DE Zaterdag 7 November 1925. 68ste Jaargang. No. 7738. DERDE BLAD. Raad Schoorl. f FEUILLETON. Doet Uw Sdhoencn Bij Hoest of Verkoudheid Thermo-Ta bietten Anga-Bonbons Vergadering van den Raad op Donderdag 5 No- sjolier 1925, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig., Voorzitter, de heer (Baron van Frydagh, burge- tfster, secretaris de heer Smits, fa opening volgt lezing der notulen., die onveran- i ouder dankbetuiging worden goedgekeurd, foorzitter deelt mede, dat Ged. Staten goedkeur- j een suppletoire begrooting, dienst 1925, het dsbesluit tot verkoop van grond aan Jac. Schuijt. lij de op 23 September gehouden kasopname bij i administrateur van het G.E.B. was,- overeen- mstig boeken en bescheiden, in kas f 10144.81 Aangeschaft is 50 meter slang voor het brand we- ja, terwijl ook de nieuwe brandkranen geplaatst ngekomen is het oud-archiefregister, met de be- ing van het nieuwe archief zal gewacht wor- irD tot volgend voorjaar. Een minder prettige mededeeling is dat bij het lerstelwerk van den toren te Schoorl tariefwerk is {{komen, tot een bedrag van pl.m. f 800, welk bedrag li worden geput uit het saldo op den buitengpwo- a dienst van vorig jaar. Voorzitter deelt mede. dat bij het herstelwerk din- m te voorschijn kwamen, die beslist hersteld moes- a worden en de toren nu zoodanig 'hersteld is, dat sm kinderen er geen last meer van zullen hebben. Aanbesteding heeft plaats gehad van de levering ren 140.000 straatsteenen en de prijs bedroeg f 30. Voorts is aangekocht puin, grint, en basalfc totaal li een bedrag van f 1162. Met den Inspecteur der Volksgezondheid hebben len W. een onderhoud gehad over de zomerwo- agen en een verordening dienaangaande is in be- iking. Wat het bouwen van arbeiderswoningen ireft over 14 dagen zal de Inspecteur nog -eens imen. Aan het einde van dit jaar hopen en W. van n Prov. Waterstaat den ligger der wegen te ont- iDgen, waarna kan worden nagegaan wat er gedaan toet worden ten aandien van de verharding 'der sgen, omdt thans niet .voldoende bekend is, welke ;?gen de gemeente al of niet dient te onderhouden. Voorzitter doet, mededeeling over den stand der sBrkzaamheden ben aanzien van de verbreeding tan den weg bij; de heeren 'Van Lienen en Krijgs- ian. 'Van den heer Van Rhenen is bericht ontvan- i jio, dat deze. genegen! is afstand van eenigen grond doen, waardoor een belangrijke verbetering kan .■irden verkregen aan.de Berger grensscheiding, fet het Staatsboschbeheer zijn 'B. en W. nog in on- ferhandeling. Volgt voordracht van B. en W. om met ingang ju het jaar, waarin het 'Centraal 'Ziekenhuis te 'Imaar tot welker oprichting plannen bestaan wlledige exploitatie zal zijn gebracht, eene bijdra-1 jpvan f 300 per jaar in de exploitatiekosten te v^r-, 'een, gedurende 10 jaren. fejrzitter licht toe, dat een subsidie van f 462 JÉ aangevraagd, maar de geldmiddelen van de ^eente zijn van dien aard. dat de gemeente niet itóat is een dergelijke subsidie gedurende 10 jaar tierleenen. In beginsel zijn B. en W. echter voor s toestaan, van bet verzoek, maar zijl meenen niet ader te mogen gaan dan een subsidie van f 300. a«n W. oordeelen; dat de Raad zich kan onthou- Èa van vele beschouwingen, in verschillende cou- iswn is de zaak voldoende uiteengezet, zoodat het ia wezen een kwestie van aannemen of verwerpen*. De heer Bijl wijst er op, dat de voordracht van B. «W. niet eenstemmig is tot stand gekomen, spr. 