I KE.UK&N Sehrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROLi NIEDOQP Metplezier draagt U onze Weeding, De kwaliteiten zijn soiiede en de prijs Is lui B. H. LENGHAUS tuut nog «teeds moeilijkheden scWJüt op te leve- beroemde filmsterren op den voorgrond treedt. En groelenden jongen, komt te staan voor een tweede ren> naast Jiva Novak zien we Bryaut vvasüburn, Philips huwelijk, het. huwelijk dat haar geluk zal brengen. En prachtig heeft Magdia Janssens deze rol gespeeld, aangrijpend haar zielsstrijd gegeven, haar opoffe ring tenslotte, door het aanstaande huwelijksgeluk af te wijzen voor de carrièère van haar zoon, die hij alleen krijgen kan van zijn vader, als deze, her. De zaak is, wanneep men haar niet opzettelijk ver- örnaiièy, en andere iilmvertoikere van goouen naam wart, toch eenvoudig genoeg. Het instituut van de en groot taient. ministerieelo verantwoordelijkheid brengt uiteraard. Dat de techniek van dit flimvoortbrengsel even inee, dat een minister, die het bewind onder be- verzorgd was ais de vertolking, boeit geen betoog. paalde omstandigheden niet meer voor zijn verant-1 Jtiet verhaal brengt ons in kennis met Monica Gra- woording vermag te nemen, moet kunnen heengaan.ve, 'n jong onscüuiuig meisje, aat hescheiuen leeft trouwend met Wanda, daardoor den jongen als echt lemana te belasten met verantwoordelijkheid voor i met haar moeuer in een soner ingerichte' woning.kan erkennen. Als haar wreed de oogen geopend wor een bewind, dat hij zelf niet meer meont te kunnen i tKinu voelde zich evenwel niet voiuaan in die enge I den door 't hooren van de woorden: „dat de liefde van verantwoorden, is van alle recht en van allen zin i neuerige omgeving, en droomde van weelde, gèiü, j het kind1 tot de moeder,- nooit zoo groot kan zijn, ontbloot. De „vooraanstaande politieke persoon" be- j avonturen en plezier. En ze nam' zich wei voor, als als die van de moeder tot het kind", en ze ziet dat trekt dus de persoon van de Koningin in den staat-1 eens ue tijd zou komen om een man uit te kiezen, er haar kind op het punt staat los te raken van haar, kundigen strijd, wanneer hij dé Koningin wil doen een te nemen uie de verwezenlijking bracht van ai dan vertrapt ze het laatste geluk wat het leven haar beslissen, dat de omstandigheden, die de katholieke ministers er toe brachten ontheffing van de regee- ringsverantwoordelijkheid te vragen, dat besluit niet wenschelijk of noodzakelijk maakten. Als de be slissing van de 'Koningin gesteld wordt naar het be sluit der ministers, is het de beslissing der Koningin, bood, brengt het offer voor haar „Robby". De moed van de moeder, haar pelikaansche ka raktertrek, is dam groot en grootsch. De andere personen, allen gegroepeerd om de pe- baar grootheiüsuroomen. Kort na uen aanvang van dit filmverhaal, trad Momca toch in het huwelijk met een dooagewonen klerk, werkzaam bij een wisselagent; of ae overigens viijtige, maar weinig bemiduelue jonge man zijn Hkaan, hebben bijgedragen in het* maken, van de-' w w vnouw een luxueus leven zou kunnen bezorgen," viel zen avond tot een van waar kunstgenot. die voorwerp wordt van de openbare staatkundige j uau stern te betwijieienl En als we nog personen zouden noemen, dan was öritiek. De echtelieden hauuen voor buurvrouw een jonge Generaal Heriot een pracht van een aristocraat in Wij mochten meenen, dat men niet meer met I weuuwe, Mw. Martins, met wie Monica