Gemengd Nieuws. Bmnenlandsch Nieuws» Polder Geestmer-Amliacht. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten- atructle «'nor den heer Raat gevoerd, waardoor wan- dat het werk van een wethouder en de plichten van trouwen in do administratie ontstond. We moeten wethouder zich bepalen tot het aantal vergaderin- bebber hot vertrouwen van de burgerij en dal ver- gen, dan bewijst de heer Raat daarmee geen goed in- trouwen is geschokt door den heer Raat en daarom zicht te hebbeh van wat tot het ambt van wethouder j moeten we nu niet overgaan tot twee- of eenjaar- behoort. lijkscho controle. Het Vas niet mijn wil, maar die De heer Nannis wijst er den beer Raat ook op, dat i van den heer Raat 7yelf, die gemaakt heeft dat we behalve het bijwonen van de vergaderingen er nog| ons aan het aantal controles moeten houden. werkzaamheden voor een wethouder zijn. Spr. vraagt De heer Hooij zegt, dat de heele toestand ingewik- den heer Raat in gemoede, als aanstonds eens een keld wordt. De heer Raat, de heer Van der Sluijs minder gesitueerde, iemand die geen geld ter be en de voorzitter zijn ingewijden, wij niet. Spr. kan schikking heeft, als wethouder hier zou komen te en wil niet aannemen dat de heer Raat louter ver- zitten, acht hij dan diens tijd en geldelijke opoffe- keerde voorstellingen van zaken geeft. Spr. kan en ringen voldoende met f 175 vergoed? wil ook niet aannemen dat de heer Van der Sluijs De heer Raat zegt, vorig jaar bij de behandeling dat doet, maar daardoor is het voor ons hoogst 1 van de begrooting te hebben gezegd., dat hij f 175 moeilijk ons oordeel uit te spreken. Eén ding iseen voldoende belooning acht voor iedereen, die apr. echter weer opgevallen, n.1. dat èn door den lust en ijver voor het ambt van wethouder mocht ge- Voorzitter èn door den heer Van der Sluijs gezegd is, dat het bedrit f noodzakelijk het vertrouwen van de burgerij moet hebben. Daarvan zijn dus B. en W. doordrongen. Maar waarom komen wij dan nu te hoeren, dat aan den administrateur f 100 vergoe ding voor zijn stoomfiets is gegeven? Waarom is dat don Raad niet meegedeeld? Is er zoo nog meer? Waaroui werd óns vorig maal niet gezegd, dat de winst van 1923 en 192-4 verwerkt tvas. Dergelijke dingen moeten ter kennis van den Raad worden ge bracht. Zooals het nu ia zal spr,. zich van iedere uit spraak onthouden. Voorzitter zegt, dat wat B'. en ,W. doen, ten volle het daglicht kunnen verdragen. Waar de heer Hooij voelen. Spr. acht zijn verzuim met f 175 rijkelijk vergoed. De heer Nannis: Uw verzuim, maar ook als mis schien eens een arbeider, wat hier wel niet gebeuren zal, als wethouder kwam te zitten. De heer Raat zegt. overtuigd te zijn, dat f 175 ook voldoende zou zijn als de heer Nannis 'hier zat. Voorzitter bestrijdt dit,'dan weet de heer Raat het werk niet. Br is geen denken aan dat de heer Nannis •het voor f 175 zou kunnen doen. De heer Hooiji merkt allereerst op, dat niet ieder een geschikt is voor het ambt van wethouder, er is een tamelijke dosis ontwikkeling voor noodig. HjPII H|Hi De heer Nannis vraagt hoe het zal wezen, vervolgt nu op ageert is voor spr. van weinig beteekenis. de i de heer Hooij, als er een arbeider als wethouder aanmerkingen zijn vrij gezocht. Wat de f 100 ver goeding voor de stoomfiets van den administrateur betreft, wij zijn er zóo van doordrongen dat de ad ministrateur er zooveel op toelegt. Wat het verwer ken van de winst van 1923 betreft, de geheele Raad was daarvan op de hoogte. De heer Hooij zegt, dat de Raad recht heeft te weten van die f 100 en voorzitter had dat dan ook moeten mededeelen. B. en W. behéeren niet de fi- nantiën, dat doet de Raad. De heer Raat zegt, het niet eens te zijn met de op vatting van den heer Van der Sluijs. ten aanzien van de straatverlichting. 