Een Regeeringscrisis De rechtsche coalitie valt uiteen Vier katholieke ministers nemen ontslag. De .ontboden geneesheer oordeelde opname in het ziekenhuis noodzakelijk, waarna de gewonde on, middellijk naar Groningen werd vervoerd, Zijn toe-.- biand werd levensgevaarlijk geacht. Do toestand van den getroffene wu« gUtimorgei) vrij goed, NOODLOTTIGS VAL. bij de restauratie van de Grpote Kerk tc Bdam was o,u. werkzaam de leidekker J. F., afkomstig uit. Amsterdam, Gistermiddag werd hij door een paar bewoners uit de omgeving van de kerk gevonden, nadat hij van het dak, van een hoogte van ongeveer 13 M., was gevallen. Een half uur later omstreeks is hij gestorven. Vermoedelijk is hij bij heupassen van een water-' lotzingsbuis ijit de dakgoot gevallen. De ongelukkige, die 55 jaar was, was gehuwd en vader van twee kinderen. HOOG WATER. Men meidt uit Grave: De Maas te Grave stond gistermiddag 10 M. N.A.P. Sinds gisteren is ze nog 7 c.M. gewassen. De Voor straat te N-sderasselt zal zeker spoedig overstroomd' zijn. wat echter geen bezwaar is voor den veer dienst. De overtocht geschiedt dan, wel met eenige vertraging, naar de z.g. Brouwerij te Nederasselt. Gelukkig wordt uit Maastricht val gemeld, zoodat binnen enkele dagen de overtocht weer geregeld zal plaats hebben. De Rijn blijft wassen. Te Lobith is de stand 34 cJVL hovger dan 'gisteren, terwijl uit Keulen hedenmor gen 24 c.M. was werd gemeld. De Maas toont neiging tot verbetering. Bij de sluis' te Maastricht werd '55 c.M. val sinds giste ren geconstateerd. Te Venlo bedraagt de stijging nog 7 c.M., te Grave 17 c.M. Hier is de Veerstraat overstroomd. De gierpont is buiten-dienst; de overtocht geschiedt per motorboot en veerpont naar de brouwerij. Men meldt nader uit Venlo: De Maas blijft hier stijgende. De rivier is buiten hare oevers getreden en overstroomt de aangren zende landerijen. De lage Maaskade is ondergeloop pen: de schepen lossen en laden aan den ingang der oude- haven, ook enkele er in. De havenkadé staat onder water; de passage er langs is gestremd. Msbv DE MAAS VALT. Uit Roermond, 11 Nov. Het water der Maas is vallende. Maastricht seinde 55 cJM. vaL ONZE HANDEL MET VRUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld: Niettegenstaande in den laatsten tijd in toenemende mate voor Russi sche goederen van de haven van Rotterdam gebruik wordt gemaakt, is het niet gelukt, in de kwestie der erkenning van Sovjet-Rusland door Nederland vor<4 deringen te maken. In verband hiermede is Rus land voornemens, begin December de betrekkingen met den Nederlandsehen handel geleidelijk af te bre ken. De bureaux der 'Russische handelsvertegen woordiging te Rotterdam zullen worden opgeheven en naar Hamburg worden overgebracht. Ook de voorgenomen aankoopen van katoen en suiker op Java zullen achterwege blijven en de reeds ingeleide onderhandelingen zull;en worden afebro-. ken. Tel. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. v Men meldt uit Zwolle: Bij hot schoonmaken der retorten kreeg eenige dagen gelleden de ongeveer 50-jarige arbeider W Werkzaam aan de gasfabriek, een stuk vuur op een zijner voeten, waardoor hij een onbeduidende brand wonde bekwam. Direct werd de wonde verbonden en ieder dacht aan spoedige genezing. Den anderen dag was de wonde .zoo pijnlijk, dal geneeskundige hul'p werd ingeroepen. De dienst doende geneesheer meende, aat de arbeider wél weer kon beginnen, dooh toen de hevige pijn aan hield, werd de hulp van dr. ten Doessohate inge roepen, Zaterdag moest W. naar het Ziekenhuis j worden vervoerd, waar hem een been werd afgezet. Gisternacht is de mam na Maandagavond voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster. vendea., overleden. