llliltti Niens- Donderdag 24 September 1925 68ste Jaargang. No. 7713. Uitgevers: N.V. v.h. TBAPMAN Co., Scbagen. De zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond te (ienève. FEUILLETON. DE f ATALE 13 NEGENS Zenuw tabletten JVlijnhardt Gemengd Nieuws. L jJIT blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- rtectiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. Prijs per 3 maanden fl.Gö. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN- TI öN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Lchti we: wet k b at n b esti /ede WK orda Lv_ lejj geve Ve K iCH .tin R r,r; rn, I in ht At! reli egt PC nja .i# rijk» f61 -is |0;I ia HL Er is in den regel een korte tijd, waarin slechts de 268 commissicn aitbeiden en de Assembléo niet sa menkomt. Ditmaal zal die tijd heel kort zijn. Want terwijl anders do commissiën 'haar voornaamsten; ar beid vonden i,n de agenda zelve, moesten zij ditmaal mot uitzondering van de tweede onder leiding van prof. Eysdnga eigenlijk wachten' totdat ihet algemeen debat over het jaariijksch rapport van den Raad haar dezen arbeid bracht. Wat in ruime mate is geschied. Want naast de resp. Zweedsche en Ne- derlandsche resoluties over verplichte arbitrage en ontwapening zijn er gekomen van Zwitserland over verdragen van arbitrage; van Urngar over een on derzoek naar de werking, van het Haagsche Hof, en 'tenslotte eene zeer uitvoerige Spaansche resolutie over al wat het Protocol gezamenlijk bevat. Die re soluties zijn maar de eerste, de juridische en de der de, de ontwapeningscommissie verwezen, welke laat ste onder leiding van den Serviër Niusjitsj maar zat te wachten en slechts had vergaderd om zich' een president te kiezen! Dan leverde het debat na eene toegejuichte rede van Loucheur eene Fran- sohe resolutie op voor v:o-^ereiding, op breeden grondslag, van eene economische conferentie, terwijl Nansen voor resoluties over de mandaten en zijne Hongaarsche; en Eisttolandsche collega's voor die over minderheden vraagstukken zorgde. Men ziet het: het is alweer een groot menu en wie wilden voorspellen, dat het ditmaal in twee, zeker in drie weken zou zijn afgeloopen, vergissen zich alweerl De eerste commissie, waarin de heer 'Limburg het Nederlandsche element vertegenwoordigt, had - be halve een belangrijke Deensche propositée inzake Raden van Bemiddeling terzijde van- het Haagsche Hof, twee oude voorstellen op te ruimen. Men her innert zich, dat twee jaren geleden, .tengevolge van het Corfu-dncident, aan eenige juristen een onder roek naar de bevoegdheid van den Volkenbond is op gedragen, en deze juristen een vijftal conclusies daarover hebben aanvaard. Nu had de Nederland sche delegatie reeds een vorig jaar het voorstel ge daan om deze conclusiën aan het oordeel der Leden- Staten te onderwerpen. Zij, herhaalde dat voorstel, toen door tijdsgebrek niet- behandeld, nu dn dezen i vorm, dat die leden van den Bond. die in de ge- 1 noem,e conclusiën iets aantreften van twijfelachtigen aard, dit aan den. Raad zullen mededeel-en, welke het dan verder onderzoekt. Welk voorstel wend aan genomen. Het andere plaatste de Commissie in wat zonderlinger positie. Artikel 16 van het Pact as een vorig jaar geamendeerd, anaar dat is wat juridisch slodig geschied en de overige gedeelten van dat arti kel moéten n\i*formeel met het geamendeerde 'deel in overeenstemming worden gebracht. Maar