'Hoe komt de heer Van der Sluijs aan f 540 maximale belasting tegenover de andere gebruikers? De heer Van der Sluijs: Wat ik zeg, zal ik moti- veeren. De heer Raat: Ik meen Voorzitter tot den heer Raat: U moet dan goed uw motieven noemen, U zegt altijd, ik heb een andere meening, maar U' noemt nooit de motieven. De heer Van der Sluijs zegt dan dat de belasting van Zijpe 3 kilowatt i9 en de maximale belasting per kilowatt f 150. Spr. heeft vorig maal aangetoond-, waarom de belasting van straatverlichting zooveel hooger is dan van huisaansluitingen. De belasting voor 3 kilowatt is dus f 450. voor Petten vorig jaar 0.S, nu de lampen verkleind zijn 0.6 of f 90, wordt to taal aan maximale belasting f 540. De heer Raat zegt, dat dit juist het verschil van 18 a 19 cent van de gebruikers is. De heer Van der Sluijs herhaalt dan nog eens wat vorig maal door hem is meegedeeld ten aanzien van de branduren. Van de gewone aansluitingen zijn de branduren ongeveer 1000, van de straatverlichting evenwel 500 uren. De heer Raat zegt, dat dit willekeurig en theore tisch is. De 'heer Van der Sluijs: Neen, het berust op de branduren en de sterkte der lampen. Na deze beschouwingen wordt dan tenslotte over gegaan tot stemming over de posten die de heer - Raat gewijzigd wil zien. Het salaris van den admi nistrateur word» vastgesteld overeenkomstig het voorstel van de meerderheid van B. en (W.f tegen stemden de heeren Hooij en Raat. De post straatverlichting wordt goedgekeurd, te gen stemde de heer Raat De controle der administratie zal 4 maal per Jaar plaats hebben, tegen de' heeren Hooij en Raat De heer Raat zegt. dat nu nog overblijft de f 100 vergoeding aan den administrateur voor het gebruik van zijn, motorrijwiel. Spr. heeft hiertegen al gr ageerd in de vergadering van B. en W. Hij wilc daarna niet uit de school klappen, maar nu bij de hier zitting zou hebben. We hebben echter rekening te houden met de situatie op het oogenblik en dan vindt de heer Raat dat de belooning van f175 vol doende is. Spr. wijst er dan op dat de heer Mann als wethouder goed werk heeft verricht, ontzettend veel voor de gemeente heeft gedaan en toen het salaris f125 was. In 1917 was de heer Mann ook lid van de levensmiddelencommissie, heel wat ver gaderingen zijn gehouden én toen is het voorstel gekomen om de jaarwedde van de wethouders met f75 te verhoogen. De heer Mann stemde toen ook tegen. Als iemand als de heer Raat, die nu een paar jaar wethouder is geweest, een dergelijk voor stel doet, welke argumenten kunnen er dan wezen om dq&r niet op in te gaan. 30 Vergaderingen in een jaar zijn niet zooveel, de beslommeringen voor een wethouder zullen ook wel eens een eind nemen. De heer Nannis zegt dat de heer Hooiji pas heeft beweerd dat voor wethouder een dosis kennis noo dig is, heeft de heer Hooij daarmee te kennen wil len geven dat onder de arbeiders er geen zou we zen die voor het ambt van wethouder geschikt is? De heer Hooij: Dat heb ik niet gezegd. De heer Nannis: Maar uit uw woorden is dat op te maken en dat neem ik niet. Behalve de 30 ver gaderingen zijn er nog wel 30 aangelegenheden en ik acht dan ook een salaris van f175 