Ware woorden. I Even Lachen. ROMMELKRUID. De Wereld der Vrouw Twee ongelijke schoenen maken geen paar. Niet alleen uit onze woorden en daden drinkt ons kind zijn begrippen omtrent goed en kwaad in; het ontvangt die begrippen uit den geheelen geest die in ons gezin heerscht. En die geest komt tot hem door dni-'end onzichtbare kanalen. Fijner opmerkera dan kinderen zijn er niet. I Niets ontsnapt ons zoo licht als de wijsheid. Zij die haar willen vinden, moeten lang zoeken, en wie zich verbeelden haar te bezitten vergissen zich dik wijls. Men kan zijn werk slechts goed verrichten als men het met blijmoedigheid verricht. Als gij in liefde hebt gegeven, denkt gij allerminst aan dank, maar slechts aan de vreugde, dio ge hebt bereid. i I DE VLUGGE BRANDWEER. Dorpsbrandmeester: „Acht potjes bier, juffrouw, maar het mag wel een beetje vlug, aangezien wij onderweg naar een brand bennen." EEN LEEPERD. Dominee: '„Zeg eens Jori9, waarom heb Jij' Je dak niet gerepareerd)?" Joris: „Wel, meneer, omdat bet gisteren regende." Dominee: „Ja, maar vandaag is het mooi weer." Joris: „O, maar nou is het niet noodig." I ZIJN SCHOONMOEDER. Echtgenoot: „Goeie genadel Waarom heb je ln 's hemelsnaam je moeder mee teruggebracht? Ik heb j<e toch geseind om dat niet te doen!" „Ja, mannie, daar wou zij je juist over spreken." I MENSCHENKENNTS. De trein hield plotseling in het vrije veld met een ruk stil. Alle hoofden steken uit het venster en een opgewonden man liep naar den conducteur. „Iemand heeft aan den noodrem getrokken", ant- woorddie de conducteur „en nu is er een wagen uit de rails geloopen. Dat beteekent zeker vier uur op onthoud." „Vier uur", riep de man, „en ik moet vandaag trou wen!" De conducteur keek den man scherp aan en vroeg op strengen toon: „Zeg 's jongmensch, hebt U soms aan den noodrem getrokken?" HET LAATSTE MIDDEL. „M Gaat den baron zeer slecht, hiji heeft nog niet eens geld om kolen te koopen*. „Dan moet hij- zijn stamboom maar opstoken." SNELHEIDSCONTROLE VOOR AUTOMOBIELEN. De beruchte „auto-vallen", die af en toe in som mige plaatsen worden opgesteld omi automobilisten, die de in bebouwde kommen voorgeschreven maxi mum snelheden overschrijden, te „vangen" hebben een slechten naam in ons land. Niet alleen om het verraderlijke idee, dat achter een of anderen boom een agent of veldwachter met een stopwatch ver borgen staat, maar ook omdat de automobilist in een dergelijken val overgelaan het schattings vermogen van een veldwachter en diens betrouwba ren omgang met het tjjdhorloge. Aan dergelijke onaangenaamheden is te ontko men -door de uitvinding van den hoofdcommissaris van politie. Fauré te Bonn, die een controle-toestel heeft uitgedacht van eenvoudige constructie. Het is een platte,, metalen bus, die aan de voorzijde achter glas een wit en daarin een rood kruis vertoont. Het roode kruis ig beweegbaar. Het controle-toestel wordt aan de linkerzijde van de voorruit van den auto bevestigd. Zoolang nu in bebouwde kommen de auto mobiel de snelheid van 30 kilometer niet overschrijdt (voor Nederland, waar in de verschillende gemeenten ook verschillende maximum-snelheden bestaan, zal eventueel deze snelheid gewijzigd moeten worden) blijft'het roode kruis in het witte staan. Wordt de vaart echter groot er dan 30 kilometer, dan verdwijnt het roode kruis achter, het witte, zoodat het geheele vlak wit aanziet. Het glazen vlak is groot genoeg en de kleuren rood en wit steken duidelijk genoeg te gen elkaar af om reeds op flinken afstand te kun nen constateeren, of een auto van zoo'n snelheids controleur voorzien, meer of minder dan 30 kilometer per uur rijdt. In het donker wordt het toestel verlicht van binnen uit, zöodat de beide kleuren ook dan volkomen dui delijk te zien zijn, terwijl aan den achterkant T&an het toestel een rood licht, dat dus ook nog te zien is als de auto al lang voorbij ia, aangeeft dat de snelheid van 30 kilometer niet overschreden ia; is dit* wel het geval, dan is het roode licht niet te zien. Door dit toestel kan niet alleen de politie gemak kelijk de snelheid controleeren, maar ook iedereen uit het publiek. De automobilisten komen