K STER-TABAK Geestelijk Leven. L au Raad Harenkarspel. Met plezier De kwaliteiten zi|n soliede en de prijs is laag B. H. LENGïiAUS '9< Zaterdag 21 November 1925. 6851e Jaargang. No. 7746. TWEEDE BLAD, /o. H«J er. ER- jn waarde lezers, de góede tijd is thans weer ibroken. *t Is koud en gruur buiten en als lf wordt de mensch aangewezen op het ver binnen de muren van zijn woning. Buiten de boomen te druilen en ze steken zoo kla- hunne takken de lucht in, treurend om 't 0 van hun eens zoo frissohe, schoone bladeren- Buiten verbergt zich de zon achter dichte len en ze l'aat de arme aarde zonder haar -terende warmte -en de menschen trekken hun jjterkleeren aan, om zieh niet al1 te onbehagelijk [gevoelen. Buiten liggen de groene weiden veria- 1 de bonte stoflage van het rustige vee is-ver- en; de koeien zijn ter etalle getogen en geven jjJre hun mel'k, nu ook hun warmte en.... hum irJljU^binnenshuis; en 't wordt een soort van acro- I Eek om, zonder een .modderbad te -nemen of In 1 llvastzuigende klei te blijven steken, met behoud klompen en schoenen de darahekken te passea- Buiten spreekt alles on9 van kille verlatenheid, troostelooze eenzaamheid.... [aar binnen! binnen wordt het nu eerst recht goed. Laat de paitilp maar hangen als een dichte sluier over de f [\iKjld, laat de regen maar kretbereji tegen de en de modder maar klodderen over de we- Binrnen brandt ons kacheltje en 't is er lekker goed en als 't avond wordt, dan pas is-de tijd 't volle genieten aangebroken. Dan gaan; de f 4.- rdijnen dicht en wordt de lamp ontstoken, dan' is heeie groote wereld weg en is er alleen het iie intieme wereldje van 't eigen vertrek. - !n dan? ■fa. daar komt het nu precies op aan. Wat ge- rt er dan? Natuurlijk zullen velen mij terstond' begrijpen, ze kennen piij al zoo'n beetje. Ze snappen onJ- ddel'lïjk wat ik wix zeggen, dat dian de tijd is nagekomen om te lezen, om met elkaar ernstig te -ten, enz. enz. Sigenlijk wil ik dit ook zeggen, maar ik wil I ti anders laten voorafgaan. Een vraag! Bijna gewetensvraag f 'Hoe brengt" gij, mijne lezers, winteravonden door? Grijpt gij geregeld naar speelkaarten? O, weest maar niet bang, ik ga o zedepreek houden tegen 't verderfelijke van r spel. De ontspanning van het spel heeft haar sht van bestaan. Maar speelt ge g-eregel'Ü avonds? Zijt ge met uw avond verlegen, als ge 'i spelen kuntrDan is 't toch niet al te best met jeeteld. Laat ik u eens vertellen, wat me kort eden is overkomen. Op een avond ging ik uit 't was ongeveer negen uur en ik kwam in een lisje, waar ik een drietal menschen trof: een jonge ordhollandsche boer met zijn vrouw en een endin. Ik wou dat ge met mij deze drie had men zien. Een schilderijtje. Een Rembrand., zou van gesmuld hebben. De man zat vlak bij de d®p en las voor uit een boek en de beide vrouwen iterden, terwijl ze tevens breiden. Vriend van eten, die ik ben, was mijn eerste vraag, uit. welüc «k werdvoorgelezen. En ik vernam tol mijn wet iringe vreugde, dat 't Gösta Berling was. IKenfc gij, mijn waarde lezers, dit beroemde boek ran Selma Lagerlof? Zoo ja, dan zult ge 't met mij wis wezen, dat 't getuigt van ^esthetische ontwilt jling, van zin en smaak voor literatuur als men Jk een boek kan lezen en ervan genietenl Gelooft ge piet met mij, dat een zóó doorge- 'achte avond, een avond .van genot is niet alleen iaar tegelijkertijd ook een avond van geestelijke rriilring? L Hiermede ben ik gekomen, waar ik wezen wilde. )e goede tijd is thans weer aangebroken'' Schreed: in den aanvang. Ik bedoel daarmede d.e prachtige tegenheid, welke wij hebben in het winterseizoen jet zijn lange avonden om oms te wijden aan de otuur-en dit niet alleen, maar meer algemeen: in onze geestelijke