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Willem Jahannes, zoon van Nieolaas Beun en Lammigje Timmerman. Getrouwd: Nieolaas Jozef Praat, oud 26 jaar, 1 expediteur te Alkmaar en Agnes Geertrui da Vader, oud 26 jaar, zonder beroep, te. Zijpe, onlangs te j Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. MOORDAANSLAG. Woensdagmorgen is te ongeveer 9 uur aan de Keins door een zekere M. een aanslag op z'n vrouw gepleegd. De vrouw is zwaar gewond opgenomen in het R.K. Ziekenhuis alhier en de dader is gevat. Naar verluidt, is de vrouw met een ongeveer 5-ja- rig dochtertje na een -twist op weg geweest naar Bak ker aan de Keins, en onderweg door haar man ach terhaald, waarna deze haar met een mes een aan tal steken in hoofd, rug en borst en sneden in het aangezicht heeft toegebracht. Het schijnt dat hierbij ook nog een worsteling is ontstaan, de vrouw heeft althans ook in het wa-ter gelegen. Wat hiervan pre cies d^ oorzaak is geweest, weet men n.iet, maar men verteld.dat de vrouw, een Noorjsche, betrekkingen onderhield met een anderen jongen man, tijdens de afwezigheid van haar echtgenoot." Deze laatste scheen nu pas teruggekeerd! te zijn uit Amsterdam, waar hij om werk gezocht had. Naar men ons me dedeelde, woonde het echtpaar nog maar sedert. Augustus hier en was de man los-werkman. M., die blijkbaar bij de steekpartij- zich zelf ook verwond' •had, zoowel als zijn vrouw, zijn door Dokter Van der Sluijs alhier geneeskundig behandeld. Wij vernemen nog van hedenmorgen, dat de go- wonde vrouiw het in het R,-Kath. Zustergesticht goed maakt. De toegebrachte wonden zijn hoofdza-i kelijk vleeschwonden. niet heel diep, en zullen naar alle waarschijnlijkheid geen ernstige gevolgen "heb ben. Wel is het aantal steek- en snijwonden zeer groot, men spreekt van wel 18, hoofdzakelijk over hoofd en gelaat, zoodat de vrouw wel vreeselijk toe getakeld is. De wonden zijn toegebracht met een groot slagersmes, welk voorwerp in het bezit der poli tie is. Wij vernemen ten slotte, dat de dader, die vanaf gisteren heeft doorgebracht in het arrestantenlokaal alhier, hedenmorgen «zal worden getransporteerd naar Alkmaar. ALBERT VOGEL. Woensdagavond trad in het Theater in de Roos straat op de voordrachtkunstenaar Albert Vogel, met Napoleons Honderd Dagen. Met het groote talent waarover Albert Vogel heeft te beschikken, heeft hij op eminente wijze de zoo moeilijke taak vervuld* die hij zich had gesteld. 'Deze voordracht van Napoleon's honderd dagen eischt veel van de toehoorders, volledige en voort durende aandacht, mee-leven en mee-denken en het is o.i. Albert Vogel volkomen gelukt zijn publiek vast te houden en het 't mooie in dit werk te doen gevoelen. De opkomst was bevredigend. OPGESLOTEN. Konden we den laatsten tijd nogal eens lezen dat hier en daar bij het uitgaan van de school een leer ling werd vergeten, ook Schagen heeft nu in dit op zicht meegedaan, evenwel met dit verschil, dat htt „slachtoffer" niet was een leerling der school, maar», de juffrouw. Gistermiddag na den ochtendschooltijd had het hoofd van de U.L.O.-school het gebouw gesloten, maar de onderwijzeres, die zich blijkbaar wat verlaat had, was nog niet vertrokken. Eén in de buurt wo- - nend j-ongetje kon worden aangeroepen; de sleutel bij „meester" vandaan gehaald en ziedaar, juffrouw kon worden „los"gelaten. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Amthonius Franciscus Meijer, van Zijpe, en Hülegonda Maria Vlaming. In ons Kameroverzicht van gisteren waren wij juist gekomen aan de beantwoording van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken van de verschillen de gedane opmerkingen. Wij zullen hier niet langer bij stilstaan, maar het verdere verloop meedeelen. Ds. Kersten met zijn partijgenoot Ds. Zandt, heb ben, zooals in een kort bericht reeds is gemeld, later een amendement ingediend, er toe strekkende, den begrootingspost in zake het gezantschap bij den Paus te schrappen. Om drie redenen beval spr. de aanneming van dit amendement aan; ten eerste omdat het gezantschap de erkenning is van de geestelijke macht van den paus, ten tweede omdat het de versterking is van de