KEUKEN Uil hel harl van ooiland. ttimaoltay'J&ch Nkwm Duke en de prijs is werkelijk matig. Net iets voor kleine beurzen! Zoo goed als er ook maar een kleine equipage noodig is. Ook zeer recominendabei voor violen met weinig talrijk personeel. Wie dus geen slagschepen of slagkruisers kon koopen en bemannen, besteedde een deel van het! hiervoor .noodig bedrag aan geld en beschikbaar per soneel voor dit kleine materiaal en voelde zich, zoo doende het 'beertje, overtuigd nu toch in staat te zijn een vijand heel veel kwaad' te kunnen doen. Als het lukte zijn slagschepen te kunnen opblazen, mitsgaders de paar duizend man aan boord ervan en zat het tegen in ieder geval weerlöoze vis- schers en koopvaarders in den grond te kunnen bo ren of in de lucht te kunnen jagen. Het militair paradijs derhalve. Voor weinig geld groote moordcapaciteiten en be trekkelijke veiligheid voor eigen hachje. Helaas bestaat er kans, dat aan dien schoonen droom een einde komt en dat zij, die ter zee zou den willen- doodeni en vernielen, genoodzaakt zullen worden, dit te doen met kostbaar bovenwater mate riaal. Hetgeen wil zeggen, dat dit maritiem vermaak voortaan alleen zou zijn weggelegd voor de groote landen, die voor éen schip net zooveel kunnen uit leggen als de geheel© Nederlandsche en kolonTSe marine per jaar kost. Van waar deze ommekeer? Hoe komt het, dat En geland plotseling de wijsheid is vergeten van den adelborst van admiraal Sir Percy Scott, die evenals deze oude pikbroek-zelf van (meerling was, dat de waarde van een slagschip „geen weerslag" was. Dit komt alleen doordien onlangs zoowel de A'me- rikaansche en Japansche als de Britsche marine het verlies van een duikboot hebben te betreuren. Als zulk een vaartuig in vollen vrede met man en mui9 verloren kan gaan, blijkt het dat bet toch niet zulk een goed wapen is als men wel dacht. Groote schepen worden in een oorlog in den grond gejaagd, door kogel, mijn of bom, maar blijven in vredestijd ten minste vrij intact, Duikbooteü, zooals blijkt, zijn niet zoo veilig in vredestijd, om bet even welke kansen zij hebben in een oorlog. En, daar ter- slotte toch de vrede nog iets normaler is dan de oorlog, wordt 'het een rekensommetje of het hebben van duikbooten voor de groote landen de risico wel waard is. Hier komt nog. iets bij, al zeggen de groote heer en dit niet zoo hard' op, Te weten, dat de duikboot vooral van beteekenis is o-m te vernielen. Niet om te strijden en' dat dit soort schepen vooral en bij) voor keur worden gebruikt tegen weerloozen. Hoe meer weerloozen: visschers en koopvaarders de een© partij ter zee heeft rondvaren, hoe mee» succes de duikboot van zijn tegenstander kan heb ben. Vooral als die slechts weinig 'handelsvoertuigen bezit, dus zelf weinig kans loopt op vehlies en den vijandi derhalve slechts een klein beperkt doel voor diens actie aanbiedt. Om een blokkadepolitiek ten uitvoer te leggen, heeft rneni aan duikboot en vliegtuig weinig. Die kunnen nooit garandeeren dat het handelsvaartuig hun bevel zal opvolgen om naar de eene haven- te gaan of de andere te vermijden. Want om te con- vooien zijn zij zelf te kwetsbaar of verschilt hun snelheid te veel. Een werkelijke blokkadepolitiek moet met boven- watérmateriaal worden gevoerd, terwijl contrabande- vernietiging ook door duikboot en vliegtuig; kan ge schieden. Het belang van groote landen/ met een talrijlke, dus kwetsbare handelsvloot