Alitutci Mens- Alrainflt- Laimllil NOUVEALTéS Firma DE LANGE DE M1AAZ, I. GRUNWALD, Nemen gelden in Deposito. Vecleenen Credieten. Spaander's Kleeding. Fa. Gebr. Rotgans, "S,c Zaterdag 19 September 1925 68ste Jaargang. No. 77]0. im.y. v.u, inarinfliY uu., DtiidyBU. TON van l tot 5 pee6la flJ0 iodera regel Mnt (bewlj8no> Uitgevers: N.V. v.h. THAPMAN Co., Schagen. EERSTE BLAD. DAMES-CONFECTIÉ JAPONSTOfPEN. HERFST- Ziet de Uitstallingen. Uit en Voor de Pers. Ingezonden Stukken. HYPOTHEEK op LANDERIJEN 5 °|0 RENTE. De Firma MEIJER PELS, AdmiDistratenrs-Rentmeesters te Alkmaar, Zitdag Donderdags in Hotel „Vredelost". Bixmenlandsch Nieuws, BRILLEN, DK blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder de en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Ifutlön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. i\ v u li inafiviam n» i u x'iihiiiiii I per 3 maanden fl.65. Losse nummers 8 cent. AD'VERTEINft* POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20. I inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. K4NAALWEG 71-74, HELDER, naasl bel Posikanloor. HET KAMERPRESIDIUM. Wij hebben in de Tweede K^mer een katholiek, aal. de oud-minister Ruys de Beerenhrouick als voorzit ter gekregen. De stemming had reeds uitgewezen, dat een deel der rechterzijde, hl. de Christelijk-histo- rischen, dit zeer onwenschelijk vonden. Deze hadden als candidaat Dr. de Visser. En het is wel grappig hoe de heeren van.de rechterzijde nu reeds direct na hun intrede in de politieke arena, aan het plukharen beginnen. Onder den titel „Geen schitterend debuut" driestart het katholieke blad „De Rotterdammer1*: Schitterend is het debuut van de rechterzijde in do Tweede Kamer niet geweest. Bij de presidentsverkiezing ging het er iet-wat singulier naar toe Hot liep tenslotte goed af doordien de oud-minister Ruys de Beerenibrouck als overwinnaar uit de bus kwaSi, maar de wijze waarop dit resultaat werd; be reikt, was verre van fraai. In plaats van naar gemeen akkoord aanstonds de voor de hand liggende keuze te bezegelen, werd pas bij tweede stemming, naar allen schijn door de hulp van enkelen der linkerzijde, de heer Ruys de eerste voorgedragene. De christelijk-historischen bleven aan dr. De Vis ser 'hun hart, verpanden. Wiji betreuren het, dat op die wijze de nieuwe aera werd ingezet. Nog meer zou het blad het betreuren, indien in dit optreden een aanwijzing moest worden gezien van zekere zelfstandigheidspolitiek, die de christelijk- bistorische fractie denkt door te voeren. Het Chrst-Historische blad „De Nederlander" brengt in herinnering, dat, toen in October 1020 de voorzitter der Tweede Kamer, de heer Fock, be noemd wa,s tot gouverneur-generaal van Neder- laudsch-Indië, de christelijk-bistorische 'Kamerleden, zonder eenige aarzeling, hebben medegewerkt, tot aanwijzing van mr. Kooien' als eersten candidaat op de voordracht voor het voorzitterschap der Kamer. Het is vijf jaar later. De voorzittersplaats in de Tweede Kamer is weder vacant- Ditmaal had de christelijk-historische Kamerfractie in haar midden den man. die door velen als aangewezen werd be schouwd voor het voorzitterschap, een man van vele gaven, en onder die gaven, ook in 'het bijzonder die talenten, vereischt voer het voorzitterschap der Ka nier. De verhoudingen zijn een weinig anders, dan in 1920. Dp Minister-President, toenmaals Roomsch, is nu Anti-Revolutionnair. maar de voorzitter der Eerste Kamer is Roomsch, wij noemen nog den vice- president van.den Raad van -State: liberaal. In deze verhoudingen lag zeker geen aanleiding den buiten gewoon geschiken Christelijk-historischen candidaat niet te kieze». eer het tegendeel. Maar ook de Roomsch-Katholieke Kamerfractie in haar midden een man van gaven, eveneens in de Kamer bemind en geëerd. Ware de bovenbe doelde Christelijk-Historische