'is de minderheid en wil geen bijdrage 'verleenem b ziekenhuis dient van particulieren uit te gaan indiendan bleek, dat subsidie nooig was. an in er een aanvrage kunnen worden ingediend, kar de zaak moet niet van Alkmaar uitgaan. Spr. Ijst dan op den grooten opzet van deze zaak en iadt het advies van de Vereeniging van burge- leesters en secretarissen vreemd. Eenige jaren te- hadden de buitengemeenten veel kwesties met gemeente Alkmaar inzake het onderwijs. Toen is vereeniging van burgemeesters en secretarissen gericht, teneinde zich als 't ware tegen Alkmaar ütellen. Nu komt echter de vereeniging met een et om Alkmaar tegen te werken, maar om ihaaar voor ie spreken. Gezien den finantieelen ötand der gemeente wil spr. het verzoek van Alk- afwijzen. Voorzitter zegt, dat de commissie uit de Vereeni ging van burgemeesters en secretarissen belast is zich met deze zaak bezig te houden, omdat zij 't best van den toestand op de hoogte was en een goed ar chief heeft. Het gaat niet voor of tegen Alkmaar, maar gemakheidshalve is de commissie er mee ge last, in een gehouden vergadering was er eerst een strooming om andere personen de zaak in studie te geven. De heer Kaag oordeelt ook, dat de zaak aan het particulier initiatief moet worden overgelaten, hoe wel dit niet best ging, omdat het stadsziekenhuis uitbreiding vereischt, Spr. echter kan niet meegaan met de wijze waarop nu deze uitbreiding zal plaats i hebben. Eir wordt ilu aam verbonden een ikiassever-1 pleging en voor verpleging van rijkeren zullen nu I de belastingcenten moeten worden opgebracht, Do I gegevens van de enthousiaste commissie geven een tekort aan van f 65000, maar het zal wel blijken l dat dit tekort veel meer zal bedragen, want de weth. j Westerhof, 'n S-D.A-P.'er, heeft er al op gewezen, j dat de uitgetrokken loonen beneden do standaard- j. loonen zijn en die loonen zullen dus spoedig moeten i worden verhoogd. De zaak is dus van den mooien kant voorgesteld. De vraag is nu, of het is in het algemeen belang en spr. oordeelt, van voor ons niet. I Wlant voor de f 3000 die de gemeente dan beschik- baar zou stellen in die 10 jaar, krijgt ze niets te'rug. Het ziekenhuis zal toch wel .komen, al zal het dan I kleiner worden en dan is het nog groot genoeg. In verhand met het voortesl van B. en W. wijst spr. voorts op de bijdrage die een groote gemeente als Zijpe geeft. Spr. vraagt, zich af, hoe de vertegen woordigers van. den Vrijheidsbond, de meest be-i houdende partij, van de linkerzijde, zich met het ge ven vah de subsidie vereenigen kan. Voorzitter gééft den heer Kaag in overweging d© politiek er buiten te houden en niet te spreken over SJD-AJP. of Vrijheidsbond. U zit hier niet als katho liek, maar als vertegenwoordiger van de burgerij. W'e moeten ons voor oogen houden, niet wat ons scheidt, maar wat ons bindt. Eln bovendien, ide bij drage die B. en W. voorstellen, is gebaseerd op de 70 pet. van de ingezetenen die zoo noodig van de in- j stelling gebruik zouden willen maken en er is op gerekend, dat 30 pet. geen belang heeft bij de zaak. Dit blijkt uit de stukken. De heer Kaag zegt, dat die becijfering in de stuk ken niet in den haak is. Voorzitter antwoordt, dat op 29 September 1925 een telling is gemaakt en toen bleek,'dat er 617. men- schen zijn die waarschijnlijk niet van het zieken huis gebruik zouden maken, 1374 menschen wel, dat is precies 30 en 70 pet. Wat onze gemeente betreft zijn de cijfers dus wel in den haak. De tyeer Kaag vindt de becijfering door de Ver eeniging Van burgemeesters en secretarissen toch wel een eigenaardige manier. Wat het ter sprake brengen van de politieke partijen betreft; spr. heeft geen kwetsende woorden gebezigd en heeft alleen maar willen vragen het oordeel van de vertegen woordigers der meest behoudende partij. De heer Schermer: Hier kwetst u. De voorzitter zegt, dat we tenslotte allemaal van de partij, zijn, die wil houden wat zij heeft. De uit