Enge land deelde mede het bedoeld amendement niet te zullen ratificeerien. en als één lid van den Raad dit niet doet. krijgt zulk een amendement geen' rechts kracht. Is^het dan de moeite waard om formeels fouten, door dat amendement te veroorzaken, te gaan wegnemen, vroeg men, en terecht, De Commissie heeft nu eene zuiver juridische sub-commissie be-. noemd de heer Limburg behoort ertoe om het geval eens te onderzoeken'! De tweede Commissie wordt met groot talent door prof. van Eiysinga ge leid. Deze commiséie 'had vroeger een 'min of meer ondergeschikt karakter, omdat zij „maar" de orga nisaties van den Volkenbond behandelde, en men de ze tot min of meer secundair werk rekende. Maar rkec f24- f 40- f75 ir. 28 onder de organisaties is de financieel-economische, en tot ihaar gebied: behoort het Oostenrijksch. en I-Ion" gaarsch herstelwerk, reeds sedert lang. 'n parel aan dien' Volkehbonddkrooo. Vkxxral nu bestond voor dit deel van de agenda groote belangstelling. Want de resolutie van den Raad is zoo op te vatten, dat hot met de directe controle op Oostenrijk binnenkort da gedaan. De Commissaris-generaal. Mr. Zimmerman, die heel wat van zijne persoonlijkheid aan Oosten rijk heeft gegeven, en wien men dit wel kan aan zien, zal, als de Assemblée weer samenkomt, zijn eervol maar moeilijk ambt hebben neergelegd. Vandaar eene als immer breed opgezette rede van zijn kant, die in het licht stelde, dat er nog wel cri- tiek te oefenen valt, maar dat het herstel van Oos tenrijk is verhaast, doordat dit land rijker, is geble ken dan men het aanvankelijk veronderstelde. Voor al de .positie van Weenen met zijne banken en instel lingen-, die groote rijkdommen hébben behouden in d8 z.g. Successie-staten (Bohemen, Polen, Yougo- Slavië e.a.) wordt door den heer Zimmermann en hij; kan het weten als gunstig geschilderd; het te kort op de spoorwegen is bijkans verdwenen en bij na 80.000 overtollige staatsdienaren zijn naar 'huis gestuurd, al vindt de Commissaris-Generaal blijk baar, dat er altijd nog te veel zijn! Na hem sprak Ramck, de Oostenrijksche kanselier en opvolger van Mgr. Seipel, wiens woorden 'het beste doen gelooven voor de toekomst van Oostenrijk. AI blijft de con trole preventief bestaan vandaar ontevredenheid in Oostenrijk de controle te Weenen zelf verdwijnt. En Oostenrijk, èn Ziimimerman zijn door de Ita_ liaansche, Engelsohe, Fransohe en 'Botte emsche1 ge delegeerden hartelijk toegesproken. Terwijl' Prof. van Elysinga erop wees, dat, terwijl men zich drie jaar tevoren niet zonder ongerustheid afvroeg of de Volkenbond niet een te moeilijke taak op zich nam, men thans weet, dat hij geslaagd is. Inderdaad, in Oostenrijk, tot behoud van dit sym pathieke land, heelt de Volkenbond gedaan wat nog in 1922 een wonder mocht gelijken. Alleen dit Oos tenrijksche werk dat in Hongarije op gelijken voet' voortgaat reeds is, gelijk ook nu weer werd opgemerkt, het bestaan van den Volkenbond bij kans waard! De derde commissie heeft na eenige andnder in teressante preludia over de conferentie betreffende den internationalen handel in wapenen de Spaan sohe en Nederlandsche ontwapeningsresoluties aan gevat. De heer Loudon heeft de Nederlandsche reso lutie verdedigd in eene naet lange, maar wol kern achtige rede. waarin hij; zich bij denv Franschen ge delegeerde Boncour kon aansluiten. Feitelijk straal de in deze inleiding