candidaat niet be schikbaar geweest, er had zeker aanleiding bestaan over de verkiezing van den Roomsch-Katholieken candidaat te spreken. Maar nunu was er toch in elk geval aanlei- otog overleg te plegen. Wellicht, echter werd ingezien, dat tegen de argumenten van' Christelijk-Historische zijde tot bepleiting der keuze van dr. De Visser, als eersten candidaat, weinig zakelijks kon worden aan gevoerd.. Het contra-argument, dat de Roomschen de sterkste fractie vormen, zou toch moeilijk kunnen 'gelden, want werd dit contra-argument aanvaard, 200Nzou dit betéekenen het bezetten van de voorzit- jcrsplaats voor nu en altijd door een Roomsch-Ka- tholiek. Hoe het zij. overleg met de Christelijk-historischen is niet gezocht, maar door een kunstig gewrochte sa menwerking van R^iKathoilieken, Anti-Revoiultionp nairen en Sociaal-Democraten, werd de heer Ruys de oeerenbrouck met 61 stemmen gekozen tot eersten candidaat. Nadat het blad de cijfers der stemmingen heeft p^egeven, stelt het de vraag: „spraken wij ten oh- ecnte van een kunstig gewrochte samenwerking?" breekt <**e kruik no? te water voor ze Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u vgor het onderstaande eenige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat» mijn dank. In uw courant van Donderdag 17 September 1.1. las ik onder Raadsverslag Anna Paulowna ojn. het vol gende: „Voorzitter wijst er op, dat in onze gemeente alle ambtenaren, zonder uitzondering, altijd even hulpvaardig zijm, zoowel in als na, kantooruren, maar wanneer mijnheer de keurmeester te voet» hallen gaat en de slagers hebben zijn hulp noodig, dan kunnen ze wachten." De Voorzitter spreekt hier dus zijn afkeuring uit over den heer Bakker, die volgens hem „te voetbal len gaat" als de slagers zijn hulp noodig hebbon. Gaarne wil ik hier echter even toelichten, dat do heer Bakker reeds pl.m. eon half jaar geen werkend lid van de voetbal'vereeniging meer is, en dus ook niet meer op de oefenavonden komt. Alleen wordt hij nog wel eens o,p het voetbalveld gezien, wanneer er op Zondag een wedstrijd is. Daar ik dan echter onder de voste bezoekers ook steeds een slager zie, geloof ik niet, dat die zijn bulp dan noodig heeft, wat op Zondagmiddag ook met zijn collega's wel niet het geval zal zijn. Mijnheer de Voorzitter was dus, wat betreft de on willigheid van den heer Bakker, in verband met het voetballen, van zekere zijde waarschijnlijk verkeerd ingelicht, daar ik tenminste niet veronderstel, dat het op Zondagmiddag op het voetbalveld ver toeven in strijid is met de wenschen van het Gemeente- bestuurt,-temeer daar dan ook meestal eenige andere meer „hulpvaardige ambtenaren" aanwezig zijn. EEN ABONNé. hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen a 5 rente. Houden eiken Donderdag van 0V»U'/a uur zitting in Caté „CÉRÈS" te SCHAOEN. De heer Dr, J. H. Pameyer Iheet. de aanwezigen wol kom. Te ongeveer elf uur verschijnt Prins Hendrik ter vergadering en heette de heer Stieler, voorzitter van Het Witte Kruis den hoogen bezoeker en verder alle autoriteiten welkom. De feestrede werd daarna uitgesproken door Ds. Niemeyer, eerelid der vereeniging, onder het motto: „Ik heb het geloof^ behouden". De spreker schetste in een keurige rede de werkzaamheid en beteekenis van Het Witte Kruis en feliciteerde hoofdbestuur on leden dor vereeniging hartelijk met dezen dag pn sprak den wenscb uit. dat de NI HL V Het Witte Kruis tot' in lengte van .dagen moge groeien en bloeien, velen tot zegen, velen tot heill Des midddags om half drie werden het hoofdbe stuur cn de afgevaardigden, Prins Hendrik en zijn adjudant jhr. von Muhle'n, autoriteiten en verdere genoodigden door bet gemeentebestuur ten stad- huize ontvangen. In de raadszaal prijkte een reus achtig groot bloemstuk, bijzonder smaakvol bewerkt en voorstellende een wit kruis op rooden