Uit het hart van tlolland. tegen Pijnen Rheumatiek, Gewrichtspijn, Ischias, Jicht, Griep, Verkoudheid, Influenza, Slapeloosheid, Hoofd- en Zenuwpijn Ingezonden Stukken. •Gemengd Nieuws. vervolg-ena goedkeuring zal worden gevraagd om daarna verhuring te houden. De subsidie-aanvrage van het Hoofdbestuur van t> „Vakonderwijs". Daarvoor staat een post op de be groeting en dat is dus in orde. Goedgevonden wordt voorts.de subsidie voor de Malariabestrijding door do bevolking in Noord- holland, die gevraagd wordt, gerekend naar 1 cent per inwoner, toe te kenaeto. Benoeming lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens periodieke aftreding van Ds. van Beek alhier. Deze wordt met algemeen© stemmen ais zoodanig herbenoemd. Rondvraag. De neer Blauw brengt tef. sprake wie of het onderhoud heeft van de straatverlichting, wij of het P.E.N.? Vorzitter: Mooi. dat u ve»r over spreekt. Mijn idee is dat het onderhoud van lampjes is voor de gemeente, maar het P.E.N. moest ze er in zotten. Maar in het contract staat, dat wij ook de lampje or in zullen zetten. Wij doen dat niet. De Vries levert de lampjes en die zet ze 'er in. Wij vinden niet onbillijk, dat wij die kosten betalen van die lampjes. Maar om ze er in' te zetten, daartegen hebben wij bezwaar. Het P.E.N. 'hoeft personeel. iaat hun personeel ze er dan inzetten. De hoer Biauw: Er was 1 lampje bij den hoek van de tram stuk, zei men mij, en ik zei dat ik dit ais er Raadsvergadering was, wel ter sprake zou willen brengen. De heer Rossen: Ik heb er een lampje ingedraaid ter wi.le van Timmer en ter wille van de bewoners van de Weere. Voorzitter vindt, dat wij het P.E.N. flink be talen en dat we dus ook wel iets mogen verlangen. Tinimer is aangesteld voor 't opwinden en stellen van de klokken. Maar onderhoud, straatverlichting en lampjes dat hebben wij. Goedgevonden wordt om hierop nader terug te komen. - Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de openbare vergadering ges.Oten en gaat de raad ia c^inité-generaa. urn op te maken een lijst tot het toekennen van braiiastoftenbonn. Dit is wel de moeilijkste crisis, die ons land in langen tijd heeft gekend. Zeker de abnormaalste. 'n Kwast eeuw hebben de coalitiegenooten hun po litiek geareven op ieder gebied. Zelfs op het zoogenaamd Christelijke, doch het meest op dat van gewone en sociale wetgeving, waar bij Encycliek noch Openbaring feitelijk noodig was In weerwil van oppositie en betoog, hield de coalitie steeds vol aaü de bewering, dat, terwijl er tus- schen alle partijen in den lande verschillen beston den, die blijvende samenwerking uitsloten, er één enkele democratielijn bestond, die samenwerking mo gelijk maakte. Die lijn was de scheiding tusschen de Unio mystica en hen, die daarin geen plaats vonden. De scheidslijn tusschen Christen en Paganist. Al werd dan ook deze laatste term niet zoo veel meer gebruikt. Dank zij deze bewering, waarvan het onjuiste tame lijk wel voor de hand lag, zijn de leiders der drie rechtergroepen er in geslaagd hun mannetjes lang bijeen te houden. Telkens wist men het zoo te schik ken en te plooien, dat ieder der groepen af en toe op het eigen stokpaardje mocht klauteren, terwijl de twee anderen dan toekeken, omdat het hde moei lijk dan ook becijferd en geduid kon worden aan gekeken als een daad van wetgeving op- christelijke Allerlei soort wetgeving is op deze manier binnen gehaald.