drukking. meest behoudende partij kan kwetsend zijn. De heer Duim zegt, dat de uitdrukking van den heer Kaag voor hem niet kwetsend is, de heer Kaag mag dat gerust zeggen en spr. hoopt nog wel eenige blijken te zullen geven, dat hij1 en de heer Van Lie nen niet zoo 'behoudend zijn. Wat de ziekenhuis kwestie zelf 'betreft, ook spr. gelooft dat Alkmaar de zaak te groot heeft opgezet en ook spr. wijst er op, dat Alkmaar de buitengemeenten eerst niet zoo gezind was, maar nu heel blij is wanneer een bui tengemeente besloten heeft subsidie voor het zie kenhuis te verleenen. Wat .spr.'s persoonlijk idee is, met hetzelfde recht als de heeren Bijl en Kaag te gen stemmen, zal spr voor het verleenen van subsi die stemmen en hij acht het van B. en W. héél juist gezien dat ze de gevraagde subsidie willen toestaan tot f 300. Met 5 tegén 2 stemmen wordt het voorstel- van B. en W. 'hierop aangenomen, tegen stemden de heeren Kaag én Bijl. Voorzitter spreekt de wensch uit, dat het te stich ten ziekenhuis, al is het dan misschien iets kleiner dan thans de plannen aangeven, tót zegen moge strekken van de geheele streek en dat dé bijdrage Van onze gemeente oorzaak zal zijn dat de gemeente een wit voetje zal hebben ten opzichte van de goe de opname en goede verpleging. Oorspronkelijk roman door LOUISE B. B. r glimlachte onwillekeurig. De self-made man, 7-met veel geluk, maar meer nog door eigen vol ding, schranderheid en noeste vlijt, van zoon uit (Molk het gebracht had tot een der geachtste %s uit een groote stad. de vooruitstrever van !J*, met de jaren deftig conservatief geworden, MUe macht werend de jongere kracht uit bloed," zich liever behelpend op zijn kantoor ®*zijn ouden vriend, den boekhouder Reyman, on- zoo oud als hijzelf en zoodoende, wel wat on waardig meende Betty, Jaap onthoudend" wat •mi naar recht en traditie toekwam; de plaats van ■vmpagnon op 't kantoor. Want had de oude meneer den Heymel, Jaap's grootvader van moeders- m omdat hijzelf geen zoon bezat. Jaap niét als ^geschenk in de wieg reeds zijn naam gegeven, de oudste en de jongere naam der firma nu ereemgcl werden in den toekomstigen erfgenaam de zaak: „van den Heymel Bartels"? Van zelf daardoor Jaap's toekomst bepaald. En toen de °Penviel door zijn grootvaders dood, was het &rHS e'gen vac*er die nu zwarigheden maakte, :,ak ,van jeugd en onervarenheid en de zaak op de j8e baan schoof. Jap, boos, liep het hu-is uit, ging naar Londen, o, weg, nu al twee jaar. Hij kon doen wat hij Jae, hij was onafhankelijk in het bezit van het y- xu de nalatenschap van zijn grootva- «zetaD den Heymel» dat iniet in de firma was vast- had hem geschreven op verzoek van Betty nauwkeurig moeten meedeelen den toestand vader, die erger was dan de oude heer zeil *ltv Inoctlt' maar Jaap liet op zich wachten. Eu in v ^eende» zïjn koppigheid evenaarde die van n h r' tvvee £eliike l°ten' van één stam. Einde- hiwn al Joetjes brieven onbeantwoord bleven, Betty zelf.... en Jaap kwam dadelijk, bijna ^tnerkte^6' P°St' met v00rtvarendheid die hem 1 bu Jaap was teruggekomen en alweer een maand lamg in huis woonde, speet Ihet Betty, dot zij hem had geroepen! Ten eerste om de verhouding van vader en zoon beiden stug, heerschzuchtig, onbuigzaam, zoodat bij na dagelijks de conflicten niet uitbleven. De oude heer mocht verzwakt zijn. koppig en heerschzuchtig bleef hij. „Waarom kom je zoo hals over kop terug? 