is dat hun schepen zoo min mogelijk blootstaan aan vernietiging. Vooral als de waren, die -worden vervoerd! behoo-renJ tot de essentieele behoeften: mond of krijgsvoorraad) of grondstoffen. Voor Engeland met zijn uitgebreide scheepvaart zou het dus buitengewoon gunstig zijn als zijn po- tentieele vijanden het wapen afschaften, waarvan Groot-Brittannië zelf veel minder profijt dan nadeei kan verwachten. Het is te begrijpen, dat al wie deze voor de hand liggende waarheid in Engeland inziet, het jongste ongeluk van den onderzeeër gaarne als argument gebruikt om de andere bezitters van dit wapen er toe te brengen het op te geven. Even natuurlijk dat de landen, die geringer han delsvloot bezitten en dus «minder kwetsbaar zijn voor de duikboot, doch van dit wapen wel nut verwachten i-n den strijd met een zeehandels/mogendheid, van die afschaffing niets willen hooren. Want deden zij dit, dan zouden zij' een nieuwen wedloop moetefi beginnen met de groote -maritieme mogendheden wat betreft het uiterst kostbare groo te materiaal zoowel om hun eigen handelsvloot te beschermen als om de oorlogs- en handelamartne van den vijand afbreuk te doen. Het ligt dus vrijwel voor de hand, dat het voorstel, voorloopig nog slechts door een particulier al is het dan de president van Lloy-ds' te berde ge bracht niet veel meer zal hebben dan een succes id'esfcime. Zeker, men zal gaarne het juiste erkennen van hot standpunt, dab de duikboot geen eerlijk wapen is. Hoogstens thuis behoort in een guerili'a. Én dat het op niet veef hooger zodeliik peil staat dan de gasbom op een open -.stad neergesmeten. Doch hiermede zal het volmaakt ophouden. Tenzij er natuurlijk zekere contraprestatie kun nen worden bedongen vaai Engeland, dat van do afschaffing in de eerste plaats profiteert. Volgens Amerika&nsohe berichten zou men daar oischen, dat Eiigelaind afstand deed van het z.g. blokkaaerecht. Ook omdat het einddoel' van oen duikbootooriog toch nooit iets anders is,dan een blokkade, die men op andere wijze niet kan ef- fectueeren. De dorde groote maritieme macht, Japan, vindt het gebruik van g-as veel erger, dan dat van do duikboot en zou derhalve een verbod van gifgas willen doen voorafgaan aan dat van de duikboot, Frankrijk heeft het verbieden reeds te Washing ton tegen gewerkt en. ook Italië voelt niets voor het opgeven van dit wapen, dat zoo goedkoop is en zoo werkdadig kan zijn. .Blijven over de kléine Ia/nden, die juist hun ma rines hebben ingericht of gaan inrichten op de basis van „de Dreadnought van den kleinen, man". Geen humner denkt er aan, tenzij men zich stelt op het standpunt van algeheeié ontwapening, de duikboot op te geven: het eenige wanen waarvoor <de eventueele vijand vrees heeft en te vens het eenige,^ dat zij kuinnen betalen, Voor een slagschip reiken hun middelen niet. Veel min der voor een esc ader. Derhalve zouden zij hun handelsvloot geheel on beschermd moeten laten, niet in staat zijn zelfs één handelsroute behoorlijk te bewaken door met hun onderzeeërs mogelijke vijandelijke jagers te verontrusten. Evenmin zouden zij hun vijand eenige schade kunnen toebrengen, daar het grootste sohip^ ook het zwaarste, d.i. verstdragende geschut heeft en dus de minder groote op zulk een afstand kan vernietigen, dat de andere niets kan terugdoen. De „slag bij de Falklandseilanden" 'in den groo-" ten oorlog heeft geleerd, wat het lot is van het kleinere