achter grond, waartusschen tal van witte kruizen de ver schillende af deelingen voorgesteld; het geheel om kranst met groen waarin kleine bloemrijke aandui dingen van stichtingen van het Witte Kruis. De bur gemeester. mr. W. C. Wendelaar, zeide, dat de Raad Anno 1805* Alkmaar. Kluisinrichting te Alkmaar. KOLHORN. Niet het Kleine Tooneel, zooals abusievelijk in de advertentie van Donderdag vermeld staat, doch het Lntiemr Tooneel vain Bergen, dat 1.1. miet zulk groot succes alhier een opvoering van Ailler Zielen heeft gegeven, is wederomi door den heer Buis uitgenoo- digd kermis-Maandag een voorstelling te geven. Als dan wordt opgevoerd „Onschuldig Veroordeeld", spel van lach en een traan dn drie* bedrijven, een met den len prijs bekroond tooneelspel van Felix Philippi, schrijver van „Weldoeners der Menschheid", en a. Liefhebbers van goed tooneelwerk hespreken vroeg tijdig hun plaatsen. ANNA PAULOWNA Alle geruchten van ontbinding ten spijt, zal de voetbalvereeniging Excelsior toch aan de competitie i van den N.H.V.B. deelnemen. In de laatstgehouden vergadering werd hiertoe besloten en ofschoon E. slechts met een zeer zwakke combinatie verschijnt, zal zij toch in de aangewezen klasse uitkomen. Zon dag speelt E'. dus thuis tegen Voorwaarts van Bar singerhorn. Waag wij' het elftal van Barsingerhorn momenteel niet kennen, zullen wij' ons niet aan een voorspelling wagen. DRA40T ALKMAAR—HOORN. ook voliei op voorschrift van Doktoren, leveren wij onder ;dige garantie, tegen uiterst billijke prijzen. GEDIPLOMEERD OPTICIEN T.O.G. ANNA PAULOWNA De postduivenvereeniging „Altijd Verder" hield een wedvlucht met jonge en oudere duiven, vanuit Dord recht. eiMt de jonge duiven was de prijzenuitslag: 1 en 6 -de heer J. Hoogewoning, 2 en 3 Gebr. van den Berg, 4 Gebr. Harthoorn, 5 de heer J. Meiliink. Met oudere duiven was de uitslag: 1 Gebr. Raam makers, 2 Gebr. Harthoorn, 3 de heer J. Meilink, Volgende wedvlucht vanaf Rozendaal (N. Br.)/ ANNA PAULOWNA Aan de vakschool voor Meisjes te Helder werden van het eerste naar het,tweede leerjaar bevorderd onze plaatsgenooten T. Keppel en A. Stammes. JUBILEUM WITTE KRUIS. Donderdagmorgen werd de feestelijke vergadering gehouden van 't jubileerdende W.'Kruis in "Het Gul den Vlies" te Alkmaar. Tal van bekende personen waren daar aanwezig, w.o. den 84-jarigen dr. P. J. Barnouw, oud-voorzitter en lid van verdienste van het Witte Kruis, mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-ge neraal van de Vblksgezondheid, vertegenwoordiger van den Minister, dr. N. M. Josephus Jitta, voorzit ter van den gezondheidsraad, F. C. Fleischer. voor zitter van het „Groene Kruis", dr. J. J. Th. Doyer, inspecteur der Volksgezondheid in Noord-Holland, dr. L. C. Kersbergen, voorzitter der Maatschappij tot I bevordering der geneeskunst, mr. D, C. C. Ebell, rijks archivaris, A. W. Michels, lid v. Ged. Staten, mr. W. I C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, P. A. Ro- 1 mijn en A. Commandeur, respectievelijk burgemees- ters van de Rijp en Spanbroek, wa|r de afdeelingen van het „Witte Kruis" ook 50 jaren bestaan, enz. van Alkmaar het bijzonder op prijs stelt het hoofdbe stuur en afgevaardigden hier te mogen ontvangen, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik der Nederlan-, den, d$n Commissaris der Koningin, den directeur- generaal der volksgezondheid, en den voorzitter van den gezondheidsraad en zoovele andere belangstel lenden in den „Witte-Kruis" arbeid. Dr. Stieler, de voorzitter, dankte voor déze ont vangst. Hierna werden ververschingen rondgediend en be gaven zich de aanwezigen naar het Stedelijk Mu seum, beneden in het Stadhuis gevestigd, alwaar door de goede zorgen van den gemeente-archivaris, den heer N. J. M. Dresch, e*ene historische tentoon stelling was ingericht, welke 'hij met eenige toe passelijke woorden