in tegenstelling met de Ne derlandsche woorden in de Assemblée iels van on tevredenheid door met den. gang van zaken betref fende het Protocol. In elk geval wenschte de heer Loudon de voorbereidende studie van het ontwape- ningsvraagstuk niet te zien. opgedragen, althans niet bij uitsluiting, aan de zg. Co-ordonatde-comimissie, die is ontstaan uit de bekende tijdelijke gemengde ontwapeningscommissie, in welke Cecil zulk een groote rol speelde. Hij vond den Belg Brouckère te genover zich. Zonder veiligheid aldus het stand punt van België g8en ontwapening. Dat houdt niets nieuws 'in, maar zou van voorbereidende stu-. di'ën, gelijk juist 'Boncour heeft betoogd, niet be hoeven af te houden. Maar 'Brouckère vreest blijk baar dat de inderdaad eventueel moeilijk te trekken grens tusschen voorbereiding en doen, zal bereikt zijn vóórdat de veiligheid der Staten afdoende is verzekerd. En wat dan? Veel liever zocht hij daar om aanraking met het Fransohe voorstel inzake eene economische conferentie, wier taak hij 'heel ruim opvatte toen hij vroeg: wat helpt ontwapening, vermindering van bestaand© kanonnen, geweren, e. a. wanneer men den handel vrijlaat nieuwe te ma ken en te verkoopen? Van zulk een opvatting blijkt het Fransohe voorstel tot dusverre niet., en, bovertn dien, is niet de overeenkomst betreffende den wa penhandel er om z u i k a economische excessen tegen te gaan? De Fransohe delegatie, bij monde van de Jouvenel, heeft getracht den bemiddelenden weg te bewande len, door te- doen uitkomen terecht dat tus-~ schen de Nederlandsche, Spaansche en inmiddels daarbij; gokomen Hongaarsche voorstellen geen strijd bestaat. Integendeel, zij vullen elkander aan. Mot Buncour verlangde da Jouvenel, dat met de tech nisohe voorbereiding der ontwapening zal' worden begonnen, mits: arbitrage, veiligheid en ontwape ning als drieëenheid blijven bestaan. Waarmede wel het beginsel gesteld, maar de procedure niet is ver- geanakkelijkt! Intusscjien is aan den stroom der welsprekend heid in de Assemblée zelve een einde gekomen. Niet minder dan 42 van de 47 vertegenwoordigde landen hebben! zich hij! het debat over het jaarlijkscih rap port doen hooren en nauwelijks een zesde dezer heeft het over het rapport zélf gehad; al de anderen over het Protocol, en dit niet in het verleden, maar in de toekomst Wel een bewijs hoezeer Volkenbofid en Protocol verbonden blij ven! Zenuwstillend—zenuwsterkend. Buisje 75 ct« EEN NIEUW WEGDEK. In Zuid-Wales heeft men proeven genomen met een nieuw materiaal voor het aanleggen van wegen. Het bestaat uit eern pap van leisteenstof vermengd met glutine Deze pap wordt als mortel uitgespreid op den weg en daarop komt granietmacadam, waarna de rol erover heen gaat. Zware regens gevolgd door vijf weken warmte beb bon het wegdek geen kwaad kunnen doen. Het nieu we wegdek is bijzonder veerkrachtig en doet meer denken aan hard rubber dan aan macadam. Lewis Evans, opzichter van de gemeente Blaenau Festmiog, is er de uitvinder van. ROODVONKEPIDEMIE. Volgens een bericht uit Riga neemt de roodvonk epidemie, die, evenals in vele andere steden, ook te Moskou heerscht, daar een uitermate ernstig karak ter-aan en.treft ze vooral jonge kinderen. Meer dan 50 pet. van de kinderen tusschen 1 en 4 jaar zouden door de ziekte zijn aangetast. HET MOORDEND VERKEER De statistiek van de afgeloopen twaalf maanden geeft voor geheel