tegenover het groote schip. In deze kwestie, zoo goed als in fllle ontwape ningsvraagstukken, is het doelloos -in een bepaalde procentsverhouding te gaan ontwapenen, of een maximum vast te stellen voor ieder land. Men moet alles verbieden, dus allen moeten totaal ontwa penen. Dit :s het eenige standpunt. Wie 2egt: jij hebt zoo veel en je mag de helft houden ein jij' hebt zoo weinig, dus ook de helft, bestendigt het ge vaar van een botsing*. En als dan bovendien de zwakke zijn beste wapen geheel moet afgeven, ter wijl hij niet in staat is het minder goede, doch veel duurdere werktuig aan te schaffen, is het heelemaai een onrecht. En een gevaar! - UlTKIJm kroop; nooit nog zag zij Jaap driftig, en zij vond hem leeiijk, maar toch ook geducht, als hij zoo woedend uitviel met dien vonkenspattenden, toor- nigen blik en de aderen gezwollen op hot voorhoofd. Zij vond niet, dat de aanleidng de hevigheid van zijn driftuitvai' wettigde; toch zei ze geen .woord meer. haalde alleen, omhem nog even te tarten, minachtend de schouders op en deed alsof zij onmiddellijk weer .geboeid werd door haar boek. Zoödra Fietje het hoofd had gebogen, spiedde Jaap naar Betty, hij ontmoette haar donkere oogen, in een waas van tranen, die hem zwijgend, onder worpen, schenen te willen dartiken voor zijn. tus- schenkomst. En, daar doorpriemde weer de jalou- zie zijn hart, hij smakte rpet de lippen, alfe proefde hij bitteren alsem. Hij kon niet blijven zitten, sprong op, balde de vuisten in den zak...., zijn woede keerde zich nu tot Betty...., hij had haai" kunnen slaan...., om wat hij vermoede, diep verborgen in haar schuchtere meisjesziel, de voor keur...., de libfde misschien reeds, die m gaf aan Ruud boven .hemDie gedachte dreef golven bloed naar zijn hoofd! Niet alleen slaan, schoppen wilde hij haar, tot zij krimpend van pijn lag aan zijn voeten, genade smeekend....! Hij zng* naar haar, zoo^ols zij daar zat in haar donkerblauw kleedje tegenover haar flink gebouwd jonger zusje in< de opzichtige blouse, zoo weinig mogelijk plaats innemend, schijnbaar haar gedachten geheel 'bepalend tot .het handwerk in haar bezige vingers, en nu schaamde hij zich over zijn ruwe gedachten. Nu had hij voor haar neer willen knielen en kussen de kleine blanke handjes die zoo ijverig werkten voor zijn ouden, ziekelijken, gemelijk geworden vader. Hij wist toevallig van Fietje, de flapuit, hoe Betty' met haar klein kleed geld alweer een veei te. groot cadeau had uitge zocht voor den verjaardig van zijn vader, en hoe Betty, toen Fietje er haar op attent had gemaakt in den winkel met den weinig taotvolien uitroep: „maar, kind,, dat is immers veel te couteus voor jou beurs", had geantwoord: „Och... dat is mijn) zaak, laat mij ten minst© door zulk een kleine op offering toonen mijn dankbaarheid aan vader.... Jaap kende sinds zes jaar, toen Betty door haar zieke moeder werd_ ingewijd in de geschiede/nis ha- rer -ouders, den stillen, fioren deemoed, waarmede zij droeg de schande die er kleefde aan den naam van haar eigen vader. Zes jaar was hij er reeds ge tuige van, hoe Betty, als-hij en zijn jadier er niet tegen waakten, zich achteraf stelde bij iedereen in huis. Toen Jaap was teruggekomen van Londen, be merkte hij, hoe Betty vrijwillig op zich had geno men alle huishoudelijke-plichten, ae zorg vóór rijn ziekelijken vader, het aan haar jonger zusje, ge- notzuontiger van aard, overlatende, van