Roomsche politiek, hetgeen spr. een gevaar acht voor ons land, en ten derde wijl dit gezantschap een Roomsch cach etdrukt op 't Nederlandsche volk. Het was de. heer Nolens, de leider der Katholie ken, die blijkbaar wat geprikkeld, hiertegen opkwam. Hij wees er op dat in 1915 onder algemeene instem ming dat gezantschap was ingesteld en dat dit ge zantschap is in het algemeen belang. Niet steeds wenschte spr. de gronden aan te geven waarop zijn partij dit gezantschap noodig en nuttig vond. Spr. legde er den nadruk op, dat, wanneer het gezant schap wordt afgeschaft, de RK. ernstig zullen heb-» hen ,te overwegen, of ze wel hun stem aan deze be grooting kunDen geven. Ook zullen ze hebben te overwegen of zij verder steun zullen kunnen verleenen aan welk kabinet ook, voortgekomen uit groepen, waaraan de eventueele afschaffing van het gezantschap is te wijten. Het was te begrijpen dat deze verklaring indruk maakte. Ds. Lingbeek hield toen een -pihilippica tegen het gezantschap bij den Paus en daarna kwam de verkla ring van dm heer Snoeck Henkemans namens de Christelijk-Historischen. Deze herinnerde er aan, dat zijn partij in 1920 zich voor het eerst tegen het ge zantschap bij' den Paus had verklaard, welke hou ding ook door wijlen den heer Savornin Lohman is toegelicht. In verhand met de verklaring van den heer Nolens, zeide spr., dat pok de CU. prijs stellen op het be houd van- de samenwerking tusschen de rechtsche partijen, omdat ze deze voor de toekomst van land en volk hët beste achten. Doch al bestaat deze overtuiging; dit kan spr. niet j weerhouden om er op te wijzen, dat de verantwoor- delijkheid om eventueel de samenwerking te verbre- j ken, rust op degenen, die in 1920 de handhaving1 van het gezantschap bij den paus hebben doorgedre ven, terwijl het reeds bekend was, dat daartegen bij een groot deel van het Nederlandsche volk onover komelijke bezwaren bestonden. De lucht betrok steeds meer en meer, de atmosfeer werd drukkend. Toen kwam de heer Vliegen, die na mens de SJD.A.P. vertelde, dat ook zij voor het amen- j dement tot afschaffing van het gezantschap zouden stemmen. Toen was het doodsttil in de Kamer. De minister Van Karnebeek beval het gezantschap 1 met nadruk aan en toen ging men heel laat in den nacht huistoe. Het spreekt vanzelf, dat de dag van Woensdag met groote spanning werd tegemoet gezien. Wat de Vrijheidsbond zou doen, was vrijwel bekend, n.1. te gen het gezantschap stemmen, maar de Vrijz.-Demo- craten, hoe zou de -houding daarvan zijn? Van deze 7 Kamerleden hing de verweVp-ing of de aanneming van het amendement af. Allerlei geruchten deden de ronde, er was een sterke spanning in het politieke kamp. 'Woensdagmiddag, nog grooter belangstelling, nog grooter spanning. Alle tribunes en loges in de Ka mer dicht 'bezet. Ook bijna alle Kamerleden present. Er stond wat te gebeuren was op aller gezicht te lezen. Dadelijk nadat de Zitting gistermiddag was ge opend, werd onder groote spanning het amendement- Kersten in stemming gebracht. Eerst legde de heer Marchant namens zijn partij- genooten de volgende verklaring af: Mijn fractie heeft, gelijk ik meermalen -heb betoogd, de vraag oi een gezantschap bij- den Pauselijken Stoel moest worden ingesteld en gehandhaafd, als een vraag beschouwd van zuivere opportuniteit. Die beschouwing zal de hare blijven. Thans is echter met name door de redevoering*van den leider der aK- tholieke iractie aan de beslissing, waarvoor de Ka mer is gesteld, een politieke beteekenis gegeven van verre strekking. Wij zien ons gesteld voor een geheel andere vraag, n.1. of de samenwerking der drie recht sche groepen als regeeringsmeerderheid zal worden bestendigd, al is moeilijk te verklaren, wahrom die - gewichtige consequentie niet uitsluitend afhankelijk wordt gesteld van de houding, welke de leden der meerderheidspartijen tegenover het amendement aan nemen. De vorige week, heb ik gemotiveèrd