opende 'en daarna Prins Hendrik en andere genoodigden rondleidde. Om vier uür werden Prins Hendrik, diens adjudant jhr. von Muhlen, de autoriteiten en verdere genoo digden in de ontvangstzaal der tentoonstelling ont- i vangen en door mr. H. Kusters welkom geheeten. Prins Hendrik verklaarde na de rede vè.n den ,heer Kusters de tentoonstelling vdor geopend. Toen werd do thee rondgediend en zong mej. Jo. Im- I mink uit Amsterdam een paar liederen, terwijl de' heer J. Henri Oushoorn een paar nummers op de piano ten gehoore bracht. I Prins Hendrik, rondgeleid door den voorzitter van 'het tentoonstellingscomité, den heer G. Looman, de commissaris der Koningin, begeleid door den archi- I tect der tentoonstelling, den heer D.- Saai Cz., en de genoodigden bezichtigden hierna de tentoonstelling, die de bewondering van allen opwekte &oor de keu- I rig verzorgde„stands". I Om zes uur hield het Hoofdbestuur van het „Witte Kruis" Receptie in het'/Landtoóuwhuis, terwijl in middels de Alkmaarsche Winkelweek, georganiseerd door de beide Middenstandsvereenigingen. werd ge opend. Het was zeer druk in de stad en er heerschte een ware feeststemming. Om zeven uur had in hotel „Proot" een feestmaal tijd plaats, aangeboden aan genoodigden en afge vaardigden, waarbij Prins Hendrik mede aanzat. EEN INCIDENT IN DE EERSTE KAMER. De eerste zitting van onzekerste Kamer is al heel bijzonder geweest. Zooals men weet, pleegt de Eerste Kamer nog altijd op de Troonrede een adres van antwoord te zenden dat echter, om politieke debat ten te vermijden, nooit meer dan een beleefdheids vorm is. In de Tweede Kamer is dit kinderachtig gedoe al- lang afgeschaft. Maar nu kwam de iheer De Vos van Steenwijk" plotseling op den inval om aan een passus van het adres wèl eon politieke strekking te willen geven. De commissie van redactie had voorgesteld, „belangstelling" te uiten over het aangekondigde, „handhaven, der Christelijke grondslagen" als „richt snoer voor bestuur en wetgeving". Zeer terecht was dit onschuldige woord gekozen: Doch de heer De Vos vond het veel te zwak en stelde voor te lezen „met instemming". Vreemd genoeg viel de commissie om en daar had je'de poppen aan het dansen. De heer Slingerberg wees er terecht op dat nu dit adres van antwoord een politiek karakter kreeg, zoodat als gevolg daar van er groote,, politieke debatten zouden moeten wor den gevoerd, spr. ontraadde dit sterk. En ook de heer Rink sprak aldus. Jammer genoeg voelde de rechterzijde niet veel voor deze billijke redencering en het directe gevolg was dat Prof. Van Emhden be gon met bezwaar te maken tegen do „instemming" die de Kamer, volgens het commissie-concept, zou be tuigen met vereenvoudiging van den Staatsdienst en inkrimping (zoo mogelijk) van Staatsbemoeiing! De politieke duivel was losgelaten en het was volop feest. En toen het voorstel van den heer De Vos Van Steenwijk in stemming kwam, stond de heelo linker zijde (behalve de heer Rink) op en verliet do verga derzaal. De vergadering was toen onvoltallig en daarmee was het voor vandaag uit. Dén volgendon dag nam de Kamer hot voorstel van De Vos van Steenwijk aan met 25 tegen 2 stemmen. Ook nu verliet de linkerzijde de vergadering. LANGEREIS. 'De heer Joh. Visser, werkzaam aan de kaasfbarfek alhier, is na vergelijkend onderzoek toegelaten tot den cursus tot opleiding voo? melkcontroleur ie Hoorn. VEENHUIZEN. iGiisteren had de aanbesteding plaats varu het krooswerk in den polder Veenhuizen. Het werk werd aangenomen, deels door den heer K. Barts è.s., an derdeels door den heer J. Bakker, terwijl ook de heer P. Pauw een gedeelte aannam. De totale som was f12850, hetgeen minder is dan het vorige jaar. CALLANTSOOG. Alhier is eene commissie gevormd, bestaande uit de heerst leden van den gemeenteraad, welke zich ten doel stelt het inzamelen van giften in de