onvoldoende. De post blijft gehandhaafd, tegen stemden de hee- rèn De Wit, Hooij en Raat. Tegen den post jaarwedde secretaris f3200 stemden de heeren Hooij 'en Raat. Bij den post jaarwedde'; ambtenaar ter secretarie zegt de heer Raat het salaris voor den len ambte naar te hoog te achten, al heeft hij alle respect voor den heer Goélema. In verschillende omliggende ge meenten wordt geen salaris van ruim f2500 aan den secretaris gegeven. De heer Van der Sluijs merkt op dat het salaris is f2400. Voorzitter wijst er op dat de heer Goelema reeds ffeel wat heeft gepresteerd en de secretaris zeer hoog met hem loopt. De heer Hooij vindt een salaris van f 1800 al geen gekheid. De post blijft onveranderd, tegen de heeren Hooij en Raat. Bij den post gratificatie rijksveldwachter 't Zand ad f 50. stelt de heer Hooij voor, dezen post te schrappen. Blijft gehandhaafd, tegen de heeren Nan nis, Hoogland, Appel en Hooij. Óp voorstel van den heer Raat wordt de post on derhoud straatlantaarns verhoogd met f -WO. De heer Doorn informeert naar den post f 30 voor de: kosten oudercommissie. De secretaris licht toe. dat deze post is voor 't ge opend, waarna door den hfcwr 0, Ofrootl Ajb., neerre- taris, de notulen worden gelezen. Deze werden goedgekeurd. De rekening van den heer A. O. Zwaag, pen ningmoostor, werd nagezien door de heeren 0. Blokker en K. Silver. Eerstgenoemde rapporteerde» dat alles in orde was. De rekening werd goedge keurd met f-55.57 antv. en f27.85 uitg,. alzoo met f-27.72 voordeelig saldo. Bestuursverkiezingen Herkozen: B. Verhoeven, voorzatter, A. 0. Zwaag, penningmeester en E. Stapel, bestuurslid, die allen hun herbenoeming aannemdn. De heer 0. Groot Az. werd herbenoemd als secretaris, 'dooh nam het niet aan. De vioe-voorzitter, de heer G, Gaijaard, benoemd' wordende tot secretaris, neemt dit aan. Tot vioe-voorzitter wordt benoemd de heer K. Silver, die de benoeming accepteert. Voorzitter vindt het jammer, dat de heer Groot geen herbenoeming aanneemt en dankt den heer Groot, mede namens allen, voor de werkzaamheden, als secretaris in het belang van ons Nut verricht. Daarna wordt bepaald, dat de eerste bijeen komst met dames zal1 plaatsvinden 5 Nov. a.s. bij L. Galis. De heer O. Groot Az. zal dan de lezing doen, terwijl de dames P. StapelZwaan en G. BenitHouter en de heeren Gaijaard en Verhoe ven vaste bijdragen zullen leveren. Wat betreft het batig saldo der rekening wordt door voorzitter voorgesteld, dit te bewaren voor het over 2 jaar te vieren 20-jarig bestaanSfeest van „Vriendenkring*'. De heer K. Silver stelde voor, om voordrachten voor de veTeeniging te koopen van het batig saldo. 's Voorzitters voorstel wordt aangenomen. Na nog enkele besprekingen van huishoudelij ken. aard, volgt sluiting onder dank. VIER NOORDER KOGGEN. Op de voordracht voor secretaris inplaatö van wijlen den heer J. Zijp Hz., zijn door Dijkgraaf en Heemraden van genoemd Ambacht geplaatst de heeren: 1. P. Koomen Pz., Benningbroek; 2. D, Slag-ter, Opperdoes en 3, O. Kjoomen Jz.. Oostwoud ONVOORZICHTIG. Een handelsreiziger uit Amsterdam1, die van Den Haag naar zijn woonplaats reisde, had te 'Voor schoten nog enkele zaken af 'te handelen, maar dacht daar eerst aan toen de trein in Voorschoten reeds weer in beweging was. De man was zoo on voorzichtig om toch uit den trein te sparingen, waarbij hij kwam te vallen. Hij, brak een been en klaagde over inwendige pijn. Per ziekenauto is hij naar Amsterdam vervoerd. behandeling