'Ik heb je nog niet noodig...., kan 't best alleen af!" Dat waren de zachtste verwijten die Jaap troffen. Maar soms, in de hoogste mate prikkelbaar, slingezf- de zijn vader hem naar het hoofd: „Ik zie er slecht uit, héje*hoopt op een kansje....! Je ligt als een kat op de loer om op 't warme plaatsje te sprin gen, zoodra ik opstal Ho, ho wat, vrindje, ik ben er nog, Reyman ook. Reyman en ikvwe staan nog pal op onze oude beenenl" Jaap bewaarde zijn zelfbeheersching, ómdat Betty hem ernstig gewaarschuwd had: zijn vader mocht niet geprikkeld worden, elke emotie kon levensge vaarlijk worden, had de dokter haar verzekerd. Maar Jaap begreep dat zijn vader min of meer on der den invloed was gekomen van Reyman en dat deze hem ook aanzette om Jaap nog langer buiten de zaken te houden. Waarom Reyman zoo handelde, was juist het vreemde van de geschiedenis. Want Jaap kende Reyman uit zijn kinderjarerJBhiet alleen als een goedhartig vriendelijk man, maar ook als de onbaatzuchtigste bewonderaar van zijn vader's genie. Van huis uit was Reymaai van betere familie dan de koetsierszoon Bartels. Samen waren de jonge Bartels en Reyman hun klerken-loopbaan begon- Den, bij het oude kassiershuis van den Heymel en Co. Een menschenleeftijd werkten zij nu op hetzelfde kantoor, zaten zij in dezelfde kamer. Eln hoewel de een den ander was voorbij gesprongen, met reuzen stappen, aan het hoofd kwam te staan der firma, terwijl de ander het niet verder bracht dan boek houder, was er geen ondergeschikte op het kantoor die meer bewondering en belanglooze genegenheid koesterde voor den patroon dan de trouwe onderda nige makker, uit zijn 'jeugd. Nederig, onderdanig had Jaap Reyman altijd gekend; doch hij hield in zijn jongensjaren en in den tijd dat hij als klerk, na zijn handelsschool-jcursus, practisch werkte op zijn va der's kantoor, veel van den vriendelijken, bereidwil- ligen ouden man. Waarom vond hij den boekhouder nu zoo anders? weerom noemde hij dan nu zijn vriendelijke nede righeid gluiperig, valsch? Waarom werkte juist de goedhartige Reyman van vroeger, nu Jaap's opname in de zaak tegen, door een verkeerden invloed uit te Voordracht Burgemeester en Wethouders tot uit lokking eener beslissing van den Gemeenteraad omtrent het al of niet laten doorgaan der cur sussen van voortgezet onderwijs bi) minder dan 10 leerlingen, die den volledigen cursus zullen volgen. Voorzitter deelt mede, dat voor den cursus te Schoorl zich aangaven 7 leerlingen die den gehee- len cursus wilden volgen en 8 meisjes voor hand- werkonderwijs. Voor Katrijp waren deze getallen respectievelijk 4 en 6. Het vereischte aantal leer lingen is niet voor beide cursussen verkregéh. Door het hoofd der school te Schoorl wordt er op gewezen, dat in deze gemeente geen enkele gele genheid voor voorbereidend onderwijs is on hij acht het een fout als geen gelegenheid aan de zich aangemelde leerlingen wordt gegeven voortgezet onderwijs te genieten. 'Voorzitter zegt, dat B. en W. het in beginsel zeor gewenscht achten dat voortgezet onderwijs wordt gegeven, maar B. en W. hebben er ook rekening mee te houden dat de kosten verantwoord zijn. De heer Van Lienen acht het niet gewenscht den cursus te doen houden als er geen 10 leerlingen zijn. De kinderen worden er half bijgesleept en bij die weinige belangstelling van de gemeentenaren is het te zot om het gemeentegeld er-voor te gebrui ken. Mevrouw Heringa gelooft dat de weinige aangif te het gevolg is van een misverstand. We geven hier geen openbaar vervolgonderwijs, maar regelen de zaak zelf en nu is niet duidelijk genoeg geble ken dat niet bedoeld werd dat het aantal leerlingen 10 voor den geheelen cursus moest wezen. Spr. heeft juist van ouders gehoord die het geen bezwaar vonden als hun kinderen één avond in de week den cursus volgden, maar wel, met het oog op den tijd 4 avonden per week. Ook de heer Boom heeft gé- dacht dat er 10 leerlingen moesten zijn voor den geheelen cursus. Noch