Engeland 4000 doodelijke ongeval len op straat en 100.000 verwondingen door verkeers ongevallen op. Gisteren zijn weer vijf menschen bij; zulke ongevallen omgekomen, en in hot laatste week end twaalf. Het aantal gekwetsten bedroeg negen. HET JUBILEUM VAN DE KAARS. Gisteren was het honderd Jaar geleden dat de Franschman Ghevreul de" stear-ine-kaars uitvond. Ofschoon de kaars en de kandelaar vrijwel niet meer worden gebruikt en .de naam .kaars" nog slechts voortleeft in een electrische lamp van zoo- veel-kaars, zooals misschien ook over afzienbaren tijd onder „paardenkracht" nog slechts de sterkte van motoren zal worden verstaan, is het feit in de Parij'soho wijk IMontparnasse luisterrijk herdacht. Tal. van kunstschilders hadden zich voor de organisatie van het feest gespannen dat dan ook schitterend ia geslaagd. Een lange stoet „praalwagens" met leven de beelden. Oa. voorstellend: Diogenes, die met een lantaren naar een mensch zoekt, de 'Nachtwacht, onz trok door de straten, gevolgd door een gecoat umeer- de menigte. De bladen erkennen dat Montparnasse net zoo goed; iets 'heol anders dan de jaardag van do kaars - had kunnen vieren, maar dat. men niet te diep moet doordenken, omdat het jubileum een schoono gele- i genheid; bood voor een hoekje van Parijs om eens. flink te feesten! TYP HU SGEVALLEN TE HANNOVER. Volgens een bericht uit Hannover aan Berlijnsche bladen hebben zich daar verscheidene typhusgeval- len voorgedaan. Alle voocrzorgsmaatregelen zijn ge troffen. DE BRANDEN IN JAPAN. Volgens berichten uit Tokio aan de Etogelsche bla den heeft de politie de zekerheid gekregen, dat de brand in de parlementsgebouwen, zoowel als die in de villa van prins Tokoegawa, den voorzitter van het Hoogerhuis, gesticht is door communisten. Daar de aanstichters echter niet te Tokio wonen, heeft de politie hen nog niet kunnen arresteeren. EEN VLIEGTUIG NEERGESTORT. Uit Spokane, 22 'September. Luitenant Schuyler Priestley van den bosohbewakingsdienst en soldaat Avey van de nationale garde, beiden uit Spokane, zijn biji acrobatische vertoonipgen van geringe hoog te neergestort en. omgekomen. EEN OPROEP TOT ALGEMEENE STAKING IN MEXICO. Het Mexicaansoh verbond van den arbeid, bestaan de uit 90 vakverenigingen, heeft de algemeen - staT king uitgeroepen, als protest tegen het besluit van de .regeering, dat de staking bij de Mexican Eagle f Peiroleummaatsohappij onwettig ia GRONDVERZAKKINGEN TE LUIK. Te Luik. waar de gaanderijen der kolenmijnen on der een deel van de stad doorloopen, bebbeni zich, naar de correspondent der IN.R.jCrt. te Brusöel inleidt in den laatsten tijd verscheidene grondverzakkingen voorgedaan. In verband met het gevaar voor instor ting, dat thans ook een lagere school dn de rue Ba_ ronvüle bedreigt, heeft, het stadsbestuur nu besloten op advies van de mijndirectie, de étages van deze school af te ibreken. Elders in de stad zullen nog an dere voorzorgsmaatregelen worden' getroffen ten einde mogelijke instortingen te voorkomen. EEN NIEUWE ROBINSON CRUS08. Het hier verhaalde is een ware gebeurtenis die zich kort geleden heeft afgespeeld op een der eilan den van onze Indische Archipel. Een missionaris, nog pas kort in de (Missie, ging op reis om te trachten voor het eerst met een zekeren stam in aanraking te komen. Hij begon met een be zoek te brengen bij het hoofd van dien stam. .Toen deze den missionaris zag komen ging 'hij hem te ge- moet. Hij had een groote veerbos op 't 'hoofd:, 't li chaam was getatoueerd en evenals de stamleden droeg hij; den „tjmak". den lendendoek. 