hert luxe leventje van uitgaand jongmeisje met volle teugen te genieten.J Hij liep, vol van gedachten, heen 'en weer langs de ramen met hun toegeschoven donkere overgor dijnen; weer balde hij de vuisten in zijn zakken: „Hemel...., zijn despotieke. tobberig*e. vader, die treuzelde hom de plaats te .geven, die hem van rechtswege toekwam op het kantoor. Als dat ge beurde, had hij met één slag zijn doel bereikt, INog steeds midden in de crisisl 'Nog stpeds heeft niemand een werkelijke oplossing gevonden. Noch de heeren van rechts, noch die van links, noch de bladen, noch de politieke tinnegieters. De scherven zijn er en hierbij blijft het. Zelfs al heeft Albarda zijn hoogen hoed opgezet voor de au diëntie. terwijl Heemskerk en Nolens met hun slappe dopjes naar Het Loo gingen, zooals uit een ietwat ondeugende fotopagina in een der' bladen blijkt. Het is alleen de moeite waard thans de verschil lende partijorganen te bestudeeren* al was het al leen maar om te zien hoe machtig veel moeite zij hebben alle voor zich het gebeurde goed te pra ten. Spijt, dat het zoo geloopen is komt men vooral tegen bij de groote partijen, die natuurlijk in de eerste plaats de onaangenaamheden ondervinden, samenhangend met de formatie van een kabinet. Hoe men het draait of wendt, er is geen ontko men. aan. dat een ministerie steunend op een meer derheid in de Kamers alleen denkbaar is bij een totaal andere groepeering. Op haar beurt is die ge wijzigd. groepeering alleen denkbaar als minstens waarnaar hij standvastig streefde nu zes jaar lang. Dan kon .hij voor Betty treden en haar zeggen: „Betty, jij zult de achting medegenieten die de wereld mij bewijst. Nu mag ik eindelijk tot je spreken. Ik kom nu met voilé handen....!'' Plotseling werd -hij tot de werkelijkheid terug geroepen xfoor Fietjes luiden uitroep: „Och, kind, jij gelooft nu nooit iets anders dan goed van de menschen! "Vraag Jaap naar de geschiedenis, hij weet er meer van dan ik!" „Wat moet ik weten?" vroeg Jaap, bedaard na derbij 'tredend. „Och...., Betty wil niet gelooven, dat Reyman zoo mal onder de pantoffel zit van zijn jonge vrouw. Zij spreekt pertinent tegen dat zijn lieve weder helft hem .lés en vast om d© ooren smijt, als fiij weigert haar buitensporige rekeningen te betalen. Hij is vanochtend op het Kantoor gekomen met één blauw oog én een pleister oyer zijn.voorhoofd. Hij gaf voor door een automobiel te zijn aangereden. jHet mocht wat, een razende vrouwelijke tuf-tuf!" „Hoe ben je daarachter gekomen?" vroeg Jaap verbaasd. „Zie je wel!" riep Fietje triomfantelijk tegen Betty, „hij' ontkent niets!" „O, ik weet het al", ging Jaap voort; „stellig van dien ouden wauwelaar van een Woudenhof. Dat oude wijf kletst wat af op een dag, hij is niet gelukkiger dan wanneer hij schandaalpraatjes kan coiporteeren!" Jaap sprak weer ingehouden driftig. ,.Ooh wat", overschreeuwde Fietje hem opger wonden, „jij bent .net papa, jullie kantoor is jullie heilig huisje, daar mag niet aan getornd worden. En Woudenhof 'is geen oud \rijf, maar een Aardige jongen van twee en twintig, geen dag ouder 1 We hebben vanmiddag zijn gezondheid be klonken met een kopje thee, hij was jarig!" „Wie is Woudenhof?" vroeg Betty, die niet be greep hoe broer en Zuster elkaar met een half woor verstonden. „Woudenhof is de volontair, die bij ons op 't kantoor werkt," 'legde Ja^ap uit: „en die met Reyman in de voorkamer zit te