-Altoos beduidde men een aanvankelijk'wei gerachtige fractie, dat het om de eere gods ging en steeds opnieuw bewees men elkander hand- en span dienst. De wortel des geloofs, waarop de drie fracties stoelden, werd behoorlijk bemest met geld uit de openbare kas. Die wortel groeide in de lengte en in de breedte. En juist die breedte was oorzaak van het bederf. Want naast de drie legitieme stengels kwam er een vierde: de Gereformeerde die minstens even goed in de leer was, maar afweek van de anji- revolutionnaire door -meerder conseqquentie. Die doordrongen was van den calvinistischen geest, die Dr. Kuyper eens deed uitroepen, dat er nooit sprake kon of zou kunnen zijn van een samengaan van Rome en Dordt, omdat de marteloffers tusschen die twee instaan. Ook de geest der Friesch Christelijk Historischen. die zich destijds zoo tegen het vormen eener coalitie hadden geweerd, herleefde in dien nieuwen stengel. Zonderling genoeg, konden de drie coalitiepartijen wel het hoofd schudden over die vierde christelijke moeten verlaten worden door het vroeger zoo aan zienlijke gezin Het was op die bekrompen kamers dat mevrouw van 'Eysingen, na weer eens den geheelen avond te vergeefs gewacht te hebben o*p de thuiskomst van haar echtgenoot, die het huis verlaten had met de belofte over een uurtje terug te komen, het wachten moede, besloot naar bed te gaan. ZHj verzorgde nog in de kleine achterkamer, geheel gevuld door ledi kant en wieg, haar kindje, en vond, alvorens in het bed te stappen de sprèi terugslaande, op haar kus- sij een stuk papier. Zoodra zij, het beschreven vel papiér zag, in het oog vallend met een speld aan het kussen gestoken, beefde zij plotseling, voelde zich ijzig koud worden en staarde er naar, zonder het te durven aanraken......... want zij- begreep even plotse ling, da.t zij voor een catastrophe stond! Eindelijk vond zij den moed het briefje van haar echtgenoot bij het flikkerend kaarslichtje te lezen: „Mijn lieve, arme vrouw, schrik niet bij dit mijn af scheidswoord! Meer nog dan gij, ben ik te bekla gen! Ik kan het niet langer dragen, het afschuwe lijke leven op die akelige kamers, waar men zich stoot bij de geringste beweging! De gedachte, da4 de' toekomst erger zal zijn dan het wanhopige he den, ontneemt mij den moed langer in deze miserable wereld mijn bestaan voort te sleepen! Je suis vaincu, je me rends! Ik kan ook niet langer uw droef tobberig gezicht aanzien. Vat dit niet op als een verwijt,lieve Hermance, maar ik ben nu eenmaal zachtaardig, ik kan geen verdriet zien! Of ge het gelooven wilt of biet, ik word er ziek van, ellen dig. Dan nog veel liever het einde! Vaarwel, vind het duurzame geluk, dat deze onvolkomen wereld aan uw armen -man niet heeft kunnen bereiden. Een laatste innige omhelzing van uwen liefhebbenden: Victor!" Nog in dien nacht belde men aan. De waohter van den vuurtoren had het schot gehoord m de duinen. En nu bracht men den zelfmoordenaar thuis, door het hart getroffen. In een portefeuille, die hij naast zich had neergelegd in het duinzand, vond men heel' nauwkeurig zijn adres.... En nu lag hij daar op de baar, in die bekrompen kamers, met zijn mooi© als uit marmer gehouwen trekken, in de rust van den dood tien j'aar jonger gelijkend dan zijn bleeke, afgetobde vrouw. Werkelijke^ de familieleden saamgekomen voor de# begrafenis, schudden het hoofd over de vrouw, die daar met harde onverzoenlijke trekken, koude droge oogen, neerzag op den man, die met zijn dood boette voor zijn léven. Het medelijden was beslist voor hem, niet voor haar. Charmeur bleef hij, tot na zijn dood. Wat leed moest daar niet vooraf gegaan zijn eer men besloot tot, zulk een daad. En met wel'k oen moed', ouden kranigen edelmansme-odhad hij een einde, kortweg, gemaakt aan alle ellende...