'Samou gingen zij naar dón kampong en het hoofd liet het volk bij elkaar trommelen. De missionaris begon zijn woord te doen en sprak over den gods dienst, maar, daar hij nog niet goed thuis was in de taal, vlotte het niet naar wensch, Opeens zei de hoofdman: „Piet, spreek anaar Hollandsch, dat versta ik ook." De missionaris dacht bij het hooren daarvan door den grond heen te zakken. Wie was dat hoofd, wie ontmoette hij, daar? 19. door HAWLEY SMiAIRT, Etr werd tusschen' bet edele tweetal afgesproken, dat Coleman schrijven zou aan Jackson en trachten "vaa dezen het adres van kapitein Hammerton te weten te komen. Dat hij daarop geen antwoord ont ving. hehoeft niet gezegd te worden, doch langs an deren weg vernam hij dat de kapitein met Sir Jas- per aan het reizen was op* het vasteland; dat zij op JJt 9ogenhlik ergens in Italië waren. Als er van ïïammerton verder geen geld afgeperst kon worden, dan zou het geheim zeker te verkoopen zijn «tan den ®an die het slachtoffer geworden was van Hammer. ton'a lag© daad. Doch evenals de graaf werd 'hjji hier «haakmat gezet door 'het feit, dat Wlheldrake even- tofflte bereiken was als de kapitein. Die groote Bludd moest ten laatste dus bekennen, dat er niets flhders te doen viel dan te wachten. En zoo gebeuixie er iets hetwelk op deze geschie denis eenigen invloed beeft. Coleman en Bludd be gonnen te zamen enkele der vindingen ved laatstge noemde in toepassing te brengen, doch spoedig nam oen der slachtoffers dier oplichterijen de politie in den arm. Dé heer Blpdd verdween met de snelheid van een frauduleus bankier. doch Coleman werd ge vat. En het was weer het oude geval gevangenis straf voor den nieuweling, die in handen der justitie gevallen is en leedwezen van den rechter, dat zijn doortrapte metgezel niet mede terechtstaat. HOOFDSTUK XXVLL Ter wille van Maude. 41 'Kapitein Hammerton was er niet 'zonder reden van overtuigd, dat van alle gevangenen niemands leven rV$Lgevaar liep als het zijne. -Hij' verbeeldde zich aai Wheldrake grooten invloed over den roover- oooidman verkregen had, doch om zelf de tusschen orf138! te ro&Pen van den man. dien 'hij zoo zwaar l recht aangedaan, dat ging niet; niets belette Sm1 •?0htcr lan&s een zijweg Wheldrake's invloed en zijnen' nutte aan te wenden. -Hiervoor had 'hij het rerrn reeds geëffend; hij: had' 'Maude beloofd, dat J een onderhoud met Wheldrake hebben zou. 'Hij ihnl?.0 'iV^ben dat dit zoo spoedig mogelijk plaats 0^5 moeilijk was dit niet, een briefje aan Wheldra- a, mededeelende dat IMaulde hem verlangde te spre ken, zou zeker het ge wenschte gevolg hebben en iemand om het over te brengen was gemakkelijk te vinden. Wheldrake was óp het punt zich nog voor eenige uren ter ruste te begeven, ten einde zijn -moeilijke taak zoo frisch mogelijk te beginnen; hij had ech ter niet de minste slaap; het vooruitzicht zijn naam van elke smet te ziillen kunnen sohoonwassohen en de wetenschap dat zijn geliefde Maude zich bevond in handen van Patrocenl's hende hi-eld te veel zijn gedachten bezig. Tot nog toe ging alles goed en was PatrocenPs houding niet onwelwillend, maar hij wist, dat de graaf, als hij tegengewerkt werd. wreed was als een getergde tijger. Hij