werken en de schrijftafel, die eigenlijk den jODgsten compagnon toebehoort, in bezit heeft....!" s „En wat heeft die meneer Woudenihof nu eigen lijk over den trouwen Reyman verteld?" vroeg Betty snel, omdat Jaap, met die schrijftafel', een teer punt raakte. „Ik kan ».niet gelooven dat er iets kwaads kan gezegd worden van -dien goeden ouden man", meende Betty vergoelijkend. „Oud en goed...! Ja, dat zijn wèl kantoordeug» de». Papa ^ïad hem nooit zooveel maeht moeten teven!" gromde Jaap, alweer onrustig ijsberend oor de kamer. „Frans Woudenhof," vertelde Sofie, „het acht baar modelid van onze ©lub, heeft ons van middag op de boa van de De Grootons tranen doen lachen over zijn verhalen van /dien ouden Buffert!" „Zoo", bromde Jaap bitter, „nu is-de eerste beambte van ons huis al een oude suffert; „la vérité est en marohe!" Wordt vervolgd. NIEUWE. NIEDOBP Kwaliielicn ai<*f minder en prijzen niel hoopcr dan in de siad. twee der groote groepen, die voor eventueele samen werking in aanmerking zouden kunnen koiaen, zeer veel water in hun wijn doen. Hiertegenover staat dat juist de weigering om dien wijn ook maar ietwat te verwateren, juist de eenige oorzaak van de crisis is. Men heeft elkander bestookt met principieeie ver klaringen, nadat hij voorbaat door de verklarinj van Nolens zulk een principieeie houding onmogelijk was geworden voor ieder die eenige verwachting koesterde op samenwerking met de katholieken. Maar nu is het merkwaardige, dat, als de eenige groep, die ten opzichte van het vraagstuk van het Vaticaansche gezantschap met de Chr. Historiscaen en de Kersten-partij een principieeie houding had kunnen aannemen, dit ook werkelijk had gedaan, al les anders zou zijn geloopen. Colijn en de geheele anti-revolutionnaire partij waar was de man met de Geuzenkop Visscher? waar was Duymaer van Twist, ofschoon hij in het ge- houw was? denken er precies over als Snoeck Henckemans en Kersten. Ook voor hen is het pa pisme een gruwel. Had de A. R. partij gehandeld naar haar principe en ook de ontoelaatbaarheid van het gezantschap gesteld nu er toch een amendement in dien geest lag, welnu, dan lag'de coalitie even goed aan dig gelen als nu het geval is. Doch Pan hadden de so ciaal-democraten op de opportunistische redevoering van Vliegen geen acht geslagen, vermoedelijk en het 'gezantschap gered. Met en benevens de kans op een roodzwart kabinet. Thans gelooven wij; niet dat de ergste sofismen het feit uit de wereld kunnen praten, dat Nolens geen samenwerking meer begéert met een der tegen het gezantschap stemmende groepen. En daar het evenmin is uitgesloten dat de Chr.- Historischen kot au maken en met hangende pootjes bij, den heer Nolens gaan verklaren, dat hunnentwege meneer Van Nispen best gezant mag blijven, is er van samenwerking van de katholieken met iemand anders dan de. A.R. partij voorloopig geen sprake. Dank zij de onvolprezen1 uitvinding van het Pro portioneel kiesrecht, waarbij niet de kiezer doch al leen het partijbestuur zegt wat er mag gebeuren en wie er in de Kamer mag komen en op welk pro gram. is er geen sprake van dat een Kamerontbin ding een werkelijke verschuiving in de partijverhou dingen zou brengen, tengevolge waarvan een' „prstc- tische meerderheid" mogelijk werd. Bovendien: waar zou men de verkiezingsleus van daan moeten halen. Het geschetter over de gemeenschappelijke christe lijke beginselen zou nu moeilijk meer effect