waarom naar onze meening, die samenwerking tot schade is van het land. Daartegenover is ons wederom verzekerd, dat mot haar hanhaving het allerhoogste belang des vaderlands is gemoeid, en dat zij de eenige regee-1 ringsmeerderheid is, als berustend op hechten,' die- pen grondslag. Wij wenschen onder de gegeven omstandigheden' aan de regeeringsmeerderheid. de gelegenheid niet te onthouden om de juistheid der stelling door da- j den te bevestigen en zullen met dit doel onze stam geven aan het op zichzelf weinig belangrijke amen-1 dement. Het resultaat was dat het amendement-Kersten om den post voor het gezantschap bij den Paus Ie schrappen, werd aangenomen met 52 tegen 42 stem men. Tegen stemden de Katholieken, Antirevolu- tionnairen en -de heer Artz van de R.K. Volkspartij Soc.-Dem., Vrljz.-Dem.. Vrijheidsbond, Christ.-H'st., j Braat en de Dominé's stemden allen voor. De regeering had blijkbaar dezen uitslag verwacht, want Minister Colijn legde dadelijk de volgende ver klaring af: ,,In verhand met de omstandigheid, dat vier R.K. ministers mij hebben medegedeeld, dat zij in de aan neming van het amendement tot schrapping van de gelden, bestemd voor het gezantschap bij het Vati- ciaan, aanleiding zullen vinden om aan H.-M. de Ko ■ningin ontslag uit hun ambt te vei^oeken, zal do politieke toestand, die daardoor ontstaan is, en mede gelet op den inhoud der verklaring, die hedenmi^it' door den leider der R.K. Kamerfractie is afgelegd, onder de oogen moeten worden gezien. Onder die omstandigheid schijnt de voortzetting van beraadslagingen over de Begrooting niet doelma tig en verzoek ik daarom schorsing der beraadsla gingen. De Voorzitter gaf hieraan gevolg, sloot derhalve de beraadslagingen over de Begrooting en daarna da vergadering. Onder groote beroering besprak men zoowel bin nen als buiten de Kamer den uitslag. Er heerschte groote opgewondenheid op het Binnenhof. De vier Katholieke ministers hebben gistermiddag gezamenlijk hun ontslagaanvrage aan de Koningin ingediend. Wat na? Met deze vraag hebben wij, aldus het Hdbld.. aan stonds na de stemming in de Kamer, getracht ieder een aan te klampen, die in de eerstvolgende dagén en weken, uit hoofde zijner politieke positie, zich zou hebben bezig te houden met het geven van een antwoord op die vraag. Minister Colijn heelt het ant woord ten deele reeds in.seen officieuss ir edodeeling aan de pers gegeven, waarin gezegd werd, dat giser- avond nog een „buitengewone minislerraacT zoii wor-- deh gehouden. Men kan gemakkelijk raden, dat de minister-president zijn overgeblevén scliaap-kens niet bijeengeroepen heeft, om te overwegen, met zijn vij ven rustig te blijven zitten. Op het verzoek om ont slag der vier roomsche ministers zal ze r waarschijn lijk heden reeds een dergelijk verzoek van de andere nrnlsters volgen. Althans, zoo was de verwachting Uergenen, die wij spraken. En dau zal liet spel van na d«'. vprkiezingen opnieuw beginne De Koningin zal wederom de adviezen der staatsl'oden inwinnen en, in verband met deze adviezen. o-;n nieuwen proiru-r Z' oker Hoe deze adviezen luict-m zullen' Op die vraag ken voorloopig natuurlijk nog geen antwoord gr-gfien worden. Er zijn gissing3n g-moeg g:daan mogelijkheden evenveel geopperd in politieke krin gen Maar die zullen wij laten rusvn, ;ot de uiesiand na eenige dagen van onderlinge bespreamgen eunigs- zms zal zijn opgeklaard. Vermolm we a'lecn, aat de Iractie van den Vrijheidsbond gistermiddag nog een vergadering heeft gehouden In het Kamergebouw, iu welke vergadering andermaal van da mogelijkheid van een nationaal kabinet werd gerept. En voegen we daaraan ten slotte toe, dat in politieke kringen veel besproken werd de mogelijkheid van een zuiver za kenkabinet, dan hebben wij melding gemaakt van hetgeen er voorshands te melden was. Een antwoord op de gestelde vraag is dst geens zins, maar een dergelijk antwoord is op het oogen- bJik ook mog door