van de begrooting wil spr. deze zaak val de commissies onkosten mochten maken. Spr. uitgemaakt zien. gelooft evenwel dat de oudercommissiën slapen. De heer Van der Sluijs zegt, dat het den schijn1 De heer Nannis: U zegt daar een goed woord, mijn- geeft alsof B. en W. maar rondspringen met deheer de secretaris. middelen van het G.EIB. Het betreft hier echterI Bij de ontvangsten tselt de heer Doorn voor om de geen vergoeding voor 1924. maar vanaf de oprichting opcenten van de belasting op gebouwde eigendom- en daarmee is niet de schadevergoeding bepaald, men van 40 op 35 te brengen en dan de opcenten Spr. meent, dat bij den aanvang van het bedrijf B, en W. van den Raad ©enige rechten hebben gekre gen om zelfstandig te handelen. Als B. en W. echter in dezen gefaudeerd hebben, wil spr. dat 'erkennen. De heer Nannis is het eenigszins met den heer op ongebouwde eigendommen van 10 op 15 ,te bren gen, opdat de uitwonende landeigenaren dan meer getroffen worden. De heer Raat meent, dat de welvaart in'alle tak ken van bedrijf moet worden opgevoerd en vooral Höoij eens. Ook spr. kan niet goedkeuren dat dendan dat van den landbouw. Het is trouwens met Raad er geen mededeeling van wordt'gedaan. Als deze opcentenheffing lapmiddel, en beter is het te B. en W. besluiten nemen, en er is een minderheid en een meerderheid, dan heeft de Raad er recht op dat die zaak in den Raad wordt gebracht en spr. noemt het niet goed gezien van den heer Raat om dan niet uit de school te willen klappen. Wat voor den Raad is dient er in gebracht te worden, dat is beter dan dat nu deze onverkwikkelijke zaken ter sprake worden gebracht. De heer Hoedjes vraagt of dö administrateur om de vergoeding heeft gevraagd. Voorzitter antwoordt van niet om een bepaald be drag. Spr. merkt voorts op, dat er geen reden be staat om deze bespreking te houden, want er staat geen bedrag in de begrooting. Als de administrateur met een verzoek komt, kan het worden besproken. De heer Raat zegt het punt ter sprake te hebben gebracht, omdat hij' vastgelegd wil zien of B. en W. al of niet bevoegd zijn. De heer Hooij: Dat zijn ze nooit Voorzitter: Tenzij B. en W. reeds gemachtigd wa ren. De heer Hooij: Stel dat u gelijk heeft, dan zou het standpunt van B. en W. fideeler geweest zijn, als u den R'aad er mededeeling van had gedaan. •Voorzitter: Dat is waar. De heer Hooij: Juist dat was netter geweest. 'De begrooting van het G.E.B. wordt vervolgens vastgesteld, tegen stemde de heer Raat Nadat een oogenblik was gepauzeerd, wordt dn behandeling genomen de begrooting, dienst 1926. 'Bij den "post jaarwedde burgemeester f3500, zegt de heer Raat, dat het misschien wel wat vervelend is maar spr. vindt het salaris van burgemeester, wethouders, secretaris en ambtenaar ter secretarie te hoog en stelt voor die posten te verlagen. Voorzitter zegt over dien post dan maar niet te te zullen spreken en maar tot stemmen te zullen overgaan. De heer Schilder merkt op dat een hesluit tot ver laging wel niet zal geven. IDe post blijft gehandhaafd, tegen stemden de hoe pen Hooij' en Raat. Bij den post jaarwedden wethouders f700, stelt de heer Raat voor den post met de helft te verminderen en dus de wedde voor iederen wethouder te bepalen op f175. Voorzitter zegt over dezen post wel te willen spre ken en brengt dan in herinnering wat de com missie belast met het nazien der rekening in haar 'rapport heeft neergeschreven. Spr. is het daarmee volkomen eens en zegt dat als een