Raad Heerhugowaard. Vergadering van den Raad der gemeente Heer- hugowaard, gehouden op Vrijdag 13 November 1925, nam. 2 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig de heer Kostelijk wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering met welkom en deelt mede, dat de heer Kostelijk wegens ziekte nog niet kon verschijnen, al betert hij eenigszins. Daarna volgt lezing cn goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen van de Muziekvereeniging „H.U.G.O." alhier dankbetuiging voor de subsidie. Van inwoners aan het Zuideinde van den Veenhui- zer Middenweg is ingekomen een verzoekschrift tot straatverlichting. Voorzitter zegt dat het wel in bespreking is geweest bij B. en W., maar die willen gaarne eerst van de commissie van bijstand (lichtcommissie) advies hoo- ren. Oe heer Van Lange zegt Ik weet niet boe die com missie er over denkt, maar ik vind het Noordeind van dien weg, daar is het veel noodiger om straat verlichting te scheppen. Voorzitter: Ja maar deze adressanten vragen het en die andere lui niet. Ik vind het Noordelijk deel ook noodiger. Zluideind- en Noordeindbewoners zijn zeker niet met elkaar in aangename verhouding. De heer Van Lange: Dat niet, maa rdoor drukke werkzaamheden is er weinig voeling onderling. Goedgevonden wordt dat eerst met de lichtcommis sie gesproken wordt en dlan zal er nader op worden teruggekomen. Van de commissie voor Malariabestrijding is in gekomen een circulaire, waarin bij eenige uiteenzet ting van diverse punten aangaande de bestrijding, een subsidie wordt gevraagd van 1 cent per inwoner. Door districtscommissie en door plaatselijke com missie voor Malariabestrijding wordt deze subsidie aanvrage gesteund; blijkens van die beide instellin gen ingekomen schrijvens. De heer Tromp vindt er hier wel aanleiding toe om de subsidie toe te staan. Voorzitter zegt, dat de subsidie ook wel noodig is wil men goed propaganda voor deze Malariabestrij ding maken, zooals tot heden flink wordt gedaan. In onze gemeente is het b.v. D. de Jong uit den Basse- weg, die veel er op uit is om toelichting te geven hoe het best de bestrijding is te doen. De heer Mienis vindt ook dat de Malariabestrij ding en de propaganda daarvoor voorzeker deze subsidie waardig zijn en spr. vindt het noodzakelijk dat de gemeente er aan bijdraagt door subsidie. Voorzitter: Het vvordt, als jaarlijlcsche subsidie ge vraagd en we kunnen het dus elk jaar opzeggen. Ik vind de Malariacommissie wel een instelling die deze subsidie verdient. De controleur wekt de men- schen op, de bestrijding zelve ter hand te nemen. De heer Mienis vraagt of er nog, middelen) ter bestrijding, aanwezig, zijn. Voorzitter zegt, dat er nog wat Lysol is Daar wordt echter weinig (vraag naar gedaan. Het doel is de bevolking er 'toe te krijgen om zelf de bestrijding ter hand te nemen. De heer Krom meent, dat de propaganda beter zou zijn als er b.v. een vliegend blaadje over het onderwerp werd verspreid- Voorzitter: De propaganda gaat op diverse manie ren. In, de scholen b.v. spreuken, voorts films, die hier en daar worden vertoond. De heer Wijnkar zegt: Ik wil' liever eerst afwach ten wat of zij doen op het- gebied van propaganda. Voorzitter.: Dat is verkeerd1 om. 'Ze moeten toch eerst geld hebben eer ze wat kunneru doen voor pro paganda. De heer Mienis: Vorig jaar is in onze plaats wel reclame gemaakt. Voorzitter: Aan ihet Noordeinde is ook propaganda gemaakt. De heer Mienis: Het is jammer, dat bijl A. Rus niet meerderen waren op de propaganda. 