daarvoor onder de controle van het publiek en zullen dan ook wel oppassen de maximum-snelheid te overschrijden. Een voordeel is, dat door deze algemeene controle de snelheidsmaniakken onder de automobilisten, wel voorzichtiger zullen worden, omdat het veel gemak kelijker zal worden proces-verbaal op te maken. EU indirect zal daardoor het aantal ongevallen vermin deren. Aanzoo'n auto-ongevad is trouwens deze uitvin- dingte danken, want toen een zoontje van den uit vinder Fauré door een snelheidsmaniak werd over reden, en gewond, zon de bedroefde vader op een middel om 'hieraan paal en perk te stellen, waartoe dit toestel,, geholpen door voorgeschreven maximum- snelheden, zeker kan medewerken. Benige maanden geleden is in de omgeving van Bonn dit toestel beproefd. De uitkomst was in alle opzichten voldoende, maar het kan pas aan de ver wachtingen voldoen, wanneer alle automobilisten verplicht worden een dergelijk toestelletje aan hun wagen aan te brengen. i ZUIVERE EN ONZUIVERE ALCOHOL, 'In Amerika, waar door* het alcoholverbod veel ge bruik gemaakt wordt van-thuis zelf bereide alcoholi ca (home-made brandy), heeft men zich de vraag voorgelegd of deze door ondeskundigen vervaardigde alcoholische dranken niet veel schadelijker zouden zijn dan de op deskundige wijze van alle, vluchtige bijmengsels gereinigde alcohol, zooals die in groote goed ingerichte fabrieken wordt vervaardigd. Inder daad is het in een onderzoek van MacNider geble ken, dat biji honden geen nierverschijnselen optreden als ze zuivere alcohol gedurende weken te drinken kregen, daarentegen wel de nieren beschadigd wer den, als de dieren den zoogenaamden huisbrandewijn bij hun voedsel kregen. Nog duidelijker was het verschil bij honden, wier nieren door andere schadelijkheden reeds in debiele |müij toestand verkeerden. Wat de schadelijke stof waas j,-a den slecht gedistilleerden brandewijn, (beeft Ma® .',ver Nider nog niet uitgemaakt, maar het is zeker nii .n be de gewone aethylalcohol. Met zuiveren alcohol wet den ook wel eens nierveranderingen geconstateerd j'Jt" maar dan moest men den honden zooveel er van g( ven, dat het lichaam deze hoeveelheden niet met goed kon verbranden. DAT HINDERDE NIET. den Amerikaanschen burgeroorlog kldig ■te lgeni kaar gr< Gedurende kwam een jonge Duitscher, die een militaire sch( in zijn vaderland had doorloopen en die in Ameriki een nieuw vaderland zocht, bij- president Lincoln oa zijn diensten aan te bieden. De laatste, die zulke la wel gebruiken kon, gaf hem een aanstelling ala I pitein en bovendien menigen goeden raad. Toen het bezoek ten einde liep, zei de Duitschi I Ik moet u opmerken, mijnheer de president, d 1 mijn naam een der oudste enmeest aristocratisch! van Duitschland is. j De president zag den jongeman eenige oogenblik, ken aan en zei toen: Wel, wanneer u zich goed gedraagt, zal u dt hier in het minst niet hinderen. EEN SCHERP ANTWOORD. Koning Frederik II van. Pruisen zag in Silezië eet bedelmonnik op 'n paard over straat rijden. Hij zon' een van zijn hovelingen op den man af en liet zeggen: Gij rijdt daar op een kostbaar paard, maar daar mee volgt gij maar slecht uw-Heer en Meester Ui Die zich tevreden stelde met op een ézel te zitten. U hebt gelijk, antwoordde de monnik. Maai wat moet ik doen? Sinds de koning alle ezels tot h& velingen.benoemde kon ik wel niet anders dan opeet, paard kruipen. SINT NICOLAAS. 0 aar ianlr b« ie h PARIJS CHE MODEL Deze mantel inet den bijbehoorenden rok werd vervaardigd van olijfgroene kasha. De garneering bestaat uit breed© strooken bont op den kraag, be nevens een paar kleine stukjes bont aan de einden der smalle plooien op zij van den mantel en onder aan de mouwen. De revers vallen zeer laag en zijn tamelijk smal, zoodat het bont van den kraag iet9 bulten den rand steekt. De mantel heeft verder een dubbele rij kfaoopen. Men kan dezen mantel zonder bont niet maken, aangezien men dan niet zeker kan zijn van een goeden val der revers. Het knippatroon kan men bestellen, onder nummer 208a, in de maten 42, 44, 46 en 48. Kosten 85 cents. 