gauw vrieud- den aanvang, en gaf hij aangrijpend spel, wanneer spitsvondige „expediënten" deze grondstellingen van schappelijk omging. Onuanks het verschil van stanü hij in z'n getroubleerd-'zijn in den jongen man, die in en opvoeuing, gingen beide vriendinnen vaak uit en het leger wilde gaan, zijn zoom Marcus, uit de jom-i hecrschte tusschen haar. de meeat vertrouwelijke j gensjaren meende te zien, in waarheid z'n onwettig stemming. I verklaarde kleinzoon. üp een mooien namiddag begaven zich beide vrien- Gaarne een woord1 van hulde voor Robby, met wat dinnen naar aen mouieusen Serry-tea-room, waar een talent is deze jongensrol gespeeld! Ook de am- Aievr. Martins een karer vrienuen, den heer Frede- <ieren waren uitstekend en werd het een geheel op ric Arnold, ontmoette; deze was een groot financierhoogstaand peil. Tot slot eenige malen halen, het en zat daar in gezelschap van Alain Morgan. Het ge- succes was groot sprek van beide mannen handelde over hun respec- ons staatsbestel zou, trachten aan te tasten. Vinden uo vier katholieke ministers per saldo de zaak niet belangrijk genoeg om van de regeerings^ verantwoordelijkheid afstand te doen, dan moeten zij dat ruiterlijk voor hun eigen verantwoording nemen en dus hun verzoek om ontslag weer intrekken. „De heer Colijn,', die aan de Koningin het bedenkelijke advies van de „vooraanstaande politieke persoonlijk heid" zou moeten overbrengen, 'kan hen van hun ver antwoordelijkheid niet ontslaan en deze overnemen, tievelijk begrip van vrouwelijke deugdzaamheid. Een Hebben de katholieke ministers es de fractie-leider zich „vergist", dan moeten zij. dat zelVe erkennen; vergissen is menschelijk en „het boetekleed ontsiert den man niet", leerde dr. Kuyper al. Het is inconstitutioneel èn onridderlijk, de ver antwoordelijkheid op de Koningin te willen afschui ven. weddingschap werd aangegaan: Frederic hield vol dat hij het hart van welke vrouw ook zou veroveren met de middelen die hem het doelmatigste voorkwa men. En op Monica zou de proefneming gedaan wor den. De strijd vangt aan tusschen de wedders. Frederic begint het verleidingswerk, vast overtuigd dat goud het beste lokaas is in dergelijke gevallen. Vooreerst laat hij zich door Jacques Baldwyn uitnoo- digen, brengt den jongen echtgenoot er toe te epecu- leeren, met het gevolg dat extra-geld in het huishou- DE NIEUWE FORD. Wij werden Vrijdagmiddag verrast met een bezoek van den Forddealer alhier, de firma Blaauboer en De heer Marchant zet in de Telegraaf nog eens uitvoerig uiteen, waarom de Vrijzinnig-Democraten voor het amendement-Kersten hehbèn gestemd. j den binnenkomt. Monica waant zich rijk, kan dus vprtA<renwnnrriiffPr van de hnnfdfirma De Vrijzinnig-Democraten werden gesteld voor de gevolg geven aan haar snakken naar weelde, en ziet g? S5eren kwamen om de nieuwe verbeterde Ford vraag: Wik gij. het gezantschap en daarmede de eenige harer droomen verwezenlijkt. En ze wordt voor j-;1® *wamen ons ae nieuwe - 1 Jmo H/nliilra nWAAi o 1 ia hüi rla Kaïinal incr coalitie handhaven of wilt gij de coalitie ontbonden zien, door het gezantschap af te stemmen? Hier was de keuze niet twijfelachtig. Bij de handhaving van het gezantschap is voor de vrijzinnig-democraten geenerlei beginsel betrok- Arnold een makkelijke prooi, al is het de bedoeling van den rijkaard niet misbruik te maken van den door hem in het leven geroepen toestand. i d Toen