voor Schoorl, nocb voor de katholieke school is dat vorig jaar het geval ge weest: De heer Van Lienen: Zouden ae dan te Groet zoo veel begrijpelijker wezen? De heer Bijl wijst er op dat aankondiging is ge schied op het bord en in de courant. De kosten acht spr. veel ,t© hoog voor zoo weinig leerlingen en spr. acht het beter het houden van een cursus uit te stellen tot volgend jaar. De heer Kaag zegt dat er nu te Katrijlp 10 leer lingen zijn. van Volwassenen èn Kinderen Doos 200tabl.45cent. Doozen a 60en ÖOct. Bij Apotli.en Drogisten. De heer Duin denkt dat de onderwijzer hier ook zijn best wel gedaan zal hebben en spr. vraagt of die 6 leerlingen niet bij die van Groet gevoegd kun nen worden, de heele jeugd kan fietsen en desnoods zouden ze naar Katrijp kunnen. De beer Kaag zegt dat er te Katrijp ook enkele protestantsche leerlingen den cursus zullen volgen. Mevrouw Kok vindt het eigenlijik niet zoo ver wonderlijk dat er - hier niet meer leerlingen zich aanmelden, want er zijn menschen die den heer Boom niet zoo'n goed onderwijzer aebten. Voorzitter zegt dat mevr. Kok zoo iets niet hier moet zeggen. Mevrouw Kok zegt, dat er menschen zijn die er toch zóó over oordeelen. Men heeft in Schoorl nogal een hoog hart. Voorzitter meent dat we allemaal een hoog hart hebben als het onze gemeente betreft. Mevrouw Kok zou het jammer vinden voor de kinderen als het onderwijs niet doorging en zou het heel best vinden als zij zich aansloten bijl andere scholen. De heer Duin geeft' in overweging den cursus om de 2 jaar te houden, er gaan jaarlijks ongeveer 5 kinderen van de school. De heer Schermer oordeelt dat uitstel tot ver slapping lijdt en dan zou het beter wezen de 3 scholen bij elkaar te voegen. Bij verdere bespreking stelt mevrouw He ringa voor om de gelegenheid tot aangifte van leerlingen te Schoorl en Katrijp nog een week open te stellen. Zijln er dan nog geen 10 leerlingen, dan geen cursus bouden. De heer Schermer doet tenslotte het voorstel die gelegenheid tot 10 November open te stellen en dit voorstel wordt aangenomen, tegen stemden de hee- rén Duin en Van Lienen. Burgemeester en Wethouders stellen voor tot vaststelling der begrootingen,- voor 1920 en wel: a. begrooting. voor het Burgerlijk Armbestuur, in ontvang en uitgaaf groot f4018.82'; b. idem voor het G.E.B. in ontvang en uitgaaf, groot f23100. c. idem voor den Keuringskring „Schoorl" in ontvang en uitgaaf, gewoon f2845.idem buiten gewoon f500. d. idem Gemeente-begroot-ing^ gewone dienst lin ontvang en,uitgaaf, groot f88527.51; idem kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf, groot f 27338.97. Namens de commissie die de begrootingen heeft nagezien, rapporteert de heer Schermer, ten aan zien van de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, dat de commissie geen aanmerking op de begrooting heeft. Alleen zal gaarne bij' de volgen de begrooting gevonden worden een memorie van toelichting en een vergelijkend staatje van de uit gaven. De commissie acht het een verblijdend iets dat het te stichten Tehuis voor ouden van dagen uit de gewone geldmiddelen kan worden bestreden en dat bedragen zijn uitgetrokken voor bedeeling in natura. De commissie spreekt de hoop uit dat in het gure jaargetijde van deze soort bedeeling ge bruik gemaakt zal worden. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierop vastgesteld. 