1 le MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Voor het groeien. Een Moeder zegt: „Ik maak al de kleeren voor mijn zoontje zoo, dat zij op den groei berekend zijn. De kleine Olivier Twist pakjes, welke ik maak, knip ik zoo groot, dat de knoopen voor het buisje de eerste keer een centi meter of vijf beneden den bovenkant van den broeksband moeten worden geplaatst. Later kan ik ze dan voortdurend hooger aannaaien, waardoor bet pakje dus langer passend blijft. Ook laat ik éen flinken omslag aan de mouwen, welke toch schuil gaat onder de manchetjes. Dit kan dus eveneens la ter gemakkelijk worden benut. Voor de kleine over alls maak ik de banden van het slabbetje langer dan noodig is, terwijl ik de knoopen niet op het slabbetje maar op de handen zet. Deze kan ik dan later lager plaatsen." Nuttige Wenke». WITKALK IN DE KEUKEN. Witkalk is voor het gebruik in dfe keuken niet te overtreffen. Het is goedkoop kan zeer lang worden bewaard en er behoort dan ook geen enkele huis vrouw te zijn die niet de witkalk bij- haar schuur zand heeft staan. Een van de belangrijkste dingen, welke men met kalk kan doen is het verwijderen van onaangename geuren van potten en pannen. Een bakpan, welke men voor het bereiden van visch of uien heeft ge bruikt, wordt weer dadelijk schoon en frisch na het schuren met wat fijn gemaakte witkalk. Als men de kalk vermengt met gelijke hoeveelhe den zeep en zand, verkrijgt men een buitengewoon goed schuurmiddel, waarmede alle vlekken, roest- plekken of aanslag van alle keukenvoorwe-rpen zeer gemakkelijk kunnen worden weggepoetst. Bij het schoonmaken van ramen en vensters, sprenkelt men een kleine hoeveelheid van dit mengsel op een even in den stoom gehouden lap. Ook voor het schoonmaken en wasschen van por celein en glas is de kalk van groot nut. Men doet er dan een kleine hoeveelheid van in licht blauwsel- water en voegt dit bij een kan warm zeepwater. Gla zen, welke op deze wijze zijn ..schoongemaakt, zullen niet spoedig aanslaan. Als men de kalk met water vermengt, en er een papje van maakt, verricht zij uitstekende diensten bij het. schuren van vorken en messen. Alle reuk van visch of andere gerechten zal -dan tevens verdwijnen. i OVERLEG BIJ HET AANSCHAFFEN VAN PORCELEIN. j Men moet natuurlijk bij het koopen van porcelein altijd goed opletten of men mèt solide artikelen te doen heeft of niet. Goed J&orcelein duurt lang en breekt niet gauw, slecht daarentegen breekt bijna dadelijk; dikwijls zelfs reeds bij het eerste gebruik. Fluitglas of dun aardewerk zijn voor het gebruik in de keuken'of in de slaapkamer niet geschikt, ten eerste moeilijk schoon te houden en bovendien ook al niet sterk. Ook moet bij' het koopen van potjes en kannen al tijd men even kijken of de hand er tot op den bodem in kan; dit meer in het bijzonder voor het schoon maken. Vooral voor theepotten, melkkannen, enz. is dit van belang. Schotels en schalen mogen niet te zwaar zijn, groentenschotels iets zwaarder en indien zij van handgrepen zijn voorzien, moeten -deze in een verdikten rand zijn aangebracht. Als de -handgrepen hol zijn, moet men- opletten of het dunste randje niet al te zwak is en toelaat dat men daaraan de schotels draagt. Van glas koope men bij voorkeur -het beste. Goed glas duurt zeer lang en breekt -niet spoedig, terwijl' slecht glas-dikwijls bij het schoonmaken breekt. Bij het koopen van waschtafelgarnituren, kieze men zwaar porcelein, de kom liefst zonder ribbels of hoeken, daar dit het schoonmaken belemmert. Alle artikelen van glas of porcelein moeten voor het in gebruik, nemen in een grooten pan met koud water worden gedompeld. Men bescherme de voor werpen voor breken door flanellen lapjes er om te wikkelen. Daarna brengt men het water zacht aan den kook. Men voorkomt hierdoor -het breken door verhitting. TEGEN HET DRUIPEN VAN FLESSCHEN. Inplaats van onder elke flesch een schoteltje te plaatsen, kan men beter een stukje watten om den hals wikkelen. Hierdoor voorkomt men niet alleen, dat ide druppels niet op- de keukenplanken vallen, maar de flesch zelf blijft ook schoon. Voor 'slaolie-, azijn-, en levertraanflesschen vooral late men dit niet na. toi Het Sint Nicoïaasfeest dat in den