heeft de belangstelling die Arnold Monica Jongen, dat was een heel anderö wagen, het was nu een auto' in optima forma, in sierlijke lijn, van ae vnjzinmg-aemocraien geeneriei iwgiusm umiun- toedraagt, Jacques' wantrouwen gewekt. En het on dprpn Ford dit zooveel aantrekkelilker aanzien ken. Het gold slechts de vraag, of de luisterpost bijt vermijdelijke gebeurt: Baldwyn zóekt het gezelschap „e„even De carrosserie geheel van staal is lager en het Vaticaan nog belangrijk genoeg was te achten om van Mw. Martins, terwijl Monica zich meer en meer veel'veranderd dat een heel wat mooiere fiin is er eenige duizenden guldens voor uit te geven en of in den draaikolk van genietingen voelt getrokken. veïkreeei mooiere lijn ls Nederland' niet een minder gewenscht figuur zou Wat berouw plaagt nu Arnold, Zijn weddingschap 7itr>iaAtRen ziin laser ruimer en vooral meer slaan in het internationaal verkeer, door een een- heeft hij glansrijk gewonnen, doch nu zou hij alles in V® ruuner ®n voonu meer maal blijvend ingestelden post op te heffen. Voorden ouden st^at willen terugbrengen. Baldwyn moet ,Heel Wftt fraaier en'zwaarder spatborden maken een bevestigende beantwoording van die vragen zijn j vooreerst weer de arme werkzame Baldwyn worden; d indruk massiever, zeker gronden aan te voeren en er is nóg een positie 1 dus laat hij hem weer geldtransacties doen die hem Tal van verbeteringen en veranderingen hadden denkbaar, waarin die gronden voor hen den door slag zouden moeten geven. Maar daarachter stond de heer Nolens met het an dere ".alternatief: het splijten, voorgoed, van de coalitie. 'Dit- alternatief mocht voor de christelijk-histori- schen een afschrikwekkend dreigement zijn: voor de vrijzinnig-democraten had het een onweerstaanbare bekoring. De coalitie, die ons als eenig mogelijke con structie „het beleid Colijn" had bezorgd, zou zoo maar opeens splijten! Wat kon men, in "het landsbelang, vuriger begeeren? Daarbij verzonk de beteekenis van het amendement-Kersten in het niet. Zoo verdween, om het'gezantschap, de coalitie (po sitie der katholieken); zoo verdween, om den dood der coalitie, het gezantschap (positie der vrijzinnig- democraten). De vrijzinnig-democraten hebben, door hunne stem aan het amendement-Kersten te geven, de vier-en- vijftig in de -gelegenheid willen stellen om te toonen dat de hoogste belangen, door de coalitie gediend, al le* overheerscbem. Die gelegenheid hebben zij laten voorbijgaan. En het is juist weder een vraagstuk van kerkelijk-gods- dienstigen aard, dat hen van die hoogste belangen afvoerde. De formatie tusschen de rechtsche groepen was met een los bandje beslagen. Men kan zelfs vragen, of zü wel ernstig werk is geweest. Het program, in de Troonrede neergelegd. ..deed meer vragen ontstaan den het beantwoordde". Het gaf geen enkel ant woord. Het is thans reeds gebleken, dat omtrent de vraag stukken der defensie evenmin iets was vastgelegd. Een vergadering van de vereenieing Onze Vloot, waarin eenige heeren eenige krachtige woorden lie ten vallen, was voldoende om hei Kabinet tot den terugtocht te nopen. Het actueele vraagstuk der re torsiemaatregelen. door een deel der coalitie als le vensvraag gesteld' voor althans één minister, staat open. Kortom, er is geen brandend vraagstuk te,noe- ïnen dat voor het kabinet niet openstaat. Alleen: de christelijke grondslagen van het volks- leven moeten worden gehandhaafd. Dat