overwoog, dat, al, mocht een rondzwervend reiziger als hij kunnen ontvoerd worden, zonder dat -dit de aandacht trok, de verdwijning van SirJasper en zijn reisgezelschap spoedig ter kennis van de autoriteiten zou gebracht j worden en' de Engelsche consul er op zou aandrin-i gen, dat er* met snelheid, en kracht gehandeld werd. j Hij zat hierover te peinzen toen een der roovers zijn hoofd binnen de tent stekend, een- -briefje in de hoogte hield en te kennen gaf dat het voor hem was. Wheldrake nam het aan en brak het open; -het was geschreven met een hand, welke hij- niet her kende. „Maude EVersley is vurig verlangend u te spre ken voor gij vertrekt; indien gij eenige genegenheid voor haar hebt overgehouden, kom d-an over een uur aan de achterzijde van de hut. ij; heeft u iets belangrijks mede -te deelen." Eenige genegenheid voor haar overgehouden! Was zij nog niet slechts de geheele wereld voor hem? Haar ontmoeten? Natuurlijk wilde hij dat. Wheldra ke haalde zijn horloge voor den dag, keek er op en lei het op zijn bed. ongeduldig het verstrijken van het uur afwachtend. Even voor tienen liep hij on rustig heen en weer aohter ^ut. net was donker, de plaats was uitstekend geschikt voor een ont moeting van geliefden. Wheldrake ha-d niet lang te wachten, een paar minuten en de gestalte, die hij zoo goed kende sloop om de hut en' kwam naar hem toe. „Lieveling!" ricp.CyHl en hij wild© haar in zijn armen sluiten, doch -het meisje ging achteruit cn zei •Mijnheer Wheldrake. ik heb u om een gunst te verzoeken." Cyril dein9de verschrikt terug. Dit koele antwoord op zijn hartstochtelijke woorden werkte als een stfrrt hela en 'het was op geheel anderen toon. dat hij ant woordde: „Mejuffrouw Eversley weet, dat het mij een ge noegenzijn zal alles, waarmede ik haar van dienst kan zijn te verrichten." Het was een misverstand van beide zijden. Hij had haar nooit geschreven en zij; had daarom geen vertrouwen in zijn gevoelens voor haar. Aan de an dere zijde bevestigden haar „Mijnheer Wheldrake" en haaa* ontwijken van zijn omhelzing hem in het denkbeeld, dat 'hiji bij; haar niet meer in de gunst stond. „Men heeft rniji medegedeeld", zei1 Mlaude, „dat u vrij veel invloed hebt hiji graaf Patrcoeni." 1 „Dan bent u verkeerd ingelicht, mejuffrouw Eversley", antwoordde Cyril-. „Ik ontmoette hem het eerst verleden jaar te Homburg; en daarna ge lijk u weet weder te Wrottsley. U -hebt gezien, wat tusschen ons is voorgevallen. Is het dan waarschijn lijk dat ik met hem bevriend of invloed over hem heb? 'Ik ben zijn gevangene, evenals u. U hebt on getwijfeld gehoord, dat ik ben aangewezen als af gezant, om voor ons losgeld te gaan zorgen-." „U moet niet veronderstellen, dat wij zouden wien- schen, dat 'onze zaak in andere handen berustte. Maar u onderschat uw invloed bij; graaf Patroceni, mijnheer Wheldrake; men heeft mij te verstaan ge geven, hoe vreemd u dat lijken •moge. dat hij voor u -een' zekere voorliefde koestert" „Wat! De man van wien u zelf gehoord 'hebt, dat hij mij te Wrottsley stempelde tot bedrieger en valsc-hen speler? Dwaasheid! De graaf is wreed en wispelturig, als ik iets van -zijn karakter begrijp." „U kunt gelijk hebben," antwoordde Maude. „U hebt meer gelegenheid gehad en bent beter in staat u daaromtrent een meening te vormen dan ik; maar dat maakt het des te noodzakelijker, dat u uw in vloed zult aanwenden, indien u die hebt. U