-* Toon de begrafenis was afge"oopen, vertrokken de fami Vodcn on orw'j'ld. ha s'ig. Min of meer, al was het voor de gelikldgteii alleen in hun prèetige, hun naam, hadden zij geleden onder het Qroote geneeskracht Absoluut pijnverdrijvend raegm ■uw oor, I Togal-tablcften lossen het urinezuur op. gaan dus direct naar de bron der pijnen, verdrijven deze snel en zeker, maken ge wrichten of spieren weder los en lenig en rusten rtiet eerder alvorens zij U volkomen hebben genezen. De groote geneeskracht cn pijnstillende werking der Togal-tabletten worden door 1500 dokters-attesten, welke wij in 6 maanden tijds ont vingen, volkomen bevestigd. Snel en zeker werkend tegen Or. F. Q. te K. schrijftt Voor mij en voor mijnt patiënten is het een buitengewoon aang e na ine gewaar wording de pijnstillende werking van dit prachtige geneesmiddel mede te maken. In vele gevallen is de snelle genezing verbijsterend." alle Apoth. en Drog. f O.l Dr. E. te S. sthri/ff„Tof nu toe heb ik Togal bij gevallen van rheumatiek en Ischias dikwerf voorgeschreven en daarbij merkwaardig snelle ge nezingen waargenomen Soortge lijke attesten bereiken ons dagelijks, ook vele van partikulieren en f 2.- groep, doch bij al hun critiek over het te voorschijn treden ervan konden zij toch niet ontkennen dat het een Christelijke groep was. Stoelend op denzelfden religieuzen wortel, doch een heel anderen kant uit groeiend, dan de zorgzaam gekweekte en geleide c:oalitiestengels, was die Gereformeerde loot een won derlijk verschijnsel. En de mannen, die spraken namens de Gerefor meerden, bleken eèn zonderlingen invloed te hebben op velen, die zich de woorden en redevoeringen in •©schriften herinnerden, zoowel van Kuyper zelf als -van Hoedemaker en de zijnen. Hier kwam het echte Calvinisme weder terug. Niet vertroebeld door politieke omwegen, die Kuy per destijds bewogen tot samengaan met de partij van den ..schranderen grijsaard te Rome". Het geluid van Kersten en die met hem waren, reluid, dat jarenlang- maar heel flauwtjes was door- 'eneuried door den Protestantenbond e.d., begon weer forsch te klinken. Het „dat "dit niet kan en dat dit 'nooit zal kun nen" (men herinnert zich Kuypers daverende woor- !en). werd opnieuw in volle kracht ingezet. De vol- -elingen van den schranderen grijsaard in Rome" behooren niet te hazen in protesta)ntsch Nederland, zoo klonk het opnieuw. Zeer velen, die doleerend zijn, hadden zich allengs -ewend aan het fraterniseeren met Rome. Het kla roengeschal van den veldheer was verstomd. Zij wa ren „gecoaliseerd". Bij de Christel ijk-historischen was het anders .Daar was de protestantsche in den zin van anti-roopische overtuiging even sterk, doch waar die. partij aan principieele aanhangers van de stellingen, waaraan Lohman en De Visser het ge- gewicht hunner persoonlijkheid als fundament ea- ven, «velen inboette, won zij, veilen uit de conservatieve middengroep, die van het starre calvinisme der A.R. niet weten wilden, zoo min als van het politiek- kameleontische der liberalen. Wat de AF. partij verloor, is vermoedelijk naar den kant van Kersten gegaan en diezelfde groep zal meer en meer G.H. lieden tot zich hebben getrokken. Zij het dan dat die afval ruimschoots veel te ruim. dunkt ons is vergoed door -de stemmen der- genen die in de C E „zulk 'n veilige partij" zagen en toch niet hehpefden mede te doen aan „pilaar bij terij". Wij kennen dergelijke C.H. kiezers hij getallen! Wij staan dus voor dit beeld: eolatarite faillissement van <ien doode, en het stroe ve gezicht der weduwe noodde niet tot meer be- moeienisssen met dezen diep