dit in den mond van de demissionnaire bewindslieden niets is dan een frase, meen ik in miin rede bij de algemeene beschouwingen te bobben aangetoond Er waren sterke woorden genoeg. Het ontbrak evenmin aan krachtsvertoon. De leider van het ka binet meende als verantwoordelijk bewindsman te kunnen uitmaken, welke van de leden, der Staten- Generaal het hem zou behagen, als zoodanig te woord te staan. Maar dit alles is geen regeerkunst. Het is daar van het tegendeel. Wie zegt. het parlementaire stelsel als Jui9t te ett kennen en in zijn onkundig beleid er een paskwil van maakt, schaadt het meer dan de stelligste te genstander. Het votum van 11 November is leerzaam en strekke tot heil van het volk. „De Tijd" schuift de mogelijkheid van een weige ring van het ontslag geheel op zij met de pertinente mededeoling, dat „over de vraag, of de ministers ont slag zonden nemen, bij de ministers en in de fractie geen enkele aarzeling en niet het minste meenings- verschil bestaat". Naar het Corr.-Bur. meldt, zal minister Colijn, voor zitter van den ministerraad, heden met H.M. de Ko ningin op Het Loo confereeren. In den ministerraad, die Vrijdagmiddag is gehou den en niet zoolang heeft geduurd, zou, naar men mededeelt, het advies aan de Koningin op het ver zoek om ontslag der vier katholieke ministers zijn vastgesteld. Het spreekt vanzelf, dat omtrent den aard van dit advies geen mededeelingen konden worden verkre gen, zoolang het nog niet aan de Koningin is uitge bracht. Naar wij vernemen, aldus de Tel. schijnt in som mige R.K. kringen de neiging te bestaan om aan te sturen op de vorming van een A.R. en R.K. bestaand kabinet, mede op grond van de overweging, dat een kabinet op een parlementaire meerderheid steunend, niet mogelijk is. Een dergelijk ministerie zou derhalve slechts beschikken over 43 stemmen en dus een minderheidskabinet zijn. Het zou echter in de be doeling liggen zich in dit geval .te verzekeren van de welwillende neutraliteit van de C.H. fractie. Natuurlijk maken wij van een en ander onder voorbehoud melding. Pla?'jelijk Nieuws. THEATER ROYAL. „Verleiding", heet de film, die deze week in ons Theater Royal wordt gereven. We helden hier te doen met een machtig diep ge fouilleerde actie, waarin een van Amerika's meest heel zijn fortuin zullen doen verliezen. Een slecht begrepen telefoongesprek is evenwel oorzaak dat Jacques het tegenovergestelde doet van hetgeen Ar- De benzinetank is niet meer onder de voorzitplaats maar achter het dashbord onder het torpedofront. Door 'n op ingenieuss wijze «angebrachten vuidop die jacques nei legenovergesieiue uoei vau neigeen af- aan het gezicht onttrokken is door een deksel die er nold hem aanraadde, en nu, in plaats van alles kwijthetzelfde uitziet als de ventilatiekap. kan de waeen hetzelfde uitziet als de ventilatiekap, kan de wagen zeer eenvoudig van buitenaf worden gevuld. De bobinedoos bevindt zich onder den motorkap aan de linkerzijde van den motor, kan. dus gemakkelijker dan vroeger worden bereikt. De pedalen zijn veranderd en tegen het afglijden ▼an den voet zijn op de versnellings- en rempedaal nokken aangebracht. De transmissie remband is ver breed, waardoor de voorrem soepeler werkt. De remtrommels op de achterwielen zijn in diame ter vergroot. Voort® zijm deze verbreed Deremsegmen ten zijn thans gevoerd met asbest, waardoor de oude wijze van remmen door wrijving van gegoten ijzeren segmenten binnen stalen remtrommels vervallen is. 