niemand te geven. We staan pas aan het allereerste bögin van een nieuwe crisis. loop van zaken een, misschien wel onherstelbare, slag toegebracht. De verklaring door mgr. Nolens in de avondzittlng var. gisteren afgelegd, laat hieromtrent geen twijfel. En het ligt overigens voor de hand, dat hoe gewichtig ook de belangen mogen geacht wor den, bij een bestendig 'samengaan dor rechtsche partijen betrokken aan zulk regeerings-accoord de feitelijke grondslag ontvalt, wanneer men het om trent essentieele punten niet eens blijkt. Van de Katholieke fractie verwacht „De Msb." voorshands, dat zij in isolement haar kracht zal zoe ken. De Tel. meldt: Uit 's-Gravenhage. 11 "Nov. Natuurlijk heeft de overwinning van ds. Kersten, die nu eindelijk in zijn parlementairen strijd tegen het gezantschap bij den Paus de zege heeft behaald, in het kamp der rechter zijde beroering gewekt, waar niet het minst het re sultaat der stemming druk en levendig werd be sproken. In het Kamergebouw heerschte dan ook na de stem ming een groote drukte. Verschillende fracties hielden vergaderingen, waar in de politieke toestand uitvoerig werd besproken. In linksche parlementaire kringen heerschte verbazing, dat de Roomsch-Katholieken klaarblijkelijk bij de na de Tweede-Kamerverkiezing tot stand gekomen voortzetting van rechtsche samenwerking, zich niet voldoende vergewist zouden hebben over de houding van de Christelijk-historischen ten aanzien van het gezantschap bij het Vaticaan. Volgens de geruchten, die .hedenmiddag de ronde deden, zou er sprake zijn van een extra-parlementair kabinet, of van een reconstructie van het ministerie. Wij geven deze geruchten natuurlijk onder voorbe houd want zij zijn op> dit oogenblik' vooralsnog voorbarig. Rpeds bij den eersten stoot is de coalite ineen ge valle1! - n na dc woorden, door mgr. Nolens gespro ken is het niet waarschijnlijk, dat zij weder in el kaar zal worden trezet. aldus vangt De Teleeraaf aan. Blijkt de coalitie inderdaad voorgoed uiteengeval len. dan is Woensdag een historische dag in onze staatkundige geschiedenis van Nederland. Een dag. waarop een politieke constructie in puin viel, welke reeds lane door verouderdheid innerlijk was ver molmd. Voor wien in het parlementaire en politieke leven naar reëele verbintenissen en zuivere tegen stellingen zoekt, kan het verdwijnen der coalitie geen rouw brenger) Heit uitééngaan van politieke groepen welke lan gen tijd samenwerkten brengt niet steeds opeens een^innerlijk sterke nieuwe 'groepeering te voor schijn. Thans is het zeker de vraag wat er ge- keuren moet en zal. Krachtens de woorden van mgr. Nolens is sa- -menwerking niet te verwachten tussohon. do R. Katholieken en die groepen, aan welke cte afschaf fing van het gezantschap bij den paus te wijten is. De anti-revolutionnairen hebben den gezapt schapspost gesteund, do chr. hisboris -hen niet. De traag wol'ko de heer Oolijn dus vermoedelijk h-et eerst zal' willen onderzoeken, is, of 'de combinatie der r. katholieken met de anti-revolutionnairen tot een parlementaire meerderhouLyare uit te breid én. Of dit mogelijk zal blijken *feomt het blad twij felachtig voor. Blijkt deze mogelijkheid inderdaad niet aanwezig en zal men dus naar een andere groepeering stre ven, don komt de beteekenis aan de orde van het tegenstemmen v.n. der soc. democraten-, Deze hebben o.a. verleden jaar voor den gezantschap», post gestemd. Nu niet. Maar te voren hadden zij bij het Voorloo pig Verslag inzake de algemeene beschouwingen medegedeeld niets te zullen nalaten om bij een stem ming de wrakheid der coalitie te demonstreeren. Weliswaar was de motiveering van zijn stem door den heer Vliegen in dit verband niet zeer gelukkig, maar ook doet zich de vraag voor of de soc.-democra- ten en vrijz.-democraten wel gerekend mogen worden feitelijk tot de eventueele afschaffing van het gezant schap te hebben bijgedragen. 