gezonkén tak der far milie. Alleen twee nichten, Nancy en Olasin© van Hoogduynen, die ook alles verloren hadden bij' het faillissement van Hermance's echtgenoot, waren nog zoo goedhartig der weduwe een schuilplaats te verieanen want dat was het in haar waning, die de verarmde dapies ook weldra zouden moeten verlaten. Het was in dat huis harer nichten, dat dé meid op een goeden dag mevrouw van Eysingen kwam aanzeggen, dat een heer haar te spreken weAsahto,, dien de dienstbode jLn het salon voor aain straat had gelaten. ;,Een heerwat soort van heer? noemde hij zijn naam niet....? moet hij werkelijk mij spreken, niet een van de freules?'' De weduwe, nauwelijks een paar dagen met rust gelaten, voedde ziph weer als een opgejaagd wild. Maar de meid schudde het hoofd, die meneer had wef degelijk naar mevrouw gevraagd. „Me vrouw Hermance van Eysingen", zeide liij heel duidelijk. En het was een deftige meneer in zwarte kieoren. Maar zijn naam wilde hij" riiet zeggen. Met lood in de schoenen ging mevrouw van Eysingen naar het salon, huiverend over wat haar nu weer boven het hoofd hing. O, die heeren iin deftigzwart kende zij maar af te goed in den 1'aatstan tijd.... 4 Zij opende de salondeur, trad schoorvoetend binnen. Zij zag een heer staan, zooals de meid beschreven had, in een lange zwarte jas, mot den De coalitie heeft nu- haar materieels doeleinden zijn bereikt zich zelf overleefd. De gemeenschap pelijke religieuze overtuiging, haar eens gesugge reerd door Kuyper, bindt niet meer en althans een der groepen ondervindt en een andere voorgevoelt, dat zij /haar eigen menschen van zich vervreemdt. In de derde groep -ontstaan, in weerwil der straffe discipline, binnen korten tijd twee afwijkende stroomingen, die slechts met zedelijk geweld kunnen worden teruggebracht in de gemeenschappelijke bedding. En zelfs nog niet gehee.1 zijn teruggebracht. Aan den anderen kant staan een aantal groepen, die alleen maar dit enkele gemeen hebben, dat zij zich niet willen onderwerpen aan aan kerkgezag in politieke aangelegenheden. Wie links staat 1) ziet in den Bijbel geen richt snoer voor alle dagelijksche moderne vraagstukken, aanvaardt niet «het machtswoord uit Rome als een definitieve oplossing, wenscht voor zich het recht dergelijke uitspraken te toetsen aan de praktijk, waarin men vandaag leeft. Niet zich blindelings te onderwerpen aan de stel. lingen van kerkvaders, synoden, conciliën van ker ken of bolchewisten, die ailqmaal, eens 'en voor al tijd al de wijsheid in eeuwige erfpacht hebben. Ook al gaven zij hun uitspraken voor volmaakt andere omstandigheden en toestanden. Het resultaat is, dat de coalitie thans op een reli gieuze kwestie uiteen viel. De C.-H. 'konden niet lan ger meedoen aan de bestendiging van het Vati- kaansch gezantschap, dat hun als „historische" partij steeds een doorn in het oog was. De wortel geeft niet meer. Zoo sterft dus deze stengel af. Liaks is in de minderheid. Zelfs al telt «men hoof den inplaats van zinnen. Wat scheidt weet men links. Weet men rechts. Weet- men ook tusschen links en reoht9 en tus schen alle groepen. Maar niet weet men en niet heeft men gepoogd te zoeken: wat bindt. Zou het geen tijdi worden voor een poging in die richting? Er kan toch waarlijk wel iets goeds gedaan wor den voor de gemeenschap op het zoogenaamd „neu traal" terrein, waartoe zoo goed als iedere fractie kan samenwerken met de rest. Als we eens.... A. het consortium.) Dat is in orde, maar de vru w. eigenaars, die het goed in 1920 aan den tegerwoc digen verkooper (den buitenlander) hebben vi„ kocht, krijgen de lucht