't Was interessant. Men ziet op verschillende plaatsen propaganda maken ten dat kost geld. Zon der geld kan men geen propaganda voeren. Voorzitter zegt, den indruk te hebben gekregen, dat de commissie weil goed werk doet. De heer Mienis acht den heer D. de Jong ook een goed en ijverig, propagandist voor de malariabestrij ding. Met allen voor wordt de subsidie toegekend'. Voorzitter brengt dn bespreking verzoek van de R IL Bijzondere school van den Heiligen Dyonisius, welke school' aan den Hondenweg staat. Er wordt verzocht om bij die school een speeltuin te stichten en of de gemeente de daarvoor benoodigde gelden beschikbaar wd!l stellen.. De speeltuin wordt gevraagd anet het oog op de lichaamsoefeningen der kinderen, en wordt verwezen naar hét desbetreffende artikel van de wet op het Lager onderwijs. Voorzitter zegt, dat er niet 'bij is opgegeven wat het. kosten moet, dus het is niet volledig. B. en Wi. hebben bet besproken en omdat li chaamsoefeningen nog geen verplicht vak is, stellen zij voor, afwijzenw te beschikken. Aldus algemeen goedgevonden. Ingekomen: Dankbetuiging van C. Bruin (admin.) en A. Kwantes (bode) van het G.E.B. voor verhooging hunner jaarwedde. Schrijven van het gemeentebestuur van O. Niedorp inzake regeling van de toelating van kinderen uit Oude Niedorp op school te Heerhugowaard en omge- gekeerd. Een ontwerp voor gemeenschappelijke regeling tus- schen deze 2 gemeenten wordt door voorzitter voor gelezen, waarna deze door den Raad wordt goedge keurd en vastgesteld. Ze gaat over het tijdvak 1 Jan. 19261 Jan. 1927. De gymnastiekvereniging „Tavenu" vraagt eenige subsidie in verband met tweemaal oefenen per week in stede van eenmaal, zooals tot heden. Door het twee maal oefenen wordt -des directeurs salaris hooger, wat de financiën te zwaar belast. Voorzitter zegt, dat het verzoek eerst vanmorgen is ingekomen. Het is nog niet door B. en W. be handeld kunnen worden. De heer Poland wil het liever eerst bij B. en W. behandeld zien. Dan kan volgende vergadering het adres verder in bespreking komen. De heer Wijnker: Ze kunnen allemaal wel komen! Goedgevonden te renvoyeeren naar B. en VV. Voorzitter brengt in bespreking de waterleiding in de R.K. Bijz. School van den Heiligen Dyonusius en de kosten daarvan, waarover in een vorige zitting al is gesproken. De gemeenteopzichter heeft alles bekeken en bevonden dat er geen ander dan gewoon werk is gemaakt. Het was goed in orde en meer niet. Ook B. ien "VV. hebben een onderzoek ingesteld en daarbij is gebleken, dat. er geen iluxe is aangebracht. De heer Miienis: Het onderzoek geeft nu aan dat er niets meer is gebeurd! dan er gebeuren moest en ik wil me er mee vereenigen, maar toch is het brutaal om in afwijking met wat besloten is, nog andere dingen te doen daar, nl. het aanbrengen van een kraan in 't buffet. Het is mij van te geringe im portantie om daar nu over te vallen en ik zal me ook met het werk vereenigen, maar dat men afwijkt bij het werk is toch brutaal geweest. De heer Krom zegt in de lokalen te zijn geweest en heeft bevonden dat wat er gemaakt is, op z'n plaats is, maar er is niets bijzonders of overbodigs gemaakt. De heer Wijnker, die ook zich ter plaatse op de hoogte heeft gesteld, is van hetzelfde gevoelen als de heer Krom. Er is niets gemaakt dat er niet hoort. Er is volstrekt geen luxe gemaakt. Het gewoon werk. De heer Mienis vindt dat het gymnastieklokaal is om er de kinderen gymnastiekles te geven. Maar al wat daarmede niet in verband staat is overbodig. Algemeen wordt daarna goedgevonden om de re kening van het aanbrengen der waterleiding in die school (al is die rekening hoog) te voldoen, nu nader onderzoek heeft plaats gevonden. Voorzatter deelt mede, dat de algemeene politiever ordening van iGed'. Staten is terugontvangen, met het verzoek tot wijziging en wel .zóódanig, dal auto's 'd'ie bijv. met de kermis stelletjes naar den dijk riji- den, om te snollen, zullen. we maar platweg zeggen, aan keuring 'onderhevig zijn. t D'e heer Wijnker oordeelt, dat iB. en W. toch geen verstand er van hebben, of de auto's aan de te stel len eischen voldoen. Dan keur je maar 'zonder verstand, antwoordde voorzitter. Aan den wensch van Ged. Staten wordt voldaan'. Een paar wijzigingen, van adiministratieven aard, zullen mede op verzoek van Ged. 