'Begrooting GUEJB'. Door den administrateur fe mondeling om salarisverhooging gevraagd, de lijn- werker vroeg over 1925 een toeslag van f100 en vervolgens om zijn salaris op 1 Januari 1926 op f1600 te bepalen. Deze had dan het voornemen geen particulieren arbeid meer te verrichten, opdat hij meer onafhankelijk zou zijn. B. en W. stellen, voor wat het verzoek van den lijin-werker hetreft, om nog niet af te handelen het verzoek om een gratificatie, omdat 1925 nog niet om is en voorts om hem f100 salarisverhooging te geven. Mevrouw Heringa informeert naar het advies van de electriciteitscommissie. De heer Van Lienen deelt mede, dat door diezsé commissie met 2 begetn 1 stem besloten wetrd 'te ad- viseeren het salaris van den administrateur te ver- hoogen met algm. stemmen om 't verzoek van den iijnwerkeri af te wijzen en met een vain de 3 stemv men om het salaris van den meteropnemer met f50 te verhoogem (Qe heer Duin licht het advies van de eléotricifceits- commissie nader toe. De administrateur legde tal rijke gegevens ovetr, waaruit bleek, dat zijn salaris in de omgeving een van de laagste was. Het Ilocta van den lijnwerker is f-26, hij verdient er f3 per week bij, werd f-29 en besloten werd om het salaris niet te verhoogen. De meteropnemer vroeg", hoewel! hij al1 2 maal om verhooging had gevraagd, nu geen verhooging en hoewel' spr. toegeeft, dat zijn salaris bij andere meteropnemers vergeleken, in top was, is spa*, toch voor het geven van f-50 ver hooging. Mevr. Heringa zegt, verwonderd te hebben' ge- étaan over de voorstellen tot verhooging der sala rissen en juist daarom hoorde zij graag het advies der eleetriciteitsconmiissie. De heer Schermer deelt mede, dat de begrootings- commissie zich afgevraagd heeft, wat de men schen moeten verdienen en zij komt dan met het voorstel' om de salarissen als volgt te regelen: ad ministrateur f-1000, lijnwerker f1400, meteropne mier "f 550. De ooanlmisisie geeft daarbij den wenschj te kennen, dat men voorfoopig verschootnd zaï blij ven van nieuwe aanvragen om salarisverhooging, want dat de salarissen, als hierboven geregeld, ae eerste jaren niet voor verhooging vatbaar zuilen zijln De heer Van Lienen is tegen ai die^ verhoogingen en wijst wat het salaris van den administrateur be treft, op de inkomsten van het ijken der meters. De heer Schermer hoort er van op, dat de ad- ministrateur deze bijverdiensten heeft. Wei' heeft hij gemerkt, dat een zeker bedrag betaald is voor het ijken van meters. Spr. oordeelt dat het salaris moet worden geregeld naar het werk, maar er moe ten geen bijverdiensten zijn. Hetzelfde geldt voor den lijnwerker, zijn werk eischt den geheelen oefenen op ^zijn verouderden, verzwakten vader? Jaap, kregel, voelde zich het onbruikbare vijfde rad op het kantoor, in plaats dat volgens billijkheid en traditie het kantoor hem reeds voor de helft toebe-j hoorde. En de wederzijdsche grieven prikkelden den vader en bezorgden den zoon een nurksch humeur. Vader' en zoon ontweken elkander stelselmatig, slechts sa menkomende bij de maaltijden. Dan zag Betty haar, stiefvader zitten aan het hoofd der tafel, waaraan) zij nu met Fietje zat te werken, met zijn deftig ouder i wetsch uiterlijk, de gladgeschoren bovenlip en kin tusschen de grijze bakkebaarden, de glazen van den i gouden bril flikkerend voor dé oogen, het zuiver j wit van liggend boord en overhemd met de zwarte rouwknóopjes afstekend bij de geheel zwarte klee-i ding: Tegenover hem zat Jaap, aan het andere einde i van de tafel, op zijn vader gelijkend, met denzelf-- den forschen rechten neus, heldere doordringende oogen en mooi intelligent voorhoofd, ontsierd door. denzelfden norschen rimpel tusschen de wenkbrau-j wenAlleen had Jaap niet he tstijve, recht ach-l terovergekamde haar van zijn vader, hij droeg het donkerblonde krullendehaar kort geknipt. En als Betty, maar vooral Fietje, nu en dan niet spraken,' werd er geen woord gezegd aan tafel. I 'Sinds Jaap thuis was, zat de oude heer des avonds altijd op zijn kamer boven het salon en liet zich zijn kopje thee door Betty brengen, die dan een rustig uurtje bij hem bleef praten, of hem de courant voorlas, wat hij gaarne had. Haar rustig gezelschap stemde hem altijd opgewekter. 