van het contract on van i' clausule, en dienen een op zich zelf onvervulbaron eisch tot valorisatie in, om aldus de betaling ie doen uitstellen, den verkooper daardoor in moeilijkheden te brengen en 'hem tot betaling van een afkoopsom te pressen. Bij dit „Gesch&ft" komt' onverwachts de geest van Locarno geweldig spoken. Want, zoo zeg. gen die lui, die zich willen laten afkoopen, he t ij geheel in den geest van Locarno, dat die buitenlan- ;der, die (volgens hen) een goede zaak heeft gedaan met üuitschers, nui ook wat aan Duitschers ai. schuift. De buitcnlandsche verkooper heeft evenwel iets gezegd, dat neerkomt op een voorzichtige om. schrijving van het woord „afpersing". Dit werd hem zeer kwalijk genomen en opgevat als een bewijs dat hij nog onvoldoende door den geest van Locarno wa» bezield. Zoodat de geest van Locarno tegenwoordig dienst doet als dekmantel voor onaangenaamheden, of la. ten we zeggen „Geschafte", als buitenlanders daar van de dupe zijn. Die geest.'heeft dus de plaats in. genomen van inflatie en Roerbezetting. Inflatie en Roerbezetting moesten den buitenlander al zeggen, dat zulke dingen louter uit nobele vaderlandslied voortsproten, thans- doemt op 'het kritieke moment de geest van Locarno op. om hem te gebieden, ook nog „dank je" te zeggen. Ja, zoo is de praktische op. vatting van the man in the street over den geest van Locarno', in geval van nood nog geassisteerd door het gemoderniseerde tractaat van Versailles, thanfc nog maar bestaande uit artikel 19, hetwelk alle andere artikelen een slechts tijdelijk en veran. derlijk karakter geeft, zoo niet geheel annuleert, Uit het voorgaande blijkt, dat de geest van Locanw van de standplaats van schrijver dezes uit gezien, eeriigszins zwaar op de hand is. Dok dat heeft hij trouwens met alle andere geesten gemeen, ten min ste naar de ervaringen, die ik met geesten heb op. gedaan. Onder het motto: „onderzoek alledingen en behoudt het goede", heb ik eertijds spiritistische séances bijgewoond, zonder succes. De geesten ver. draaiden het. Volgens de deskundigen was het mijn schuld. Ik rookte er een pijpje bij of dronk een glaasje bier., trachtte in het algemeen de vroolijk. heid er in te houden. De geesten, zoo verklaarden de deskundigen, moesten daar niets van hebben. Toen ik dat wist, moest ik ook niets meer van de geesten hebben. Dat is nu maar terloops. Die opvattingen van den geest van Locarno, welkë ik zooeven heb gekenschetst, als die van den „man in the street" zijn nochtans ook uit een gezichtspunt van hooge politiek niet geheel en al van grond ont bloot. En dar is in politiek opzicht niet te betreuren,' veeleer betrekkelijk heugelijk. Het geeft aanleiding tot geruststelling. Dat is aldus gemeend: 'Stellen wij den ouden geest, den geest van voor Locarno, en den nieuwen geest, den geest van na Locarno, te genover elkander. Vóór Locarno zouden de geallieerden de beant woording van toezeggingen hunnerzijds met een dreigenden e.i afwijzender toon van do grootste re- goeringspartij niet goed opgenomen heoben. ZuLk een ontvangst zou de beloofde concessies bepaald in gevaar hebben geste.d. De geallieerden zouden het Duitschland hebben ingepeperd. Meer nog. zij zju- den zu.ke uitleggingen, als hier over artikel 1 ah do offieieuse worden uitgegeven, te weten dat dit geen afstand zonder voorbehoud inhoudt, ten hoog. sto kwaijk hebben genomen en vpor Duitschland onaangename gevolgen zouden niet zijn uitgebleven Na Locarno is als niet alle teekenon bedrift gen precies het tegendeel' het geval' geworden. In plaats dat dé geallieerden zeggen: nu, als