'Hun houding toch is er een gewe'set van tactiek, en in een regeering, welke steunde op r.-katholieken vrijzinnig- en sociaal-democraten, zou zeer wel de ge- zantschapspost dadelijk weer op de begrootjfrig ge bracht en aangenomen kunnen'worden Of een dergelijk kabinet evenwel nu direct uit de ontstane verwarring ontspringen zal, noemt het blad twijfelachtig. De N.R.Crt. noemt de crisis waarvoor wij thans zijn gestold, eene, uit boos humeur geboren. Eenig landsbelang is er niet in te onderkennen. Dat is het treurige van de gansche geschiedenis. Toen wij eenige weken geleden over het gezantschap bij den' Paus schreven, noemden wij deze ^missie den prijs, dien wij hadden -te betalen, om het voorrecht te ge nieten, door een coalitiekabinet te worden gere geerd. Nu de som, niet goedwillig op tafelgelegd wordt, trekt de heer Nolens zich vertoornd terug, Langs het kabinet heen richt hij zijn geweerschot op de coalitie en schiet hij haar dood. Alle mooie verhalen over de voortreffelijkheid van de coalitie- tteginselen, over de regeerskracht van" het drievou dig verbond en wat dies meer ons is voorgezongen, zijn hem in eens niets meer waard. Hij maakt er «en eind aan, en wat er-nu verder van het kabinet worden zal, zijn zijne zorgen niet. De politieke toestand, die hierdoor is geschapen, is inderdaad buitengewoon moeilijk. Er is. wij herw halen het, geen conflict tusschen regeering en par lement, noch een in den boezem de regeering, er is slechts een conflict in de Kamer, dat men langs den weg van eene regeeringscrisis wil oplossen. Hierin komt, het vooze van den coalitiegrobdslag, waarop het kabinet stond, opnieuw uit. Ware de coalitie inderdaad op eenig regeeringsbqginsel ge bouwd, dan zou het natuurlijk ook hebben kunnen geschieden, dat eene der groepen op den duur e*ne andere overtuiging ging aanhangen en daarvoor in de Kamer tegenover de regeering eene meerderheid vond. Zulk eene crisis zou gemakkelijk opgelost kunnen worden. In deze crisis is echter van eenige politieke gedachte geen spraak. Het heele conflict i9 geboren uit een nuk. die op geen enkel staatkuu- I dig beginsel berust. Nu« een wensch van de katho lieken niet wordt vervuld, toonen zij een nijdigen kop Het is op het oogenblik nog te vroeg, om bicö over de mogelijke oplossing van deze crisis een klaar denkbeeld te kunnen vormen., Wij althans staan tegenover de gebeurtenissen, waarin het kabi net zijns ondanks werd betrokken, nog te vreemd, om er eene gemotiveerde meening over ten best» te kunnen geven. Dit slechts lijkt ons duidelijk, dat men het wijsste zal doen, bij de oplossing den boozen pruiler maar in zijn hoek te laten slaan- Eerste Kamer. De Eerste Kamer zou Woensdagmiddag de wet» Sontwerpen tot wijziging van bet Burgerlijk Wet boek en herziening dier Faillissementswet behande len.. -Vooraf vroeg rar. Mondeis (s.d.a.pO bet woord, Hij wees op datgene, wat eenige minuten geledeft in de Tweede Kamer was geschied en zou naar aanleiding daarvan gaarne eenige inlichtingen^ wen schen van feiteüjken aard, nl'. meer jjri het bijzon der over de parlementaire verhouding tusssoheu, Ka mer en kabinet. Was spr. goed ingelicht, dan is in de Tweede Kamer door den Minister van Financiën na de stemmnig over het amendement-Kersten verklaard, dat vier ministers hun ontslag hebben getiomen pf zullen nemen en het ministerie zich niet meer irr v*taat aoht. met de Kamer staatkundige gedacht tenwisseïïng te voeren. Deze verhouding kan spr. •zich begrijpen. Het ministerie bestaat^ dus nu wel' formeel, dooh .in de practijk is het z.i. een romp. Spr. vro-eg zioh af, of dit .