gemeente Callantsoog ten behoeve van' de slachtoffers van den stormramp te Borculo es, JUBILEUM Dr. L. T. C. SCHEIJ TE HOORN. Het Comité, dat zich uit de landbouWvereenigingen in Noord-Holland heeft gevormd ter huldiging van Dr. L. T. C. Scheij, bij gelegenheid vaai diens- 25- 5arig ambtsjubileum als zuivelcohsulent, ervan over tuigd zijnde, dat het zeer velen een behoefte zal zijn om den jubilaris en diens echtgenoote daarmede per soonlijk geluk te wenschen, verzoekt ons te willen mededeelen, dat hiertoe voor een ieder, die dat wénscht, gelegenheid zal bestaan op Donderdag 1 Oc tober a.s., op welken dag des namiddags van half twee tot vier uur voor dit doel eene receptie zal worden gehouden in Hotel „Dé Doelen" te Hoorn. AARTSWOUD. Donderdagavond werd door het Onderling Nut en Genoegen een huishoudelijkevergadering gehouden. Na de gewone opening en lezing notulen, werd be sloten het seizoen te openen op. 14'October met een gewonen Nutsavond. De lezing werd1 opgedragen aan den voorzitter, terwijl de vaste bijdrage door mej. Wiltenburg zal worden vervult. Daarna kwam in be spreking de Volksavond. Verschillende plannen kwa men ter tafel en werden van alle zijden bezien en besproken. Besloten werd om in begin December dezen Volksavond te houden en dan een wedstrijd in het voordragen er aan te verbinden. Hiervoor zul len bij advertenties amateurs worden opgeroepen. Men is geheel vrij! ernst of luim te kiezen. Fraaie medailles zullen heschikhaaar worden gesteld. Na een en ander uitvoerig te hebben behandeld, werd de verdere afwikkeling aan het bestuur opgedragen en volgde sluiting. HOOGWOUD. Uitslag van de bekroningen der Floifdia- en Huis vlijttentoonstelling alhier, te houden op Vrijdag 18,- Zondag en Maandag 20 en 21 September 1925. Leden. Collectie. Ie prijs mej. P. Hartog, 2e prijs mej. Jb. Kuiper Cz., 3e prijs mej. ML Rempt. Cuvea. le prijs mej. S. Glas, 2e prijs mej. A Zee. Heliotroop, le prijs mej. A. S. Kossen, 2e prijs mej. C. Kos. Kochia. le prijs mej. P. Helder Kz., 2e prijs A Ren tenaar. Asperages. le prijs wed. B. Pluister, 2e prijs W. Koeman. Kinderen. Collectie, le prijs S. Kort, 2e prijs G. Roo- ke.r, 3e prijs P. Bood, 4e prij's G. B'ossen. Lobelia: le prijs'Trien Klomp, 2e prijs K. Olie, Langereis, Nieuwe Niedorp, 3e prijs Ma de Ruiter. Leeuwenbek. Ie prijs Betsie Helder Pd.. 2e prijs Jan Helder Pz., 3e prijs Aafje Mlay, 4e prijs Gerrlt Stapel Ez. Eervolle vermelding Jb. Schuurman te Opmeer, Ae- perage. Nuttige handwerken: tot 13 jaar: lo prijs Betsie Helder Pd., 2e prijs Aafje May; van 1318 jaar: le prijs Ouke Slagtefc 2e prijs Corrie Bood, 3e prijs Bertha Benit, 4e, prijs Grietje Donker; boven 18 jaar.: le prijs mej. Jannetje Kuiper, 2e prijs meji. N. Sloo- ves—Wit, 3 eprijs mej. Gi Vetr—Kos en 4e prijs mej. M. SchermerPrijs. Fraaie handwerken: tot 13 jaar: le prijs Grietje Silver, 2e prijs Grietje Hemke, 3e prijs Betsie Roo- ker, 4o prijs Aafje May 5o prijs Nel de Vries; van 1318 jaar: le prijs Oukje Slagter, 2e prijs Antje Glas Pd. en 3e prijs Lize Bruin; boven 18 jaar: le prijs mej. Jonker—Pijl, 2e prijs mevr. van Ree—Trik, prijs mej. Marie de Boer en 4e prijs mej. Trijntje Helder Pd. Eervolle vermeldingen: Nuttige handwerken: mej. D. Wilms, Barsingerhorn en mej. A. van Scheyen Groot; Fraaie handwerken: mej. Zeeman, Stompeto- ren, mej. Betsie de Vries. Zuidscharwoude, mej. A. de Vries—Wit, Zuidscharwbude, mej. Tr. Vos, Ben- ningbroek en mej. R. Huisman, Heemstede. Overige voorwerpen: de heer Jïb. Sjpeets en de heer P. Oudejans. OVerige voorwerpen tot 13 jaar: le prijs Klaas Don ker, 2e prijs S. Kort, 3e prijs Jan Silver en 4e prijs Annie Koöijman Opmeer; van 1318 jaar: le prijs Trien Keizer, 2e prijs Trien Kooij, 3e prijs Bertha Benit; boven 18 jaar: le prijs de heer J. Koeten.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1