ontwikkeling. Zij, die0geregeld deze artikelen volgen, zullen ch herinneren, dat ik reeds eerder scheef over beteekenis van het lezen van goede boeken. Daar- er zal ik verder niet uitweiden, al kan ik niet itkennen, dat ik wel lust zou hebben om eenige ooie boeken op te noemen, welke ik u zou aan- iden te koopen om ze te hebben en gedurig ter uid te nemen. Er zijn nog altijd veel te weinig" «kenrekken en boekenkasten in de huizen. Wel nd ik daarin vaak smakelooze, zoogenaamde ver eringen, léeüjke lorren en prullen, kunetelDoztei azarartikelen, waarvoor men zijn j?eld betaalt en sitelijk wegsmijt. Men begrijpe toch eindelijk eetns, dat niets léér waarde voor ons heeft, dan g-e e s t e I ij k e jkdom. Deze kan niemand ons ontstelen en geen iarkt-, geen beursnoteering, of zij Loog of laag taat, heeft er invloed op. Waar ik n zooeven een dorpservaring vertelde, dl ik er nu een grooksteedsche ervaring aan toe öegen. Ik bezocht enkele dagen geleden onverwacht en oud vriend in den Haag. Hij is vader van zes en. De oudste zal ongeveer 19 jaren tellen jongste 9 of tien. 't Was Zondag en er was nog een. vriendin van een der dochters ook tegenf jwoordig. En weet ge hoe de avond werd doorge- ibracht? Ieder -zou op_ zijn beurt een voordracht' Eoven, geheel naar eigen keuze en iln overeenh ijfenuning met zijn eigen smaak en ontwikkeling. Maar aflen deden iets. De een zon een gedicht l ^n de Genestet voordragen, de ander verzen van Adema van Scheltema lezen, een derde zou iets ffeven van van Eeden, eetn vierde een stuk proza vaal fan Looij, enz. Dus zoo'n soort van onderling Nut, esii klein familie-nutje. Alleen met dit verschil, •at na iedere voordracht gesproken werd over de beteekenis van het voorgedragene en de juiste njze van voordragen, 't Speet mij "inderdaad! dat k de vriendelijke uitnoodiging om den avond in ben kring door te brengen niet kon) aannemen* midat ik .mijn avond reeds - aan anderen had t>e- oofd. Heel1 graag had ik zulk een intiem samenzijin leeperoaakt. Maar ook zonder dat ik 't heb meege maakt, ben ik ervan overtuigd, dat zulk een avond met anders kaïn wezen dan eani avond van genot in geestelijke vorming. Daar wordt iets gegeven ten blijvende waarde. Ik weet wel, dat niet allen hiervoor terstond [esohikt zijn. Waar dit geschiedt, is de geheel® >Pvoeding reeds -lang in een bepaalde richting tëleid. Wat echter stelilig-door ieder kan worden tëreikt, is, /gat de winter wordt gemaakt tot het ^°en, waarin men zich meer dan in dep zomer- j02^8" ^oudt met eigen geestelijke vorming. Dat jan door lezen, maar ook op andere wijze gesohie- tón. Wel is jezoa een voornaam iets in 'dit opzicht, m^ar t vereischt altoos eenige inspanning ten^ muiste, wanneer men goede boeken onder handen leemt, ld: .1. boeken, welke tot nadenken prikkelen^ laarom is het toe te juichen dat op bijna alle tegenwoordig door vereen'gingen ais „het Nur of door pntwikkelingsgezelsohappen van aller lei aard en kleur vergaderingen worden, belegd, soms ook cursussen worden gegeven, waar op popu laire wijze onderwerpen uit ae literatuur of we tenschappelijke vragen worden behandeld, waar de smaak wordt veredeld, door iets .goeds aan te bie den. De beteekenis hiervan is niet te Onderschatten! Wanneer de menschen zich' gaan geweüiipbn aan het hooren van iets goeds en verheffends, aan krij- Sen ze vanzelf de lust om dit ten volle te waar eeren. En het gevolg is, dat ze.er onderling over spreken, elkaar op 't mooie in het gehoorde wijzen of op het interessante, het misschien nieuwe en daarom niet terstond aanvaarde! Gelooft ge niet met mij, dat dit een groote winst beduidt in geestelijk opzicht? Op die wijze kan, naar mijne meeming, ook de kerk, welke thans door velen als verouderd wordt beschouwd, heel veel doen. Dan moet zij echter ge dachtig wezen aan het woord van de Genestet, die eens het volgende leekediohtje thans weer zéér actueel! schreef: ,jZet ze uit de kerk!'