je. dat nog niet mooi genoeg vindt, dan krijg je heeft maai mets, zooals vroeger zou zijn gebeurd, zegj ze nu: O hé, nog niet tevreden, e^n 'oogenblik n. er wordt aan gewerkt. De toestandschrijver het dat zoo uitgedrukt, dat de spoedige te iuitvoer© ging van de concessie* der gea'lieerden, dio ree: dadelijk^ hoogst gejwensoht was geweest, thans I een gebiedende noodzakelijkheid is geworden. C ge#wiife.d. De tactiek der Duitseh-nationalen I dus thans, tengevolge van den heerseheiiden geest f van Locarno in tegenstelling tot vroeger de voor 1) De heer L. de Visser, die het communistisch brevet van marxisitische dogmatiek heeft, komt na tuurlijk niet bij de linkerzijde. A sófieen een vreemdeling voor haan. En vreemd, hij bleef zwijgon, bracht zelfs als: met verbazend smartgobaar de hand aan zij'n voorhoofd. „Pardon/* prevelde zij: „U komt om, mij, me vrouw van Eysini n"P „Ja/* antwoordde hij kortaf, als kostte het spreken hqm moeite. Dat gebogen vermagerde vrouwtje...het mooie speelnootje uit zijn jeugd? De ontroering, haar zoo vervallen te moeten we derzien na twintig jaren, benam hem het spraak vermogen. Daar.... plotseling, verhelderden haar doffe oogen, een lichtstraal brak door hot somber zwart van haar Teven: de liefste herinnering aan haar zonnige kinderjaren. „Karei Jij Jij Met een kreet, half uitbarstende droefheid, half blijde herkenning, ijlde zij met uitgestrekte hand naar hem toe, een onwillekeurig smeekgebaar. „Manco, mijn arm' kind....'* Hij ving haar op In zijn geopende armen, hij' legde haar hoofd tegen zijn breede borst en eindelijk, eindelijk vonden haar harde, droge oogen de tranen, die den bitteren lijdenstrek wegwasohten. Wordt vervolgd. Schoorl, 11 Nov. 1925. Mijnheer de Redacteur, Gisteravond kwam een iqtfzetene uit Schoorl me bezoeken en terwijl hij menet nr. van Zaterdag 7 Nov. j.1. uwer courant toonde met het raadsverslag van onze gemeente, vroeg hij m^: „U schrijft daar toch zeker een stuk tegen, dat klinkt als een klok?" Mijn antwoord luidde: „(roede vriend, ik denk er niet aan. Immers: lo. „„Vielen gefallen ist schlimm""; 2o. Ik geloof, dat ik verkeerd zou doen met de woorden van Mevrouw Kok—De Jager au sérieux te nemen; 3o. Ik meen uit het feit, dat noch de Voorzitter, ncch een der leden van den Raad het noodig achtte tegen dé „vriendelijke" woorden van Mevr. K.De J. te protesteeren. te mogen concludeeren dat zij allen mijne meening .(onder 2o. genoemd) deelen. Het vervolg van ons gesprek zal U waarschijnlijk weinig interesseeren. Ik wil u echter wel zeggen, u mag het gerust weten! dat het o.a. ging over nette koetsen en nog iets anders, over democratie en evenredige vertegenwoordiging en hare zegenrijke gevolgen (men denke b.v. aan het bevoorrechte en door andere gemeenten benijde Amsterdam, dat dooi de evenr. vertegenw. het bijzondere fortuintje had. een eminent man als Z......r onder hare leden van de vroedschap te tellen.) Mijnheer de Redacteur, mijn beleefden dank voor de plaatsing van 't voorafgaande. Met de meeste hoogachting, gaarne Uw Dw., S. BOON, H. Openb. Sch. DE GEEST VAN LOCARNO. De correspondent der N.R.Crt. schrijft: Een vast kenmerk van een geest is, dat hij rond spookt op allerlei plaatsen, waar hij niets van doen heeft, ten einde het menschdom door zijn onverwach te verschijning te verrassen. Ook de geest van Locar no kan dat niet laten! Een klein voorbeeld uit het dagelijksch leven: Een buitenlander verkoopt een onroerend; goed aan een consortium. De zaak loopt vlot, het contract wordt geteekend. Clausule: betaling zoodra geble ken is, dat geen lasten op het goed