bent be vriend met mijn neef." ,JIij trok tegen mij partij toen ik in nood ver keerde". zei Wheldrake streng. ,Dat deed mijn vader oek", antwoordde Maude. Wheldrake maakte een beweging alsof hij gesto ken werd. Waar was dat onbeperkte, edelmoedig; vertrouwen van het meisje, dat verachtelijk weiger- de iets te gelooven, wat tegen dien onbesmetten naam van haar minnaar werd ingebracht? „Ik ben slechts al te verlangend om te voldoen aan uw verlangens, indien zulks in mijn macht, ligt" antwoordde Wheldrake met gedwongen beleefdheid. Het meisje richtte zich trotpeh op. „Ik had ge dacht, dat een aangeboréh gevoel van recht en na tuurlijk mtdelijden u er toe zouden- geleid hebben een, medemensc-h in gevaar hij- te staan, zelfs al had hij de fout begaan u eens hard te beoo-rdeelen. Mijn neef Fred 'Hammerton is hier -in dreigend gevaar" j „Ik heb weinig, ik mag zelfs zeggen, geen gelegen heid gehad mij daaromtrent een meening te vor men". antwoordde hij koel. „Ik weet alleen, dat hij de vriend van den graaf was, dat hij het was. die hem hij on9 allen -heeft ge ïntroduceerd, en dat, toen de graaf die lage -beschul diging tegen mij -inbracht, het. kapitein Hammerton was, die zijn zijde koo-s en eerder geloof sloeg aan zijn woord, dan aan hei mijne." „U moet daarom Fred niet te hard vallen!" riep zij heftig. „Vergete niet, dat hiji den graaf langer gekend had dan u. Hij wist toen' nog niet. wie Patrooenie was.". Wheldrake zweeg eenige oogenblikken. Er kon geen twijfel meer overblijven, de meening der we reld was haar te sterk geweest en zij had hem' uit haar hart verbannen. „Ik wensch niet hard te zijn tegen Hammerton", zei hij ten laatste, „ofschoon hij" jegens mij niet zachtzinnig geweest is. Maar ik tast nog steeds in het duister. Wat ds het, juffrouw Eversley, dat u verlangt dat ik doen' zal?" „Het loven van mijn neef redden 1 Ik weet. dat u het in uw macht hebt. Een krachtig betoog van u, voor u den tocht aanvaardt, zal Patroceni's laffe hand tegenhouden," -riep Maude opgewonden. „Stil, juffrouw Eversley, ik bid u houdt u een weinig in", viel Wheldrake in met zachte stem. „vyij zullen het goheele kamp wakker maken en dat kan tot niets goeds leiden. Ik -heb u reeds gezegd, dat gij u in mijn' invloed hij Patroceni zeer vergist. Maar laten wij^-onderstellen, dat u gelijk hebt, geeft u biji- zonder veel om kapitein Hammorton?" ■-„Men houdt gewoonlijk van zijn eigen vleesch en bloed", antwoordde zij bits. „Ach Ja, dat had ik vergeten", antwoordde 'hij koel. „Maar hoe ook, Hammerton's leven blijkt iets te zijn, waaraan u bijzonder gehecht zijt. Ik kan weinig beloven, maar indien ik do kans krijg het te redden, geef ik u mijn woord dat het zal ge schieden." „Vaarwel, goede reis en veel succes", zei Maude, haar hand uitstekende^ welke Wheldrake slechts even drukte; en daarop vloog het jonge meisje weer naar binnen en haar hoofd diep in 'haar kussen drukkende, lag zij langen tijd hitter te weenen. ..Dien hond redden!" mompelde Wheldrake, ter wijl hij naar zijn tem terugwandelde. ,,Nu. als zij het wil. dan zal het zoo zijn; ik zou zelfs mijn leven wagen om een kanarie te redden, waar zij van hield Doch als zijn leven huiten gevaar is, dan zal zij de geheele waarhoid weten en -te beslissen hebben of hij beter is dan de verbannen man, van wien zij zich heeft afgewend." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1