* dus roept ge luid. -Zet liever gij uw kerk wat uit! Wanneer de kerk een plaats wil blijven houden in de maatschappij, dan heeft zij 'leeren te begrij pen, dat door haar iets moet worden gegeven-aan de menschen, waar ze iets aan hebben voor hun gees telijken groei. Een goede preek is alleen die, welke nog eens thuis wordt Besproken, omdat zij het hart heeft ontroerd.of de hersenen tot delnkeni geprikkeld. Ook voor de kerk kan de winter daarom1 d'e goede tijd zijn. De fietsen hebben rust, de natuur lokt niet tot uitgaan, waarom niet eens ter kerke gegaan, als men daar tenminste iets goeds belooft ontvangen. Zoekt allen, juist in het daarvoor zoo geëigende winterhalfjaar, voedsel Voor uwen geest, waar gij denkt dit te hunnen vinden. Maar zoekt! Ooh, het j is zoo zielig en stumperig, wanneer de mensch tel kens weer z'n innerlijke armoede verraad door on benullige opmerkingen, door te laten .merken, dat hij zoo bitter weinig weet, dat hij niet in staat is 1 om zuiver geestelijk genot te smaken. Waarachtig, we zijn tot iets beters geroepen, dan tot eetn stoffe lijk leven alleen, afgewissedld door wat ba naal genot. Gij bent 't woord1 van Multatuli 'is 't niet? „De roeping van den mepsoh is mensch -te zijn!'* 'Maar „mensch'' zijn is bóvetn alles „geeste lijk'' 'te leven. - ASTOR. P.S. Daar juist lees ik in het nummer van 17 Nov. het ingezonden stuk van L. R. Gaarne wil1 ik aan het daarin gesteld verzoek voldoen. Het volgend Geestelijk Leven zal dus aan de bedoelde kwestie worden gewijd. Vergadering van den Raad' op Donderdag 19 No vember 1925. des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. ■Na opening volgt lezing der notulen, die onder •dankzegging onveranderd worden vastgesteld. Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten) bericht 'zonden, dat ziji het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring der geme'ente-landerijen, hebben goedge keurd en dat zij! het besluit van den Raad tot ver koop van grond hebben aangehouden. Goedgekeurd is voorts een suppletoire begrooting. Van den Minister van Onderwijs is bericht ont vangen dat aan rijksveréoeding over 1923 te veel is uitgekeerd i 49.16. Voorzitter deelt voorts mede. dat aan den cursus van voortgezet onderwijs te Dirkshorn wordt deelge nomen door 14 leerlingen, 5 meisjes en 9 jongens en te Kerkebuurt door 13 leerlingen, 6 meisjes en 7 jon gens. In de laatste vergadering van B. en W. zijn uit geloot de aandeden1 nos. 26 en 2 van de- leening der school te Kerkebuurt, ieder aandeel groot f 300 en van de leening voor de begraafplaats aandeel no. 6 groot f 250.. Van den ambtenaar ter secretarie, den heer Van Dijk, is een dankbetuiging ingekomen voor de ver. hooging van zijm salaris. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld' de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer A. Kistemaker. De heer Kistemakër wordt met algemeene stem men als zoodanig herbenoemd en voorzitter zegt, te vertrouwen dat de heer Kistemaker die benoeming wederom zal aannemen. Spr. gelooft dat de Raad een goede keus heeft gedaan, de heer Kistemaker is reeds lange jaren niet. alleen lid maar ook admini strateur van het Bui%erlijk Armbestuur en hiji neemt die functie op uitstekende wijze waar. B. en W. stellen voor, tot conversie van de geld- leening, groot per resto f 9600 a 6 pet. in een leening a 5 pet. Het betreft hier het nog resteerende bedrag van de geldleening, oorspronkelijk groot f 12000 voor den schoolbouw te Kerkebuurt. Goedgevonden. Naar