wethouder doet wat hij kan voor de gemeente, een salaris van f350 niet te voel is. De heer Raat zegt, dat hij zijn plicht heeft be tracht zooals het behoort, als hot een wethouder be vinden in de belasting naar het inkomen. De heer Hooij wijst op landbezitters met groote hypotheken en wil die menschen niet nog meer treffen. De heer Doorn daarentegen wijst op de categorie die 40 opcenten moeten opbrengen, inl van de ge bouwde eigendommen. De heer Hooij wil wel meewerken aan verlaging van opcenten op de gebouwde eigendommen. Hert voorstel-Doorn. de opcenten op gebouwde eigendommen te, verlagen van 40 op 35. wordt ver worpen, voor stemden de heeren Nannis, Doorn, Hoogland en Hooij. De heer Doorn trekt nu het 2e gedeelte van zijn voorstel, verhooging van opcenten op ongebouwde, in Voor hoofdelijken omslag is uitgetrokken f 55000 en de -heer Raat merkt op, dat B. en W. vermoeden dat het bedrag dat aan gemeente-inkomsten zal bin nenkomen, iets zal meevallen. Maar B. en W. ach ten het gewenscht de heffing in deze gunstige pe riode te handhaven, opdat de rekening 1926 een mooi saldo zal opleveren. Bij den post, belasting honden f 650 wil de heer Hoedjes de belasting voor losloopende honden ver dubbelen en wijst daarbij op de schade die de los- loopende honden aanrichten. - De heer Nannis wil de* verordening strenger zien toegepast Ook de heer Raat onderschrijft de klacht over de losloopende honden. Voorzitter begrijpt dan niet dat er geen klachten bij de politie inkomen. Het voorsteUHoedjes om de belasting voor los loopende honden van f 5 op f 10 te brengen wordt verworpen, voor stemde de heeT Hoedjes. De begTOofemg wordt daarna vastgesteld, voor den gewonen dienst op een bedrag van f-173447.64Vt/ voor den kapitaalsdieoist op f-124ö(j. De heeren Hooij en Raat stemden tegen de vast stelling der geheele begrooting. Als subsidie voor het Algemeen Armbestuur is uitgetrokken f21000, voor werkverschaffing f2000, voor steun aan werklooze arbeiders van 60 jaar en ouder f 250. De post onvoorzien is f6547.16,'doch daaruit zal nog moeten worden geput rente en aflossing van te sluiten geldleeningen. Hierna volgt sluiting. BUSKRUITONTPLOFFING. Bij een ernstige ontploffing in die .buskraifcfabriek: BömJitz bij WaLsrode zijn volgens een Wolffbericht uit Hannover twee personen gedood en velen go- wond. EEN SCHIP GEZONKEN. Het Italiaansche stoomslclhip „Ignatio Florido*' is in den Atlantisohen Oceaan gezonken. De 37 op varenden zijn in veiligheid gebracht aan boord van hot Amorikaansche stoomadhip „President Har ding''. EEN GEHEIMZINNIGE MISDAAD. Zondagavond is op den openbaren weg te Schaar beek bij Brussel de daar wonende jonge Engelsche ingenieur Norman door een revolverschot gedood ge vonden. Hij had des avonds de echtelijke woning ver laten om voor het naar bed gaan nog een luchtje te scheppen. Men verdiept zich in gissingen ten aan zien van de redenen: zelfmoord is uitgesloten, dief stal is blijkbaar niet de drijfveer geweest* en aan wraakneming wordt niet gedacht. EEN GRENSCONFLICT TUSSCHEN GRIEKEN LAND EN BULGARIJE. Het Buig. Tel. Ag. publiceert de volgende verkla ring: Den 19en October heeft er op de Grieksche grens bij Demirkapoe een incident plaats gehad ten gevolge van het betreden van Bulgaarsch gebied door een Grieksch soldaat, die een schot 'loste op den Bulgaarschen schildwacht. 