drukken en ook geen aanspraken op lasten worden gemaakt (De formule is in overeenstemming met de statuten van Duitschland meest juiste geworden. Zij, natipnalffl, beheersehen niet alleen den politickm toestand in het binnenland, zij begiln-nen, ook dien. in liet bui- j tenland te beheersehen, zij hebben vajti een voor i Duitschland voordeelige wensohelijkheid al een ge- j biedende noodzakelijkheid gemaakt. Mochten vroeger ai' xde Rijnlanders tereoht onge rust zijn geweest over de Duitsoh-nationa e tactiek, in zoover zij met grond konden vreezen, dat de ge allieerden hun beloften zouden intrekken, thans be hoeft daarvoor geen vrees meer te bestaan, integen deel, wie weet wat de nationalen nog verder gedaan krijgen, als ze op het ingeslagen pad consequent doorgaan. Men moet toegeven, dat de gebeurte nissen hun gelijk geven. De geallieerden., zoo rede neeren zij. hebben op het oogenblik een goede ver standhouding tot Duitschland noodig. Frankrijk heeft haar noodig tegeuover Engeland, Engeland en Frankrijk tezamen tegenover Amerika, Tsjechië en Polen weer tegenover Frankrijk. In deze om standigheden had men jn Locamo, of anders, als het daar niet dadelijk gelukt was na Locarno er gens anders, nog veel meer gedaan .kannen krijgen en veel grootere ooncesssies kunnen doorzetten- Daarom -moet nu door een krachtige houding en door een dreigenden toon, eventueel door verwer- Bing een en ander worden ingehaald en, verbeterd. 'uitschiand hoeft zijn gunst, thans yam alle kanten begeerd, niet zoo goedkoop te verkoopen, het kan op den duur nog veel' meer krijgen. Hoe deze ontwikkeling nog zal kunnen gaan, N de toekomst leeren. BLANK EN NIETJBLANK. Te White Plains, in den staat New York. is d« dagen de openbare behandeling begonnen van aller onsympathiekst proces. De heer L. K. Rhifl lander tracht de nietigverklaring ffe verkrijgen zijn huwelijk met een -mooi jong vrouwtje, uit de beidende klasse voortgekomen, op grond van het fefl dat zij negerbloed in de aderen heeft en dit vóór M huwelijk had' geheim gehouden. Het proces is daarom zoo onsympathiek, oirwifl' Rhlnelander haar ongetwijfeld' uit l(zij het ook tijde- lijke) genegenheid had getrouwd, doch naderhand om de pressie vanz ijn familie en van zijn kennis- r ,sen, de consequenties niet had willen blijven dragen. I Dat hij niet zou hebben geweten dat mevr. 'Rhln* I lander negerinnebloedi in de aderen had moet wDf uitvlucht zijn. De jonge 'dame heeft zoo onmisken»! bare kenmerken vaft neger.parentage. dat Rhi!^! lander het moet hebben geweten. De advocaat van Rhinelander bevyeert nu, mevr. R. (voorheen een juffrouw IA. B. .Jonos, wier j vader een kleurling is uit Brit9ch WéétJIndië) We1 alleen haar afkomst 'had verborgen gehouden, doch bqvendien voor het huwelijk eën onzedelijk 'leven had geleid. Dit zou dan blijken uit het feit, dat reeds lang voor het huwelijk intiemen omgang nat gehad; met haar l'ateren man, en dat er uit die pe riode obscene briefjes van haar bestaan. Deze W3 den advocaat ter hand gesteld. De echtgenoote houdt van haar kant vol, Rhinelander bij zijn huwelijk volkomen op de hoo<p was geweest van haar afkomst. ARRESTATIES IN SPANJE WEGENS „COMPbO7 TEGEN HET DIRECTO RTUMr. De Times verneemt uit (Barcelona, dat daar tal wn personen in hechtenis genomen zijn, onder wel* de oud-Kamerleden Miracle en Trias. Deze lafttst is hoogleeraar en delcaan van de juridische faculte»- Hij heeft tegen zijn arrestatie geprotesteerd. H" heet, dat er een samenzwering tegen het Directo rium ontdekt is, waarbij behalve de beide oud-

Schager Courant | 1925 | | pagina 10