aanleiding van een -ingekomen verzoek van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" om' subsidie tot dekking van het tekort op de ex ploitatierekening van den ontsmettingsddenst, stellen B. eni W. voor, een subsidie van f 20 te verleenen. B. en W. wijzen, op het mJt van deze ontsmettings- dierasten, het zou voor de bevolking van Noordhol land jammer wezen, wanneer die diensten zouden worden opgeheven. De heer Dekker wijst er op, dat subsidie ge vraagd wordt voor 2 jaar. Voorzitter beaamt dit, voor 1925 en 1926. De h8er De Vries acht het nut van die instelling wel zoo groot, dat het verleenen van subsidie ge motiveerd is. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. 'B. en W. stellen voor, een bijdrage te verleenen van f 15 aan de commissie voor de malariabestrijr ding. door de bevolking in Noordholland. Voorzitter zegt, dat deze subsidie tot nu toe niet is verleend., wel indertijd aan de Provinciale Commis sie een bijdrage, berekend naar 5 cent per inwo ner. De commissie die thans subsidie vraagt, voert uitsluitend propaganda voor bestrijding door de be volking zelf en gevraagd wordt 1 ct. per inwoner. De meerderheid van B! en W. stelt voor 'n subsidie van f 15 te verleenen, dat is ongeveer H cent pér inwoner, terwijl spr. van oordeel is, dat de gevraag de subsidie van 1 cent niet te veel is. De bijdrage van 1 cent per inwoner is gebaseerd op een totale bijdrage van f 3750, ook de provincie draagt in dat geval f 3750 bij en het Rijik f 7500. De heer De Vries zegt, dat het niets is als onze ge meente de subsidie halveert, maar als ook andere gemeenten dat voorbeeld volgen, zal het gevolg we zen, dat ook de provincie haar bijdrage vermindert en dan zou- de commissie haar werk niet kunnen doen. Spr. gaat dus met de minderheid van B. en W. mee en stelt voor, een bijdrage van 1 cent per In woner te geven. De hoer Dekker wijst er op, dat de subsidie alleen gevraagd wordt voor het voeren van propaganda, wat zeker zal bestaan uit het uitreiken van geschrif ten, het houden van lezingen, enz. .Spr. kan zich wel vereenigen met het voorstel om f 15 subsidie te ga ven. Voorzitter zegt dat de propaganda breeder ge- voord wordt dan de heer Dekker denkt, door per- soonlijk bezoek aan boerderijen enz., wijzen de pro pagandisten op het belang der bestrijding en spr. is gebleken, dat dit meermalen met succes is geschied. De heer Francis ondersteunt het voorstel-de Vries om een subsidie van 1 cent per inwoner te geven. Het voorstel-de Vries wordt met 5 tegen 2 stem men verworpen, vóór stemden de hoeren De Vries, en Francis. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen 'aangenomen. Vervolgens komt in behandeling het verzoek van het Gemeentebestuur van Alkmaar om een bijdrage in de stiebttngs en exploitatiekosten van h©t Cen traal Neutraal Ziekenhuis. Voorzitter zegt, dat uit de verschülende raadsver- slagen wel is gebleken, wat de bedoeling van 't ver zoek is en dat het dus wel' niet noodig zal wezen het adres met bijlagen kenbaar te maken. iWe weten dat Alkmaar voor dit ziekenhuis van ons vraagt 18 cent per inwoner, of f 557 subsidie per jaar en zulks gedurende 10 jaren, B. en W. hebben deze zaak am pel besproken en stellen voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken, le. omdat de noodzakelijkheid van het toestaan eener dergelijke subsidie nooit is gebleken, 2e. omdat de meerderheid van B. en W. van oordeel is, dat wil Alkmaar een dergelijk zie kenhuis exploiteeren, zij ook de voor- of nadeelen ervan voor haar rekening moet nemen. De minder heid van B. en W. meende, dat het wel op onzen weg lag om subsidie te verleenen, maar achtte de belangen onzer gemeente niet dermate bij. deze zaak