'De schildwacht, die zich in wettigen staat van zelfverdediging bevond, doodde den aanvaller. Het lijk bleef op Bulgaarsch gebied. E«r ontstond een langdurige fusillade, welke tot gis teravond aanhield. Op dat oogenblik slaagde een of ficier in den Bulgaarschen sector er in in contact te treden met den Griekschen chef van Demirhissar met het oog op het instellen eener enquete. De Bul- gaarsche regeering heeft de Grieksche regeering voorgesteld deze enquete onverwijld te doen plaats vinden teneinde de verantwoordelijkheid voor het gebeurde vast te stellen. 1 De Grieken eischen in een ultimatum van 24 uur aan Bulgarije een schadevergoeding van twee mil- lioen francs, een betuiging van leedwezen en de be straffing der verantwoordelijke officieren. NIEUWE NIEDORP. Binnenkort, zal', naar we uit goede bron vernemen, de begaafde declamator Bternheixn in de zaal' van den heer Groot optrede* *amaoa de taamt. mot aandacht en accuratesse, hij heeft alle afd. N. Niedorp der 8.D.AJP, vergaderingen bijgewoond, maar dat hij van oordeel LAN&EREIS. is dat voor een plattelandsche gemeente als Zijpe Wcer^dagavond1 21 Ootobetr Jl. Meld' het Nut het ambt van wethouder voldoende beloond wordt Vnondmjmng'' vergadering ten lbkale valn, den* met f 175. Het getal vergaderingen in vorig jaar en hoer Modder. Een dozijn leden was opgekomen oml in dit jaar heeft apr. daarvan nog meer overtuigd, deze jaarvergaderrng mee te maken, die door Voorzitter zegt, dat wanneer de heer Raat meent, den voorzitter, dom beer R. Verhoeven* werd ge- (OOSTERDLÏK EN MOLENGEERZ EN). (Vergadering van Hoofdingelanden van den Polder Geesten erambacht (Oosterdijk en Mlolengeerzen) op Woensdag 21 October, 's namiddags 12 uur. De voorzitter, de heer Swan van Warmenhuizen. opent met een woord van q(ikom, waarna de heer Brinkman uit Noordscharwouae de notulen leest, die worden goedgekeurd. Van den heer J. Ootjers is bericht van verhinde ring ingekomen. Onderzoek geloofsbrieven van de heeren J. Lammer- schaag en G. Slotemaker. Het onderzoek wordt opgedragen aan de heeren Slot en Borst, die tot goedkeuring adviseeren. Tot toelating wordt besloten. Benoeming molenmeester, aftredend de heer C. Kroon Jz. De heer Kroon wordt met algemeene (12) stemmen herkozen. De voorzitter deelt mede, dat de. heer C. Kroon be dankt heeft als vice-voorzitter en in diens plaats door het dagelijksch bestuur benoemd is de heer G. Schooi*] Het leggen van de straat te Broek begint al in een gevorderd stadium te verkeeren. Er is een vrij gelukkige aankoop van steen gedaan, zoodat de kosten niet boven het begroote bedrag van f 8000 zullen komen. Het onderzoek omtrent de .gelijkmaking van het peil van Raaksmaat- en Schermerboezem ia nog niet afgeloopen, doch het rapport zal spoedig ver schijnen. Er is een herhaald verzoek ingekomen betreffende verhooging van de brug bij: den Twuiverweg. Mededeeling wordt gedaan van aflossing der lee ning nos. 46, 47, 48, 49. Als commissieleden voor onderzoek der rekening zijn aangewezen de heeren P. Sevenhuijsen, P. Slot A.Pz. en J. Tol, waarmede de vergadering accoord gaat. Ter tafel komt hierna het aangehouden verzoek, op voorstel van den heer J. Ootjers, inzake verbreeding van de Mosselbrug. Het dagelijksch bestuur heeft een onderzoek inge steld op een tijd toen er een tamelijk hooge water stand was en er vriji wat stroom stond. Op dat mo ment viel het erg mee. Er was echter geen harden westenwind, in welk geval het wel moeilijker zal wezen. Dat is echter overal zoo. Wij' concludeeron, dat er voor het Ambacht geen aanleiding is om fi- nantleel'en steun