'De zijzeilen op de open wagens zijn thans aan de kapsteunen bevestigd en draaien met de deuren mee. En dat alles zonder prijsverhooging dat is juist iéts voor Ford. te zijn, wordt Baldwyn in vier en twintig uren mil- lionair! Zijn leven is er niet aangenamer om, want Monica en haar man zoeken buitenshuis een onbereikbaar geluk, dat hen toelachte als ze onbemiddeld waren. Nu ook gaat Jacques aan 't feesten en bankettee- ren, en zijn vrouw begint in te zien, dat geld niet al les is op deez' aarde, daar 't kalme genoegelijke le ven van weleer wel voor immer uit hun huis ver bannen is. Eens dat Jacques en Mevr. Martins in de „Scala" waren 'n nachtkroeg, wat buiten de stad gelegen en -waar weinig, notitie genomen werd van de drankverbod-wethadden de weduwe en die nu rijk geworden klerk pl'aato genomen in 'n „cabimet par ticulier"; daar treedt binnen, door Arnold vergezeld, de eens zoozeer naar rijkdom snakkende Monica. De avond eindigde met een politie-onderzoek, waar bij alle aanwezigen op de vlucht gingen. Jacques herkende Monica onder de gasten, omhelsde ze met vuur, bracht ze naar zijn auto, schaakte ze als het ware en bracht ze triomfantelijk thuis, waar 't geluk reeds zoolang stond te wachten EEN JUBILEUM. Den 28 Nov. a.s 'hóópt de heer R. R. Posfhuma, correspondeerend collectant van de Vereen, voor In wendige Zending, in N.-H. en waarnemend Evange list alhier, den dag te herdenken, waarop bij 45 jaar geleden zijn Evangeliebediening aanving. De heer Posthuma werkte eerst als Agent van de NederL Zendingsvereeniging, woonplaats Assen, daarna diende hij als 'Godsdienstonderwijzer-Evangelist te Zwartsluis, Gorredijk, Beetsterzwaag, Hoorn en thans dient bij reeds enkele jaren de evangelisatie te Sohagen Wij 'vertrouwen dat 't onzen plaatsgenoot niet aan belangstelling zal ontbreken. WINTERLEZING. Wij maken er op attent, dat de lezingen voortaan plaats hebben in de Cérès van den heer Schenk. Dinsdag a.s. treedt de heer Alt op met Faust, terwijl c'e 3e lezing (van den heer Roeske) op Donderdag 10 December plaats heeft. MARKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. vlug. De aanvoer was nu juist niet zoo groot. De prijzen lie pen van 50—63 ct. per pond. Met de kalf- en geldekoeien was de handel heel VKHHENTGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN goed. Vaarzen vlug duur, groote aanvoer. Weinig LANDBOUW IN HOLLANDS' NOORDERKWAR- stieren waren er aangevoerd, die er waren, werden vrij goed verkocht. Prijs per pond tot 45 cent. De napaarsvergadering dre leden zal worden ge- De handel in graskalveren was vlugger bij de vonge op Woensdag 25 November 1925. morgens n 7 AT. frw.Aro.1 oommop 1 - r - NIE.UWE. Kwaliieili-n nM min di, r en prijzen niet ho"U'r dan in de slad. weken; grooten aanvoer. Met de nuchtere kalveren was het ook iets beter. Naar paarden was nogal vraag; de heer R. Vader van Dirkshorn had dan ook weer mooie beesten aan gevoerd. Vette schapen werden heel goed vefkocht. De prijs van f57 per stuk per koppel hadden wij in een lan gen tijd niet geboord. Dezen prijs voor zijn schapen kreeg de heer C. v. d. Oord van 't Hoogland te Bar- singerhorn. Overhouders werden vlug en duur ver kocht. De handel in bokken en geiten was matig. De aanvoer van biggen was aardig goed, de handel vlug duur. Evenzoo was het met de schrammen. De vette varkeüs liepen tot 47 ct. per pond. Vlug. Londen- sche varkens tot 46 ct. Handel goed. Op de kippenmarkt was het ook weer een leven dige handel. De boter was weer iets duurder, met een ttrekken den handel. Over het algemeen was het een grage handel. DE PELIKAAN. 