betrokken, dat het geven van de gevraagde subsidie gemotiveerd was. De 'minderheid van B. en W. even wel achtte een bijdrage vaif f 200 per jaar wel ge motiveerd. Dit1 is in eerste instantie, zegt voorzitter, die korte inleiding van dit punt. Als voorlezing van de stukken noodig is, kan dit gebeuren. De heer Francis merkt op, dat de stukken ter in-1 zage hebbe'n gelegen en de leden er dus kennis van .hebben kunnen nemen.. Voor spr. is voorlezing van de stukken niet noodig. Niemand der leden blijkt het noodig te vinden, dat de stukken worden gelezen. De heer Francis zegt, dat de plannen voor de stichting van dit centraal neutraal ziekenhuis reeds dateeren van eenige jaren terug. Het stadsziekeru. huis voldeed niet meer 'aan de ei&chen, klasseverple- ging was niet aanwezig De plannen zijn dus reeds lang, besproken en dat ze tot nu toe geen vasteren vorm kregen, daarvan waren' de finantieele bezwa ren oorzaak. Over 't algemeen geeft de exploitatie van een ziekenhuis niet zulke goede uitkomsten en het was dan ook te voorzien, dat wanneer de exploi tatie van een groot ziekenhuis op kosten van Alk maar moest gebeuren er niets van terecht zou komen. Spr. wijst er op, dat aan verpleging in een zieken huis steeds meer voorkeur wordt gegeven boven de huisverpleging en daarom ook is door de directie van het St. Elisabethgesticht besloten, tot uitbreiding van de ziekenhuisverpleging. Er wordt gezegd dat de stichting, van het centraal neutraal ziekenhuis gaat tegen de uitbreiding van het St. Elisabethgesticht. maar spr. gelooft niet, dat d'e toedracht zóó is, want de planoen tot stichting van het neutraal ziekenhuis datêeren van veel eerder én als bewijls daarvan noemt spr., het feit, dat een groote 'boerderij in onze gemeente geschonken is voor de totstandkoming van dit neutraal ziekenhuis. Juist omdat de beide plan nen vaak tegenover elkaar worden uitgespeeld, wil spr. nog eens naar voren brengen, dat dit niet het geval is. Spr. wijst er dam verder op, dat de krank- jglnnigenverpleging geschiedt in onze provinciale zie kenhuizen, doch. als er familieleden van een patiënt zijn dte verpleging in' een onder ziekenhuis wen- schen, is er nog nooit éen lid van den Raad geweest die da niet goed vond. We hooren nu wel vragen, is de verpleging in het St. Elisabethgesticht dan niet goed?? Integendeel, spr. heeft zelf wel ondervonden dat de verpleging uitstekend is, maar spr. kan daar dan tegenover stellen de vraag: is dan de verpleging van' de krankzinnigen in de provinciale ziekenhuizen niet goed? Toch zeker niet minder! draagt U onze Kle®ding, Het past U netjes, zit gemak kelijk, en is prima afgewerkt. Koopt daarom Uw Kleeding bij TE WINKEL. Omdat de verpleging in ziekenhuizen toeneemt, stuurt Alkmaar aan op een groot ziekenhuis, waar bij voorzit, dat ookde buitengemeenten hun pa tiënten ter verpleging kunnen doen opnemen. En als eeh dergelijke stichting dan met verlies gaat wer ken, dienen de buitengemeenten eenige garantie te willen geven. Over de hoegrootheid van die sub sidie kan men verschillend oordeelen. Een subsidie van f557 en dat voor 10 jaar is een tamelijk bedrag en het voorstel van de minderheid van B. en W„ n.1. f200 lacht spr. wel toe, en hij, kan daaraan zijn stem wel geven. De heer De Vriês zegt zich volkomen aan te slui ten bij de woorden van den heer Francis en het zou hem ten zeerste betreuren, wanneer het voorstel van de minderheid van B. en W. geen meerderheid zou kunnen -vinden in den Raad. Het stichten van een centraal neutraal ziekenhuis is voor vele ipenschen in onze gemeente gewenscht. De heer Borst maakt zich bekend als te zijn de minderheid van B. cn W. Spr. zegt in de vergadering van B. en W. te hebben voorgesteld