'Staten aangebracht worden in de gemeenteberooting, dienst 1926. Naar aanleiding, van een verzoek (om 'subsidie voor het Vakonderwijs, in Westfriesland stellen IB. en W. voor, voor 1926 een subsidie van f 15 te geven. Aan bet onderwijs wordt, uit onze gemeente deelgenomen door 3 leerlingen voor het 3e leerjaar en 2 leerldn- lingen ivoor het 4e leerjaar. Algemeen goedge vonden Door de Noordhiollandische Vereeniging „Het Wit te Kruis" wordt voor hare ontsmettingsdiensten een subsidie gevraagd tot dekking van het lekort ad f 5169,16 op d'e 3 bedrijven te 'Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer. B. en W. zijn van oordeek dat ook uit ome gemeente nogal gebruik wordt ge maakt van deze ontsmettingsdiehsten en het dus wel nuttig is dat de diensten blijven bestaan, B. en W. stellen daarom voor een subsidie van f 25 beschik baar te stellen en voorz. hoopt dat de diensten zui nig beheerd zullen worden. De heer Mienis hoopt, dat voorzitter deze laatste opmerking niet werkelijk meent en dat. de diensten reeds nu zuinig beheerd! worden. Voorzitter antwoordt, deze opmerking te heb ben gemaakt, omdat vorig jaar de meening werd uitgesproken, dat wel met 2 diensten volstaan kon worden, omdat er ten gevolge van de gezondheids wet minder besmettelijke ziekten voorkwamen- Of de diensten te veel 'gelei gebruiken weet spr. niet. Overeenkomstig het voorstel' van B. en \V. wordt besloten. Van de Commissie tot bevordering van verkrij ging van onroerend goed aain landarbeiders is het verzoek ingekomen om een voorschot van f "3150 ten behoeve van den heer D. Doodeman., die een wo ning met 45 snees land kan koopen vani den heer Jan Leek voor f 3500. Het verzoek wordt toegestaan. Een supptetoire begrooting, dienst 1925, wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 6410., Voorzitter deelt mede, dat B. en W. vanmorgen, gevolg hebben gegeven aan de opdracht die zij reeds een poos geleden hadden gekre gen, namelijk een onderzoek in te stel len naar het schoolplein aan 't Kruis. Van het schoolbestuur was een verzoek ingekomen tot aan sluiting van het schoolgebouw aan de waterleiding en tevens tot het gedeeltelijk bestraten van het schoolplein. Het bestraten zou kosten t 475. Bij het bezoek werden B. en W. herinnerd door het hoofd der school',, aan de toezegging van het ge meentebestuur, dat het schoolplein nog wel eens bijgewerkt zou worden. B. en W. evenwel' hadden toen gedacht dat er nog een 8 a 10 M3. grint op gebracht moest worden, wat hoogstens f 100 ziou kosten. Met het hoofd der schooi konden B. en W. dan ook niet tot een vergelijk komen en B. en W. stellen nu den raad voor, aan het schoolbestuur een bijdrage van f 100 te verleenen. De heer Mienis vraagt, of B. en W. dus het plan hebben om een bedrag van f 100 voor het schoolbe stuur beschikbaar te steltlèn. Voorzitter: Ja, willen ze er iets beters voor in de plaats hebben, dan moeten ze dat zelf maar verder betalen. Algemeen wordt dit voorstel van B. en W. goedgevonden. Wat de aansluiting aan de waterleiding betreft, hiertegen hebben B.enW. geen bezwaar, maar zij hebben zich nog afgevraagd of ook dit bedrag niet overschreden zal worden. De berekening vain het schoolbestuur geeft aan, dat de kosten pLm. f 180 zullen wezen. De heer Wijnker zou nog eens een onderzoek willen instellen naar deze berekening. Voorzitter zegt, dat de berekening is gemaakt door Truijens en meerdere leden oordeeelen dezen voldoende vakkundig. De heer Wijnker wit aan den heer Truijens een briefje vragen, of hij 'het voor dat berag wil maken, maar Voorzitter oordeelt, dat het ons niets aangaat, de school ïs van het Schoolbestuur, ai meende het hoofd der school dat ze behoort aan de gemeente