De heer Kroon zou gaarne zien, dat het volgend jaar een van de drie aanwezig is. Wat de rekening van de lichtbedrijven betreft, zijn deze in eindbedragen in orde bevonden. Enkele op merkingen meent de commissie te moeten maken. Wat betreft het converteeren van enkele leeningen om een lager rentebedrag te krijgen, is dit volgens den directeur door de commissie van beheer reeds onder oogen gezien, waarvoor dank. De commissie vond de afschrijvingen wat laag, doch door den directeur werd meegedeeld, dat deze afschrijvingen door de deskundigen: voldoende wor den geacht. Op d ebalans komt nog een bedrag van 1 f 1736.08 voor van voorbereidingskosten. waartegen over de winsten staan van 1922, '23 en '24. Het zou beter zijn, deze saldo's niet te laten staan, doch de genoemde post daarmee weg te werken. Door den directeur is echter gezegd dat. deze post het volgend jaar geheel wordt afgevoerd. F 920.72 uitgegeven voor uitbreiding voor aan sluitingen meters enz. is niet als waarde opgej®- i men, wat voor het verkrijgen van een zuiver beeld 1 wel wensch el ijk is. Even zoo is het met een bedrag van f 1824.06 voor het electrisch bedrijf. 1 Voorzitter dankt voor de mededeelicgen, doch wijst er op, dat het de commissie wel bekend zal zijn dat die aankoopen uit de gewone middelen betaald zijn, en niet uit buitengewone, zooals meestal ge schiedt. De heer Dijkhuizen merkt op, dat de rekening van de lichtbedrijven alleen volgens het verslag is nage gaan. Ze wordt door een accountant nagegaan, waar door het nazien door een commissie overbodig werk is. Ook zou het onbegonnen' werk zijn, om alles in finesses na te gaan. Spreker is er van overtuigd, dat de eijfers in orde zijn, doch aan het verslag ontbreekt een rapport van den accountant. Zoo'n rapport kan de grondslag zijn, waarop een rekening wordt goedgekeurd. Door den directeur is gezegd, dat het geen gewoonte is, dit rapport over te leggen. Wel wordt dit door particu liere bedrijven gedaan voor reclame. Alleen aan Ged. Staten wordt het rapport overgelegd. Hetis echter ook voor de raadsleden van belang om te weten wat zoo'n rapport inhoudt. Wenschelijk zou het zijn. het in het vérslag op te nemen of er een aparte bijlage van te maken of het ter inzage neer te leggen. Voorzitter heeft er niets tegén, doch wijst er op, dat de accountant geen verantwoording schuldig is aan den Raad, doch alleen de commissie van beheer. Voorzitter heeft geen bezwaar, doch acht de meening van den heer Dijkhuizen in deze niet juist. De heer Dijkhuizen": De commissie uit den Raad kan uit den aard der zaak de rekening niet zoo goed nazien, dat ze een volledig verslag zou kunnen uitbrengen. Men steunt in den regel dan op het rapport. Voorzitter: Onder andere. De heer Dijkhuizen. In hoofdzaak. Voorzitter zegt. dat de commissie van beheer als niet deskundiTe de verantwoording heeft, en daarom bedient ze zich van een accountant. De heer Dijkhuizen: Als het rapport er bij over gelegd wordt, heeft de commissie er meer aan. De heer Zeeman zegt wel voor de door den heer Dijkhuizen genoemde gronden te gevoelen. Spreker kan zich voorstellen, dat de commissie gaarne met alle op- en aanmerkingen bekend is. Toch, en. ik spreek hierbij uit ondervinding, kan het als van veel waarde voor de controle op het beheer beschouwd worden. Er is geen kwestie van eenig wantrouwen, doch het is goed voor een zoo goed mogelijk inzicht in de gestie van het bedrijf. Voorzitter zegt nogmaals geen bezwaar te hebben het rapport over te leggen. De heer Zeeman wenscht nog te spreken over een bepaald punt in verband met het personeel. Steen- horst is reeds lang in dienst en pas in 1924 heeft hij zijn vaste aanstelling gekregen. Wordt het nu geen tijd dat men begint te werken op de grondsla gen van een collectief contract. Zoodanige contrac ten loopen bij duizenden en het geeft een meer vaste regeling ook in zoodanige zaken Het bestuur is ten volle verantwoord als het zich aan het contract houdt en er wordt een gezonder toestand uit geboren. Het geeft meer de vaste lijnen