f200 toe te^ staan en hij had gehoopt dat dit voorstel in goede aarde zou vallen. Nu dat niet is gebeurd, hoopt spr. dat de Raad zal besluiten deze kleine bijdrage te ver leenen. De heer Dekker zegt, dat als men alle raads'ver- slaeen over deze zaak heeft gelezen, men wel zou kunnei? volstaan met ja of neen te zeggen, want een ieder zal over deze zaak wel zijn overtuiging heb ben. Spr. heeft uit de besprekingen in den Raad van Alkmaar wel begrepen, dat niemand is tegen een-neu traal ziekenhuis, maar men was ook daar tegen een te "rooten opzet. Ook spr's oordeel is dat de opzet te groot is en ongemotiveerd. Sdt stelt zich voor dat als 'het stadsziekenhuis dan te ouderwetsch was het wel zoo gemaakt had kunnen worden dat Alkmaar de •steun van de buitengemeenten niet noodir had. Snr oordeelt dat wanneer zoo iets rijks of gemeentewerk wordt, dan kost het geld dat het verschrikkelijk is en daarom is het beter, dat het van particulieren uit gaat. Spr. stelt zich ook voor dat er personen zijn die in een andere inrichting verpleegd willen worden, maar kunnen dan de personen voor wie dat zoo'n groot overwegend belang is, niet zorgen door hun bij dragen dat men daartoe kan geraken. Als een der gelijke inrichting neutraal genoemd wordt, moet men dan daarom gemeentesubsidie geven? Van het begin af, heeft spr. reeds geoordeeld, dat men dien weg ndet moet gaan. De heer Duljvis zegt, best te kunnen meegaan 'met het advies van B. en W. en zich aan te sluiten bij de woorden van den heer Dekker. De heer De Groot oordeelt ook dat het plan te grootsch is opgezet en als Alkmaar, ziekenhuizen wil bouwen als kasteelen, is dat zijn zaak. Maar de buitengemeenten profiteeren er niet van, de reve nuen komen voor Alkmaar. Voorzitter zegt dat er omtrent deze zaakverschil van gevoelen is en dat was te verwachten, gezien de stemmingen en besprekingen in andere gemeenten. Evenwel het doet goed dat de Raad de kwestie za kelijk gaat beschouwen, want er zijn wel plaatsen waar een soort hetze wordt gevoerd. En als men dan de zaak zakeltfk bekijkt, zal men van meening zijn, dat de zaak te groot wordt opgezet. Als Alkmaar een ziekenhuis op een eenvoudiger schaal ging in richten, dan- is het voor spr. niet zeker, dat nog sub sidie van buitengemeenten (noodig zou zijn. Onze gei- meente heeft geen gebruik gemaakt van bet stads ziekenhuis en als dat een enkele maal werd ge vraagd, 'werd daartoe de toestemming verleend. Het is waar, uitbreiding van de bevolking maakt het wel eens, dat er een tekort aan bedden kan komen. Maar het stadsziekenhuis bood plaats 'voor 55 patiën ten. Nu zegt men noodig te zijn 116 bedden, eerst zei men 180 bedden noodig te zijn. Men beweert ook dat voorloopig 75 plaatsen voldoende zouden zijn. In 1924 was de toename van zieken weer minder dan in 1923. Als men de beschikking had over 75 bed den en rekening houdend met het feit dat thans ook roomsch-katholieken in 't stadsziekenhuis worden verpleegd, die na de uitbreiding van het St. Elisa bethgesticht dèè-r ondergebracht kunnen worden, dan acht spr. dat voldoende. En als de stichting van een neutraal ziekenhuis niet noodzakelijk is, dan is het ook niet noodig er subsidie aan te geven. Het par ticulier initiatief moet in deze domineeren, overheids^ Verpleging is duurder, van welke richting doet er niet toe. Ook het scheppen 'van een precedent is een motief om te zeggen, dat we uiterst voorzichtig moe ten zijn. De heer De Vries zegt, dat er hier nu wel be weerd wordt dat de zaak door Alkmaar te groot wordt opgezet, maar waaruit blijkt dat. Mannen van naam en uit de praktijk zeggen dat dit noodig is en dat zijn deskundigen tot oordeelen bevoegd. Het is geen kwestie van bevlieging, maar één van