'Hij gaf voor dat het hem te druk was geworden in den huiselijken kring, maar Betty begreep dat hij boven bleef, omdat Jaap nooit verzuimde» in de huiskamer te komen op het theeuurtje, hoe hij zich op de overige uren van den avond inspande, om, trots den onwil van zijn vader en derf1 ouden boekhouder, op de hoogte te blijven van de zaken van het kantoor. In dat hals starrig doordrijven, ondanks alle moeilijkheden die hem in den weg werden gelegd, toonde Jaap zich weer een echte zoon van zijn vader. Betty zuchtte; o, die halsstarrigheid van Jaap, die zij bovenmate had leeren vreezenWant nu her dacht zij het tweede bezwaar sinds Jaap's terug komst, voor haar niet het minstel Zes jaar geleden was er ietseen onbezonnen dwaasheid, geko men tusschen haar en Jaap. O. niet zij was hierin de schuldige! Maar in elk geval, het kwaad was ge sticht. Doch zij had gehoopt stellig verwacht, dat Jaap vergeten zouzes jaar is zulk een lange tijd. En het geleek zoo op ondoordachte jongensach tige opgewondenheid.... wat hij haar gezegd had, zes jaar geleden! Maar tot haar innigen schrik en spijt moest Betty bemerken, dat Jaap in het geheel niet vergeten had...., dat zij maar haar oogen be hoefde op te slaan, op elk onverwacht oogenblik idat zij en Jaap in één vertrek samen waren, om de zijne, te ontmoeten, die heldere grijze oogen met .den. heerschzuchtigen blik er in, die haar dwongen Ttet gevoel te lezen, dat, wel bewaard, voor haar gloeide in zijn ziel. En dan telkens maakte zij zich inwen dig boos, voelde zich vreemd beklemd; het was bru taal van Jaap, aanmatigend, hij wist toch hoe zij over hem dacht, dat had zij hem zes jaar geleden al gezegd. Wat wilde hij dan nogl 'Eii daarenboven... hij kende toch, hij kon toch vermoeden in elk geval, den teeren, brozen band die haar bond aan haar neef, Rudolf van Hoogduynen. Teer, broos? Ja. maar daarom in haar oogen dub bel bindend voor haar en voorRuud! Betty van Eysingen en Jacques van den Heymel Bartels waren elkaar niet verwant, ofschoon zij door hun ouders huwelijk, als broer en zuster onder hetzelfde dak samen opgroeiden. Daarom had Betty nooit iets anders in Jaap gezien dan een broer., maar Jaap had moedwillig verscheurd dien lieven band, op dat onzalig oogenblik nu zes jaar geleden, en zoo onvoorbereid, zoo schril onverwacht had hij het gedaan Nooit was Jaap in hun kinderjaren overdreven teeder geweest tegen het mooie meisje, dat hij den zusternaam gaf; daartoe leende zich ook niet zijn ruwer jongensaard. Zijn aanhankelijkheid gold. veel meer Betty's moeder, zij, stiefmoeder, de eenige, in huis, die invloed had op den wilden, eigenzinnigen jongen. Maar paar het jongere stiefzusje, jonger schijnend nog door haar fijne tengerheid, zag 'hij niet om. Toch, hèel goedig, liet hij zich zoo nu en dan als cavalier pressen, om haar veilig te loodsen naar school, als het gesneeuwd had en een bende jongens het plein, dat zij moesten oversteken, door hun sneeuwballen en het inwrijven met modderige sneeuw, onveilig maakten. Veel zeide hij nooit op zulk een tochtje, maar Betty voelde zich volkomen gerust onder zijn geleide. Toen al trok hij zulk een ongenaakbaar stug gezicht, dat de jongens blijkbaar imponeerde. Eln Betty twijfelde er geen oogenblik aan, hij zou zonder aarzelen op de bende losge stormd zijn, als ook maar één sneeuwbal haar kiee- deren geraakt had. al stond hij alléén tegenover tien jongens.

Schager Courant | 1925 | | pagina 9