aan. Ik ken, aldus spre ker, verschillende bedrijven, die een collectief con tract hebben afgesloten, waar de OFde bijzonder mee gebaat is. Ik hoop dat het bestuur daartoe ook eens zal kunnen komen. Het gaat m.i. niet aan om jaren lang een tijdelijke kracht te handhaven, alvorens hij een vaste aanstelling krijgt. Voorzitter: In de practijk is het zoo, dat men een tijdelijke kracht aanstelt, met de gedachte dat hij spoedig overbodig is. Wordt dan later een vaste aan stelling uitgereikt, is dat voor don betrokkene een verrassing. Bovendien, het is voor den betrokkene geen nadeel, want met de nieuwe pensioenwet tellen ook de tijdelijke jaren voor het pensioen mee. Mocht het in de toekomst wenschelijk zijn een contract af te sluiten, zal het bestuur er zeker toe overgaan. De rekening van het gasbedrijf-wordt hierna vast gesteld met een saldo van f305.45, en die van het electrisch bedrijf met een saldo van f 1257.85%. Hierop worden de diverse bejpuotingen aangeboden. Dezelfde heeren die de rekening hebben nagegaan, zullen zich met het nazien daarvan belasten. Daarna komt aan d$ orde een voorstel van B. en W. om een leerkracht aan de O. L. school eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari. In verband met de nieuwe onderwijswet kunnen 4 leer krachten behouden blijven als over 1926 het gemid delde aantal leerlingen 117 is. 15 Maart was dit 117, 15 Juni 110, 15 September vrij zeker 111 en vermoe delijk 15 December ook Til. Mej. Nierop komt dan voor ontslag in aanmerking, waardoor dan de le en 2e klas voor <de onderwijzeres, do 3e en 4e voor den onderwijzer en de 5e en 6e en 'de anderen die op" de school blijven, voor het hoofd der school komen. De heer du Burck verzet zich niet tegen het voor stel omdat handhaving van de 4e leerkracht voor de gemeente te groote offers vraagt. Allen zullen we er van overtuigd zijn, dat het onderwijs 'er niet mee gebaat is om een leerkracht op wachtgeld te stel len, met het noodlottig gevolg dat de le en 2e klasse bij' elkaar komen. De le klasse kan dan niet krij gen wat het toekomt. De nieuwe wet geeft gelegenheid tot het aanstellen van een assistent. Als dat hier zou kunnen gebeuren, met behulp van de onder wijzeres die op wachtgeld gaat. zou het een goed koop© en goede oplossing zijn. De gemeente zou het niet meer dan 500 gulden kosten en zoowel de kin deren als de onderwijzeres waren er mee gebaat. Voorzitter: De instelling assistenten zou in het al gemeen overweging verdienen. De vraag is echter of in het algemeen een onderwijzeres zich als assistent zou beschikbaar stellen. D'e heer du Burck: B. en W. zouden er in de vol gende vergadering advies over uit kunnen brengen. Voorzitter: Dat zou een nieuw voorstel zijn en B. en W. stellen voor eervol ontslag zonder meer, met de genoemrie klasse-indeeling. De heer Groen vraagt hoeveel leerlingen de eerste klasse telt. Voorzitter: 13 of 15. De heer Groen. Het is een vraag van beteekenis die B. en W. hebben te overwegen. Het lijkt me toe dat men terwille van 13 kinderen daartoe niet direct over zal gaan. Verreweg de meeste dorpen hebben drieklassige scholen. Het voorstel van B; en W. tot eervol ontslag 'van mej. Nierop wordt met algemeene stemmen aan genomen, waarna het punt assistenten opnieuw ter sprake komt. Voorzitter merkt op, dat de groote vraag is of mej. Nierop zich er voor beschikbaar zaLstellen en ten tweede of het geen gevaarlijk precedent schept voor de toekomst als mej. Nierop vertrekt. Dan zou di rect moeten worden overgegaail om de klassen bij elkaar te voegen. De praktijk leert in Noordschar- woude, waar ook 3 leerkrachten zijn, dat nooit de vraag naar een assistent naar voren is gekomen. De heer du Burck: Het is pas ingesteld. Voorzitter: Helaas al twee jaar en dan had het evengoed daar wel eens naar voren kunnen komen. De heer du Burck: Het is een groot verschil of men reeds in dien toestand is of er plotseling in geplaatst wordt. Bij de Ned. onderwijzers en de autoriteiten Is het instituut assistenten niet erg in aanzien, doch waar hier een