studie gedurende 2Ya jaar. En spr. heeft nog wel zooveel vertrouwen in die menschen om op hun rapporten af te gaan. Als de bewering, dat de opzet te groot is, dus niet nader wordt gemotiveerd, heeft zij voor spr. geen waqrde. j Voorzitter zegt, dat het er van afhangt, aan welke cijfers men waarde hecht. Spr. zou cijfers kunnen noemen over het aantal bedden in het stadsziekenr i huls. De heer De Vries: Dat bewijst niets, want het stads ziekenhuis voldeed niet aap de eischen. Voorzitter zegt' dat de' medicus toch zoo hoog stond als die van het St. Elisabethgesticht en dat is toch de hoofdzaak. De praktijk heef niet aangetoond dat er een tekort aan bedden was. De cijfers der deskundigen wil spr. ndet betwisten, maar die cijfers zijn niet gebaseerd op den tegenwoordigen toestand, maar op 'de toekomst. De heer Francis gelooft niet dat als de Cadetten school niet juist was vrijgekomen, Alkmaar zich een ziekenhuis 'van die grootte had voorgesteld. Het Rijk stelde zeer gunstige voorwaarden en toen heeft Alk maar aangepakt. Spr. gelooft dat naar gelang van tijd er een toename van het aantal patiënten zal ko men. Wat het stadsziekenhuis betreft, velen wisten niet eens van het bestaan van het, stadsziekenhuis af. De Cadettenschool is volgens Dr. Wortman bij uitstek geschikt en spr. gelooft niet dat die inrich ting aanstonds te groot zal blaken te zijn. Voorzitter zegt dat het mogelijk is dat de Cadet tenschool' bij uitstek gunsig ligt voor ziekenhuis, maar in zijn"eerste rapport achtte Dr. Wortman haar niet gunstig. Dat de menschen niet van het bestaan van het Stadsziekenhuis zouden afweten, de men schen laten het gewoonlijk aan de doktoren over en die weten wel dat het ^Stadsziekenhuis bestaat' Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om geen subsidie te verleenen wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tc. n stemden de heeren Borst, De Vries en Francis. Vastgesteld worden suppletoire begroetingen, dienst' 1925, tot bedragen van f 1892.27 en f 12.600. Bij de rondvraag informeerde de heer Francis hoe het stond met de electrificatie van Schagerwaard. Voorzitter zegt hieroo ook geen antwoord te kun nen geven. .Spr. had eerst goede hoop dat er spoe dig met het werk zou worden begonnen, en spr. heeft een ingezetene in overweging gegeven eens een briefje te schrijven om op spoed aan te dringen. Spr. zal nu zelf maar eens opbellen. De heer De Vries zegt dat er reeds menschen zijn, die hun binnenleiding in orde hebben. De heer Francis vraagt of de door de gemeente te geven garantie reeds door Ged. Staten is goedge keurd. Voorzitter zegt, dat dit niet mogelijk is, omdat B. en W. eerst moeten weten tot welk bedrag gegaran deerd moet worden. Spr. wijst nóg eens op de alge meene medewerking van de ingezetenen. De heer Dekker geeft in overweging de palen van het electrisch bedrijf te Waarland te carbolineeren en wel gedeeltelijk in en hoven den grond. Voorzitter zegt, dat de heer De Vries reeds in over weging had gegeven de palen heelemaal te carboli neeren. Het gebrek komt echter veelal juist bij den grond, de palèn zijn gecarbolineerd tot iets boven den grond. Spr. zal overleg plegen met den lijnwerker. De heer De Vries zegt. opgemerkt te hebben dat telefoonpalen juist in 't midden vergaan en daarom heeft spr. in overweging gegeven de palen heele maal te carbolineeren. Nadat voorzitter nogmaals zijn genoegen heeft uit- fT'.'sprcken over de zakelijke bespreking die ten aan zien van de moeilijke kwestie over het. ziekenhuis heeft plaats gehad en waardoor de Raad getoond heefr het zakelijke van het persoonlijke te kunnen onderscheiden, volgt sluiting der vergadering.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5