toe te zeggen. De heer G. Schoorl zegt, er ook geweest te zijn, toen het stoomgemaal 96 slagen per minuut Enkele, w.o. een motor, gingen juist onder de brug door zonder moeilijkheden. Men deelde mijl toen mee dat de stroom niet, meer zoo sterk 1s, nu do molens stilstaan, wat trouwens wol t« verklaren l«, De heer J. Lammerschaag bevestigt dat men er toen gemakkelijk doorvoer. De heer J. Pranger heeft een bouwer gesproken, die de toestand daar zeer gevaarlijk oordeelde. Er zou. den ongelukken gebeuren. De vaartuigen vliegen soms op elkaar. Als dit Juist is, is het beter dn t« grijpen. Voorzitter merkt op dat de kwestie daar. door de veiling gekomen is. Met de veiling kwamen de klach ten, omdat toen de doorvaart drukker werd. De vei- lingvereeniging is de grootste belanghebbende en hebben ook de last veroorzaakt. De heer Borst wijst op de brug op de scheiding van den ring, die ook nog al wat stroom veroorzaakt, Als hier geholpen wordt zal er zeker meer komen! Met subsidie scheppen we een precedent. Voorzitter merkt nog op dat het voor de machina ge^n bezwaar is dat de brug wat nauw is. Met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken, In bespreking komt daarna het verzoek van da banne Harenkarspel om het peil met 5 cX to vei. lagen. Voorzitter merkt op dat deze kwestie elk jaar rugkomt. In het adres wordt er op gewezen dat machine veelal te laat begint te werken, waai échter het bestuur het, niet eens is. Het bestuur hi deze aangelegenheid onderzocht en vreest dat bij verlaging van het peil direct in conflict kt met de drempels van de sluizen. Ook zullen vooral landerijen aan den Langendijk er onder lijden, dat deze op een veenlaag rusten, en daardoor slechte plantengroei bevorderd wordt. Voorzitter veronderstelt verder, dat het verzotf berust op verkeerde motieven, een gevolg van de dachte dat de machine te laat in werking wordt gt steld. Dit laatste gebeurt echter zeer zelden. Een e: ander overwegende stelt het Dag. bestuur voor. ei op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer .C. Kroon geeft nog eens een toelicht^ van den Meidag en zegt. dat tben 's avonds het pel bereikt was en 's nachts om 12 uur weer begonnen is met malen. In 't laatst van September kwam e iemand bij den heer Kroon, die opmerkte dat h( water veel te laag was. Hij: kon met zijn motorlj bijna niet thuiskomen. De beer Borst merkt op, dat men bezuiden Kal verdijk spoedig last van het water heeft, wat hej schadelijk is voor de vruchten. Er komen dan heé k wat klachten, waarom dan ook het verzoek is Ing* j komen. Het adres is echter wel wat streng gesteli want er is niet gezegd dat de machine herhaaldelijl te laat begonnen is. Spr. is het met het Dag. b» stuur eens, dat als de machine op tijd begint er geai last van water behoeft te zijn. Voorzitter: Als het groote voordeelen gaf, zou d diepgang verbeterd moeten worden, doch. dat is d» het geval. Als'het peil lager wordt zal men nog li ger land gaarr scheuren. Het is zoo'n cirkelgangetji De heer Sevenhuizen vreest ook voor de duikel 5 c.M. op water Is een groot verschil. Het voorstel vna het bestuur wordt met algemeen stemmen aangenomen. Ten opzichte van de brug aan den Twuivenu wordt meegedeeld dat die door vernieuwing 5 c,J lager is geworden, wat zeer hinderlijk is bij doorvaart. Dit is ten zeerste te betreuren en reed. meermalen is ernstig op verhooging aangedrongen Wel beeft het ambacht geen enkele verordening ii deze overtreden, maar toch meent het bestuur er ta te moeten overgaan de brug 10 a 15 c.Ml te verhc* gen, te meer nog omdat door een commissie [uit 4 bouwers is meegedeeld, dat belanghebbenden w eenige finantieele bijdrage bereid, zijn. 