bestaande toestand bestendigd zou kun nen worden, is het te probeeren. De nieuwe wet is toch ook zoodanig, dat de op wachtgeld gestelde een deel van het wachtgeld zou kunnen verliezen als ze een zoodanig aanbod niet wenschte te aanvaarden. Zoo kunnen we een goeden toestand behouden. Voorzitter: Het bedrag dat als assistent genoten wordt, zal zeker in mindering komen van het wachtgeld. De heer Kroon: Dat zou ook tijd worden ook. Voorzitter: De vraag, is hoe ze er zelve over denkt. De heer du Burck: Ik zou haar ook niet willen dwingen. Voorzitter: Als de Raad blijk gaf dien kant uit te willen, zou het te overwegen zijn, doch u is de eenige die zich uit. De heer Zeeman: Dat zegt nog niet dat ook bij an deren geen instemming met het punt is. Ik ben, al dus spreker, natuurlijk niet vakkundig, doch als het waar is wat steeds gezegd wordt, dat het eerste leer jaar het moeilijkste is, is er veel voor te zeggen om de mogelijkheid onder oogen te zien. We verbinden ons dan nog tot niets. Het lager onderwijs is voor de meeste kinderen het eenige onderwijs. Laat dit dan zoo goed mogelijk zijn. De heer Kramer: Geldt dit stelsel niet voor de scholen met minder dan 96 leerlingen. De heer du Burck: 144. De heer Kramer: Het punt komt onverwacht en het is wel gewenscht eerst de indeeling te weten wat de aantallen in elke klas betreft. Als de aantallen in de le en 2e klas vrij' gelijk zijn, is er mi. niet zoo'n bezwaar voor één onderwijskracht. Dat het voor 60 leerlingen zeer beroerd is een onderwijskracht te hebben, weet ik bij ondervinding en vooral als er dan nog geen'verandering in t£ krijgen is. Ik voel veel voor het onderwijs en weet zeer goed dat in de le klasse de grondslagen gelegd worden. Ook ik heb verbetering betracht, doch het is me helaas niet mogen gelukken. Het is echter moeilijk in deze direct een oordeel te vellen, doch met het uitspreken van den wensch verbindt de Raad zich nog tot niets. Voorzitter: Is het de bedoeling van den heer du Burck alleen als de eervol ontslagene zich be^ schikbaar stelt, doch niet aanvaarding van de as sistent in het algemeen. De heer du Burck: Daar wil ik me voorloopig bi} bepalen. De onderwijsorganisaties en ook Volkson derwijs zijn van oordeel, dat 36 leerlingen in een leer jaar een goede toestand is voor ex onderwijskracht. Hier wordt het echter ongeveer hetzelfde aantal voor twee leerjaren De stemming onder de leden gehoord, lijkt het me-wel goed de moeelijkheid te onderzoeken. Voorzitter: Van assistenten in het algemeen zijn B. en W. geen voorstanders. De heer Groen: Nu gaat het een eigenaardige kant uit. De vraag dient gesteld te worden wat in het belang van het onderwijs is, doch niet alleen beoor deeling van den bestaanden toestand. Als het niet be zien wordt uit een oogpunt van onderwijs in het algemeen, ben ik er niet voor. Voorzitter: Het is de wensch van de heeren. De heer Groen: Die is zeer bedenkelijk. Voorzitter: Burgemeester en Wethouders zullen met den wensch van den Raad rekening houden. De heer 'Groen: Is het wel den wensch van den Raad? Voorzitter gaat nu tot stemming over, waardoor met 4—3 stemmen besloten wordt een onderzoek in tellen. Tegen stemden de heeren) Kroon, Bekker en Groen. Het hoofd der school heeft meegedeeld, dat het vervolgonderwijs vrij zeker zal kunnen worden gege ven. omdat er reeds meer dan 10 leerlingen zijn. Volgens de verordening wordt het hoofd der school ambtshalve als hoofd van het vervolgonderwijs be noemd en B. en W. stellen verder voor, om'mej. N. Vos van Zon daarvoor te benoemen. Ze krijgt alle stemmen. De -heer Zeeman vraagt, hoe het staat roet de ver goedingen. Voorzitter: f 1.75 per uur voor het hoofd en f 1.50 voor de onderwijzeres. Bij de rondvraag vraagt de heer Du Burck of den voorzitter iets bekend is inzake het Broeker spoor- tjpe, waarvan 1 Mei 1926 het contract afloopt. Voorzitter: Er moet nog een bespreking gehouden worden met de andere gemeentebesturen en daarna zullen uitvoerige mededeelingen, worden gedaan. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5