„r(>mpmïnisterie,' hu wel 'met deze Kamer kan beraadslagen. Na het „faillissement der coalitie'' zou men dan nu over dé faillissementswet z.i. moeilijk kunnen beraadsla gen. (Gelach). In principe is er z.i. geen verschil welk wetsontwerp hier .behandeld wordt. Indien de regeering zioh niet in staat acht, in contact te treden met de Kamer, zou spr. gaarne het ant woord van den minister van Justitie willen af wachten. Hierop nam dé minister van Justitie, de heer Schokking, het woord. Hij zeide,. dat wat hem betrof, er geen andei*ebeslissing kan worden go- nomen dan de behandeling va.n het wetsontwerp in kwestie, daar uit zijn tegenwoordigheid voldoen de blijkt, dat de behandeling kan worden voortge zet. Voor het oogenblik was er z.i. geen aanleiding, den arbeid te schorsen. Een door den heer Mondeis ingediende motie tot Schorsing werd verworpen mot 25 tegen 12 stemmen# fcechts tegen links. Predikbeurten ZONDAG. 15 Nt»v. NED. HERV. GEMEENTE t»: Schagen, nam. 7 uur, Da van Dijk. Petten, voorm. 10 uur, Ds. van Dijk. Schagerbru-g, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kreeke. Nieuwe Niedorp. nam. 7 uut, Ds. Schermerhorn. Haringhuizen, voorm. 10 uur, .Ds. van Loon. Kolhorn, voorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Hippolytu-shocf, voorm. halfelf, Ds. Tinholt. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Tinholt, Winkel, nam. 2 uur, Ds. Boeke. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Hornstra. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. de Leeuw. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, voorm. 10 u<ur, Ds. dé Leeuw. Dirkshorn, voorm 10 uur, Ds. Schermerhorn. DOOPSGEZ. GEMEENTE t®: Barsingerhorn, voorm 10 uur, Ds. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. 'Haara. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, -de heer Posthuma, Nam. 5 uur, de heer Posthuma. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Proeklezen. Nam. half drie, Preeklezen. Eindelijk, schrijft De Maasbode eindelijk mocht het dan aan de vereenigde strijdkrachten van bene pen onti-papisme en sluwe politieke berekening ge lukken, een einde te maken ^aan de Nederlandsche missie 'ten Vaticane. Benepen anti-papisme. Inupers op zakelijke gron den is de aanneming van Wet amendement-Kersten tot schrapping van den betrokken begrootingspost niet te motiveeren. Zoowel de belangrijkheid van de legatie zelve (door een niet-katholiek minister her haaldelijk met nadruk betoogd) als de continuïteit in onze buitenlandsche betrekkingen pleitteai met luider stemme voor haar behoud Sluwe politieke berekening. Want aan de anti- Rome-H^tze gaf hier den doorslag een minderwaardig politiek spel van de zijde de sociaal-democratische en vrijzinnig-democratische Kamerfracties. Immers ter wijl men van de overige tegenstemmers althans nog kan beweren, dat zij in hun anti-katholieke houding van vorige jaren slechts volhardde, geldt van de roode en rose partij; dat zij deze gelegenheid hebben willen aangrijpen, om stukken te maken De politieke gevolgen der beslissing hebben zich al aanstonds scheir afgeteekend. al laten zich de uiterste consequenties nog moeilijk overzien. Aan de rechtsche samenwerking is door dit ver Gemengd Nieuws. DIEFSTAL BIJ KEES BOEKE. In bet begin der vorige week werden bij den Boeke, te Bilthoven, zoo lezen wij in het ,,U. D-, twee rijwielen, een partij zilveren vorken en lepel* en een goud horloge, ontvreemd. De beer Kees Boo- ke geeft dergelijke zaken uit principe niet bij de po litie aan. wat evenwel niet wegneemt, dat de poli tie toch van deze oulvreemding in kennis werd ge- i steld. Ze stelde direct pogingen in het werk, de da ders te vinden, wat haar gelukte. Het waren de kende J. D. en J. S-, die meerdere malen gastvrij heid in het Broederschapshuis genieten. Zij beken den de hun ten laste gelegde feiten en worden op h©£ politiebureau te De Bilt in voorloopige bewa ring gesteld. 33 JAAR ONSCHULDIG IN DB GEVANGENIS Te Keulen heeffc de sehuldbekén fco nis van ecö, n voordenaar op zijn sterfbed geléid tot de vrij lating van een man vafti 75 jaar, die 33 jaar w de gevangenis had doorgebracht, ten onrechte geklaagd .van een in Rijnla/nd bedreven mi" De onschuldige gevangene werd ter dood

Schager Courant | 1925 | | pagina 2