'Het bestira wil onder voorwaarde dat belanghebbenden flinke bijdrage verleenen, tot verhoogen der brij overgaan. De begrooting door den opzichter p maakt, geeft aan een bedrag van f 450., waarin i vens verzwaren van de kluft is opgenomen. De bi wordt dan 25 c.M. hooger. Den heer Slot is dit voorstel zeer sympatl» Het is wel een ongelukkige .situatie, dat het landt er de last van heeft, niet in de banne Broek ligt. I bannebestuur van St. Pancras schijnt er weinig I teresse voor te hebben. 'Hoeveel land er ligt weel niet. wel dat het een uitnemende strook is, wj veel producten weg komen. De verdere afwikkeli wordt aan het Dag. bestuur opgedragen. Rondvraag. - 0'p een desbetreffende vraag w' den heer 'Sevenhuizen wordt meegedeeld, dat heer C. Kroon zich evengoed zal blijven belasta met het toezicht op het stoomgemaal, wat hij tra. wens ook reeds deed vtior hij vice-voorzitter wat De heer Sevenhuizen wijst er verder op, dat ta den Oosterdijk de grinthokken leeg zijn. De heer Tauber deelt mee, dat men met vulliM bezig is. Het riet, dat afgeschoren is. ligt, aldus de be* Sevenhuizen, soms over den weg. De heer F. de Boer is van oordeel dat dit zeer ïM mg zal gebeuren. Voorzitter zal het nagaan De heer D'. Swart vraagt of de ringpolder verplicht is ook aan de subsidies bij te dragen. Voorzitter leest het contract, waaruit blijkt dat dK niet omschreven is. De heer Swart merkt op, dat ook al eens suhsidii afgewezen is, omdat de ring er tegen was. Dat ook niet goed te keuren. Voorzitter: De rekening wordt altijd in drieën ge splitst. Voor Oosterijk kan het niet gebracht worden, ook niet voor Molengeerzen, dus moet het wel rekening van het stoomgemaal komen. Zoo nu df zaak staat, kan er geen kwestie komen, .maar tocb is het goed' dat punt eens onder oogen te zien. Daarna wordt de vergadering gesloten. GESLAAGD. De heer A. Melchior alhier is gister te Am9terdtf geslaagd voor arts. POLITIE. Gevonden, een étui met rozenkrans. Inlichtingen ter Gemeente-secretarie. ZONDAG. 25 OCT. NED. HERlV. GEMEENTE te: Schagen, nam 7 uur, Ds. van Dijk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. v._ Dijk, Schagen. Doop. Schagerbrug, nam. 2 uur, Zondagsschool. Callantsoog, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Petten, nam. 7 uur. Ds. Buiskool. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. d. 'Kreeke. Julianadorp. voorm 10 uur, Ds. v. Dijk, van Helder- Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Scbermerhorn. (W diensten zullen gedurende het winterseizoen in^ Doopsgezinde kerk worden gehouden.) Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Hornstra. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. GroenevelA Warmenhuizen. nam. halfzeven, Ds. Hornstra. Dirkshorn, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. van Loon. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Jukema. Veenhuizen, geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Dte. d. Veen. Oudesluis. nam. 7 uur. Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Tïaars. EVANGELISATIE tei 'Breezand, voorm. 10 uur. de heer Boon. GEREF. GEMEENTE to: Anna Paulowna. voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. halfdrie, Preeklezen.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6