sor- teeren, nadat.gebleken is hoever de ..Christenen" van elkander afstaan wat hun particuliere beginselen be treft binnen het algemeen kaki er. Dat links zich zou vereenigen om „Jhr. Van Nispen den dienst-met-de-zes-weken op te zeggen", is al even ondenkbaar. Het conflict is dus werkelijk hoogst moeilijk op te lossen. Welke rekensommen men maakt: tot 51 komt men niet. Althans niet met handhaving der tegenwoordige lei ders, die allemaal vastzitten aan vroegere verklarin gen en uitspraken, aan aangenomen houdingen en programma's. Feitelijk zou ér slechts één uitweg wezen. Déze, dat de anti-revolutionnairen verklaarden te zijn misleid door het niet-aanwezig zijn hunner lei ders: Duymaer en Visscher, zoowel als door het zwij gen van Colijn. Als zij beweren, dat bun groep alleen tegen het amendement beeft gestemd om de coalitie te bewaren, boewei het gezantschap bij het Vaticaan ook bij' hen tegen de vleug was Welnu, dan is de Coalitie niets dooder dan thans en hebben zij zelf kans bij gelegenheid de stemmen terug te winnen van die doleerende broeders, die thans liever Kersten stemmen dan de „politieke" vrienden van RomeDe schoolduiten hoofddoel der coalitie van Kuyper en Schaepman zijn bin nen en zoo groot kan de liefde voor den „sluw9n grijsaard te Rome" bij de Calvinisten toch niet zijn. Als dit gebeurde, zal het opportunisme der sociaal democraten, mits natuurlijk Albarda en Stenhuis niet te veel meetings houden, best ook a^or een draai mogelijk maken. Dan heeft men toch het rood-zwart ministerie, waarnaar zoo velen al zoo lang zuchten. En heeft dit ministerie een meerdaüieid. Het zou veel passen en plooien noodig maken en een opoffering van principes en standpunten en overtuigingen. Dit is waar. Doch welk politiek man heeft dit ooit een te zwaar offer geacht om zijn invloed uit te breiden en het „zelfs eens te mogen zeggen". Bovendien: een ministerie moet er toch komen. Hoe dan ook en waarvandaan dan ook. Om deze reden zou een verdere kraak in de co alitie, die voorloopig toch door den expert Nolens tot 'n hopeloos wrak is verklaard, den politieken toestand niet verslechteren. Eerder verbeteren, in zooverre, dat er wèl een kabinet zou vallen te formeeren, dat steunt op een meerderheid. Waarlijk, de heeren moesten nu maar niet al te veel staren op 'n principe of iets dergelijk. Wie dat wel doet, zou wellicht in aanmerking komen voor echt wagenschot", doch dit is geen hout, waarvan in onze dagen een „kabinet" wordt gemaakt. Onze mode prefereert oplegsel, fineerhout! De menschen, die opstonden en naar bed gin gen met THorbecke, Groen van Prinsterer, Marx, Comte of 'n Encycliek, mogen menschen-uit-één-stuk zijn geweest we gelooven het gaarne maar ik vraag u, waarde lezer, of men dergelijke thans niet, zorgvuldig verpakt, in een museum moet uitstallen. (Of opbergen, wat hetzelfde is). Want net als vader zit te luisteren naar een wetenschappelijke voor dracht, draait moeder het knopje om van het radio toestel, zoodat er een dierbare preek te hooren komt van Dominé Bulder of een 'dito toespraak van 'n Christian Scientist. En als iedereen dan zoo'n beetje onder den in vloed raakt van deze geinspireerde woorden, zie je plotseling hoe je zoon kijkt naar de dochter van buurman. Zij wisselen een knipoogje en voor je goed en wel weet wat er gebeurt, ben Je met stoel en al en haard kleedje terzijde geschoven en geheel uitgeschakeld. Omdat