'Gisteravond werd In Theater Royal, door bet Ver- eonigdi Tooneel „Do Pelikaan" gegeven, een tooneel- speli in vier bedrijven, van F. Tennyson en H. M. Harwood. Om de onwettigverklarinar van een kind, voortge komen uit bet huwelijk tusschen twee menschen, die zich in elkaar bebben vergist, hebben de schrijn vers.een stuk gebouwd, vol kracht, vol menschelijk- heid- En de moeder, vrouwtje dat niet heeft kunnen aarden in een aristocratisch familie-milieu, in dat vorm-leven, wijdt zich aan de opvoeding van haar „onwettig" kind'. „Robby", baar jongen, groeit op, en loochent door uiterlijk, en manier van doen, de meening als zou •hij geen Heriot zijn: hij' is een Heriot, in hart en nieren, dus niet onwettig, en de door haar man en zijn familie uitgebrachte beschuldiging blijkt dus onwaar. Het weten, dat haar zoon een Heriot is, geeft Wanda de kracht, om te leven, te werken voor zijn heil. Em ze leeft in de hoop, dat eens Mardus Heriot, z'n onwetig verklaarde zoon zal terugzien, dat bij de straf zal ontvangen voor z'n daad, toen bij' op aandringon van zijn moeder het bezit van bet kind;, dat bij niet het zijne meende te zijn, afwees. Het geheele stuk wordt gedragen door slechts één persoon: "Wanda Heriot. \fianda, vrouw met werk te half eltf, imi Het Heerenlogemeent te Purmerend. •Op de agenda komen voor: Mededeelingen; eventueel van de ZuiveL* Land bouw-, Tuinbouw- en Veeteeltconsulenten. Bepaling van de plaats waar de vergadering in 'het voorjaar van 1926 zal woonden gehouden. Voorstel ■van> het Bestuur: Hoorn. Benoeming van eene Commissie tot het onderzoe ken der rekening 1925 en der 'begrooting 1926. Voordracht van het Bestuur, de heeren: D. Schoenmaker te Hoogkarspel, !P. Konijn te Venhui zen en J. Besd Nz. te Berkhout. Benoeming van een onder-voorzitten Rapporten en voorstellen: a. Mededeelingen van de IJsselmeer-Commissie, door den heer Ir. Smeding, b. Derde rapport der 'Commissie van Noorder kwartier over de Kanalisatie van West-Friesland, door den heer G. Nobel'. c. Rapport van de Wegen-Commiasie over het plan van Gedeputeerde Staten, voor een net van primaire wegen in de Provincie Noordholland, door dien heer G. Nobel. d. Verslag van de Commissie voor de opleiding van Voormelker8, door den beer Dr. L. T. C. iScheij. e. Uitreiking van de Diploma's aan de Voor- melkers. f. Mededeelingen van de WektuigenXommiasio, door dien heer Ir. 'C. 'Nobel. MET EENë GLOEIENDE POOK. Naar bet ooglijdersgestidht aan de Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage is de 6-jarige T. v. d. Z. vervoerd, wonend» op een schip gelegen in de Vliet. Hiji was door zijn zusje naai een gloeienden pook in ihet linkeroog gestoken. De toestand Vaii het -knaapje ia niet buitengewoon 'ernstig. BEKNELD GERAAKT. De 11-jarige P. Dijkstra, is bij het afdraaien der brug in de Kijk-in 't Jatstraat te Groningen tusschen de leuning geraakt, bewusteloos geraakt en met een paar gebroken ribben, die in de Long waren gedron gen, opgenomen. Hij is in liet acad. ziekenhuis op genomen. DE MOORD OP MAKELAAR BUSCH. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamache Recht bank werd Vrijdag de behandeling der «aak tegen De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie kre®» nu het woord voor repliek. Hierin wordt gewezen op liet leit, aat ten opzichte van het ontnemen van hut geld aan bet lijk van Busch, de verklaringen van be. klaagde afwijken in dezen zin, dat de details eerst we- zen op diefstal en later in het dagboek op verduisi«. ring. Toen de beklaagde dat dagboek neerschreef, was hij niet bekend ,met de dagvaarding, kon dus niet weten wat daarin stond, maar wel was hem bekend het requisitoir van Januari en de inhoud daarvan was bijna gelijk. De verklaring van beklaagde dat hij dit geroofde geld voor de familie van Busch bewaarde, klopt niet met het feit dat een broer van Busch tqt tweemaal toe tevergeefs om afgifte van geld beeft gevraagd. En beklaagde had zonder eenige verdenking op te wek ken, geia aan de familie van Busch kunnen afge ven. Het blijkt dus duidelijk, dat beklaagde het oog merk niet had om geld voor de familie Busch te re- serveeren. De verdediger heeft spr. gesommeerd te bewijzen, dat Muylwijk eenige betaling heeft gedaan van het geld van Busch. Zoo letterlijk kan spr. dat niet be wijzen, maar hij meent, dat bekl. den verderen af bouw van zijn perceel met het geld van Busch heeft gefinancierd. Op de f'.nantieele positie van beklaagde werd uit voerig ingegaan. In beklaague's Dagboek wordt den nadruk gelegd op het verdriet dat Busch beklaagde's vrouw heeft I aangedaan. Bewezen is uit haar eigen verklaring dat dit verdriet niet heeft bestaan. De verdediger heeft ook lang stilgestaan bij den voorbedachten raad van den. moord. De verdediger meent, dat bekl. verrast werd door de aanwezigheid van' het lijk dn zijn huis en dat als voorbedachte raad had bestaan, bekl. zeker eén ander tijdstip gekozen zou hebben. Naar aanleiding hiervan merkte spr. op, dat moor- denaars hun daad overleggen, maar na den dood van het slachtoffer vaak niet weten wat er met het lijk moet gebeuren. In een stad als Amsterdam nu is het buitengewoon moeilijk om een lijk weg te werken; zelfs is het moeilijk, zich te Amsterdam van frauduleus goed te ontdoen. De garage komt zeer dicht uit aan den achterkant der huizen van de Von delstraat, er waren ook nog geen ruiten in de garage. Had bekl. nu op een Zondag zich van het lijk hebben moeten ontdoen, dan zou dit zeker de aandacht heb ben getrokken,. Wanneer er medeplichtigen waren geweest, dan zou men, volgens den verdediger, zeker nog den zelfden nacht het lijk hebben weggewerkt. Maar daar tegen moet spr. opmerken, dat, als men in de ga rage nog laat ih den nacht aan het werk was geweest en daar e%n kuil in het puin had moeten graven, om het lijk daarna op de lorrie te vervoeren en te begraven, dit zeker de aandacht zou hebben getrok ken, ook van de vrouw van bekl., die het toch al vreemd vond, dat bekl. in den avond van 22 Oct. 1915 pas om negen uur boven kwam om thee te drinken. De bekl. is dus niet verrast door de aanwezigheid van het lijk. Het tegendeel is waar. Over de kwestie of Busch veel geld bij zich had, wordt lang stilgestaan en aangetoond uit wat er op den bewusten avond nu aankomst uit Rotterdam door Busch is gedaan, deze zich niet op het breede pad heeft begeven en dus daardoor is beroofd kun nen worden. Na nog een paar punten te hebben behandeld, storid spr. stil bij het juridisch verweer. Spr. meent; dat van mishandeling geen sprake kan zijn en dat het beroep op noodweer of overmacht