en het schoolbestuur haar in bruik leen heeft. Goedgevonden wordt, het gevraagde bedrag ter beschikking van het schoolbestuur te stellen. Voorzitter deelt vervolgens mede, dat vaii den heer Tromp een briefje is ingekomen, waarin in overweging wordt gegeven, bij de eerstvolgende verkiezing, de leden van de stembureaux behoorlijk schadeloos te stellen. Voorzitter zegt, dat de heer Tromp zeker gauw een verkiezing verwacht. De heer Tromp zegt, vernomen te hebben, dat de raad kan besluiten den leden van stembureaux behoorlijk te betalen. Nu we hebben een ïegeerings- crisis, waarvan het gevolg kan wezen kamerontbin ding, achtspr. het gewenscht deze zaak onder de oogen te zien. Als het zoo doorgaat, kunnefn we wel 3 maal in de 4 jaar verkiezing hebben inplaats van 1 maal' in de 4 jaar en spr. gevoelt er niet voor, dan een heefe dag voor niets in het sterns lokaal1 te zitten. Voorzitter zegt, dat ide wet de gelegenheid geeft de leden schadeloos te stellen door eeni soort .preu sentiegeld. De heer Poland gaat mét het iidee-Tromp accoord, De raadsleden behandelen al genoeg zaken voor nie mendal. D eheer Krom is' oolc voor het idee-Tromp, terwijl de heer Zuurbier zegt, dat bij het onderzoek der be- grootdng deze quaestie reeds besproken .was, unaar men oordeelde dat er nog ilang geen verkiezing was. Voorzitter zegt oo'k al aan Kamerontbinding te hebben gedacht en overwogen is om alvast, aan de kiezerslijst (te beginnen. De heer Pool bepleit het op een meer geschikte, manier overbrengen van d'e stembus (van Veenhud- ,zen naai' het hoofdstembureau. .Het was- zooals het vorig imaal ging, niet prettig, <om 't zaakje op de fiets te zetten, alleman kijkt je ,aan en je krijgt te boo- ren dat je zoo laat bent. Door verschillende fl.eid.en wordt toegegeven, dat het overbrengen van de stembus zóó niet goed gaat en de heer Krom vond dat het zeer nonchalant ,in zijn werk .ging; er kan best een.voertuig beschik baar worden gesteld. Voorzitter zegt, dat B. en W. zullen overwegen of presentiegeld aan leden der stembureaux dient te worden uitgekeerd en aan het bezwaar, dlat de heer Pool1 naar voren brengt, kan zeker wel tegemoet worden gekomen. De heer Poland geeft B. ten W. in ernstige overwe ging ,een weg te vinden, waardoor de woonwagens minder gebruik maken van de openbare wegen als standplaats. 'Van het vaak gebruikenals zoodanig van. den Hondenweg worden de menschen daar beu. Driekwart van. het jaar staan er wagens en 'de be woners ervan begeven zich, wat .spr. zelf niet gezien heeft, in onzedelijke Meeding naar buiten. Voorzitter zegt, dat het zaakje steeds moeilijker wordt. In Alkmaar is een woonwagenpark, maar als de bewoners der woonwagens bet staangeld moeten betalen, gaan ze er van door Jen voor den omtrek van Alkmaar wordt 't daardoor niet aangenamer. Volgens de wet mogen 'ze hier komen en moeten B. en W. eien staanplaats aanwijzen. (Het polderbestuur vindt het goed, dat ze in den Hondenweg staan en dat is ook beter dan dat ze op verschillende punten staan. De heer Polandl zegt, dat hier ook een veld is, (spr. bedoelt het sport terrein) en spr. heeft er iets van hoorien piepen, de menschen worden er zat van. Ook in den Molenweg kunnen ze,, dat is dicht bij! de politie. Bij de discussie oordeelt de heer Mienis, dat 'het sportterrein ondoelmatig is, het is ergerlijk voor de burgerij en op een aan te wijzen terrein dient dan een inrichting te staan opdat de bewonlers 'der woonwagens aan hun natuurlijke behoeften [kunnen voldoen. Spr. weet echter geen plaats aan te wijzen, waar het geen ergernis van de bewo ners zon opwekken. De heer Toland oordeelt de kosten voor af schutting van een terrein niet zoo'n bezwaar. Voorzitter doet tenslotte toezegging, dat B. en W. deze zaak ernstig zullen overwegen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1925 | | pagina 19