de Jazzband van het Londensche Savoy- hotel begint ,£>h no Nanette" of „The-cat that walked on the Railing* of iets dergelijks. Waar de gewone menschen het zoo gemakkelijk ■blijken te vinden om zich over te schakelen van het een op het ander en desnoods op heelemaai niets zou het wél een schande zij/n als de politici deze gave van veranderlijkheid, die toch van ouds het kenmerk was van den echten politieker, zoo plotse ling bleken te missen. Ook omdat we. nu eenmaal zonder ministerie g begrooting hebben en dus heelemaai geen belaiET zouden kunnen betalen. 531 Wat jammer zou zijnl ERVARINGEN MET DE ELEKTRISCHE Mn MACHINE. Vanwege het Provinciaal Electriciteitsbedrljf Noordholland zijn gedurende de maanden Sent, ber en. October op verschillende boerderijen ru£j demonstraties gehouden met 'n electrisch aangek ven melkmachine. Deze demonstraties zijn in totaal door circa veehouders bijgewoond; rond 200 verschillet, koeien werden electrisch gemolken. In sommige gevallen werden bijzonder kooien door de machine gemolken en het, was"! vallend, 'dat ook deze, evenals de overige, zich?; der spantouwen volkomen rustig' met de maci lieten melken, terwijl ze bij het namelken met hand vaak lastig werden.. De aanwezigen eenstemmig in bun lof over de werking der mac^ en kregen de overtuiging, dat ook het onder!) en de reiniging daarvan zeer eenvoudig zijn. Zeer duidelijk trad de groote zindelijkheid, van machinale methode op den voorgrond, waardoor bacteriëngehalte der melk zeer laag blijft, zqk ht product èn voor directe rauwe consumptie voor de zuivelbereiding grootere waarde heeft. Ook bleek duidelijk, dat het machinale melken, naast veel gemak, arbeidsbesparing kan geven, uitkomst is biji het melken van koeien met spenen. Men mag dan ook aannemen, dat. in Noordholls de ervaringen bevestigd zullen worden, welke elde met name in Amerika en Zweden, en in ons U ook reeds in de provincie Friesland zijn opgeda nl. dat het machinale melken, dank zij de regelm m de natuurlijke nabootsing, van het zuigen van": kalf op den duur een zoodanige gunstige uitwerk! heeft, dat melkopbrengst en vetgehalte vermeerder OUDE NIEDORP. Gisteravond gaf in de versierde kolfbaan van heer Balk alhier de vereeniging „Willen is kunne onder leiding van den heer S.Vis een kinderuitv ring, welke over het algemeen goed geslaagd heeten. De voorstelling werd op verdienstelijke wij geopend door den jongenheer R. Doorn. Verschillen clownstukjes, voordrachten en zangnummers werê door jongéns en meisjes ten beste gegeven. De b ren Sprenkels en Vis gaven een aardig viool-sarei spel. Een geanimeerd bal met de als altijd verdiens lijke dansmuziek van de fam. Kos, besloot deze zelligen avond. De heer Balk zorgde voor goede sumptie en nette bediening. NIEUWE NIEDORP. Het bouwen van een woonhuis in het Oost-einde hier, voor den heer Adr. Prins, is opgedragen aani heeren Gebr. de Heer alhier. VEEVERVOER. Wij meldden reeds, dat de Spaansche regeering invoer van 3500 runderen uit Holland heeft tos i staan. Nader vernamen wij, dat dit geschiedt onder' j volgende Voorwaarden: :1. Het vee moet komen uit eene streek, waarinj i laatste 2 maanden geen besmettelijke veeziekü zijn voorgekomen. 2. De districts-veearts moet daarvan een verklarjf geven. 13. Die verklaring moet door een Spaansch Co» I lair agent geviseerd worden. '4. Tn Spanje wordt quarantaine geëischt, voor geval afzonderlijk vast te stellen. De invoerver-(inningen zijn geldig voor 50 dage beginnen met 1 November. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. I Voor den Kerkerand van de Doopsgezinde Gemei te Barsingerhorn c.a., zullen wegens aftreden j mevr VisserRoggeveen te I-Iaringhuizen en de J. Waiboer te Anna Paulowna, twee nieuwe le gekozen worden. Door leden van de Kerk zijn voor de vacature ser—Roggeveen candidaat gesteld de heer D. Bk. hoer en mej. J. Kramer, beiden te Barsingerhi en voor de vacature J. A. Waiboer mevr. M. i Balen Blanken te A. Paulowna. De kerkeraad m nu die opgaven tot 3 candidaten voor elke vacah aanvullen. BARSINGERHORN. De collecte in deze gemeente gehouden voor liefdadig doel. namelijk de Nationale Stichting huis voor alleenstaande blinden (Wolfhezen)'', he opgebracht de som van f 104.80, voor welk bed door het bestuur van genoemde stichting bij dei hartelijk dank wordt gezegd aan de gevers. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gelijk bekend, heeft het R.K. Werkliedenverbo zich de vorige maand gewend tot de Directie van Nederlandsche Spoorwegen en haar verzocht midi i len te beramen, om eeh einde te maken aan de t ongelukken, die op de onbewaakte overwegen plai hebben, althans de kans daartoe op die overwegend het uiterste te beperken. Gevraagd werd of bijv. door toepassing van el trische (licht)seinen of schellen, het euvel niet i zienlijk zou kunnen beperkt worden. .De Directie woordde op dit verzoek niet voornemens te zijn, toepassing van dergelijke toestellen over te gaan, naar hare meening die toestellen het gevaar bij bewaakte overwegen Vergrooten, „omdat zulke ai matische toestellen niet zoodanig te maken zijn, weigeren is buitengesloten en dat in dat geval publiek, dat op de toestellen vertrouwt, zich i grooter gevaar blootstelt dan wanneer het weet eigen oplettendheid te zijn aangewezen". Uiteraard heeft dit antwoord het R.K. Werklie verbond niet bevredigd en zijn bestuur heeft tlr opnieuw tot de Directie' een schrijven gericht, wa8 wordt meegedeeld, dat van den inhoud van het sch ven der directie met verwondering en teleurstel! is kennis genomen, Adressant wijst er op. dat een roep op1 de onvolmaaktheid der aan te wenden m» delen niet opgaat. Het moge. zoo luidt het verder In het schril' waar zijn, dat nog geen volmaakt zekere beveilig' toestellen zijn uitgevonden, dit kan en mag o.i. reden zijn om niet te doen wat mogelijk is. On welk terrein der techniek trouwens is voVmaakt-betrouwbare bereikt? Wanneer u nadenkt over de consequenties In geheele maatschanpelhke leven van een standen als door U ten opzichte van de onbewaakte over* gen ingenomen, dan. moet u inzien, welke groote"1 varen overal zouden worden opgeroepen. Wij hopen en vertrouwen, 'dat, U alsnog zult dt wat nagenoeg overal elders gebeurt: het morel» aanwenden om ongelukken te voorkomen en ziin zeker ven. dat u den dank van het Nederlandse volk zult oogsten". RF51TT7TTPT>-PFS VAN AUTO'S EN HET GEBW VAN ALCOHOL. De Bond van bedrijfsautohouders in INederlj heeft een adres gericht tot den minister van w® staat in verband met een bespreking door de JU nale oommissie tegen het alcoholisme, waarbij ter sprake 'kwamen de zeer bi zond ere gevaren, eeni oogpunt van algemeen© veiligheid op den' op baren weg. door het gebruik van alcohol door stuurders'van auto's kort vóór het rijden of rende het rijden.

Schager Courant | 1925 | | pagina 10