niet opgaat. Ook is er van verduistering geen sprake, maar van diefstal. Van Muylwijk had met de zakken van Busch niets te maken. Hij had geen andere verplichting dan onverwijld een medicus en de autoriteiten hij het lijk te roepen. Zoodra hij de handen stak in dt zakken vaai Busch, deed hij' 'n daad', die nooit goed. gekeurd kan worden. Spr. bleef daarom bij zijn vordering persisteerei De opmerkingen van den Ambtenaar van he! Openbaar Ministerie werden door den verdediger uit voerig beantwoord. Hij beweerde dat er wel degelijk een climax van zelfbeschuldigingen zit in het Dagboek van beklaag de en de deskundigen zeggen dat het mogelijk is dat de doodsoorzaak is geweest zooals door Van Muyl wijk wordt aangegeven. Wat de opmerkingen betreft over het niet kunnen wegwerken van het lijk. zegt Pleiter, dat er achter de garage een groote schutting staat en de buren daardoor niets hadden kunnen zien. Dat Busch veel geld bij zich had, gelooft pleiter niet. Met een goed rijdende taxi had Busch nog wel een bezoek kunnen brengen bijv. aan Jetje. Na nog verschillende andere punten te hebben aan gestipt, stond spr. stil bij het juridische gedeelte. De Hooge Raad nam reeds de mogelijkheid van huis vredebreuk aan bij het niet willen verlaten van een werkplaats. Hier ging het niet enkel over het verblij ven van Busch in de garage, maar bovenal over het feit, dat de aanvaller wenschte door te dringen tot beklaagde's woning zelve. De verdediging nu tegen huisvredebreuk is ook naar ons recht als noodweer te beschouwen, getuige de uitspraak van wijlen prof. mr. G. A. van Hamel, dat, naar Nederlandsch recht, de bescherming van het huisrecht de noodweer niet uitsluit en dat in de woorden van art. 41 Wetboek van Strafrecht: „de noodzakelijke verdediging van eerfti anders goed" het woord „goed" ih algemeenen zin is. op te vatten. De jurisprudentie van de Neder- landsche rechtscolleges is geheel met die richting meegegaan. Men had hier te doen met twee driftkoppen. Mis schien was Busch nog een grootere driftkop dan Muylwijk. En dat hier plaats gehad heeft een aan randing van den persoon van den bekl. en tege lijkertijd van bekl.'s onschendbaar woonrecht. lijdt niet den minsten twijfel. De huisvredebreuk zou com pleet geworden zijn, wanneer Muylwijk zich niet on middellijk er tegen verdedigd had. Volgens pl. heeft men hier enkel te doen met een driftbui met «J noodlottig gevolg en een vermogensdelict, dat vtf- jaard is. Zaterdag voortzetting. Vermeldenswaard' i9 nog dat door de bladen wordt afgedrukt een fascimile van een anoniemen brief gericht aan den makelaar Schapman, te Amsterdaöi die geleid had tot de ontdekking van het graf.ln- dien brief stond': M. Hiermede wil ik U berichten dat het lijk van den heer Busch hoogstwaarschijnlijk be graven ligt im de garage, thans verkooplokaal van perceel Overtoom 23—25. bij een putje tegen <»o binnenplaats aan, onder metselwerk, gemetseld door J. de Kort, in tegenwoordigheid van Muylwijk. I Tevens beschuldig ik Muylwijk van den moord °P j Mr. Wijsman en den heer v. .d Stijl te 's Gravenhage. Een Opmerker. De verdediger stelt f 100 beschikbaar voor haar of hein die den schrijver van dien brief zal aanwijzen. Het past U netjes, zit gemak kelijk, en is prima afgewerkt. Koopt daarom Uw Kleeding bij TE WINKEL. kracht, maar mat U«fd« bovenal voor haar op- Van Muylwijk voortgerot.

Schager Courant | 1925 | | pagina 14