avond van der, 5den December in bijna alle gezinnen gevierd word: dankt zijn ontstaaD aan de legenden van den heili gen Nicolaas, die in de vierde eeuw na Chrisiu leefde. Hij werd geboren in het stadje Patera in Klem Azië. Zijn ouders waren zeer rijk en van hen erfdt hij een groot vermogen. Maar Nicolaas, die intus. schen op aandringen van zijn oom, die bisschop wa? geestelijke was geworden, schonk het grootste dee' van het geërfde vermogen aan de armen. Zelf had h( maar weinig behoeften. Hij leefde heel sober dronk uitsluitend water. Het schenken van surprises, dat in vele landen ge bruikelijk is. berust op één der vele verhalen uit zijt leven. E^n edelman was tot armoede vervallen en wildf zün drie dochters tot diefstal dwingen, omuit det geldnood te geraken. Dit ergerlijke exploitatieplai kwam 'Nicolaas ter oore en op eën nacht wierp hj bij den verarmden edelman een beurs met geld doo: het openstaande raam. Door deze surprise kon de edelman zijn oudaii dochfer uithuwelijken. Zonder flinken bruidsc^t ging dit niet en v.oora 1 niet, a^s 't een edeldame 1» trof. Met het huwelijk van de oudste dochter was he geld evenwel weer verdwenen en weer kwam hl ergerlijke exploitatieplan, nu met 'de beide anderf meisjes, in het hoofd van den edelman op. Tegen den tijd, dat de tweede dochter den huwbaren leeftijd be. reikt had, wierp Nicolaas weer in stilte een beur! met geld door het openstaande raam. De edelman was natuurlijk zeer nieuwsgiërig, wie de goede geest wel mocht zijn, die hem op het juiste &ri moment uit de verlegenheid hielp en daarom hield hij tepen den tijd. dat ook zijn jongste dochter huw baar werd, een oogje in 't zeil. Zoo betrapte hij Ni colaas, toen deze voor de derde maal een beurs met geld door het openstaande raam wierp. Nicolaas legde hem het stilzwijgen op, maar toch was het geval spoedig in geheel Patera bekend. Ieder een beijverde zich den menschlievenden Nicolaas te eeren, wat den eenvoudigen man zoo verdroot, dat besloot Patera te verlaten. Hij vertrok in alle stilte met een schip. Op zee wilde de booze het schip doen vergaan, vertelt een andere legende. Er brak een geweldige storm los. Maar Nicolaas wist door de kracht zijn gebed den storm doen bedaren. Gedurende het verdere deel van de reis viel een matroos uit den mast. Hij was dood, maar Nicolaas 1 riep den gestorvene uit den dood terug. Deze- le gende heeft de zeevarenden er toe gebracht Nico laas als schutspatroon te eeren. Eln waarschijnlijk om dezelfde reden wordt -hij eveneens als bescherm-1 heilige van Amsterdam, Kampen en Stavoren he-J tfChouwd. Na de zeereis vond Nicolaas in een klooster in Lvj cië een rustige verblijfplaats, wat evenwel niet langen duur is geweest. De omstandigheden drevi hem naar Myra, waar men juist voor de keuze een bisschop stond. Eln Nicolaas werd tot biëschopj gekozen, ofschoon de eenvoudige man had gesmeek! het niet te doen. Te Myra had Nicolaas zijn intrek genomen in een eenvoudige herberg. Toen de waardin vernam, dat baar gast tot de hooge waardigheid van bisschop ge roepen werd, ontstelde zij zoo hevig, dat zij haar huis uitliep naar de kerk. Zij liet haar kind in den steek. Toevallig was ze juist bezig geweest haar kind te wasschen. Om het waschwater warm te houden, had ze het tobbetje boven het vuur gehangen. Maar tijdens haar afwezigheid begon het water te koken. Het kind deerde dit evenwel in het minst niet, het speelde met de borrels en kraaide van pret. Onder de mis dacht de moeder plotseling aan -haar kind in de tobbe. Ze vloog naar huis, maar tegen haar verwach. ti-ng vond ze haar lieveling ongedeerd. Toen ging met haar kind- terug naar de kerk en vertelde aan de kerkgangers, hoe haar kind door een wonder geen letsel had bekomen van het kokende water. En de naam van Nicolaas, die het wonder verricht moest hebben, zweefde op ieders lippen. Het was in de derde en vierde eeuw een tijd van groote ruwheid, waarmede het rechtvaardige ka rakter van bisschop Nicolaas in strijd kwam. En van 284 tot, 306 zwierf hij als balling buiten Myra. oW dat de heerschende machten onder Dlocletianus en it

Schager Courant | 1925 | | pagina 12